Reklama

středa 13. března 2019

NATO je už zastaralé, mrtvé

Zbyněk Fiala
13. 3. 2019 VašeVěc
Naše oslavy výročí podpisu Washingtonské smlouvy se vztahují k události, kdy jsme řekli ano dodýchávající nevěstě. Až dozní dunění velkých slov, vraťme se k reálnějším úvahám, jak z toho ven.

Většina komentářů k současnému výročí našeho členství NATO, a za pár dní si to zopakujeme při vzpomínce na 70 let od založení Atlantické aliance, překypuje nadšením spolu s odhodláním vydávat na zbrojení tolik, že jen to číslo zastraší všechny nepřátele. Úplná novinka to není. V dějinách se občas takováto bojechtivá nálada prosadila, ale dopadlo to obyčejně špatně. Navíc si možná jenom předstíráme něco, co už dávno není pravda.

Atlantická aliance - jak jsme ji znali - je mrtvá, píší pochmurně v nejprestižnější zahraničně-politické revue Foreign Affairs dva autoři z jejího vydavatelského domu Council on Foreign Relations. Připomínají, že už dříve byly transatlantické vazby oslabeny koncem studené války, narůstající opotřebovaností Spojených států globální zátěží a soustředěním na domácí problémy na obou březích oceánu. Trump to jen dorazil, shrnují Philip H. Gordon a Jeremy Shapiro.

Komu to dělá radost, má důvod, protože oba profesoři mají za sebou slušnou kariéru na ministerstvu zahraničí. Vědí, o čem mluví, a nepochybně nemluví jen za sebe. Vyjadřují názor široce pojaté domácí opozice vůči prezidentu Donaldu Trumpovi, která není jen v Demokratické straně, ale také na mnoha místech samotné Trumpovy administrativy.

Kritika Trumpa není jednotná. Neocons a konzervativci, které Trump vytlačuje od kormidla, nemají nic proti tomu, když jim Evropané víc přispějí, ale nepřipustí, aby jim zároveň svazovali ruce ve vedoucí úloze v globálním měřítku. Progresívní levice v Demokratické straně Trumpa bytostně nesnáší, ale rozhodně mu nevyčítá, že chce odejít ze Sýrie nebo Afghánistánu. Další části amerického establishmentu vadí, že Trump se chtěl ujmout zlepšování vztahů s Ruskem („dobré vztahy s Ruskem jsou aktivem, nikoliv zátěží“), nebo že se vytrvale posouvá ke klidnému řešení konfliktu s KLDR a nejspíš hodlá zklidnit i hrozící obchodní válku s Čínou. To by se mohlo americké veřejnosti líbit a hrozilo by, že ho zvolí znovu.

Pokud jde o NATO, Trump je před časem celkem věcně označil za zastaralé, ale nemá nic proti tomu, aby bylo pojato jako zbrojní obchoďák USA. Bezpečnostní záruky? Možná, určitě ne pro každého, a už vůbec ne levně. Nejsvěžejší Trumpova myšlenka spočívá v účtování plných nákladů hostitelské zemi za americkou vojenskou přítomnost plus 50 procent prémie.

Český oficiální pohled je zastrašený. Možná je to obavou, že Američané odposlouchávají všechny a všude, takže by nebyl problém někoho zničit. Jestli chtějí jenom peníze, jdeme do toho. Závodí se, kdo se zmocní nejpřesvědčivěji slibu, že na zbrojení musíme dávat co nejdřív aspoň 100 miliard korun ročně. Ber, kde ber, i kdyby se musely obědy pro chudé děti zrušit. Prezident Miloš Zeman se staví také za důrazné posílení našich expedičních jednotek v Afghánistánu, kde se bojuje i za Prahu, jak je obvyklé plácnout v této souvislosti. Lze ho omluvit tím, že je lepší postrkovat do role největšího nebezpečí mezinárodní terorismus někde ve ztracených asijských horách, než zahušťovat jadernou hrozbu proti Rusku a Číně, kde bychom raději viděli vážené obchodní partnery.

