Reklama

pondělí 25. března 2019

Mašiny bez bohů

Lenka Procházková  
- Projev na pietní akci před srbskou ambasádou k dvacátému výročí zahájení náletů sil NATO na Jugoslávii)
25.3.2019
Autoři starořeckých dramat vymysleli způsob, jak vyřešit neřešitelnou krizi zásahem shůry. Ten vynález se jmenoval Deus ex machina. Spočíval v tom, že představitel některého z olympských bohů se za pomoci kladky snesl na jeviště a vědoucím projevem objasnil situaci. Pak nařídil klid zbraní, potrestal zloduchy a ověnčil hrdiny. O vnitřní očistu člověka a zušlechťování jeho života usilovali napříč časem náboženští i političtí reformátoři, filozofové a umělci z různých kultur. Až donedávna.


Současný svět náš vezdejší, v němž prožíváme své životy, se od očistného principu katarze vzdálil. Každý den se dovídáme o útocích zla, zapalujeme svíčky jeho obětem, ale není tu žádný spravedlivý deus ex machina, který by ztrestal viníky a svou autoritou nastolil smír. Zástupnou institucí se zdála být Organizace Spojených národů. Tento moderní lidskou dohodou uznaný kolektivní „bůh“ však ztrácí účinnost, když mašiny přinášející z nebe místo očisty smrt a zmar mohou směřovat ke svým cílům i bez mandátu OSN. Zlovolným předznamenáním této změny byla agrese proti Jugoslávii nazvaná bezostyšně Spojená síla.

Dnes už je to dvacet let od toho soumraku, kdy dopadaly první bomby. Ničení a zabíjení trvalo 78 dní. Teprve pak zasáhla RB OSN. Její rezoluce č. 1244 sice přiměla Spojenou sílu ukončit bombardování, ale další body rezoluce, požadující, aby Kosovo zůstalo integrální součástí svrchovaného Srbska a definující bezpečnostní podmínky soužití obyvatel, splněny nebyly. Podlomená autorita OSN nezabránila následnému odtržení Kosova a jeho nelegálnímu uznání, na kterém se podílel i K. Schwanzenberg, tehdejší ministr zahraničí ČR. Zbudování obrovské vojenské základny v protektorátu Kosovo se pak stalo dalším krokem na cestě směřující k násilné přeměně světa. Při jejím plánování je zabíjení civilistů čili takzvané vedlejší účinky či efekty od počátku výslovným předpokladem. Věděli o tom i členové české vlády, když na svém nočním zasedání 20. března 1999 odhlasovali, až na několik čestných výjimek, přelety bombardérů NATO naším vzdušným prostorem a umožnili smrtonosným mašinám používat naše letiště.

Český dramatik Václav Havel jistě znal mravní princip antických dramat. Jistě znal i Chartu OSN. Přesto nálety na srbské cíle hájil a pokládal je za legitimní: Domnívám se, že během zásahu NATO existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů.

Je to přesná citace slov někdejšího českého prezidenta. Slov, ze kterých vyplývá, že Srbům nelze přiznat lidská práva, ale naopak jen kolektivní vinu.

Je ohromující, kam se ve svém smýšlení posunul obdivovatel Ghándího a přítel tibetského dalajlámy.

Čekat pokání od mrtvého je samozřejmě marné. Důležitá je katarze těch, kteří žijí. Současný prezident ČR už k ní dospěl svým nedávným vyjádřením, v němž schválení aliančního bombardování bývalé Jugoslávie českou vládou hodnotí s odstupem dvaceti let jako chybu a označuje akci Severoatlantické aliance uskutečněnou bez mandátu OSN za akt mocenské arogance. Václav Klaus toto věděl už před dvaceti lety.

Někdejší ministryně zahraničí USA M. Albrightová však dodnes pokládá výsledky bombardování za svůj největší politický úspěch a těší se z medaile za zásluhy o demokracii, kterou jí nedávno připnul ministr zahraničí ČR - tentýž osvícený člověk, který hajlování banderovců pokládá za lokální záležitost nepodléhající kritice.

