Reklama

neděle 10. března 2019

Jaroslav Bašta: Lépe zemřít jako vlk, než žít jako pes

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
10. 3. 2019  PrvníZprávy
Přiznám se, že jako historika mě vždy fascinovalo, jak se v dobách dějinných zlomů vracejí zdánlivě dávno zapomenuté ideologie a vzorce chování. Dokonce i takové, o nichž si všichni mysleli, že už neexistují, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Dlouhodobě sleduji dění na Ukrajině kvůli válečnému konfliktu na Donbasu, který představuje v tomto ohledu nejviditelnější příklad návratu zdánlivě dávno zapomenutých hrůz.

Na válku na východní Ukrajině se většinou nahlíží jako na zástupnou válku mezi Západem (především Spojenými státy) a Ruskou federací. Z globálního pohledu je to správný postřeh. Pokud se však podívám na tento konflikt z hlediska motivace jeho iniciátorů, připadá mi, že jde o souboj dvou vypjatých nacionalismů, ukrajinského a ruského. Ruská publicistika poměrně přesně zmapovala historii ukrajinských nacionalistických hnutí, nenarazil jsem však na podobnou studii o nacionalistech ruských. S jedinou výjimkou – tou jsou jejich vlastní vzpomínky a vyprávění.

Nejdůležitější politickou organizací ukrajinských nacionalistů, která navázala na meziválečnou a válečnou tradici bylo Ukrajinské národní shromáždění (UNA). Vznikla již na jaře roku 1991 (ještě před rozpadem Sovětského svazu) a již v té době začala budovat své ozbrojené oddíly – Ukrajinskou národní sebeobranu (UNSO). Jejich organizátoři se nevydali cestou jiných politických stran a hnutí, které v létě pořádaly branné kurzy pro své členy, ale zatoužili po reálných bojových zkušenostech. Příležitostí k tomu na teritoriu rozpadajícího se Svazu bylo opravdu dost.

Prvními instruktory vznikajících úderných oddílů se stali veteráni z Afganistánu. Bojovým křestem si prvních 1500 ukrajinských dobrovolníků prošlo v Podněstří na straně neuznané povstalecké republiky. Paradoxně tehdy jejich spojenci byli ruští nacionalisté a monarchisté. Pak bojovali v řadách gruzínské armády v Abcházii, také proti Čečencům Šamila Basajeva. Ovšem v roce 1995 se několik stovek ukrajinských dobrovolníků vydalo do Čečny a válčili proti ruské armádě až do doby, kdy se čečenské oddíly stáhly do hor a vedly partyzánskou válku. Po návratu domů UNA – UNSO přes často používané bojové heslo o vlcích a psech ztratila politický vliv. Tehdy (v roce 2008) se všichni smáli prohlášení lídra kyjevské organizace této strany Mazura, že budou bojovat proti Rusům tak dlouho, dokud se Rusko nerozpadne.

Agent FBI: Azovský prapor cvičil a organizoval americké extremisty

Dnes tato slova do omrzení opakují nejvyšší představitelé Ukrajiny. Bojovníci UNA – UNSO se zúčastnili v řadách Pravého sektoru Euromajdanu v Kyjevě a dnes tvoří páteř a důstojnický sbor ukrajinských dobrovolnických praporů válčících na Donbasu. Tam proti nim v počátcích před pěti lety bojovali dobrovolníci z Ruska, kteří soudě dle životopisů Alexandra Borodaje a Igora Strelkova (Girkina) prošli velmi podobnou cestou, ale z opačné strany. Zakladatelé obou povstaleckých „lidových“ republik v roce 1992 jako studenti archivnictví na Moskevské univerzitě, ruští nacionalisté a monarchisté, odešli do Podněstří podpořit povstalce. Pak bojovali dvakrát v Čečně (1995, 1999), v Dagestánu, ale také v Bosně (Strelkov), účastnili se událostí na Krymu a své zkušenosti uplatnili při organizování povstání na východě Ukrajiny.

