Reklama

sobota 9. března 2019

Další konflikt v Kosovu? Srbové odmítají narovnání vztahů

9. 3. 2019¨  EuroZprávy
Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes rázně odmítl jako ultimátum platformu, kterou pro dialog se Srbskem čerstvě schválil kosovský parlament. Podle srbských médií při setkání s náměstkem amerického ministra zahraničí Davidem Halem řekl, že tím Priština v podstatě zlikvidovala jednání o normalizaci vztahů vedené pod záštitou Evropské unie.


Kosovský parlament ve čtvrtek pozdě večer schválil jedenáctibodové základní stanovisko, jímž se má nový vyjednávací tým Kosova při dialogu se Srbskem řídit. Jednotlivé body jsou podle Bělehradu vesměs kategorickými požadavky bez jakéhokoli náznaku ke kompromisu.

"Tato platforma je namířená proti dialogu, obzvláště když se vezme v úvahu tvrdohlavé odmítání Prištiny zrušit nesmyslná a škodlivá cla pro zboží ze... Srbska," uvedl Vučić.

Kosovo zavedlo stoprocentní clo na dovoz zboží ze Srbska a z Bosny loni v listopadu jako odvetný krok za "negativní chování" Srbska vůči kosovskému státu. Kosovskoalbánskému vedení se nelíbí, že Bělehrad odmítá uznat nezávislost Kosova a vede kampaň, v jejímž důsledku některé země od uznání Kosova ustoupily.

Čtěte také:

Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války, komunismu i islámu

Kosovský premiér Ramush Haradinaj na zachování těchto cel trvá přes nesouhlas prezidenta Hashima Thaçiho a dalších politiků, i přes výzvy Evropské unie a Spojených států k jejich zrušení. Haradinaj to podmínil předchozím uznáním Kosova Srbskem.

Jedenáctibodová platforma především stanoví, že výsledkem jednání musí být vzájemné uznání Srbska a Kosova a přijetí Kosova do mezinárodních organizací, což Bělehrad zatím odmítá. Nepřijatelná je pro Prištinu jakákoli úprava hranic, což se loni zdálo být možným kompromisním východiskem z patové situace.

Platforma rovněž trvá na tom, že konečná dohoda s Bělehradem musí zahrnovat i ustavení tribunálu, který bude "vyšetřovat, stíhat a trestat válečné zločiny spáchané Srbskem v Kosovu v letech 1998 a 1999".

Vučić dnes večer podle agentury Tanjug mimo jiné řekl, že už před půl rokem Brusel upozornil, že "návrh připravované platformy Prištiny je úvod ke katastrofě na celém Balkáně". Evropská unie ho prý tehdy ujišťovala, že se platforma nedostane na pořad jednání, protože nebude schválena, ale dnes v Bruselu říkají, že k tomuto dokumentu "nemají komentář".

"Ptáte se mě, jestli mě podvedli. Ano, a podvedli především sami sebe. Ale Srbsko není tak malé a slabé, jak si myslí. Odpovědí na požadavky Prištiny je jasné 'ne'," prohlásil srbský prezident.Zdroj:

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/251209-dalsi-konflikt-v-kosovu-srbove-odmitaji-narovnani-vztahu/

14 komentářů :

 1. Správně Srbsko jsi nic nenechá vnucovat ultimátní požadavky jsme tu už měli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kosovo je Srbsko.

   Smazat
  2. KOSOVO=THRACIA!

   THRACIA=SHKIPETARIA!

   Smazat
  3. Píšete hloupost. Trácie je vedle, ale ne v Albánii a už vůbec ne na Kosovu. Albánci podléhají primitivním národním mýtům a nevšímají si vlastních vědců, kteří tyto mýty úspěšně vyvracejí.

   Velká Albánie se má podle nich jmenovat Dardánie - ale s Dardanama nemají vůbec nic společného. Albánci přišli na Balkán těsně po Slovanech rozuměj Srbech. Přesto se mnoho albánských chlapců jmenuje Ilir (Zlir?). Ale s Ilirií a Iliry opět nemají nic společného.