Když význam slov jako demokracie, lidská práva, spravedlnost nebo humanita ztrácí smysl a mezinárodní smlouvy připomínají jen cáry papíru, když mašiny bez bohů a dálkově řízené střely rozhodují o bytí či nebytí lidí, co ještě zbývá člověku, aby dál věřil, že jeho život má vyšší smysl než jenom přežívání podle diktátu mocných, kteří si dali amputovat svědomí?

Tato otázky si mnozí pokládáme každý den , ovlivňují i obsah našich snů.

Naše děti, až na výjimky, si ale takové otázky nekladou a našemu neklidu nerozumí. Ztratily instinkt, záměrně jim bylo odepřeno vnímat, chápat a hodnotit souvislosti. Necítí ve vzduchu předzvěst veliké války. My ano a to nás činí odpovědnými za dobu, ve které žijeme.

Truchlit nad mrtvými je lidská přirozenost, ale dnes už to nestačí, my musíme ve jménu člověčenství uhájit smysl života - a to i pro ty, co se teprve narodí. Jediné, o co se můžeme opřít, je naše vlastní odvaha. S odvahou ke společnému odporu proti zvůli programátorů, kteří planetu Zemi pokládají za svou laboratoř, dokážeme, že nejsme pokusná morčata, ale lidé. Lidé disponující rozumem a svědomím. Nic není ztraceno, dokud to nevzdáme my sami!

- - -

45 komentářů :

 1. Hluboce se za bombardování Srbska stydím, státu, který se k nám vždycky choval přátelsky i bez spojeneckých smluv. Snad nám někdy odpustí, že jsme ze sebe nechali udělat užitečné idioty, bez cti a hrdosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANI LENKO,PŘIJMĚTE DOPORUČENI PŘIMÉ AKTIVITY

   a zkuste se přidat jako členka ČSV tedy České Společnosti Voličů k jeho aktivni špíčce.
   Prosazujeme konkrétně Národni program občanů voličů,jehož skvělé články dobývaji krok po kroku občany protože jsme NEPOLITICKÁ společnost,která nůže dosáhnout až 8 395 132 dušiček.
   Nemáme na vás kontakt,ovšem stači,kdyby jste se ozvala i tady,seznámila se s jednotlivýni články a zjistila při tom,že lepši vize budoucnosti ČR prozatim neexistuje.
   To odnimá chtě nechtě nebohým domorodcům dnešni rozvojové REPUBLIKY bezmocnost a přemýšlivým lidem jako vy i dává připadnou inspiraci k sile něčim opravdu pohnout.
   Těšime se,že si toho všimnete a přejeme vaši tvorbě ve prospěch všech občanů mnoho úspěchů!

   Smazat
  2. Paní Procházková - výborná ! Lid v r.1989 naletěl slibotechnikům, kteří své sliby nikdy nemysleli vážně a pak okradli národ a to mysleli zcela vážně ! Suverenitu jsme tenkrát lehce zahodili a už ji nedostaneme zpět. Prakticky nejsme historický stát, ale jsme pouze státností. Snad dá Klaus kolem sebe lidi, kteří chtějí české národní obrození a sebereme si zpět svoji ztracenou suverenitu, abychom sami, vlastními silami, zevnitř mohli řídit vlastní zemi !!!

   Smazat
  3. Máte můj souhlas. Nedávno jsem četl na Sputniku,cz v diskuzi názor (trolla), že to bombardování bylo správné, že je potřeba Srbákům nakopat p...l a on prý je hrdý na NATO. Možná by tu hrdost měl vyslovit příbuzným a dětem zabitých z osob. vlaku v Grdelici. Letci NATO mysleli, že je to obrňák? Napřed stříleli, pak mysleli? To není dobrá vizitka. Stačí si najít v obrázcích Google. Zabité malé nevinné děti. Obří transparent na stadionu: "Rusové a Srbové - bratři na věky!" Další: "NATO murderers (vrazi) from 19 countries - We will never forgive you the children you killed!" (nezapomeneme na děti, které jste zabili!).
   Prý je to srbská propaganda, bylo někde psáno. Jednou srbská, pak zase ruská? NATO je prý obranný pakt? Proti komu se má bránit, proti dětem?

