Reklama

pondělí 15. dubna 2019

Babišova ministryně financí Alena Schillerová jde ve šlépějích Miroslava Kalouska k další metanolové tragédii

Ivan David
15. 4. 2019
Ekonomika zpomaluje růst. A protože EET nepřineslo slibované zvýšení výběru daní, navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k naplnění plánovaných rozpočtových příjmů rekordní zvýšení spotřebních daní na alkohol. Stejnou chybu už před tím dvakrát udělal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). V obou případech byl výsledkem pokles daňového výnosu.


Topolánkova a Nečasova vláda, v níž byl ministrem financí Miroslav Kalousek, při rozpočtových krizích v letech 2006 a 2009 v rámci úsporných balíčku zvýšila spotřební daně z lihu. Místo zvýšení daňového výnosu došlo v obou případech k poklesu výběru této daně. Oba případy jsou dobře zdokumentovány ve státních závěrečných účtech. Potřetí stejnou chybu opakuje jen nepoučitelný hlupák. Nebo někdo, kdo sleduje zcela jiný cíl, než je zajištění dostatku peněz ve státním rozpočtu. Policie ČR a Celní správa velmi detailně zdokladovaly, že v obou případů Kalouskových „chyb“ při příliš velkém skokovém zvýšení spotřební daně extrémně narostl černý trh s alkoholem. Na Kalouskových „omylech“ se hodně napakoval organizovaný zločin. Otázkou je, proč chce Babišova ministryně financí nechat mafii vydělat několik stamiliónů potřetí během relativně krátké doby.

O kolik zdraží destiláty?

Podle návrhu novely zákona o spotřebních daních, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, navrhuje Ministerstvo financí zvýšení spotřební daně na továrně vyráběné lihoviny o 37,50 Kč. vyrobit Podle současného znění zákona se z litru čistého lihu obsaženého v kořalce vybírá 285 Kč. Pokud Parlament návrh Schillerové schválí, vzroste daň na 322,5 Kč.

Čistý líh se jako nápoj v obchodech neprodává. Obsah lihu v kořalkách je od 25 do 90%. Nejčastěji mají lihoviny na našem trhu obsah lihu 38- 40%. Tento podíl lihu má například Tuzemák, který je v ČR nejprodávanějším „tvrdým“ nápojem. U litrové láhve Tuzemáku bude jen zvýšení spotřební daně představovat 18,20 Kč. U půllitrové lahve 9,10 Kč.

To je ovšem jen údaj za zvýšenou spotřební daň bez započítání DPH. Daň z přidané hodnoty se u alkoholických nápojů platí i ze zaplacené spotřební daně. Funguje to jako daň z daně. Je to ekonomický paradox jako z pohádky O staré bambitce, ale takto konstrukci obou daní vymysleli v Bruselu. ČR ji jen převzala do svých zákonů.

Spotřební daň platí výrobce. Do velkoobchodu výrobce dodává lahve s již zaplacenou spotřební daní a vylepenou kontrolní páskou, na níž je uvedeno kolik korun daně bylo z lahve státu zaplaceno. Výrobce platí spotřební daň nákupem těchto pásek od Celní správy.

Velkoobchod i krámek na rohu nebo supermarket si k ceně přirazí vlastní marži. Z té se už nezvyšuje spotřební daň, ale „jen“ DPH. Pro výpočet zdražení legálních zdaněných kořalek, které by vyvolal návrh vlády, je třeba vzít v úvahu DPH v sazbě 21%. Což je dalších 3,82 Kč. Pokud poslanci návrh Schillerové nezmění cestou pozměňovacích návrhů, tak v příštím roce litr Tuzemáku zdraží minimálně i o 22 Kč. Půllitr i 11 Kč.

Cesta k další metanolové aféře

Babišova vláda si od tohoto kroku slibuje zvýšení výběru daně o 0,9 až 1,1 miliardy ročně. Velmi pravděpodobný je naopak pokles výnosu spotřební daně z lihu. Vládou navržené zvýšení sazeb spotřební daně u lihovin je nejvyšší v historii ČR. Doposud nejvyšší zvýšení spotřební daně z lihu bylo v letech 2006 a 2010 v rámci tzv. Kalouskových úsporných Balíčků. Vlády premiérů Mirka Topolánka (ODS) a Petra Nečase (ODS) v obou případech prosadily zvýšení daně na alkohol o 20 Kč na litr čistého lihu. V roce 2006 vzrostla sazba z 245 na 265 Kč na litr čistého alkoholu. V roce 2010 z 265 na 285 Kč za litr čistého lihu.

