Reklama

neděle 31. března 2019

EU nařizuje Evropanům, co si mají myslet


Judith Bergman
31. 3. 2019 Gatestone,  překlad: Josef Janeček
Výše uvedené iniciativy, samozřejmě, existují vedle všech ostatních opatření, které EU zavedla s cílem "naučit" Evropany správnému myšlení... které netransparentní a nekontrolovatelní internetoví obři - Facebook, Google, Twitter a Mozilla - podepsali v říjnu 2018, spolu s"Kodexem chování upravujícím boj proti on-line šíření nezákonných projevů nenávisti" z roku 2019.

Ve stejném duchu, jako v čínských "převýchovných táborech" nebo v"psychiatrických léčebnách" bývalého Sovětského svazu, které zneužívaly psychiatrii k politickým účelům, bylo Marine Le Pen v září 2018 nařízeno, aby podstoupila psychiatrické testy kvůli zveřejnění fotografií, údajně aby se zjistilo, zda je "schopná porozumět poznámkám a odpovídat na otázky."

Můžeme s velkou pravděpodobností konstatovat, že první obětí politiky EU v oblasti mediální gramotnosti bude různorodost názorů a svoboda projevu.Marine Le Pen (na pódiu uprostřed), lídryně francouzského Národního sdružení zveřejnila tweety, které odsuzovaly teroristickou skupinu Islámský stát, včetně fotografií obětí zavražděných Islámským státem. Kvůli tomu byla obviněna z trestného činu "šíření fotografií zachycujících násilí" a soudem jí bylo nařízeno, aby podstoupila psychiatrické vyšetření, aby se zjistilo, zda"dokáže porozumět poznámkám a odpovídat na otázky". (Foto: Sylvain Lefevre / Getty Images)


Z iniciativy Evropské unie se 18. až 22. března 2019 v různých evropských městech konal první Evropský týden mediální gramotnosti. Tato akce je novou iniciativou Evropské komise, a "podtrhává společenský význam mediální gramotnosti a v celé EU podporuje iniciativy a projekty v oblasti mediální gramotnosti". Evropská komise vysvětluje tuto politiku posilování "mediální gramotnosti" v rámci EU tím, že by se mohla stát ušlechtilou a užitečnou iniciativou, a to následujícím způsobem:

"Díky rychlému rozvoji digitálních technologií a jejich rostoucímu využití v podnikání, vzdělávání a kultuře je důležité zajistit, aby každý mohl porozumět digitálním médiím a zapojit se do nich."
"Mediální gramotnost je nezbytná pro hospodářský růst a vytváření pracovních míst. Digitální technologie jsou klíčovou hnací silou konkurenceschopnosti a inovací v sektorech médií, informací a komunikačních technologií."

Evropská komise v rámci strategie "Jednotného digitálního trhu" chabě doplňuje:

"Mediální gramotnost se týká různých médií (televize, rozhlasu, tisku), různých distribučních kanálů (tradičních, internetu, sociálních médií) a řeší potřeby všech věkových kategorií... Vysoká úroveň mediální gramotnosti je klíčovým faktorem, který občanům umožňuje v digitálním věku činit informovaná rozhodnutí. Mediální gramotnost je předpokladem živé a moderní demokracie."

Člověk však nemusí celý záměr studovat příliš do hloubky, aby si uvědomil, že přinejmenším některé aspekty politiky Evropské komise v oblasti mediální gramotnosti jsou spíše než o zvyšování povědomí občanů o tom, jak je nekompromisně vést k tomu, co si mají myslet. Podle Evropské komise je ve všech definicích mediální gramotnosti "klíčový rozvoj kritického myšlení uživatele". Zdá se, že Komise si uložila obrovský úkol tuto rozhodující schopnost v občanech EU "rozvíjet".

Dále podle Komise:

"Mediální gramotnost je také nástrojem, který posiluje postavení občanů, zvyšuje jejich povědomí a pomáhá čelit účinkům dezinformačních kampaní a falešných zpráv (fake news) šířících se prostřednictvím digitálních médií."

Podle Iniciativy EU proti dezinformacím: "Vystavení občanů velké škále dezinformací, včetně zavádějících nebo přímo nepravdivých informací, je pro Evropu velkou výzvou. Tato iniciativa EU proti dezinformacím obsahuje také "akční plán na posílení boje proti dezinformacím v Evropě i mimo ni..."  Akční plán je podrobněji analyzován zde.