Pro mne z této historie vyplývá několik poučení. Za prvé nacionalismus, pocity ponížení a touha potrestat staré křivdy je v každé společnosti trvale přítomen. Za druhé z prohlášení a činů, kterým se všichni nejprve upřímně smějí, se může stát budoucí tragédie (viz výroky A. Hitlera v roce 1923 a 1933). A konečně za třetí – každý, kdo používá v otázkách lidských práv a svobody slova dvojí metr, se dříve či později stane sám obětí těch negativních sil, které toleruje.

Zvláště u nás v Evropě bychom si to měli dobře pamatovat.

23 komentářů :

 1. Přesně tak pane Bašta jak slyším lidské práva a svoboda je mě z toho na nic. Je třeba se zbavit liberálních pošahanců. Jinak to jsou staré jednotky HIWIS.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hemingvai řiká:
   Je lepší žít vstoje, než umřít na kolenou.
   K tomu se hlásím.

   Smazat
 2. Clanek opravdoveho historika.Dobry!!!

  OdpovědětSmazat
 3. "nacionalismus, pocity ponížení a touha potrestat staré křivdy je v každé společnosti trvale přítomen" - KROMĚ společnosti české. Ta si nechá líbit cokoli od kohokoli. Už několik generací.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Už unavuje to neustálé omlouvání na všechny strany, přikyvování, ustupování. Pak se nedivme, že prohráváme všechny spory Diag Humanem počínaje a Kapschem konče. Podívejme se na Poláky a Maďary. Ti se nebojí EU jako my. Čím vic budeme poklonkovat, tím víc si s námi budou všichni vytírat víte co. Ale co bychom chtěli, podívejme se jen na naše "europoslance" (s čestnou výjimkou pana Kellera)

   Smazat
 4. To je asi Vaše přísloví. Já znám to původní: Lepší je zemřít v stoje než žít na kolenou.
  Ale jinak si Vás celkem vážím.
  V.V.

  OdpovědětSmazat
 5. Hmm. Jestli nás pan Bašta chce varovat, abychom si nezačali Rusy idealizovat jako krátce po válce, má samozřejmě pravdu. Jen to dělá trochu divně. Je pravda, že všude se najdou lidé, ochotní se mstít za skutečné či domnělé křivdy na těch, kteří za ně osobně zaručeně nemohou, ale jsou bezbranní. Stačí si přečíst zdejší antisemitské a antikomunistické příspěvky. Jenže - to jsou jen bojoví psi. Dokud je někdo nenakrmí a nepoštve, jen štěkají. Kdo a proč nakrmil a poštval banderovce je celkem jasné.
  Není ale jasné, kdo nakrmil a poštval na Donbasu podobné týpky ruské. Občanská válka na Donbasu není v zájmu Ruska. To už je spíš v zájmu dnešního ukrajinského režimu, kterému umožňuje dělat co dělá. Rusové akorát jsou nuceni se skřípajícími zuby podporovat něco, co se jim nemůže vrátit ani nepřinese žádnou výhodu, protože přece nenechají vlastní vyvraždit. Jde tedy pravděpodobně o akci někoho třetího, kdo má dost prostředků a moci a také na tom vydělává. Kdo to je, to mi nikdo neřekl. Přitom pan Bašta by to mohl vědět.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten konflikt je v zajmu Ruska a dokonce i v zajmu nasem. Pokud ma Ukrajina nevyresene pohranicni spory a je ve stavu obcanske valky, lze ji jen tezko prijmout do NATO. A Ukrajina v NATO, to snad nechteji ani USA.

   Smazat
  2. No nevím. Opravdu si jste jist, že těm, kteří o věci rozhodují by tahle formalita vadila, kdyby opravdu chtěli mít Ukrajinu v NATO? Na druhé straně je konflikt na Donbasu výhodný jako důkaz ruské agrese a záminka k válce do posledního Ukrajince, případně Evropana. Je to prostě nejednoznačné a přivítal bych názor někoho, kdo tomu do hloubky rozumí.
   Mimochodem: Sám fakt, že jsou ty republiky dvě naznačuje, že to platí dva lidé s vlastními zájmy.