V obou případech ale došlo ke snížení výnosu spotřební daně. Po zvýšení daně v roce 2006 došlo k poklesu výběru daně z lihu ze 7 miliard na 6,5 miliardy. Tedy o půl miliardy. Po dalším zvýšení daně roce 2010 klesl výnos daně z lihu o dalších 400 milionů. Ze 6,7 miliardy na 6,3 miliardy.

Po zvýšení daně za Kalouska milovníci tvrdých nápojů nepřestali pít alkohol, ale přešli na černý trh. Nebo na individuální dovoz alkoholu z Polska, kde byla spotřební daň tehdy nižší. Zvýšené nákupy spotřebitelů na černém trhu trvaly několik let, až do metanolové krize. Během té doby klesl roční výnos daně z lihu až na 6 miliard. Kvůli příliš vysokému zvýšení daně a zdražení legálního zdaněného alkoholu stát během 5 let přišel o zhruba 6 miliard Kč. Velká část z této sumy skončila v rukou pašeráků a lidí, kteří vyráběli falešné kořalky. Kriminálníků, kteří nakonec způsobili smrt a zmrzačení řady lidí při otravě metylalkoholem. Příčina i následek jsou důkladně popsány v policejních vyšetřovacích spisech.

Kdo na tom vydělá?

Přesto Babišova ministryně financí nyní navrhuje dokonce dvojnásobné zvýšení daňové sazby na alkohol než v krizových letech 2006 a 2010. Každému, kdo aspoň trochu rozumí ekonomii, je jasné, že opět hrozí enormní nárůst černého trhu. Sazby v ČR budou opět vyšší než v Polsku a na Slovensku. Takže lze čekat zvýšený výskyt individuálního dovozu alkoholu z těchto zemí. Na Slovensku je nyní daň ve stejné výši. Slovensko ji zvyšovat nebude. Polsko má podle vývoje kurzu Zlotého daň vyšší o 2 až 3 Kč za litr. Jenže Polská vláda zvyšování daně z alkoholu neplánuje.

Je to podobná situace, jaká byla v minulosti zaznamenána v Estonsku a Belgii. v Estonsku zvýšili spotřební daň na lihoviny a výsledkem byl pokles výběru spotřební daně o 40%. V sousedním Lotyšsku, kde spotřební daň nezvýšili, ve stejně době vzrostl výběr spotřební daně o 50%. Druhou zemí, kde došlo k podobnému efektu je Belgie, kde zvýšení spotřební daně vedlo k poklesu výběru spotřební daně na lihoviny o 22%. Sousední Francie současně zaznamenala díky přeshraničnímu nákupu belgických občanů zvýšení výběru spotřební daně u lihovin.

Proč i zahrádkáři?

Českému legálnímu trhu s pravým a zdaněným alkoholem trvalo řadu let, než se z rány způsobené metanolovou causou vzpamatoval. Inkaso daně z lihu začalo růst až po pozatýkání hlavních aktérů metylového podvodu. A dlužno dodat, že zejména v důsledku strachu spotřebitelů z nápojů z černého trhu. V posledních 4 letech rostl výběr daně z lihu o 250 milionů ročně. V loňském roce se vybralo 8 miliard. K opakovaní hazardu se skokovým růstem spotřební daně není důvod.

Tentokrát nás k tomu výjimečně nenutí ani EU. ČR už nyní o hodně převyšuje minimální sazby požadované EU. Minimální sazba podle evropské směrnice je 550 Eur za1000 litrů čistého lihu. Při současnému kurzu 25,6 Kč/Eur to dělá 140,80 Kč za litr. Tento požadavek minimálního zdanění továrně vyráběné kořalky už nyní překračuje i zdanění alkoholu z pěstitelských pálenic. Podle evropské směrnice mají zahrádkáři možnost si s 50% slevou na dani nechat vyrobit v certifikované a kontrolované palírně z vlastního ovoce 30 litrů čistého alkoholu na osobu. V ČR je už nyní sazba daně z pěstitelského pálení 143 Kč za litr čistého lihu. Podle návrhu Schillerové by měla vzrůst na 162 Kč za litr čistého lihu. Tedy o 19 Kč na litr vypáleného lihu z vlastního dodaného ovoce.

