Reklama

sobota 2. března 2019

Elita národa

Petr Žantovský
Petr Žantovský
2.3.2019 iPrima
Podle idealistických představ by volby do Evropského parlamentu měly být exkluzivním výběrem těch nejlepších osobností, které naše (i jakákoli jiná členská) země vysílá do epicentra společného evropského vládnutí. Za pár týdnů se nám naskytne pohled na štůsek kandidátek, které se budou ucházet o náš hlas v eurovolbách, snad vůbec poprvé považovaných za opravdu podstatné. A protože jsem přítelem historických poučení, zalistoval jsem v análech a vylovil odtamtud kandidáty eurovoleb, jež se konaly před pěti lety. 

Představa o elitě se velice rychle rozplynula a na její místo naskočila opět ta strohá nudná skutečnost.První významnou množinu adeptů bruselské kariéry tehdy tvořili (a není důvodu se domnívat, že by to mělo být letos jinak) bývalí. Bývalí poslanci, senátoři, ministři, partajní funkcionáři. Přicházeli z různých koutů, společný však měli minulý neúspěch, pád, debakl. Třeba Daniel Kroupa, tehdy kandidující za SNK-ED, býval protagonistou Občanské demokratické aliance. Tato strana se zasloužila o rozklad koaličních poměrů ve druhé polovině 90. let, načež se odporoučela na smetiště dějin. 

Zleva pochodoval Vladimír Dryml, někdejší sociální demokrat, poté agilní zemanovec, v roce 2014 kandidoval za Suverenitu. 

Hned několika příspěvky do kolbiště přispěli někdejší Zelení. Za účelově založenou stranu Les kandidovala exministryně Džamila Stehlíková, odbornice na biomasu Kateřina Jacques i její partner Martin Bursík - jemu ke cti je třeba dodat, že se nechal zapsat až na poslední místo. Zelená bývala rovněž Olga Zubová, mezitím absolvovala neúspěšný pokus o vlastní stranu, nu a posléze ji na archivních volebních lístcích nacházíme opět v řadách Suverenity. 

Skoro už nemá smysl komentovat jednoho z nejzdatnějších převlékačů stranických dresů Jaromíra Štětinu, který začal jako komunista, aby v sobě posléze objevil antikomunistu, pak Zeleného a konečně konzervativce - před pěti lety shlížel z plakátů TOP 09, pro letošek ohlásil další přestup, tak se nechme překvapit. 

A kvůli komu že ten přestup je? Inu kvůli Jiřímu Pospíšilovi, tehdejšímu partajnímu pobratimovi. Témuž, který se historicky ještě dříve urazil, když se nestal předsedou ODS, ze strany vystoupil, stejně jako dříve z ODA, a nyní tedy konečně našel hlavní roli v politické tragikomedii s názvem TOP 09. 

Asi nejzajímavěji kandidátku pojaly Věci veřejné. Jejich lídr Radek John v předvolebním čase přivedl do kin svůj nový film Bony a klid 2, jehož režisér Vít Olmer byl na 4. místě kandidátky a Olmerova partnerka Simona Chytrová dokonce na druhém. Zřejmě zúčastnění věřili, že to zůstane v rodině a ještě se kulturní rubriky postarají o bezplatné píárko. Jejich omyl se pak promítl do skutečných výsledků - o své věci přesvědčili necelých 7 tisíc voličů, což odpovídalo výsledku vskutku opulentnímu: 0,46%.

Bizarnostem však zdaleka nebylo konce. Věděli jste o existenci Strany práce - Nespokojených občanů? A přece se ucházela o váš hlas. Stejně jako uskupení Antibursík - stop ekoterorismu, Česká strana regionů, Fair Play, Moravani, Evropané, Občané 2011 či Vize 2014. Za tu poslední jmenovanou kandidoval například herec Zounar nebo fotbalista Šmicer. Tušil někdo něco o jejich politickém programu? To vzpěrač Zaremba byl aspoň silák z profese, a tak se k Vandasově Dělníkům docela hodil.

Ještě o kategorii jinde byla k vidění další známá jména. Hnutí sociálně slabých vedl do voleb neslavný hrdina listopadu 1989 Ludvík Zifčák, zatímco Aktiv nezávislých občanů poskytl místo na kandidátce poldovákovi Vladimíru Stehlíkovi a lžiasistentovi Jana Kavana Lukáši Kohoutovi. Mimo kategorie si dovolím závěrem obrátit vaši ctěnou pozornost ke kandidátovi, který vystupoval pod jménem Mário Alessandro de Bikavér a tvrdil o sobě, že je básník, filosof a trenér bojových sportů. Proti tomu je Petr Cibulka se svou stranou, jejíž název zabírá už celých třicet řádků, vyložený břídil.

