Reklama

čtvrtek 28. března 2019

Fejeton takřka marxistický

Xaver
28. 3. 2019 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
Přátelé, tomu nebudete asi věřit, ale kousek za našimi humny se už zase volá po zavedení (aspoň selektivně) socialismu, který tam s takovým nadšením a pompou před jednou generací pohřbívali. Konkrétně v Německu, otčině toho, na kterého po zbourání té světoznámé zdi (s úsměvem pozoruju ve světě, dokonce v tzv. svobodném světě, budování jiných zdí o sto šest) a různých samostřílů a obmyslností na hranicích, všechen ten marasmus byvšího reálného socialismu svedli a jehož sochy i s jeho učením rozbíjeli na padrť (ale už to prý – někde zase až přehnaně – napravují). Úplně přesně, přímo v Berlíně, hlavním městě někdejší republiky, kde světodějná (tedy měla být!) diktatura proletariátu měla patřit k nejvzornějším (ve skutečnosti však patřila k nejnechutnějším)…

O co že se to jedná? Totiž zelenorudě naladění obyvatelé Berlína (ale snad už i jiných měst) už mají dost obrovské sociální nerovnosti a zejména nenažraných velkých, movitých společností, zabývajících se výstavbou a hospodařením s byty, jejichž měšce přetékají penězi z nájemného; pro mnoho obyvatel tak vysokého a rostoucího, že vrhá mnohé jednotlivce i celé rodiny do nedůstojné chudoby. Proto se zformovala jakási platforma s požadavkem, aby byli vyvlastněni a bytovou politiku vzal do rukou opět stát. (Nechci být poslem špatných zpráv, kterého třeba spravedlivě potrestat, ale vzhledem k tomu, co se v dané oblasti děje v našich velkých městech, to začas vypukne pravděpodobně i tady.)

Nelze se ubránit dojmu, že až sem se stále táhnou dozvuky onoho neuvěřitelně rychlého a ještě více překvapivého sjednocení obou částí Německa.

Východní Němci se v podstatě přes noc probudili v zemi, kde vládla DM (sám kancléř Helmut Kohl odhadoval průběh sjednocování na tři roky) a byli první z bývalého socialistického tábora, kteří převzali tu vysněnou „Marktwirtschaft“ v té nejostřejší podobě, se vším všudy. Pro mnohé, určitě ne pro všechny, to byl ten nejúžasnější psychologický okamžik v životě, pro všechny Němce ale – na Západě i Východě – docela slušná ekonomická zátěž, z které se vyhrabávají dodnes.

Zkrátka lidé, vychovaní a zvyklí na určitou sociální rovnost, spravedlnost, solidaritu atd., o něž se bývalý reálný socialismus alespoň snažil, se ocitli rovnýma nohama v kapitalismu s jeho tržním mechanismem se všemi atributy, k nimž pochopitelně sociální „spravedlnost“, o níž je řeč, nikdy nepatřila.

Viděno z širšího pohledu, avšak jen jednou větou (to není cílem tohoto krátkého příspěvku), řešení sociální otázky, o něž „komunismus“ usiloval, se návratem ke kapitalismu, aniž si to lidé na Východě uvědomili, ještě vyostřilo a „promíchalo“ s mnoha dalšími problémy (stojícími ovšem nejen před sjednocenou zemí, ale před celým světem):
-  masová nezaměstnanost,
- chudoba,
- stěhování migrantů,
- zrychlující se kolaps životního prostředí
abych zmínil to hlavní. Z toho plynoucí otázka zní:
je kapitalismus s to tyto problémy řešit, nebo má vůbec zájem je řešit, nebo nechá tu „káru“ problémů a rozporů valit se dál – Richtung Katastrofe, jak napsal jeden německý autor?

Jako často v mých článcích opět trochu odbočím: podnik mé manželky se družil s podobným zařízením v NDR, což se projevovalo v podstatě následovně: vy v zimě na lyže do naší chaty v Jizerkách, my v létě do vaší na Usedom. Byli jsme ve skupině, která oplácela lyžaře ještě z časů NDR, avšak která odjížděla k moři již do SRN…Ubytování a strava byly pochopitelně v rámci dohody, avšak vše ostatní za DM (nápoje, jízdné, půjčovné, vstupy aj.), což končící družbu hodně poznamenalo.

Avšak teď se zase vraťme ke smyslu dnešního článku. Mantra těch nejzarytějších zastánců trhu bez jakýchkoli regulací a omezení, totiž že „stát je špatný hospodář“, byla životem pochopitelně už mnohokrát vyvrácena.

