Reklama

sobota 6. dubna 2019

Drobnosti...

Štěpán Neuwirth
6. 4. 2019
Začátkem dubna 2019 proběhla sdělovacími prostředky informace, že došly tuzemské brambory. Cena této potravinové komodity se z původních čtyř korun českých vyšplhala k třiceti korunám a může jít ještě výše. Tato zdánlivá „drobnost“ svědčí o tom, že Česká republika není soběstačná v potravinové oblasti. Vždyť kupujeme mrkev z Itálie, rajčata ze Španělska, další zeleninu třeba z Holanska, atd. Dovážíme špatné maso z Polska nebo z Brazílie.


Proč k tomu došlo?

Inu, po roce 1989 jsme uvolnili cestu podnikání. Stavíme pozemní komunikace, skladové prostory, domy a byty bez ohledu na to, že vše se děje na tzv. “zelené louce“, tedy na zemědělské půdě. Té ubývá závratně rychle, takže dnes zbývá pouhých 0,2 ha orné půdy na jednoho obyvatele. A orná půda je zabetonovávána dál…

Brambory patří k základním potravinám, vždy byly jídlem chudých. Jejich cenu svého času vystihl malíř Vincent van Gogh, když namaloval obraz POJÍDAČI BRAMBOR. Je na něm zobrazena rodina s děvčátkem, které se hladově dívá na mísu kouřících brambor a nemůže se dočkat, až bude moci ukojit svůj hlad.

Brambory – tedy naše domácí – došly. Jak by ne, když na zbytku zemědělské půdy se v největší míře pěstuje řepka olejná a kukuřice. Jsou to tzv. energetické plodiny, které končí buď v zelené naftě nebo v bioplynových stanicích. Dokonce se topí i obilím. Na vlastní oči jsem u soukromého zemědělce viděl kotel s dávkovačem plným pšenice.

Zemědělská půda je z velké části devastovaná, pěchovaná nejen těžkou technikou, ale i způsobem obdělávání (odborně se tomu říká utužovaná), ornici z velké části si vzala eroze, zbytek je tak nasycen jedy, že jejich účinky mj. pociťujeme na svém zdraví. Tato půda není schopná pojímat – propouštět, pohlcovat vodu, takže naše republika vysychá. Mnozí se to snaží svádět na klimatické změny, ministr zemědělství slibuje budování rybníků každý den, plánují se výstavby nových přehrad…

Voda však mizí i díky prohřeškům z minulosti, kdy se voda z polí odváděla melioračními zásahy, likvidací remízků, rozoráváním mezí a scelováním pozemků do obludně ohromných lánů. Řeky a potoky byly regulovány, takže se toky zkracovaly, odtok vod se zrychloval. Jeden by řekl, že se spojily zločinecké záměry zlikvidovat tento stát a tento národ postupným ničením toho nejcennějšího: zemědělské a lesní půdy…

Ničivé dopady této taktiky se projevují v dalších drobnostech. Ubývá hmyzu, ptactva, drobné zvěře. Někam se vytrácejí skřivani, chocholouši, pěnkavy, drozdi, zvonci, slavíci, konopky, červenky, strnadi, konipasové… Mizí nosorožíci, roháči, tesaříci, kdysi tak běžní chrousti. Můry a můrky, vážky, motýli. Nemají kde žít, nemají se čím živit, padají po účincích jedů injektovaných do půdy v ohromných dávkách, rozprašovaných po vegetaci. Výrobci těchto jedů zpochybňují toxické účinky na člověka. Jen si však připomeňme DDT, kdysi hromadně užívaný prostředek k hubení hmyzu. Pro jeho toxicitu však byl zakázán. Dnes se diskutuje přípravek Roundup. Mě osobně při vyslovení tohoto přípravku mrazí v zádech. V mnoha evropských zemích byl zakázán, ale v ČR se aplikuje stále. Výčet jedů, které jsou v přírodě používány, má nekonečnou řadu. Ten ničí to, ten zas ono, v podstatě však otravuje ovzduší, vodu, jídlo… Došlo to tak daleko, že pitnou vodu kupujeme za drahé peníze v plastu, což je další „šílená drobnost“, která přesáhla zaneřádění životního prostředí únosnou míru.

Chemie – to je nebezpečí, které nelze podceňovat právě při užití v přírodě. Už vás někdy při pohledu na pole napadla myšlenka, proč se neobjevují znaky přítomnosti krtka? Tedy obligátní krtčí hromádky? Jsou dnes velmi vzácné. Důvodem je skutečnost, že v půdě chemicky ošetřované nežijí například žížaly, potrava krtků. A proč tam nežijí? Byly otrávené, eliminované z životního prostředí, kam bezesporu patřily odjakživa. A díky chemii zmizela z půdy většina mikroorganizmů, bez nichž se země proměnila v mrtvou hmotu. Člověk tak svou činností likviduje to, čemu se odborně říká biodiverzita, jinými slovy mnohočetnost druhů v řadě od nejjednodušších až po vrcholové druhy, člověka v to počítaje. Dá se také říci, že lidstvo zdařile likvidovalo a likviduje vše, co příroda účelně vyvíjela tisíce a tisíce let, co bylo funkční, na čem byl vystavěn logický ŘÁD, kterým se řídilo vše živé na planetě Zemi. Jen ČLOVĚK dokázal ani ne za poslední dvě staletí (19. a 20.) zničit tak mnoho. Mnohé nasvědčuje tomu, že 21. století se stane pro lidskou populaci kritickým – snad i fatálním!

