Reklama

středa 27. března 2019

Pohled z Turecka: čeho se obává Pentagon v souvislosti s dodávkami S-400

27. 3. 2019    military
Turecko bude moci při používání raketového systému S-400 zjistit, zda je stíhací letoun F-35 skutečně pro radarové systémy neviditelný. Trilionový program na výrobu letadel je ohrožen. V tom spočívá strach Pentagonu. Píše o tom turecký list Cumhuriyet v článku "S-400 - více než vojenský nákup". Autoři Onur Erim a Walid Mohammed uvádějí, že v moderních vojenských strategiích je nesmírně důležité kontrolovat vzdušný prostor. Kontrola je zajišťována "dokonalými" stíhačkami a "dokonalým" systémem protivzdušné obrany (PVO), který chrání před jakýmikoli létajícími objekty, ať už letadly, drony či raketami. Podle nich je turecký systém protivzdušné obrany "zranitelný vůči raketovému útoku zvenčí".


Ankara mnohokrát žádala USA, aby jí dodaly systém PVO Patriot, ale to bylo odmítnuto. Poté byl v roce 2017 uzavřen kontrakt s Ruskem na dodávku systému protivzdušné obrany S-400, připomínají autoři.

Dodávka je naplánována na listopad 2019 a systém bude zapojen do bojové služby po instalaci kompatibilního softwaru. "Poskytne Turecku podstatnou strategickou výhodu v regionu, ale americká vláda je zásadně proti tomuto kroku a komentuje jej jako nebezpečí pro NATO", zdůrazňují autoři.

Skutečně, připomeňme si prohlášení amerického generála Curtise Scaparottiho, který je hlavou sjednocených ozbrojených sil NATO v Evropě. "Já, jako voják bych radil, aby nebyla realizována dohoda s F-35, aby se neprováděly bojové vzlety v podmínkách, kdy náš spojenec používá ruské systémy, zejména systémy PVO", řekl, když odpovídal na otázky amerických senátorů. Podle jeho názoru je S-400 údajně nemožné integrovat do celkového systému PVO aliance.

Cumhuriyet však namítá, že v sousedních zemích, Řecku, Bulharsku, na Slovensku, jsou S-300 a podobné zbraňové systémy používány, a jsou zahrnuty do systému vzdušného dohledu NATO. Proč tedy USA tak důrazně protestují proti integraci S-400 v Turecku?

Onur Erim a Walid Mohammed to připisují skutečnosti, že systémy protivzdušné obrany S-400 "používají velmi složité radarové systémy a jsou schopny ničit cíle pomocí různých raket". Systém může "zvolit raketu, která se automaticky spustí v souladu s charakteristikami cíle", "kontrolovat cíl ze vzdálenosti 600 km, blokovat jakýkoliv létající objekt ve vzdálenosti 400 km a zničit jej v rozmezí 250 km".

Znamená to, že tento systém PVO, umístěný na různých místech, může kontrolovat buď "téměř celou Sýrii, východní Středomoří a vzdušný prostor Kypru", nebo "vzdušný prostor západního Středomoří a dokonce celého Řecka". Takže může také eliminovat hrozby, vycházející od Izraele. Právě proto (kvůli Izraeli) USA po mnoho let dělaly průtahy s realizací prodeje systémů Patriot Turecku, soudí Onur Erim a Walid Mohammed.

Podle nich souvisí hlavní obavy USA s tím, že radary S-400 budou schopny "uvidět" neviditelný letoun F-35. Situace se pro USA komplikuje tím, že Turecko je jedním z výrobců komponentů pro stíhačky F-35. A právě v Turecku se mělo umístit regionální středomořské středisko technické obsluhy. Pentagon se také obává, že tyto údaje uniknou do Ruska, uvádějí autoři.

Přičemž, dodávají, program F-35 je propočítán do roku 2070 a jeho celkový rozpočet s dodávkami produkce se odhaduje na 1,6 trilionu dolarů. V případě zjištění nedostatků povede likvidace projektu ke značným ztrátám, protože pouze v zemích EU se plánuje prodej 5 tisíc F-35 za 650 miliard dolarů.

Autoři se nedomnívají, že by odmítnutí dodávek F-35 mělo za následek, že by Řecko získalo převahu nad tureckými vzdušnými silami v souvislosti s dodávkami stíhaček F-16 do Atén od roku 2022. Od roku 2030 začnou do výzbroje tureckých vzdušných sil docházet stíhačky páté generace domácí výroby (TFX), "které budou moci tento problém vyřešit".

