Reklama

pátek 22. března 2019

Nursultan Nazarbajev: odchází, aby zůstal. V Kazachstánu začal tranzit moci

Rostislav Iščenko
23. 3. 2019    ishchenko
Je samozřejmé, že se najdou marginální příznivci teorie spiknutí, kteří řeknou a napíší, že:
Rezignaci Nazarbajeva iniciovala Moskva, což svědčí o odvěké agresivitě Ruska. Ale teď Kazachstán odejde a Rusko nebude mít spojence.
Rezignace Nazarbajeva byla iniciována Spojenými státy, což svědčí o odvěké bezmocnosti Ruska proti americké efektivitě. Kazachstán teď odejde a Rusko nebude mít spojence.
Rezignaci Nazarbajeva iniciovaly místní nacionalistické elity. To znamená, že Kazachstán definitivně odešel, protože Rusko "se jím nezabývalo" a už nemá spojence.


Stejné nesmysly vlastně lidé pravidelně říkají o Ukrajině a Bělorusku. Mimochodem, mají i recept na jednoznačné vítězství (pokud by byli "šéfem"¨oni). Vnitřně jsou si naprosto jisti, že stačí poslat tanky po celém světě, až na Nový Zéland, a vytvořit bodáky spravedlnost všude bez ohledu na ztráty. Zvláště se jim nelíbí zmínky o materiálních ztrátách a křiví "počestné" rypáky při první zmínce o mrzkém kovu.

Ale protože agresivita není nyní v módě a expanzionismus není podporována většinou ruského obyvatelstva, říkají veřejnosti, že prostě museli "pracovat nikoli s elitami, ale s lidmi" a "utratit více peněz za konkrétní věci a ne, aby vydělávali oligarchové".

Tak to je právě příklad nazarbajevského Kazachstánu, který dokládá, že doporučení "efektivních restaurátorů" svazku "bratrských národů" jsou buď naprostý nesmysl, nebo neméně zjevná lež. Rusko ve skutečnosti vydávalo na svazové republiky, které se staly suverénními státy, mnohem více, než Spojené státy. A dokonce ani ne proto, že to tak chtělo, ale kvůli složitému propletení ekonomických vazeb, zděděných po SSSR. Aby ruská ekonomika fungovala, bylo nutné činit vážné ústupky novým národním elitám. Proč elitám a ne národům? Protože dokonce ani Ben Bernanke, který slíbil, že bude rozhazovat peníze z vrtulníku, nesplnil tuto svou hrozbu, což teoreticky mohlo vyrůst v přímou komunikaci mezi Federálním rezervním systémem a prostým Američanem - spotřebitelem dolarů v hotovosti. Jak FRS fungoval prostřednictvím bank, tak také fungoval i nadále.

Rusko také nemohlo sestavit seznam všech proruských občanů svazových republik a začít jim jednoduše dávat peníze prostřednictvím pokladen velvyslanectví a konzulátů. Rusko investovalo do národního hospodářství a právem předpokládalo, že podnikatel, úředník a obyčejný pracovník mají stejný zájem na fungování továren, odbytištích a levných zdrojích energie.

A příklad Kazachstánu dokazuje právnost uvažování Ruska. Probereme tři postsovětské státní útvary: Ukrajinu, Bělorusko a Kazachstán. V roce 1992 byla Ukrajina nejbohatší (bohatší než Rusko), Kazachstán nejproblematičtější a Bělorusko nejchudší. Ukrajina je dnes nejchudší ze všech tří zemí, Bělorusko nejstabilnější a Kazachstán nejbohatší (i když je chudší než Rusko).

Politika Moskvy ve vztahu ke všem třem postsovětským státům byla však stejná, ale vůči Ukrajině ještě příznivější, protože Ukrajina byla vzhledem ke své geografické poloze a ekonomickému a také demografickému potenciálu již dlouho klíčovým partnerem všech integračních projektů. V současné době je tímto partnerem Kazachstán.

Rusko pracovalo s elitami všude. Tak fungují všechny státy. Dokonce i SSSR pracoval s elitami. Rapallskou smlouvu z roku 1922 sovětské Rusko podepsalo s německými generály a weimarskou buržoazií, která právě potlačila "německé jaro". V Teheránu, Jaltě a Postupimi se Stalin domlouval na rozdělení světa s velkými imperialistickými dravci, s Churchillem a Rooseveltem, jako zplnomocněnými zástupci buržoazie Velké Británie a USA. Nikdo se na názor národů v této věci neptal (ani cizích, ani vlastních). Kvůli tomu totiž národy delegují moc na stát v osobě zvolených politiků a jmenovaných úředníků, aby profesionálně řešili ty problémy, v nichž je amatérismus nepřípustný.