Ve skutečnosti jde o výběr mezi morem a cholerou. Terorismus? Vzpomeňte si, že nacisté říkali partyzánům „bandité“. Jestliže 17 let umírají další a další tisíce Afgánců péčí amerických jednotek s českým a dalším zahraničním přisluhováním, nelze se divit, že na většině státního území, které je mimo kontrolu okupačních jednotek, narůstá odpor proti vnucované moci.

Podobným pařeništěm organizovaného odporu byl také okupovaný Irák, kde se vedla válka s naprosto vylhaným tvrzením, že jde o zásah proti iráckým zbraním hromadného ničení. Irácké věznice, ve kterých byla shromážděná armáda poraženého státu spolu s těmi, kdo zrovna přišel okupantům pod ruku, pak posloužily jako velitelská učiliště a náborová střediska pro ISIS. Ano, odtamtud opravdu vzešel Islámský stát. Pod jeho tlakem se pak zvedly statisíce a miliony uprchlíků a s nimi se terorismus přenesl do Evropy. Do Prahy zatím ne, přestože si o něj spíše koledujeme, než abychom ho zaháněli.

Kdybychom chtěli Prahu opravdu uchránit něčeho nepříjemného, postupovali bychom jinak. Jak nám vysvětlí skuteční znalci bezpečnostní problematiky, Trumpův zájem o zlepšení vztahů s Ruskem, který se mu establishment snaží vytlouct z hlavy neustálým vyšetřování „ruské stopy“ v prezidentských volbách, vychází z vědomí, že Spojené státy ruskou pomoc skutečně potřebují. Rusko má na svém území spoustu muslimů, ale „to jsou naši muslimové“, jak konstatoval Putin. Žili tam po staletí a nebýval s nimi problém. Ze zpravodajského hlediska je podstatné, že tito „ruští muslimové“ mohou pronikat do prostředí, které Američané považují za nebezpečné a pomáhat zabránit tomu, aby se žádné další 11. září neopakovalo.

Sami Američané nic takového nezvládli. Byli to Rusové, kdo nakonec zasáhli nejúčinněji proti ISIS v Sýrii, což pomohlo i Iráku. Východoevropané ať si klidně Rusy poštívají, a pak si to od nich případně odnesou, ale Američané, alespoň ti, kdo to myslí s bezpečností USA vážně, rozhodně nestojí o zpřetrhání vztahů.

Také s tou obranou svobody a demokracie v Iráku či Afghánistánu to netřeba brát doslova, když u nejbližšího amerického spojence v této oblasti, v Saúdské Arábii, není nic takového zapotřebí. Saúdi jsou zato největším světovým nákupčím amerických zbraní. Saúdské peníze a pákistánské tajné služby byly také největším zdrojem podpory mudžádehínů, ze kterých vznikl Tálibán. Není divu, že Trump nad touto válkou láme hůl a vyjednává podmínky pro stažení amerických jednotek a odevzdání moci těm, kdo ji dokážou udržet.

Vraťme se k americkému pohledu na vývoj v NATO. Zmínění autoři ve Foreign Affairs vidí základní problém v prezidentově přístupu ke spojenectví a smlouvám. „Trump moc nevěří na aliance a považuje Evropu spíše za soupeře než partnera,“ soudí autoři a dokládají to dlouhým seznamem konkrétních kroků, kterými k Evropě přistupoval jako ke „zneužívané manželce“. Pokusy naklonit si Trumpa neuspěly. I francouzský prezident Emmanuel Macron se svým chlapáckým stiskem ruky a okázalým přátelstvím musel přihlížet, jak Trump odstoupil od Pařížské klimatické dohody nebo vypověděl smlouvu s Íránem, na které se Francie podílela. Americký prezident hrozí Evropě cly na základní kovy i automobily, a to vše v zájmu „národní bezpečnosti“. Německá auta jsou najednou hrozbou národní bezpečnosti USA? Vždyť ta, která jsou prodávaná v USA, se vyrábějí v Jižní Karolině, reaguje překvapená německá kancléřka Angela Merkelová.