Alena Schillerová zřejmě čeká, že lidé neopráší staré domácí kolony a nezačnou si kořalku pálit doma pokoutně. Obávám se, že se v tomto ohledu hodně plete.

(Autor je lékař. V letech 1998 – 1999 byl ministrem zdravotnictví a v letech 1998 – 2002 byl poslancem Poslanecké sněmovny. Nyní je lídrem kandidátky SPD ve volbách do Evropského parlamentu.)

53 komentářů :

 1. ach můj bože,to je počteničko.Prý každému kdo alespoň trochu rozumí ekonomii je jasné,že opět hrozí enormní nárůst černého trhu. Ceny potravin rostou jako dive,ale žádný černý trh s levnými potravinami vidět není.Pane doktore i když ve většině případů s vašimi názory souhlasim,buďte opatrný a šetrete slovem trh,jinak budete slavný jako V.Klaus starší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:06 Jste zřejmě "šťastný" člověk považujete-li alkohol za "potravinu"...
   Podstata článku je ale o předpokládaném vlivu zvýšení spotřební daně za alkohol na vývoj státního rozpočtu. Podobný dopad na státní rozpočet lze předpokládat při zvýšení spotřební daně u cigaret a jiných tabákových výrobků...

   Smazat
  2. Ach jo, mrkev a šnitlik není slivovice. Nehledě na to, že bez dotací levnější nebudou. Pokud bude chlast dražší, a to bude, o hodně, bude se víc pálit doma.Co je na tom k nepochopení?

   Smazat
  3. 16:06

   Zřejmě disponujete jakýmsi kamenem mudrců, který dokáže běžnou látku přeměnit rychle a levně v potravinu. Prosím, ve jménu lidstva, nenechávejte si to pro sebe a předejte nám své tajemství, ó velký mágu.

   Smazat
  4. 16.06 - plně souhlasím, ale co se vybere navíc by mělo být přesně směrováno na řešení problémů, např. zdravotnictví, dětských domovů apod. A ne že budeme zachraňovat pro SS Afganistán

   Smazat
  5. ...šmarjá.Řeč je o naprosto speciální komoditě.O ALKOHOLU !!!

   Smazat
  6. Šmarjá.
   Schillerová si taky začla s černym švihákem, jako Mirda?
   Co chvíli sebou švihne.

   Osm miliard?
   Jak se zná s celnikama a kolik maj připravenejch kolků?

   Sorošisti podpálili Notre Dame.
   Co eště po Charlie H. a Bataclanu můžou víc?
   Francouzi jsou stádo ovcí, který si nechá vypichovat oči.

   Smazat
  7. 16.06 Není třeba se nějak víc vzrušovat, než je obvyklé. V sousedním Německu je už dnes alkohol levnější, než u nás. Kdo chce, zajede si nakoupit k sousedům, což se v míře větší než malé děje už dnes a důkladně se předzásobí vším, co potřebuje.

   Smazat
 2. Prorok alhohol zakázal. Lze očekávat za cca 20 let, že prorokovi stoupenci prosadí tento zákaz i přes český parlament a tím celá ministrinina konstrukce padne a s ní i celý rozpočet. Z čeho - se ptám - budou hrazeny požadavky připrchlíků na jejich stále rostoucí populaci, když jediní zbylí tvůrci státního rozpočtu a jeho naplnění už nebudou moci chlastat ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. souhlas, Česko se časem transformuje na standardní muslimskou zemi a bude se pít čaj místo alkoholu, tento výpadek v příjmech státu bude nenahraditelný

   Smazat
 3. Česko je jednou z nejokrádanějších zemí východního bloku EU a naši místodržící musejí zajistit bezproblémové tunelování a zadlužování Česka i do budoucnosti! Velmi mně to připomíná předrevoluční vtip, ve kterém se radí generální tajemník s vládou, co ještě zdraží a postupují systematicky podle abecedy: A - alkohol, B - benzín, C - cigarety, D - daně, E - elektriku a F - "fšecko". Dnes to přece probíhá jako přes kopírák, poslechněte si Babičoka a jeho ministryni financí! Rozdíl je v tom, že se tehdy zdražovalo, ale prachy zůstávaly doma, země se nezadlužovala, většina zisku se proinvestovala doma (přehrady, elektrárny, fabriky atd.), byli jsme potravinově soběstační a dokázali ve svých vlastních fabrikách vyrobit kde co, včetně vojenské techniky, kterou dnes musíme nakupovat (další tunel).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otrokářský řád a feudalismus jak vyšitej.

