Reklama

pátek 22. března 2019

Plakát jako výměna názorů


Patrick Ungermann
22. 3. 2019
Trochu jsem zapřemýšlel nad svou výchovou: Za mého mala neměly ženy možnost zůstávat tři, čtyři roky na mateřské. Ještě ke všemu se mi dva dny v týdnu vraceli rodiče ze zaměstnání až před večerníčkem. Proto bylo moc dobře, že se mému dětství věnovali rovněž dvě babičky a jeden nezapomenutelný děda. Ti se mi postarali o výchovu, jak se říká, mimochodem. Tím, jak žili a tím, co mluvili. Docela malý jsem se uměl pomodlit a v pubertě mi bylo jasné, že tělesné obcování zahájím až se svou ženou. Když jsem tohle v adolescenci napsal do gymnaziálního dotazníku pro mladé, podezřívala mě soudružka učitelka, že vtipkováním znevažuji vážné téma ankety.


Poměrně brzy jsem začal prožívat skutečnou výchovu k občanství a jistě i k demokracii. Psal se listopad a prosinec 1989… Z té sebevýchovy ve mně pozůstalo, že nikomu nestrhnu, ani nezparoduji plakát, ať už se na něm píše a ukazuje, co chce. Mohu s názorem nesouhlasit, nebudu ale názor potlačovat. Je to pravý opak jiné věty: Kdybyste, děti, v počítačové diskusi četli to a to, nahlaste to tam a tam. Přiznám se, že nic nepřipisovat na některé plakáty mi jde čím dál tím hůř a často cítím bytostné sebezapření, mám-li kolem jistých plakátů nečinně projít.

Naštěstí je veřejný život košatější než moje demokratické přesvědčení. Rozhodl jsem se být sběratelem lidových dodělávek pod jasnými tezemi plakátů. A svůj skrovný úlovek rád předám čtenářům.

Jistě vzpomenete na politika, budiž mu zem lehká, který si na předvolební plakáty i letáky nedal napsat skoro nic z toho, co si myslel. Všude jste ale četli, že to myslel upřímně. Někde se pak objevily plakáty s Usámou bin Ládinem a s větou: „I já to myslím upřímně.“

Znám člověka, co k levicovým výhrůžkám v angličtině: „Good night, white pride!“ poctivě dolepoval výhrůžku pravicovou „Good night, left side!“, poněvadž informace mají být vyvážené, no ne?

Někdy nás k rozhovoru s plakátem vede čistě šprýmařství. V zapadlém smíšeném zboží v jedné chatové oblasti visel na dveřích prodejny nápis: „Přijdu hned.“ Cedulka tam visela tak týden, potom kdosi připsal: „Tak se na ten bankrot dobře vyspěte.“ Po dvou měsících šla prodejna s ujištěním, že „přijdu hned“, skutečně do likvidace.

O něco hůř bývá s plakáty politickými, které pompézně chválí navozenou situaci. Tady, abychom diskutovali s pravdou na rtech nebo v propisce, si musíme nést určitou historickou zkušenost s něčím podobným, nebo alespoň jisté dějinné povědomí. Je přirozeně možné se bránit čistým údivem a konstatováním. V Pardubicích měli obří plakát s několika snědými cizinci s otázkou: „Proč vám vadíme?“ Tenhle plakát lidem předhazoval xenofobii a zároveň z ní lidi vinil. Podlé, že? V rohu té drahé záležitosti jste četli levnou pastelkovou odpověď kolemjdoucího: „Nevadíte.“

Na podobné téma lidem podstrkovaného šovinismu odpověděl mimojdoucí slovní hříčkou. Plakát zobrazoval cikánského hasiče při práci. Výjev se velkými písmeny ptal: „Co se divíte?“ Pod tím jste četli drobná spěšná slova: „Kdo se diví, tomu je divno. Kdo si hoví, tomu je hovno.“