Když naposledy Trump Evropu překvapil sdělením, že se stáhne ze Sýrie, nekonzultoval to nejen se spojenci, ale ani s vlastními generály. Generálové se na něj obořili, až nakonec obrátil a souhlasil s tím, aby tam americké jednotky zůstaly trvale. Autoři zmíněného autoritativního příspěvku do Foreign Affairs za tohle všechno Trumpa tepou, ale neskrývají, že měl i světlé chvilky:

„V zájmu férovosti uveďme, že některé prvky transatlantické spolupráce Trump zachoval a dokonce i posílil. Realizoval rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy, aby bylo do Východní Evropy situováno víc vojenských aktivit Spojených států, poslal zbraně na Ukrajinu.a podepsal – byť s nechutí – zákon o sankcích vůči Rusku za vměšování do voleb v USA a za pokus o vraždu bývalého špiona v Británii. Ale tohle všechno byly ústupové akce, vymyšlené – často proti Trumpově vůli – buď Kongresem nebo lidmi, kteří už v administrativě nepůsobí. Teď, když ztratil v Kongresu většinu a podobně jako mnoho prezidentů před ním vidí v zahraniční politice jedinou příležitost k politickým vítězstvím, Trump už se řídí častěji jen svým instinktem. To je špatná zpráva pro Evropu.“

Takže Evropa má být nadšená z toho, že se Trumpa podařilo přimět k tomu, aby neodporoval stupňování napětí s Ruskem a nechal přistrčit americké zbraně k ruským hranicím. Máme být nadšení z toho, že někoho přinutíme, aby on zase namířil k evropským sousedům něco, co nás spolehlivě vypaří…

Americké proklamace o bezpečnosti se čtou obtížně, to neustálé mrazení v zádech vytrhuje z koncentrace. Opravdu se ti blázni za Atlantikem cítí tak bezpečni, že jim může být jedno, co se stane, až v Evropě něco vyprovokují? Trump si to uvědomuje, ale jedná instinktivně, jak si povšimli i profesoři. Řekl bych, že pobuřuje technikou boje kmenových válek, kde rozhoduje kvalita vyhrožování. Před soumrakem se pak všichni rozejdou, aby sklidili zelí nebo podojili kozu.

Tleskám Trumpovu návrhu, že za americkou ochranu si musí každý připlatit, tedy uhradit plnou cenu nasazení amerických jednotek a zbraní v zahraničních základnách a ještě k tomu přidat 50 procent na goodwill, prestiž a riziko. Lépe se uvažuje o smyslu věci, když známe její cenu. Zdá se vám to drahé? Tak to neberte!

Nejde ovšem jenom o prachy, jde i o tu hubu. Američané se netají tím, že jejich zahraniční jednání je motivováno především prosazováním vlastního národního zájmu. Republikáni bývají bezohlednější, Demokraté uhlazenější, ale tlak jde jedním směrem, a roste. Teprve Trump začal klestit ústupové cesty.

NATO je opravdu zastaralé. Doplatili jsme na něj nejen vtažením do nežádoucích nepřátelství, ale také tím, že jsme pod jeho dohledem prakticky zrušili armádu schopnou teritoriální obrany. Neustále zvyšované výdaje na „bezpečnost“, tedy nejsou na obranu, to ani náhodou. Utěšit nás může, že díky přátelským vztahům se všemi sousedy momentálně ani žádnou nepotřebujeme. Až poslední záměr nakoupit obrněné transportéry a vrtulníky směřuje k něčemu, co je pronárodní obranu opravdu využitelné.