Zdálo by se, že je to celé docela dobrý důvod k zasmání, ale jen do okamžiku, než si uvědomíte, že tito lidé chtěli - a za jistých okolností by i mohli - rozhodovat o vašich životech. A že by se mohli stát onou elitou evropského vládnutí. To pak úsměch ze rtu mizí. Pokud to ovšem není tak, že právě takové elity Brusel potřebuje, vyhledává a vsazuje do funkcí. Soudě podle toho, co z evropských rozhodovacích útrob obvykle vychází, by ani nebylo divu. Inu, stále platí stará dobrá píseň věčné pravdy - teď, když máme, co jsme chtěli...


- - -46 komentářů :

 1. Máš možnost taky kandidovat, chytrolíne....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:44
   Pane, není vhodné si tykat, leda že jste ve stejné straně, nebo jste tak zvyklý. Použitím oslovení "chytrolíne" chcete dokázat, že patříte do vyšší kasty. Poradím vám, nedělejte to,sám se ponižujete.

   Vymazat
 2. Pane Žantovský, kandidovat může každý, kdo splní podmínky. A jak jste si jistě povšiml, tak nikoho z těch, kterým se tu posmíváte, český volič nezvolil.
  Takže za mě úplně zbytečný článek.
  -p-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to zbytečný článek, zbytečný je váš nic neříkající příspěvek. Článek ukazuje na neskutečnou komedii, frašku tzv. demoktratických voleb. Komedii, která se může snadno převrátit v tragédii. Ikdyž,... tragédie to už v podstatě je. Eurofašistická totalita potřebuje právě jen takové debilní hovada, kterým stačí post a prachy, ale jinak jsou dostatečně tupá a chamtivá, než aby dokázala vzdorovat totalitě EU=IV. Reichu.

   Vymazat
  2. 11:27-přesně tak, jejich demokracie potřebuje co největší možné dělení blbců do hodně stran! Přitom sami si vytipují vhodné strany, které dotacemi obsadí na přední místa kandidátky svými! Peníze do kampaně spřízněným médiím dokáží zázraky, včetně zaplacených výzkumů preferencí! Proti této přesile má volič jen dvě cesty. Dovzdělat se politologií nebo nevolit a tím nebýt za blbce. Doporučuji to první.

   Vymazat
  3. PS. to druhé jsem aplikoval za komunistů, aniž jsem se vzdělával v politologii. Tu nechuť k ní mi vypracovali Ukomunisté, asi vědomě. Jen tak se mohli dostat zdarma k moci a nezaslouženým majetkům. Nemám rád "Lidovce" ale Čunkovo prozření, tuším na PL stojí za to si přečíst.

   Vymazat
  4. Pane Povolný, Váš koment lze úplně stejně aplikovat na SPD a jejich kandidáta dr. Davida.
   -p-

   Vymazat
  5. 13:13-p- no a to záleží na vzdělání v politologii. Někdy je to v hledání nejmenšího zla v demokratickém pojetí současných voleb. Dle svých preferencí. Můžete mít pravdu ale kolikrát jsme se již zmýlili? U SPD a zatím i Davida nevidím falešné peníze, v tom je rozdíl a navíc neztratím hlas a svoji preferenci programovou. Náhradní variantu mám KSČM a "Babiše".

   Vymazat
  6. Ale pane Povolný. Falešné, resp. černé, peníze jaksi nebývají veřejně k vidění (teda pokud je někdo nepřenáší po ulici v krabici od vína, ale to je zas jiný příběh). A všichni si jistě pamatujeme dobu velmi nedávnou, kdy se panu Okamurovi rozložilo jeho původní hnutí a vyplavaly tam na povrch dost vážné finanční nesrovnalosti.
   Takže mám věřit tomu, že nové hnutí je finančně "křišťálově čisté"?
   -p-

   Vymazat
  7. Kdyby nebylo, už by po SPD rajtovali presstituti i BISka. Okamura a SPD dnes ne politické scéně nejvíc vadí, protože chce závazné referendu a to by znamenalo velké okleštění "volených zástupců" , kteří po volbách už nemusí poslouchat své voliče a mohou zrazovat, jak se jim zlíbí.