Jindy jdete po ulici, třeba jste před tím hodně sledovali televizi, a celá doba i všechny její výjevy vám přijdou jako jeden jediný plakát. Máte po ruce sprej s bílou barvou a rozhodnete se reagovat. V jednom jaroměřském tunelu se měl objevit nápis: „Národe povstaň!“ Jenže, to už je nějaké to navádění, viďte. A člověk živí rodinu, váží si své ženy, miluje své děti a nechce zarmucovat své rodiče, a nějak dostane při psaní strach. Prostě zátěžovou situaci neunese a od nápisu uteče. A tak v tunelu v Jaroměři zbyde „Národe pov“. Jistě, člověk není hlupák, aby se nedovtípil. Víte, není to tam, kde se říká U Tunýlku. Jde o jiný silniční tunel, blíž k divadlu.

Zřejmě pod rouškou noci a klidu na dopravní tepně měl někdo čas doplnit plakát na velkoměstském nádraží. Takových plakátů je dnes spousta. Vede je poučka: Raději se pochválíme sami, beztak to za nás nikdo neudělá. Zmíněný plakát hlásá: „100 000 projektů pro lepší Česko. Projekty podpořené z evropských peněz jsou vidět ve všech koutech naší země. S fondy Evropské unie pomáháme každý den.“ K tomu anonym připsal: „Báječné vyhlídky! Teď už jen zadotovat zánik Marakéšské úmluvy a zas můžeme klidně spát.“ S připomínkou nesouhlasím v jediném bodu: Spánek zrovna teď nemohu veřejnosti doporučit.

Mistrovstvím v plakátování a vzorem všední odvahy v normalizovaném světě jsou plakáty, které sám tvůrce tvoří tak, aby samy se sebou nesouhlasily. Je to tichá dovednost stranou všech soutěží a pochval. Setkal jsem se s ní na škole okresního významu. V Praze by kolegův výtvor neunikl pozornosti, ale zde? Zde bude učitel setrvávat v latenci až do doby, kdy se karta ještě jednou obrátí.

Spolupracovník v úloze nástěnkáře napsal pod bohatou fotogalerii komentář: „Setkání s odborníky proběhlo na mezinárodní úrovni. Přítomni byli hosté z členských zemí EU i ze zemí bez Evropské unie.“ Mě osobně vede sdělení při četbě mezi řády ke třem postřehům: Za prvé jsou země, které klidně a dobře žijí i bez Evropské unie. Zadruhé jsou země, které dlouhá staletí prosperovaly bez EU. A za třetí jsme byli před Evropskou unií stejně tak, jak budeme i po ní. Nic z toho nenapadlo kolegy ve vedení, zválcované sto a jedním lejstrem každý den. Jediná češtinářka se vyjádřila, že formulace „ze zemí bez Evropské unie“ je dost kostrbatá, a že by se lépe hodilo „ze zemí, které nejsou členy EU“. Spolupracovník uznale pokýval hlavou, mile se usmál a slíbil, že se příště bude lépe soustředit…

23 komentářů :

 1. A za třetí jsme byli před Evropskou unií stejně tak, jak budeme i po ní. To je velice nebezpečné pokud se tu dostanou migranti tak národ končí. Zadruhé je skvělá věta.

  OdpovědětSmazat
 2. To zavzpomínání na dětství a mládí autora je nakažlivé. I já jsem měl výborné rodiče, zejména maminku, která ze mne vychovala zdvořilého a čistotného chlapce a muže. V pubertě, když jsem překypoval drzostí vůči mužům a souběžně zdvořilostí k ženám, mne moje matka - obvykle jsem ani nestačil doříci nějakou drzost - počastovala pohlavkem. Děkuji maminko, ale dnes nevím, nevím. Jsem starý a tolik hulvátství kolem mne, tolik sprostoty, drzosti - takové to prý bylo v mém mládí ve společenství tzv. plotňáků. A nyní je celý národ plotňáky a já se hodím jen mezi lidi - kam ale lidé zmizeli? Most, Vejška, co slovo, to sprosťárna, pornografie, násilí, zločin, rasismus, nenávist k jiným národům, štvanice proti pravdě, to je pěstováno s "láskou" a pěčlivostí televizemi, čété na čele antirusismu - nejsou to náhodou pohrobci někdejších anisemitů, horlivců z křišťálových nosí či nocí dlouhých nožů, kteří se třepou na pokračující díly?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žijete přesně v takovém světě jaký chcete vidět, jaký si myšlenkově sám vytváříte, jaký projektujete kolem sebe. Možná nepoužíváte vulgarismy, ale to je asi tak jediný a dost nepodstatný váš klad.