Jak tedy přistoupit k výročí NATO? Bylo by tragickým omylem považovat všechny pakty a aliance za nesmysl, ale nesměly by směřovat jen k násilnému prosazování cizího národního zájmu. Ostatně, kdybychom se důsledně drželi Washingtonské smlouvy, kterou jsme před 20 lety podepsali, ani by to nebylo možné. Proto má smysl následující výzva občanské iniciativy Alternativa Zdola:

„Ve chvíli okázalých státních oslav výročí vstupu České republiky do NATO je třeba připomenout, že toto členství nemá stejnou legitimitu jako členství v Evropské unii, které bylo stvrzeno referendem. Tento dluh je třeba splatit. Zákon o všeobecném referendu, který je zakotven v ústavě a od té doby se stále ještě rodí v parlamentu, by proto měl zahrnout i tuto možnost.

Byla by to důležitá pojistka bezpečnosti naší vlasti. Vládu a další příslušné činitele by to přinutilo k serióznějšímu přístupu k dokumentu, ve kterém jsme potvrdili „ svoji víru v cíle a zásady Charty OSN a svoji touhu žít v míru se všemi národy a všemi vládami,“ jak se píše v jeho preambuli.

Kdyby členství v NATO bylo jasnou zárukou mírového řešení mezinárodních sporů, jak to ukládá první článek Washingtonské smlouvy, o podpoře občanů nelze pochybovat. Je to ostatně jediná věc, ke které se smluvní strany v celé smlouvě výslovně zavazují. Zakládající Washingtonská smlouva k tomu říká doslova:

„Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.“

Pokud však NATO od tohoto cíle ustoupilo, je naše členství neobhajitelné. Nedává smysl, abychom kryli agresívní cíle Spojených států v Evropě a v dalších částech světa a nabízeli se jako dostupný cíl odvety. Nedává smysl, abychom se podíleli na umělém vytváření nepřítele, který nám ospravedlní absurdně vysoké zbrojní výdaje. Nedává smysl, abychom veškeré prostředky soustředili na budování expedičního sboru pro okupaci Afghánistánu a dalších částí světa, zatímco obrana vlastního území je naprosto nezajištěna.

Vyzýváme k seriózním debatám o setrvání České republiky v NATO a o naší národní bezpečnosti. Nedovolme žádnému kandidátu v evropských a jakýchkoliv dalších volbách, aby se jasně nevyjádřil k plnění našich mírových závazků a k referendu, ve kterém by se tato věc předložila k posouzení občanům. Odstoupení od smlouvy NATO upravuje její článek 13. Bylo by nezbytné, pokud by se ukázalo, že ani s vynaložením veškerého úsilí nelze NATO přimět k tomu, aby svoji zakládací smlouvu bralo vážně.“


- - - 
37 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:57 Ty už asi nemáš občanku pěkně dlouho...

   Smazat
  2. Nemáš ty vycházky nějak moc často? Budu muset brnknout do Bohnic.

   Smazat
  3. 14:57, nejen tito muslimové prošli křestem ostrých bojů, a jestli se domníváš, že vycvičení hlavořezové půjdou v prvních liniích, jsi hloupější než cerstvě narozené slepé koťátko. Tyto bojovníky si každý velitel chrání a do bojů posílá především hloupé a nepotřebné maso jako jsi ty. Chlapci z al Kaídy jsou určeni na zcela speciální práci. Navíc vyslání bílé lůzy z východu Evropy je nanejvýš žádoucí pro překreslení genetické mapy v této části světa, jak se o to zcela nepokrytě Evropa usilovně snaží. Stejně tak je zarážející, jak si dnes dospělý muž představuje válku. Dnes se přece bojuje jinak, ne na bodáky.

   Vrať se do klece, hombre, jen hloupě žvaníš.

   Smazat
  4. Já si myslim,že je na nás zda zorganizujeme tu armádu jako Švýcarsko a budeme mit STOVKY LET pokoj od toho,že si tu po silnicich bude za chvili předvádět každý tank a šrot tansportér,zastavujici se co chvili protože z něho vypadaávaji šroubky.
   No a naši borci budou na ty kolony vystavovat prdel,protože si zvolili ostudné zástupce ,kteři neumí pro ČR udělat p NATO jednoduše zbytečným!

