Reklama

sobota 30. března 2019

Nešťastná Ukrajina: Bude možný život po volbách?

Rostislav Iščenko
30. 3. 2019    alternatio 
Nevím, zda bude možné pokojně dokončit tzv. volební kampaň na Ukrajině. Je to kupodivu, ale zdá se, že v této fázi se zájmy Ruska, USA a EU shodují. Všichni, i když z různých důvodů, by chtěli, aby změna moci v Kyjevě skončila bez větších otřesů. Ale zároveň se nikdo nechce špinit, míchat se do ukrajinské politiky a aktivně podporovat jednoho z kandidátů na post prezidenta.


USA odepsaly Porošenka a jsou připraveny spolupracovat jak s podmíněným a neúplným oligarchickým konsensem, který se zformoval kolem Tymošenkové, tak i s Kolomojským, který i když se domluvil s Julií Vladimirovnou na společném boji proti Porošenkovi, ale udržuje kontakt i s okolím Petra Alexejeviče. Zdá se, že přebíhat na stranu už pro Porošenka, který se prakticky zbavil všech šancí na zachování moci, nemá smysl, ale po jeho pádu Igor Valerjevič a Julie Vladimirovna zapomenou na všechny dohody a, dokonce i když jim situace nedovolí, aby si okamžitě vjeli do vlasů, budou se snažit zbavit se "partnera" co možná nejdříve.

EU se snaží předstírat, že Ukrajina a její problémy vůbec neexistují a že Evropa s tím nemá nic společného. Macron a Merkelová se snaží na základě smlouvy v Cáchách vytvořit jednotnou Evropskou unii s francouzsko-německou hegemonií. Nemají náladu na Ukrajinu.

Rusko na příkladu Bojka-Medvedčuka demonstruje, za jakých předběžných podmínek bude souhlasit s jednáním s novou ukrajinskou vládou, ale nic víc.

V Kyjevě se kromě první trojky (Porošenko, Tymošenková, Zelenský/Kolomojský) projevily dvě síly, které si činí nárok na převzetí moci od postmajdanového oligarchického režimu. První, zmíněná skupina Bojko/Medvedčuk, se snaží hrát podle pravidla politických houpaček. Po dokončení tahu doprava, musí jít doleva. V našem případě, po neúspěchu proamerické skupiny, se očekává, že voliči budou podporovat hypoteticky proruskou skupinu. Tuto kartu se pokusily rozehrát achmetovci, kteří vysunuli na pole hry skupinu Vilkula/Novinského, ale Kreml dal jasně najevo, že jejich pokus vrátit do politiky Janukoviče bez Janukoviče a znovu dojit Rusko i EU mu nevyhovuje. Buď se hoši připojí ke skupině Bojko/Medvedčuk, nebo se mohou pokusit pracovat jako "proruská opozice" při majdanové moci. Ale ne dlouho, protože moc majdanu končí.

Bohužel nekončí tak blahostně, jak předpokládají politici, kteří se snaží rozehrát proruskou kartu. Domnívají se, že politické kyvadlo dokončilo zhoupnutí nacionalistickým směrem. Ale kdo řekl, že mají pravdu? Protimajdanové síly nejsou zdaleka všechny proruské. Vezměme například ono seskupení Vilkula/Novinského. Co se týče i personálií i sloganů, jedná se o stejné regionály jako v létě 2013 (na doraz podepisovat smlouvu o přidružení), kteří se chlubili tím, že raději vstupují do EU, než jak to dělal Juščenko, a snažili se Rusko děsit svým vstupem do NATO, pokud nesníží cenu plynu na nic (za krásné oči). Ostatně ani bojkovci nejsou o nic lepší, ale alespoň mírně modernizovali hesla.

