Reklama

neděle 14. dubna 2019

"Dobrá pomoc při procvičování úkolů": ruská armáda uskutečnila manévry na pozadí cvičení NATO v Černém moři


Sergej Gusarov
14. 4. 2019    russian
Ruská armáda provedla manévry na pozadí společného cvičení NATO a Ukrajiny "Mořský štít - 2019", které se konalo v Černém moři. Lodě Černomořské flotily prozkoumaly podvodní a vzdušnou situaci, mořská pěchota procvičila vysazení vojáků na neznámém pobřeží a stíhačky a bombardéry zachytily pomyslné nepřátelské letadlo. Cvičení NATO skončilo 13. dubna. Cvičení NATO Sea Shield 2019 (Mořský štít - 2019) v Černém moři pomohlo vojskům Jižního vojenského okruhu Ruska propracovat své bojové výcvikové úkoly. Je to uvedeno ve zprávě Ministerstva obrany Ruské federace.


"Plánované akce bojové přípravy probíhají na pozadí společného cvičení námořních sil NATO Mořský štít - 2019, které posloužilo jako dobrá pomoc při propracování silami Černomořské flotily, vzdušnými silami a silami vzdušné obrany Jižního vojenského okruhu bojových výcvikových úkolů v reálných podmínkách", sdělilo Ministerstvo obrany Ruska.

Lodě Černomořské flotily vypluly ze své základny do Černého moře, aby posílily seskupení ruských lodí. Oddíl lodí Černomořské flotily uskutečnil přesun do určených oblastí, kde lodě kontrolovaly a monitorovaly situaci pod vodou, na povrchu a ve vzduchu.

Jednotky mořské pěchoty naložily obrněné transportéry BTR-82 a mužstvo na velkou desantní loď Azov, poté zamířily do poziční oblasti. Tam se uskutečnilo vylodění výsadku na neznámý úsek pobřeží s využitím obrněných transportérů.

Stíhačky Su-27SM také doprovodily bombardéry Tu-160 a procvičily zachycení nepřátelských letounů. Manévrů se účastnily i oddíly pobřežních raketových komplexů.

"Oddíly mobilních pobřežních raketových komplexů Bastion a Bal uskutečnily pochody k pozičním oblastem Krymského poloostrova, aby provedly nácvik zasazení relativních raketových úderů na mořské cíle", oznámilo Ministerstvo obrany RF.

Podle informací ministerstva posádky odpalovacích baterií splnily standardy pro nasazení techniky na pozicích, úkoly pro zjištění povrchových cílů, vydávání rozkazů ke zničení cíle, pro přípravu komplexů k zasazení raketových úderů a provádění elektronického odpalování raket na relativního nepřítele.

Je uvedeno, že po splnění zadaných úkolů zamířily všechny útvary zapojené do cvičení na své základny a vrátily se ke svým každodenním činnostem.


Cvičení Mořský štít

13. dubna oznámilo jednotné námořní velení NATO ukončení cvičení Mořský štít 2019 v Černém moři, které začalo 5. dubna.

Cvičení, které se konalo pod velením Rumunska, se zúčastnily lodě Bulharska, Turecka, Kanady a Nizozemska. Námořní síly NATO také procvičily manévry v Černém moři společně s Ukrajinou a Gruzií. Cvičení NATO se zúčastnilo asi 20 válečných lodí a asi 2,2 tisíce vojáků.

Poznamenejme, že několik dní před zahájením Mořského štítu 2019 generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že členové aliance mají v úmyslu zvýšit své úsilí v oblasti výzvědných činností v oblasti Černého moře a v dalších otázkách, které jsou důležité pro činnost aliance s Gruzií a Ukrajinou.

"Zvyšujeme své úsilí v Černém moři. Dohodli jsme se na balíčku opatření pro zvýšení výzvědných činností, cvičení a všech otázek, o nichž jsme pevně přesvědčeni, že jsou pro region Černého moře důležité a samozřejmě pro spolupráci s našimi partnery Gruzií a Ukrajinou", řekl během briefingu.

