Reklama

neděle 3. března 2019

K anketě Gallup: proč se Američané začali nejvíce bát Ruska

3. 3. 2019     ria
Obyčejní Američané se obávají Ruska mnohem víc než Číny nebo KLDR. Takové jsou výsledky průzkumu, který provedl Gallup. Čísla a srovnání nových údajů s údaji z minulých let jsou působivá. Ze všech respondentů se 51% domnívá, že vojenský potenciál naší země je velmi vážnou hrozbou pro USA; 32% uvedlo Rusko na pvním místě, pokud jde o nebezpečí, Čína s 21% dostala stříbro, bronz připadl Severní Koreji. Severní Koreje se obává 14%. V roce 2016 pouze 39% Američanů považovalo ruské zbraně za vážnou hrozbu a v roce 2004 18%.


Samozřejmě by bylo možné odkázat se na poslední dvě poselství Vladimíra Putina, v nichž popsal možnosti nejnovějších raketových systémů a dalších druhů zbraní, a vysvětlit tím zvýšené obavy našich zámořských přátel. A bude to pravda, ale jen zčásti. Ve skutečnosti všechno závisí na interpretaci. Vedoucí americká média skutečně považovala slova ruského prezidenta za projev agresivních úmyslů a přání měřit se silami, což by se s jaderným potenciálem, kterým obě strany disponují, stalo předehrou apokalypsy. Je to velmi volná a tendenční interpretace. Na tvrzení ruského vůdce, podle něhož ruská vojenská doktrína vylučuje pravděpodobnost zasazení prvního úderu a má výhradně obranný charakter, američtí novináři nereagovali.

Ukazuje se, že obyčejný Američan byl vlastně zastrašen vlastními médii, která mimo jiného ponechávají na seznamu nejvýznamnějších témat "ruský zásah do amerických voleb", "vojenskou agresi Ozbrojených sil Ruska na Ukrajině", "podporu diktátorských režimů" v Sýrii, Číně, Severní Koreji a Íránu Kremlem. Stupeň vlivu a síla Ruska je v těchto analýzách popsán jako výrazně převyšující možnosti USA zachovat patřičný pořádek na planetě. Washingtonu se, bohužel, nijak nedaří účinně čelit zlé vůli "těchto Rusů".

Navíc každý rok Rusko, které se stalo synonymem všeho, co je v rozporu s demokracií a civilizací, stále posiluje svou temnou moc. Jak je možné nebát se tohoto probouzejícího se monstra?!

O tom, že právě novináři a politici přihřívají hysterické nálady v americké společnosti, svědčí ještě jedno číslo. V roce 2018 51% Američanů označilo za hlavní nebezpečí Severní Koreu. Je zřejmé, že to bylo v důsledku mediální aktivity: americká média pozorně sledovala průběh jednání Donalda Trumpa a Kim Čong-una o jaderném odzbrojení. Společnost, která je nucena se obávat tu jedné hrozby, tu druhé, nemůže být mentálně zcela zdravá. Je živější a je ukřižována svými vlastními obavami. Skutečnost, že se Rusko nyní dostalo na první místo, může ještě více podlomit duševní rovnováhu Američanů.

Čína a KLDR v mnoha ohledech zůstávají pro obyvatelstvo Států "věcí v sobě" a "věcí pro sebe". Jedná se o uzavřené společnosti s ne zcela srozumitelným společenským zřízením a kulturou. Je pouze zřejmé, že jsou spíše uzavřené, než zaměřené na vnější svět. Ale Rusko se v posledních letech změnilo v klíčového hráče v mezinárodní politice. Je logické předpokládat, že se pokusí zajišťovat své aktivní postavení pomocí jaderných argumentů. Rusové jsou navíc srozumitelní lidé. Málo čím se liší od Američanů. Avšak jen kvůli své nespoutanosti, vypadnutí z civilizačního paradigmatu si zvolili temnou stránku, zatímco USA stojí na straně sil dobra. A od repetentů a darebáků vždycky očekáváš to nejhorší. Mají hloupý zvyk použít pěsti a kyje při každé vhodné příležitosti. V takovém scénáři se bát Ruska je mnohem pohodlnější, než Číny, Severní Koreje nebo Íránu.

