Reklama

středa 10. dubna 2019

Evropská komise dodá objektivní informace o EU pro projekt EUforka. Rektor si plete „objektivitu“ s PR. Objektivní info o Rusku a USA by žádal u jejich ambasád?

Tomáš Vyoral
10. 4. 2019 iPrima
Rektor Palackého univerzity Jaroslav Miller v rozhovoru pro ČRo promluvil o novém projektu EUforka. Skrze web a sociální sítě má přinášet objektivní informace o EU, které prý doposud lidé postrádali. Trochu rána pod pás médiím napříč spektrem, včetně veřejnoprávních, ne? Objektivní informace se pak zavázalo dodávat třeba zastoupení Evropské komise v ČR. Přístup do projektu mají mít příznivci i kritici EU z řad politiků. Musí ale podle Millera mluvit pravdu. Jak EUforka odhalí lež? „No tak lež se asi pozná poměrně přesně,“ odpověděl. K čemu tedy EUforka? Cirkus bude!Nový projekt EUforka iniciovala Palackého univerzita v Olomouci a zapojila se do něj řada českých univerzit. „Naším cílem je zprostředkovat objektivní informace o Evropské unii obecně a zprostředkovat objektivní informace o mechanismu eurovoleb,“ uvedl mimo jiné rektor Jaroslav Miller v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.


Když rektor nerozumí rozdílu mezi „objektivními“ informacemi, PR a propagandou


Objektivní informace. To zní na první pohled hezky. Pominu-li fakt, že by univerzity měly být apolitické (a EU je v současnosti vysoce politický projekt), kde EUforka ony „objektivní informace“ získá? „Musím s radostí říci, že většina českých státních institucí ten projekt EUforka uchopila až s nadšením. A právě ministerstvo zahraničí nebo zastoupení Evropské komise v ČR se zavázaly, že budou dodávat objektivní informace o Evropské unii a my je budeme nějakým způsobem zprostředkovávat dál.“

A třeba objektivní informace o Číně si pan rektor sežene od čínské ambasády, o Rusku od ruské a o USA od té americké? Když se mu k objektivitě tedy zavážou, to dá rozum. Tohle přece nemůže myslet vážně člověk, který chce veřejnost vzdělávat v oblasti povědomí o EU. Tedy, neplete-li si vzdělávání s PR nebo propagandou. Od ní se však pan rektor důrazně distancuje a nemám důvod mu nevěřit. V tom případě je ale evidentně v této oblasti zcela nekompetentní.

„A naše zkušenost říká, že tyto stránky si vyhledávají lidé, kteří chtějí mít přímý přístup k objektivním informacím a do této doby ho postrádali,“ uvedl k cílové skupině. To se nám nedostává „objektivních informací“ z etablovaných médií nebo z těch veřejnoprávních? Řekl bych, že kouzlem nechtěného pan Miller tak trochu střelil do vlastních řad. Za tohle pochvala nebude.


V čem spatřuje problém ohledně (dez)informování o EU?


„Je to takové jako vrstvení těch postupných fake news, od těch žárovek slavných, po příkony, výkony vysavačů až po křivé banány. Ten důvod ale, proč jsme se rozhodli právě nyní, na jaře, jsou eurovolby, které nepochybně budou pod palbou různých propagandistů. A my jsme se rozhodli, že nastal čas, aby občan České republiky měl možnost se seznámit s objektivními informacemi o Evropské unii,“ uvedl.

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Už jste se nenarodili jako Češi, ale jako Evropané, řekl „hrdý otec dvou psů“ Jiří Pospíšil. Za protektorátu jsme se taky rodili jako Němci?

Nechci být moc šťoura, ale díval jsem na „Euromýty“ na webu zastoupení Evropské komise v ČR. A omezení příkonu vysavačů (který evidentně dle fyzikálních zákonů jejich výkon/sání ovlivní – ač nejen on) nebo „postupné stažení klasických žárovek se žhavícím vláknem z trhu“ EU skutečně nařídila. Tudíž, co je na těchto příkladech za fake news? Pan rektor, který by rád šířil osvětu proti fake news, je sám šíří.


Prostor dostanou politici, co nebudou lhát… Nebo spíše ti, co mají správný pohled?


Na dotaz, zda budou v rámci projektu dávat prostor všem politikům, i těm, kteří chtějí vystoupit z EU a jsou k ní kritičtí, Miller odpověděl: „Budeme, ano, ale předpoklady jsou dva. Ten první předpoklad je, že to je společný projekt českých univerzit. To znamená, na tohleto politici musí přistoupit. A za „bé“ nesmí lhát. Zcela prostě a jednoduše.“

Moderátora zajímalo, jak to budou ověřovat a kontrolovat? „No tak lež se asi pozná poměrně přesně a politik, který tyto tendence bude mít, tak v tom programu prostě nebude,“ reagoval Miller.

Možná mi něco nedochází, ale když se „lež asi pozná poměrně přesně“, tak na co potřebujeme nějakou EUforku a pana Millera? Nebo to pan rektor myslel tak, že „oni“ (pan rektor, EUforka, Elfové, Euhodnoty… a nevím kdo ještě) lež poznají, zatímco my obyčejní nikoliv?