V naší republice mizí lesy. S nimi mizí také voda, otevírá se cesta větrům, prašnosti, erozi. Vina se svádí na kdeco, jenže máslo na hlavě mají v první řadě lesníci. Majitelé lesů, správci lesů, politici…

Připomínám někdejší heslo Lesů České republiky: BOHATSTVÍ, KTERÉ ROSTE. Sakrblé – nějak vám, páni lesníci, růst přestalo. Dlouho vás dobře živilo – a nejen vás. Zpychli jste, les vidíte z oken drahých automobilů, a teď můžete vidět zatraceně daleko, když stromy prostě nejsou a desítky let ještě nebudou. Snáze uvidíte smečky vlků i rysy. Těch ochranáři vypouštějí stále víc. Nevím sice, kdo jim dal právo „obohacovat“ revíry, které patří někomu, aniž by měli tuto činnost povolenou zákonem. Ale v naší zemi je zákon jen pár slov od paragrafu k paragrafu, který stejně nikdo nerespektuje. Takže svévoli se meze nekladou. Parlament však plní svou úlohu, vymahatelnost práva je ovšem nulová – nebo téměř nulová.


A když jsem se dotkl aktivit ochranářů. Bobři se stávají problémem. Dnes vydry likvidují rybí obsádky ve všech vodách. S pomocí kormoránů se jim to daří skvěle. Škody hradí stát, samozřejmě z našich daní. Taktéž platí ovce stržené vlky. Krkavci likvidují drobnou zvěř, ale už i telata a jehňata. Straky a vrány mají na svědomí rovněž úbytek zpěvného ptactva. Z nějakého důvodu se k nám stěhují labutě a husy. Jejich agresivita vytlačuje původní kachny a ostatní vodní ptactvo. Inu, migrace bezohledných druhů se stává v naších zeměpisných šířkách běžným jevem.

Člověk by řekl, že se není radno drobnostmi zabývat. Proč plýtvat časem a prostředky? Nevšímejme si toho, však se to nějak vyřeší samo. Proč nám však Indiáni kmene Cree zanechali tento odkaz, cituji: „Teprve až skácíte poslední strom, otrávíte poslední řeku a ulovíte poslední rybu, pochopíte, že se peníze nedají jíst.“

A ještě si dovolím citovat paní Mallence Bart-Williams, která v závěru svého vystoupení na konferenci v Berlíně uvedla, cituji: „V přírodě však platí, že jakýkoliv druh, který nadměrně loví, nebo nadměrně využívá zdroje na kterých je při své obživě závislý, přírodní selekce tohoto predátora dříve nebo později vyřadí.“ Konec citace.

Byly to opravdu DROBNOSTI, které jsem dal dohromady tak, aby byly pochopitelné a zřejmé každému, kdo chce vnímat stav světa a Země v syrové realitě. Je však otázkou, jak změnit systém nastavený politiky a těmi, kdo ekonomicky řídí náš život a naši budoucnost. Je možné zhoubný proces zastavit? Obávám se, že kupící se problémy budou řešeny (kdy a kým?) teprve poté, co opravdu ulovíme poslední rybu…

74 komentářů :

 1. Opět lži přiblblých ruďochů. Naše brambory došly, protože minulý rok bylo rekordní sucho a brambory se prostě neurodily. Za to moho zřejmě kapitalisti :-D
  Přesto, že v roce 1989 komouši zkrachovali, tak si tito pošahanci stále myslí, že dokáží poručit větru a dešti.
  Přesto, že se naše brambory neurodily, tak to není vůbec žádný problém. Dovezou se prostě odtud, kde se urodily. Třeba ze Španělska. Jen jsou holt o něco dražší. Za komoušů bychom dovezli odkud? Hladovali bychom? Zřejmě ano.
  Třeba jabka a jiné komodity zase od minulého roku hodně zlevnila, ale to už ruďoši nevidí, protože se jim to nehodí do jejich propagandistického krámu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tlacháš hovadiny a mnoho nepamatuješ. Samé plky ! "Levná" česká jablka jsou dražší než banány. K čemu jsou mně rajčata za 50,-kaček,když jsou bez chuti a zápachu ! A brambory ? Nějak si moc nevzpomínám 60 roků zpět, že by byly problém v nedostatku !

   Smazat
  2. Opět lži přiblblého Pepka23:27. Za neúrodu vašich brambor jistě, může jenom sucho:-). Jenže kdo je podle vás vinen za to sucho? No samozřejmě Putin a jeho Rusko!

   Smazat
  3. 23:27, nažer se vole masa se salmonelou z Polska, aby ses pořádně pokadil.

   Smazat
  4. Putinův brouk Pytlík23:27 když jěště chodil do školy, se ho ptá učitel: "kdo osel to pole?" Pepek Vyskoč23:27 odpovídá: "tatínek je osel!".

   Smazat
  5. Dnes s Vámi pane domácí ohledně článku "Drobnosti",zcela souhlasím,je to opravdu vyjímečná slátanina,autorem bude patrně postřelenej myslivec,....agresivní labutě!!!!!!!,to je tedy něco,ale ono je to celé špica....to mi zas u Johnny Fox,nebudou věřit co dokáží v zemi Česko vymyslet......

   Smazat
  6. Blbe ani za Hitlera brambory nebyly tak drahé jako letos. A je to jen začátek. Až propukne znovu krize z nadvýroby, tak se z toho poděláme a někteří z nás i skapou hladem. Kdybys tušil, že hlady kapali lidé v Německu, Dánsku ale i v USA ještě v první polovině dvacátého století.

   Smazat
  7. 23.27 - žijete někde na opuštěném ostrově a vůbec realitu obyčejných lidí nevnímáte. Kdo má na výplatnici 100 000 Kč, neví o co jde. Jen plká o bolševicích, rudých a podobné "kraviny". Demonstrujte dál se studenty proti změnám klimatu, na to peníze se snad někde "najdou". Když to není podle něho, tak je rozdělená společnost. Dříve se tomu říkalo je u komunistů a teď je kde? V ...

