Reklama

čtvrtek 14. března 2019

Kořeny dění devadesátých let

Stanislav A. Hošek
14. 3. 2019
Předesílám, že text byl napsán již před rokem. Nepublikoval jsem jej proto, že jsem důvodně předpokládal, že v roce třicátého výročí mocenského zlomu budou své vzpomínky a znalosti publikovat ti, kdo o věci vědí víc než já. Ke změně názoru mne přimělo vystoupení premiéra a předsedy ANO na nedávném sjezdu této vládnoucí politické síly, kde devadesátá léta ostře kritizoval a označil je za dobu vzniku nevratných škod. Především mne ale doslova vyprovokoval k jeho zveřejnění ohlas onoho vystoupení a jmenovitě výrok senátora Ladislava Faktora.


První půlrok po 17. listopadu 1989

Konstatuji hned na počátku, že oba dva, jak Babiš, tak Faktor mají pravdu. Tu svou, samozřejmě. Ovšem existuje ještě mnoho dalších, z nichž jednu tvrdím již nejméně od roku 1993. Podle mne devadesátá léta živelného rozkradení státu, zdegenerování zastupitelské demokracie a reálné nadvlády oligarchie, mají své kořeny v chování nevelkého počtu osob v prvních měsících převratu až do doby poslaneckých voleb 8. a 9. červnu roku 1990.

V prvé řadě to byla až chorobná touha Václava Havla po prezidentském křesle. Že šlo o nezvládnutou ambici dosvědčuje mnoho průvodních jevů z té doby, ale rovněž v dobách následujících

V uvedeném období se jmenovaný tvářil, že funkci nechce, že je k ní donucen, ale že onu osobní oběť podstoupí jen na půl roku. Takové chování si totiž mohl dovolit, protože věděl, že o jeho zvolení je již rozhodnuto. V prvé řadě v zahraničí Východním i Západním. Havel i přesto na svém zvolení velice aktivně pracoval. Podvedl Dubčeka, což při schopnostech obou hráčů nebylo vůbec těžké. Dohodl s Čalfou generální pardon nejen pro nejvyšší funkcionáře KSČ, ale dokonce pro stranu jako celek. Za zvolení prezidentem komunistickým FS zaručil nepotrestání nejvyšších funkcionářů KSČ a sametovost předání moci. Poněkud vysoká cena, jejíž důsledky jsou trvalé.

Že Havel nezvládnutelně toužil po prezidentském postu, dokázal mnohem průkazněji několikrát v následujících letech. Jen namátkou uvedu, že ho ani nenapadlo odejít po červnových volbách roku 1990, což sliboval. Když se rozpadala federace a on se rozhodl vzdát funkce jejího prezidenta, navštívil dožívající Federální shromáždění, kde měl neobvyklý projev. S několika poslaneckými kolegy jsme jej vyhodnotili jako uplakanou prosbu o to, aby byl zvolen prezidentem budoucí České části federace. Vrcholem jeho touhy pak byla druhá volba prezidenta ČR. To už se mu říkalo „pan Veškern“ a musela jeho mocenská skupina zařídit uvěznění poslance Sládka, aby byl opravdu zvolen. Jeho první dámička se pak při samotném aktu voleb projevila jako opravdový vrchol úpadku politické kultury nové moci.

Zatím co se Havel doslova rval o své osobní ambice, čti o nejvyšší trůn, pracoval jím pohrdaný a odmítaný Klaus na zásadním poli nové moci. Na vytvoření co nejpočetnější společenské vrstvy, která by udržela nově nastupující moc. Činnost v tom směru zahájil pro danou dobu typicky. Hned v prvních listopadových dnech navštívil velvyslanectví USA, kde sepsal protokol, jehož tajná část dodneška není publikovaná. V něm se zaručoval, že převede hospodářství Československa do sféry západního trhu. Na nově formovaná, především hospodářská ministerstva, byli prakticky ihned dosazováni poradci ze Západu, čti experti průmyslové špionáže, kteří začínali připravovat privatizaci.