   Smazat
  4. A co my kde koho kdy bombardovali? Čecháčci bombardují asi jako pracují - teda hubou! Čecháčkové si ani ten svůj nudlovitej pidistát nevybojovali ale vysomrovali na západních velmocech a stejným způsobem o něj přišli. Kdo se ani nepokusí ubránit sám, musí po zbytek života platit výpalné "osvoboditelům". A tak jako se Kosovci odtrhli od zaostalého azbuckého Srbska aby se připojili k ještě primitivnější Albánii, Čecháčkové se odtrhli od civilizovaného Rakousko-Uherska aby se připojili k putinovskému Rusku! Patří leda za Ural ...

   Smazat
 2. K vystoupení paní Procházkové nemám co dodat, je naprosto přesné a výstižné. Při čtení jsem přemýšlel, co se vlastně bude masmediálně oslavovat v listopadovém třicátém výročí sametové revoluce. Zase stále stejné pohůnky a prodejné loutky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano,přesně tak.

   Smazat
  2. Radeji neco jineho nez VSUDYPRITOMNI A VYZNAMENANI neradnymi RADY , DEUS EX Machinove.
   Vsechno a nic , prilis verbalne prujmove, tsunami slov a zadny dopad..Presnost a vystiznost si muze poridit snadno kazdy sam !!Projevy maji inspirovat ukazat smer k zitrkum a neco Novych myslenek nove formulovanych . Dale neco novych ideji dle predstav projevujiciho ,vzdy chybi..
   Doba dnesni jiste Inspiruje mnoho i mne k hledani lepsiho sveta a neni nouze o inspiraci..Podnety , protoze nejkrasnejsi ruze rostou vzdy ,na zahnivajicim hnoji..
   A jak daleko a davno jsme od zboznovanych demokracii a zbytku lidskosti a normalnosti.ktere se stale touzebne jako fetis,nebo totemy primitivu , zboznuji a opevuji a place se po nich. Pryc od Super Otrokarskych demokracii..Casy se pohnuli a jinam..
   A stale plati mene slov a vice cinu !!

   Smazat
 3. České onuce si zafilozofaly a nechaly se natáhnout na smradlavé končetiny našich "přátel" z NATO.

  OdpovědětSmazat
 4. Obdivování Gándhího a přátelství s dalajlámou byly jen mimikry ukrývané podstaty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že to nebyly mimikry. Mám zato, že Velký mluvka jednoduše z toho lísání se k noze velkého bratra zblbnul.

   Smazat
  2. dramatik moc dobře věděl že jeho se bombardovani nebude nikdy dotykat a radostně přihližel jak postupuji vitězna vojska bez ohledu na ztraty civilistu a ty jeho poklony a radoby poza velkeho statnika to byla jen snaha co nejrychleji se dostat do konečniku sveho chlebodarce aby mohl co nejlepe kolaborovat ve svuj prospěch viz vysmata herka dašenka

   Smazat
 5. Cudně jste pomlčela o tom, že schválení bombardování bylo v pravomoci vlády (a nikoliv prezidenta), a že toto bombardování za Česko schválil předseda vlády, což byl tehdy nějaký Miloš Zeman. Ministrem zahraničí byl tehdy Jan Kavan. Havel následně vydal prohlášení, aby je v nenechal ve štychu. Schwarzenberg byl tehdy mimo politiku, v kurzu byli tehdy socani - jenom pro přesnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:47 Váša je nenechal ve štychu? On byl proti? Kdy to něj přišlo?