   Smazat
  8. 23:27
   Možná vás bude zajímat, kolega si nedávno pochvaloval, jak přes loňské sucho sklidil na svém záhonečku více brambor, než v uplynulých letech. Zvýšenou péči jim nevěnoval. V podhůří byla pole osázena bramborami. Kdysi. Dnes je výhodnější vzít dotaci na louku. Potravinově soběstační být můžeme, ale nesmíme. Kdo nám to zakazuje? Ten kdo rozhoduje o dotacích.
   ABC

   Smazat
  9. Když chci některou zemi ovládnout, je to blbost s tanky. Lepší je ji udělat energeticky a potravinově nesoběstačnou. A když by zlobila....

   Smazat
  10. Potvrzuji sova vašeho kolegy, mám záhon 5x5 m, sklidil jsem dva pytle brambor. Nejsem zemědělec, no říká se čím hloupější sedlák, tím větší brambory. Akorát jsem občas posbíral toho emerickýho brouka.

   Smazat
  11. 11:38
   Potvrzuji. Otec měl loni také pořádnou úrodu brambor a navíc velice pěkných. A jak jsme za ni teď rádi.
   Ovšem pitomec nahoře má ve všem "jasno".

   Smazat
  12. Naše zemědělství ,je programově ničeno Bruselem za přispění našich politických šmejdů.Tak bylo zničeno i zpracovávání zemědělských produktů včetně výroby potravin ,zničen průmysl a různé menší výrobny.Naše závislost tak dosáhla neuvěřitelných výšin.Teď už jen zbývá elektřina a jako stát a občany nás "vypnou" od "žrádla",vody a "energií" kdy si vzpomenou.

   Smazat
  13. 9:16 Byly pro občany Protektorátu přidělovány grátis! Krom této je dodnes potlačovaná pravda například ta, že do 5. května 45 tu byl klid, než antievropské živly vybudili to tzv. Pražské květnové povstání, ono absurdní divadlo, které si vyžádalo několik tisíc zmařených lidských životů. Zbabělá pražská chátra, která celou dobu využívala veškeré výhody Protektorátu včetně uvedených přídělů brambor a ještě navíc všemožně šmelila s tabákem a svíčkovou a okrádala tak vlastní spoluobčany, v sobě najednou objevila „statečnost“ a začala přepadat německé vojáky v ulicích, rabovat byty německých civilistů, rozbíjet výlohy, pálit knihy a vlajky, zamazávat německé nápisy, stavět nesmyslné takzvané barikády a páchat nejhorší zvěrstva na ženách, dětech i starcích ... tito „hrdinové“ dokonce pronikli i do rozhlasu, povraždili tam stráže, a když byly povolány posily, začal český hlasatel zoufale vykřikovat do mikrofonu, aby každý přišel na pomoc, neboť „esesáci zpoplatňují brambory“. Ano, byli to právě oni, kdo vyzýval slušné české lidi, aby napadali německé vojáky a civilisty! Přitom bylo více než jasné, že německá armáda si chce již zajistit pouze volný průchod na Západ, aby nepadla do rukou krvelačných mongoloidních hord zvaných Rudá armáda. Říká se, že za první týden po obsazení města zastřelili Rusáci všechny ženy, které se pokusily zasadit brambory – a znásilnili zbytek! Tak zničili hladomorem jedinou zdravou východoevropskou zemi a otevřeli cestu nástupu českého loupeživého komunismu. Rusáci tyto svoje zločiny svalují na Džugašviliho a vychovávají mladé generace k zatvrzelosti a neupřímnosti.

   Smazat
  14. Bože můj! On to snad myslí vážně.K čemu by bylo Německu soběstačné česko. Vždyt si v přístupové dohodě vynutili likvidaci většiny průmyslu.

   Smazat
  15. misto brambor všude řepka a každeho muže klepnout pepka žerte koblihovu řepku a nedostanente bramborovou depku -vaše kudlanka nabožna černoprdelni firer anžela spojene staty evrochujersko cum befel

   Smazat
  16. 7:13 To znamená že ten upištěnej šimpanzoidní esteban je horší než býval Džugašvili! Ten to aspoň svedl na mandelinku ... ale Bureš jen na řepku!:-)))

   Smazat
  17. 8:24 Jako by nestačilo co všecko na něj svádí Erbová, že?:-))

   Smazat
 2. Píši jen co osobně pamatuji., Měli jsme jedinečnou šanci v roce 1968 udělat z naší zemičky středoevrobské "Švýcarsko". To se nepovedlo ! A nemohli jsme za to sami. Za dvacet roků jsme měli opět šanci. Zase se to nepovedlo. Ale tentokráte naší vlastní hloupostí a naivitou, důvěřivostí a sobectvím. Nechali jsme za nás vládnout darebáky, kteří rychle zjistili, že jim vykvetla pšenička a tak hrabali a hrabou do dnes. Bezohledně a na úkor obyčejných lidiček ! Najde se někdo, kdo jim v tom zabrání ?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za dvadcet let to skuste potřetí udělat z vaší české pidizemičky malé švýcarsko. Snad napotřetí se vám to podaří a žádnej rus z osmašedesátého vám ten dubčekovský ráj na zemi nepřekazí.

   Smazat
  2. 23:34, v roce 1968 jsi měl šanci vynechat příštích 20 let a dostat se přímo do roku 1990.

   Smazat
  3. Kdyby v historii neplatí. Dnes můžeme jen kostatovat, že normalizační komunisti, kteří udělali velkou čisktu a v roce 1969 se zbavili všech samostatně myslících spolustraníků, přivedli zemi do stagnace a nakonec ji vydali největším nepřátelům Československa. A my na to jen zírali jako puci.