První místopředseda federální vlády Komárek, byl na návrh Klause Čalfou „odvelen“ na studijní cestu do Chile, kde měl coby výborný znalec španělštiny, studovat přechod plánované ekonomiky na tržní. V tomto období si Klaus svolal vedoucí pracovníky rozhodujících podniků, myslím že do Brna, kde jim nepokrytě slíbil převzetí jimi řízených podniků do jejich soukromého vlastnictví. Proto bylo pozdější privatizování mimo jiné realizováno i metodou do rukou předem určeného vlastníka, či na privatizační projekt předložený manažery daného podniku. Což by byly v každé slušné zemi fakticky trestné činy. To samozřejmě tehdejší autoři privatizace dobře věděli a tak si parlamentem nechali uzákonit zákaz soudního přezkoumání privatizačních případů, čímž sobě zajišťovali nepostihnutelnost.

Tři generace nomenklaturních kádrů KSČ

Tady si dovolím jednu odbočku. Na setkání s Klausem již dorazili noví vedoucí podniků, kteří, podle zmíněného generálního pardonu, vyměnili „normalizační“ staré struktury. Jelikož již hodně pamatuji, tak vím, že šlo prakticky o třetí generaci nomenklaturních kádrů KSČ.

Tu první tvořili přesvědčení komunisté, vesměs ještě předváleční a nejpozději váleční členové KSČ. Zažil jsem jich několik a vím, že jejich zásadním znakem bylo prosazování zájmů pracujících a nepodléhání osobnímu prospěchu. Osobně jsem zažil, jak předseda závodního výboru KSČ vyposlechl horníka. Stěžoval si na dlouhé oddalování řešení jeho bydlení. Předseda zvedl telefon a řediteli podniku věcně sdělil, kdo za ním přišel a proč a řediteli jen lakonicky řekl. Vyřiď to s ním a oznam mi že havíř už s rodinou bydlí.

Druhá generace nomenklatury už byla tvořena především vysokoškolsky vzdělanými kádry, protože řídit složité systémy už nedokázali jen poctiví a zanícení. Mezi nimi sice byli ještě potomci starých revolucionářů, ale také hodně takových, kteří se do KSČ vloudili po roce 1948, tedy cítící příležitost ke kariéře. Nejvyšší vedoucí funkcionáři si toho byli vědomi a proto po masovém přijímání kde koho do strany , nařídili výměnu členských průkazů. Ovšem to už bylo pozdě, protože ti fikaní se již dávno pevně usadili na svých postech.

Třetí generace nomenklatury, to již byli převážně odchovanci normalizace. Patřili mezi privilegované. To oni zastávali mimo jiné i funkce, díky nimž jezdili pravidelně do ciziny, především na Západ, kde viděli, jak si žijí příslušníci jejich společenské vrstvy. A tehdy v nich začaly převažovat názory, že oni mají neúměrně vysokou odpovědnost, ale tomu nepřiměřené platy a další prebendy. To právě oni byli zralí na realizaci převratu.

Na závěr této části opět osobní vzpomínka. Viktor Koláček, pozdější spolumajitel OKD, byl příslušníkem oné třetí generace coby vedoucí závodu na 3achtě, kde jsem pracoval jako havíř. Již několik dní po 17. 11. 1989 mi v několikahodinovém rozhovoru mimo jiné řekl doslova, cituji: „Začíná doba, kdy chudí budou chudnout a bohatí bohatnout. Já v žádném případě nebudu patřit do té první skupiny“. Konec citace. Což konstatoval v době, kdy naprostá většina lidí práce ještě naivně věřila v jakési obrození socialismu.

Závěrečná tvrzení

Je samozřejmé, že Havel, ani Klaus nebyli jedinými osobami, kdo vytvořil v zemi klíma politického a hospodářského přechodu z nadvlády KSČ do dnešního režimu. Oba byli obklopeni celou plejádou více či méně vlivných společníků, kteří se postarali o to, aby nejlepší výchozí pozici pro budoucí éru měli právě oni zmínění příslušníci třetí generace nomenklaturních kádrů KSČ.

Právě oni nejlépe věděli, že dojde ke změně a připravoval i se na ni už po dobu několika let, i když samozřejmě nemohli ani tušit, jak změna proběhne a kam bude směřovat. Že nepočítali třeba s rozpadem SSSR dokazuje mimo jiné i to, že materiály StB se odvážely do ústředí KGB. Napřed ty na mikrofiších a později, už urychleně pod tlakem času, i ty listinné. Není se také proč divit, že ministerstvo vnitra v první vládě premiéra Čalfy nemělo prakticky celý měsíc odpovědného ministra. Místo něj řídil jeho činnost triumvirát, podle abecedy, Čalfy s místopředsedy Čarnogurským a Komárkem. Což umožnilo situaci, aby v pracovnách StB nepřetržitě rachotily skartovačky a tak se dokončila likvidaci všeho, co nastupující moc potřebovala.