S "psychologií studené války" nemůže Turecko toho mnoho dosáhnout. Dnes i Evropská unie plánuje vytvoření své vlastní armády. Turecko si může zajistit "silné a důležité pozice v nové struktuře" a také hrát nezávislejší a aktivnější roli ve světě, jak to odkázal zakladatel národa Kemal Atatürk, uzavírají Onur Erim a Walid Mohammed.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

18 komentářů :

 1. Jenom aby to nedopadlo přesně naopak a Američani nezjistili přesné charakteristiky a slabiny S400. A by nakonec Rusové nečuměli jak péra z gauče, stejně jako před nedávnem čuměli když jim Turci sejmuli tu stíhačku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádné strachy, ty pojistky technologie jsou tak zabezpečené, že při snaze je rozkrýt se sami zničí. To že Rusové zatím neodpověděli neznamená, že ještě neodpoví. Všechno má svůj čas i odpověď.

   Smazat
  2. No, já myslím, že by Putin Trumpa přepral, nebo co myslíš ty?

   Smazat
  3. Dopadne to tak jako s boingy. F 35 je paskvil za stovky miliard a těm co to jen trochu pálí už došlo, že nákup těchto nepovedených stíhaček je vyhozením spousty peněz za nedokončený vývoj špatného směru vývoje. Až se provalí, kolik už se jich rozpláclo o zem, nikdo o tuhle rachotinu už nebude mít zájem. Mimo Izraele.

   Smazat
  4. Zazracny a jenom Roury postacujou a udrzujou teroristicky USA/NATO v uctivy vzdalenosti a v panickem strachu..A zbrane casto smejdy USA se nekupujou..
   Monopoly je vyrabeji, protoze dostavaji triliony a nemaji konkurenci. Podplaceji Pentagon generaly aby nekontrolovali dodavky na zaklade kvality..
   A drahy drony skoncili , protoze kazdej je zpicne dneska dolu ..Protoze se neumi vyhnout utokum ze zeme..

   Smazat
  5. Poslední "drc" s Boeingem je ukázka, že SS si vždy s novými technologie moc netykají. Usnuli na vavřínech před 30 léty a nyní se jen diví. Rus neposlechne a postaví si námořní základnu ve Venezuele. Co udělá "náhradní" president? Nic. Půjde "mručet".

   Smazat
 2. S 400 Turci kupují, protože tento systém na dálku Američani nejsou schopni vypnout a tím Turci pokud by Američani chtěli Turecko humanitárně bombardovat, odpoví Ruským humanitárním systémem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A totéž platí i pro řecké, či jiné potenciální NATO či izraelské luftpiraten. Bezpečnost Turecka musí být, a také je, pro tureckého presidenta a pro tureckou vládu PRIORITOU. TÜRKIYE FIRST! I kdyby se USA postolicovaly, obranu Ankary nevypnou.

   Smazat
  2. 22:14 Jen my jsme pitomi...Porad spolehame na "spojence" pritom z historie dobre vime,ze jsou jen docasni

   Smazat
  3. Tak nějak se nabízí odpověď:

   1939: Zvoní, zvoní zrady zvon čí ruce ho rozhoupaly?
   Francie sladká hrdý Albion a my jsme je milovali.
   2019...Zvoní, zvoní zrady zvon čí ruce ho rozhoupaly?
   Unie prohnilá, NATO batalion a my se k nim dali.
   P.S. Kdo jednou zradí, vždycky zradí. A asi bychom na rok 39, zejména letos neměli zapomínat, o 21.srpnu 68 melou do dneška. Hej hou. Rudý dědeček

   Smazat
  4. 23:19
   Dobřže napsáno
   V.V.

   Smazat
 3. Pindy o nerealizaci programu F 35 s Tureckem u mne vyvolávají úsměv na tváři. Je veřejným tajemstvím, že tento program se
  , alespoň zatím, moc nepovedl. Letadlo má spoustu dětských nemocí, ale hlavně, neúměrně se prodražilo. Aby výsledná cena sériového stroje byla co nejnižší a zaplatil se předražený vývoj, mělo by být vyrobeno (ale hlavně prodáno) co nejvíce strojů. Už když z programu vycouvala Kanada, udělalo to výrobci dost velkou čáru přes rozpočet. Každý další odpadlík bude zvyšovat cenu sériových strojů pro zbylé odběratele. Tak že úvaha Scaparottiho je mimo mísu. Výrobce bude rád za každé prodané letadlo. A protože má dlouhé prsty, přejde se úvaha pana generála mlčením a Turci, pokud sami neztratí zájem, svá letadla dostanou.

  OdpovědětSmazat
 4. Ani se Turecku nedivím že kupují S-400 to je nejlepší obrana proti usa.