Skutečně přesvědčení proruští aktivisté ani dříve v ukrajinské politice nepředstavovali vážnou sílu, a nyní jsou zcela zničeni, částečně zahnáni do podzemí, částečně v emigraci, ve věznicích SBU, v hrobech nebo na Donbasu. Levicové hnutí na Ukrajině neexistuje. V roce 2004 ho zradili socialisté Moroza, v jejichž čele je nyní Kiva, v roce 2014 byla završena smutná cesta zrady Komunistické strany Ukrajiny, která byla díky úsilí svých vůdců nejen vykázána z politiky, ale také zcela zdiskreditována v očích svého základního voliče.

Není prostě nikdo, kdo by politické kyvadlo přehoupnul směrem k proruské straně. Ale existuje amorfní masa "aktivistů majdanu". Ne těch, kteří jako Najem věděli kdo, proč a za kolik je najal, ale kteří se hnali ke "krajkovým kalhotkám" nezištně, z přesvědčení a nyní nenávidí svou moc, ale stále věří, že udělali všechno správně, jen je třeba navrhnout ty správné lídry. Ti budou i nadále šťouchat do kyvadla nacionalistickým směrem. Není kam jinam. Nemohou připustit, že byli idioti a zničili svou vlastní zemi a svůj vlastní blahobyt. Znamená to, že se neobrátí k Rusku. Bylo a nadále bude pro ně nepřítelem. Do Evropy je neberou ani na sběr jahod kvůli odborné nezpůsobilosti. Nezbývá než nadále sklouzávat do nacionalistického radikalismu.

A právě pro ně je zde skvělá nabídka. Bojovníci Bileckého jsou druhou silou, která si činí ambice na převzetí moci od postmajdanového oligarchického režimu, a to s mnohem většími důvody než jsou pseudoproruské postregionální projekty. Struktury Bileckého se polohují jako vlastenci Ukrajiny. Azov nezveřejňuje své "hrdinství" při mučení v týlu, ale aktivně využívá účast v bojích pro PR (jakkoli může být skromná). Tábory Azovan znamenají nejen práci na vytvoření ukrajinské "hitlerjugend", ale také možnost pro obyvatelstvo, které sklouzlo do chudoby, aby dostalo děti alespoň k nějakému odpočinku. Národní družiny nejenže mlátí "nesprávné" politiky, novináře, experty a občanské aktivisty. Často stojí na straně místních komunit, chrání je před oligarchickou zvůlí (zabraňují nájezdové obsazení stavebních pozemků a také ještě nějak fungujících a živících místní obyvatelstvo výrob, některé bezohledné úředníky nutí plnit si své povinností). Aktivisté Občanského sboru na ulicích a náměstích odhalují zločiny úřadů a strana Národní sbor se snaží stát analogem KSSS, aby se všemi svými problémy a trápeními se obyvatelstvo obracelo na její "okresního výbor". Celkově se lidé Bileckého snaží vytvořit si image jakýchsi moderních "robinhoodů", kteří okrádají a zabíjejí kvůli "vyšší spravedlnosti".

V podmínkách plného začištění politického prostoru od systémových politických sil, mnohadesetileté nadvlády v ukrajinské politice skupinky několika tisíc lidí, kteří svědomitě kočují z jedné vládnoucí pseudostrany do druhé, se to Bileckému vcelku daří. Samozřejmě, protimajdanové síly ho nepodpoří. Ale velká část obyvatelstva se v politických detailech nevyzná a babičky přes cestu nepřeváděli v reálném živodě němečtí hitlerjugendi o nic hůř, než timurovci. Podobně lidé reagují na útočníky Bileckého: možná to jsou, tak říkajíc, "obhroublejší hoši", ale kdo kromě nich organizuje krocení oligarchů.