   Smazat
  4. Pořád se ohlížíme někam, nic to neřeší. Musí se pracovat a ne že Amík nemá ve zbrojovkách práci, tak musíme "nakupovat". Koho v Afganistánu chráníme? Čechy určitě ne, jen tam hrajeme užitečné idioty.

   Smazat
  5. Re (ada, 23:34):
   Také pamatuji zhruba totéž, co vy. Ale! ...
   Na čem, prosím vás, zakládáte svou představu o tom, že bychom byli po 68. středoevropským "Švýcarskem"?
   Předem vám děkuji za přesvědčivou odpověď ... (naše výsledky po těch 25 letech po Velké sametové ve mě totiž vaše představy/sny ne a ne vyvolávat).

   Smazat
  6. Re (10:53):
   Ano, souhlasím s vámi v tom, že prosperitu si můžeme vydobýt jedině svou prací.
   Ne ovšem prací ledajakou!
   Prací na jiné (v ekon. postavení kolonie) si ji totiž nikdy nevybudujeme. Jedině promyšlenou a inovativní ekon. činností, kterou vytvoříme produkty (hmotné či nehmotné), jež naše firmy zobchodují jako finální dodavatelé, a ne přidavači.
   K tomu ovšem potřebujeme promyšlenou ekonomickou/hospodářskou politiku, promyšlené a efektivní investice ..., a mj. i produktivní aplikovaný a technologický výzkum, a schopnost převádět jej do produktů.
   O části té politiky (zemědělské a krajinotvorné) je i tento článek.

   Smazat
  7. K tomu se ale musíme především zbavit všech parazitů, a že jich je tady požehnaně.

   Smazat
  8. 23,34 nemyslím, že by se z ČSR stalo po roce 68 Švýcarsko, spíše se přikláním k názoru, že velká rozkrádačka z r.89 by se stala o 20 let dříve. To tedy zaprvé. Zadruhé si nemyslím, že na tragickém úbytku hmyzu a ptactva má hlavní podíl chemizace zemědělství. Samozřejmě, když nebudu orat, ale jen přejíždět kultivátorem, několikrát plodiny postřikovat proti škůdcům a na závěr obilí ještě stříknout roundupem, vždy bez hnojení hnojem, protože kráva v kravíně je něco jako zázrak, ale jen bičovat půdu umelými hnojivy, těžkými traktory hutnit podorniční vrstvy a ve prospěch řepky omezovat osevní plochy brambor, někde se to musí projevit Myslím , že hlavním důvodem úbytku hmyzu je permanentní postřikování aerosoly z dopravních letadel s vypnutými transpondéry, co denodenně létají nad našimi hlavami. Před pár lety , při parném dni se v lese nedalo vydržet pro oblaka much, co si sedala na zvířata i na lidi. Dneska se nic takového neděje . Hmyz není ani v lese. Ptáci přiletěli na jaře na stará místa, ale nemají potravu, tak se pomalu vytrácejí a ani je nenapadne zahnízdit. není čím by krmili mláďata, sami toho mají málo. Ale všichni, co by měli zasáhnout a nežádoucí stav napravit, se tváří, že problém neexistuje. Když jsou v USA , jak sami prohlašují, takoví naši nejlepší kamarádi, měli by jít s těmi chemtrails nazpět do USA, nebo raději rovnou do ( ! ) .A chemii na českých polích musíme radikálně omezit ve všech směrech, pokud nechceme skončit jako ten hmyz. Pokud to naši zemědělci neumí, ať jdou dělat něco jiného.

   Smazat
  9. s volama jde jedině vorat stare těžkoslovenske přislovi

   Smazat
 3. Píši jen co osobně pamatuji., Měli jsme jedinečnou šanci v roce 1968 udělat z naší zemičky středoevrobské "Švýcarsko". To se nepovedlo ! A nemohli jsme za to sami. Za dvacet roků jsme měli opět šanci. Zase se to nepovedlo. Ale tentokráte naší vlastní hloupostí a naivitou, důvěřivostí a sobectvím. Nechali jsme za nás vládnout darebáky, kteří rychle zjistili, že jim vykvetla pšenička a tak hrabali a hrabou do dnes. Bezohledně a na úkor obyčejných lidiček ! Najde se někdo, kdo jim v tom zabrání ?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebuďte naivní. I kdyby v 68 roce jsme se odpoutali od osidel Kremlu, tak ani západ by nikdy nedovolil abychom se stali dalším Švýcarskem. Totální rozklad a rozkradení naší země by se akorát o 20 let urychlilo. Ostatně představitelé západních zemí se po válce ani netajili, že kdyby naše země zůstala ve sféře vlivu západu, tak už by podruhé nikdy nedovolili náš hospodářský rozmach, jako před válkou. Pro západ jsme byli vždy jen podřadný slovanský póvl a to se až do dnešních dní vůbec nezměnilo. Však taky se západem máme jen špatné zkušenosti. Když jsme potřebovali oporu západu, tak nás prostě zradil a udělá to znovu, pokud by znovu šlo do tuhého.

   Smazat
  2. Myslíte, že by světová sionistická oligarchie začala převádět své bohatství k nám? Proč tak soudíte?
   Mimochodem, co víte o reálném životě obyčejných lidí ve Švýcarsku?

   Smazat
  3. Za tie roky od 68 do 89 tu bohužiaľ vyrástla generácia zdegenerovaná spoločenským zriadením, v ktorom úspech nezávisel od práce, vzdelania a morálky. Ale napr. v Škandinávii to mali nastavené dobre a teraz "zíráme", kam to vlastne pochodujú?! Asi z tohoto niet úniku. A myslím si, že pár ľudí toto všetko má pod kontrolou. Tých nikto, nikdy, nikde nevolil.