Výše uvedené iniciativy samozřejmě existují vedle všech ostatních opatření, která EU zavedla s cílem "naučit" Evropany správnému myšlení... Mezi tato opatření patří Kodex postupů proti dezinformacím, který netransparentní a nekontrolovatelní internetoví obři - Facebook, Google, Twitter a Mozilla - podepsali v říjnu 2018, spolu s "Kodexem chování upravujícím boj proti on-line šíření nezákonných projevů nenávisti" z roku 2019.

Evropané nyní zjevně potřebují další nepostradatelné pokyny Evropské komise, aby se naučili, jak správně chápat, číst a interpretovat zprávy, ať už se jedná o zprávy z tradičních zdrojů nebo z internetu. Důvody, jak a proč se stalo úkolem byrokracie EU, učit Evropany, co mají číst a co si mají myslet, jsou poněkud obskurní.

Pro některé evropské vůdce není ale ani tato dělostřelecká kanonáda byrokratických opatření ovlivňujících myšlení Evropanů dostačující. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno přednesl projev, ve kterém navrhl zřídit orwellovsky znějící "Evropskou agenturu na ochranu demokracie":

"Měli bychom mít evropská pravidla, která by vypudila z internetu veškeré podněcování k nenávisti a násilí, protože naše úcta k jednotlivci je základem naší civilizace důstojnosti." [Zdůrazněno v originálu]

A stejně jako vždy zůstává nedořešeno, kdo bude určovat, co má být vnímáno jako "nenávist". Na základě předchozích zkušeností se dá očekávat, že nenávistné bude všechno, co bude v rozporu s politikou lídrů EU - například zde, zde a zde. V Macronově Francii, například, Marine Le Pen, lídryně Národního sdružení, (dříve Národní fronta) byla obviněna z rozšiřování "násilných zpráv, které podněcují terorismus, pornografii, nebo vážně poškozují lidskou důstojnost," protože na Twitteru zveřejnila fotografie ukrutností spáchaných v roce 2015 Islámským státem v Sýrii a Iráku, které mohli spatřit i nezletilí. Jedna z fotografií ukázala tělo Jamese Foleyho, amerického novináře, kterému teroristé ISIS uřezali hlavu, na dalších fotografiích byl zobrazen muž v oranžové kombinéze přejížděný tankem a muž, který je v kleci upalován zaživa. "Toto je Daeš!" napsala Marine Le Pen ve zprávě zveřejněné několik týdnů po útoku ISIS v Paříži v listopadu 2015, ve kterém bylo zavražděno 130 lidí.

"Jsem obviňována z toho, že jsem odsoudila hrůzy páchané Daešem," prohlásila Le Pen. Ve stejném duchu jako v "převýchovných táborech" v Číně nebo v "psychiatrických léčebnách" bývalého Sovětského svazu, které zneužívaly psychiatrii k politickým účelům, bylo Marine Le Pen v září 2018 nařízeno, aby kvůli zveřejnění fotografií podstoupila psychiatrické testy, údajně aby se zjistilo, zda je "schopná porozumět poznámkám a odpovídat na otázky."

Varování před islámským terorismem je podle francouzského soudního systému nejen kriminálním činem, ale zřejmě představuje i psychologickou úchylku. Le Pen mohla dostat až tři roky vězení a pokutu 75 000 eur. V září za podobné tweety s fotografiemi vztahujícími se k ISIS zrušilo francouzské Národní shromáždění poslaneckou imunitu také dalšímu poslanci Národního sdružení Gilbertovi Collardovi. Trestní stíhání je samozřejmě jedním ze způsobů, jak mohou vlády jednat s politickými oponenty, ale dříve tak jednaly pouze diktatury, nikoli parlamentní demokracie, jakou je Francie.

Člověk si tedy klade otázku, zda je tato forma evropské cenzury tím, co by chtěl Macron prostřednictvím svého orwellovského plánu rozšířit i do zbytku Evropy.