Dnes fungují útočníci Bileckého v tandemu s vojsky ministerstva vnitra Avakova. Avakov přece dostal od USA bianko šek, aby zabránil silovému scénáři boje o moc. Ale za prvé, pokud Porošenko neposlechne doporučení, aby odešel po dobrém (a zatím se tím nehodlá řídit), bude se muset spoléhat na sílu. K tomu, aby mohl Avakov splnit své povinnosti a zajistit proces přechodu moci, bude muset také použít sílu. Za druhé, jak již bylo řečeno, ihned po pádu Porošenka začnou Kolomojský a Tymošenková mezi sebou bojovat. V zájmu Avakova je, aby byl tento boj trvalý. To znamená, že vítěz by neměl být. Protože vítěz se okamžitě pokusí zbavit se příliš vlivného ministra vnitra.

Systém pronásledování Porošenka lidmi Bileckého/Avakova je založen na jasné dělbě práce. Bojovníci Bileckého vytvářejí na ulicích simulace "rozzlobených lidí". Policie Avakova demonstruje stoickou zdrženlivost a naprostou mírumilovnost simulováním "potlačování nepokojů". Přičemž každý ví, že v kterémkoli okamžiku se policie a/nebo Národní garda, které jsou z poloviny složené z takových bojovníků, "nemusí vypořádat" s "rozhořčením národa". Dokud se policie "vypořádává", Porošenko nemá důvod obrátit se na armádu, a když se "nedokáže vypořádat", bude příliš pozdě se na ni obrátit.

Petr Alexejevič to vše dokonale chápe a snaží se vytvořit pomocí SBU záminku pro použití armády za účelem obnovy a udržení pořádku. Proto stále dochází k únikům, že SBU tu připravovala výbuch v Charkově (a snažila se zároveň zorganizovat mu "ruskou stopu"), tu se pokusila organizovat provokace pro bojovníky Bileckého podle schématu Naděždy Savčenkové (kladení zbraní, obvinění z přípravy státního převratu, zatčení, v případě odporu použití armády).

Zda se Porošenko rozhodne pro krvavou provokaci a skutečné rozpoutání občanské války mezi silami majdanu nebo ne, to nevíme. Pokud se však nerozhodne, jeho nástupce se okamžitě ocitne ve stejné situaci. Peníze nejsou, lidé nenávidí, včerejší partneři ve svržení Porošenka přemýšlejí, jak by tě svrhli. A existuje také jen jedna cesta - provokace SBU a použití armády proti silám ministerstva vnitra a bojovníkům Bileckého.

Pak můžeme jen hádat, kdo bude silnější, ale tento konflikt neskončí rychle. Navíc všechny struktury, tedy potenciální účastníci konfliktu, jsou extrémně nacifikovány už od roku 2014-2015 a vnitrodruhová konfrontace je vždy nejkrutější, protože zápas probíhá o stejnou základnu obživy.

Navíc legalizace struktur a bojovníků Bileckého, jako nezávislé síly v konfliktu s Porošenkem, dříve nebo později učiní Avakova v tandemu zbytečným. Stejně "může přežít jen jeden". Takže, ať to probíráme z kterékoli strany, ale občanská válka postmajdových sil, jíž se Ukrajině v letech 2014–2015 podařilo jako zázrakem vyhnout, opět panovačně klepe na dveře. Přičemž již neexistují ani vnější síly, ani vnitřní zdrojová základna, které by umožňovaly nějakým způsobem promíchat rozpory mezi "hrdiny majdanu".

V posledních dnech se objevil pro Ukrajinu další velmi špatný atribut. Hned několik pracovníků SBU, kteří uvedli, že pracovali pro speciální služby Ruské federace nebo DLR/LLR, přešlo z Ukrajiny na naši stranu. Podobá se to buď hromadnému útěku dobře informovaných lidí, nebo (v menší míře) stažení agentů speciálními službami zpod úderu v předvečer nějakých kritických událostí. Jelikož, jak již bylo řečeno, zhoršení vnitropolitické situace na Ukrajině je v Porošenkových zájmech, a ten by se měl při takovém zhoršení spoléhat na SBU, nelze vyloučit, že Petr Alexejevič již dal signál na zahájení silového scénáře. No a informovaní lidé tedy začali odcházet, když využili časové mezery, zbývající do aktivní fáze operace.