   Smazat
  2. 17:03 jo,máte pravdu

   Smazat
  3. 17:03 Přesně tak dobře jste to napsal a já nemusím nic psát.

   Smazat
  4. 17:03 Proto jsme tu žili sto let za opicema. Jezdili jsme v Š 120, koukali jsme na černobílou televizi a o vynálezu mikrovlnky jsme tu ani nevěděli. Tak to jo.

   Smazat
  5. 10:34
   Tvoje matka tě zřejmě dávala místo do inkubátoru, do mikrovlnky a pro jistotu ti balila hlavičku do alobalu.

   Smazat
  6. 10:34 to je čistá demagogie, většina lidí na světě nedisponuje těmito vymoženostmi dodnes. Na druhou stranu - všichni měli střechu nad hlavou, měli práci, měli bezplatné zdravotnictví. Dnes si může skoro každý bezdomovec pořídit ten super nejbarevnější OLED televizor, ale zato může následně svobodně chcípnout pod mostem na obyčejnou záděru. Když srovnávat, tak všechno a nejenom to, co je nepodstatné k životu!

   Smazat
 4. Pro někoho to tragédie určitě nebyla. Stát selhal na celé čáře a politické důsledky z toho veřejnost nevyvodila. Klidně bude volit tytéž nepostižitelné nýmandy, tak proč by si to paní ministryně opět nelajzla, ona nic neriskuje a navíc stoupne poptávka po rakvích a slepeckých holích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ministryně zopakuje začátečnické chyby svých předchůdců a skončí v Bruseli.
   Na
   www.leva-net.webnode.cz
   je v rubrice Alkohol film na téma alkoholismus v SSSR a Rusku.

   Smazat
 5. Já bych zase tak až nenaříkal nad zvyšováním daně za tvrdý alkohol. I tak jsme ve Světě v chlastu přeborníky. Přece výběr daní nelze vynit z podílu na rozměrech zločinnosti u nás. A proto, že se někteří lidé nedokáží vzdát alkoholismu, nemá stát právo alkoholismus podporovat. Podobně je to s kouřením.- Velmi mne překvapil údaj o alkoholických nápojích u nás s koncentrací až 90 %. To už je samo o sobě zločinem, pokud to je povoleno státem. Alkohol od asi 3O % je dobrým leptadlem a působí spolehlivě rakovinu v krku o játreh ani nemluvě. Kdy se bude nabízet kyselina solná či sírová jako pochoutka k pití? Takže pokud jde o alkohol, schvalují zvyšování daní, pro mne může být také v ČR zvyšována daň i z ostatních alkoholických nápojů! Těch 142 litrů piva/rok na osobu v ČR není moc k chlubení. Nebo snad potřebujeme národ namočený v alkoholu, aby lépe, snášel diktaturu kapitálu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:13
   Já bych, otrubo, schválil zvýšení daní na jedinou položku a tou by byla blbost, jako je ta vaše.
   Platil byste jako mourovatej a neměl čas psá do nijakejch diskuzí.
   Diskuze jsou pro přemýšlivé občany, vy máte být v dolech ve dne v noci.

   Smazat
  2. Ad 18:20. Pravda vás štve, bojíte se, že nebudete moci být naložen v alkoholu 24 hodin denně?! Zaveďme systém, jaký je ve Švédsku, je odzkoušený a osvědčil se. A také bych hodně zdanil hazard. Když na něj někdo má, tak ať platí také něco z toho státu - tj. plátcům daní, kteří se pak musí starat o jejich rozhašená játra, plíce, mozek!!! A často i živit celé rodiny. I alkoholíci a hazardní hráči patří mezi nepřízpůsobivé!!!