Připraveni k jakémukoli obratu

Cvičení Mořský štít je systematické. V roce 2018 se konalo od 4. do 11. května. Zúčastnilo se ho 21 válečných lodí a 2,3 tisíce vojáků z Rumunska, Turecka, USA, Bulharska, Řecka, Španělska, Velké Británie a Ukrajiny.

Do roku 2017 nebyla cvičení tak rozsáhlá, ale na základě výsledků summitů ve Walesu a Varšavě v letech 2014 a 2016 bylo rozhodnuto o navýšení počtu účastníků. V roce 2017 se množství zúčastněných sil zvýšilo o 40%. Tehdy se manévrů zúčastnilo 20 lodí a deset letadel a vrtulníků a také 2,8 tisíce vojáků.

Je zajímavé, že americké lodě nejsou prakticky do cvičení zapojeny. V roce 2017 Washington poslal na cvičení Mořský štít torpédoborec DDG-78 USS Porter a v roce 2018 hlídkové protilodní letadlo P-8A Poseidon.

V reakci na kroky NATO v Černém moři je Rusko připraveno přijmout vojensko-technická opatření, bylo řečeno v předvečer cvičení Mořský štít 2019 na ministerstvu zahraničí Ruska.

"Situaci budeme pečlivě posuzovat. Pokud budou z naší strany potřebná další vojensko-technická opatření, provedeme je", prohlásil náměstek ministra zahraničí Ruska Alexandr Gruško. Jeho slova uvedla agentura Interfax.

Gruško dodal, že ruská strana provádí plánovanou modernizaci Černomořské flotily.

"Proto jsme z vojenského hlediska samozřejmě připraveni na jakékoli možné obraty v oblasti vojenské bezpečnosti", uzavřel náměstek ministra.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. Velmi zajímavá reakce Ruska na cvičení NTAO v Černém moři. Mají tedy zachyceny veškeré charakteristiky použitých prostředků formacemi NATO. Tím pádem mohou být na tyto prostředky připraveni a vědí co je třeba dělat. Pro Rusko to muselo být velmi reálné cvičení a určitě přišli na to jak postupovat v případném střetu. To by do Černého moře muselo NATO poslat ke střetu ty co tam cvičili, protože jiní by nemohli být ta secvičení s ostatními. POkud tam NATO bude cirkulovat postupně, dodají Rusku veškeré charakteristiky sami. Takže Rusako bude vědět ve dne v noci kde a kdo s jak pohybuje, aniž by museli něco přesměrovávat, protože tyto charakteristiky budou mít k dispozici všichni potřební velitelé v Rusku. Dobrý nápad Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Agresívny diletant narazil na profesionála.Preto ta vždy skončí rovnako- na to stačí jedno slovo "brinďáci" do čoho sa dajú všetko poserú..

   Smazat
  2. 18:34 Jo, o tom už snili v minulosti Napoleon, Hitler a jak dopadli ?! Zřejmě to už mnozí dnešní "mocipáni" zapomněli, příp. se o tom ve škole vůbec neučili.

   Smazat
  3. Anonymní 14. dubna 2019 18:34
   Strašně mě mrzí, že vždycky, když někoho takového někde čtu, tento nevidí a neslyší, jak mě dokáže upřímně rozesmát

   Smazat
 2. Jde o klasické vykrývání protivníka při současném detailním sledování jeho činnosti a hledání adekvátní účinné odpovědi. Rusové dobře dělají, že těm agresivním šmejdům, pardon - členům NATO, dávají jasně najevo, že jsou stále v jejich hledáčku a stačí jen zmáčknout knoflík/spoušť. Molodci!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No nevím. Tihle molodci byli bezpochyby předem o konaném cvičení detailně informováni. Nemluvě o tom, že na cvičení byli molodci přítomni jako pozorovatelé.

   Smazat
 3. A to si Porošenko myslel, že mu NATO otevře před volbami prezidenta "Kerčská vrata". Místo toho "jen" pomohlo vojskům Jižního vojenského okruhu Ruska propracovat své bojové výcvikové úkoly. Sype se to sype, nic není náhoda...