Pouze výsledky jsou různé. V Kazachstánu přesvědčil Nazarbajev elitu (v jejíž představitelích byl virus nacionalismu na počátku 90. let usazen hlouběji než v ukrajinských banderovcích) o potřebě pragmatické spolupráce s Ruskem. Vydělané peníze byly investovány do rozvoje vlastní ekonomiky. Ve výsledku je dnes Kazachstán v ekonomické síle po Rusku na druhém místě mezi postsovětskými státy.

V Bělorusku se Lukašenko také ukázal být zastáncem pragmatické spolupráce. Získané peníze však byly investovány především do podpory sociální sféry. V důsledku toho je Bělorusko v sociální oblasti nejhomogennější z postsovětských zemí s poměrně vysokou úrovní sociální ochrany obyvatelstva. Hospodářský rozvoj se však zpomalil, protože provozní prostředky podniků jsou ve velkém vynakládány na plnění druhořadých sociálních povinností a také ekonomická iniciativa byla omezena státním paternalismem.

Na Ukrajině se místní elita, která vyhlásila koncepci "mnohovektorové politiky", snažila vydělávat peníze v Rusku a za tyto peníze se integrovat do Evropy. Nic však nebylo investováno do rozvoje ekonomiky ani do politických projektů. Výnosy, získávané díky příznivé geografické poloze a vyspělému sovětskému průmyslu, byly rozkrádány. Politici, kteří nebyli schopni nabídnout efektivní program rozvoje, bojovali mezi sebou výhradně o právo krást. Aby získali podporu lidu, museli nejprve nafukovat zpočátku nenápadné rozpory mezi různými regiony země, různými konfesními a národnostními skupinami. Výsledkem byl finanční a ekonomický bankrot a politickým finále občanská válka.

Politika Ruska, opakuji ještě jednou, byla všude stejná, ale výsledky vznikaly odlišné a závisely na kvalitě národní elity.

Výše uvedené nám dává právo tvrdit, že po Nazarbajevovi budou mít nejvlivnější skupiny kazašské národní elity zájem na zachování stejného kurzu. Navíc, odchod Kazachstánu "na Západ" (podle ukrajinského příkladu) je velmi nepravděpodobný. Nejvlivnější vládnoucí klany zastávají pročínskou, protureckou a, s určitými výhradami, proruskou orientaci. Právě na základě kompromisu, dosaženého mezi nimi na základě společných strategických zájmů, byla také založena nazarbajevská stabilita.

Nicméně by však bylo hloupé skrývat, že by otázka, co bude po Nazarbajevovi, neznepokojovala i kazašskou společnost i spojence Kazachstánu. Tak či onak, on je však hlavním arbitrem národa i bez něj samotného v čele, nyní klidně mohly spojenecké skupiny začít boj za přerozdělení moci. To by pak nejen destabilizovalo Kazachstán, ale také otevřelo dveře pro aktivní západní práci s konkurenčními politickými skupinami.

Tento rok, za dva a půl měsíce, bude Nursultanu Abiševičovi 79 let. V tomto věku se už obrovské zatížení, které dopadá na člověka, který se zabývá aktivní politickou činností, zejména na hlavu státu, neděje beze stop . Otázka nástupce musela být vyřešena, protože jinak by prosperující Kazachstán, který je dílem Nazarbajeva, mohl být kdykoli zničen ambicemi jeho dědiců. Tak tomu bylo nejednou v dějinách lidstva.

Nazarbajev se rozhodl v duchu Teng Siao-pchinga. Ten si udržel post předsedy rady bezpečnosti (kontrola armády a zvláštních služeb), post člena ústavní rady (možnost v případě nutnosti zkorigovat ústavu) a post hlavy vládnoucí strany (kontrola parlamentu). Kromě toho je národním vůdcem, prvním prezidentem a zakladatelem kazašského státu, a nejen že má obrovskou autoritu mezi lidmi, ale je také neformálním, avšak obecně uznáváným národním arbitrem, a to i v případě rozporů mezi různými orgány a liniemi moci a také mezi politickými skupinami.

Zastávající funkci prezidenta Kassym-Žomart Tokajev podle Ústavy ztrácí pravomoci předsedy Senátu a bude zastávat post do roku 2020, kdy jsou naplánovány příští prezidentské volby. Více než rok je času víc než dost na to, aby se člověk sám upevnil na postu a vybral tým, a Nazarbajev aby ho ohlídal v nové inkarnaci, v něčem aby mu pomohl, něco aby napravil. Dále má zastávající funkci prezidenta za úkol vyhrát příští prezidentské volby. Ale jak víme z nových dějin Kazachstánu, volby mohou být i předčasné a favoritem se může stát i někdo jiný. Konec konců Nazarbajev nepouští kontrolu nad situací v politice Kazachstánu z rukou, protože je nutné se ujistit, že volba je učiněna správně, že se dotyčný vypořádá s těmi nejobtížnějšími povinnostmi a že ho nezlomí ani břemeno velké odpovědnosti, ani přístup k obrovské moci.