Nadcházející týden mediální gramotnosti zahájen úvodní konferencí pořádanou Evropskou komisí 19. března 2019. V březnu bylo v celé Evropě ohlášeno zhruba 180 akcí týkajících se mediální gramotnosti. Ve Slovinsku proběhly workshopy jako "Workshop mediální gramotnosti pro studenty: boj proti Fake News" a"Skutečná mediální gramotnost ve světě Fake Newsb" a v Londýně se uskutečnil seminář "Fake News vs mediální gramotnost: Kritické myšlení, odolnost, občanská angažovanost", v jehož charakteristice je napsáno:

"Přední výzkumní pracovníci v oblasti mediální gramotnosti z USA a Velké Británie se sejdou... s učiteli, knihovníky, novináři, producenty digitálních médií a mladými lidmi a budou se zabývat dezinformacemi a mediální gramotností... a pracovat na kolektivním cíli - na strategii jak prakticky využít mediální gramotnost ke zvýšení odolnosti mladých lidí vůči 'fake news', se zaměřením na případové studie jak z Velké Británie, tak i z USA."

Můžeme s velkou pravděpodobností konstatovat, že první obětí politiky EU v oblasti mediální gramotnosti bude různorodost názorů a svoboda projevu.


Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a vedoucí spolupracovnice Gatestone Institute.
Související témata: Svoboda projevu

21 komentářů :

 1. Mně nikdo nebude nařizovat, co si mám myslet. K myšlený používám selský rozum.Internet využívám k získávání konkrétní informace a to z několika zdrojů. Mluvím plynule rusky, německy a částečně anglicky. Takže nemám problém informacím porozumět a vytvořit si na daný problém vlastní názor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunističtí pohlaváři se o to snažili neúspěšně od začátku až do konce. Kdo si za kteréhokoliv režimu pomohl, je jeho stoupencem a snaží se své zisky zachovat. Kdo byl zklamán (sliby - chyby!) ... si myslí svoje A NAUČÍ TO SVÉ DĚTI - jak platilo: "Choď do pionýra, čti Ohníček, blbni s mávátkem či s lampionem v průvodech - ALE VŽDY SI MYSLI CO CHCEŠ." Internet umožňuje si pokecat a zanadávat si ve větší společnosti, než se vejde za stůl v hospodě, a toho se panstvo bojí jako holokaustu - protože kecy v Mainstreet sdělovadlech ztrácejí, díky svobodné výměně informací po internetu, údernost a důvěryhodnost.

   INTERNET JE LIDOVOU "SVOBODNOU EVROPOU" SOUČASNOSTI - ZATÍM JEŠTĚ DOOPRAVDY SVOBODNOU!

   Smazat
 2. CHE,U NÁS TO DĚLAJI ZLI ŘEDITELÉ TISKU A TV PRO PRDLAMENT

  permanentně ,ti umi zdemolovat informace tak,že oblbeným ovčanům jsou dokonce ukradeny hlasy a voliči si tak musi zvolit prima padouchy stejně nemajina výběr, prý potom volby platit nemusi nebot i kdyby platily,tak jsou ti námi zvoleni tzv zástupci stejně na nyc!
  Když se v tom padlamentu totiž postavi za své voliče okamžitě jsou vyhozeni na dlažbu,kde sedi ve sračkách jak obrovský plakát na němž se piče.

  TO SE STANE KAŽDÉMU,KTERÝ SVŮJ HLAS POUŽIJE VE PROSPĚCH TĚCH KTEŘI HO ZVOLILI.

  Cha,cha,cha jsme vláda zla,
  jsme vaši bouchači,BUDETE NÁM TLESKATI!


  OdpovědětSmazat
 3. Příběh Světové a Evropské historie :
  Za starých časů vládnul rozumem lidí moudrý Bůh Otec, který měl syna Ježíše ..
  Lidé byli také moudří a tak si vládli sami svým rozumem od Boha Otce a žili si jako bohové.
  Jak už to bývá v životě, vyskytli se po delší době mezi lidmi i lidé chudí moudrostí a pokřivení porazitováním na druhých. Tito parazité moudrého Boha Otce před ostatními odsoudili za lháře a nahradili ho modlami falešných bůžků a pasovali se za jimi vyvolené mluvčí a vládce. Nastala doba postupného sestupu od moudrosti k debilitě.
  Parazité se ujmuli moci na základě práva (nesmyslu, který vynalezli) uděleného jejich falešným bůžkem k vládnutí nad lidmi.
  A lidé degenerovali a degenerovali, a někteří potom zavrhli i ty modlářské bůžky s tím že mají rozum, a že bude nejlepší, když jim místo parazitů bude vládnout právo ...
  No a tak dostali ustavený právní stát, kde vládne právo nad lidmi ..
  A tak jim vládne právo, no ale tomu právu vládnou zase ti paraziti, kterých se chtěli zbavit, a pořád to těm lidem nedochází ...
  No a ti paraziti si zase ustavili Evropskou unii a vládnou pomocí toho práva jako bohové ... no a jako bohové ctějí vládnou i lidským rozumem místo Boha Otce ..
  A to je příběh naší Evropské historie ..