   Vymazat
  8. 12:59 NIC jako DEMOKRACIE nikde není! Existuje pouze kasta pánů a kasta otroků! Ta první dnes předstírá vládu té druhé, neb jakákoliv demokracie je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi - podlidí typu místních užgryndaných čechomužiků! Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Vymazat
  9. 18:59 blbínku,tuhle obehranou desku tady pouštíš pod každým článkem už hezky dlouho.Zkus požádat své páníčky o jinou.

   Vymazat
  10. 20:38 Víš rudoprde, to že "Bůh stvořil svět v sedmi dnech" už tu taky bylo! A i když dnes víme že je to lež, tak to církve dokola omílaj dál stejně jako putlerčíci svý cancy o "vyspělém Chujlostánu" kterej nás všecky smete, pokud nebudem jako to dělá lŽIDvořák, čichat prdy této židočekistické poloopice - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   A vzorec vody H2O taky nezměníš jen proto, že už ho tvá blbá hlava někdy spatřila! A ten je na rozdíl od rudocanců a výblitků místních čechomužyků pravdivý. Takže si budeš muset zvykat na dokola opakovanou a stále stejně pro vás putleroffské podlidi nelítostnou pravdu!

   Vymazat
 3. 10:44...to myslíte sebe..?
  Já bych p. Žantovskýho volil !

  OdpovědětVymazat
 4. Pro mě je v eu volbách jasné volit SPD ty jediní budou obhajovat národní zájmy.

  Že by nám Babiš jel vyjednat do usa tohle:

  Ruský odborník: Zeman se podstatně spletl, když uvedl cenu amerického plynu pro Česko:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201903029352434-Ceska-republika-USA-Rusko-Milos-Zeman-Jaromir-Soukup-plyn/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Japonské?
   Národní zájmy?
   Už tu bylo.
   Nomura.
   Pak České pivo vařili černoše.

   Vymazat
  2. Anonymní2. března 2019 17:18
   Co má Okamura společného s Nomurou? Asi tolik, co běžný občan s PPF. P.K.

   Vymazat
 5. 10:44!
  Všichni máme tu možnost. Možnost kandidovat, ale...!?
  Abychom mohli kandidovat musí nás někdo navrhnout na kandidátku. Na kandidátku nějaké partaje, která je etablovaná (prověřená vlezprdelismem do těch správných prdelí). Jinak si ta partaj, instituce nebo i neziskovka v žádných volbách ani neškrtne!!
  A dostat se na kandidátku takových progressivních skupin? Jednoduché až běda. Stačí když navrhovatelé pozitivně odpoví na dotaz ke kandidátovi "co na něho máme". Neboli kšandy, vodítko či dokonce hrozba, to je hlavní a jediný atribut volitelnosti gojímů ve volbách do funkcí slouhů páníšků světa. Dokud nebude volba odspodu nahoru (od občana, zastupitele až po orgán a moc) a opačným směrem absolutní právo odvolatelnosti, vždy budou volby podvodem na hloupé gojímy a podle toho dopadnou (zvolení se salámovou metodou postupně odkloní od volebních slibů k vládnoucím diktátům páníšků) a na konci volebního období voli(či) pochopí, že si svůj osud zvolili opět sami.
  Jediný úspěšný boj v minulosti zavedl Ind Mahatmá Gandhí (hnutí nenásilného odporu) a na tom se dalo něco budovat v prvním desetiletí 21. století. Dnes se overtonovo okno otevřené Gandhím uzavřelo (přibouchli ho sionisté spolu s neokony), důkazem čeho je ignorace hnutí žlutých vest a jejich dehonestace před stupidní veřejností (gojímy toužícími sloužit páníškovi i darem vastních orgánů).
  No tak kandidujte debilové, každý z vás může, stačí se poklonit u zdi nářků a budete dokonce vyvolení nejenom zvoleni, ale lidi hořce zapláčou až budou zdýchat hlady.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11.24 Mýlíte se. Lidé nebudou plakat, ani zdechat hlady. Budou sedět, a jíst. Rabín Ovadia Josef mi to důkladně vysvětlil. I v bývalém Československu, v těch protektorátech, byly podstatně sníženy počty dobytka všeho druhu. Kdo jiný by zkrmoval polské zdechliny a další materiál, dříve vyplýtvávaný v kafileriích. Víte o kolik peněz tím lidé přicházeli? Takhle je to krmné maso zkrmeno a zpeněženo, z Boží vůle, k prospěchu lidí.

   Vymazat
  2. 11:44!
   Proč děláte takové hrubé překlepy? Vždyť "ž" a "L" jsou od sebe na klávesnici dostatečně daleko.

   Vymazat
  3. Ááááá, antisemita a ještě k tomu ftipný!