  OdpovědětSmazat
 4. Každé „cvičení“, se v jeho průběhu, může změnit na reálnou agresi. Rusko, jako suverénní země, nemůže nechat bez povšimnutí jakékoliv vojenské aktivity v jeho blízkosti a i na tuto variantu být připravené. To nejspíš také dělalo. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:33 Nic nového po sluncem... Už před 50 roky při vzletu vrtulníku "za Čerchpvem" byly vybrané jednotky domažlické posádky uvedeny do stavu bojové pohotovosti...

   Smazat
  2. L.S.14. dubna 2019 16:03
   Měli jsme dobrou armádu, jenom škoda, že v 68´ tam došlo k nějakému informačnímu šumu, či co. Také se konalo v okolí vojenské cvičení. P.K.

   Smazat
  3. Proto jsou v Pobaltí v pohotovosti pokaždé, když na druhé straně straně hranice Rusové zahájí vojenské manévry. Nedivím se jim.

   Smazat
  4. 16:21 O dobré armádě se v našem případě dá mluvit pouze do r.1968, kdy tehdejší prezident Antonín Novotný opakovaně nesouhlasil s umístěním sovětských vojáků našem území, což posléze mj. vedlo k jeho odstranění.
   Za normalizace po roce 1968 došlo k likvidaci dosavadního důstojnického sboru a k postupnému rozvratu ČSLA, který vyvrcholil v r.1989 zradou části tehdejšího jejího velení. Samozřejmě, vše úzce souviselo s vývojem v SSSR...

   Smazat
  5. Ty chytráku 16:30, v Pobaltí má NATO jen tolik vojáků, aby mohli do hodiny zmizet pryč. Jestli tam pošlou Čechy, tak ty nechají zajmout, aby měli koho poslat na práci na Sibiř.

   Smazat
  6. 17:56, kdo ti takový nesmysl nakecal? Jistě nějaký ublížený. Byl jsem na vojně rok s nástupem v roce 1971 v Havlíčkově Brodu. Jeden důstojník odcházel, protože mu sestra zdrhla na západ a druhý podle mne pro absolutní neschopnost. K pravé likvidaci důstojnického sboru došlo až po sametu. Styď se vole!

   Smazat
  7. V Pobaltí vždy začínají manévry hoši z NATO a Rusové je jen vykrývají. Presstituti z NATO pak píší, že Rus si začal.

   Smazat
  8. Osobně jsme jako absolvent zažil dost pochroumaný důstojnický sbor v roce 1978 na jednom letišti v západních Čechách. Špatný velitel znamená téměř automaticky šikanu vojáků.

   Smazat
  9. 18:49 "Šťastný" to člověče, to víte opravdu málo...

   Smazat
 5. Tyto akce jsou pro rusy náramně výhodné.Když se cvičí musí někdo dělat fitivního nepřítele = dvojnásobný počet vojáků , prostředků.
  Kokoti z NATA jim to dělají zadarmo :-) no neberto !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale nemyslíš si, že ty kokoty z NATO to nenapadlo, viď...

   Smazat
  2. Já si myslím , že je to napadlo ale ve své tuposti si nemůžou tak nějak pomoc.

   Smazat
  3. 16:33 Otázkou je, zda ze strany NATO šlo původně jen o cvičení nebo o snahu dostat ukrajinské válečné lodě přes Kerčský průliv do Azovského moře před 2.kolem ukrajinských prezidentských voleb ?!

   Smazat
 6. Tak to zkoušej a dopadlo to jako vždycky. Pro NATO.

  OdpovědětSmazat
 7. Jinak já už bych termín NATO nejraději nepoužíval a nazval to pravým jménem - USA + vocasové co jim dělají křoví :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud by šlo do tuhého tak je loďstvo nato rychle potopeno kalibry. Je dobře že RF cvičí obranu a budou připraveni zatímco nato cvičí invazi.

  OdpovědětSmazat
 9. https://cz.sputniknews.com/svet/201904149630673-rusko-bude-patricne-reagovat-na-aktivitu-nato-v-cernem-mori---ministerstvo-zahranici-rf/

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.