   Smazat
  2. 11:47- Vy zase necudně lžete. Vláda neschvalovala bombardování ale přelet letadel přes naše území. Neumím si představit zamítnutí žádosti USA bez následků! Naopak Havel bez nutnosti se vyjadřovat, bombardování podpořil oproti "Dinsbíra" staršího, který akci USA kritizoval.

   Smazat
  3. PS.-docela by mne zajímal postoj dalších států v koridoru přeletů, kdo to zjistí?

   Smazat
  4. dobrý den pane Povolný.Jaký je rozdíl mezi schválením přeletu letadel která letí bombardovat a schválením bombardování?nějak nevidím rozdíl

   Smazat
  5. Nevím, jak bylo myšleno to "cudné pomlčení" :). NATO totiž původně vyhlásilo, že v Jugoslávii bude bombardovat jen a pouze vojenské cíle. No, když se kácí les, tak prý padají třísky. Sem tam civilista, malé dítě, osobní vlak, nakonec jsou to tisíce mrtvých a raněných. Ale to prý je jen statistická chyba.

   Smazat
  6. 15:37- rozdíl je dost podstatný. Jako čerství členové NATO, byla naše vláda v obtížné situaci. Slováci a jiné státy, tč. nečleny NATO tuto zátěž neměli, přesto se rozhodli v předstihu před námi o poskytnutí výhody agresorovi. Snad to Srbové ocení.

   Smazat
  7. PS. abyste to pochopil natvrdo, vstupem do NATO, jsme se stali jeho součástí a zlé jazyky tvrdí vazaly.

   Smazat
 6. Moc pěkný článek Srbský bratři si tohle nezasloužili ta odporná jezinka z Vinohrad to má stejně za pár.

  OdpovědětSmazat
 7. Zeman byl pro, Zemanova vláda byla pro, odsouhlasili to oficiálně za Česko. Váša potom vydal prohlášení, že je taky pro, aby Zemana nenechal ve štychu. Pravdou je, že válka v Jugoslávii tím prakticky skončila. Trochu to zjednodušuju, aby to pochopili i prostější lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ad 12:19
   Jako prostý člověk tedy chápu dobře, že podle Tebe šlo o správnou věc?

   Smazat
  2. Válka v Jugoslávii tím skončila asi tak, jako spor skončí nožem zabodnutým v hrudníku jednoho z účastníků.

   Smazat
  3. Nešlo o spor, ale o brutální válku, vyvražďování civilistů. Až po bombardování se podařilo předsedu socialistické strany Srbů Miloševiče dostat k jednacímu stolu - už ovšem jako poraženého na hlavu. Do té doby nedodržoval, co bylo předtím dohodnuto. Byl to nacionalista, který nesnesl, že by v Kosovu žili i dál Albánci. Nese na tom největší vinu.

   Smazat
  4. 13:54
   Takže přesně jak píšu, Válka v Jugoslávii tím skončila asi tak, jako spor skončí nožem zabodnutým v hrudníku jednoho z účastníků.
   Nebo jako infekce v palci skončí celkovou otravou organismu, nebo jako špatný kontakt v zásuvce skončí požárem domu, nebo...

   Ano, usmrcením účastníka sporu zanikne spor, celkovou otravou organismu zaniká význam infekce v palci, na spáleništi už špatný kontakt ztrácí na významu,...

   Miloševičovi nebylo prokázáno žádné obvinění, ale(možná spíše proto) zemřel Haagském vězení.

   Srbsko je dodnes zničenou zemí a jeho část, násilně mu odebraná, se stala evropským centrem distribuce drog, působištěm největší americké vojenské základny a mekkou islamistů.

   Smazat
  5. Viníků války v Jugoslávii je mnoho, Miloševič je ale zcela určitě na prvním místě (i když mu to nebylo prokázáno). Debata ale začala tak, že Česko to bombardování Srbska odsouhlasilo, a to sice jednobarevná vláda socanů pod vedením Miloše Zemana.