Nemůžeme vědět, zda byla stanovena na dobu před prvním kolem, během prvního kola (když se všichni sejdou ve svých štábech, budou sledovat sčítání hlasů a ztratí ostražitost) nebo po prvním kole, když bude jasné, že Porošenko neprošel do druhého. Z mého pohledu existuje více šancí (i když ve skutečnosti jsou i nyní malé), aby se takový scénář roztočil před prvním kolem nebo během sčítání hlasů. Vzhledem k tomu, že povel k přípravným akcím musí být dán předem, má Porošenko stále šanci dosáhnout nutné úrovně podřízenosti. O utajení po útěku důstojníků SBU už nemůžeme mluvit. Mimochodem, poznamenejme, že jeden pracoval v ústředním aparátu, který se měl zabývat celkovou organizací převratu, a druhý v Mariupolu, což je základní oblast pluku Azov - hlavní úderné síly Bileckého, kterou musí Porošenko neutralizovat ať se děje, co se děje.

Celkově vše naznačuje, že Ukrajina je připravena na výbuch. Pokud se výbuch přece jen neuskuteční nyní, znamená to, že s ještě větší ničivou silou k němu dojde v době mezi nastoupením nového prezidenta do úřadu a parlamentními volbami. Jde o to, že nový prezident bude mít téměř neomezenou možnost zformovat si většinu v novém parlamentu (myslím, že ve starém parlamentu také). Ani oligarchii, ani Avakovi taková monopolizace moci nevěští nic dobrého, bez ohledu na to kdo se stane prezidentem. Znamená to, že problém by měl být vyřešen před podzimními parlamentními volbami na Ukrajině. A lze ho vyřešit pouze silou.

Poslední problém, jehož jednoznačné řešení v tuto chvíli není v dohledu, spočívá v tom, že jakmile na Ukrajině začne chaos, najdou se tam dosti uznávaní politici, kteří ale nedisponují skutečnou mocí nebo silovým zdrojem politiky a kteří se obrátí na Rusko s žádostí o pomoc. Západ, teoreticky, nejenže nebude proti takové pomoci protestovat, ale s největší pravděpodobností bude rád, když hodí ukrajinský problém na Rusko. Pak už je všechno hádanka.

Bude Rusko souhlasit s přijetím odpovědnosti za Ukrajinu? Pokud ano, za jakých podmínek a kdo zaručí splnění těchto podmínek? Pokud ne, co dělat se Somálskem na vlastních hranicích? "Hrdinové" internetu řeší tento problém rychle (buď "všechny uchvátit" nebo "to se nás netýká"), ale oba extrémy jsou vždy špatné. Podaří se donutit Evropu zaplatit za operaci na obnovení normálního života na Ukrajině? Co bude s Galicíí? Co se Zakarpatím? Co s ukrajinskými dluhy (a Ukrajina dluží všem)? Pověsti o vydání ruských pasů na Donbasu už od dubna jsou pokusem odvrátit nejhorší nebo zamezující reakce na nejhorší, kterému již nelze předejít? Neochota Američanů změnit velvyslankyni na Ukrajině, která otevřeně oponuje Trumpovi, souvisí s jejich vnitřním konfliktem, nebo prostě Ministerstvo zahraničí USA nemá zájem pověsit na nového velvyslance odpovědnost za to, co se na Ukrajině nevyhnutelně musí stát? Jak se budou Američané chovat, pokud se boj majdanových sil zvrtne do občanské války?

Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek lze získat pouze empiricky. Ale skutečnost, že Rusko je připraveno reagovat na něco nepříjemného na Ukrajině, je zřejmá.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Normální určitě ne, protože když vládnou fašisti, nic normálního na tom není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo by měl chuť se v těch sraxkách prohrabovat.
   Vždyť je to jéédno.
   Okolo Ukrainy bude nutno časem zatáhnout cordon sanitaire.
   A počkat, kdo zůstane naživu.
   S těmi pak vyměnovat zrcátka za křemínky.
   Žádná výživa, žádné nožíky, žádné kyjevské dorty.

