Reklama

středa 10. dubna 2019

Byl nazván budoucí vítěz nové války v Libyi


Olga Samofalová 
10. 4. 2019    vz.ru/news
"Aktivní bojové akce jsou nebezpečné, protože myšlenka obnovení libyjské státnosti bude pohřbena. Namísto jediného státu mohou vzniknout enklávy, živené jednotlivými západními zeměmi", komentoval pro noviny Vzgljad zhoršení situace v Libyi Vjačeslav Matuzov, prezident Společnosti pro přátelství a obchodní spolupráci s arabskými zeměmi.


"Když se podíváte na rovnováhu sil na bojišti, pak s podporou arabského světa má Haftar více šancí na vítězství než Sarrádž, který se spoléhá na roztříštěné skupiny islámských fundamentalistů, jež jsou soustředěni v Misurátě, a který má podporu Západu", soudí prezident Společnosti pro přátelství a obchodní spolupráce s arabskými zeměmi Vjačeslav Matuzov.

Ve čtvrtek vydal polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar rozkaz k útoku na Tripolis. V pátek se jeho jednotky přiblížily k okraji libyjského hlavního města a převzaly kontrolu nad mezinárodním letištěm. V neděli oznámily ozbrojené formace vlády národní jednoty Fáize Sarrádže zahájení vojenské kampaně Vulkán hněvu proti LNA Haftara. O něco dříve vzdušné síly vlády národní jednoty zasadily řadu úderů na pozice Haftara na území letiště Tripolis, poté Libyjská národní armáda také zahájila vojenskou operaci na obloze nad libyjským hlavním městem. Podle nejnovějších údajů zemřelo v bojích o přístupy k Tripolisu více než 20 osob.

Haftar spoléhá na aktivní podporu zemí Perského zálivu (s výjimkou Kataru) a Egypta. "Vždyť tento útok na Tripolis podnikl po schůzce s králem Saúdské Arábie Salmanem. Ze strategického hlediska jsou jeho týly plně zabezpečeny, což jeho oponenti nemají", řekl besedující.

"Z politického hlediska je pozice Haftara mnohem pevnější. Má více legitimity, protože se opírá o podporu parlamentu, což je jediná autorita, která má zákonný status a je volena lidem. Hlavní nevýhodou Sarrádže je právě absence legitimity. Třikrát předkládal parlamentu ke schválení seznam členů vlády a třikrát jej parlament zamítl. Osobně proti Sarrádžovi parlament nic nemá, ale složení vlády, které se snažil prosadit, vyvolalo kategorické námitky. Sarrádž se snažil vytvořit vládu na základě islámských skupin, které jsou spojeny s DAEŠ (teroristická organizace je v Rusku zakázaná) a s Muslimským bratrstvem (teroristická organizace je v Rusku zakázaná) a s lidmi, kteří jsou tak či onak spojeni s americkými zpravodajskými službami", poznamenal expert.

"Problém s letectvem není tak složitý. Zničí se všechny startovací a přistávací dráhy a žádná letadla nebudou schopna létat. Problém budou muset vyřešit ozbrojené síly na zemi, území dobývá pěchota", říká Vjačeslav Matuzov.

"Západ, pokud chce něco udělat, bude muset přivést vlastní vojska, ale to jsou bitvy a ztráty. V USA se k tomu podle ústavy vyžaduje rozhodnutí Kongresu, ne prezidenta.

Nevidím žádné možnosti pro přímou účast NATO, protože evropské země nemají jednotnou pozici. Itálie a Francie mají zcela opačné názory.

Francouzi koordinují svou činnost s Haftarem, zatímco Italové a Britové mají tendenci spolupracovat více se Sarrádžem. NATO nemá jednotnou pozici, nemluvě už o Americe", říká Matuzov.

Na pozadí zhoršující se krize v Libyi by Velká Británie a NATO měly jednat, protože to byly jejich armády, které se podílely na operacích, jež vedly ke svržení Muammara Kaddáfího, což vedlo k chaosu v zemi, píše Sky News. Nestabilní Libye je otevřená brána, kterou mohou migranti pronikat do Evropy.

"Poslat vlastní vojska do tak nestabilní oblasti, kde je obrovské množství zbraní v rukou obyvatelstva a ozbrojených skupin, by bylo šílenstvím s pohledu jakékoli armády. Proto si myslím, že budou i nadále používány místní zdroje, místní skupiny. To je nebezpečné, protože myšlenka obnovení libyjské státnosti bude pohřbena. Namísto jediného státu mohou vzniknout enklávy, živené jednotlivými západními zeměmi, uvedl zdroj.

Video z dočasného přesunu vojenského personálu USA v Libyi se již objevilo na internetu. Toto rozhodnutí učinily americké úřady kvůli "bezpečnostním obavám". Na záběrech šířených libyjskými médii jsou vidět lodě s americkou vlajkou, které se pohybují u břehů země.

