Reklama

pátek 8. března 2019

Jaký význam měla návštěva českého premiéra v ústředí CIA?

Agetura EXANPRO
8. 3. 2019   zdroj
Krátká analytická reakce – předběžné hodnocení (12061)
Český premiér Andrej Babiš se v rámci své návštěvy Spojených států amerických sešel 6. března 2019 s ředitelkou americké Ústřední zpravodajské služby (CIA*), jíž je od května 2018 Gina Haspel. Pro zajímavost a úplnost doplňme, že stočlenný Senát Kongresu USA schválil její jmenování „pouhými“ 54 hlasy, což je od rozpadu Sovětského svazu (1991) historicky nejmenší podpora pro osobu navrženou do vrcholné vedoucí funkce CIA. Od roku 1991 už bylo přitom celým Senátem nebo senátním Výborem pro zpravodajskou činnost schváleno či potvrzeno 11 ředitelů CIA (případně ředitelů národního zpravodajství, kteří byli zároveň řediteli CIA – to byla zdvojená funkce v rámci zpravodajské komunity USA před rokem 2005, než vznikl a byl uveden v platnost „zastřešující“ úřad s vlastním ředitelem s přesným názvem Úřad ředitele národního zpravodajství*).


Gina Haspel získala v Senátu procentuálně 54 % hlasů, přitom průměr získaných hlasů u předchozích deseti ředitelů CIA dosáhl 85 %. Nízký počet hlasů byl zapříčiněn její dřívější kontroverzní rolí v Thajsku (rok 2002), kde působila jako velitelka černé základny* CIA spojené s tzv. zesílenými výslechovými technikami* (enhanced interrogation techniques), což je sice odborný, avšak záměrně eufemistický termín pro americký vládní program tělesného a duševního týrání zadržených osob. Její role v těchto aktivitách byla potvrzena v srpnu 2018, kdy byla po soudním sporu odtajněna část psané komunikace z hlášení o výsleších. Každopádně ředitelka CIA Gina Haspel je vůbec první ženou v americké historii, která byla nominována a Senátem potvrzena v této vysoké zpravodajské funkci. I tato skutečnost (rozuměj ženské pohlaví) mohla některým senátorům vadit, a proto hlasovali proti.

Výše uvedené informace* měly být součástí zpravodajských a publicistických pořadů České televize (ČT) věnovaných návštěvě premiéra Andreje Babiše ve Spojených státech amerických. V jiných záležitostech redaktoři a reportéři veřejnoprávní ČT rozebírají detaily a pozadí jednotlivých aktérů, avšak zde se zbytečně omezili na všeobecné věci a vlastní nicneříkající pocity. Pracovníci České televize tak v rozporu s Kodexem ČT opakovaně pokračují v zamlčování důležitých informací, čímž divákům neposkytují úplný obraz o příslušném dění a jeho účastnících. Veřejnoprávní Česká televize tímto přístupem neplní nestrannou úlohu, ale vybírá informace tak, aby se hodily současnému nastavenému politickému trendu Západu v čele s USA.

Stejné informace doplněné o další poznatky měly být součástí českého zpravodajského brífinku pro předsedu vlády Andreje Babiše před jeho rozhodnutím o reakci na program návštěvy předložený americkou stranou. Premiér Babiš mohl bod s návštěvou u CIA velmi jednoduchým odůvodněním odmítnout, anebo ho měl převést na způsob provedení hodný jeho státnické funkci (podrobnější vysvětlení je zahrnuto v připravovaném dokumentu).

Pracovníci sdělovacích prostředků hovoří a píší pouze o pozitivech návštěvy Andreje Babiše v ústředí CIA v Langley. Snad nikoho z novinářů nenapadlo, že by to mohlo mít také své záporné stránky. Jednou z několika záporných stránek je, že to vypadá, jako by byl český nejvyšší výkonný politik zverbován* CIA v přímém přenosu. Může se to zdát zveličené, ale verbování* zahraničních politiků je už dlouho běžnou věcí nehledě na to, zda se jedná o spřátelenou či nepřátelskou zemi. To pouze česká BIS* si podle své výroční zprávy myslí, že české občany a politiky mohou ke spolupráci naverbovat* jen Rusové nebo Číňani. Navíc CIA už některé aktivity ani netají. Agenti z řad politiků jsou ve zpravodajském žargonu označováni jako agenti s vlivem* (agents of influence).