   Smazat
  2. Anonymní22. března 2019 10:11
   Na tu Vaši otázku mám jinou odpověď. Vámi popisovaný vývoj, je podle mého názoru projev toho neomarxismu, na jehož definici se neshodne nikdo s nikým. Je to rozvrat morálky, kultury, zvyklostí, národů a států. Prostě všech náležitostí, které lidem brání přijmout marxismus.
   Ale, že by ten rozklad organizovali antisemité, mi nějak nesedí. P.K.

   Smazat
  3. noviczech
   ...nepouštím si první český pragram vůbec, je mi s tím lhaním odporný. Tuhle jsem na něj přepnul, bylo krátce po osmé večer a ...dva mladí lidé v prodejně barev, vešla tam mladá zákaznice a že prý by píchal a ona mu odpoví dvojsmyslně, že opět něco o píchání!
   ...A tak mi zatrnulo a vzpomněl jsem si na Pompeje, na druhou světovou, co moji rodiče prožili, na pohromy v jižní Asii a říkal jsem si: Máte se velmi dobře, rodiče vás málo trestali a asi potřebujete větší trest od TOHO zeshora aby jste se stali opět slušnými lidmi! (Otázka: Státním orgánům s justici toto nevadí!?)

   Smazat
  4. Anonymní22. března 2019 11:22
   Rozvrat morálky je patrný, ale v 10:41 jsem ještě měl upřesnit, že se jedná o řízený a podněcovaný rozklad morálky. Samozřejmě s plánovanou návaznou katastrofou, pro rozvrácené.
   Otázka je, jak to bylo v historii. Zda ten rozklad velkých říší byl samovolný a zákonitý, anebo také někým podněcovaný. P.K.

   Smazat
  5. Autor vzpomíná na plakáty. Pamatuji na jeden, který mne velmi rozesmál. Tvrdilo se na něm, že odborníci musí nastoupit na vedoucí místa. Tyto plakáty byly vylepeny po hadrákovém převratu v oknech místního Katolického domu. Později jsem se dozvěděl, že plakáty tiskli v Mnichově a ve velkém je k nám vozily kamiony. V okolních podnicích vrcholila štvanice na komuniusty. Na jejich místa nastupovali drzí hlupáci. Odborníky ti drzí gauneři opravdu byli. Velká fabrika v okolí vyrábí nyní méně než 10% výroby pod vedením údajných bolševických neodborníků v době před převratem. Nikde ani náznak katarze demokratické sebranky nad spáchanými zločiny. Tak mne napadá není rabování v rozsahu stovek miliard ročně platba za ty hnusné plakáty na křídovém papíře z doby převratu?

   Smazat
  6. 19:30
   I takové zajímavosti jako volba vedoucího provozu proběhly (vyhrál pochopitelně ten dosavadní, komunista). Ale Soudek, Telička, Tošovský...ti s komunisty neměli nic společného, že?
   Nakonec pamatujeme i plakáty proti ,,CSSRNobylu" z Rakouska, hájící zájem třeba Saúdské Arábie . Vliv tenkrát neměly, i když Lída Rakušanová
   je často citovala z RFE. Pokud jste v 90. létech navštívili Temelín, měl tam vystaveny vzorky své ,,modernizace" od Westinghouse. Byly to nástěnky pro laickou veřejnost , takže například vystavoval desky s procesory 8086, zatímco před jeho příchodem jsem viděl dodávat ze Škodovky systémy, osazené o generaci mladším 80286.
   Chci tím jen říct, že s věcnou správností informací pro veřejnost si nikdo starosti nedělá.Západ, stejně jako komunisté, nás pokládali za bezperspektivní (komunisté používali jiný výraz - bezpartijní).