  OdpovědětSmazat
 5. Tuto větu z perexu tohoto článku bychom měli našim vojenským funkcionářům a poslancům předčítat každý večer místo večerníčku:
  „…v moderních vojenských strategiích je nesmírně důležité kontrolovat vzdušný prostor. Kontrola je zajišťována "dokonalými" stíhačkami a "dokonalým" systémem protivzdušné obrany (PVO), který chrání před jakýmikoli létajícími objekty, ať už letadly, drony či raketami.“
  Místo extrémně předražených lehkých vrtulníků z USA, které naprosto k ničemu nepotřebujeme (lehkých, středních transportních a bitevních vrtulníků máme opravdu dost!) a jsou fakt tím posledním, co teď armáda akutně potřebuje, bychom měli urychleně obnovit PVOS, kterou jsme si postupně takřka úplně zrušili. Těch pár odpalovacích zařízení systému Kub a 14 stíhaček by v případě krize neochránilo ani Prahu, natož střední Čechy a o ČR jako celku vůbec nemluvě; ostatně stejně jako v případě rozsáhlejší pozemní operace celá ta naše „armáda“, jež by možná pár dní vydržela bránit ve středních Čechách perimetr kolem Prahy.
  A protiraketovou obranu jsme měli jen v letech 1990-93, kdy jsme odebrali jeden oddíl systému S-300 (z cca 12 objednaných), jenž mohl také chránit jen pražský perimetr, než jsme ten oddíl předali do SR.
  Paní/páni poslanci, branný a bezpečnostní výbore, paní/páni vojenští funkcionáři, co s tím hodláte udělat?, kde na tohle nutné, leč extrémně rozsáhlé dozbrojení chcete vzít peníze?, jakou strategii zvolíte, abyste pro ČR, tedy pro nás všechny občany a poplatníky dosáhli nejvýhodnějších cen namísto těch finančních šíleností, co po nás požadují USA za horem-dolem vnucované zbraně, které nepotřebujeme?!?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My už dávno nemáme armádu a spolek žoldáků vůbec nemáme pro vlastní obranu. Primárně slouží k odčerpávání peněz daňových poplatníků zbrojařským koncernům a sekundárně k plnění vedlejších úkolů v imperialistických plánech především Američanů. K druhému úkolu nám stačí pěchotní zbraně a prostředky pro logistiku. To znamená dopravní letadla, obrněná auta a transportéry a lehké pěchotní zbraně. K tomu prvnímu poslouží cokoliv. Můžou to být vrtulníky, tanky, pásové OT, minomety, děla,...Prostě vše, co si kdo vymyslí, že to nutně "potřebujeme". Bez jakékoliv racionální úvahy a koncepce obrany vlastního státu.
   Aby jsme mohli opět mluvit o skutečné armádě, museli by jsme znovu zavést vojenskou službu. I když máme cca 40 tisíc profi příslušníků armády, skutečných vojáků je cca polovina. Tohle množství by nedokázalo ubránit ani průměrně velký okres. A to nemluvím o možnosti doplňování ztrát. Většina dnešních kluků nikdy nedržela v ruce zbraň. Naučit je alespoň základům zacházení se zbraněmi, vojenské disciplíně (drtivá většina nechápe, že v armádě neexistuje demokracie a o rozkazech se nediskutuje, jakkoliv se jim mohou zdát stupidní a nebezpečné) a základům vojenské taktiky zabere měsíce. Budeme mít tolik času? Vždyť generalita ani neví, s kolika branci může vlastně počítat. Při odvodech se kluci vytřídili podle zdravotních možností. Menší lazaři dostali zařazení k pomocným jednotkám, větší dostali modrou a byli vyřazeni z evidence. Velení mělo alespoň rámcový přehled, s kolika vojáky mohou v tom kterém ročníku počítat. Co vědí dnes?

   Smazat
  2. Z novely branného zákona byla vyškrtnuta pasáž o povinných odvodech, takže vojenští plánovači byli zbaveni základní informace o počtu použitelných osob v případě mobilizace, o jejich fyzické kondici a odbornosti. Zato se tam objevily 3 odstavce o tom, jak mohou brannou povinnost v ČR převzít cizinci(!!!). Pro koho ti poslanci, kteří tu novelu takto "vylepšili", vlastně pracují?!? Tedy po vojensku: v čím žoldu?!? Poslanci, kteří tento zákon takto zprznili a pro něj hlasovali, by měli být obžalováni z vlastizrady, protože tím radikálně snížili obranyschopnost státu v době jakékoli krize!!!

   Smazat
 6. Na přivedení naší armády do současného ubohého stavu se cíleně pracovalo."Dobrá" armáda je totiž jedním z atributů státnosti .Je-li však v takovém stavu jako ta naše,tak i kdyby vše fungovalo jak by mělo,tak je státnost v pr..li.Bohužel ,ale nefunguje nic .

  OdpovědětSmazat
 7. Jo, jen poznámečka k textu: 5.000 F-35 pro EU? Nespletli se autoři o jeden řád? Přes 5.000 ks se v USA dostal ve výrobě akorát Phantom, který se ale používal skoro všude krom států Varšavské smlouvy...
  Jinak si myslím, že Rusku může být celkem ukradené, jestli se o parametrech S-400 dovědí v USA, protože doma už budou zavádět systém S-500, který je opět o třídu výše než S-400.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.