   Smazat
 6. Já bych klidně na místě paní Schillerová zdražil alkohol a cigarety o 100%. Zároveň bych přikázal prodávat alkohol a cigarety jen na konkrétních místech. Při přistižení prodávání alkoholu na místě tomu neurčeném bych prodejce zavřel na několik let. V případě cizinců bych je okamžitě po propuštění z basy vyhostil do země původů.
  Když si spočítám náklady na cestu do Polska, nebo na Ukrajinu, tak by se rozdíl v ceně alkoholu zmenšil. Zároveň by to chtělo, aby slovenští celníci na hranici SR - Ukrajina dokonale kontrolovaly každé zavazadlo a pašování alkoholu trestali tvrdým vězením. Jedině tímto způsobem je možné udělat pořádek ve výběru daní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Krutě se pletete. Čím větší je daň, tím více láká k černému obchodu. Z černého obchodu plyne zisk, který je tím vyšší, čím vyšší je ona daň. Velké peníze umožňují korumpovat celníky, policisty a následně i soudce a černý obchod utěšeně poroste. Velké peníze umožňují vstup do politiky a následnou deformaci zákonů.
   Potomci mafiánů, jejichž předkové zbohatli na pašování alkoholu do USA, už dávno nic pašovat nepotřebují. Opustili černý obchod a dnes dojí daňové poplatníky přes státní zakázky.
   Tak že pokud si myslíte, že zvyšování daní vyřeší vaše představy o nápravě společnosti, opak je pravdou. Spotřební daň funguje stejně, jako dotace. Kurví tržní prostředí, deformují ekonomiku a především, umožňují další a další deformaci zákonů, potažmo celé společnosti. Nepřímo se tedy negativně dotknou i vás.
   Pokud chci omezit drogy ve společnosti, musím dát lidem vizi. Aby nacházeli opojení v životě a nemuseli sahat po náhražkách. Musím jim dát budoucnost.

   Smazat
  2. Souhlasím,dane nic neřeší.spise mě zajímá,jak to,že v dnešní době digitalizace stoupá počet úředníků,tomu nerozumím.

   Smazat
 7. Abstinenti zdražení spotřební daně z alkoholu alkoholikům schvalují, alkoholici tvrdě požadují zavedení daně na nealkoholické nápoje pro abstinenty. Všichni jsou si rovni před zákonem a diskriminace alkoholiků je porušením lidskách práv, naší ústavy, evropského práva, práva osn, práva bla bla bla ..
  Takhle nějak se musí alkoholici naučit bojovat za svoje práva ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uvědomme si, také že se jedná o diskriminaci většiny. Pokud to tak nechá, tak si nic lepšího nezaslouží...

   Smazat
 8. na Slovensku povolili domáce pálenice a hneď to dali do zákona, každý čo ju má, odvádza dane, a ak niekto ju nemá nahlásenú, celá obec ho zo závisti udá - tak sa to má robiť

  OdpovědětSmazat
 9. Myslím že zde platí, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Rozdíl je, když spotřební daň zvyšuje mafie ovládající celní správu, nebo odpovědný hispodář. Mám ten dojem především z faktů které uvádějí, že kolky na falešných lahvích byly pravé.

  OdpovědětSmazat
 10. Odhlásil jsem se, protože velký bratr kouká... Nemám ve zvyku přispívat anonymně. Teď ale dělám výjimku. Jestli si stát myslí, že na zdražení cigaret vydělá, tak ho vyvedu z omylu. Jsem kuřák (bohužel... :-( ), ale když koukám kolem sebe, tak skoro nevidím u ostatních kuřáků legální cigarety. Já je ostatně taky nekupuju. A teď po zdražení už o tom ani nehodlám uvažovat. Poslední státem zdaněné cigarety jsem si koupil asi tak před sedmi lety. Možná by se ministerští úředníci mohli zkusit vzdělávat čtivem plátků z USA z období prohibice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:53 To jste nemusel- se odhlašovat- bratr Vás uvidí i tak, ale budiž. K tématu- moc nepiju, vlastně skoro vůbec, ale jak sleduju ty různé "akce" všech možných hyper atd.je mi to skoro líto. Snad chtějí z národa udělat stádo opilců, kterému bude všechno fuk? Q.

   Smazat
 11. Podpálili NOTRE - DAME v Paříži----

  Scénář:
  1: Terorista Bibi se dostal zase k moci. Tzn chtějí za každou cenu dokončit jejich projekt ARMAGEDONU - APOKALYPTICKÉ války. Sýrie jim moc nevyšla - tak donutili Trumpa k Golanským výšinám. Teď je načase zapálit rozbušku. Němci před pár dny řekli, že Džihadisté v Německu mohou kdykoliv rozpoutat civilní válku. Nejvhodnější je momentálně konflikt mezi KŘESŤANY - MUSLIMY. Bibi by z toho vyšel jako velký vítěz ...