   Smazat
  7. Anonymní22. března 2019 19:30
   „.. odborníci musí nastoupit na vedoucí místa. Tyto plakáty byly vylepeny po hadrákovém převratu ..“

   Nechci hodnotit současný stav ve firmách, protože to je záležitost jejich majitelů. Tak jsme to chtěli. Ale proč jsme chtěli tu změnu? Protože nomenklaturní reálný socialismus, byl hodně pokrytecký. Oháněl se lidem a u koryt se držely klany papalášů. Tyto vztahy fungovaly až do úrovní vedení podniků. Možná nějaký komunista namítne, že u nich to tak nebylo, potom to byla nesystémová anomálie, protože v 98% procentech případů to tak bylo. Ale spíš byl špatně informován. P.K.

   Smazat
 3. Nic proti tomu být bez EU. Jde o svazek zemí, spojený diktaturou kapitálu pod velením postnacistického Německa, které vždy muselo hrát v Evropě prim - především "mečem i ohněm". Češi z tisíciletého sousedství s nenažraným dravcem, jen na autoškoda VW vydělal za dobu vlastnictví přes 300 miliard Kč - nebyly by dobré pro konečné "odražení se ode dna"? ale ony slouží ke rdoušení českého národa a státu!!! Prostě kdysi 300 volů a 3 tisíce hřiven stříbra, dnes vydrancovaný český průmysl. Zum Befehl!
  Tedy já bych byl ještě daleko raději bez NATO. Neutrálním státem. Jsem nerad, že jsou i mým jménem vedeny teroristické války bohatých proti jiným, slabším národům, také dětem, jen s cílem je vydrancovat, ukořistit jejich bohatství v zájmu diktatury kapitálu, ale proti zájmům lidstva... Včera bylo napsáno, že nejšťastnějším národem jsou Finové, Češí jsou na 20 místě - a to dostali všichni růžové brýle. A COŽE FINOVÉ - JAK SI MOHLI DOVOLIT NEVSTOUPIT DO NATO, JAKTO, ŽE MOHOU BÝT NEUTRÁLNÍM STÁTEM a neboji se Ruska? JAK TO, ŽE JSOU NEUTRÁLNÍ RAKOUSKO, ŠVÉDSKO, IRSKO, ŠVÝCARSKO A PROČ NE MY? PROČ MUSÍME BOJOVAZT PROTI JINÝM LIDEM JEN PRO ZÁJMY DIKTATURY KAPITÁLU??? žE SE SAMI NEUBRÁNÍME? - FINSKO, RAKOUSKO ANO? a PROTI KOMU SE MÁME BRÁNIT, JEDINÉ A ODVĚKÉ NEBEZPEČÍ PRO ČESKÝ NÁROD JSOU NĚMCI!!! A to si myslíte, že nějaké NATO nás před potnacistickým Německem ochrání - vždyť to už nás napůl spolklo!!! Tedy především český majetek, kulturní bohatství, zase si z nás Germáni udělali jen národ sluhů a služek a Vám se to milí Češi líbí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní22. března 2019 10:31
   Zájmy Čechů a Němců, přinejmenším nejsou totožné. Vždy jsme museli být ve velkém střehu a nepřijímat jejich snahy, nás asimilovat do jednoho svazku s nimi.
   V současnosti je naše národní uvědomění, ze všech stran nahlodáváno a nalamováno. Sice za jiným cílem a týká se národů celé EUropy, ale pro naší existenci, je stejně likvidační rozplynutí v moři evropského chalifátu, jako v germánském moři.
   Obojímu musíme vzdorovat, posilováním své suverenity. Tj. mít vlastní armádu pro zajištění bezpečnosti země, máme dost zemědělské půdy pro zajištění potravinové soběstačnosti a máme průmyslovou tradici pro vytvoření silné ekonomiky. Ano, je to v rozporu se zájmy globalizátorů, kteří by nejraději veškerý průmysl převedli do Číny a zemědělskou činnost u nás zlikvidovali dotováním velkoplošného pěstování průmyslových plodin. Ale je to možné, když budeme mít politiky, kteří jsou českými vlastenci. P.K.

