Reklama

čtvrtek 7. března 2019

Tiež “žlté vesty”? V Albánsku demonštrujú už niekoľko týždňov masy proti korupčnej vláde

Protestujúci máva albánskou vlajkou
pred albánskymi policajtmi
počas protivládneho zhromaždenia v Tirane
Roman Bednár
7. 3. 2019 HlavnéSprávy
V hlavnom meste Albánska, Tirane obkolesili tisícky demonštrantov budovu parlamentu a žiadajú odstúpenie vlády, ktorú vedie vysoko korupčný premiér Rama. Demonštrácie trvajú už niekoľko týždňov.

Dvakrát týždenne tam prichádzajú tisícky demonštrantov a veľmi razantne sa domáhajú nových volieb. Stovky policajtov chránia parlament a postavili vôkol neho masívne prekážky. Došlo k viacerým krvavým zrážkam medzi oboma stranami.

Heslo demonštrantov – ním narážajú na protesty francúzskych žltých viest znie: Čo môžu a dokážu Francúzi, toho sme schopní aj my.

Brusel sa pokúša o vyrovnanie sporu, ale bezúspešne. Celkom na rozdiel od Francúzska, kde sa ani jediným slovom nepostavil na stranu žltých viest a do krvavého dlhotrvajúceho sporu nijako nezasahuje.

Demonštranti v Albánsku obviňujú Ramu – ktorý okrem iného sníva aj „veľkoalbánske sny – z obrovskej korupcie, v ktorej účinkuje celá vláda. Okrem toho ho obviňujú z prepojenia s organizovanou kriminalitou a s albánskou a kosovskou mafiou.

Rama je albánskym premiérom od roku 2013. Demonštrantov podporuje aj opozičná albánska Demokratická strana, čo jej poslanci vyjadrili aj tým, že sa vzdali poslaneckých mandátov.

To však Brusel odsúdil a tým nepriamo dal najavo, že je na strane Ramu a jeho korupčných spolupracovníkov.9 komentářů :

 1. Možná, že se probudil albánský lid a zjistil, že poslední roky žil ve špatném snu. Že je mu přece jen bližší pravda, právo, sociální spravedlnost, než nacismus, který mu byl v posledních letech Západem naordinován, či spíše byl k němu "NATOdemokraty" dokopán!!!

  OdpovědětSmazat
 2. V ČT ani muk. Na Novinkách na seznamu nic. Na webu Evropskéhodnoty.cz taky nic... Pak se kdekdo diví,že si lidé shánějí informace na webech, které se mainstreamu vůbec nezamlouvají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČT je každodenní zoufalství v přímém přenosu

   Smazat
  2. 13:46 To už snad ani není zoufalství, to už je idiocie ve velmi pokročilém a již neléčitelném stádiu! Oni v té tzv. "čt", jinak správně řečeno hlásné to troubě ussa ambasády (his masters voice) v Praze si ani nepřipouští, že jsou jen a výlučně pro srandu králíkům, nebo to vědí, ale jak se říká; "čí chleba jíš, toho píseň zpívej" a je jim to jedno. Peníze holt nesmrdí a za ně bude ta sebranka na Kavčích horách prohlašovat černé za bílé a obráceně a při jejich "inteligenci" tomu snad i bude věřit?!? sic!

   Smazat
 3. noviczech
  ...O Albánii! V Albánii v horské vesnici, kde lidé byli chudí a vydělávají kolem 200,- eur měsíčně někoho napadlo a zřídili si falešné stránky jedné americké stanice, nevím přesně asi CNN, ale dali za to dvojku! Tedy neporušili zákon a na tyto stránky psali v angličtině vymyšlené zprávy. No a tak si jeden člověk vydelával kolem 1000,- euro měsíčně, jiný více jak 2000,- a jedna svobodná matka asi kolem 500,- až 700,- euro! Jenže si představte, že jedné německé televizní stanici (a asi nejen jí), se to nelíbilo, tak do té horské vesnice jeli a natáčeli s těmito lidmi rozhovor, proč to dělají!?! Ten jeden jim odpověděl, a vaši lidé to dělají a to je v pořádku a my tady nesmíme? Pak byli i za starostou a ten jim přímo řekl, že je za to rád, protože z daní těchto lidí dávají obec do pořádku. Jinak byli velmi chudí! (Tyto zprávy četli hlavně Američané a mám dojem, že tam byla SWR nebo NDR, přesně už nevím)
  ...tak si vemte přátelé, jaký zájem má západ o chudý východ Evropy, jedou více jak 1000 km jen proto, že se tam našel někdo, kdo vydělává nad normu! Lidé, je mi z té (fašistické) demokracie na zvracení, otevřete oči, že ...ale co dál???

