Reklama

pondělí 11. března 2019

Porošenko se stal nepotřebným provokatérem


Rostislav Iščenko
11. 3. 2019   cont
Uplynuly dva dny, co Bloomberg zveřejnil informace, že německá kancléřka Angela Merkelová během Mnichovské bezpečnostní konference odmítla "lákavou" nabídku amerického viceprezidenta Michaela Pence, aby společně s Francií vyslala válečné lodě do Kerčského průlivu. Účelem akce mělo být "předvedení jednoty Západu" a jeho záměr "zachovat přístup k těmto vodám". Vzhledem k tomu, že ani USA, ani Německo, ani Francie se dosud nepostaraly o vyvrácení této informace, můžeme ji považovat za potvrzenou. Navíc, pokud se Berlín, Paříž nebo Washington vrátí k tomuto tématu a budou dokonce popírat fakt jednání, poslouží to jako dodatečné potvrzení úmyslného vypuštění informace, která podkopává postavení Kyjeva.

Informace se v podstatě již během tří volných dnů "obehrála" a nepřekročila rámec zpráv. Jakýkoli pokus o vyvrácení ji nyní vrátí mezi topky zpravodajských agentur, aniž by se cokoli změnilo na podstatě. Pokud se jednalo a Berlín s Paříží se odmítly účastnit dobrodružství, je to pro Kyjev špatné. Pokud jednání o tomto tématu vůbec nezačala, je to pro Kyjev dokonce ještě horší, neboť jeho pozice ohledně Kerčského průlivu je založena na skutečnosti, že provokace budou pokračovat buď se západními "pozorovateli" na ukrajinských lodích, nebo za účasti válečných lodí NATO pro krytí pokusu o průlom.

Známé skutečnosti naznačují, že jednání o organizování společné provokace v oblasti Kerčské úžiny přece jen proběhla. A ex post vypuštění informace do tisku bylo jasně úmyslné a jeho cílem byla definitivní diskreditace Porošenka jako kandidáta na prezidenta Ukrajiny.

Pamatujeme si, že právě před a během Mnichovské konference Kyjev na všech úrovních (prezident, ministr zahraničních věcí, ministr obrany) oznamoval, že se bude co nevidět konat nový (tentokrát úspěšný) průlom přes Kerčský průliv. Bylo uvedeno, že velká Británie je připravena poslat své lodě do Černého moře, aby přikryla tento pokus. USA neučinily jednoznačné prohlášení, ale také projevily připravenost podpořit svůj klientský režim v Kyjevě.

Nicméně, jak si pamatujeme, USA nejsou členem EU a Velká Británie se skandálem (definitivně neuzavřela dohodu o způsobu "civilizovaného rozvodu") opouští Evropskou unii. Mezitím se Washington zajímá ne pouze o provokace na ruských hranicích, ale o provokace takové, které by zajistily ostrý konflikt mezi Ruskem a EU. USA podnikají poslední zoufalé snahy o zastavení Severního proudu 2, rozbití energetické spolupráce mezi Ruskem a EU konkrétně a hospodářské spolupráce celkově. Jen tak může Washington zastavit vytvoření Velké Eurasie (od Lisabonu až po Šanghaj). Realizace tohoto projektu přece nevyhnutelně, bez válek a jiných otřesů, činí americkou hegemonii na planetě nemožnou a mění USA na regionální mocnost, která nemá zaručen dominantní vliv ani v Jižní Americe.

Je jasné, že zapojení rumunského a bulharského námořnictva do provokací, dokonce pod krytím USA a Velké Británie, nezaručovalo, že se EU začlení do konfliktu. V Paříži a Berlíně jsou tyto okrajové země, které žijí díky pomoci "starších bratrů", považovány za neplnohodnotnou Evropu a není jim dovoleno formovat politiku Evropské unie. To znamená, že k tomu, aby byla provokace efektivní, bylo zapotřebí do ní zapojit vedoucí představitele EU (Německo, Francii, Itálii).

Vzhledem k postavení italské vlády, která naléhavě požaduje, aby Evropská unie zrušila protiruské sankce, bylo zbytečné mluvit s Římem o tomto tématu. Ale Paříž a Berlín neustále váhaly a fungovaly na principu "i našim, i vašim", ale celkově (i když jen slovem) projevovaly odhodlání tvrdé pozice vůči Rusku. Takže tam byla šance.

