Reklama

neděle 3. března 2019

Jaroslav Bašta: Holobrádek sluhou lidu

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
3. března 2019  PrvníZprávy
Přiznám se, že v době, kdy jsem sloužil v Kyjevě a sledoval vývoj ukrajinské politiky, tak jsem občas žertoval, že si mohu zřídit futurologickou agenturu, která bude s nebývalo přesností předpovídal vývoj české politiky, píše v komentáři pro PrvniZpravy.cz Jaroslav Bašta.


Po Majdanu mě ten optimismus přešel, ale průběh letošní ukrajinské prezidentské předvolební kampaně posunul Ukrajinu do pozice země, v níž se jako v křivém zrcadle zobrazuje budoucnost evropské politiky. V ní zřejmě napříště nerozlišíme, kdy končí komediální televizní seriál a začíná šedá realita politiky.

Může za to velmi nápaditá předvolební aktivita prezidentského kandidáta Vladimíra Zelenského a jeho politické strany Sluha lidu. Pod tímto názvem se skrývá název nejúspěšnějšího šou mladého komika, kterou vidělo 98 milionů lidí. Její děj je nekomplikovaný – mladý učitel Vasilij Petrovič Holoborodko se jednou do nepříčetnosti rozčílí nad zhovadilostí současných poměrů a pronese plamennou řeč, v níž tvrdě zkritizuje sociální a politickou situaci Ukrajiny. Jeden z jeho žáků ji nahraje a pověsí na sociální sítě. Video a jeho protagonista rázem získá ohromnou popularitu a z Holoborodka (Holobrádka) se stane úspěšný tribun lidu.

Popularity seriálu si povšiml významný ukrajinský oligarcha s velmi temnou pověstí Ihor Kolomojskij, který se upřímně nesnáší se stávajícím ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Zdá se, že si mladého komika najal, aby si se svým kolegou spoluoligarchou vyřídil staré i nové účty a křivdy. Založili politickou stranu jménem Sluha lidu a Vladimír Zelenskij svou předvolební kampaň postavil na konfrontaci s prezidentem. Proto neustále slibuje, že Petr Porošenko jako ten největší zloděj skončí ve vězení. Nedávno dokonce v jedné ze svých šou prezidenta docela realisticky pohřbil.

Ukrajina: „Klaun“ v čele prezidentských kandidátů

Pokud jde o reálné politické sliby a program, tak Sluha lidu paradoxně usiluje o mír na východní Ukrajině. Slovo paradoxně používám proto, že jeho promotér I. Kolomojskij patřil k těm, kdo občanskou válku zahájili, dokonce má svoji soukromou armádu a podporuje nacionalisty v praporu Azov. Zpočátku chce Zelenskij dosáhnout zastavení palby na Donbasu rozhovory s představiteli Ruské federace. Zdůvodňuje to potřebou ukončit vzájemné zabíjení a zachránit lidské životy. Jednání o skutečném míru podle něho začnou, až se za jednací stůl posadí Ruská federace, Spojené státy a Velká Británie.

První kolo ukrajinských prezidentských voleb proběhne 31. března a je docela pravděpodobné, že ho Sluha lidu (a Kolomojskij) vyhraje. Zvítězí-li i v tom druhém, asi bychom měli přemýšlet, dle jakého televizního seriálu budou probíhat naše příští volby prezidenta. Napadá mě Rapl, případně Most!

Máme se nač těšit.11 komentářů :

 1. Mně byly pořady Kvartal 95 velmi sympatické. Neslyšel jsem v nich nic o Banderovi. Lehce ironicky zesměšňovali kyjevskou vládu. Názor jsem změnil po rozhovoru Zelenského s Gordonem, kterého by jeho nenávistí ke všemu ruskému přirovnal k české obludě Železnému. Už se na kvartál nedívám. Doporučuji Diesel show.

  Majdan mi pomohl si obnovit poslech ruštiny, kterou jsem po převratu vůbec nepotřeboval.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem ho sledovala do té doby, než jsem viděla, jak se svou partou baví a povzbuzuje ukrajinské vojáky, kteří bojují a vraždí lidi na Donbasu. Jestli je to člověk Kolomejského, tak jejich počin se seriálem "Sluha národa" je ďábelsky geniální a ubohá Ukrajina jim to zase sežere. Tak by se chtělo věřit, že chce ukončit vraždění na východě a pracovat ve prospěch země a neničit ji. Tolik bych to nešťastné Ukrajině přála.

   Smazat
  2. 20:28
   Mimochodem, rodištěm Vladimíra Železného je Samara.

   Smazat
  3. A co bys chtěl slyšet, čechomužyku? Stepan Bandera je hrdina ukrajinského národa, který stmelil ukrajinský lid proti agresivní rusifikaci. Díky Banderovi si Ukrajinci konečně uvědomili svůj status prastarého dějinného národa a svoje práva na řízení svých věcí veřejných, práva na své území, jazyk, svébytnou kulturu a právo na její čistotu. Největší nebezpečí pro Ukrajince hrozí a vždy hrozilo od Ruska, které infiltrovalo tamní společenství už kdysi v dávné minulosti a rozkládá ho nejen zvně, ale i zevnitř.
   Dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou Ukrajinci! Páč maji vizigótskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
  4. Vzpomeňte na akci "B".

   Smazat
 2. Pokud by příští prezidentské volby u nás měly proběhnout podle dvou scénářů, kterých se autor Bašta oprávněně obává, vyšlo by to nastejno.
  Pak už bychom se ve své šílenosti ani od dnešního banderistánu příliš neodlišovali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštil snad příští volby vyhraje menší zlo jsem ochoten volit i pravičáka Klause ml pokud tam nebude lepší jméno.

   Smazat
  2. 22:22 já se nestydím za myšlenku volit juniora Klause. Ostatní jnři Benda, Dienstbier,Kocáb.. jsou otcům vzdáleni. On mladý Klaus vlasně taky, ale je lepší.

   Smazat
  3. No a? Proběhla tam na rozdíl od čecháčkostánu důsledná dekomunizace! Český loupeživý bachratý komunizmus vznikl a trvá jako vazalství vůči feudální Moskvě, bez ohledu na to, jaký satrapa ji zrovna ovládá a jako vlajkou zrovna mává. Ubozí, kolaborantští a neschopní Švejci a modroknížkoví Čecháčkové se potřebují schovat za sukně někoho silnějšího a přitom kulturně zaostalejšího - aby vůči němu neměli mindráky (jaký mají vůči Západu). Prolhaní, sebechvalní a sebeklamní Čecháčci jsou mistři světa v obrazoborectví, strhávání soch a symbolů, přejmenovávání ulic i vlastního státu a falšování vlastní historie, založené na bratrovraždách a zákeřných záludnostech. Podobně jako Rusové. Jenom více kradou! Také stejně jako u těch Rusů dekomunizace v hlavách zatím u nich neproběhla! - https://zpravy.idnes.cz/bis-skolstvi-dejepis-skola-historie-d7t-/domaci.aspx?c=A181204_154054_domaci_brzy

   Smazat
 3. No u nás známe jiného oligarchu, pro tý kteří jsou mimo ho budu jmenovat -BABIŠ
  Václav

  OdpovědětSmazat
 4. Já bych Vám pane Bašto jen připomenul, jaký Jste si v té soc. vychovali svazácký dorost, který ve své podstatě a reálné politice popírá Vaše zkušenosti a v té Ukrajině naopak podporuje fašistický režim v oddané lajně s EU.Proto také ta partaj skončí na tom smetišti dějin.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.