   Smazat
  2. 10:31 dobrý a co radíš ? Já se snažím 30 let volit to nejmenší zlo, ale výsledek = 0.

   Smazat
  3. 11:12 Čecháčci vlastenčí stejně jako pracují, teda hubou! Němci přijímají muslimské uprchlíky nejen jako pokání za zahubené či vypuzené židy a aby se vhodně rasově promísili, ale hlavně proto, aby se k nim nehrnula postkomunistická zlodějská východní lůza. My jsme vypuzením a oloupením Němců získali volnou kapacitu 3 milionů osob, kterou jsme zaplnili slovenskými cikány, azbuckými a českými lemply. A vyjeme pokrytecky kvůli stovkám. Švejkové - do zbraně !!! A na stráž !!! Parazitičtí čecháčkové se bojí další parazitické konkurence? Podle sebe soudí jiné. Rodilých Němců se bojí a škodolibě a krátkozrace se těší na islamizaci Německa. Ubožáci. Kdo stojí o vás čecháčkové ??? Češi, nekrást tady !!! Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.
   Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle vytvořené jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek a zmetek vytvořil. Ani děti se mu moc nevydařily. Pravda vyděsí !!! Mnichovská dohoda: Čecháčkové si svůj stát nevybojovali ale vysomrovali na západních velmocech a stejným způsobem o něj přišli. Kdo se ani nepokusí ubránit sám, musí po zbytek života platit výpalné "osvoboditelům". A tak jako se Kosovci odtrhli od azbuckého Srbska aby se připojili k ještě primitivnější Albánii, Čecháčkové se odtrhli od civilizovaného Rakousko-Uherska aby se připojili k putinovskému Rusku! Patří za Ural ...

   Smazat
 4. Mám dojem, že za autorova "mala" měly matky možnost doma zůstat několik let, neboť pracovní místo jim podnik musel držet tři roky. Prvního půl roku pobíraly od podniku, resp. od státu větší peníz, pak po zbytek menší. To by snad upřesnily některé dámy z diskusní komunity. Díky finančnímu zabezpečení matky a jistému zaměstnání otce tak mnohé maminy byly na mateřské klidně šest let nebo i více podle počtu dětí, jak na sebe navazovaly. Určitě ale peněz dostatek u mladých rodin nebyl, zvláště u samoživitelek, ale myslím, že mladé maminky využívaly v drtivé většině tříleté maximum na pobyt s děckem doma, takže finanční situace zase až tak žalostná nebyla, aby šly do práce dříve.
  Nebylo to ale jistě finančně ideální, také proto první polistopadové vlády tyto poměry kritizovaly, ronily slzy nad osudem mladých maminek, vznášely krásné sliby, ale stačilo se zeptat tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Petra Millera, jak tedy vláda převede své krásné řeči do konkrétního navýšení mateřské - a začalo ptydepe... Za 30 let s tím vlády nic moc neudělaly a ženy mají nadále nižší důchody z nemalé míry právě kvůli tomu, že není patřičně oceněna jejich práce pro východu dětí, nemluvě o servisu pro domácnost, aby mohly dělat podobnou pracovní kariéru jako muži. Jen kolik jeslí a školek bylo zrušeno, jak jsou financovány kroužky a dětské a mládežnické organizace, jaké jsou rozdíly v platech na stejných pracovních pozicích atd.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím,jak jste starý Vy a jak starý je pisatel předchozích řádek, ale já jsem měla možnost být na mateřské do 1 roku věku dítěte. Takhle dlouho mi zaměstnavatel pracovní místo "držel". Jde o roky 1969 a 1972.

   Smazat
  2. 17:10 Já měla děti 1974 a 76. Bylo to tak, že jeden rok musel zaměstnavatel držet pro vás vaše místo, a pak vás mohl přeřadit na jiné, podobné, stejně placené. Moje zkušenost je, že to záleželo na dohodě a vztazích na pracovišti. Sehnat místo nebyl v té době většinou neřešitelný problém.
   Bolševik reguloval počet studujících v určitých oborech tak, že bylo náročné se na školu dostat, ale pak se uplatnění pro daný obor snadněji našlo. (Jsem z Prahy.)