Když budeme usuzovat podle zdroje Bloombergu, Merkelová i tentokrát váhala a vyjadřovala svou připravenost jednorázově lodě poslat. To otvíralo Washingtonu určitý prostor pro manévrování. Za prvé, dokonce i jednorázová účast na krytí pokusu ukrajinského průlomu přes průliv mohla vážně zhoršit vztahy mezi Ruskem a Německem. Za druhé, první krok je nejtěžší, drápek uvízne - ptáček je lapený. Nejdůležitější je přesvědčit, aby byly lodě jednou poslány, a pak už existuje tisíc způsobů, jak dosáhnout jejich přítomnosti v Černém moři natrvalo.

Něco se však pokazilo. Lze předpokládat, že tím "něco" se stal prezident Porošenko, který odjel ke své smůle na konferenci v Mnichově kvůli PR, aby předvedl svým vnitřním ukrajinským oponentům "neochvějné přátelství" se Západem. Petr Alexejevič se rozhodně chtěl vrátit z Mnichova se zveřejněným konkrétním rozhodnutím o podpoře Ukrajiny v rukou. Podpora ukrajinských pokusů o průlom přes průliv loděmi klíčových zemí EU a NATO by Porošenko vyložil jako bílou kartu pro další vládnutí, po čemž by falšování voleb v jeho prospěch bylo čistě technickým problémem. Ne náhodou právě v tomto okamžiku začíná nevysvětlitelný "výbušný růst" ratingu Porošenka, kterého sociologové na určitou dobu dostali na druhé místo, přestože dokonce ukrajinští politici a experti přiznávají, že ve skutečnosti může bojovat pouze o třetí místo (a to v podstatě nikoli úspěšně).

Víme, že se Porošenko se v Mnichově setkal s Merkelovou. Je nám také známa naprostá neadekvátnost i samotného Petra Alexejeviče, i členů jeho týmu v oblasti zahraniční politiky. Upřímně věří tomu, že Evropa, ... , uspokojí všechna přání Ukrajiny. Myslí si, že přinejhorším jí to USA nařídí. Kyjev nechce přijmout skutečnost, v níž Washington zdaleka není všemohoucí.

Žijí v jednoduchém jednorozměrném světě, v němž všechno závisí na Spojených státech. Je třeba pouze přesvědčit velkého bílého pána, aby konal tak, jak jeho věrní kyjevští příručí napovídají, a všechno bude v pořádku. Vypadá to, že Porošenko přecenil počáteční připravenost Merkelové jednou lodě poslat a otevřeně kancléřce vysvětlil, že jde o trvalou přítomnost eskadry NATO v zóně průlivu s úkolem zajistit volný průjezd ukrajinského námořnictva do Azovského moře a zpět.

Merkelová, na rozdíl od kyjevských vůdců, netrpí demencí. Není třeba jí vysvětlovat, že i jednorázová akce je riskantní. Jedinou výpravu eskadry NATO ke Kerči je ještě možné vysvětlit přáním na místě, na vlastní oči se ujistit, kdo má pravdu a kdo je v tomto sporu vinen. Samozřejmě, povzbuzení, pod krytím NATO, ukrajinští "mořští vlci" by se mohli rozhodnout použít zbraně. To ale vůbec neznamená, že by lodě NATO také zahájily palbu na ruské námořnictvo. Během severní války v letech 1700-1721 britská eskadra nejednou pozorovala, jak ruští námořníci rozbíjeli švédskou flotilu, ale podpořit Švédy nespěchala. Holt, Merkelová mohla doufat, že jednou prokličkuje: vyhoví jak USA, a s Ruskem se také moc nepohádá.

Ale stálou přítomnost eskadry NATO poblíž teritoriálních vod Ruska, přičemž ve velmi citlivé zóně pro Moskvu, by Kreml jednoznačně interpretoval jako agresivní akt. Nebezpečí vojenské konfrontace, dokonce i náhodné, by se dramaticky zvýšilo. Ani Německo ani Francie to nepotřebují. A tak Berlín a Paříž společně nazývají projekt podpory ukrajinského průlomu přes průliv zbytečnou provokací, a po nějaké době USA oficiálně zakazují Porošenkovi organizovat provokace v oblasti Kerčského průlivu. Washington nechce být sám odpovědný za kyjevské avantýry. Samozřejmě že USA chtějí, aby Rusko bojovalo za Ukrajinu, avšak ne s nimi, ale s EU.