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A potom soudruh farář poslal mezi věřící svíčkovou bábu (uklízečku) s ošatkou s několika narafičenými vysokými bankovkami vybírat "milodary" a nakonec pozval věřící k samoudávání se a k udávání spolu"hříšníků" - ke "svaté" zpovědi.

   Smazat
  2. 16.12 Nic jsi nepochopil zabedněný hlupáku ..
   Nedošlo ti co je tou dnešní modlou a zlatým teletem, co všichni velebí jako falešného boha ?

   Smazat
 4. áááále, skončíme tam, kde sme začínali - v krčme

  OdpovědětSmazat
 5. Netřeba diskusí a slov, která odnáší vítr. V nové sorošosioevropě budou hovořit pouze sekyrky, šroubováky, hřebíky na konci laťí z plotu, tedy to, co zrovna nebude zakázáno z humanitárních důvodů vyrábět. Ale veškeré pranice budou probíhat výhradně demokraticky beze slov, nevhodných pro demokratické soužití.
  Nechť jsou blahoslaveni chudí duchem!!! Ještě, že se toho nedožiji!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:31 V tom případě bych se obával o náhrobek, oni bývají důslední.

   Smazat
 6. Mají své cíle a to poslední, co potřebují, je to, aby jim do toho někdo kecal.

  OdpovědětSmazat
 7. Režimy se sice mění, ale diktátoři zůstávají stejní. Kdo byli nejpravověrnějšími soudruhy po únboru 1948? Největší pravičáci a političtí gauneři z předchozí doby. Kdo byli nejpravověrnějšími pány po r. 1989. Ti samí lidé, kteří náhle proctli do souznění s nastolenou diktaturou kapitálu. Tedy otázka zní: co je na politice tak lákavého, že vždycky nejodpornější politruci se do ní nahrnou a konají ve znění právě nastolené ideologie. Tedy dnes jsou to poskoci, sluhové a pucfleci kapitálu. Ale proč tak dlouze píši: prostě zažili jsme přerod pánů v soudruhy a zase přerod soudruhů v pány! Český člověk má trpělivost - zda nekonečnou, ukáže čas!

  OdpovědětSmazat
 8. Komunisté - co jsme tu měli - byli celkem nevinní vzhledem k tomu co probíhá - a to je pořád jen začátek - a bude dále probíhat. Kdo by si například pomyslel, že se po padesáti letech bude dnes veřejně diskutovat o legalizaci tzv. měkkých drog. Pokud víte, co je Overtonovo okno, můžete odhadnout v jakém stádiu legalizace drog to je. Ostatně se to samozřejmě hodí na téměř vše, co lidé mohou považovat za "normální". Podle mne to bude tak za dvacet až třicet let, kdy lidé budou SAMI volat po tom, aby je vedli "bl (chce se mi blít) ELITY" dnešním svinským kurzem do totální kontroly svého i Vašeho života. A budou to považovat za jedině možné. Stačí si poslechnout hudbu, kterou posloucháte Vy a Vaše děti. Nebo si poslechněte opačně hudbu svých otců. Rozdíly budou pro vás k nepochopení, pokud to již nevíte! A to je zdánlivě jen nevinné "laškování" s Vašimi názory! Jenže ono se při změnách, které mají v plánu, počítá i s těmi, kteří jsou "zásadně" proti a sami pro sebe. I ti jim hrajou svým "nezájmem" do rukou. Jediná obrana je důkladná výchova mladých a účast všech lidí ve veřejném životě. Mladé však mají i díky mistrně cíleným reklamám pod palcem. Nebo si myslíte, že odebírání dětí po Evropě je náhoda nebo jen taková libozvůle a Vás se nedotkne? Je to jen a pouze počátek a zkouška. Co tomu řekneme my a jak mají na to reagovat oni. Zbývá jen věřit v lidi, že ve svém celku budou mít jiný pohled na věc. Zachránit nás nemůže žádná pasivita. Ten, kdo si myslí, že si bude stranou někde nějak lebedit se hrozně plete. A především tehdy, když říká, že to dělá kvůli svým dětem. Ty odsuzuje rovnou do budoucího otroctví. Ostatně jednou nutnou součástí svobody jednotlivce je svoboda společnosti. Dnes i ti nejbohatší si nekupují za své peníze svobodu, ale volnost v jednání. Svoboda ve volbách (nemám na mysli jen politické) tu ale ani pro ně není! Kdo tohle pochopí, má ještě šanci. Navíc MY dole budeme skvěle evidováni, neutečete. To, co dělají v Číně tzv. komunisté ohledně evidence občanů je přece stejné o co se snaží i v tak bájeslovných USA. Konec to bude vypadat tak, že pokud včas neumřete jako evidovaný občan, prostě zmizíte a žádný soused, žádný spolupracovník a ani, což je nejkrutější, žádný Váš příbuzný nic "nezaznamená". A rozhodně Vás nikdo nebude oplakávat
  Říci: "LIDÉ BDĚTE!" je už pozdě, teď už se musí bojovat. Třeba zdánlivě i o maličkosti. Všechno může totiž postupovat mnohem rychleji, než si asi tak většina lidí myslí.
  Jen tak mimochodem si myslím, že volbu co udělali Slováci později prohlásí za nepochopitelnou. Jemně řečeno.
  Jinak hodně štěstí a zdraví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemohu s Vámi nesouhlasit a východisko podle všeho přijde z východu. Pjakin říká v souvislosti s kapitalismem, "My jdeme do světa s něčím jiným, s ideou ruského světa, s ideou harmonického života všech národů na planetě zemi, s ideou míru a vzájemné spolupráce a šestá priorita /armáda/ nám slouží pouze k naší obraně". Tož tak, rudý dědeček.