   Smazat
  5. K 09.02 Tankové zväzy NATO. Vzhľadom na technický stav armád členských štátov v Európe... Tak nemci niekde po Varšavu, francúzi, hmmm... určite môžu nabančiť žltým vestám ak ich nespália arabi pri prechode nejakej no-go zóny. Poliaci určite dôjdu na hranicu RF... v Kaliningrade. Možno aj cez. Potom by sme si zaspievali že ZA Tatrou sa blýska... Takže skôr smer Ľvov, obsadiť a vyhlásiť víťazstvo nad ZSSR. Neviem ako ČR ale my? No čo sme sprostí? Viete ako ďaleko je to tlačiť tank cez Ukrajinu? A ešte všetky tri zviazané?
   RChPz

   Smazat
  6. Kecy, lejnere putlerýči, všechno bude jinak! Protože tito kremlovoři co Chujlostan vlastní - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   nikdy nedovolí, aby jim jejich vlastní loutka Putler zničila jakýkoliv majetky na Západě! To on moc dobře ví a jen žvaní aby byl důležitej! Vedl by normální válku, jakou natrénoval v Sýrii a na Ukrajině, kde by hlavní roli měli bohatýři jako je ten Ilja Muromec 2 se sněžným kvérem na 1 minutě a 12 sekundě tu - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   A v okamžiku kdy mu dojde Bojaryšnik, se tankové svazy NATO přiblíží k Uralu a Putler požádá o příměří! Bude postaven před Mezinárodní tribunál novou vládou a jeho další osud je neodvratný - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Pak dojde k celkové k rekonstrukci Chujlostanu. Tento archaický kaganát bude důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě živel "Rus" nebude mít většinu a rozhodovací práva. Jen v evropské části vznikne 32 nových států pod přímou patronací USA a EU. Asijská část se demarkačními liniemi rozdělí pod správu OSN. Poté bude provedena zásadní restrukturalizace společnosti, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy civilizace, čehož se v této oblasti nikdy nedosáhlo. Stejně tak se přistoupí k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka. A nic víc ...

   Smazat
  7. 12:44, zkus ty imbecile používat vlastní texty a přestaň tady tapetovat. Jsi trapný.

   Smazat
  8. 5:30 Víš rudoprde, to že "Bůh stvořil svět v sedmi dnech" už tu taky bylo! A i když dnes víme že je to lež, tak to církve dokola omílaj dál stejně jako putlerčíci svý cancy o "mírumilovném" Chujlostánu kterej nás přesto všecky smete, pokud nebudem jako lŽIDvořák se svou odulou hordou, čichat prdy této židočekistické poloopice - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   A vzorec vody H2O taky nezměníš jen proto, že už ho tvá blbá hlava někdy spatřila! A ten je na rozdíl od rudocanců a výblitků místních čechomužyků pravdivý. Takže si budeš muset zvykat na dokola opakovanou a stále stejně pro vás putleroffské podlidi nelítostnou pravdu!

   Smazat
 2. je to tak, že politici mají svůj svět a hry v něm odtržené od reality.
  Kamenujte mně, ale povinná volební účast, vítěz má 51%, což zaručí že si rozmyslí jestli do předvolebních slibů dá něco nerealistického, a teprve pak můžeme hovořit, že představitelé státu mající tu takový tu onaký názor, ale pokud je konzistentní s tím co hlásali před volbami je to vox populi.Takhle to je tragikomedie

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 15:18-problém je, že "Bůh" dělí lidi s hlasem a s rozumem, šikula. Mám radši rétory s pevným hlasem bez pathosu, jak Vy?