  2: Ti z venku co podporují Žluté vesty - (vše ukazuje směrem do Anglie....) iniciovali tuto akci..tzn MI6 v akci....tzn BREXIT konflikt o tom kdo bude kontrolovat EUVROPU-KONTINENTÁLNÍ

  3: Přechod od Křesťanství k Islámu tak jak plánováno již několik desetiletí .... Křesťanstvu hoří střecha nad hlavou a jim to ani nedojde....

  4: Je možné že Amíci to dirigují taky...tím nemyslím Trumpa, ale teroristy kolem Obamy, Clintnové a FEDu...

  Velmi vážná situace. Macron homouš nesouloží se svým pervertem z Muslimského bratrstva tak jako dříve...a asi mu vše sedá na mozek.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Penu fouka babice co je presidentkou v te republice
   Buzny radi, behaji uplne uz nahati
   je to nova velka moda Pepa Biden omakavac
   podekoval zidovi za nastoleni buku
   odmena mu bude stolec hlavniho kuku

   Smazat
 12. Zvyšování daní má hodně podobné dopady, jako úplný zákaz. Daně zvyšují cenu a čím je částka mezi výrobními náklady a prodejní cenou vyšší, tím víc láká k černému obchodu. Dopady extrémního chování státu jsou dobře patrné na prohibici v USA. Pokud stát něco zakáže, nebo na to uvalí neúměrně vysoké daně, stává se ono něco nedostupným zbožím a přirozeně láká spoustu podnikavců k černému obchodu. V USA toto chování vedlo k raketovému růstu bohatství zejména mafie a spolu s penězi roste samozřejmě i moc.
  Tak že pokud bude stát dále zvyšovat daně na alkohol a tabák, povede to k nárůstu pašování, ilegální výroby a černého prodeje. Tím samozřejmě poroste i jejich bohatství a spolu s ním poroste i moc. Tak že pokud si dnes nekuřáci a abstinenti myslí, že jich se to netýká, dost pravděpodobně se pletou. V USA došlo nejdřív ke korumpování policie a soudců, aby následně zástupci mafie vstoupili i do politiky a ti začali deformovat i legislativu. Pokud vím, nevymanily se Spojené státy z vlivu mafie dodnes.
  Každý člověk je prodejný, nebo vydíratelný. A pokud se náhodou najde vzácná vyjímka, stane se mu "nehoda".

  OdpovědětSmazat
 13. Asi bych tak nějak souhlasil s názorem o nové metnolové vlně. Za socialismu bylo toto počínání trestáno. Ale mnoho z nás s našich předků stejně jako pěstování vlasntní zeleniny, ovoce a masa pálilo přes zákazy své pálenky. Ale byli jsme borci nikoho jsme neotrávili. A všem našim kamarádům naše výrobky chutnaly. Problém nastal až v dnešní době (honby za ziskem). Dnes nikoho nezajímá kvalita a z čeho se tento alkohol vyrábí. Zajímá je jen ZISK. Tenkrát to bylo vlastně bez zisku jen jako kamarádská služba. A tak je to dnes ve všem. Honba za ziskem a ta nezná bratra.FUJ!!!!
  V.V.
  Když jsem dovezl s kamarády pálenku do NDR, kde jim se proddávala kořalka 35% a moje asi více než 90% tak jsem se stal doktorem. Bylo to kvalitní pití pro znalce. A zabyják pro debily.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zabyják, neuvěřitelné slovo, pane vy jste lyšák.

   Smazat
  2. Myslím, že se nepletu, metanolový průšvih nebyl způsoben nějakým neodborným pálením, ale tím, že byl kdesi a kýmsi denaturovaný etylalkohol, dosud užívaný k přípravě všelijakých nemrznoucích ostřikovacích směsí, nahrazen metylalkoholem. Chemikálie se dají rozlišit laboratorním rozborem, nebo svými účinky na člověka. Tady se stala ta chyba. Q.

   Smazat
  3. Proste rek to tvrde ,tak co ??
   H...

   Smazat
  4. I Kdyby tím označoval člověka, který chodí místo do kina někam jim, tak i to je špatně! (za biják)

   Smazat
 14. Omluva metanolové
  V.V.

  OdpovědětSmazat
 15. Ještě bych doplnil. Tenkrát nebylo možno sehnat palicí kolonu jinak než toto provádět buď v laboratořích podnikových nebo školních. Nebo to na objednávku podnikovou vlastně ukrást (jakoby zničením laboratorní soupravy). Dne si každy blbec může tuto soupravu koupit na internetu a vyrábět bez znalostí tekutinu která je životu nebezpečná.
  V.V.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ovšem my víme, že velkým bratr dostává hlášení od prodejců těchto aparátů, tak na zdraví než Vám zaťukají na dveře...