Novináře by mělo zajímat, proč se předseda vlády Babiš ani na chvíli nepozastavil nad bodem programu spojený s návštěvou CIA a okamžitě s tímto bodem souhlasil. Nelze to ani hájit vysvětlením Babiše, který se chtěl podle Lidových novin v ústředí CIA dozvědět co nejvíce o situaci na Blízkém východě, protože Spojené státy tam podle něj hrají významnou roli. Tato jeho odpověď je velmi zarážející a zároveň komická. Pana Babiše zřejmě nikdo nepoučil, že Američané mu řeknou jenom to, co sami budou chtít, a že to nemusí být zcela pravdivé (ono to pravdivé nebude nikdy), jelikož mu určitě nebudou vykládat, jakou roli v tom všem sehrávají oni a proč.

Mnohem lépe a pravdivěji by mu na tuto záležitost odpověděli zástupci českých zpravodajských služeb (ÚZSI* a VZ*). To by ale musel společně se svou vládou chtít tyto služby bez obav využívat a požadovaným směrem úkolovat, a hlavně se chtít přiblížit pravdě, i kdyby to mělo snížit úroveň takzvaných „spojenců“. Kdo chce znát pravdu, nesmí se vyděsit, až mu ji někdo předloží. Ale Babiš se zřejmě vyděsit nechce, proto jde namísto k vlastním službám raději na brífink k CIA, která ho jako cizího politika může klamat, jak bude chtít – jen aby to ladilo se záměrem USA v zahraniční politice.

Otázek, na které by se měli novináři ptát, je mnoho. Stejně tak by se měli ptát čeští poslanci a senátoři. Jenže česká politická opozice existuje jenom v boji o domácí záležitosti, neboť ve vztahu k Západu v čele s USA jsou až na malé odlišnosti všichni vroucně nakloněni těmto subjektům, a to i přes jejich značná mezinárodní provinění. Z poslanců KSČM, od kterých by někteří očekávali tu největší rezistenci, se stali největší podporovatelé současné vlády a pouze před veřejností pokrytecky hrají, že jim něco na té vládě neustále vadí.

Čeští zákonodárci a novináři by ohledně návštěvy českého premiéra v ústředí CIA měli hledat odpovědi na následující otázky:

 • Za jakých okolností jsou nejvyšší představitelé zahraničních zemí zváni do ústředí CIA?
 • Kdo ze zahraničních nejvyšších představitelů už navštívil ústředí v Langley a při jaké příležitosti?
 • Proč byl český premiér pozván do Langley zrovna na březen 2019?
 • Proč byl Babiš prvním českým premiérem, který v ústředí CIA byl?
 • Proč se uskutečnila návštěva u CIA ještě před setkáním s americkým prezidentem, a nikoli naopak?
 • Proč premiéra Babiše nevzal na návštěvu Langley sám prezident Trump?
 • Proč se návštěvy CIA spolu s českým premiérem účastnil ředitel BIS, když přímým českým protějškem CIA je ÚZSI?
 • Kolikrát předseda vlády Babiš navštívil ústředí českých zpravodajských služeb neboli BIS, ÚZSI a VZ?
 • Bylo vhodné, aby premiér Babiš návštěvu do hlavní budovy CIA za těchto okolností přijal? Mohl ji vůbec odmítnout?

Odpovědi pomohou vytvořit obraz o tom, jaký je opravdový vztah mezi Českou republikou a Spojenými státy a co se za ním skrývá.