Příslušníci třetí generace nomenklatury KSČ by byli sami proti sobě, kdyby proto nevyužili příležitost, kterou jim poskytli noví mocní, z části vědomě, z části z naivity a jiných pohnutek. Když viděli, kam se dějiny hnuly, bylo v jejich nejvyšším osobním zájmu vytěžit z příležitosti maximum. Což ti opravdu schopní udělali. Každý, kdo dneska spílá Babišovi a byl v politice mocenského zvratu jakkoliv aktivní, by měl především nadávat sám sobě. Ale především. Měl by se omluvit většině naší společnosti a v otevřeném dialogu s ní hledat cesty k nápravě alespoň toho mála, které vůbec napravit lze.

31 komentářů :

 1. Ti vsichni co to od Klause prebirali byli vsichni ze spolecne "jedne velke rodiny" tech nejchytrejsich co davaji lidem praci a gojim musi byt proto rad ze je tedy mame. On jiz ve sve Analyze pan Dolejsi je popsal tak ze ani neni treba je popisovat ze se znali jiz drive z patecnich sabesu a kradeni pokoutneho.Ted zacalo kradeni ve velkem a zacal sjezd vsech poradcu z celeho sveta .Na priklad Rothstein prijel az z Davosu kde si medil jakozto multimilionar po velkem kradeni v USA kde byl odsouzen do lapaku pozdeji omilostnen Clintonem jez byl zase sexualni maniak a mozna i chodil s temi kalhotami na provazku.Takze i onen velkozlodej prijel na smetanu k nam a kdyby nezkapal tak by ho museli soudit za nezaplacenou rentu za Zbraslavsky zamecek kde se usidlil.Vsichni hochstapleri zacali krast ve velkem a vse bylo kryto statem dluhy s esoustredili ve Velke konsolidacni a ta se zrusila a tak vse bylo legalni a tak to jede dokola porad a oportunisti ktere zname jiz po tisicileti opet parasituji na potu okradeneho lidu
  Avsak voda se vari na tu ....
  Mohl bych vypravet ale jen dva prippady od mych "znamych" Jeden mne zval domu se slovy vrat se ,slapeme tam v milionech (a ukazoval ke kolenum) jak hodne onech milionu s etam vali pro ne
  Dalsi mne na muj dotaz sdelil na muj dotaz jakze tak zbohatl kdyz pred tim nemel vubec nic a zil v te dobe ve vile na Barrandove doslova: to jsi proste prisel ,natahl ruku a oni ti to tam dali .
  Mne by to tam asi nedali neb nemam ono spravne nabozenstvi a hlavne puvod

  OdpovědětSmazat
 2. A co tady s tim všim máme my občané dělat,když nám krade volebni hlasy a tedy i moc zfalšovanými informacemi kdejaký řesitel tisku a tv,aby prý volby nemusely platit, začal chaos jeho cenzury a rozvalu státu pochodem institucemi toho jejich neomarxismu!

  OdpovědětSmazat
 3. Vy jste nějkej příbuznej Jarina Hoška?

  OdpovědětSmazat
 4. Havel nestál o prezidenství stejně jako nestál o Lucernu. Když člověk sledoval ty dovedy, tak mu bylo jasné, že jenom plnili fahrplán zpracovaný jinde, sami by nedali dohromady nic. Proto to tu teď vypadá jako v kolonii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podceňujete české lidi, křiváky nejvíce.