Kassym-Žomart Tokajev je často řazen k pročínské skupině kazašské elity na základě toho, že byl na stáži a pracoval v Číně. Je zřejmé, že Čína je pro Kazachstán jedním z hlavních a nejperspektivnějších obchodních partnerů, největším investorem do ekonomiky Kazachstánu a také zemí, která má zájem o tranzit svého zboží přes území Kazachstánu. Astana proto rozvíjela, rozvíjí a bude s ní rozvíjet stejně pragmatické vztahy, jako s Ruskem.

Je však jedna věc, kterou Čína zatím nemůže poskytnout a nebude moci poskytnout ještě dlouho, zejména středoasijským zemím. Mluvíme o zárukách vojenské bezpečnosti, ochraně před teroristickou hrozbou a také politickým a ekonomickým nátlakem mocností mimo region. V tomto ohledu nemá Rusko konkurenty. Samotná Moskva rozvíjí vazby s Pekingem přinejmenším stejně aktivně a úspěšně, jako Kazachstán.

V daném případě je tedy možné hovořit s jistotou o kontinuitě politiky Kazachstánu.

Budou pokusy o ovlivnění kurzu přechodného (a pak nového) vedení Kazachstánu ve prospěch jeho korekce v prozápadnějším duchu? Budou. Existují síly, které na tom mají zájem jak uvnitř země, tak, samozřejmě, v zahraničí. Ale i dříve, za příznivějších podmínek, se pokoušely zkorigovat zahraniční politiku Kazachstánu, přimět jej, aby se vzdal prosazování postsovětských integračních projektů. Dnes, kdy je Kazachstán jedním z klíčových členů EAEU a ŠOS a má z probíhajících integračních procesů skutečný prospěch, který se týká milionů jeho občanů, to bude mnohem obtížnější učinit, než tomu bylo v 90. letech.

Ale pokoušet se budou. Snaží se změnit i Rusko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

57 komentářů :

 1. Nemyslím si, že se podaří "odloupnout" Kazachstán, jako se to povedlo s Ukrajinou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V případě byť jen náznaku "odloupnutí" tam Putin po vzoru Ukrajiny ihned pošle diverzní jednotky "na dovolenou" pod vedením Strelkova, ochraňovat ruskou menšinu před fašistickými Kazachy.

   Smazat
  2. 0:56
   Putin někdy někam posílal nějaké "diverzní jednotky na dovolenou"? Můžete to prosím doložit?

   Smazat
  3. 8:10

   https://www.denik.cz/ze_sveta/strelkov-valku-na-ukrajine-jsem-rozpoutal-ja-20141120.html

   https://www.e15.cz/zahranicni/rusove-plni-na-ukrajine-vojenske-ukoly-priznal-poprve-putin-1256090

   Smazat
  4. Roztomilý propagandista, který se opírá o podivné fake-news prameny: E15 a Deník. Víc bakalovin by tam nebylo, dobrý muži? Což takhle něco anglicky či ukrajinsky, to má víc síly.

   Smazat
  5. 12:05
   Tak víš co? Jdi do prdele.

   Smazat
  6. 9:54
   Ve vašich odkazech bohužel není ani čárka o tom, že by Putin poslal na Ukrajinu armádu RF. Naopak, je tam odmítnutí tohoto názoru Ruskem. Ostatně, vy opravdu neumíte domyslet, jak by to asi na Ukrajině vypadalo, kdyby tam Rusko poslalo armádu? Vnímáte vůbec dění posledních minimálně 10 let? Kolik kravat by představitelé zubožené Ukrajiny stihli zkonzumovat a jak dlouho by asi tak vládli? Dalo by se to počítat na týdny, nebo spíše dny?
   Tak zkuste to prosím ještě jednou a tentokrát pořádně, ať ze sebe smejete ten cejch blba. Čekám.

   Smazat
  7. Nursultan Nazarbajev byl nejchytřejší a nejdiplomatičtější z dědiců SSSR. On byl ten, kdo dostal Pákistán a Indii k jednacímu stolu, když už to vypadalo na válku.A jak je vidět na jeho příkladu - člověk se může poučit i ze starého Japonska. Víte, jak se za šógunátu Tokugawů měnili šógunové? Sice v nižším věku, ale přesně tak, jak to udělal Nazarbajev.

   Smazat
  8. 17:53, Rusko je samozřejmě zainteresováno do událostí na Ukrajině, jenže ne tak, jak se předkládá běžnému čtenáři v hlavním proudu, protože to není dostatečně krvavé. Momentálně prý chtějí na Donbase vydávat ruské pasy, to je celkem závažná věc. Nedokážu domyslet, co konkrétně mají v plánu a co je příčinou.

   Je ovšem zajímavé, že Západ a především USA, (viz Victoria "Fuck the EU" Nuland), mají jednoznačný podíl na nacistickém státním převratu, a tím i na gradaci války na Donbase, pod kterou jejich "poradci" neustále přikládají nové palivo - o tom se v hlásných troubách vůbec nemluví.