   Smazat
 4. Článek je obsáhlý, selektivně reaguji jen na zpěvné ptactvo v obydlených oblastech, tedy ,,bez hospodářského významu". Kromě chocholoušů všichni jmenovaní ptáci sídlili v zahradách středověké části města, kde bydlím.Nejbližší pěvec je od domu skoro kilometr.Důvod? Skupina primitivů si pořídila kočku, která má, jak je běžné, dvě až deset mláďat ročně. Kolik je to po dvou letech už můžete jen odhadnout.
  Ale výsledek je vidět: bez vrabců se přemnoží mšice (kupte si pirimor, jinak nesklidíte zeleninu), kosům a vlaštovkám sežerou mláďata kočky. Letos je konečně všude klid. Ptáci nás přestali obtěžovat svým křikem a počet koček je stabilní (umírají hlady, před každou prodejnou potravin si jedna kočka hlídá své teritorium).Hlavně , že se zvětšil počet parkovacích míst na náměstí, nově postavený hypermarket ani nemá přístup pro pěší . Nejrozšířenější faunou však nejsou kočky, nýbrž potkani (rattus norvegicus).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:53
   Přemnožili se i potkani homo parlamentis

   Smazat
 5. I za vlády KSČ byla někdy neúroda brambor. Nedělejme si iluze. Ale jde o to, jak nám propagandisté tvrdili, že komunisté neumí hospodařit a hle! Kapitalisté jsou v koncích.To bylo keců v roce 1989 a nakonec i ti komunisté uměli líp hospodařit.Rozhodně byla větší zemědělská a potravinová soběstačnost a to přesto, že jsme jídlem krmili Poláky v roce 1980. Stejně jako Rakušany po válce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Potravinově jsem byli plně soběstační.

   Smazat
 6. Přemysl Votava ve statistice uvádí ze dne 3. 9. 2017:
  rok 1989 - více než 1 000 000 krav, nyní 350 000
  350 000 prasnic, nyní 100 000
  4x méně brambor, z 573 000 tun, nyní 250 000 tun. Jedině co se navýšilo je počet volů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Gerde, naprostý souhlas. Navíc, potravinová soběstačnost byla díky produktivitě zajištěna zlomkem pracovníků. (I když přiznám, že byla řada sezónních prací zajištěna brigádníky, dobře pamatuji chmelové brigády etc. A též pamatuji na smradlavé brambory, díky nekvalitnímu uskladnění. Pamatuji cenu piva 10` 1/2l za 1.20 Kčs a brambory 1 kg za 0.80 Kčs). Faktem je, že za chmelovou brigádu jsme nezbohatli, dnešní generace by se nám asi vysmála. Dnešní cena brambor je vskutku rekordní, skoro si myslím, že se brambory dávají do kanystru místo benzínu. Dovoluji si ohradit všeználkovi 23:27, za oslovovení příblblých rudochů, neb právě on mi připomíná osoby V.Beljaka a A.Novotného, kteří se taky že všeho vykecali a pamatují jejich "maso bude v brzku". Možná jen provokuje, nebo je mdlého mozku a skutečně věří na pohádku o ruce trhu.

   Smazat
 7. Po 89om si diletanti v politike a v hospodárstve zmysleli naprávať "krivdy" komoušov a vracali poľnohospodárske pozemky a lesy "pôvodným vlastníkom" aby ONI mohli gazdovať na svojom majetku, lebo to tak v tom vysnenom kapitalizme má byť. A čo sa stalo? V prvom rade "vlastníci pôdy" ( s výrokom ktorého som bol osobne svedkom " nikto cudzí na mojej pôde robiť nebude ")povyhadzovali celé vedenie na každom JRD, vysokoškolsky vzdelaných ludi, agronómov, mechanizátorov, zootechnikov atd. odborníkov ktorí celý život makali na družstvách a poznali celú problematiku, a riadenia sa chytili "vlastníci" ktorí dovtedy prosperujúce družstvá svojou idiociou a nenažranosťou zlikvidovali behom pár rokov... A teraz sa niekto čuduje že nie sme potravinovo sebestační a žereme dovážane III triedne žrádlo, čo nakoniec pred pár dňami osobne povolilo naše nové politbyro v Bruseli o povolení praxe dvojakej kvality pre vychodoeurópsky untermench pod tou istou značkou... A čo ste čakali, však kapitalizmus, toto ste chceli. A o čo ide kapitalizmu? Aby som zarobil JA aj ked ostatní pokapú... Ja sa len teším keby čo najskôr nastala doba z holyúdskych scenárov ich katastrofických ptákovin ako nejaka prírodná katastrofa, nedjaboh vojna alebo niečo podobné tak sa tu vyvraždíme za kus chleba sami medzi sebou lebo "Kaufland " nedoveze, lebo budu zásobovať v prvom rade svojich a na nás sa z vysoka .... a keď tak za také ceny že 90% sa bude chodiť pásť na lúky...a ani rusa s kalachom nebude treba, vykapeme sami od hladu... Takže tak Vážení, z vyspelej ekonomiky a vedeckotechnickej základne ktorú stačilo len po 89om rozvíjať nakoľko zmizli embargá tak naši vlastizradcovia alebo hlupáci ich totálne zlikvidovali a teraz máme holé zadky.. montovne pre cvičené opice a závislosť na všetkom zo západu hlavne z nemecka a ani wermacht na to nepotrebovali aby si z nás urobili kolonie.. Svojou blbosťou sme sa odovzdali sami..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možno to boli diletanti. Predovšetkým to ale bolo všetko riadené. Vr. emócií. Konečne, načo bol dobrý zákon o reštitúciach?!