   Smazat
  2. Havel byl jedním z “kontrolované” opozice, vytvářené soudruhy celá 60. až 80. léta. Aby zapůsobili moskevští režiséři věrohodně, měli někteří disidenti fešácký kriminál, zatímco ti opravdoví antikomunisti byli persekuováni. Západ Bohužel tento nastrčemý disent přijal jako opravdový. Pokud by v ČR zvítězila doopravdy kontrarevoluce, nebyl by dnes u moci ani Zeman ani Bureš! Ale v ČSSR se nemohl stát prezident někdo, kdo nebyl pod kontrolou a kdo by začal provádět skutečnou antikomunistickou deratizaci. Vždyt’ by ho možná ještě ten den, a to všemi prostředky, odstavili! Díky množství kolaborantů, co drželi rudé fangle, aby je pak za pár měsíců měnili, stejně jako prezentované názory… bylo to divadlo, stejně jako 17.listopad, jen mnozí herci a stafáž byli oklamáni, stejně jako diváci. Další pokračování dějství bylo např., jak Kocáb zařídil odsun sovětské armády. Má asi zázračné schopnosti. Stotisícová okupační armáda se celá, včetně nejvyššího velení v Moskvě, z Kocábova vystoupení vyděsila… To je asi stejně uvěřitelné, jakože soudruh Zeman svým opileckým projevem zařídil, že do Česka neproudí tolik migrantů, jako do západní Evropy… a dokud budou blbci ve své většině věřit mediálním a politickým báchorkám, a to pořád těch samých rudých xindlů, bandy různých těch lŽIDvořáků a spol, tak se tu nic nezmění…

   Smazat
  3. 6.10 Že to tu vypadá jako v kolonii? A jak byste chtěl, aby to v kolonii vypadalo?

   Smazat
  4. 14:21 Kdyby to záviselo na mě, tak nějak takhle. Bydlel bych v tramtárii, mastil bych si kapsu a hustil bych vám do hlav jak je všechno v cajku. A vy byste vděčně hýkali.

   Smazat
 5. takže havel zaručil nepotrestani velkych komunistu když se stanou přez noc demokrady největšimy a tento tah nam stačil k rozbyti československa a k tomu že ze zaryteho komunisty byl najednou kapitalista ktery si mohl ukrast co hrdlo rači zatim co ostatni skandovali na vencl placech že pravda a laska zvitězi na věčne časi ještě netušice že si vyskanduji otroctvi v montovnach a nikdy nebudou moci ani snit otom že by mohli z te montovny do sveho domečku či bytečku v havlově kralikarnach

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, dnes se ohánějí "standardní parlamentní“ nacionalistickou kleptokracií huhňavého, křivohubého superagenta, vlastizrádce a haličského křiváčka Pružinského a jeho nahrávače Milouše. A s její pomocí úspěšně sabotují a diskreditují civilizovaný evropský kapitalizmus - na povel KGB - a tiše připravují půdu pro invazi islámu do EU, aby „odlehčili“ Izraeli i Pravoslaví.
   Po listopadu se všudypřítomná, husitsky loupeživě založená, „jediná vedoucí státní strana KSČ“ spolu se svými, po srpnu 1968 plánovitě vytvořenými zemanovskými „disidentskými“ zálohami, za účelem udržení své reálné moci, pod vedením KGB „leninsky“ strategicky rozdělila na tři bojové a navzájem koordinované proudy, předstíraně a teatrálně spolu „politicky soupeřící“: 1) revoluční a třídně uvědomělí, přízemní „užiteční“ idioti zůstali v KSČM a odborech (aniž by se byť i jen pokusili založit alespoň jedinou vzorovou neparazitickou produktivní sociální firmu, penzijní fond, nebo proletářský kibuc) a v pohodlí vyčkávají na svoji šanci od masy neschopných socek; 2) mazanější zemanovští "disidentští" hajzlové podvodně „obnovili“ komunisty zničenou ČSSD, se kterou si následně vytřeli řiť a založili SPOZ a Lánské pučisty; 3) nejcyničtější klausovské kryptokomunistické rusofilské sv-ně založily z prstu vycucanou „pravicovou“ ODS a estébácké hlídací a vyděračské ABL agentury, různé tunelářské firmy, estébácké burešovské oligarchy a pomalu zakládají nové krajně nacionalistické, protizápadní partaje.

   Smazat
 6. soudruch dupček musel byt nějaky agent zapadnich rozvědek či spiše dvojity tedy i vychodnich jinak takveho nedouka tenkrat komunisti co chystali převrat už v šedesatem osmem nezvolili do čela ani nahodou a že byl agent dokazuje jak jako spravny agent skončil zahanou havarii