   Smazat
  3. 15:31 Jde jen o Vůli k moci, vše ostatní je nepotřebný, ba škodlivý balast! Tou vládne pouze kasta pánů a podřídit se jí musí masa - kasta otroků! Ta první dnes předstírá vládu té druhé, neb jakákoliv demokracie je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi - podlidí typu místních užgryndaných čechomužiků! Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy." A podstatou existence tzv. Nové republiky je bohužel jen ubohá vzpoura oněch Vůlí k moci nenadaných podlidí! Masy jsou zženštilé a potřebují být vedeny, ale nesmí mít v čele nějakého ráčkujícího opilce, profesůrka s hláskem jako konipásek a ukradeným perem v kalhotách, nebo uslintanýho žvanila s holí či šimpanzoidního jako krysa z kanálu pištícího estebana, nýbrž potřebují muže s holínkami, který udeří do stolu a zařve: "Toto je správná cesta!" A tak to dnes mohu shrnout prohlášením, že já jako neznámý jedinec jsem povstal proti neobolševismu a zahájil boj s tímto rudým lejnem a neskončím, dokud jako jev definitivně nezmizí ze života nejen Čechů!!! Jen napneme-li k tomuto posvátnému cíli veškeré své síly, vůli, důmysl, píli a houževnatost, jen pak budeme moci opět začít stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši dávní předkové, kteří nedostali výsadní postavení na Zemi darem, nýbrž si ho museli za cenu nesmírné brutality vybojovat!

   Smazat
 3. Stačí se podívat na vojenské výdaje členských státá NATO a jejich eventuálních protivníků a musí být každému jasné kdo je kdo. Proto na všechny ty kidy i pančokidy lze těm zeleným mozklm na jejich požadavky na zvyšování výdajů, údajně na obranu musím říci jen jedno slovo. NASRAT.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:28 USA mají ohromný rozpočet, spoustu zbraní a žebrají u Talibanu o kapitulaci. To je síla.

   Smazat
  2. Blonďák s přehazovačkou zkasíruje od svých poslušných lokajů NATO z EU 2-4% HDP na další americké plenění v zájmu západní svobody a demokracie.Účet je vystaven Evropě, která má nakoupit velké množství amerických zbraní, americké válečné techniky, poskytnout kanonenfutery, vyprovokovat Rusy do bezvýchodné situace(Pencův nápad, aby Makrela poslala válečnou loď do Kerčského průlivu je jistě dobrý nápad), a pak to jistě pojede dle scénáře mírumilovných Jestřábů.S NATO, USSA, Bruselem a hojným počtem příchozích migrantů si EU do budoucna svým potomkům připravuje velmi skvělou a zářnou budoucnost!

   Smazat
  3. Na blonďáka s přehazovačkou stačil Kim. Jak říkal můj velitel: "Kdo se bojí s.re v síni". Pořád to platí a pánům chybí půlroční vojna.

   Smazat
  4. 8:02 Tak má přeci atomovku! To u nás si nevolnická lumpenproletářská čecholůza dokoulela žvanila Miloše na lumpenhrad a opičáka Bureše do strakovlády, jako hovnivál svou hladovou, smrdutou avšak prázdnou a prolhanou estébáckou kuličku, ale na oba ty lotry postačila parta anglickejch školáků! - https://www.youtube.com/watch?v=qGrJtGM6MDo

   Smazat
 4. Je to celé jen o penězích. Blonďák s přehazovačkou potřebuje snížit státní dluh jak slíbil před zvolením a my všichni se na to musíme složit, jinak s námi nebude kamarádit. Naši anální speleologové ve vládě, v senátu a parlamentu a možná už i na hradě by se přetrhli aby je někdo poškrabkal za uchem a řekl dobrý ale ještě musíte přidat.

  OdpovědětSmazat
 5. Ale no tak! NATO je tu od toho, aby naše děti a pravda, také někteří dospělí, mohli v klidu spát. Jinak by se strachy pomočovali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, ale to jsme už dělali 60 let, jakmile jsme dokázali pochopit, že tu NATO je! A co dál? TeĎ je NATO prý na naší straně, jak řekl Venca Lavička.