   Smazat
  2. Aby Rusko zasáhlo, muselo by se jednat o útok na nové republiky LLR a DLR. Rusko se nenechá zatáhnout do války na Ukrajině. Ale mohli by si to pohlídat pasívními prostředky - drony a družice atd. Ukrjinci si to budou vyžrat mezi sebou. Rusko to nebude řešit silou, ačkoliv by mohlo jako v Sýrii.

   Smazat
 2. Na Ukrajině bude hlavně potřeba při nejbližší příležitosti "začistit" fašounky z Azova a podobných gard a milic. O to by se měli postarat k tomu vycvičení a ochotní dobrovolníci z milice na Donbasu.
  Rusko už pravděpodobně na základě zkušeností ze Sýrie na to bude mít vypracovaný plán.

  OdpovědětSmazat
 3. Iščenko jako vždy velmi interesantní. Kdysi předpovídal útoky na církev a v úsudku se nemýlil.

  Ale obávám se, že Rusko nebude moct zasáhnout. Bude moct jen podpořit některé síly, a zbytek budou muset Ukrajinci vyřešit sami. Pokud to bude v jejich silách. Ale nevím. Ani Rusko koncem 90.let nebylo až tak rozvráceno, co se týká mocenských složek a mocenské vertikály, která, jak se zdá, je na Ukrajině privátní. V Rusku tyto složky sice byly zdevastované, ale stále podléhaly prezidentu - státu.

  Iščenkův článek vnáší taky obrázek do dilematu mnoha lidí, proč nemohla uspět podobná strategie jako s Krymem. Ukrajina je pro Rusko naprosto specifický stát, kde se musí jednat velice delikátně.

  OdpovědětSmazat
 4. No jen aby na Ukrajinu nedorazil hned po volbách Jaceňuk . Může se totiž po příkladu Kvída prohlásit prezidentem a Doník se svými Západními poskoky to odsouhlasí . V této šílené době a obzvláště na Ukrajině je možné všechno .

  OdpovědětSmazat
 5. Většina těch banderovců jsou obyčejní sráči a jak říká Pjakin banditi. Zase zalezou a budou skrytě podvracet jakoukoliv vládu a tiše parazitovat. Nepodařilo se je zlikvidovat ani Stalinovi. Z poloviny to jsou chazaři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak,zatím není síla ,která by udělala pořádek Ten si musí Ukrajinci udělat sami.

   Smazat
  2. Ti vaši chazaři, kde na to prosím Vás chodíte.
   Samozřejmě, že nějaký vliv chazarů se historicky vysledovat dá, ale jinak jsou to o nich většinou bláboly, které jen zbytečně odvracejí zrak od reálné skutečnosti.
   Protože jinak samozřejmě, jste napsal pravdu.

   Vláďa z Brna

   Smazat
  3. Tak do Brna ještě zvěsti o Chazarech nedorazily, tak se podívejte na Benjamina Fulforda na Tadesco. Je tedy pravda, že v Dvořákovic televizi a tom nic neříkali a ani ostatní presstitutské kurvičky nic neříkají. Ve škole se o tom neučí. Takže to vlastně ani neexistuje a proto nahodíme švihlý krok a jsme světoví. Hej hou. Rudý dědeček