"Západ chtěl vnutit své vedení nezávislému státu. Toho by bylo možné dosáhnout, kdyby se spolu se Sarrádžem jako premiérem nepokusil vnutit také celý kabinet ministrů, složený z "daešáků" a muslimských bratrů, to znamená z lidí, které ani parlament ani Haftar nemohou přijmout, jsou to jejich nepřátelé na život a na smrt", uzavírá Matuzov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

11 komentářů :

 1. https://cz.sputniknews.com/nazory/201904109601627-odbornik-libyjska-krize-ma-jen-dve-varianty-vyvoje/

  OdpovědětSmazat
 2. kolotocar co stve proti zidum rika ze Hafar je american a jde vyhnad cinany z libye ,tak je blazen nebo co?

  OdpovědětSmazat
 3. Hlavně jde o to, aby se zabíjeli mezi sebou, jinak se začnou rozmnožovat a je jedno jestli vyhraje modrý, nebo červený, jinou logiku to nemá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 5:15 - TY jsi také pěkný pitoma!

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 16:25..jsi pořád stejný kretén

   Smazat
  4. Omyl - 16.25 je smradlavá krysa, která leze diskutovat z nějakýho kanálu.Smrdí tomu z huby a bleje sprostý sračky, o nichž je přesvědčenej, že jsou ke čtení. Jsou to pořád stejný smradlavý blákoty.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Samozřejmě! Na počátku 20. století ovládali lidé evropské krve celý svět: tvořili třetinu jeho obyvatel, přímo vládli polovině jeho rozlohy a kontrolovali Afriku, Indii, jihovýchodní Asii i části čínského pobřeží; jejich technika, průmysl, filozofie, věda a umění neměly sobě rovné; svět patřil jim a pouze jim. O století později je však všechno jinak: lidé evropského původu nejsou ani 9% světové populace a jejich země zaplavují neběloši; svůj průmysl i technologie ochotně přepustili svým potenciálním nepřátelům; jejich státy, sociální systém i média ovládají parazitičtí cizáci a nemilosrdnou řečí demografie hledí do očí nepříliš vzdálenému biologickému zániku a vyhynutí. Dík zkurveným komoušským rasozrádcům, jejichž sebeobviňující dogmata svědčí o ničem více než o upadající a své již tak dost omezené území nebránící rase a nikoliv o rase dobyvatelů, průkopníků a objevitelů kterou jsme donedávna bývali!

   Smazat
  7. 18:40 a 19:10 - názorná ukázka "diskuse" místní sorty odulých čechomužyků*), co jsou pilní leda v trolení rudocanců, jinak ale patří k hordě zdegenerovaných, zapšklých, na Putlerových prdech závislých, neproduktivních voličů SPD a KSČM, kteří by moc rádi škodili, avšak pouze smrdí! Ruské přísloví: Psí/čubčí (a tedy i parazitický čecháčkovský, ovaroidní, pitomiovský, fálmerovský a burešovský) hlas do nebe nevolá. Jsou ti umanutí, lúzrovití, sprejerovití, ovaroví a zaprdění diskutéři s falešnými jmény, tituly a institucemi (včetně těch burešovsko-čobolovských) opravdu tak blbí a ubozí, komunizmem zdegenerovaní, na bezplatných médiích chorobně závislí, potrefené husy, nebo jen placení provokatéři, členové KSČ, ROH, SČSP, khakimozky, lidoví milicionáři, pomocníci VB, politruci, případně důchodci agenti StB a KGB ??? Jak málo stačí ubohým, neschopným, nezaměstnatelným, samolibým a líným sockám ke štěstí: Vyblít se namísto produktivní práce na kapitalistickém internetu a vylízat si socialistickou p….l. Obyvatelé králíkáren ani na internetu nevyprodukují víc – než bobky. Zamindrákovaná lůza metá svá lejna na ty výše stojící - ta však bez zásahu cíle dopadnou zpět na její hlavu. Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině. Čím ubožejší a pitomější podvraťáček na řetězu u boudy - tím víc poštěkává a zasírá své okolí. A ještě by chtěl bez vlastní osobní odpovědnosti zasahovat anonymně referendem do osudů spoluobčanů. Geniální politický trik, prosazovaný postkomunistickou tripartitou: internetové diskuze.Nabuzené lemplovské, dluhy neplatící a neproduktivní socky vypustí nahromaděnou žluč a střevní plyny (přímá demosrácie) a neřádí pak už na náměstích:-)))áměstích:-)))

   *) putlerčíci se na ulici či v socce navzájem poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. A mnozí maj navíc odulé tváře, jak blízko strkaj tlamu k pšoukolíhni svého škaredého fýrera tu! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 4. Haftar ví dobře kdo podrazil Kadáfího a tak ví o co jde.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.