Myslí si například někdo, že s OKD, které bere snad opět do své náruče, by stát hospodařil hůř než Bakalové a jejich pohrobci? Nebo proč některá města „pozdě honí bycha“ a zpětně odkupují „vodu“ od soukromých vlastníků (často v rourách proměněných v šrot), kteří ženou její ceny do astronomických výšek? Protože jejich zastupitelé si jsou jisti lepším řízením investic, nákladů – celkově lepším hospodařením, vedoucím k únosným cenám.

Pokud ale jde o to, jak chce bytové podnikání řešit to berlínské hnutí, to je zestátněním a vyvlastněním, tady bych se klonil k tomu, že tento případ (a i některé další) dovede přece jen řešit lépe ta pověstná ruka trhu. I když i ta má v německém prostředí, kde takřka nikde není neviditelná, nýbrž vždy tak či onak regulovaná, nejistý výsledek.

Totiž nepřiměřená regulace nájemného povede zákonitě k vyšší poptávce po bytech a stejně tak zákonitě sníží chuť developerů investovat. Výsledkem bude menší nabídka, neboli nedostatek bytů poroste a cenový kolotoč bude tam, kde začínal. Podobně by skončilo (píši podmíněně, protože k němu nemusí dojít) také navrhované zestátnění bytů. Investoři se prostě tomuto sektoru vyhnou, počet nabízených bytů klesne a převis poptávky požene nájmy opět nahoru. Zkrátka před ekonomickými zákonitostmi kapitálu není úniku, k pochopení už netřeba teorií Marxe ani jiných analytiků kapitalismu.

Takže tento bludný kruh může vyřešit, to je zastavit růst jejich cen, pouze bohatší nabídka bytů na trhu, vyšší konkurence, podobně jako v jiných oblastech. Což je pochopitelně řešení i pro náš trh s byty, jejichž výstavbu nutno podpořit mnoha způsoby, jako například: rychlejší výstavbou potřebné infrastruktury, optimalizací stavebních předpisů, bojem proti spekulantům s nemovitostmi, „integrací“ satelitních částí s centry měst, která „zprůměruje“ (zlevní) hladinu cen bytů aj.

Všechny tyto vývody a nápady ovšem musím ohraničit nepříliš povzbudivým závěrem: totiž v kapitalismu nikdy nenastane bezbřehá spokojenost obou stran – nájemníků i pronajímatelů bytů, větší či menší třecí plochy budou vznikat vždycky. Jejich úplné odstranění je něco jako ta otřepaná „kvadratura kruhu“, i když se s tím třeba ti Berlíňané nehodlají smířit…

28 komentářů :

 1. Vlku ze Susice ! Stejskaluv zastupce ! Dovol na toto thema promluvit nicka honolulu.

  Kapitalismus se nebude rusit , ale zreguluje se ! Ve svete preziva forma Kapitalismu, ktery ma predatorske prvky z 19-teho stoleti. Tento Kapitalismus se zakony upravi !

  V moji "venici" ohranicene plotem ve stredu mesta rozhodujeme sami o vyssi naseho najemneho a o vyssi ruznych poplatku. MAME MLUVCIHO, ktery nas representuje u majitelu teto vesnice. O danich statu za pozemky na kterych vesnice stoji se uspesne hadame s nasim mestem !

  Odmitli jsem priplatek na policajty a hasice a policajtujem si sami. Lezli nam sem drogari, tak jsme jim namlatili a zvysili plot, takze zde neni kriminatita absolutne zadna.

  Nevime, ale jak snizit pojisteni, protoze nam hrozi hurrikany ! Putin nam je sem posila rikala nase Media ! (To neni blby vtip !)
  Zde vidis , ze vse funguje dle nasich prestav a to, ze to nefunguje v Berline, je chyba Nemcouru !
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Světa znalý alias Honolulu. Odešel jsi z Čech na konci puberty a tak jsi nezažil změny a pokrok v sociální oblasti. Žít za plotem a radovat se je pro nás dědky po zkušenostech s tzv socializmem směšné. Samozřejmě nic se nevrátí a to co jsme prožívaly bez dostatku banánů byl nádherný život mezi dobrým národem. Současný kapitalizmus - parazitizmus dal vyniknout zdegenerovaným a zvrhlým lide. Nevstoupíš dvakrát do téže řeky a tak nás čeká jen útlak a možná i likvidace od těch co vychvaluješ.