   Smazat
  6. 14:27
   Vy vypadáte jako nejkompetentnější osoba na světě k souzení Miloševiče, dalece přesahující schopnosti soudců ICTY. Prokažte tedy prosím to, co se nepodařilo soudnímu dvoru v Haagu.

   Doufám že to zvládnete a to co nejříve, protože v opačném případě byste prokázal jen své nebetyčné blbství.

   Smazat
  7. Soudcům v Haagu se nepodařilo Miloševiče odsoudit, protože v průběhu soudu zemřel na infarkt, což potvrdili i lékaři z Ruska. Možná za kompetentnějšího než jsem já považujete Miloše Zemana - ptejte se na jeho na důvody, proč tehdy odsouhlasil za Českou republiku bombardování Miloševičova Srbska a jeho armády.

   Smazat
  8. 14:50
   Soudcům v Haagu se ho nepodařilo usvědčit ani poté, co zemřel a ztratil tím schopnost obhajoby. Vyšetřování totiž pokračovalo a kdyby byl vinen, byla by jeho vina zveřejněna i bez možnosti odsouzení.
   Zeman se zde, narozdíl od vás, neprezentuje jako žalobce ani soudce.

   Smazat
  9. Zeman jistě není ve věci ani soudce ani žalobce, ale tehdy v roce 99 schválil za ČR bombardování Miloševičova Srbska a jeho armády. Kdyby byl Miloševič bez viny, asi by to tehdy Zemanova vláda neschválila - tak jsem to myslel. Nezáleží na tom, jak se kdo prezentuje, ale co dělá, jak rozhoduje, zejména když je předseda vlády.

   Smazat
  10. 15:08
   Netroufám si ani doufat v Zemanovu nadpozemskou prozřetelnost, která by mu okamžitě vyjevila, třeba z kávové sedliny, kdo je vinen a kdo bez viny, ale Zeman se zde, narozdíl od vás, neprezentuje jako žalobce ani soudce. Proto vznáším uvedenou výzvu na vás, nikoli na Zemana. Tak jste schopen, narozdíl od Haagského tribunálu, usvědčit Miloševiče ze spáchání zločinů proti lidskosti, nebo toho schopen nejste a plkáte jen z hladu?

   Smazat
  11. Zbytečně se tu nemasírujte. Jediná světová velmoc si prostě dělá, co uzná za vhodné a nikoho se neptá na souhlas. Její „přátelé“ jsou pouze povinní to doma ospravedlnit.
   To bylo v Jugoslávii, to bylo v Iráku, akce novičok, atd. Supervelmoc rozbije a vykrade určenou destinaci a všichni západní politici to o překot zdůvodňují a ospravedlňují. A když je rozbito a vykradeno, tak se ukáže, že záminka byla falešná. Ale to už nikoho důležitého (západní politici a zmasírované západní veřejné mínění) netrápí, leda tak zmučené domorodce, kteří však již nikoho nezajímají.
   Tomuto systému se říká ochrana lidských práv. Schwarcenberk považuje naši aktivní spoluúčast při jejich „ochraně“ za naši specialitu, kterou zde zavedl Havel a kterou prý nemáme opouštět. P.K.

   Smazat
  12. 17:50
   Máte si dopřát trochu té masturbace, se švancenberkem nebo bez.
   Vzkazuje vám server pro ženy betynka.

   Vyhnete se tím rakovině, případně i mozkové příhodě.
   Napětí střídá uvolnění.

   Smazat
  13. Anonymní25. března 2019 22:31
   Servere betynko děkuji. Kdyby to bylo nutné, vzpomenu si na Vás. P.K.

   Smazat
  14. Ano,jsme v moci Imperia utočneho a drancujiciho.My jsme poslusny chatrajici protektorat.Projizdim busem hodoninskym krajem.Vsude cernozem,ale mdlost a chatrani videt vsude kolem.A mozna je to prosta lenost.