Průběh návštěvy Andreje Babiše ve Spojených státech je potvrzením hodnocení ve zpravodajském produktu 11097 „Skutečné důvody, proč byl český premiér pozván do Bílého domu a proč zrovna na březen 2019?“.

Podrobněji o tom, jaké mohly být důvody návštěvy předsedy vlády ČR v Langley a jaké cíle tímto pozváním sledovali Američané, jsou předmětem připravovaného produktu s názvem „Pozvání českého premiéra do ústředí CIA není žádným úspěchem pro české zpravodajské služby, ale velkým varováním pro budoucí vývoj v ČR“.

* Definice termínů a stručný popis zpravodajských organizací jsou objasněny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK – sjednocená verze“.

Zpravodajský produkt 12061
KAR – předběžné hodnocení
© 2019 Agentura EXANPRO

49 komentářů :

 1. I termín návštěvy není nahodilý, zrovna začátek března, stejně jako v roce 1939, kdy i Hácha navštívil šéfa Gestapa Heidricha a potom Hitlera !!
  Koblihoví voliči budou nadšením bez sebe až se provalí, že v centrále CIA podepsal Babiš vázací akt o spolupráci !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsme kolonie a proto se není čemu divit. Babiš dostal příkazy a když to plnit nebude, dopadne jako Nečas, který si dovolil sdělit, že dostavbu jaderných bloků atomové elektrárny bude svěřená Rusko - České firmě a ne krachující americké firmě Westinghaus.

   Smazat
  2. Nic podepisovart nemusel,maji tam na něho tlustospis,kteým ho vydřou tak,že podepíše všecko co chtěji i s odeslánim své armády do Venezuely a stavbu atomkrach elektrárem v ČR včetně absolutni poslušnosti po zapískáni!
   Ani tu prý nejsou jeho miliardy je jenom bílým koněm srarých bank,.které ho poslaly dobit ČR poté co se stalo rozvojovým státem!

   Smazat
  3. Ti,kteři si mysli,že je nejvyšši čas,aby vydiraný premier odstoupil hned po návratu zpět do ČR maji pravdu.
   Teprve ted totiž může začit dělat ČR takové škody a podvody o jakých se zdejšim domorodcům ani v nejhoršich snech ani nesnilo!

   Smazat
  4. Slouha posloužil a teď bude nedotknutelný. Zábavné byly komentáře v rozhlase: Kovanda, Vondra, Pehe, Klvaňa, atd. atd...stále titíž lidé, kdo jiný?

   Smazat
  5. Tak bych si tipnul, že mu v Langley předložili důkaz, jak pomáhali Anglické MI6 při "pádu" Jana Masaryka z okna Černínského paláce. A pak mu řekli, dávej si bacha, ve Strakovce jsou také okna.

   Smazat
  6. To je blbost. Jednalo se pouze o Bakalovi a Kalouskovi. Tečka.

   Smazat
  7. no to je velice jednoduché... dostal ponaučení a krumplovanej chomout. Podle toho se taky u Trumpa choval.
   Myslím že je konec s naší aktivitou ve vyšegradu. Otáčí i Zeman. Z toho slouhovství už nevybřednem

   Smazat
  8. Slovaci jsou znami svoji Ochotou k cemukoliv...
   Napr sestavou dnesni vlady .
   Jinak by nebyli zvani..K tajnym planum na , ktere s radosti prijmou...A proti CR.To nemusim dodavat to je jejich role uz sto let..

   Smazat
  9. prachy dělaji prachy a tak podepsal neni to poprve už věděl jak nato no a co do montovny se bude muset i kdyby ji vlastnili usaci nakonec slovaci to maji tak nějak v krvi ty jejich špecifika ale abychom si nemysleli ani veškrna nedokazal odolat

   Smazat
 2. Když náš premiér jde na ústředí cizí zpravodajské služby je to moc podezřelé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Domnívám se ,že to není ani tak podezřelé, spíše jasné. Vždyť v tomto oboru již pracoval.A faktem je , že jak se tady člověk jednou chytí , je těžké odejít.A dostat se do spárů takové saně ,která má násilí v popisu práce není med.Mám vážne obavy,že toto setkání není nic dobrého ani pro ing.Babiše , ani pro naší republiku.