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po listopadu si všudypřítomná, husitsky loupeživě založená, „jediná vedoucí státní strana KSČ“ spolu se svými, po srpnu 1968 plánovitě vytvořenými zemanovskými „disidentskými“ zálohami a tuzexem nadrženými soudruhy a jejich „prognostičtí“ superagenti KGB vše nakradené a naloupené zod Února 48 zlegalizovali a zprivatizovali“ pomocí jednorázové, účelové a umělé „Strany Klausova Modrého Ptáka“ a „Zemanova Oranžového Levého Padělku“ (na Slovensku HZDS, KDH a SMER). Přemnožené „lůze“ (tj. „revolučním kleptopracujícím“) rozdali „za věrnost ČSSR“ kuponové knížky, neradi vrátili část zničeného majetku několika přeživším restituentům (včetně oportunistického, teatrálního "mouřenína" a „disidenta“ Havla). Disident = odpadlík, který směřuje ke korytu zkratkou mimo stávající systém. Šťastně se zbavili "neužitečného idiota" Dubčeka a každý solventní daňový plátce i nesolventní volič je jim dobrý v jejich absurdní oposmluvní frašce: „Každý chvilku krade pilku“, trvající až do té doby, než ruský protektor převezme českou smrdutou zamořenou kotlinu do své gubernátorské a investorské správy, lenivé příživnické čecháčky přesune za Ural, jako nárazník ke komunistické Číně a nahradí je Novými Rusy, nebo ruskými muslimy! Ohánějí se "standardní parlamentní“ nacionalistickou kleptokracií huhňavého, křivohubého superagenta, vlastizrádce a haličského křiváčka Pružinského a jeho nahrávače Milouše. A s její pomocí úspěšně sabotují a diskreditují civilizovaný evropský kapitalizmus - na povel KGB - a tiše připravují půdu pro invazi islámu do EU, aby „odlehčili“ Izraeli i Pravoslaví.

   Smazat
 7. Za co by chtěli trestat komunisti že přenechali funkční stát bez dluhů. Ty hajzlové z 50 let by samozřejmě tresty zasloužili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No určitěěěě! V Únoru 1948 byl KSČ, vedoucí silou zbabělého, lenivého, kolaborantského a závistivého lumpenproletariátu, (s podporou tří oportunistických stran „národní fronty“ a huhňavého křiváčka Beneše) po pečlivě převzatém vzoru dvou sousedních velkých totalit (Hitlerovy a Stalinovy), uloupen skutečným pracujícím a zákonným vlastníkům majetek za BILIONY, avšak „revoluční" (neústavní) cestou a zaveden feudalizmus dědičných Kádrových Soudruhů Československých = KSČ (bez několika rudých „sionistů“- tehdy preventivně ožraleckým buranem Gottwaldem popravených). Lůza spolu s disciplinovanými vyvlastněnci, ožebračenými měnovou reformou 1:50 na spořitelních vkladech, dostávala pravidelné záchovné dávky, mávátka a pracovní umístěnky, dokud zásoba naloupeného vystačila. Předúnoroví odborníci směli (tiše a pokorně) režimu až do svého vymření sloužit a udržovat zbytky solidní předválečné „kapitalistické“ morálky (dnes klamně připisované komunistům). Až zásoby naloupeného došly, nebylo co a kam exportovat a „reálný socializmus s vyčuranou tváří“ se zhroutil jako prohnilá kadibudka, tak si to nedočkaví a tuzexem nadržení soudruzi a jejich „prognostičtí“ superagenti KGB „oposmluvně demokraticky zlegalizovali a zprivatizovali“ pomocí jednorázové, účelové a umělé „Strany Klausova Modrého Ptáka“ a „Zemanova Oranžového Levého Padělku“ (na Slovensku HZDS, KDH a SMER). Přemnožené „lůze“ (tj. „revolučním kleptopracujícím“) rozdali „za věrnost ČSSR“ kuponové knížky, neradi vrátili část zničeného majetku několika přeživším restituentům (včetně oportunistického, teatrálního "mouřenína" a „disidenta“ Havla). Disident = odpadlík, který směřuje ke korytu zkratkou mimo stávající systém. Šťastně se zbavili "neužitečného idiota" Dubčeka a každý solventní daňový plátce i nesolventní volič je jim dobrý v jejich absurdní oposmluvní frašce: „Každý chvilku krade pilku“, trvající až do té doby, než ruský protektor převezme českou smrdutou zamořenou kotlinu do své gubernátorské a investorské správy, lenivé příživnické čecháčky přesune za Ural, jako nárazník ke komunistické Číně a nahradí je Novými Rusy, nebo ruskými muslimy

   Smazat
 8. Really very nice blog information for this one and more technical skills are improve,i like that kind of post.