   Smazat
 16. Můj e-mail pro níže? Co jsem vlastně podepsal vyj.baní pražáci, pokud jsem se obrátil dne 9. 11. 2018, 18:37 na Ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky! Drželi jste hubu! Kolik máte v tý Praze Nezávislých žurnalistik s tím svým DARUJTE NÁM - SLOŽTE SE NA NÁS?

  29. 11. 2018, 18:37

  Komu: ondrej.neumann@hlidacipes.org

  Vážený pane Řediteli Ústavu nezávislé žurnalistiky, žádáme Vás o pomoc! Christiane Assange prosí kolegy novináře: „Vyzývám všechny novináře, aby se postavili za Juliana, protože jsou další na řadě!"

  Dobrý den!
  Dnes 10:11 / 15. 4. 2019 Stanislav Novotný
  předseda Asociace nezávislých médií.

  Petice24.com info@petice24.com
  Komu:
  Děkujeme za podepsání petice BRAŇME SVOBODU SLOVA! PETICE ZA POLITICKÝ AZYL PRO JULIANA ASSANGE
  POTVRĎTE svůj podpis otevřením následující stránky:
  https://www.petice24.com/c/14599463/X7VXEJ
  S pozdravem
  Petice24.com
  Tento e-mail jste obdrželi proto, že vaše e-mailová adresa byla použita k podpisu petice s názvem BRAŇME SVOBODU SLOVA! PETICE ZA POLITICKÝ AZYL PRO JULIANA ASSANGE na našich stránkách Petice24.com. Potřebujeme se ujistit, že e-mailová adresa použitá při podpisu petice je platná a patří správné osobě. Pokud jste petici nepodepsali, přijměte naši omluvu a ignorujte tento e-mail.

  https://www.petice24.com/brame_svobodu_slova_petice_za_politicky_azyl_pro_juliana_assange

  Poslanci a senátoři, zastavte Miloše Zemana

  Výzva poslancům a senátorům Parlamentu České republiky

  Vážení členové Parlamentu České republiky,

  již několik let sledujeme s velkým znepokojením jednání prezidenta republiky Miloše Zemana, jímž často překračuje obvyklé pravomoci hlavy státu. Jsme přesvědčeni, že přímá volba prezidenta neopravňuje k takovému přístupu k výkonu jeho mandátu.

  Slýcháme občas zmiňovat “zahraniční politiku prezidenta“, nic takového však neexistuje. Formulace a výkon zahraniční politiky z ústavy patří vládě, kontrolované Poslaneckou sněmovnou a Senátem a jejich věcně příslušnými výbory. Dlouhodobě pozorujeme, že prezident Zeman nekoordinuje a zřejmě ani nekonzultuje svá prohlášení v mezinárodních záležitostech s Ministerstvem zahraničních věcí, s hlavami států jedná bez přítomnosti českého velvyslance a čím dále tím více svým konáním otáčí naše směřování od Evropské unie a NATO, jejichž jsme členy, zpátky k východním autoritářským velmocím.

  Chceme věřit, že naše země ještě stále je a zůstane parlamentní republikou, kde jedna osoba, ať v jakékoliv pozici, nemůže svévolně měnit obraz státu ve světě. Parlament má nepochybně i jiné prostředky, než je financování zahraničních cest prezidenta, aby zajistil, že se tak nebude dít.

  Jsme pevně přesvědčeni, že v mnoha případech bylo jednání Miloše Zemana na samé hranici velezrady a hrubého porušení Ústavy, jeho poslední jednání však tuto hranici viditelně překročilo. Máme hlavu státu a nejvyššího velitele ozbrojených složek, který uráží a veřejně snižuje pověst bezpečnostní služby, která má v mezinárodním srovnání špičkovou úroveň a přináší relevantní výsledky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neumíme si představit, co už jiného by mohlo indikovat spojení hlavy státu se zájmy nepřátelské mocnosti, než právě urážky vlastní Bezpečnostní informační služby a snižování její kredibility doma i v zahraničí. Co jiného, než urážky našich spojenců v NATO a Evropské unii a veřejná mezinárodní demonstrace proti diktátorským režimům na Východě, naplňuje skutkovou podstatu práce naší rNovy. Snad už jen pozvání cizích vojsk na naše území by mohlo být ještě viditelnějším znakem téhož.