   Smazat
 3. Je skutečně podivné, že se premiér může nechávat přijímat k tajným rozhovorům u šéfové US zpravodajské centrály. Jakkoliv i oficiálně, leč bez řádných informačních výstupů. Cožpak jde o zpravodajského činovníka? Na takovou práci má jistě kompetentnější lidi! ...
  Máme jej tedy i nadále považovat víc za premiéra (jakkoliv vazalského státu) nebo už i za služebníka té centrály proslavené svými špinavými operacemi?

  OdpovědětSmazat
 4. Význam?
  Žiaden.
  ÚSA si všade dělají, co chtějí.
  To jest bordel.

  Jestli Bába mluvil se sadistickou babičkou nehraje roli.
  Leda by v garážích úřadu vlády pořádal občas nějaká cvičení v tortuře.
  K tomu už ale má expozici někde u Karlova mostu.
  Zbytečný dubl.

  OdpovědětSmazat
 5. Zaujal mne dar Babiše Trumpovi. Má symboliku? Kdyby to byla dýka, pak jdi se bodnout. Ale pistole? Jdi se střelit? Nebo: jsi střelenej?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pistoli dostal proto aby nechcípl jak obyčejná ku...rva americkejch pasáků, ale jako chlap, výstřelem do hlavy.

   Smazat
 6. Nyní už věřím, že byl Babiš agentem Stb. Je to poskok vždy ochotný dělat to co mu přináší prospěch a co mu umožňí prezentovat svou zbabělost a bezzásadovost.

  OdpovědětSmazat
 7. To už nikomu, ani Američanům nevadí, že premiér Babiš je spolupracovníkem STB a teď došlo k propojení se CIA, tedy tomu se říká dvojí agent, tedy Babiš.

  OdpovědětSmazat
 8. 1) Všichni se chystají na rozpad EU a zajišťují si věrné na prosazení své sféry vlivu. Tomu napovídá i chování Zemana v posledních týdnech.

  2) Babiš si zajišťuje ochranu před zveřejněním zprávy EK o Čapím hnízdě. (viz. článek na Protiproudu).

  3) Suverenitu už žádnou nemáme, jde už jenom o peníze. Pokud sám Babiš zveřejní, že je před setkáním s Trumpem nervózní, tak do politiky nepatří, to si s ním každý může dělat co chce.

  OdpovědětSmazat
 9. Nezoufejme!

  Gina Haspelová sdělila A. Babišovi toliko, že rakouská firma KAPSCH opravdu, ale opravdu spolupracovala s Gestapem v letech 1939 - 45 a podílela se na vyhlazení Lidic i Ležáků, následné smrti nevinných Čechů a Češek. tisícovek o

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaměřovací přístroje firmy Kapsch mají na svědomí většinu radiostanic českého protinacistického odboje!

   Smazat
 10. Nizozemský profesor: „Žádná západní země nedokázala úspěšně integrovat muslimy“

  http://svobodnenoviny.eu/nizozemsky-profesor-zadna-zapadni-zeme-nedokazala-uspesne-integrovat-muslimy/

  „Bílí by měli sloužit černým“: Kontroverzní prohlášení vůdce jihoafrické strany vyvolalo debatu:

  http://svobodnenoviny.eu/bili-by-meli-slouzit-cernym-kontroverzni-prohlaseni-vudce-jihoafricke-strany-vyvolalo-debatu/

