Reklama

úterý 30. dubna 2019

200 000 tun diplomacie

30. 4. 2019     21stcenturywire
Kdo si ještě pamatuje staré dobré časy, kdy se diplomaté zabývali dipomacií a kdy platilo: nejdřív jednej a teprve pak střílej? Soudě podle výroku amerického velvyslance v Rusku Johna Huntsmana, už toho, bohužel, z dodržování minulých rozumných zásad do dnešních dob mnoho nezbylo. Huntsman totiž nad všechno ostatní velebí účinnost dipomacie dělových člunů, známé ze Studené války a Washingtonem dnes znovu do mezinárodních vztahů uváděné.


Velvyslanec, po vstupu na palubu jedné z amerických letadlových lodí, které v těchto dnech brázdí vody Středozemního moře, tak přemohly dojmy z obrovitosti lodi, že se v přítomnosti reportérů CNN neudržel a řekl: „KDYŽ MÁTE 200 000 TUN DIPLOMACIE, KŘIŽUJÍCÍ STŘEDOZEMNÍM MOŘEM – A TO JE TO, CO JÁ NAZÝVÁM DIPLOMACIÍ, PŘESNĚJI PAK PŘEDSUNUTÝM POLEM DIPLOMACIE – PAK UŽ K TOMU NENÍ POTŘEBA COKOLI DODÁVAT“.

K čemuž stále ještě udolán svou představou diplomacie dodal specielně pro příslušníky šesté flotily amerického námořnictva: „Každá ze dvou našich mateřských letadlových lodí ve Středozemním moři reprezentuje 100 000 tun mezinárodní diplomacie“

Obě tato prohlášení učinil Huntsman na palubě lodi Abraham Lincoln, jež je jednou z páru lodí dnes působících ve Středozemním moři. Plavidlem druhým je John C. Stennis a od roku 2016 je to poprvé, kdy se obě tytomateřské letadlové lodi plaví ve Středozemním moři současně.

Z webu 21 st.Century Wire přeložil Lubomír Man

7 komentářů :

 1. Tolika železa!
  A až přijde na "věc", půjdou obě US "předsunuté diplomatky" ke dnu. Nediplomaticky ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. LETADLOVÉ LODĚ JSOU VYNIKAJÍCÍM VELKÝM CÍLEM PRO RAKETY! Neuhnou !

   Smazat
 2. Tak tak pár kalibrů se o tu hromadu šrotu postará tady někdo nechápe že éra letadlových lodí je pryč.

  OdpovědětSmazat
 3. Americký idiot diplomatem.

  OdpovědětSmazat
 4. Diplomat, zvláště jediné supervelmoci, by si neměl plést pozici velvyslance s pozici admirála! Diplomacie opřená o výtlak letadlových lodí a vysoký koeficient jejich ničivé sílu stimuluje diplomacii opřenou o hypersonické rakety s nemenší ničivou sílou. A kam to povede? Nejspíš (nedejbože!) k bránám nukleárního pekla. To má být perspektiva lidstva? O co lepší by byla už konečně diplomacie opřená o zdravý rozum s vysokým IQ. Harašit zbraněmi dovedli mnozí již před mnoha staletími, ale jakou cenu muselo za to lidstvo zaplatit? A kolik ještě bude třeba přinést obětí, aby historická poučitelnost nebyla pouhou pomíjivou hodnotou? Už je nejvyšší čas najít státníky s vyšší mírou odpovědnosti než je míra porovnávání výtlaku válečných lodí! Stanislav

  OdpovědětSmazat
 5. Generálové se často pletou, uplatňují úspěšné strategie z minulých válek. Jak už v 1.WW byla nanic kavalerie, tak v 2.WW byla nanic Maginotova linie a Bismark,(ten byl jen na okrasu) úlohu plnily letadlové lodě. Dnes jsou už i ty za zenitem, snad je nahrazují jen ponorky, rakety a drony. Prosím, neprozraďte jim to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odedávna platí axiom, že generálové běžně připravují armády na tu válku, kterou sami pomáhali vyhrát jako poručíci...

   Izraelský generál upozornil své podřízené, že přijede delegace z Pentagonu. "Pokud vám budou Američané tvrdit, že jejich armáda je nejdokonalejší na světě, NEVYMLOUVEJTE JIM TO! To víte, Gójské hlavy..."

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.