   Smazat
  2. 5:49 souhlas. Navíc poslední hektary zemědělské půdy zabetonováváme na skladiště a tzv "průmyslová centra" včetné zasíťování a u nich by mne zajímalo skutečné využívání.

   Smazat
 8. PROMINTE, ZE ODBOCUJI !

  Tento nekdy zajimavy Web, je rejdistem vselijakych agentu a jejich mopsliku, kteti registruji vase napady, myslenky, nalady a delaji z nich statistiku pro orientaci vasich novodobych feudalnich panu.

  Je to prodavano jak na vychod, tak na zapad. Budete mit asi nove panstvo za nejakou dobu !

  Je to hra, ale nekteri (agenti) nepobrali prilis moc rozumu a casto se objevi, aniz by jsme je chteli videt - byli na ne zvedavi. - Erteplove hlavy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Schíza či paranoia - co vás anonyme 6:47 trápí víc?

   Smazat
  2. 9:53 - 100 dukazu v rukou, ale nemoznost je predlozit k posouzeni !

   Smazat
  3. nejznámější místní retardovaní agenti jsou Radosta a Pepek Vyskoč, známé firmy, které provokují diskusi :-)

   Smazat
 9. Pravdivý, varovný článek. Co s tím naděláte, trollové?

  OdpovědětSmazat
 10. Přesně tak pane autore souhlas není to dobré že tu jsou jen montovny na autodíly bez přírody to nejde.

  OdpovědětSmazat
 11. Zase tak špatně není. Řekněte mi, kdy jste si mohli udělat bramborovou kaši ze žlutých banánů, které jsou dokonce levnější než brambory.

  OdpovědětSmazat
 12. Jiří Jírovec7. dubna 2019 10:42

  V době hnusu, jak ji označuje jistý Farský, se podařilo zorganizovat zemědělskou velkovýrobu. Jasného František, z filmu Všichni dobří rodáci, byl prototypem vzdoru a současně lásky k půdě. I při združstevňování se udržela soukromá malovýroba v podobě záhumenků. V družstvu odpadla starost, co se stane, když se neurodí a záhumenek v té době udržel práci na vlastním.

  Jezdil jsem do Bystrého u Poličky ke dvěma tetám, jedna byla jako František a odmítla vstoupit do družstva. Hospodařila sama. Její sestra s dcerou nakonec šly do JZD a k tomu dřely na záhumenku.

  Tohle zmizelo a s tím i sebezásobování značné části obyvatel. Změnila se technika a ubyly pracovní příležitosti a tím i život na vesnici. Možná existují sociologické studie o změnách v životě na vesnici. Kdo pracoval v místě a šel z práce domů, stavil se na jedno v hospodě. Kdo pracuje kdesi v továrně, přefrčí v autě kolem hospody. Pivo si ani dát nesmí a navíc ho dostane za poloviční cenu v obchodě. Ne v tom místním, protože taková byly často zrušeny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 11.09 Tak bacha, abyste při sázení brambor nezasadil i svůj chytrý mobil s internetem. Píšete přeci ze záhumenku v přestávce mezi řádky? ;-)

   Smazat
  3. Pro smazaného idiota, co jen nadává, nemá cenu psát jakékoli poznámky. Pan Jírovec má pravdu. Jen bych ho doplnil: v 60.letech nastupovali do družstev nově vystudovaní hospodáři, včetně synů tzv. kulaků. Od té doby šla družstva nahoru až ke stavu úplné potravinové soběstačnosti při zachování vysoké kvality potravin.
   Bylo je třeba zničit, potravinářské normy oslabit, aby se uvolnila cesta k dovozu západoevropských potravinových přebytků. K tomu zahraniční obchodní řetězce, které mají nasmlouvány zahraniční dodavatele a korunu všemu nasazují dotace dopravy potravin přes celý kontinent. A to vše zastřešují páni poslanci a ministři - česká elita!

   MM

   Smazat
  4. 12.30
   Družstva vybudovali malí domkáři a malozemědělci když uznali, že soukromničení nikam nevede. Nakonec uznali, že se mají lépe než když dříve samostatně hospodařili a potah, velké stroje při sklizni a další věci si museli "půjčovat" od velkých sedláků.
   Ti synové "kulaků" se budování družstev s počáteční nouzí nezůčastnili a byli s jejich rodiči pro překážení kolektivizaci odsunuti a stala se z nich dělnická třida.
   Po návratu na vesnici ti chytrolíni stáli v první řadě "po sametu" při rozbíjení toho, čeho vybudování se nezůčastnili a v transformaci veleli ukradení družstevního majetku potomkům těch poctivých malozemědělců, kteří svýma rukama družstva od nevalných začátků vybudovali.

   Smazat
  5. Kulaci byli do družstev tlačeni, někdy i násilím. Jejich synci, zůstali-li u sedlačení, vnesli do družstev v 60.letech konečně hospodářského ducha. Malorolníci s hospodařením na větších celcích neměli ani zkušenosti, ani vzdělání. Tož tak.

   Smazat
  6. 14.34 Nic o vesnici nevíš, to co píšeš jsou pohádky.
   Kulaci a jejich synci nakonec na kolektivizaci vydělali, byli odsunuti a stali se z nich vedoucí dělnická třída. Vyčůraně nalezli do KSČ a tam pokračovali ve své debilitě všechno rozvracet, protože z dědka na fotra a synka se to sedlácká nabubřelost přenáší kecama z generace do degenerace.
   Synci malých rolníků neměli tu možnost odejít z vesnice a přidat se k dělnické třídě jako ti vychcánkové. Jediné místo kam dostali doporučení a úmístěnku bylo vyučení v zemědělském oboru a práce a dřina v zemědělství jako jejich otcové.
   O historii vesnice víš velké hovno a hlásáš tady bludy co ti někdo nalil do hlavy.