   Vymazat
  4. Anonymní2. března 2019 14:56
   Naopak, semité to vidí podobně. P.K.

   Vymazat
  5. 14:56 Ty seš semita? Tak to si honíš čuráka a cákáč to doma na koberec jako ten tvůj prapředek v Palestýně, co? To je prej ve vaší zdegenerovaný kozomrdí famílii dědičný:-)))

   Vymazat
 6. Problém je že to přes prasstitutské kurvičky mají dokonale zmáknutý, kdyby se náhodou prodral někdo nevhodný, tak ty plevy prosejou v Bruseli a pak, pak přijde to hlavní, budou tam jen samí řiťolezci a podržtaškové, přesně tací co oni potřebují. Ať žije demokracie a svoboda. Hej hou. Rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Představte si,že by to zkažené maso přišlo z Ruska. To by byl cirkus. Váš vztekem rudnoucí mileniálek.

   Vymazat
 7. Jediní kdo zastupovali v Bruseli zájmy ČR, byli komunisti. Už žádné Teličky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co tam dokázali?

   Vymazat
  2. 11.37 Totéž co antikomunisté, sionisté, globalisté za ČR. Vzhledem k počtu svých hlasů sami o sobě něco v hodnotě, ich melde gehorsam, des Katzendrecks,

   Vymazat
  3. 11:37
   Hlasovali za nás a hlavně vyjádřili nesouhlas s projednávanými skutečnostmi, což jednou bude k nezaplacení. Pokud by tam byli jen konformní kývalové typu Zahradila, Šojdrové, Teličky, Pospíšila aj., tak až se to celé posere, mohli bychom jen držet hubu a přijmout vinu.
   S vaším uvažováním to máte jako s odbojem za války. Hitlerovce sice neporazil, ale po válce nás nemohli označit za aktivní spolupachatele. Jasné?
   Komunisté, stejně jako jiní, mohou vykonávat politickou činnost jen do výše svého mandátu. A ten neurčují komunisté, ale občané. Srozuměno?

   Vymazat
 8. „Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější — za mlčení většiny politiků —, definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201903019348058-pomnik-ruda-armada-vandalove-ovcacek/

  OdpovědětVymazat
 9. Ano, co strana, to ,,perla". Co jméno, to ,,vůdce" a co program to,, ráj na zemi". Abychom se měli zítra lépe ,,nekoukejme sousedovi přes plot, ale zalistujme ve starém rodinném albu".

  OdpovědětVymazat
 10. Pokud tam naskočí zase taková elita jako Šojdrová a Štětina tak potěž zadek ,zavřete krám,vemte si provaz a pomalu jděte k lesu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... a snima tam bude sedět i dr. David...

   Vymazat
  2. On tam bude sedět proti nim!!!

   Vymazat
 11. p. MUDr. David je správnej chlap...já mu věřím a budu ho volit !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... jasan, slovy klasika - chlap s guľama ...

   Vymazat
  2. 14:31 Ten asi teda zírá. Takové hodnocení ješte asi neslyšel. :-)
   Já ho taky budu volit.

   Vymazat
 12. Pan P. Žantovský je pro mně passé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:34 a co my s tím jako? On se vás na to tady někdo ptal?

   Vymazat
  2. 15:47 a co ty s tím jako. On chtěl k tomu tvé vyjádření ?

   Vymazat
  3. 16:06 Vy si říkáte On?
   Tak to jste na správných stránkách, kterým šéfuje psychiatr. ��

   Vymazat
 13. Passe sem, passe tam. Kdyby to nebylo smutné, tak až si přečtu kandidáty do Bruselu, možná se i zasměju.

  OdpovědětVymazat
 14. No tak to má p. Žantovský "malheur"-:).
  P.S.: SPD si vede dobře, pokud čtu správně průzkumy názorů veřejnosti.
  A.Š.

  OdpovědětVymazat
 15. Nejlépe podle mých už skoro 70 letých zkušenostech by bylo kdyby v současném stavu našeho státu jsme k volbám vůbec nešly. Problém je ten že rodiny zvrhlých zdegenerovaných parazitů jsou tak rozlezlé v státní správě a těm jde o koryta takže 30% účast ve všech volbách mají jistou a to jim stačí. Proč není uzákoněno že pokud k volbám nepříjde minimálně 60% občanů tak jsou neplatné. Úkol pro SPD.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neúkoluj SPD, snad se najde pár normálních tatíků, ktéří to vezmou za své.

   Vymazat
  2. Anonymní2. března 2019 18:31
   To prezident Zeman má lepší nápad – povinnou účast u voleb. P.K.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.