Porošenko ve skutečnosti vylekal Merkelovou svou neúnavnou a neskrývanou agresivitou a zmařil tak dobře se rozvíjející americkou operaci na vtahování EU do vojenské konfrontace s Ruskem na Černém moři. Soudě podle toho, jak se po té aktivizovali domácí političtí odpůrci Petra Alexejeviče a jak mu začal klesat sociology nafouklý rating, Washington se definitivně zklamal v Porošenkovi kvůli jeho organické neschopnosti řešit Američany zadané úkoly. On nejenže zbabral válku na Donbasu, za kterou byl osobně zodpovědný, nejen zdiskreditoval kyjevský režim v očích Evropy, ale podařilo se mu dokonce zmařit i operaci místo něho připravenou samotnými Američany na rozdmýchávání napětí v zóně Kerčského průlivu.

Zdá se, že po té Washington souhlasil s odbouráním Porošenka jakýmkoli způsobem. Až dosud Američané trvali na tom, aby tento boj nepřekračoval ústavní rámec, což vážně omezilo možnosti Porošenkových konkurentů. Silový vliv na ně byl utvářen jako ústavní boj proti korupčníkům a zrádcům vlasti, a všechna jejich odvetná opatření byla interpretována jako vzpoura. Nyní jsou zákazy odstraněny. Příznivci Tymošenkové začínají na sílu reagovat silou. Většina kandidátů se spojila proti Porošenkovi a jeho šance dokonce na silové udržení moci začaly mířit k nule.

Nu což, jak zemřelý sportovní komentátor Nikolaj Ozerov říkal: "Nestřelíš ty, střelí tobě!"

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

40 komentářů :

 1. Je fantastické kam až dospěla arogance zdegenerovaných zvrhlých parazitů. Volby jsou fraška.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak jinak než volbama ustanovit prezidenta, vládu, hejtmana, starostu,...?

   Smazat
  2. losovaním -

   Smazat
  3. 9.11 11.05 volby nebo losování - pokud nasypete na kandidátky/do osudí loženou bandu šmejdů poplatných službou Deep state, je koho z nich zvolíte, nebo koho papoušek vytáhne z osudí.

   Výsledek bude stejný. Čert jak jeho babička, či Belial, soudruh Lucifer, nebo Mefisto, či Blekota... Lilith, Šejdrová, ... Záprtek, Kleofáš, či Trepifajxl, Belzeba... pan Farář vám rád přidá další jména, třeba pan Satanáš... VOLTE GÓJIM PO LIBOSTI - SLOUHY, kteří budou za vás mluvit a za nás škodit...

   Smazat
  4. Se česky řekne:
   Nedáš?
   Dostaneš.
   Nemaj sporťáka.

   Smazat
  5. 9:11 Když Američan na dálku označí Venezuelanům za prezidenta Juana Guaidó, tak to se nazývá jak? Volby?

   Smazat
  6. Tohle neschopny , paraziticky hovado nazyvat a pridavat jemu schopnosti dokonce provedeni Provokace , je neuveritelna fantasie..
   Beha to vsude a zebra , nikdo se s nim nechce bavit , protoze vydira miliony s tim ,ze je nebezpecny a proti Rusku , povysovat tyhle neni vubec treba...
   vrazdeni na Ukrajine pak nebere koncu, deserce z toho co nazyvaji Armadou a teror v celem narode bidou, strilenim , vrazdami, vydiranim atd. nebere konce...
   Za zady Ukrajincu kseftuje s Ruskem z chamtivosti bez konce...

   Smazat
  7. Tak či vonak tam proběhla na rozdíl od čecháčkostánu důsledná dekomunizace! Český loupeživý bachratý komunizmus vznikl a trvá jako vazalství vůči feudální Moskvě, bez ohledu na to, jaký satrapa ji zrovna ovládá a jako vlajkou zrovna mává. Ubozí, kolaborantští a neschopní Švejci a modroknížkoví Čecháčkové se potřebují schovat za sukně někoho silnějšího a přitom kulturně zaostalejšího - aby vůči němu neměli mindráky (jaký mají vůči Západu). Prolhaní, sebechvalní a sebeklamní Čecháčci jsou mistři světa v obrazoborectví, strhávání soch a symbolů, přejmenovávání ulic i vlastního státu a falšování vlastní historie, založené na bratrovraždách a zákeřných záludnostech. Podobně jako Rusové. Jenom více kradou! Dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou Ukrajinci! Páč maji vizigótskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
 2. No naštěstí se nenechali zatáhnout do provokace nechtějí bojiště Evropa. Doufám že prasečenko skončí po jejich volbách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Povstanou noví bojovníci Nězaležnoj. Mnohem chytřejší, mnohem krutější a chamtivější. Nemějte strach. Ukrajina je líhní podobných vůdců.