   Smazat
  4. Tak jistě, ti popisovaní dělají ostudu národnímu hrdinovi, panu Banderovi, který stmelil ukrajinský lid proti agresivní rusifikaci. Díky Banderovi si Ukrajinci konečně uvědomili svůj status prastarého dějinného národa a svoje práva na řízení svých věcí veřejných, práva na své území, jazyk, svébytnou kulturu a právo na její čistotu. Největší nebezpečí pro Ukrajince hrozí a vždy hrozilo od Ruska, které infiltrovalo tamní společenství už kdysi v dávné minulosti a rozkládá ho nejen zvně, ale i zevnitř. Dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou Ukrajinci! Páč maji germánskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
 6. Pořád mi v těch různých scenářích o tom, jak to bude, či nebude po volbách na ukraině chybí, kdo popraví ty tisíce nacistů ze štětinova Azovu a taky, co dělá v Rusku těch cca 2 500 000 uprchlíků, kteří byli nuceni odejít ze své vlasti po pogromech americko-banderovské invaze nacistů proti ruskojazyčným v létech 2014-2015
  To je možné si ještě myslet, že tam v Rusku hrají gorodki?
  Bude to jen o impulsu zevnitř Ukrainy. Pak to bude bleskovka. Armáda ukrainských uprchlíků, ozbrojena top technikou, ale hlavně plná chutí se pomstít genocidňanům za to přibíjení dětí na vrata donbasských vesnic.
  Jen ale aby se mladí potetování a zfetovaní mladíci, banderovci nezačli sáčkovat přes čaputovej Slovensko do Čech. Dále na západ do Germanistánu je to lákat nebude.
  Sm*

  OdpovědětSmazat
 7. Ukrajina je evropska zahada, ktere nikdo z vas nerozumi, nebot stale opakujete stejne fraze - ale priznavam, ze ji take NEROZUMIM z jinych duvodu - A ZDE MATE DUVODY !

  Po strance rasove kompaktnosti , je to zeme, ktera je nejvice Slovanska , ze vsech zemi slovanskych !

  Sovetska vlada, ktera nebyla vubec slovanska, mezi lety 1917-1945 ma na svedomi hladomor na Ukrajine, mezi lety 1929-1932 ! Neni divu, ze Ukrajinci vitali Hitlera, po tom vsem, co zazili za kolektivizace.

  Vy klidne ve vasich analyzach prehlednete 7 millionu Slovanu umucenych hladem na nejurodnesi pude v Evrope.
  Mate dvojite meritko na vse, co se v dejinach udalo !

  Ukrajinci znicili Khazarskou risi a rvali se s ni jako tygri , zatim co Byzanytska rise a semitske narody platily vykupne.

  Za celou tu dobu, co odsuzujete Ukrajinu, jste nikdy nenechali promluvit Ukrajince. MY NEVIME, co si mysli !

  Vzdyt Benderovci bojovali , nejen proti Sovetum, ale proti Nacistum take a Stephan Bendera byl v nemeckem koncentraku.

  Vy takove veci prehlizite a nevysvetlite to ! Nejen Ukrajinci , ale vsechny balticke staty oslavuji Nacisty !

  JA NEVIM PROC A VY TAKE NE !
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedělej ze sebe vědátora, Lulu. My samozřejmě víme, co si Ukrajinci myslí a taky tušíme příčinu jejich problémů. Máme jich kolem sebe plno. Kde je Byzanc nebo Chazaři! To je jako kdybys odvíjel události v New Orleans během Katriny od Ferdinanda Arragonského.

   Takže my víme, že ty poslední události na Ukrajině byly odstartovány nesourodostí společnosti, která je rozdělena podobně jako u vás, plus slabou vládou, a to hlavní, snahou jistých sil o podkopání její stability, což nebylo tak těžké. Zkus třikrát hádat, která země přispěla největším dílem a stále je na Ukrajině aktivní? A zkus třikrát hádat proč? Nebýt toho, na Ukrajině by možná nebyl zrovna blahobyt jako ve Švýcarsku, ale snesitelný život a hlavně klid.

