Reklama

pátek 12. dubna 2019

Egypt Washingtonu sdělil, že nepůjde proti Rusku do "arabského NATO"


13. 4. 2019 avia.pro
Káhira oznámila Washingtonu odmítnutí své účasti v "arabském NATO". Prezident USA Donald Trump nedávno zveřejnil myšlenku na vytvoření "vojensko-politického sdružení na ochranu před vnějšími hrozbami" v arabském světě. Trump uvedl jako možnou hrozbu pro země regionu Blízkého východu terorismus a rostoucí vliv Íránu. To znamená, že Washington vlastně spojil jedno i druhé, když zanesl íránský Sbor strážců islámské revoluce do seznamu teroristických struktur. Výsledek - nápad na blízkovýchodní analog Severoatlantického bloku utrpěl fiasko.

Doslova hned poté, co Spojené státy podnikly první kroky, které směřovaly k uskutečnění jejich myšlenky, následovalo první odmítnutí. Zvláště významný byl fakt, že odmítnutí bylo vyjádřeno státem, který je nejmocnějším a technicky nejvybavenějším ve vojenské oblasti na Blízkém východě. Tímto státem je Egypt, který však také nechtěl vystoupit proti Rusku. Je ale zcela možné, že v Egyptě vzniklo podezření, že v tomto případě jde prostě o rozšíření trhů pro americké zbraně.

Ve vyrozumění, zaslaném z Káhiry kolegům ve Washingtonu, bylo uvedeno, že se země nebude podílet na vytvoření "arabského NATO" (MESA). Argumenty byly jednoduché a srozumitelné. USA byly pouze informovány, že vytvoření strategické aliance na Blízkém východě není v zájmu Egypta. Takový krok může vyvolat napětí ve vztazích s Íránskou islámskou republikou.

USA se snaží vytvořit MESA z Egypta, Saúdské Arábie, Jordánska, Ománu, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru.

Podle hodnocení experů byl americký nápad od počátku odsouzen k fiasku. Důvodů je mnoho. Jedním z nich je, že Saúdská Arábie a Katar se pod žádnou záminkou nebudou chtít stát spojenci.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Už se to Ušákům sype jak domeček z karet. Říká se, že když se blbec dostane do Ušistánu a pak se vrátí zpátky domů, tak se těm doma, už nezdá jako takový blbec, a možná, říkají si, že by bylo dobré, ho napodobit. Takže ti kteří tam ještě nebyli, honem do USA, dokud je ještě čas, protože zanedlouho bude ten kdo tam pojede za blbce. Mírové nebe nad hlavou přeje, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 2. Nedoporucuje se aby Vasek chodil s Pany na led. Pan uklouzne a Vasek si zlomi nohu. A navic pan vyuzije situace a Vaska pritom okrade o vsecko..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano přesně.
   USA jako již několikrát v histoeii se snaží ke střetu nastavit cizí hřbet a na konfliktu ekonomicky parazitovat.

   Smazat
 3. Toto je dulezity prispevek ! Aby jste rozumeli tomu, co se bude dit v Americe v pristich dnech !
  Stat New York vzal 27 millionu US $, od vdov po padlych vojacich - od deti - sirotku, od jejich vzdelavani a dal to na vzdelani priselcu , z nichz vetsina jsou tam illegalne.
  A ted sledujte, co na to reknou vojaci !

  Zadny nekvalifikovany Hurvinek v Cesku, NEBUDE na zaklade jeho BLBSTVI a omezenosti rozhodovat o tom, co se smi nebo nesmi cist.
  V Americe se schyluje k obcanske valce a kdyz Amerika dostane rymu, tak vy v Evrope, budete mit zapal plic .
  nick honolulu (Preberte si to sami.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... kdyz Amerika dostane rymu, tak vy v Evrope, budete mit zapal plic.

   Pravdivé, bohužel.