   Smazat
  2. Škoda, že Podroušenko ty volby nevyhraje. On je zábavnou studnicí ukázkové blbosti podporované těmi největšími "evropskými hodnotami".
   Budu se muset poohlédnout po jiném komikovi evropského formátu. Na to Petr Fiala ani Mirka Zlodějka nemají.

   Smazat
 3. Štěstí, že Česko ty lodě nemá, protože Babiš by je do Kerčského průlivu nabeton poslal!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To si piš!
   Na palubě : Štětina,Gazdík,Fijala,Petříček,Němcová. Určitě by tam byly o den dříve jak NATO.Podle toho,jak zbrkle vyhostili velvislance RF a HUAWEY je to na sto péro.

   Smazat
  2. 15:40, no jestli by byli na palubě vámi jmenovaní, byl bych všemi deseti za účast Česka na intervenci.

   Smazat
 4. Jestli Porošenko prohraje volby, tak bude zajímavé, kam s rodinou odletí (v Boryspolu má v nepřetržité pohotovosti tryskáč). Do Ruska nemůže, počítám, že se uchýli ke svému běloruskému příteli Lukašenkovi. Má to ale jeden háček, Ukrajinci si ho prý důkladně hlídají, prý na to letiště ke svému letadlu ani nedojede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem zvědavý, jestli stačí Porošenko zdrhnout

   Smazat
  2. fabriku Roshen má v Rusku, třeba by chtěl nejraději k Putinovi, ale ten mu prý nezvedá telefon :-)

   Smazat
  3. 13:06, nevím, jestli nemá Lipecká továrna tpozastavenou výrobu.

   Smazat
 5. Aeronet už zablokovali? To je výsledek cesty Babiše a Koudelky do USA ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je z pátku 8.3.2019: https://aeronet.cz/news/sarajevo-ii-atentat-na-babise-a-hnuti-ano-tesne-pred-volbami-zatimco-byl-andrej-babis-v-usa-jeho-prava-ruka-a-mistopredseda-hnuti-ano-celi-podezreni-z-organizovani-korupce/

   Smazat
  2. Ne. Zablokovali by sami sebe.

   Smazat
  3. Není zablokovaný.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 6. To, že Rusové zadrželi ukrajinské lodě a s posádkou jednají jako se zločinci ukazuje jediné: pokud se kdokoliv pokusí narušit hranice Ruska půjde ke dnu! Savčenkovou vyměnili, námořníky potrestají (asi je jenom vyhostí), ale dalšímu už to neprojde. Kdyby Ukrajince propustili nebo je nechali proplout, znamenalo by to jediné: hranice Ruska neexistují. Může si přijít kdo chce, kdy chce, kam chce a s kým chce. Všimli jste si, že propuštění námořníků požadoval kde kdo z EU i jednotlivé vlády, vyhrožovali, vyřvávali a najednou je klídek? Asi dostali adekvátní odpověď od Lavrova a Šojgu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Námořníci mají malé tresty v kategorii chuligánství. Ale kdyby další várku zaštítily síly NATO, na spadnutí by byl vážný konflikt. Možná i o tom jednal Gerasimov s Dunfordem ve Vídni.

   Smazat
  2. Jestli se nemýlím, tak Rusové by nechali lodě proplout za předpokladu,že budou dodržována pravidla. Což je na frekventované námořní cestě, a zejména při průjezdu pod mostem, nezbytnost.

   Smazat
 7. Ukrajinským prezidentem se stane ten kandidát, kterého si vyberou američtí soudruzi. A vůbec to nemusí být nikdo z první desítky předvolebních průzkumů, ani nikdo další z 1,5 metrů dlouhého volebního lístku. Klidně mohou určit někoho "z lidu" jako v případě Venezuely.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zeptejte se "vědmy", "dříve narozené kouzelnice" Allbrightové. Ona ví určitě víc než já... i vy... i než řekne.