   Jinak ti velcí sedláci byli pěkní vykukové, většínou jejich dědkové byli aktivními agrárníky za první republiky a po Masarykově pozemkové reformě v r .1919 dostali do správy zbytkové statky po rozparcelování majetků "kaloborantů" s RakouskemUherskem -šlechty a církevních hodnostařů. Zbytkové statky, určené v případě další potřeby k rozparcelování pro bezzemky na vesnici, dostali do užívání na 20 let, t.j do r. 1939. V r. 1939 bylo všechno jinak, tak se na to zapomělo a ti vykukové od té doby se začaly vydávat za vlastníky, po revizi pozemkové reformy v r. 1947 se cítili ublížení, že jim někdo chce šahat na jejich majetek, takové to byli a jsou sv*ně, a blbci jim skáčí na tu jejich proklamovanou ublíženost.
   Učit se, učit se, učit se ....

   Smazat
  7. 15,16 nějaká sedlácká ublíženost nezavedla republiku do takových sraček, kde dnes jsme. Je zde ve hře "geniálnost" protagonistů sameťáku Klause a Havla, oba věděli o řízení státu hov.no, ale měli moc a důvěru plebsu. A tihle geniové nás dovedli tam, kde jsme dnes.

   Smazat
 13. Protože stát si té záležitosti nehledí. I současný ministr zemědělství má péči o dotace pro velké zemědělské firmy, které vylidňují venkov. Z jednoho místa obhospodařují oblast několika vesnic a v těch se tak zruší možnost místní obživy. Takže se lidé směrují na města a nejraději se tam i přestěhují. Podporou místních zemědělců je třeba začít. Ale to by ukrajovali těm velkým, což současný ministr jistě nebude. P.K.

  OdpovědětSmazat
 14. Když budeme zlobit, stačí pro výstrahu uvalit sankce, pokud nepřestaneme s neposlušností, následuje obchodní blokáda dodávek potravin, léků a nebude podvolenějších... Ani na zničení bohaté Venezuely nestačí jen chyby vnitřní politiky, spolehlivě ji dostanou do kolen vnější tlaky.
  Jeden z nestorů světové politiky připomněl, že pokud kontrolujete peníze, ovládáte svět, pokud kontrolujete ropu, ovládáte zemi a pokud kontrolujete potraviny a já dodávám také vodní zdroje, ovládáte populaci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Take si myslim,ze o tom to je.Sankcionovat plne potravinove sobestacne nema takovy ucinek

   Smazat
 15. Že by došly brambory - to by se za socialismu stát nemohlo!!! ale mám z této události srandu. V roce 1989 lidi řvali a zvonili klíči na náměstích. Socialismus padl. A co nám to přineslo??? ČR se stala kolonií Západu a banánovou republikou.
  Byly zničeny JZD a na zemědělské půdě, kterou obhospodařovaly vyrostly sklady, kde jsou zaměstnány přivandrovalci z východu. Zisk se odvádí do zahraničí. Zemědělství je totálně rozvrácené a ČR - bývalá potravinářská velmoc kupuje brambory ze Španělska, podřadné a nemoci nakažené maso z Polska.
  Návrh řešení: okamžité vystoupení z EU a začít spolupracovat s Ruskem a s asijskými zeměmi. Vzorovou politikou by nám měla být politika Ruska- resp. pana Putina. Ten udělil Západu sankce na dovoz zemědělských produktů. A tak je to správné a tak to má být. Když Španělsko nemůže prodat brambory do Ruska, prodá několik krát předražené do Čech. Ten, kdo schválil pěstování řepky a obilí jako palivo patří na léčení do psychiatrické léčebny. Pořád platí - jaký národ - taková vláda.

  OdpovědětSmazat
 16. Tak nevím kde žiju. Dnes jsem jel kolem stánku u silnice kousek za Brnem...u jednoho nabízeli brambory za 8,90. u druhého za 10 korun. Že bych měl Fatu Morganu???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zrejme pri Brne žijú ľudia, ktorí nemajú šajnu o tom, ako sa tvoria ceny v trhovom hospodárstve. Chýba im marketingový menežment. Proste, "sedláci".

   Smazat
  2. 14:45 já žiju v Praze dnes jsem koupil 2 kg brambor za 38 Kč (=> 1 kg = 18 kč) v zahraničním řetézci, který asi nesmím jmenovat. Napadá mě, jestli ten udřený zemědělec z Brna jim prodal brambory za 9Kč, tak řetězec má 100% zisk. To se to obchoduje s naší bezbraností, jak mojí, tak toho farmáře. Snad ještě máme stát, který je tu pro nás občany a politici by se měli méně starat o své posty, více o občany a poradím jim, že vytvoření další komise nic neřeší.

   Smazat
  3. No asi se budeme muset začít bránit, nejlépe tím, že prostě přestaneme nakupovat potraviny v řetězcích a dáme raději vydělat našim zemědělcům. Už jsme si nechali republiku vydrancovat dost a ještě z nás v Bruselu dělají pitomce, že se nám to vlastně líbí. Zajet za město a koupit pytel brambor není problém, stejně tak jako navštívit farmářské trhy a koupit si pořádný český dobrý žvanec. Ať si ty svý polský chcípliny, španělský rajčata a jablka bez chuti a čokoládu bez kakaa strčí do řiti. Jedině tak nás začnou brát vážně.

   Smazat
  4. Každý podzim koupíme na stánku se zeleninou 2 pytle brambor z \vysočiny po /vloni/ 9kč/kg. Dáme na balkon paneláku do staré skříňky, kterou manžel vyložil polystyrenem. Tak nám vydrží až do dneška, protože jsme jen 2. to tady uvádím jako recept na zásobení se bramborami..teď sníme poslední a pak budeme jíst rýži a těstoviny a pohanku do objevení se nových brambor. Z Brna.