   Smazat
 4. Přeji Vám dobré sobotní ráno,
  pročítám si Vaše reakce a příspěvky na výše uvedený článek. V žádném případě si nemyslím, že americký návrh na zřízení jakéhosi arabského obranného společenství namířeného hlavně a především proti stále sebevědomějšímu a vojensky se vzmáhajícímu Íránu není zdaleka odsouzen k zániku, či neúspěchu. USA stále mají své páky politické, ekonomické a "jiné" jak odpůrcům a rebelům svých strategických zájmů v regionu účinně zkroutit ruce za záda způsobem, že tyto se rychle a "ochotně" podřídí.O Rusku a jeho vlivu v regionu si můžeme myslet jen to co nám servíruje Sputnik a s ním spřátelené tiskové agentury. Pravdou však je, že ekonomické možnosti země, která se nechce nebetyčně zadlužit a tisknout ruble na pověstných rotačkách, jsou značně omezeny. Dokud se do dění v regionu nevloží jiná mocnost, ekonomický gigant Čína a dokud tento prostor nezahrne, stejně jako prostor Jihočínského moře do sféry svých strategických zájmů, tak se v oblasti toho asi moc nezmění. Ke změně sice díky ruským dodávkám obranných raket do regionu nakročeno je, ale dokud nebude učiněna přítrž beztresnému poletování izraelských válečných letounů vzdušným prostorem arabských států či perského státu tak se situace nezmění. Vlády těchto arabských či perského státu nebudou neomezenými pány svého vzdušného prostoru, dokud osádky těchto obranných raketových systémů nebudou umět dokonale využít všech vlastností systémů dodaných z Ruska. Jakmile k tomuto dojde, budou se nejen izraelské letecké síly, ale i letecké síly tzv. demokratických západních států držet v uctivé vzdálenosti od vzdušného prostoru těchto států a o zřizování jakýchsi bezletových zón si budou muset nechat jenom zdát, nebo je budou zřizovat kdesi daleko nad Středozemním mořem, aby tak dokázaly, že jsou neomezeným pánem vzdušného prostoru o kterém se ani neví, že takový prostor existuje. Pevně věřím tomu, že v oblasti se bude lámat chleba o příštím světovém hegemonovi, kdy USA se budou snažit dokázat, že ještě mohou a Čína samostatně, či ve spojenectví s Ruskem budou dokazovat, že už mohou. Asi to tam bude pěkný mazec. A když se do toho zaplete Turecko, Írán a Saudská Arabie, tak o středovýchodní parno bude postaráno. František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (06:54):
   Popsal jste to realisticky.
   Ano, každá ze zemí v tom regionu se snaží uplatnit zájmy své politicky panující třídy (či ekonomicko-politických vrstev).
   Problém je "jen" v tom, že častokrát za oprávněné zájmy považují i zájmy zcela neoprávněné. Ba dokonce i ty, které se vysloveně příčí mezinárodnímu právu, viz např. poslední příklad US prezidentského dekretu o přiznání syrských Golan Izraeli. Což je právě případ "zájmů", resp. mocenských ambicí, USA/IZR a jejich tamního vazala SaúAr a dalších ...
   Je ale dobře, že se Egypt, jakožto regionální mocnost, od snah USA/IZR distancuje, jakkoliv to může být i jen dobový vzdor, který tam bude zlomen nějakou tou barevně (ne)sametovou ...

   Smazat
  2. O Rusku a jeho vlivu v regionu si můžeme myslet jen to co nám servíruje Sputnik a s ním spřátelené tiskové agentury.

   ..a ovšem také to ,co nám jako krystalicky čistou pravdu sdělují naše a ostatní prozápadně orientovaná média.

   Smazat
 5. Jak napsáno níže začalo se to pohybovat 29.3. Basilej III. Po Turecku a Sýrii teď bude Lybie dále Irak a Avganistan. Čína nepůjde silou jako v Jihočínském moři. To je jiný případ.

  OdpovědětSmazat
 6. Dobře Egypt dělá že se nepřipojí k agresorům už si také objednali u Ruska zbraně.

  OdpovědětSmazat
 7. Astronomicky a nesplatitelně předlužené USA začínají dojíždět na svoji "rozcapenost" a vyřvávání, jaký jsou pupek světa!! Zatím je ještě dolar světovou rezervní měnou, ale je otázka, jak ještě dlouho!Čína je sice "závislá" na trhu v USA, protože kam by dodávala svojí mamutí produkci, ale na "dluh" se také pracovat dlouho nedá a už dnes ,když se Čína "rozlobí" pošle ekonomiku USA ke dnu, protože drží rozhodující balík US dluhopisů a ty stačí prodat a je po "dolaru" a USA! Je však vidět, že světová ekonomická obec se chová obezřetně a bude "odstavovat" USA od světové ekonomiky postupně, tak aby případná krize nezasáhla věřitele USA! Musí dojít také na podstatnou "přestavbu" světových ekonomických standardů a priorit, protože "loupeživé" banky, které "hrají" na burzách "kasíno" je nutné zastavit a vrátit ekonomiku do reálných mantinelů trhů a dalších ukazatelů , na kterých lze dále stavět! Dost možná, že bez nějaké světové krize to nebude možné, ale i ta musí být řízena a není možné, aby se světová ekonomika chaoticky rozpadla!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 8. 16:57 Máte pocit, že jste kulišák? Omyl jste jen druhořadý kuli.Ušák. A když se divochovi v pochcaných teplákách vztyčí péro S-400, S-500, tak se Ušák posere. A když se Ušák posere, tak se Kuli.Ušák zcela rozpustí. Hádejte na co? Nejste takhle náhodou již odjakživa Putinovec??? Šetřete ruble, po vítězství demokracie bude stát hamburger 2 ruble!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tě zklamu, ale nic jako demokracie nikde neexistuje! Páč lůza není schopná sebeřízení! Od toho tu od počátku dějin funguje kasta nadaná Vůlí k moci, která ovládá tuto vůli postrádající kastu podlidí*)! Bohužel ta první dnes musí předstírat vládu té druhé! Tzv. demokracie (=lůzovláda) je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit k vzájemnému prospěchu, v rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi! Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy." - https://www.flowee.cz/civilizace/5256-naplni-se-posledni-vzkaz-stephena-hawkinga-pry-nas-znici-superlide?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   *)Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako Podčlověka.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.