Všechny tyto předtuchy a úvahy jsou samozřejmě chabě spojeny s realitou. Nám, kteří žijeme v Rusku, je jaksi jasné, že nemáme žádné agresivní záměry a nechystáme se diktovat naši vůli světu. Přesvědčit však o tom naše zámořské přátele bohužel nemůžeme. Obraz světa se u průměrného Američana formuje tak, že v něm nutně musí být přítomen někdo vzdálený, ztělesňující hrozbu světovému řádu.

Letos se Rusko dostalo na první místo. V příštím roce přejeme obyvatelům USA, aby si za hlavního nepřítele zvolili nějakou méně mocnou zemi, u které bude možné se ke strachu chovat shovívavě, protože si budou myslet, že nemůže způsobit vážné škody "zářícímu sídlu na kopci".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

11 komentářů :

 1. noviczech
  ...když vám více jak sedmdesátiletá Američanka tvrdí v televizi, že jen jejich zem je určena k tomu, aby světu ukazovala demokracii a to jak se má žít, tak asi vidíte jejich inteligenci. A takovych HLUPÁKŮ tam mluvilo více, takže ta zem je nemocná a potřebovala by nutně něco jako byla kdysi celosvětová potopa, očistit tuto Zem! A nemyslete si, že západní Evropa je na tom lépe! Odhaduji tak 90% podobných HLUPÁKŮ jako v Americe! I když, co se stalo ve východní Evropě, to mozek nebere! Co jsme si zažili, přátelský systém, ...a teď?, zlý lidé, peníze přes všechno, to člověk žasne!
  ...jen jak dlouho, že, všeho do času. :-))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Democraty vede luza a luza ji naprosto ovladla .Za dalsi je udivujici jak se vsichni z obou stran shodnou na :
   podpora Israhele na 100%
   nenavist vuci vsemu, co jim kdo rekne hlavne Rusko
   80% jich veri v Boha a nadprirozene veci
   z vlajek si siji i spodky i kdyz nekouri v ten moment marjanu
   tzv verici v boha -evangeliste kazi pod hvezdou zida a krizem -tleska vetsina neni to k zanedbani je jich 80 milionu
   Vereni cemukoliv a cokoliv na priklad ze je spravne, ze CEO Blackstone Schwartsman(sejdiri ) bral chudal o spoustu procent mene v roce 2018 pouze 568 milionu $ za rok .Jak chudak prezije kdyz bral za rok 2017 786 milionu dolaru .Ale je to stejne zabar nedavno, si napsal plat sef hedge fundu soukmenovec- pres ctyri biliony dollaru

   Smazat
 2. Najednou mají strach z toho, co šíří po celém světě sami. Je dobře, že pochopili, byť ne všichni, že už nejsou tak nezranitelní za oceánem, jak si doposud mysleli, že se jich to netýká.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panicky strach z trestu za jejich zlociny. Obrovske armady pak dokazuji jak kolosalni je ten strach.
   Pruzkum je pak zase propaganda ideologie a nic jineho..
   Ovsem strach se zvetsuje s povesti stale potvrzuji jiz stalete tradice ohromujici Ruske obrany , proti vsem imperialistum..
   Prevaha , kdyz cela Evropa pracovala proti SSSR /velmi znicene navic bolseviky a Stalinem a moderni armady ,utekly zase porazeny..
   Tady maji dilema . Co delat ;strach z Ruska ,vedi ze je opravneny a k NEPREZITI pro ne a na co maji armady co utekly z Vietnamu A NATO ?
   Vetsinou jde o bombardovani a utoky na civilni obyvatelstvo ,zeny a deti , ktere nemohou strilet zpet..Jiz od 1945.. Uz nedavno si imperialisti museli zavolat na pomoc teroristy , protoze jejich aramdy casto selhavaji a masakry je nezachrani..
   Take si velmi dobre znicili hospodarstvi a nemaji jiz na vyzbroj, udrzbu a zaplatit vojska...
   Hledaji tak narody, ktere maji neco, co lze jeste vyloupit..