  OdpovědětSmazat
 9. Opakoval se scénář počátku 20. století. Komunistická strana, která vystřídala zrádnou socdem a postavila se jako revoluční strana obhajující zájmy dělníků do čela dělnického hnutí, se poté, co se stala stranou vládnoucí a vládní, nedokázala zbavit kariéristů a šmejdů, kteří se zákonitě do této strany vetřeli. Nakonec převzali ve straně vedoucí funkce. To je subjektivní stránka porážky dělnického hnutí. Ty objektivní příčiny ještě nikdo neanalyzoval a dnešní KSČM o to ani nemá zájem. L.Z.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zrada byl vždy největší lidský zločin a trestala se nejvyšším trestem.
   Zrádce ale blboni s mozky převrácenými na ruby od určité doby považují za nevinné oběti "komunismu".
   Blboň nejapný, nejvyšší to forma vývoje člověka.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 10. v horných poschodiach nomenklatúrnej KSČ už nebol nikto, čo pochádzal z robotníckej triedy, v r. 1987 sa potichu začalo hovoriť o tom, že je nutné umožniť podnikať, začalo sa hovoriť o stalinskom ponímaní - kríženec súkromnej a štátnej sféry, ale nakoniec generáli priemyslu rozhodli, že ak ich budú takto kontrolovať a zväzovať ruky - no - a začala perestrojka .... inak - Dubček je vnímaný na Slovensku ako tupec ... nič nepochopil

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prečo by mal byť Dubček vnímaný ako tupec?
   A žiadni generáli priemyslu neexistovali. Prehrali sme vojnu a ľudia sa stali otrokmi a ich majetok vojnovou korisťou víťaza. Z niektorých našincov urobili kápov, to je tá naša dnešná oligarchia. Plne pod kontrolou zahraničia. Lenže v ostbloku už nie je čo vysávať, tak ešte pokus rozložiť a vysať Rusko, a keď to nevyjde, tak Euroafrika.

   Smazat
  2. Dubeček byl naozaj najinteligentnější zo Slovákov (80 bodov), našťastije v ČR už nebyla možnosť ho uhrát.
   Betla.

   Stačil nám Kňažko s hviezdičkami.
   Čehože to bol ministrom?
   Od roku 83 do roku 89 povýšil z poručíka na majora.
   Čímž dosáhl stropu.
   Seděl jsem proti němu, když ty kydy na nás valil.
   A říkal jsem si, ty už si v Česku nezahraješ.
   Několikrát to ještě zkoušel, ale prd.
   Plukovníka mu už nedali.
   Košické národne dívadlo taktiež nie je márne.

   Smazat
 11. Co začal HROBAŘ Sovětského svazu GORBAČOV s Reaganem v 1985, to do-POHŘBIL na schůzce s Bushem starším na lodi Maxim Gorkij v prosinci 1989...

  Bez jaho prodeje východní části RVHP a Varšavské smlouvy Deep státu by opičárna, kryjící připravené Předání/převzetí moci k rozbití a k vyloupení naší Otčiny, ani sjednocení Německa, atd. atd. nebyly možné!

  Škoda, že tehdy místo Andropova nezemřel Gorbačov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Křižník Maxim Gorkij po přejmenování na křižník Moskva si svoji potupnou roli odčinil jako vlajková loď Ruského námořnictva při službě v Sýrii.
   Horší to má ten idiot Gorbi, ten nikdy neuzná svoji hloupost (nebo zradu?), kterou zapřičinil pád velmoci SSSR a uvrhl Svět do dnešního chaosu.

   Smazat
 12. 12:39
  Nejen v horních patrech, ale i mezi řadovými členy KSČ převažovali lidé, kteří hledali apolitické zbohatnutí na úkor zbytku společnosti, jen se k tomu nemohli veřejně přihlásit.
  Od vstupu do KSČ mne odrazovalo chování nikoliv Lubomíra Štrougala, ale lidský profil některých agilních členů základní organizace. A tak jsem zastával funkci mistra, ale dvě paralelní mistrovské funkce jsem zastupoval rovněž, protože byly v nomenklatuře KSČ a nikdo z členů KSČ je nechtěl vykonávat. Muselo se tam přeci jen něčemu rozumět a ještě ke všemu pracovat... Po deseti létech výkonu funkce mi snížili třidu o jeden stupeň, což od nich nebylo chytré.Zároveň mi ,,zařídili" mimořádné vojenské cvičení přesně v době, kdy jsem se přihlásil ke státním závěrečným zkouškám na technice, ale to už byla labutí píseň soudruhů, kteří si s takovou důsledností vychovávali své nepřátele... Přišel převrat a já odešel učit na odbornou školu , kde jsem přesáhl úroveň průměrného platu ve státě a mé původní pracoviště zaniklo.