   Smazat
  2. Český hrdina odboje Julius Fučík měl naprostou pravdu LIDÉ BDĚTE.

   Smazat
  3. 22:08 Jenže Rusko je nepřítelem civilizovaného světa - shodne se na tom i většina členů RB OSN. O ruské hybridní hrozbě a jejich pokusech ovlivnit všeobecné mínění Evropanů víme velmi dobře, ovlivňují volby po celém světě, míchají se regionálních politik a neštítí se ani diverzních akcí a invazí. A není v tom jen jejich politika. Jako národ jsou Rusové všeobecně nenávidění a obsazují nejvyšší příčky v anketách o neoblíbenosti národů. Není vůbec divu. Celý oficiální mediální proud a veřejnoprávní média jasně poukazují na to, že tito zabijáci vraždí pomocí chemických zbraní nejen v Sýrii, ale i po celé Evropě. V současnosti se prověřuje fakt, že jsou za epidemií spalniček a chřipky, které Evropu zasáhly. Shazují dopravní letadla, zbrojí jako šílení a vyhrožují jaderným úderem, kradou cizí území, neustále napadají své sousedy a válčí po celém světě. Několik válek v posledních 30ti letech rozpoutali i v Evropě. A to proto, že nic neumí, nemají peníze, umí jen válčit a loupit.

   My běžní civilisté z nich máme strach a chceme žít v klidu. Pro nás není největším nebezpečím nějaký chimerický ISIL anebo dokonce Islám či imigranti z Afriky, ale Rusko, jeho násilné obyvatelstvo. Jak se jim bránit? Diplomat Bartuška je doporučil zabíjet a zahrabávat vedle silnice. A to ani zdaleka není ten nejradikálnější názor, přečtěte si mínění na sociálních sítích a jinde. Já si narozdíl od pana Bartušky nemyslím, že bychom měli začít zabíjet Rusy kdekoliv na ně natrefíme, nikde jsem k tomu nevyzýval, ale jednou z možností obrany je tento agresivní stát navždy umlčet a to bez války nepůjde. Nejlépe formou masivního preventivního úderu. Shodně se mnou uvažuje většina generálů NATO.

   V 90.letech se běžně hovořilo o dekolonizaci Ruska, kterou podporovaly nejen významné think tanky, ale především největší Evropan celé historie - Otto von Habsburg. Tohle je ta hlavní šance, porazit v boji a dekolonizovat. Bez mrtvých to samozřejmě nepůjde, ale to se nazývá, pokud vím, "collateral damage".

   A USA se o to aspoň snaží ... Navíc dnes ale máme hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 9. Co tady blbnete proti "drogám"? Šalvěj divotvornou zakázala ODS, sběr lysohlávek posléze taky. To je dle mně příklad oklešťování některých lidských práv, ne naopak.
  Pavel Dvořák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, Pavlíku, máte pravdu, mezi lidská práva samozřejmě patří i svoboda a právo zničit se svou hloupostí sám.