   Smazat
  2. 1:16 Nebuď naivní! Myslíš snad že tito kremlovoři co Chujlostan vlastní - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   dovolí, aby jim taková loutka jako Putler zničila jejich majetky na Západě?! Oni tam mají hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   To on moc dobře ví a jen žvaní aby byl důležitej! Vedl by normální slušnou válku, jakou natrénoval v Sýrii a na Ukrajině. A tam se to vleče dlouze, jen obléhání Pitěru dnes by trvalo třeba i deset let! A na to sere pes, zkrátka v okamžiku kdy by se tankové svazy NATO dostaly k Uralu, Putler by požádal o příměří a začlo by jednání! Musel by odsotupit, to dá rozum - za příslib amnestie, zatčen a postaven před Mezinárodní tribunál by byl později novo vládou. Pak by došlo k rekonstrukci Chujlostanu. Tento archaický kaganát by byl důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě by živel "Rus" nesměl mít většinu a rozhodovací práva. Nesměl by se v úředním styku používat jejich jazyk. Jen v evropské části by tak mohlo vzniknout 32 nových států pod přímou patronací USA a EU. Asijská část by se demarkačními liniemi rozdělila pod správu OSN a vyspělým Západním státům by se přidělil status protektora. Poté by byla provedena zásadní restrukturalizace společnosti, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti nikdy nedosáhlo. Stejně tak by se přistoupilo k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka. A nic víc ...

   Smazat
 3. Když chce farář poslušnost a prachy, straší "ovečky" Peklem a čerty.

  Když chce Deep State poslušnost a prachy, straší "skopce" Ruskem, Čínou a komunismem - který nikdy nebyl - ani kvůli nedostatku zdrojů a lidské lenosti i sklonům k parasitismu být nemůže.

  OdpovědětSmazat
 4. Zdá se mi, že autor článku má poněkud svéráznou představu o pojmu "přátelé".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč ne. Všichni amíci nejsou blbí. Jen se nemohou projevit. Dneska udělat, hlavně mladého člověka, blbcem, není zas takový problém.
   Jako u nás či jinde ve světě.

   Smazat
 5. No jo můžou si za to sami svým proti Ruským štvaním Putin musel ukázat nové zbraně aby usa nezačali válku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem klidnej! A pokud navíc těmto hrdinským rekům - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/11081266_102060_c11.jpg

   budeš krýt záda,nikdo a nic na světě je nezastaví!!!
   Zejména by si měli američtí impíci dát majzla na toho bohatýra s tím sněžným kvérem tu na 1 minutě a 12. sekundě! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Úplný Ilja Muromec 2! Toho dokáže zničit jen pravý sibiřský Bojaryšnik"! Kdepak, na Rusáky, oni vědí moc dobře že na jejich lítající či plovoucí šrot postačí i dobře udělanej prak Frantíka z Kotěhůlek! Proto se tolik specializují na pozemní síly a takový vyšší level, zbraň "posledního soudu" je samotný Putler! Jednak je obojživelnej a navíc umí joudo! Na toho budou muset nastoupit komplet všichni Postradatelní ze všech dílů, aby to konečně pro svět dobře skončilo! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 6. Já si myslím, že si obě imperia docela dobře rozumí, škádlení je jen pro nás diváky, aby se zdůvodnily astronomické výdáje na zbrojení. Má to jen jeden háček, na obou stranách jsou jestřábi a stačí velmi málo, aby se zrušil celý svtětýden.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.