   Ale hlavně že pro tyhle vylhané národní mýty vraždí svoje sousedy - Srby, Makedonce, Řeky, usedlé Cikány i Židy.


   MM

   Smazat
  4. 22:40 Asi tak bude, no, nicméně ti Albánci měli když nic jinýho, tak aspoň ten rozum, že se včas (myslím že již v 16. století) zbavili nejvíce zatuchlé konfese - tzv. křesťanství, které nejvíc ze všeho dusí všechny národy, které si podmanilo! Oč je levnější a prost všelijakých předražených symbolů právě islám a čeho všeho neblahého by se nejen náš národ zbavil jeho přijetím! Stačí srovnat ropné státy typu polokomunistické Venezuely či polokatolické Nigérie s prosperujícími monarchiemi Perského zálivu kde mají čistý islám a vidíme že to on je zdrojem prosperity a nikoliv ropa! Nebo vlastenecké Turky či Araby se zdegenerovanými Evropany (krom Albánců a Turků) a Severoameričany! Bohužel Adolf začal válku se Západem, potože nepochopil, že tím etnikem co nejvíce škodí nejsou Židé, ale Slované jako celek, jelikož už tehdy vědci prokázali, že populace ve východní Evropě vykazuje znaky masivní degenerace. Právě Židé byla populace, kterou naopak potřeboval, stejně jako muslimy. Hitler měl přátelské styky s muslimskými zeměmi, které, stejně jako on, pohrdali slovanskou zdegenerovanou pakáží. Měl je poslechnout a dnes by svět vypadal mnohem lépe. Teď to budeme muset napravit a poslat zdegenerovanou populaci proti sobě, aby se vyničila. Stávající státy se následně samozřejmě rozpadnou, jelikož je nutno eliminovat cca 80-85% populace na území východní Evropy a připravit pro nové kolonisty.

   Smazat
 2. to jen siopartaj rozfoukává další válčičku ... tentokrát přímo v JEWROPĚ. Provokují a zaměstnávají Rusko, které pak musí hasit jejich vylomeniny - aby lidstvo nespadlo do ohně WW3.
  Koloděj

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bejvávalo, dnes máme hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 3. S lupicem vlastni zeme se pratelstvi neuzavira.

  OdpovědětSmazat
 4. Je to jen otázka času, kdy se US dostane do takových problémů, že už nebude moci podporovat ty jím dosazené režimy a státy, ani jejich mírové základny, a Srbové si vezmou zpět, a právem, to, co je jejich. Odsun Němců z ČR po 2. svět. válce bude v porovnání s odplatou muslimáckým albáncům za ta zvěrstva, co tam prováděli, procházka růžovou zahradou.l

  OdpovědětSmazat
 5. "vyšetřovat, stíhat a trestat válečné zločiny spáchané Srbskem v Kosovu v letech 1998 a 1999"

  Tomu se u našich židovských soudruhů říká chucpe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvlášť když kosovským prezidentem je mezinárodně hledaný terorista Tači a předsedou kosovské "vlády" válečný zločinec Haradinaj.

   Yločinkyní je především naše rodačka Albrightová, která tahle zločinecká individua na Kosovu instalovala, chrání je, omlouvá anekazila tím i další americké ädministrqativy.


   Bába je navíc tak drzá, že tu v Praze bude přednášet svoje "o fašizmu" a bude se trefovat do Orbána, Zemana, a dalších. Prostě, od Krvavé Madly je to chucpe!

   Smazat
 6. Kdo sleduje Aeronet, tak má techn. problémy. Dle sdělení admina na opravě se pracuje.

  OdpovědětSmazat
 7. Jednou přijde doba,kdy s Rusama osvobodíme Kosovo od šiptarua a balije.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak psával Putlerprd: "EST KOMM DER TAG!", že?:-)))

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.