   Smazat
 8. Toto "humanitarni" bombardování zde, je memento pro příznivce NATO, jednou tato ohnivá koule může pohltit nás, pokud si západ nedá pokoj, nepřeji si to, omlouvám se rovněž Srbskému lidu.

  My nejsme západ, jsme středoevropané a část Prážáků je pouze západní senkrovna, uprostřed, jako mastný flíček na zapraném ubrusu.

  https://uloz.to/live/!Jal9lMWSC8iR/autenticke-video-srbsko-v-humanitarnim-ohni-bomb-dekujeme-krvava-damo-madeleine-albrightova-havel-schwarzenberg-a-nasi-mirovy-zapadni-spojenci-vrazi-avi-mkv-mp4

  OdpovědětSmazat
 9. Je snadné někoho odsoudit, když máte ten správný důvod. Čí je soud v Haagu, rozsudky podle toho vypadají. Kosovští Albánci nebyli souzeni, protože většina svědků záhadně zmizela, nebo příhodně zemřela, jak americké. Proč se sami Američani brání mezinárodnímu soudu? Miloševič nechtěl přijmout podmínky pro kapitulaci, protože byly praktickým diktátem a zřeknutím se suverenity. Bylo toho už zjištěno tolik a řečeno snad ještě více, ale pořád se používají ta samá tvrzení. Vše bylo podle amerického scénáře, když to nešlo tak jak mělo tak se objevil nějaký masakr, že se později přišlo na to, že byl provedený někým jiným, ale co na tom záleží, o tom se nebude mluvit. Bylo plno jiných svědectví, ale stále se používají jenom ta co se hodí. Vždyť sama Ponteová o tom napsala, ale až poté co odešla, proč asi? Věděla, že je něco špatně, ale mlčela. Jugoslávie je hanba lidstva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hanba lidstva... přesněji řečeno hanba států NATO. Rusko, Čína, Indie, Amerika(kromě USA a Kanady) může
   rozbití Jugoslávie odsoudit a distancovat se od něj.
   ,,Konec dějin" ještě nikdo neviděl (kromě Fukuyamy).

   Smazat
 10. Ten zlý Zeman to bombardování Srbska, prosadil přes odpor V.Havla. ODS, KDU-čSL a všech pravicových přátel Srbska. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 11. 16:03 Zeman to nyní považuje za největší chybu svého života.24.03.2019 U příležitosti dvacátého výročí bombardování Svazové republiky Jugoslávie označila Severoatlantická aliance (NATO) své akce na území balkánského státu za „nezbytné a zákonné“NATO porušilo ustanovení vlastní smlouvy z roku 1949, v němž se zavázalo, že nebude používat síly v mezinárodních vztazích, pokud by to bylo v rozporu s cíli OSN. Akt-agrese.doc.

  OdpovědětSmazat
 12. Úloha Německa v popřevratové Evropě: Zatímco samostatné Chorvatsko bylo uznáno Německem několik hodin po svém vyhlášení, na otázku, zda uznává hranici Odra-Nisa hledal Helmuth Kohl odpověď týden.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 02:18 Odpovím za něj a česky "Přijde den". Oni se východního Pruska nikdy nevzdají.

   Smazat
  2. 2.18 a 8.27 Tím potvrzujete vizi jedné staré Židovky, která v padesátých letech bydlela na Smíchově, a kudy chodila, tudy hlásala, ŽE JEDINĚ MRTVÝ NĚMEC JE DOBRÝ NĚMEC. A jedině za dobrých Němců může být v Evropě mír.

   P.S. Ta babička NĚJAKÝM ZÁZRAKEM PŘEŽILA NĚMECKÝ HOLOKAUST - JAKO JEDINÁ Z CELÉ, do války germanofonní, VELKÉ ŽIDOVSKÉ RODINY.

   Smazat
 13. Kdopak by asi tak šel zadarmo bojovat za tenhle režim a jeho komplice?.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.