   Smazat
 6. Smlouva může být platná pouze pokud ji všichni dodržují.
  Nejdůležitějším článkem Severoatlantické smlouvy není pátý, který lze naplnit i novinovým článkem ostře odsuzujícím agresi vůči členu NATO, ale první. Ten byl porušen nesčíslně krát embargy, blokádami, ostřelováním, bombardováním, agresemi i okupacemi.

  Porušená smlouva neplatí. Čekáme, kdo první zvolá: "Císař je nahý!" "NATO neexistuje!"

  OdpovědětSmazat
 7. Od začátku píši i říkám, že ohrozit nás mohou jenom naši sousedé a naši spojenci "nejvěrnější" - viz mapa a vzpomínky na Mnichov i na dřívější války na našem území.

  Ve všech případech nám NATO je (a bylo by i v minulosti, kdyby bylo) jenom NA DVĚ VĚCI; TAKŽE CO MYSLÍCÍ ČECH NATO? SE°E NATO. Protože, bohužel, nemůže z toho bláznovství ven.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní13. března 2019 19:50
   Anonymní13. března 2019 21:49
   Připouštíte, že bezpečnostní hrozby pro náš stát existují. Proto asi není rozumné, podceňovat důležitost naší obtranyschopnosti. Když jsme tlačeni do větších zbrojních výdajů, měli bychom podpořit náš zbrojní průmysl. Zvýšilo by to naši suverenitu a zlepšilo ekonomiku. A obranyschopnost a odstrašující armádu, bychom potřebovali i v případě naší případné neutrality. P.K.

   Smazat
 8. Ve všech případech nám NATO je (a bylo by i v minulosti, kdyby bylo) jenom NA DVĚ VĚCI; TAKŽE CO MYSLÍCÍ ČECH NATO? SE°E NATO. Protože, bohužel, nemůže z toho bláznovství ven.
  Jsou to ve vedení NATO hajzlové,kteří nás chtějí zavést do války s Ruskem.
  A proto se na ně tedy ty hajzle patří vysrat.

  OdpovědětSmazat
 9. NATO je už zastaralé, mrtvé. Připomínám to co nás učili na vojně v PŠM (politické školení mužstva), NATO po válce vzniklo jako první a VS (Varšavská smlouva), vojenský pakt socialistického tábora, jako odpověď na vznik NATO. Otázka zní od kdy je NATO zastaralé a mrtvé? No přeci od zániku Varšavské smlouvy, pak už jen vymýšleli kokotiny a podrazy, čímž si nasrali do bot. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jó ještě něco, Aronet je blokovaný. Dle mého názoru jsem od nich nikdy žádné kraviny nečetl a vždy, co já vím psali, jako první, nepohodlnou pravdu. Takže kdo je na řadě pokud budeme mlčet? Hádáte dobře Nová republika, pokud budeme mlčet. Jo ty kraviny mi připomněli dobrej vtip. Jedna kráva na pastvě říká druhé, prej se o nás takhle dobře staraj, aby jsme byly pěkně vypasený a mohli nás zabít rozporcovat a sníst. Druhá kráva říká , hele to je nějaká přiblblá konspirační teorie... Hej hou.Rudý dědeček

   Smazat
 10. Žádný pakt je neochrání protože zbraně jsou tak ničivé doba doletu 15 minut nestihnou na nic zareagovat. Ochrání je pouze respekt a jednání s protistranami.