   Pokud definujeme velezradu jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu ve smyslu článku 65 Ústavy státu, pak se prezident Miloš Zeman tohoto jednání opakovaně a demonstrativně dopustil.

   My, níže podepsaní občané České republiky se proto na vás obracíme s naléhavou žádostí, abyste v této věci konali a přijali opatření, která omezí možnost prezidenta republiky takto působit proti bezpečnostním a ekonomickým zájmům vlastní země.

   Praha

   https://www.petice24.com

   POTVRĎTE svůj podpis otevřením následující stránky:
   https://www.petice24.com/c/14599463/X7VXEJ

   S pozdravem

   Stanislav Novotný
   předseda Asociace nezávislých médií

   NECHTE SE VYŠETŘIT MAMONÁŘI, TO JE ZHOUBA CELÉHO LIDSTVA PRAHO. VŽDYŤ VY SE RVETE O PRACHY Z CELÉ ZEMĚ? RABUJTE ZEM, DO VAŠEHO HROBU SE TO NEVEJDE?

   Smazat
  2. 0:02, 0:07 - Jak to souvisí s daní z kořalky?

   Smazat
  3. 9:54 Přestaň chlastat kořalku a taky budež reagovat k aktuálnějšímu tématu. Mě je pití Ironu nebo Fridexu, či lihu z ropy, proti srsti. Ale do toho já ti nemohu mluvit, kořalo!

   Smazat
 17. EET nebyla zavedena kvůli vyššímu výběru daní, ale kvůli narovnání podnikatelského prostředí. S onou tezí o vyšším výběru daní přišla naše "milovaná" pravice a média po ní skočila jako slepice po flusu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dalibore, nařídit EET jen někomu a jiným ne, to je opravdu narovnání podnikatelského prostředí jako řemen.
   A co se daní týče, sám Babiš se při zavádění prsil, že vybere o 6 mld. víc, naopak pravice říkala, že to k vyššímu výběru daní nepovede. A měli pravdu. Petr

   Smazat
 18. Možná se paní Schillerová dopracuje k tomu, že k naplnění rozpočtu bude zvyšovat daně chudým, těch je nejvíce, to je logické. A také ještě zvýší DPH. Sice nevím, kdo tam tu hodnotu ke zboží přidává, ale budiž, kupovat jídlo a pití musí každý. A aby se to vyrovnalo, sníží daně boháčům. A tak to má v tom vysněném kapitalistické ráji vypadat na věky věků ámen.

  OdpovědětSmazat
 19. Myslím, že nás muže na paní Schillerové nejvíce štve, že je to chytrá ženská. A je pěkně zakulacená, takže na bláboly mužů její nervy hystericky nereagují. U nás je zvláštním zvykem, že když se objeví někdo schopný v politice, že je ihned odrovnáván těmi, kteří se svoji myslí, sice v potu, ale kdesi v prachu, válí po zemi. Kéž bychom měli více Schillerových!!!

  OdpovědětSmazat
 20. Mám jen obavu, aby cesta do pekel nebyla dlážděná dobrými úmysly. Místo alkoholu se bude pít denaturáķ a místo cigaret budou kouřit mariánku a možná ještě něco horšího. O nárůstu pášeráků nebudu diskutovat. Když zlikvidujeme kuřáky tak, stát příjde na dani jen u tabáku o 68mld a po očekávaném zdražení o dalších 10mld. Které želbohu nejdou do zdravotnictví. Navíc kuřáci mají kratší dožití a tak se ušetří na jejich důchodech. Není to tak dávno, co byla prohibice v USA a ví se jak dopadla. Mimochodem daňové úniky jsou dodnes oblíbené i u nás. To je rub a líc jedné mince.

  OdpovědětSmazat
 21. Přijde nato, když potřebujeme z lidí vytáhnout peníze, tak to jednou zabalíme do ekologického obalu (zdražení vody, benzínu...), nebo do péče o zdraví (daň z alkoholu, tabáku...). Náhodou právě poslouchám rádio, kde chválí brigádu policie, která sbírá použité injekční střikačky od drog. Možná krabice od vína je méně riziková. Možná by jsme si zasloužili méně lží.

  OdpovědětSmazat
 22. Toto je pouze předvolební téma. Pan doktor kope za Okamuru, proto píše proti Babišovi. To je celá záhada. Sebrat hlasy, o to jde.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.