   Nikdo nemluví o tom, že forsírování války, kde USA prodaly zruinované Ukrajině spoustu zbraní (přitom by měl být dle Minsku mír) a přivedli další poradce, neustále pokračuje a začíná to vadit už i mnohým zemím EU.

   Nikdo nepíše nic o řádění nacistů, o žhářství v chrámech, zabíjení nepohodlných novinářů a politiků, a o zdařilých "reformách", které způsobily masivní exodus obyvatel všemi směry, zatímco místní grázlové zbohatli o několik řádů. Nikdo nepíše, že zahraniční i domácí firmy se nestydí vydělávat na zabíjení a MMF si opět připoutalo další stát zdrcujícími úvěry, za které může požadovat cokoliv.

   A nikdo nepíše o tom, že na východní hranici EU máme polozhroucený stát plný hodně nasraných lidí a zbraní. A já nedokážu momentálně odhadnout, jestli to bylo cílem, nebo jen výsledkem zmršené akce, tak jako když se vymknul z rukou stvořitelů ISIL. Jedno je jisté, Evropě se to přestalo líbit už hodně dávno, ale jistá země za oceánem nadále pokračuje a nedávno začala mlít něco o Ukrajině v NATO.

   Někdy mám pocit, že voják po dosažení generálské hodnosti, by měl být pět let poté povinně odstřelen.

   Smazat
  9. Zas jen bláboly pomatených putleroffců o "bohatém Chujlostanu" a realita - - https://www.google.cz/search?q=%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F+%D0%B2%D1%8B%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B5%D1%82+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwig0ubU6dTeAhUQDOwKHbRHDx4Q_AUIDygC

   To nejsou fotografie nějakých skansenů, kde se točí staré filmy! Zde jsou tabulky, grafy, mapy, příslušné grimasy Putlera, ve kterých dokáže hloubku zoufalosti a falše odhalit jen špičkový psychoanalytik, atd.
   Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu mezi touto sortou pochcaných, zesraných a za bílýho dne se ve škarpě válejících podlidí tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   které tak či onak bude nutné zlikvidovat v zájmu civilizace!:-)))

   Smazat
  10. Homoško Jando 7:59, na závěr tvého nenávistného bludu ještě homosmajlík? Ať ti nepraskne žilka, hňupe.

   Smazat
  11. 7:59 Jste zoufalý parazit na kterého se při dělení kořisti nedostalo. Co jste si myslel že dostanete. Co vůbec pohledáváte na NR a co od své zoufalé snahy očekáváte.

   Smazat
  12. 10:21 Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj fýra - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   je na chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))

   Smazat
  13. 10:48 Jako bílý vlastenec nevidím nic zoufalýho na kopání do lží šířeních podlidmi*). Vlastenectví je především rasová bdělost, tvrdá práce, boj a vzdor! Kdežto podstatou existence tzv. Nové republiky je bohužel jen ubohá vzpoura podlidí proti společnosti řízené elitami, neboť se přirozeně nerodíme rovní! Požadavek rovnoprávnosti je v podstatě základní levicové dogma, pravičák tedy musí v prvé řadě odmítnout rovnoprávnost! Masy jsou zženštilé a potřebují být vedeny, ale nesmí mít v čele nějakého ráčkujícího opilce, profesůrka s hláskem jako konipásek a ukradeným perem v kalhotách, nebo uslintanýho žvanila s holí či šimpanzoidního jako krysa z kanálu pištícího estebana, nýbrž potřebují muže s holínkami, který udeří do stolu a zařve: "Toto je správná cesta!" A tak to dnes mohu shrnout prohlášením, že já jako neznámý jedinec jsem povstal proti neobolševismu a zahájil boj s tímto rudým lejnem a neskončím, dokud jako jev definitivně nezmizí ze života nejen Čechů!!! Jen napneme-li k tomuto posvátnému cíli veškeré své síly, vůli, důmysl, píli a houževnatost, jen pak budeme moci opět začít stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši dávní předkové, kteří nedostali výsadní postavení na Zemi darem, nýbrž si ho museli za cenu nesmírné brutality vybojovat!

   *)Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako "podčlověka".

   Smazat
 2. Oba dřevění a dřevění.
  Rusky mluvící obyvatelstvo zdrhá.
  Pokleslo o 3/4.
  Je to jiná země.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A navíc má poměrně velmi slušnou životní úroveň. Je druhý v nejbohatší po Rusku, přitom má jen 19 mil. obyvatel. Myslím, že vhodnější by bylo pojmenovat Kazachstán jako nejbohatší zemí z bývalého postsovětského prostoru, a to spolu s Azerbajdžánem.

   Astanu označil jeden z nejvlivnějších bedekerů světa jako "drahokam uprostřed stepi", stejně tak jsou uchváceni Alma Atou a městy u Kaspiku.