  OdpovědětSmazat
 11. Generál Pavel šíří lež o NATO. Politici nechtějí rozhněvat ty nahoře, bojí se o pozice. Svědectví zkušeného zpravodajce vám vyrazí dech:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/General-Pavel-siri-lez-o-NATO-Politici-nechteji-rozhnevat-ty-nahore-boji-se-o-pozice-Svedectvi-zkuseneho-zpravodajce-vam-vyrazi-dech-573671

  OdpovědětSmazat
 12. Vznik NATO byl impulsem pro vznik Varšasvské smlouvy, po zániku Vašavské smluvy NATO nemá opodstatnění.
  Ale NATO je jen jedna z takových válečnických organizací je také SEATO a další. Prostě AMI zmrdové po celém světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vedou permanentně války proti Stroddardem definovaným podlidem, ohrožujícím naši civilizaci! Tito rudí podlidé jen změnili žargon a místo "oboustranně nespravedlivých" dnes píší o jakých si prý "nezákonných" válkách! Jenže války jsou nezbytným předpokladem zachování civilizace! A USA se o to aspoň snaží ... Navíc dnes ale máme hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 13. CIA v šoke... https://www.hlavnespravy.sk/cia-sa-zaplietla-do-utoku-severokorejske-velvyslanectvo-madride-spencerova-chcel-sabotovat-trumpovu-cestu-diplomatickemu-uspechu-kimom/1697241

  OdpovědětSmazat
 14. Nejsem voják a neposoudím zastaralost NATO - myslí se výzbrojí, válkychtivostí, nezkrotnou touhou po humanitární genocidě? Já jsem slyšel jednoho militaristu povídat na pražském hradě o tom, že Varšavská smlouva byl cár prázdného papíru, méně než někdejší papírový tygr - Čína. Jenže po tom stepilém zabučení pak nechápu obavy militantního NATO z Ruska. Naštěstí občané Západní Evropy zdaleka ne všichni mají propagandou vybrabčený mozek, v tom je politici a militaristé předběhli o několik volských délek.

  OdpovědětSmazat
 15. Souhlasím s tou kritikou NATO. Zvláště proto, že nedodržuje Washingtonskou smlouvu a my neprotestujeme a neodmítáme její porušování.
  Ale překvapilo mě, že sem pan Fiala zakomponoval svoji víru v pohádky:
  „Ze zpravodajského hlediska je podstatné, že tito „ruští muslimové“ mohou pronikat do prostředí, které Američané považují za nebezpečné a pomáhat zabránit tomu, aby se žádné další 11. září neopakovalo.“
  Tak oni té mocnosti, která má pod kontrolou svých tajných služeb FBI, CIA, NSA a dalších, veškerou elektronickou komunikaci a pohyb osob v zemi, pod kontrolou armády většinu světa, nějací ručníkáři dvěma letadly sundali tři dost důležité baráky, v centru země, pane Fialo?
  Neměl byste do svých analytických prací zatahovat svoji víru. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petře, Američani nemají areabské země moc pod kontrolou, proto se tam tak motají. Snaží se využívat Saúdy a Pákistánce, ale těm se zase nedá věřit. Nemají to pod kontrolou, protože málokdo tam umí arabsky nebo persky, na to si opakovaně stěžovali. Vedle toho jsou jejich lidi dost profláklý, těžko se jim někam proniká. Je tu také riziko spoléhání na různé podvodníky, kteří si vymýšlejí kdesi v Londýně, jak to bylo v případě zbraní hromadného ničení v Iráku. Takže opravdu by uvítali, kdyby dostávali něco od někoho jiného.

   Smazat
  2. Zbyněk Fiala14. března 2019 14:27
   Už při čtení toho článku, jsem chápal to možné využití spřátelených muslimů k proniknutí do nepřátelských muslimských uskupení, jak mi v odpovědi vysvětlujete. To ještě beru, i když i zde jsou jisté nejasnosti, kdo vlastně ta uskupení vytváří. A jistě k tomu nepotřebuje Čečeny.
   Avšak nějak navíc, i vzhledem k tématu článku, jsem tam cítil tu informaci, potvrzující oficiální verzi 9/11. V té je tolik nenormálností, že se může udržovat při životě, pouze díky vlastnictví sdělovacích prostředků, držiteli kouřící pistole.
   Přesto děkuji za odpověď. P.K.

   Smazat
 16. Zachovat pouze věcnou diskusi.Články kde se nějaké podivné skupiny osočují i vulgárním způsobem ,smazat .

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.