  OdpovědětSmazat
 4. Nějak se to soudruhům kapitalistům hroutí pod rukami všude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "pravda a láska" na pochodu kolem celé zeměkoule :-)

   Smazat
  2. Navzdory úsilí amerického imperialismu a světové reakce o deformaci a zničení revolučního hnutí proletariátu a osvobozeneckého boje národů toto hnutí sílilo a upevňovalo se. Pod vedením Stalina Sovětský svaz velmi rychle zacelil rány války a pokračoval v rychlém rozvoji ve všech oblastech, v ekonomice, vědě, technice atd. V zemích lidové demokracie byly pozice socialismu upevněny. Komunistické strany a protiimperialistické demokratické hnutí rozšiřovalo svůj vliv v masách.
   Za těchto podmínek světový imperialismus a kapitalismus využil moderní revizionisty, a jugoslávské mezi prvními, ve svém boji proti socialismu a osvobozeneckému boji národů.
   Byl to příval štěstí pro světový kapitalismus, že Jugoslávie, země nazývaná lidově demokratickou, přešla do opozice a vstoupila do otevřeného ideologického a politického konfliktu se Sovětským svazem, protože se jako jedna členská země v řadách socialistického tábora vzbouřila. Světový kapitalismus udělal velkou reklamu této události, která mu pomohla v jeho boji proti socialismu a revoluci.
   Ale i když to způsobilo velikou škodu věci revoluce a socialismu, nebyla titovská zrada úspěšná v rozdělení socialistického tábora a komunistického hnutí, jak reakční buržoazie doufala. Komunisté a revolucionáři na celém světě rázně odsoudili tuto zradu a poukázali na nebezpečí titoismu jako agentury imperialismu proti komunismu.
   Byli to chruščovovští revizionisté, kteří se chopili moci v Sovětském svazu po Stalinově smrti, kdo vykonali největší službu pro světový kapitalismus v jeho boji proti socialismu, revoluci a marxismu-leninismu. Vznik Chruščovovy revizionistické skupiny byl největším politickým a ideologickým vítězstvím pro strategii imperialismu po druhé světové válce.
   Kontrarevoluční převrat v Sovětském svazu způsobil obrovskou radost americkým imperialistům a všem ostatním kapitalistickým silám, protože nejmocnější socialistický stát, bašta revoluce a osvobození národů, opouštěl cestu socialismu a marxismu-leninismu a mohl být přeměněn, teoreticky i prakticky, v základnu kontrarevoluce a kapitalismu.
   Obrat, který proběhl v Sovětském svazu, vedl k rozpadu socialistického tábora a mezinárodního komunistického hnutí. Byl to jeden z hlavních faktorů, které ovlivnily rozšiřování moderního revizionismu v mnoha komunistických stranách, a vytvořily pro to příznivé podmínky. Chruščovovské revizionistické tendence vážně poškodily vývoj revoluce a socialismu v celém světě.
   Začal krutý boj mezi skutečnými marxisty-leninovci a revolučními sílami na straně jedné a chruščovovským revizionismem na straně druhé.
   Albánská strana práce hned od počátku vysoko třímala prapor nesmiřitelného a zásadového boje proti sovětskému revizionismu a jeho následovníkům, odvážně hájila marxismus-leninismus, zdroj socialismu a osvobození národů, stejně jako rozhodně bojovala proti jugoslávskému revizionismu.
   Opravdoví marxisté-leninovci a revolucionáři po celém světě povstali proti chruščovovské zradě. Z řad revolučního proletariátu různých zemí se pozvedly nové marxisticko-leninské strany, které na sebe vzaly tíhu vedení zápasu dělnické třídy a lidu proti buržoazii, imperialismu a modernímu revizionismu.
   Naděje imperialismu a revizionismu na konečné zničení socialismu, udušení skutečného mezinárodního komunistického hnutí a rozdrcení lidového boje se nesplnily. Chruščovovští revizionisté záhy ukázali svůj protimarxistický a kontrarevoluční charakter. Národy viděly, že Sovětský svaz se změnil v imperialistickou supervelmoc, která soupeřila se Spojenými státy americkými o světovou nadvládu, že se spolu s americkým imperialismem stal dalším velkým nepřítelem revoluce, socialismu a národů světa.
   Na druhé straně, vážné ekonomické, finanční, ideologické a politické krize, která ovládají celý kapitalistický a revizionistický svět, neukazují jasně jen další rozklad kapitalistického systému a s ním nerozlučně spjatý útlak a devastaci přírody, ale také poukazují na demagogii a pokrytectví všech moderních revizionistů, kteří upevňovali kapitalistický pořádek.

   Smazat
 5. Jestli to tam takto půjde dál, tak si možná tamější moje generace sedmdesátníků s velkou nostalgií ráda vzpomene na dobu socialistické Albánie v letech 1944-1989 pod vedením Envera Hodžy (zemřel v r. 1985), kdy sice také byli velmi chudí a isolovaní od ostatního světa, ale základní lidské potřeby toto zřízení poskytovalo každému občanu země bez vyjímky, jako ještě dnes na Kubě a v KLDR. Na hlavním Skandenbergově náměstí v Tiraně na budově ÚV Albánské strany práce se skvěl nápis LAVDI MARXIZEM-LENINIZMIT (Ať žije marxismus-leninismus) a tato ideologie umožňovala sice skromný, ale přece spravedlivý a důstojný život každého občana. Bez dnešních korupčních parazitů a liberalistických oligarchů, kteří vedou Albánii do pomalé, ale jisté záhuby. Enver Hodža se musí v hrobě obracet!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.