   Smazat
 10. Pamatuju dobu, kdy režim měl v plánu nejpozději v 15ti letech přebírat děti do internátů, tam se o ně starat, tam je vychovávat.
  Bylo mi oněch patnáct, stal jsem se žákem Odborného učiliště státních pracovních záloh. Internátní ubytování, krmili nás tak, jak jsme doma nepoznali. Vládnul vojenský režim, ranní rozcvička, rozvod do zaměstnání, pohyb v tvaru, do jídelny „po zástupech zprava“, potom „vztyk, pozor „soudruhu učiteli, přítomni všichni kromě ..., pohov, sednout“... Škola tři dny v týdnu po osmi hodinách, stejně tři dny v týdnu po osmi hodinách dílen. V tvaru na internát, denní program, dozorčí služba, rajóny, večerní prověrka, čepobití ..., občas i noční poplach s krátkým pochodem a odkladem „budíčku“. Neděle, osvětové výlety, nárok navštívit rodinu jednou za čtvrt roku s placenou cestou a povinností hlásit se u SNB (tehdejší státní policie)! Rodina nic neplatila, zajišťovala pouze ošacení s tím, že i to stát co nejdřív zajistí. Zatím jsme „fasovali“ pracovní plášť a jakousi „uniformní“ čepici.
  „Absolvoval“ jsem onen dvouletý učební obor s trojkou z chování (útěky k rodině na víkend, pohyb mimo pochodový tvar, neúčast na společných „kulturních akcích“, některé výroky ...), když před vyloučením jsem byl uchráněn výborným prospěchem, podporou pedagogů i „sportovní reprezentací učiliště“.
  Proč se s tím vypisuju. Režim se snažil ke své ideologii vychovávat. Zejména mládež. Na původní záměr, jehož zárodek popisuju nakonec v takovém rozsahu především ekonomicky neměl, ale v možné míře uplatněn byl. Ten režim „vychovával“ i na pracovištích, na rekreacích, v organizacích „Národní fronty“, ČSM, Svazarmu, ČSVTS, u turistů, včelařů atd. atd. Jak to dopadlo? Viděli jsme na Letenské pláni v roce 1989!
  Takže, jakou asi má perspektivu taková ta výchova „mediální gramotností“ a prostředky, o kterých se dočítáme v odkazech? Pak bude stačit tlak nějaké té řádky let a třeba i „výstavní skříň blahobytu“, kterou, svými metodami, zaranžuje Čínská lidová republika. Nejsou ti eurounijní snaživci a jejich pomístní pomahači trapní? Nevědí nic z historie? Kašpárci.

  OdpovědětSmazat
 11. Ad 2:34. ASI JSEM ŽIL V JINÉ ZEMI! Také jsem chodil do škol i vysokých a ani na gymplu ani na vysoké jsem nic z uváděného autorem nezažil. Nicméně dotaz na 2:34. Vyrostl z Vás díky té tvrdé východě špatný člověk i odborník?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:57 já, ve 20:34 popisuju, co jsem prožil v letech 1951 až 1953, když jsem vynechal už jen tu "umístněnku", kdy jsme dostali na výběr 4 podniky s počtem volných míst a vybírali si v pořadí podle prospěchu. Povinností bylo odpracovat tam 5 let (vojenskou službu nepočítaje), jinak za takto neodpracovaná léta hradit podíl z 24 800 Kčs ("lidový" automobil Spartak na poukaz později stál Kčs 27 000), což se v praxi neuplatňovalo. Já si nestěžuju, pouze popisuju realitu, když můžu potvrdit, že jsem se bez problému a úspěšně v praxi uplatnil, že jsem si vybral podnik, který se o nás (šlo nás tam 10) výborně postaral, který jsem během let vnímal jako svůj a který mi byl v devadesátých letech ukraden. Tvrdím, že mi onen tvrdý režim jen a jen prospěl, nejméně v tom, že jsem se naučil efektivně vzdorovat a současně využít to pozitivní. A bylo ho víc, než nabízí dnešek.

   Smazat
 12. 2.34 9.57 Bez tvrdé výchovy to nejde ...
  Makarenko vychovával z mladistvých zločinných výrostků slušné a pracovité lidi.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.