   Smazat
  2. Víš proč NEVÍŠ ??? Protože jsi v zajetí dogmat, neochoten pripustit, že tvé pravdy nemusí být pravdou. Bez toho nic ani nepochopíš. A tak trochu si pleteš "pojem a průjem". Například kdo to jsou v tvému chápání Ukrajinci? Člověku tvého myšlení je zbytečné na tvé otázky odpovídat, vysvětlovat. Aspoň zatím.
   Mik

   Smazat
 8. Největší problém je západní demagogie o Stalinovi, o hladomoru na Ukrajině o Katyni, kterou nám natloukli do hlavy a my jako kolovrátek furt meleme o anexi Krymu a jiné kokotiny. Jenže ono to všechno bylo úplně jinak a je ostuda historiků, že neřeknou pravdu. Pravda stejně vypluje na povrch, v Ruských archívech je móc zajímavých věcí a vše má svůj čas, nikam to nezapadne a moc lidem bude asi horko. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji knihu od Václava Junka "Velké zrady světa" str. 136 - 144, kde je popsáno, že Lenina, který byl ve výborném stavu v exilu v Bernu získali Němci pro spolupráci proti Rusku a likvidaci carské rodiny proto, že z Ruaka měla strach Anglie i Německo. Proto byla uskutečněna VŘSR před koncem 1. světové války a "vlastenci" v Petrohradu se k Leninovi připojili, aby pro ně špatný režim padl. Stejný organizační řád změny byl i u nás v roce 1989.

   Smazat
  2. 22:37 Jenomže západ si uzákonil že se to nebude zveřejňovat nikdy.

   Smazat
  3. Rudý dědeček danou dobu přesně popisuje, jen bych dodal, že do roku 1917 odešlo z Ruska přes milion chazarských Židů, z kterých se v čele s Trockým vrátilo na tisíc, s potřebnými dolary k uskutečnění říjnové revoluce. Jejich úkolem bylo likvidace Slovanů, všechny písemnosti o jejich dějinách, bourání kostelů, hladomory, gulagy, ale také založení nesvárů mezi nimi, včetně okleštění Ruska /Krim/. Stalin s Bolševíky vedl proti nim nelítostní boj, který skončil vraždou Stalina Chruščovem a předání bank do USA. Za Stalina byl hospodářský růst země až 20 procent. Jiří Plzen

   Smazat
  4. R.D.
   Naprosto souhlasím. V 90. letech jsem četl jak v Rusku falšovali dokumenty o Katyni, aby vina padla na bolševiky. Ještě to mám někde zastrčený. Nezapomeňte, že za Jelcina byli ve všech aspoň trochu významných institucích a podnicích američtí poradci, kteří defakto vše řídili. A také si vybrali ty vhodné lidi v Rusku (zrádce), kterým umožnili vše rozkrást, např. Ckhodorkovský, Medveděv... Až Putin jim zatrhl tipec. Proto ho tak nenávidí. Tento proces začal už za Chruščova. Vše má svoji setrvačnost, proto Amíci slízli smetanu až za Jelcina. O tom existuje řada dokumentárních filmů. Například tento o Beriovi.
   https://www.youtube.com/watch?v=9t3XZeZg5Qk&feature=youtu.be
   Evidentně se nám už 60 let lže. Ono stačí sledovat V.V. Pjakina
   http://m.leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-25-03-2019/
   Tož hoši studujte a pripusťte, že pravda může být naprosto jiná. Jak říkal jeden moudrý pán. "Nerozumíte tomu ne proto, že e jste hloupí, ale proto, že se tyto pojmy vymykaji vašemu zpusobu chápání." Volně parafrázuji.
   Mik

   Smazat
  5. LŽE se nám nejméně od té doby, kdy si nějaký Bůh, kterého nikdy žádný nežid neviděl, údajně vyvolil nadlidi k obrazu svému. Je to nejvýnosnější lež dějin, zaměřená proti lidem. Platíme ji, jako naši předkové, i my... a na LŽI VŠECH LŽÍ se bezostyšně přiživují Církve a náboženské společnosti... a budou okrádat i naše děti, jejich děti a děti jejich dětí (zní to dost biblicky?).

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.