   Smazat
  2. Já slyšel že Drahoš by měl zájem.Vypadá jak amík,bisidovat se naučí,ostatní řídí usa a eu.

   Smazat
 8. Aeronet není zablokovaný ani vypnutý. Došlo k technickému výpadku a záloha je právě převáděna na zcela nový server.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vedoucímu kolotočáři se porouchal nadpřirozený Globální projektor.

   Smazat
  2. A nebo aeronetu došly prachy.

   Smazat
  3. 14:51 Tahle kremlovorská banda - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   nestíhá zafinancovat tolik hoax-portálů!:)))

   Smazat
  4. 19:40 Trolle, máš v tom pěkný hokej, fiat-alternativa kolotočáře mezi nimi není.

   Smazat
  5. Tenhle 19:40 si stojí na tkaničkách a piští.
   Nenamáhej se, přidáno nedostaneš.
   Prohráváte.
   Svou vlastní pitomostí.

   Smazat
  6. 23:30 Rudocancy! Když si pustíš tato slova (jestli neumíš ukrajinsky, jsou tam ruský titulky!) - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4

   ... zjistíš že de facto tam shrnují základní ideje NR převedené na české reálie. Jenže na rozdíl od místních užvaněnců oni pro to něco i reálně dělají!

   A co dělá banda místních užgryndanců včetně tebe? Žvaní podle putleroffských rasozrádných notiček z Kremlu! Kdyby Putler zejtra konvertoval k islámu (a nemá k tomu podle jeho některých projevů daleko), tak první přiběhneš s koberečkem a budeš řezat makovicí o podlahu! Jsi vlastně strašně ubohej lokajík! Chceš měnit národ, ale to je lžisračka, páč jak sám tvůj šéfik David přiznal, jeho příslušníkem se může stát kdokoliv, kdo se k němu přihlásí a bude aspoň předstírat sdílené "národní hodnoty"! Ale jen rasu nikdo předstírat nedokáže, idiote! Jeden negr se o to pokoušel a upadl mu frňák! Příroda takový věci nedopouští! A esi to nevíš, jsi větší kretén než se zdálo ...

   Smazat
 9. MIMO LÁVKU.
  Podle Feniče jsou Češi vzdělaný národ.Tak poslouchej Fero: Nebýt Masaryka,českých úředníků a četníku,tak na Slovensku není ani univerzita.Chudáci Slováci si mysleli že jsou Maďaři.Pan fenič je dlouho v útlumu,točil jen hekovky,tak se musí zviditelnit.Nikdo neříká co jste si to zvolili za úžerníka.
  Čau slovenský vnuk.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyjmenoval jste toho dost, ale na další jste zapoměl: hlavně učitelé, herci (prvním slovenským filmovým Jánošíkem byl T. Pištěk), lékaři (zakladatel československé pediatrie)....Ono by neexistovalo ani samotné Slovensko. Bratislava je Bratislavou od r.1919. Do té doby Possony. Atd. Tím se nechci dotknout Slováků jako národa. Prožil jsem na Slovensku řadu let a jezdím tam každý rok na dovolenou, nebo alespoň na několik víkendů. Ale štvou mě ti "pravověrní", a to ze kteréhokoliv národa včetně Čechů. Něco jiného je vlastenectví a něco jiného fangličkaření a plané kecy. Velmi se to podobá mávátkům a heslům v prvomájových průvodech. Prádná hesla a ubohý tyjátr.

   Smazat
  2. Fero Fenič je odporné individuum. Útočí na Čechy, na prezidenta, na lidi, kteří na rozdíl od něj mají charakter a čest.

   Už na FAMU se ho v ročníku báli, protože to byl nejvýraznější kolaborant s normalizátory 70. let.

   Slovák, Jevrej, komouš a buzík - posychrované to měl Fero hned u 4 mafií.
   A takovým i zůstal.
   Lidský póvl a bezcharakterní prase, které se lísá ke kdekomu, kdo je právě u moci.

   Smazat
 10. Rumuni a Bulhari maji tradici se zapojovát.Uz to jednou dotahli az pred Stalingrad.Par dni uplyne a daji jim medaili.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.