  OdpovědětSmazat
 13. Muj nazor: tahle zeme se da napravit jen jedinou cestou: natolenim KSC (ne KSCM) k moci s tim, ze se nepovoli zadna jina strana, zvl. ne LIDOVA, a KSC bude mit opozici, ktera nebude stranou a bude moci jen komentovat deni v zemi, neco jako v Cine.
  Pevne verim, ze se toto nikdy nestane a tim tahle zeme uz nema nikdy sanci neco ve svete znamenat, navic, drtiva vetsina jejich obcanu bude jen zivorit. TAK JAK SI TO PRALI V KAZDYCH VOLBACH PO R. 1989. Ale lidi nemusi zoufat, BANANY budou. A o ne mnohym lidem hlavne slo v sametove revoluci.

  OdpovědětSmazat
 14. Tady nějaký idiot lituje, že nesoudili komunisty. Dovedu si představit obvinění, že zajistili sociální spravedlnost, práci pro každého a budoucnost bez chudoby. Možná, že by komunisty šlo obvinit, že nedovolili lhát, krást a podvádět. Velmi rád bych se na takový cirkus podíval. Soudců v roli šašků a komiků by se našlo jistě dost. No tak nacistické podhoubí, pusťte se do toho!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudit a soudit: Paničky partajníků v kožichu a když ne bez fronty ,tak do tašky aby lidi neviděli co tam dobrého je. Pingl jezdil v autě o kterém se ani nesnilo, při jeho výdělku. Korupce, podplácení a přímluvy mocných:vše rozkvetlo do takového stádia že se to všem zažralo tak pod kůži, snad jako národní zvyk. Rozdělení na ty co mohou vše a na ty co nic vedlo k legálnímu: kdo nekrade, okrádá rodinu. Všeobecný morální marasmus kde nevěří nikdo nikomu(co kdyby se soudruh někomu zmínil),za to bych soudil. Potrvá ještě několik generací než se to srovná, jen mám strach že spějeme na úplně druhý konec a já se toho už nedožiju.

   Smazat
 15. Pan Hošek si zase vymýšlí. S ohledem na jeho věk nechci napsat, že lže. Žádní tehdejší komunisté vedení podniků nepřebírali. Po převratu nastala štvanice na komunisty a velmi rychle v řádu několika týdnů byli nahrazováni ambiciózními hlupáky a tzv. ublíženými, tj. bývalými komunisty ze strany vyloučenými nebo se zrušeným členstvím. Kdo ví, zda se i pán Hošek ve štvanicích neangažoval a teď chce jen odvést pozornost. Nedomnívám se, že tomu bylo jinak na jednotlivých dolech než v celém kraji. Srovnávat komunistickou stranu s vybranými gaunery jako Čalfou, Dlouhým, Kočárníkem a Hoškovým Koláčkem je sprostota.

  OdpovědětSmazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 17. Informácie v článku ma utvrdili v názore, že cestu k ekonomickému kolapsu vydláždili Klaus s Dlouhým. Tí sa tvárili ako profíci. Čalfa bol síce premiér, ale on ani neskúsil sa niekedy tváriť, že voľačomu rozumie. Dnes sa Klaus tvári ako euroskeptik, pretože chce prekryť fakt, že jeho šoková terapia bola číra infantilná stupidita tvárou v tvár konsolidovaným západným nadnárodným korporáciám.
  Iste by bolo zaujímavé, keby premiérom urobili Čubu a financministrom Trnku zo Slušovíc. Zdevalvovať korunu oproti doláru na tretinu a súčasne zbúrať RVHP a zo dňa na deň prejsť na platbu za ropu v svetových cenách a dolároch...to je buď sabotáž, alebo totálna tuposť, pán profesor prognostiky.

  OdpovědětSmazat
 18. Koukáme na dějiny se současnou zkušeností. Ale v době destabilizace SSSR a Jelcinově střelbě do parlamentu nevylučovali na západě Evropy návrat někdejších satelitů pod vliv Ruska. Organizačně by to složité nebylo, ale SSSR se rozpadal a nebyl schopen akce.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.