   Smazat
  3. Konflikt na východní Ukrajině je zvláštní. Naše vláda je na straně těch Kyjevských. Čtyři miliony lidí z východu se vzepřelo a nechce přijmout vládu z Kyjeva. Nevšiml jsem si, že by Bašta odsuzoval vraždění lidí ze vzbouřenecké částí Ukrajiny. Podle mne nekritizuje, což lze interpretovat, že souhlasí, ale stydí se to napsat. Naopak by Bašta rád viděl, stejné zlo na straně Rusů jako na straně Ukrajinců. Ukrajina má skoro neomezenou podporu Západu. To si myslí pisálci, že to Rusové vzdají a pustí ukrajinskou armádu na svoji hranici a umožnili demokratům z Kyjeva svobodně vraždit? Pravidelná ruská armáda na východní Ukrajině není. Budou tam poradci jako na Ukrajině Kyjevských. Odpor lidí z této částí Ukrajiny by měl být vykrádaným a ponižovaným Čechům sympatický, i když tam nepůjdou bojovat jako dobrovolníci.

   Smazat
  4. Mám pocit, že o lidi jde na Donbasu, až na posledním místě. Možná o ně nejde vůbec. To máte jako se svobodou, šlo někdy o ni ?

   Smazat
  5. 18:32 Tyto akce rudých podlidí nejsou v zájmu naší civilizace. Ale naštěstí se jim postavila nová generace bojovníků za skutečnou Evropu, která vznikla, když neo-bolševické Rusko zahájilo nevyhlášenou válku na Ukrajině, zatímco multikulturní EU, plná opovržení pro evropskou identitu, udělala totéž v Evropě.

   Sjednocení ukrajinských patriotů s ruskými a běloruskými spojenci ve válce proti společnému nepříteli (anti-národní režim Putina), který rozséval semeno sváru ve slovanských zemích - to byl první signál, že Reconquista přichází. “Ukrajina dnes, Rus a celá Evropa zítra” - to byl slogan zpečetěn krví kamarádů, které hrdě přijali jako motto příznivci z Německa a Francie, Španělska a Finska. Strom Reconquisty neustále roste a sílí díky vzniku nových poboček příznivců s jejich vlastním národním duchem a symboly. Proto je tento strom nahromaděn neuvěřitelnou národní solidaritou a synergií od dob 2. světové války.

   Nová Evropa, která se táhne mezi třemi moři (Jaderské, Baltské a to Černé), má geopolitický název - Intermarium. Východoevropské země mají mnoho společného: jsou sjednoceny díky svým etnokulturním zvláštnostem a sdílí odpovědnost za budoucnost naší Matky-Evropy, která je pod útokem z východu i západu. Východní obhájci budují Intermarium, opravdový panevropský „reconquest“ odrazový můstek, který přebírá geopolitický model.

   Symbolický význam Reconquista je nesporný v dnešní době, jelikož je to období civilizační kolize. Stará Evropa zmizela v ulicích Paříže, Kolína nad Rýnem a Bruselu. Rozbřesk Nové Evropy je na vzestupu v Kyjevě - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4

   Smazat
 6. Jsou to stále titíž: Vyvolení. Dávno zavedly systém rozdělit a panovat

  OdpovědětSmazat
 7. Http://www.ushistory.org/us/32e.asp
  "SPOJENÉ STÁTY INC" = zahraniční vlastníci, kteří fungují jako syndikát kriminality, zotročují obyvatele, genocídují Američany a genocidují každý národ na Zemi.Totéž se stalo každému národě na Zemi za různých okolností a v různých časech. Tramp.

  OdpovědětSmazat
 8. Zde najde pan Bašta vždy pár lidí, kteří s ním souzní. Ale v praktické politice jeho rodné strany je vidět, že s ním málokdo souhlasí. Mladí socdem. svazáci na něj kašlou zcela nezakrytě. Co Jste si vychovali- máte.

  OdpovědětSmazat
 9. Mně osobně, a to bez ohledu na vše co zde psáno, srdečně vadí
  ty krvavé rozbroje mezi - vlastně bratranci, mnohdy bratry,
  k převeliké radosti germánů, anglosasů či těch fašounských
  nordů, norských obzvláště. Samozřejmě jejich vládcům.
  Vděčím za život svůj a tehdy i mých rodičů nějakému neznamému
  vojáčkovi rudé armády. možná zrovna ukrajinci.
  Ano, lidé jsou různí, slušní ale také darebáci. Platí to
  samozřejmě nejen o rusech či ukrajincích.
  Je škoda, že se slušní lidé nemají možnost dát dohromady.