  OdpovědětSmazat
 11. „Premiér Babiš mohl bod s návštěvou u CIA velmi jednoduchým odůvodněním odmítnout“, podle mého, podivné konstatování, a zcela mimo údajnou „kvalifikaci“ agentury EXANPRO.
  Domnívám se totiž, že řada komentářů je zcela mimo mísu. Vedle debaty s Trumpem, byla hlavním programem návštěvy ředitelka CIA. Totiž, co nestačil povědět Babišovi Trump, to se dověděl od ředitelky CIA. Příběhy o „sadistické babičce" je mediální ozvěna organizovaná ještě bývalým, starým establishmentem, kterému se nová ředitelka do úřadu nehodila (jako mnozí jiní Trumpovi politici), a který má jinou představu o EU a střední a východní Evropě, než má současné Trumpovo politické uskupení. Babiš byl určitě obeznámen s programem US aktivit v Evropě, alespoň s V4.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merglovou odposlouchávali a jak nyní šlape.No a to ještě nebyla podnikatelka.Natož pan Babiš.Na podnikatele se vždy najde nějaká chyba,kterou musel udělat.To v našem právním chaosu jinak nejde.Podvraťáků na nižší úrovni mají dost.Stačí se podívat na členy ASPEN INSTITUTU.Bakala v čele a rodina Hamáčkova,Žantovský a další dobráci.

   Smazat
  2. Jednoznačně. Se zločineckou organizací jednal před Trumpem - jak vazal z banánové republiky.

   Smazat
 12. Babiš jakožto politik-miliardář není závislý na sponzorech. Na něj je potřeba přitlačit jinak. Šéfová asi ukázala důtky vzor.2002.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíš mu ukázali, co na něho tam mají a přitlačili ho ke zdi, aby skákal, jak oni budou pískat.

   Smazat
 13. Proč český premiér Andrej Babiš a šéf čučkařů z BIS Michal Koudelka navštívili centrálu CIA v Langley?

  https://aeronet.cz/news/proc-cesky-premier-andrej-babis-a-sef-cuckaru-z-bis-michal-koudelka-navstivili-centralu-cia-v-langley-navsteva-probehla-na-zaklade-pozvani-od-sefky-cia-giny-haspelove-a-nikdo-nevi-co-oba-dva-delali/

  OdpovědětSmazat
 14. Babis navstivil a setkal se s jadrem valecnich zlocincu-vrahu. I podle nasich zakonu, kdo podporuje, spolupracuje se zlocinci, tak je take zlocinec! Tesim se az po zmene rezimu, bude s Babisem zachazeno jako se zlocincem vcetne vyslychacich metod sefky CIA. Tesim-e se.
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babičok jel ke své velitelce převzít nové úkoly, které zajistí ČR skvělou budoucnost :-)

   Smazat
  2. člověk, který podepsal vázací akt v minulosti, zcela jistě nemá žádný problém s podpisem pro protistranu

   Smazat
 15. Trump navrhuje satelitům v EU platit 150% nákladů amerických vojsk!
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/trump-navrhuje-satelitum-v-eu-platit-150-nakladu-americkych-vojsk/

  Uf, ještěže tu žádné jejich základny nemáme...A kde je chtějí, dobře jim tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A víš to tak jistě, že je tady nemáme?

   Smazat
  2. 16:41 Tvrdí to Klvaňa v dnešním článku:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babis-mozna-po-schuzce-s-Trumpem-prozradil-neco-co-nemel-Klvana-ma-obavy-573128
   viz jeho věta:
   „Pro Spojené státy my nejsme žádným zásadním strategickým partnerem, protože tu např. nemáme žádnou základnu na území České republiky, nemáme tady žádnou strategickou instalaci, nepatříme do té nejvyšší ligy strategických partnerů."

   Netvrdím, že mu věřím.

   Smazat
  3. 18:05 To se může změnit! Bude záležet také na růstu hrozby putleroffské agrese ...

   Smazat
  4. Ba ba, 600 milionů Evropanů žádá 314 milionů Američanů, aby je ochránili před 143 milióny Rusů!
   Ta jsi to s tou "putleroffskou agresí" myslel, bobku?