   Zajímavý je projekt restart Bajkonuru, který Kazachstán převzal počátkem tohoto roku do své plné správy a nové zakázky na výpust raket na orbitu se objednávají už u něj, ne u Ruska. Momentálně se dokončuje projekt výstavby nového, zeleného, futuristického "kosmického města" v nedalekých horách a starý Bajkonur se částečně zbourá, zakonzervuje a ponechá jako obývaný skanzen.

   Ještě deset, dvacet let a Kazachstán se stane druhými Emiráty. Podobně jako Azerbajdžán, a na dobu pod Ruským impériem a SSSR se bude vzpomínat jako na dobu temna.

   Rusky se v Azerbajdžánu a Kazachstánu už prakticky nedomluvíte, už vůbec ne s lidmi pod 40 let, a kromě obligátní angličtiny tam velmi rychle stoupá gramotnost v čínštině a velmi oblíbená je turečtina. V podstatě po angličtině se jako druhý cizí jazyk vyučuje turečtina. Proto chce Kazachstán přejít na latinku.

   Státy Střední Asie a jižního Kavkazu se začínají velmi dobře rozvíjet a tím se odlišují od slovanského zbytku bývalé říše. Je s nimi počítáno v čínských plánech Silk Road.

   Smazat
  2. 11:24
   Opět trochu faktů místo dojmů a blábolů.
   Nejbohatší země postsovětského prostoru:

   1. Litva
   2. Estonsko
   3. Rusko
   4. Lotyšsko
   5. Kazachstán

   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

   Smazat
  3. Tuhle překroucenou hloupost jsi už tady trousil před drahnou dobou. Nemáš z dílny protiruských propagandistů něco kunstovnějšího, novějšího, zajímavějšího, méně pitomého?
   Dělat kosmordom v horách je blbost. To ví každé malé dítě. Bylo by dobré to říct i buzíkům v tvém týmu, aby se víc s tou protiruskou propagandou namáhali.

   Astana dopadá jako Brazileira - město duchů, velké náklady na výstavbu a velké náklady na udržování při životě. Produkt megalomanie.

   Turečtina je Kazachům nejbližší jazyk.

   Z kazachstanu odchází hlavně tamní Rusové. V Rusku je práce víc, lepší a lépe placená.

   Ten "rozvoj Střední Asie a jižního Kavkazu" je velmi problematický. Obyvatelstvo odjíždí za prací jinam, investice sporadické, jen zahraniční půjčky , které se budou muset jednoho dne splácet a nebude z čeho.

   Pozdravuj Kubu Jandovic, jeho svěrače, Petru Procházkovou s Euroštětinou. Jste fajn parta. Kdybychom vás neměli, ani bychom nevěděli, co to je znamená výraz kolaborant a vlastizrádce.

   Smazat
  4. 12:19

   Já Pobaltí nepovažuju za postsovětský prostor, proto jsem tyto země nezahrnul. Co se týká třeba Estonska, vím z vlastní zkušenosti, že životní podmínky v této zemi převyšují ty české téměř ve všech aspektech. Jedná se o vysokoproduktivní soudržnou společnost, která má problém s blíže nejmenovanou menšinou.

   A jen v této souvislosti můžu zopakovat, že Kazachstán a Azerbajdžán mají lepší životní podmínky než v Rusku. A ačkoliv se to jeví dnes zvláštně, na Ukrajině a Bělorusku jsou také lepší životní podmínky než v Rusku, protože tyto země jsou geograficky blíž Evropě. Takže už jen kvůli tomuto pocitu.

   GDP PC v dolarech z Wiki nic nehovoří o životních poměrech, koupěschopnosti, ekologii a životním prostředí, architektuře, komunitním životě, dostupnosti k základním životním potřebám, dostupnosti kvalitní lékařské péče, bezpečnosti, sociální politice, podnikatelských a pracovních příležitostech, vymahatelnosti práva, vysokotechnologické infrastruktuře, kontinuity s historií... Kvalita života je komplexní ukazatel.

   V tom Kazachstán i Azerbajdžán převyšují všechny tři evropské slovanské republiky bývalého SSSR. Momentálně se Azerbajdžán považuje za vyhledávanou turistickou destinaci, kde je spousta míst s označením "génius loci" a velmi krásných. Doporučuji vám tento starobylý, velice půvabný a vyspělý stát navštívit. Budete hóódně překvapeni. Kdyby Sověti využili jeho potenciál, mohli mít vzácnou perlu na svém území. Jenže oni to neudělali.

   Smazat
  5. 12:35

   Snažil ses, jenže marně. Jak se říká, lépe jednou viděti... Astana se s Brasilií nedá porovnat, protože brazilské město se stavělo jako skanzen pro úředníky, Astana je živé město.

   Kosmodrom zůstává na místě, stěhuje se jen město, protože město Bajkonur nemá vhodné podmínky dobrý pro život. Nemá dostatek vody, málo zeleně a živoří uprostřed stepi. To je pro malé město malér. Co lze v Astaně, není možné v Bajkonuru. Nové město bude zelené s velmi dobrými podmínkami pro život. Jen tak naokraj, ruský personál Bajkonuru zůstává.