   Smazat
  3. Jistě nikdy v minulosti a tím méně dnes nebylo postavení maminek ideální. Nicméně rozkradení jesli a školek byl zločin nad zločiny. I dnes je řada maminek, které by dávaly děti do jeslí a chodili do práce - už z finančních důvodů. Ale úplně se zapomíná, že svým způsoberm to byl i pro maminku odpočinek, setkání se starými známými, udržení si postavení v zaměstnání a hlavně a v první řadě: děti, které prošly v kojeneckém a batolecím věku společností svých vrstevníků jsou daleko dokonaleji vybaveny imunitou i psychickou odolností a daleko dříve se třeba i jen naučily chodit na nočník.... Jeselská generace je prostě zdravější a ty povídačky o "nej"maminčiny náruče do 3-4 roků jsou lží. A tyto lži, dokonce podepsané zkorumpovanými pediatry, se projevily úpadkem porodnosti, vysokou invaliditou dětí a vymíráním národa. A nakonec se staly základem pro dnes oprávněně kritizovanou nerovnostžen vůči mužům v povolání a karierních šancích. A s tím ruku v ruce jde i nižší kvalifikace a finanční ohodnocení!
   Najde se v česku skutečně politik, který přivede národ zase k rozkvětu??? Ti, co se o to aspoň snaží, ti jsou okřikováni, okopáváni těmi, co stojí za rozkradením státu a okradením občanů o 7 bilionů kKč po převratu 1989. Tito největší zlosynové naší současné doby Temna jsou ovšem kápové diktatury kapitálu a ti svou zločinnost nevzdají, proč také, když mají pod palcem silové struktury státu a jeho tzv. sloupy!!!

   Smazat
 5. už si niečo pamätám a ešte viac som toho zabudol, ale jeden zážitok z nedávnej návštevy Prahy a cesta metrom, sedel som ja aj moja manželka, dookola omladina sústredená na fejzbúúúk - stanica, vstúpila zjavne staršia pani v mojich rokoch, ja som automaticky vstal a ponúkol jej miesto, poďakovala , ja slovensky no je to predsa povinnosť, počudovala sa zjavne a omladina prejavila pohŕdanie nad komouškou výchovou - no ... zbytky federace ....

  OdpovědětSmazat
 6. Dobrý den.
  Vážení, nějak jste pozapomněli na "tykadla", které si řidič autobusu odseděl natvrdo. Pokud se nemýlím. Já jsem sice již postarší tzv. "tichá generace" (76) a žádný plakát jsem nepomalovala na veřejnosti nikdy. Ovšem před chvílí jsem dostala email a tam jeden plakát byl. Měla jej na zádech jedna dívčina, hezké postavy, s motorkářskou kuklou na hlavě a mezi "půlkami" špagát. Jinak nic. Jela na motorce.Docela slušně a přidali se hoši v autě. Údajně to měla být sázka. Abych Vám ten pěkný pohled umožnila, klikněte na
  http://www.jenpromuze.cz/video/14941-video-ze-ktereho-chlapi-zesili-a-zenske-zhynou-zavisti.
  Závistí jsem nezhynula a holčinu jsem chápala. I my, coby kdysi "mlaďoši" jsme přehazovali přes postraňky. Hlavně, že nezapříčinila žádný karambol.
  Pěkný víkend, chlapci.

  OdpovědětSmazat
 7. Vážený autore, když už mluvíte o té češtinářce v závěru článku, tak vězte, že by vůbec nebyla ráda, kdyby jí spolupracovník řekl, že "se bude soustředit". Čeština zná buď "soustředí se" nebo "soustřeďuje se". Už i na Vás ta angličtina útočí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tuším, že autor to věděl "soustředit", a mohl dát moderní modernizované sloveso do uvozovek. Dal za ně jenom ...

   Smazat
 8. Bať, bať obsah i forma by měly být v jednotě.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.