   Smazat
 2. Autor spadl ze schodů na hlavičku a pěkně se mu to v ní pomíchalo. Jinou možností je nastupující demence. Kdyby ten vůl aspoň porovnal, kolik bytů postavili komunisti a kolik jeho preferovaní developeři, snad by se mu v kebuli rozsvítilo. Proč přepisujete takové sračky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stačí číst dnešní "noviny" a porovnat s údaji ze starých statistik. V roce 1980 komunisti postavili v Praze DESET tisíc bytů v "hnusných králíkárnách" (v kterých se po revitalizaci slušně bydlí dodnes) a loni developeři s bídou ale s velkou slávou skoro celé TŘI tisíce v kvalitě sotva odpovídající 40 letům pokroku (vlastně jen místo panelů litý beton a lepší jádro), ale zato za deset- až dvacetkrát vyšší ceny.

   Smazat
 3. 21:26 - vse jde opravit, kdyz to nefunguje, krome
  jedne veci !
  Cim vice bude v Nemecku barbaru z Afriky , tim budou mit Nemci vetsi poplatky, vetsi kriminalitu a horsi zivotni prostredi a tim jim bude hure ! Merkerova, to baba destruktivni, je donuti vzpominat na Hitlera v dobrem !
  Nas president o ni rekl, ze nestoji za nic ! Rekl, ze cela jeji politika je chybna. On nesmi mluvit jak mluvime my na ulici, ale my vime, ze chtel rict , ze ta baba stoji za hovno !
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lepší 3 sovětské divize než 1 Merkelová, mládež v NDR mohla pít alkohol už od 16 let, to byly časy.

   Smazat
  2. 10:29
   Moje kamarádka studující žurnalistiku mě vzala do slavného FDJ klubu, kde je dnešní Kulturbrauerei.
   Vodka do dederonské koly za marku pade, vodové blond pivo a tak, barevná světla a u baru zástup studentů policejní školy v civilu.
   Nebylo mi tam dobře, tak jsem přešel na Prenzlauer Allee na roh, mezi pracující a dal si korn.
   Už tenkrát tam bylo všechno padělané (kdo by chtěl říct po- , může), vyjma dělňasů, který pamatovali Göringa.

   Smazat
 4. Tato úvaha (od p.Xavera) zcela opomněla jednu sice elementární,ale zásadní věc:
  Bydlení je zcela specifickým statkem,
  neexistuje totiž k němu substitut, neboli alternativa,
  čili i dost dokonalé tržní prostředí ho neumí a nemůže řešit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vl. Černík28. března 2019 22:25
   Vaše tvrzení je sympatické, ale nejspíš neodpovídá skutečnosti. Také jsem příznivcem, aby ty záležitosti, které jsou tzv. bezalternativní (bydlení, odběr vody, elektřiny, plynu anebo obhospodařování strategických surovin, či obranný průmysl), stát nepouštěl z rukou, neboť tím se přiznaně zříká své suverenity.
   Ale realita je jiná. Politici vyznávají liberalismus a do těchto oblastí byl vpuštěn soukromý kapitál, navíc zahraniční a stát se mu zdráhá, dávat nějaká omezení. Čili dostalo se to do tržního prostředí a nějak to funguje. A to tržní prostředí, zdaleka není dokonalé. Říká se tomu dobývání renty (parazitování na státu) a doplácejí na to občané.
   Záchranu bych viděl v odmítnutí liberalismu, který je dnes považován za posvátný a zavedení demokracie, kdy budou mít občané možnost posledního slova, nad rozhodnutími politiků. P.K.

   Smazat
  2. Jídlo je taky zcela specifickým statkem.
   Bez něj se daleko nedostanete ani s bezdomoveckým vozíkem ukradeným v Lidlu.
   K teplu v zimě také neexistuje alternativa.

   Stát buď může být liberální a svobodomyslný nebo zatopit.
   Vzhledem k zeměpisné šířce a starým kloubům radši, když zatopí.

   Smazat
  3. Nežvaňte o demokracii, protože je to drzá agresivní zlodějna. Neříkejte, že stát pustil privát do bydlení. Napište, že to sebranka gaunerů, která se lží dostala k moci, zabrzdila nebo skoro zastavila státní bytovou výstavbu. Zejména v Praze žije největší počet zlodějských restituentů, kteří chtějí okamžitě zbohatnout na činži. Ti si diktují, jak se má nájemce okrádat. Jejich zmrdů je plná televize a rádio. Bohužel i část socdem jim šla na ruku.