   Z Kazachstánu odchází nekvalifikovaná ruská pracovní síla, která ani po letech není schopna se naučit kazašsky. Přichází kvalifikovaná, nejen do Bajkonuru a kazašského kosmického průmyslu, ale i do jiných oblastí. Tito lidé přichází jako anglojazyční a pokud zůstanou, učí se kazašsky. Tím mají i blízko k turečtině a možnost uplatnění. V Turecku pracuje velké množství Rusů. Třeba jako prostitutky.

   Mohl bych dodat i linky, jenže posledně jsem se snažil s místní cenzor mě smáznul.

   Smazat
  6. Legrační je, že ruská pracovní síla je nekvalifikovaná a kazašská kvalifikovaná. Fakt jste mne pobavil.

   V Turecku pracují i české prostitutky. Fakt velký argument z vaší strany.

   Cenzor tě minule smáznul, protože jsi asi napsal urážlivý text. Tvoje plky o Kazachstánu tu jistojistě zůstanou. Pro pobavení, a taky jako ukázka kudy se může také ubírat protiruská propagandistická blábolivost.

   Měj se, pac a pusu.

   Ještě jsi zapomněl napsat, že Kazaši mají krásnější koně než Rusové a rychlejší ženy.

   Smazat
  7. 20:39, co je ty troubo protiruskeho na Kazachstánu?

   Smazat
  8. Rusko už má svůj kosmodrom! Bajkonur přestalo používat, proto se zakonzervoval. Jmenuje se Vostočnyj. A používá se jak pro vojenské tak pro civilní využití.

   Smazat
  9. Vždy, když si přečtu názory ala 12:35 a 13:14, tak se nedivím, že se náš stát dopracoval tam kde je. Nemohu poskytnout osobní svědectví o Kazachstánu, ale doporučuji číst zahraniční tisk (neomezujte se pouze na naše provincialní masmedia). Je to asi rok ve Finantal Times byl zajímavý článek, přirovnával Kazachstán k SAR, Určitě je pokládám za objektivní. Není tajemství, že máte-li finanční zdroje (ty maji z nafty), tak si můžete koupit menažery, vědce i sportovce. Dalším důkazem pokroku je brzký přechod na latinku, ten určitě pomůže pokroku a nejen ve vzdělání. Nepodceňujte Kazachstán, určitě už není feudální pasteveckou zemí. Mám skoro strach, aby jsme tam nesměřovali my, když potkám blbce.

   Smazat
  10. 6:08, žádný Vostočnyj není. Startuje se z Bajkonuru. Pokud se vůbec v této části světa vypustí dvakrát ročně nějaká raketa. Zbytek pokrývá NASA, Musk, ESA, Indie, Čína a fůra drobnějších soukromých společností.

   Smazat
  11. 11:45, přirovnání Kazachstánu k SAE je ještě předčasné, ale směřují k tomu. Ale co má jejich úspěch společného s latinkou, to moc nechápu? Jakože stačí psát kazašsky latinkou a vturánu vám stoupne IQ? Potom který písemný zápis je ten, co člověka o kognitivní funkce připravuje? Pokud azbuka, tak bacha, vychází z řečtiny, a tento jazyk spolu s písmem se bere jako základ evropské civilizace.

   Smazat
 3. Možná, že je to jenom můj osobní dojem, ale ve světě jako by vymírali osvícení vůdcové. Lidi jsou smrtelní. I když budu krást jako straka 24 hodin denně, 365 dnů v roce, mohu si dopřát sice hodně vysokou životní úroveň, do jisté míry si mohu i prodloužit život, ale nesmrtelnost si koupit nemohu. Tak že nakonec stejně jednou přijde den, kdy tady nechám všechny miliardy, vily, zámky, drahá auta, nebo tryskáče a zaklepu bačkorami.
  Osvícení vůdcové si jistě také rádi dopřejí vyšší životní úroveň. Ale většina z nich chápe, že nejsou nesmrtelní a peníze jim nesmrtelnost nezajistí. Většina z nich po sobě chce zanechat nějakou hlubší stopu. Třeba takovou, jakou za sebou zanechal blahé paměti Karel IV., nebo jakou po sobě zanechá bezesporu v současném Rusku Putin. Takových lidí nebylo nikdy dost. Ale v současné době mi připadá, že se jich rodí ještě méně. Ať se kouknu kam chci, až na velice vzácné vyjímky vidím spoustu povolaných a málo vyvolených. Každý se dere do politiky ne proto, aby za sebou zanechal onu "výraznou stopu", ale nahrabané majetky. I když často ani nemají genetického nástupce, kterému by ony majetky mohli jednou předat.
  Asi uvažují jinak, ale pro mne je toto chování nelogické.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 6:44 Člověče, Vy byste se měl léčit.