   Smazat
  5. A propos: na co kupovat rajčata bez chuti, když není jejich vegetační období? Jezte ředkve, jarní cibulku, pórek i obyčejnou cibuli nebo tuřanské zelí. taky byste si mohli sami vyrobit pickles, jednodušeji to snad ani nejde. Z Brna.

   Smazat
 17. Autorovi odkazujem, že tieto problémy nikto nerieši, ani riešiť nebude. Zrovna tak, ako v Afrike zmizol dažďový prales, momentálne mizne prales amazonský. Ako zmizli lesy na stredomorskom pobreží, tak miznú dnes v strednej Európe. Zajace v chotári, či chrústy zmizli ešte za komunistov. Drobné vtáctvo mizne spolu s rozvojom spracovania dreva na štiepky pre dotované kúrenie dnes. Hladomor bude riešený posilnením silových zložiek štátu.

  OdpovědětSmazat
 18. Až nebude mít co žrát , budete se navzájem zabíjet ! pak si uvědomíte , kdo zato muže a vám vymýval mozky!!!

  OdpovědětSmazat
 19. U novarepublika.cz očekávám komunistickou propagandu, ale tentokrát bych nebyl tak příkrý. Mnohé, co tam popisují je skutečnost. Dokonce uznali, že jednou z příčin suché půdy jsou meliorace Tak nějak ovšem nezdůraznili, že to byly meliorace plánovitého komunistického systému. I rozorání mezí mělo negativní význam. A přechod na velkovýrobu také není historicky jen důsledek kapitalistického tlaku na efektivitu.
  A u toho sucha by bylo dobré si přiznat, že snaha zastavit globální změny klimatu se skutečně dotýká každého z nás, například tou cenou potravin, proto bych úsilí EU za toto nekritizoval, maximálně někde způsob provedení.
  A s něčím nemá EU moc společného. Zvykli jsme si stále sekat anglické trávníky s trávou 5 cm vysokou, rádi betonujeme a asfaltujeme, takže se vedle dálnic asfaltují i polní cesty, otazníkem jsou i cyklostesky ( když mají vedle zelený pás a vsakovací příkop, tak dejme tomu), norma na minimální šířku chodníku platí i na vesnici, kde po chodníku jde 5 lidí za den. A řekl bych, že úbytek hmyzu souvisí víc se suchem a omezením hnojníků na vsích, než s chemií.
  Co se týče kvality půdy, tak nevím, nejsem odborník. Vím, že již se na horách tolik neoře, což je pozitivní. Vím, že v letech kdy prší, zemědělci docilují skoro dvojnásobnou úrodu proti dobám před r. 1989. Takže asi to s tou půdou tak katastrofální není. Ale souvisí to i s těmi přípravky typu Randap, které ničí pěstovaným plodinám konkurenci ve formě plevelů. Na nezávadnost tohoto přípravku jsou různé názory, stejně jako třeba na bezpečnost jaderných elektráren. Výrobce přípravku argumentuje tím, že žádné zdravotní důsledky prokázány nebyly. A Světová zdravotní organizace přípravek nezakázala, stejně jako třeba EU, i když diskuze politiků o tom jsou. Je zřejmé, že zakázáním těchto přípravků by potraviny podražily.
  Pak je tam zmíněna i záležitost řepky olejné, ta žlutá pole souvisí s tím, volejka se celkem snadno velkovýrobně pěstuje. U brambor a zeleniny se také mohou využívat moderní velkovýrobní stroje, ale je tu taky problém se zpracováním, uskladněním a často i s prodejem. Ne každý rok se prodávají brambory tak dobře, jak nyní. Velkovýroba u brambor vyžaduje velké investice jak do strojů, tak do zpracování i uskladnění. U řepky skoro postačí stroje na obilí.
  Dotační podpora řepky byla spíš podporou zemědělců (a Babiše), než ekologickou záležitostí. Asi taky možná snížila trochu spotřebu ropy, takže působí na zastavení růstu její ceny. Nyní když není na trhu takový přebytek potravin, asi by se měla dotační politika přehodnotit, třeba zavedením kvot na dotační podporu. Pomohlo by to i státnímu rozpočtu (ne ovšem Agrofertu).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi mimo jako s tím anti -komoušstvím.
   Meliorace se dělaly na podmáčené půdě -polobažinách a jejich smyslem bylo zúrodnění. Rozorání mezí bylo zcelením malých políček s kterého se pozdějí stala debilita tvorby obrovských ploch pro lepší obhospodařování velkostroji a zapomělo se na v krajině přirozenou cestou vzniklé odvodnění.
   Velké úrody nejsou důsledkem kvality chemicky zmrtvělé půdy bez humusu ale jde o úrodu docílenou chemickými hnojivy, kde plodiny mají mizernou nutriční hodnotu. a tak se dá pokračovat .. řepka není vůbec dotovaná, ale je pěstována jako obilí, jako plodiny nenáročné na obhospodařování a lidskou práci.
   To tvoje antikomoušství je i antirozumem ...

   Smazat
  2. 8:23 je povýšený všeználek, který antikoušství povýšil na vševysvětlující filozofii. A přitom zákonitě dochází k mylným závěrům.

   Např. nepostřehl, že Nová republika nemá s komunisty nic společného. Je to vlastenecká platforma, otevřená vlastencům zleva i zprava.

   Smazat
 20. Voda dojde a bude jen poušť ? budete orat písek !

  OdpovědětSmazat
 21. Básník napsal ... držkou v zemi...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.