   Smazat
  4. Anonymní29. března 2019 14:14
   „Nežvaňte o demokracii, protože je to drzá agresivní zlodějna.“
   Ve vláknu nad Vámi, se slovo „demokracie“ objevilo pouze v mém příspěvku. Z toho usuzuji, že chcete reagovat na mě. Ale to štěkáte špatně, a ještě na špatného psa, protože já jsem neuváděl, že tu demokracie je, nýbrž že je třeba ji zavést. Cituji: „Záchranu bych viděl v odmítnutí liberalismu, který je dnes považován za posvátný a zavedení demokracie, kdy budou mít občané možnost posledního slova, nad rozhodnutími politiků.

   „Neříkejte, že stát pustil privát do bydlení. Napište, že to sebranka gaunerů, která se lží dostala k moci, zabrzdila nebo skoro zastavila státní bytovou výstavbu.“
   Říkám, že stát vpustil soukromý kapitál do bytové výstavby a Vy říkáte, že nějací gauneři zastavili státní bytovou výstavbu. Podle mého, jsou pravdivá obě tvrzení a nevím proč bych měl jedno nahrazovat druhým. P.K.

   Smazat
 5. Při čtení blábolu toho autora článku, tak se musím smát. To co tam navrhuje přece v kapitalismu nikdy nebude fungovat. Cena bydlení půjde dolů pouze v případě, že byty bude vlastnit stát a ne nějací developeři. Jedině tak se dá regulovat nájemné. Vše ostatní jsou jen plané kecy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lituji 23:53, ale neumíte číst. Autor článku diskutuje určitou situaci v některých městech, vesměs "nových zemí" NSR. Čím je s vámi v rozporu?

   Smazat
  2. V tom, že nepostřehl to základní - investor do stavby bytů musí být pouze stát. Ten má být garantem solidní bytové politiky. Rozumný pochopí a nerozumný jen zírá, jak nájemné v Liberci i jinde je tak vysoké, že až coby důchodce zůstane sám, tak na nájem jedenáct tisíc nebude mít a půjde demokraticky a svobodně pod most !

   Smazat
  3. 4:58 autor článku postřehl někde otevřený problém, ten diskutuje a vy autora mistrujete, místo toho, abyste se k věci prostě a jednoduše vyjadřoval, když v samé podstatě jste blízkého, pokud dokonce ne stejného názoru.

   Smazat
 6. Samozřejmě bydlení, energie, vodu, cesty, nerosty a vše co se týká společného vlastnictví musí obhospodařovat stát včetně veřejné dopravy,školství, zdravotnictví a důchodů. Potřebné prostředky musí vybrat formou daní, protože tam je nadhodnota práce a ne z hladových mezd moderních otroků.

  OdpovědětSmazat
 7. "…diktatura proletariátu měla patřit k nejvzornějším (ve skutečnosti však patřila k nejnechutnějším)…"
  K NEJNECHUTNĚJŠÍM????? SKUTEČNĚ????
  Ten ubožák Xaver je buď mladík, který vaří z toho, co mu vtloukli do kebule, nebo se dnes nezajímá o politické dění a chrápe v růžovém pyžamu. Tak vzorově zločinnou demokratůru, jakou máme dnes, snad nikdo po roce 89 ani nečekal. Tak si užívej té "...CHUTNOSTI", Xavere.

  OdpovědětSmazat
 8. To opravdu v kapitalismu nehrozí že by bylo lépe pro obyčejné lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je tím že civilizace se zrodila ve věčném boji! Věčný mír ji zcela jistě zahubí. Např. Řím - dokud vedl války ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jakou byla ta s Pyrrhem, Jugurthou či Mithridatem a hlavně ovšem s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování! Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen různé drobné válčičky či spíše šarvátky na vzdálených hranicích říše, tu s Germány, jindy zas s primitivními Dáky či Svéby, nastal úpadek! V samotném Římě pak množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla korupce, letargie, tupost, bujely blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. A bude hůř! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ Friedrich Nietzche

   A boj kapitalistické konkurence o trhy, námezdní otroky a zdroje surovin a energií je také formou války, jak řekl jiný klasik ...