   Smazat
  2. Taky mám pocit , že se u nás rodí mnohem víc takových jako Petříček , Štětina , Telička a mnoho jim podobných než normálních lidí . Omlouvám se že mi není zde možné vyjmenovat všechny ty zrůdy a zrádce této české kotliny .

   Smazat
  3. 5:16, 7:46
   Nejspíš se nikdo ničím nerodí, ale během života se tím stává. Působí na něj nějaké rodinné hodnoty a vnější prostředí. A člověk mezi tím nějak plave. Za okupace, někteří důstojníci naší armády pokračovali v obraně země v odboji, jiní se přidali k Němcům.
   Dnes je to jako za okupace. Zrádcům národa se nabízejí vysoké profity. Dnes to je s rodinnými hodnotami, oproti čtyřicátým létům minulého století, slabší, takže vliv vnějšího prostředí, má větší dopad na rozhodování.
   Ty rodinné, nebo morální hodnoty, které zastávali lidé v čtyřicátých létech minulého století, současný liberalismus již několik desítek let likviduje, takže vliv vnějšího prostředí, které také ovládají liberalisté, má větší dopad na rozhodování.
   No a my to politikům, na které je ten tlak největší, také neulehčujeme. Kdybychom prosadili zákon o referendu a odvolatelnosti politiků, mohli by odmítat podepisovat ty největší prasárny na národu s tím, že by mohli být odvoláni. P.K.

   Smazat
  4. 9:32
   Zákon o referendu se už ve Sněmovně připravuje z dílny Pirátů , ANO a ČSSD . Je navržen tak , že bude vlastně o ničem . Vlk se nažere a koza zůstane celá .

   Smazat
  5. Chtějí nás ochromit, uzákonit referendum bezzubé, těžko vyvolatelné, jehož výsledky navíc nebudou povinni respektovat.
   Hanba těm sviním ve jmenovaných stranách
   Piráti (jsou TOP09 junior)
   ČSSD ( strana koryt a sociální demagogie)
   ANO (podnikatelský projekt jednoho nenasyného inidividua)

   MM

   Smazat
  6. 11:35, 12:42
   Tato sestava pochopila, že lidé ten zákon chtějí, tak to sebrali SPD a znetvořili do podoby snad horší, než od samého Dientsbiera. V obou případech je za tím ČSSD a její nechuť vytvořit funkční zákon, ale snaha dát o sobě vědět nějakou pseudodemokratickou aktivitou. P.K.

   Smazat
  7. Prosím nespoléhejte jen na referendum, je to jen možná forma. Jsem sice pro, ale hlavní problém jsme my voliči, kteří se nechávají ukecat. Referendum není všelék, pokusme se alespoň neopakovat chyby.

   Smazat
 4. Záleží od lidu co si zvoli,pokud tam chtěji mit NATO a USA základnu,a chtěji jim jako za ochranu platit hřišné peníze ,tak ať si to zvoli,ale k prosperitě jim to nepomůže..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slibem neublížíš. Nám také slibovali vládu odborníků, prosperitu a bezpečnost. A zatím máme až na vzácné vyjímky vlády z nýmandů a všeho schopných zlodějů, blahobyt na dluh a k válce nejblíž od II. světové války.

   Smazat
  2. 7:23
   A prosperitu a blahobyt také máme. Máme i mír a bezpečnost. Máme svobodu a demokracii. Navzdory různým rozesíračům, kteří by nebyli spokojeni ani v ráji.

   Smazat
  3. Anonym 9:45 nám ukazuje, že jsou tu mezi námi i hlupáci, kteří nepoužívaje rozumu skočí na špek každému propagandistickému blábolu.

   Smazat
  4. 12:45

   Nerudný dědku, vypni ten počítač a běž se projít ven. Je krásně, venku je plno spokojených, krásných lidí. Možná přijdeš na jiné myšlenky.

   Smazat
  5. 14:49 se asi venku na sluníčku vyprocházel dost. K samostatnému myšlení mu to ale nepřispělo.

   Smazat
  6. 9:45 Nemáme, ale budeme! Rakovina zhoubného, kainovsky loupeživého kolektivizmu se sama od sebe nevyléčí a vnější zásah může přijít paradoxně jedině z Ruska - přesunem tupého a kolaborantského čecháčkostánu za Ural, kam dávno patří, a osídlením kotliny Novými Rusy nebo z Ruska a Německa vypuzenými muslimy. O tom přeci hovořili a psali všichni proroci včetně Marxe už celé věky, že je třeba vyměnit zdegenerovanou populaci primitivní východní Evropy a když se tento prostor uvolní pro kvalitnější genofond, nastane i tam prosperita! - https://blisty.cz/art/93823-vychodoevropane-povazuji-svou-kulturu-za-nadrazenejsi-jinym.html

   Radili stále to samé: zbavte se zbabělé a domýšlivé chátry na východě, která odjakživa rozvracela a zaplevelovala kontinent svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk pro Západní civilizaci!