   Smazat
  5. 7:49 Tak já je nepdceňuju, viď! Zejména pokud jim, putlerpšouku, budeš krýt záda ty, pak je nikdo na světě nezastaví! Také by si měli američtí impíci dát majzla na toho bohatýra s tím sněžným kvérem na 1 minutě a 12. sekundě tady! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Úplný Ilja Muromec 2! Toho dokáže zničit jen pravý sibiřský Bojaryšnik"! Kdepak, na Rusáky, oni vědí moc dobře že na jejich lítající či plovoucí šrot postačí i dobře udělanej prak Frantíka z Kotěhůlek! Proto se tolik specializují na pozemní síly a takový vyšší level, zbraň "posledního soudu" je samotný Putler! Jednak je obojživelnej a navíc umí joudo! Na toho budou muset nastoupit komplet všichni Postradatelní ze všech dílů, aby to konečně pro svět dobře skončilo! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
  6. oprava: nepodceňuju

   Smazat
 16. 14:44
  Uf aby to nedopadlo tak jako s migrantama. Také u nás "žádné " nemáme. Kdy se asi provalí, že u nás ji pomalu budujeme sklady pro přepravu Ami zmrdů k hranicím Ruska.
  V.V.

  OdpovědětSmazat
 17. Je více míst na světě, kde přesně vědí, co a kde se stalo. Ale tady přesně vědí i to, co se kde stane. BOHUŽEL !!!

  OdpovědětSmazat
 18. Slovenský predseda vlády Peter Pellegrini prijal pozvanie do Bieleho domu. Dátum návštevy amerického prezidenta Donalda Trumpa zatiaľ nie je známy. .....hmmmm....

  OdpovědětSmazat
 19. Pokud Babiš podepíše vše co mu Trump předloží, pak ho čeká jistý pád z výšin preferencí.
  Trump by měl mít zájem, aby tento, byť Ukomunista, padl
  a uvolnil politickou špičku pravičákům z ODS, TOP a námořním
  lupičům.
  Vládu ANO a ČSSD by určitě přestali tolerovat komunisté a v
  budoucích volbách by odešli i voliči kterým by ta vstřícnost
  Babiše určitě vadila.
  Protože normální člověk nepovažuje vyhazovat peníze, které
  beztak chybí všude, na americké tanky, transportéry a jiné
  plechovky.
  Rovněž americký plyn by byl katastrofou. Jedině snad, že by nám ho amíci dávali levněji jako plyn z Ruska.

  OdpovědětSmazat
 20. Babiš prezentuje pozvání do USA jako svoji výhru, ale pravda je jiná, jsou tam postupně zváni všichni vedoucí činitelé bývalých soc. zemí. Proč asi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozděl a panuj. staré české přísloví.No a tady jej maličko opravili.Vydírej , rozeštvi,vraždi a drancuj a neposlušné vraždi.
   P.S. seznamte se se jmény členů ASPEN INSTITUTU

   Smazat
 21. Jen další indície že naše čůčkaře řídí vyšší moc...*

  OdpovědětSmazat
 22. dostal požehnani a tak ač nedaleko od hrobu mu narostou křidla že bude navěčne časi anikdy jinak amerika už na něj neda dopustit leda by ve sve retardovane prchlivosti vypustil nějak tajemno ktere prosty vovčan nesmi nikdy vědět protože i dějiny se musi falšovat propagandou my už se nedožijem ale neni daleko doba kdy amik prohlasi po vzoru hitrela že vietnam ve skutečnosti chtěl napadnou ameriku tak jak se pomaloučku předklada našim dětem že češi byli smějici se bestie ktere napadli nevine a bezbranne němce a že ma nakročino jako janošik ktery o sobě tvrdi že bohatym bere a chudym dava je jak střižene na agenta a spolupracujiciho bolševika miliardaře co přešel na druhou stranu ktereho se neštiti ani největši nejbohatši jedina pravdomluvna demokradura světa

  OdpovědětSmazat
 23. Dovolil bych si ještě dát námět na ještě jednu otázku:
  10) Byl některý z předlistopadových premiérů/prezidentů/generálních tajemníků doborovolně v Lublance?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.