   Smazat
 9. noviczech
  ...za vlády H.Kohla při přílivu DDR občanů na západ, postavila vláda 750 000 bytů v západním Německu, protože tam byla práce a najednou plno pracovních sil! Ale už v devadesátých letech tam nájmy stoupaly nejpozději každý druhý rok! Korunu všemu nasadil až zrádce Schröder se svou Agendou 2010 a mám dojem i 2020! Tam se přestal brát ohled na lid, bral se ohled na miliardáře! Např. firmě VW dovolil centrum přestěhovat do Švýcarska a tudíž nemusela platit VELKÉ daně v Německu, ale MALÉ daně ve Švýcarsku.
  Ale Německo se dostává na úroveň USA, banky nemají peníze, lidé šetří a nemají peníze, města mají miliardové dluhy, neuklízí se, byty se staví, ale pro uprchlíky! A to přesto, že Německo má dnes majetek kolem 5 bilionů eur!
  Německý majitel Kauflandu a Lidlu se vyšplhal mezi nejbohatší miliardáře!
  Chápete v čem je dobrý KAPITALUSMUS?
  Tam STÁT nikdy nemá peníze, občane probojuj se sám. Vždyť i první světovou válku zafinancoval magnát Bismarck! TOTO JE KAPITALISMUS A JEHO VOLNÁ RUKA TRHU!!!
  ...a pánové a dámy, bude hůř, bude!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ste tomu chudákovi Bismarckovi dal!
   Neměl ste na mysli barona Siemense, předsedu Deutsche Bank?
   Nebo Rathenaua, popraveného kulometem?

   Smazat
  2. Něco není v pořádku, něco nesedí. Nedosáhne-li společnost jakéhostakéhos sociálního smíru, tak konce budou nelze předvídat. Ve varu je Francie, VB, Německo, Španělsko, Italie a to jsou ty bohatší v EU. Katalyzátorem je v současnosti migrace, ale ve skutečnosti je to střemhlavý tlak na okamžitý zisk. Banky bohatou a státy chudnou. Přesto si myslím, že stát není bezbranný. Třeba v bytovém problémů může pořádně zdanit kšeftařům byty ve kterých nebydlí a z tyto peníze investovat do státní výstavby (s morálním nájmem) nebo jako dotaci k podpoře družst. výstavby. Potom ať funguje trh, protože poptávka i nabídka se srovnají. Pomocí daň.nástroje lze usměrňovat mnoho pokřivení, ale musí být vůle a skutečně čisté ruce.

   Smazat
 10. A co takhle oživit družstevní výstavbu bytů? Kolik set miliard je ročně vykradeno ze státní kasy - proč něco nedat na podporu družstevní výstavby. To nebyl vynález přece socíku, družstevní byty se u nás stavěly i za 1. republiky? Myslím, že sektor kapitalistické výstavby bytů potřebujue zdatnou konkurenci, jinak jsme v totálně v hrsti kapitálu, který si diktuje ceny, podmínky, exekuce... Víte, že jen z bankovního sektoru odteče do ciziny od nás ročně Čechy vydělaných více jak 80 miliard Kč? Čí vinou? Víte, že ročně jen ze Škodovky odteče do ciziny 30 miliard zisku??? Atd. Samozřejmě družstevní výstavba bytů - velice obezřetně, neb tam se bude stejně snadno krást jako v celém našem státě - tedy kapitálu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní29. března 2019 10:54
   Váš podnět s družstevní výstavbou je silně neliberální. V liberalismu je suverénem kapitál, občané mu jsou podřízeni. Družstevní výstavba zavání nějakou občanskou iniciativou a snížení moci kapitálu, v tomto případě developerů. Proto družstevní výstavba bude sice možná, ale bude třeba upravit zákony, které by odstranily nějakou, třeba dílčí, svrchovanost členů družstva. Potom je ale otázka, zda to ještě někoho bude lákat. P.K.

   Smazat
 11. Po tom, co stavební developeři z mojí kdysi klidné a příjemné obytné oblasti udělali oblast téměř neobyvatelnou, je považuji za zločince horší než "vrahy z Wall Streetu". Důrazně všechny naivky varuji před stavebními developery a jejich "budováním".

  OdpovědětSmazat
 12. Kapitalismus je katastrofalni v kazdem jednotlivem pripade, neni zadna sance, ze by se v nem vischni lidi meli aspon tak dobre jako v socialismu. Jedine ten, kdo mysli na sebe a na sve sny a je mu lhostejno, jak ziji ostatni, muze kapitalismu davat prednost. I Husakovo CSSR bylo daleko lepsi nez treba USA, kde jsem zil dele nez pod Husakem. Na me informace v praci o CSSR mi spolupracovnici rekli jen jedno: PROC JSI UTEKL?!I Werich a Einstein dosli k zavreru, ze lidi mohou zit stastne jen v socialismu, ale podle minenei vsech kolem my 3 jsme blbci. Pak si vsichni chytraci zasluhuji jen a jen kapitalismus, at umiraji pod mostem, tady jak v USA.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.