  OdpovědětSmazat
 10. Patřím a hlásím se ke zdegenerovaným primitivům východní Evropy. Mezi naše předky patřili Karel IV (byť jen po mamince), Jan Hus, Amos Komenský, Jiřík z Poděbrad, TGM... Velikány filozofie, kultury, techniky, medicíny nebudu jmenovat, protože znalec 18:50 je určítě nezatají. NHT 1852, nemohl nic tušit o polarografu, kontaktních čočkach i o Semtexu. (i když ten poslední vynález je zneužít ne k bourání, ale k vraždění).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na toho nácka, prosím, nereagujte. Tapetuje stále stejným nesmyslem, který není schopen sám napsat. Primitiv.

   Proto je redakcí NR mazán.

   Smazat
  2. Věz, že Germán Khárl von Luxenbourg neměl z tebou, zdegerovaný čechomužyku, společnýho NIC! Byl to císař Svaté římské říše, jejímž nástupcem se stalo Habsburské soustátí. Od obou říší jste dostali šanci stát se z asijských divochů civilizovanými Evropany, kterou jste ovšem nevyužili! A tak jako se Kosovo odtrhlo od azbuckého Titova Srbska, aby skončilo v náručí ještě primitivnější Albánie, tak se Čecháčkovo odtrhnulo od demokratického Rakousko-Uherska, aby skončilo přesunem do ruských stepí! Rakovinový nádor husitsko-bolševické loupeživé, rusofilské, protievropské, zamindrákované, pomlouvačné a lumpenproletářské lůzy a zhoubného, kainovsky loupeživého kolektivizmu se sama od sebe nevyléčí a vnější zásah může přijít paradoxně jedině z Ruska - přesunem tupého a kolaborantského čecháčkostánu za Ural, kam dávno patří, a osídlením kotliny. Novými Rusy nebo z Ruska a Německa vypuzenými muslimy! A přitom i Švajc nám moh koukat na záda, kdyby došlo k odsunu čechomužiků do Bosny podle původního plánu Všeněmců, kteří v tom směru tlačili na jejich císařské Výsosti Franze Josefa I. a Wilhelma II.! Viz slova pana říšského kancléře Bethmanna-Hollwega: "Tato válka (rozuměj WWI.) jest vedena aby byl zničen živel slovanský v Rakousku!" Za První republiky u nás tvořilo německy hovořící obyvatelstvo 1/4 z celkového počtu, ale tvořili téměř 2/3 HDP!! A to jsme nepatřili k žádným premiantům jak nám dlouhodobě lžou!! Cituju: "Mýtem je, že ČSR patřila mezi deset nejvyspělejších států světa. Nepatřila, v národním důchodu na hlavu byla na 17. místě, před ní byly všechny západoevropské vyjma Itálie a skandinávské státy kromě Finska, dokonce i poražené Německo a Rakousko." - http://nassmer.blogspot.cz/2014/03/jak-na-tom-byla-prvni-republika-ve.html
   Čili je logický, že když vyženeš tu 1/4 obyvatel, která se podílí na tvorbě 60% HDP, tak nemůžeš nespadnout mezi státy jako je Polsko, Pobaltí nebo Maďarsko! To dá rozum! Páč oni drželi ekonomiku království Českého už od Přemyslovců nad vodou a nemuseli nikomu nic závidět a někomu se furt klanět! Slovanští čecháčkové si svůj stát nevybojovali ale vysomrovali na západních velmocech a stejným způsobem o něj přišli. Kdo se ani nepokusí ubránit sám, musí po zbytek života platit výpalné "osvoboditelům". Čecháčkové se musí na někoho vymluvit!

   Smazat
 11. Nekazte nam to pane Basta.

  OdpovědětSmazat
 12. 16:15 to bude asi osobně Khárl von Strasse.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.