   Smazat
  7. Nedá mi to, ale asi jsem rozesrávač a musím odpovědět jásači z 23.III. 7:23. Já si ráj představuji jinak. Podle mne, hovoří fakta, když ve státě s 10 miliony občanů je v exekuci asi 800 000, tak není co řešit.

   Smazat
 5. Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků v Německu

  https://www.freeglobe.cz/Articles/25886-velka-multikulturni-rvacka-arabu-a-turku-video-.aspx

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, proč jsem si připomněl Nový Zéland... ale on Alexander Platz je příliš otevřený zvědavým pohledům... tam Baba Jaga na maskýrovku nestačila.

   Smazat
  2. 8:58

   No já bych bezpochyby raději uvítal Turky a Araby a klidně i Afričany raději než vás. Hlavně když pomyslím, že jste v důchodu a užíráte z našich daní a odvodů.

   Smazat
  3. Jen to zkus a dostaneš přes držku od svých vrstevníků!

   Smazat
  4. Jen ať se rvou a perou, Turci nejsou Arabové, jsou chytřejší a jak je známo, když se dva perou třetí se směje...

   Smazat
  5. Pane 20:43, síla vašeho argumentů je značná, určitě nosíte hnědou košili, jestli ne tak si ji pořiďte.

   Smazat
 6. 12:56!!
  Jenom vítej, vítej dementní feťáku a důchodu se nedočkáš! Ďaurské psy, lízající koule mohametovi stínají machometáni s obzvláštní krutostí a zrůdným poděšením. Tak aby ses i ty začal děsit mládíčku, nenávidějící starce.
  DT a SS

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem muslim.

   Smazat
  2. No, to se ti povedlo. Islám je neslučitelný s demokracií.

   Smazat
  3. Leda hovno, čechomužyku, např. tací Albánci měli aspoň ten rozum, že se včas (myslím že již v 16. století) zbavili nejvíce zatuchlé konfese - tzv. křesťanství, které nejvíc ze všeho dusí všechny národy, které si podmanilo! Oč je levnější a prost všelijakých předražených symbolů právě islám a čeho všeho neblahého by se nejen náš národ zbavil jeho přijetím! Stačí srovnat ropné státy typu polokomunistické Venezuely či polokatolické Nigérie s prosperujícími monarchiemi Perského zálivu kde mají čistý islám a vidíme že to on je zdrojem prosperity a nikoliv ropa! Nebo vlastenecké Turky či Araby se zdegenerovanými Evropany (krom Albánců a Turků) a Severoameričany! Bohužel Adolf začal válku se Západem, protože nepochopil, že tím etnikem co nejvíce škodí nejsou Židé, ale Slované jako celek, jelikož už tehdy vědci prokázali, že populace ve východní Evropě vykazuje znaky masivní degenerace. Právě Židé byla populace, kterou naopak potřeboval, stejně jako muslimy. Hitler měl přátelské styky s muslimskými zeměmi, které, stejně jako on, pohrdali slovanskou zdegenerovanou pakáží. Měl je poslechnout a dnes by svět vypadal mnohem lépe. Teď to budeme muset napravit a poslat Slovany proti sobě, aby se vyničili. Potenciál vzájemné nenávisti k tomu maj. Jejich stávající státy se následně samozřejmě rozpadnou a území se připraví pro nové kolonisty.

   O tom přeci hovořili a psali všichni proroci včetně Marxe už celé věky, že je třeba vyměnit zdegenerovanou populaci primitivní východní Evropy a když se tento prostor uvolní pro kvalitnější genofond, nastane i tam prosperita! - https://blisty.cz/art/93823-vychodoevropane-povazuji-svou-kulturu-za-nadrazenejsi-jinym.html

   Radili stále to samé: zbavte se zbabělé a domýšlivé chátry na východě, která odjakživa rozvracela a zaplevelovala kontinent svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk pro Západní civilizaci!

   Smazat
  4. Redakce, smažte tapetujícího dementa 8:01

   Smazat
  5. Připojuji se k prosbě 9:00, už to tu zapáchá.

   Smazat
  6. 8:01 To jako že přijetím islámu se staneme prosperujícím státem? Proč se tam od nepaměti perou mezi sebou? Geneticky jsme všichni z jednoho počátku a stejně to nestačí. V podstatě jde o to jak kdo dokáže ovládat svůj vrozený pud parazitizmu.

   Smazat
 7. 6:32 Něco bys měl vědět, rudý Pepku! DEMOKRACIE je fikce! Neslučitelná s realitou. A to je fakt, že lůza není schopná sebeřízení! Od toho tu je kasta pánů nadaná Vůlí k moci, která ovládá tuto vůli postrádající kastu otroků! Bohužel ta první dnes musí předstírat vládu té druhé! Tzv. demokracie (=lůzovláda) je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit k vzájemnému prospěchu, v rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi! Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

  OdpovědětSmazat
 8. Ad 8:02 neořeháníte to ? Máte patent - já jsem pravda, já jsem cesta ?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.