- - -

23 komentářů :

 1. Měli by si ta rekta omývat, rektoři.

  OdpovědětSmazat
 2. EU se stává Orwelovskou dystopií. Doufejme, že se co nejdřív rozpadne, jinak je s námi Amen.
  https://www.epshark.cz/clanek/1697/eu-orwell-na-plny-plyn

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musíme všichni k evrovolbám a hlasovat pro kritiky EU a ne pro kýválky a řiťolezce.
   Já budu volit SPD, především dr. Davida.

   Smazat
  2. Který, až dojde na bombardování Bělehradu, zaleze do kouta.
   Musíme hlasovat pro lidi už teď dostatečně zběsilé, aby nemohli couvnout.

   Smazat
  3. 11:22 Rict ne vam pripada jako zalezt do kouta?

   Smazat
 3. Žádné informace o eu nepotřebuji za ně mluví jejich činy.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak buď to má základ ve spojení slov EU a fóry a nebo je to prostě projev euforie, což bude asi to pravé, oni jsou v euforii a chtějí, abychom byli taky. Ale jak řekl klasik: Tady to tak vypadá proto, že Češi málo hulej... Možná by bylo jednodušší, než dělat kampaně, rozdávat marihuanu a byla by sranda taky, akorát levněji.

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Miller vysvětlil JAK se ta LEŽ pozná.

  „No tak lež se asi pozná poměrně přesně a politik, který tyto tendence bude mít, tak v tom programu prostě nebude,“

  Tak to jsem dodnes nevěděl, děkuji panu Millerovi za objasnění. Hodně se mi ulevilo, protože podle jeho návodu budu mít jistotu, že od doby, kdy projekt uvedou do "života", už nebudu číst ty lži POLITIKŮ, protože je jednoduše nebudou zveřejňovat.

  OdpovědětSmazat
 6. Spočítá někdo:
  Kolik má EU europapalášů na počet obyvatel?
  Kolik má USA vládních papalášů na počet obyvatel?
  Kolik má Rusko vládních papalášů na počet obyvatel?

  OdpovědětSmazat
 7. MU nezůstává pozadu, podporuje zničení Ruska zavedením demokracie podle západních vzorů

  https://www.em.muni.cz/udalosti/11570-zubov-pomozte-nam-vybudovat-demokraticke-rusko?utm_campaign=is.muni&utm_source=is.muni&utm_medium=referral

  OdpovědětSmazat
 8. "Pravda, objektivita", ta se kupuje a prodává, jako vše jiné. Proto pravda a objektivita přesně odpovídají vynaloženým nákladům a požadavkům plátců, jak musí pravda a objektivita vypadat!

  OdpovědětSmazat
 9. Především by měla EU a NATO dodržovat všechna vlastní nařízení a zákony a teprve potom se můžeme bavit o hodnověrnosti EU a NATO!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to jste napsal dobře. V tom je podstata.

   Potom Putin nepotřebuje žádnou propagandu a manipulace. Jemu stačí, když ruští novináři píší o EU a NATO objektivně a každému Rusovi se musí otvírat kudla v kapse.

   Smazat
  2. 10:45 Pokud teda vůbec umí číst a tuší vo čom je řeč? Pak, pravda, se Rus vyzbrojen sněžným kvérem jako ten bohatýr tu na 1 minutě a 12 sekundě - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   se stává přímo hrozbou civilizace! Úplný Ilja Muromec 2, ale je než mu dojde Bojaryšnik! Těm ostatním tam je to ale asi stejně šumák, maj svých problémů víc než dost:-))

   Smazat
 10. http://www.zvedavec.org/komentare2018/03/7526-olomoucka-elegie-o-znepokojenem-rektorovi.htm

  OdpovědětSmazat
 11. Lidi neblbneme? To už tu bylo, byl Svaz přátel se Sovětským svazem. Já se cítím normálně gramotným a mám dostatek informací, necítím se trolem natož elfem, nevím proč mám mít jakéhosi prostředníka (vykladače víry). Protestuji proti představě, že naši občané jsou stádo ovcí a potřebují baču se psem.

  OdpovědětSmazat
 12. Anonymní10. dubna 2019 12:00
  „.. a mám dostatek informací ..“
  To je právě ta chyba. Ale už se na tom pracuje. Nejdříve se ustanoví zdroj zaručených informací a potom se v zájmu lidu odstraní, zakáží, finančně zruinují zdroje fejkové, což jsou všechny ostatní, zřejmě včetně veřejnoprávních.
  Je to jedno z koleček omezování kompetencí státu. Stát by měl mít monopol na pravdivé informace. Má to také své nedokonalosti, ale předat monopol na EUpravdu univerzitám a jiným neziskovkám, je další liberalistické oslabování státu. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nešetřete a kupte si satelit, poslouchejte vše a pak si udělejte průměr a když použijete selský rozum je hotovo , no problem.

   Smazat
  2. Anonymní11. dubna 2019 0:17
   Rád bych se řídil Vaší radou, ale je v ní rozpor. Mám dělat průměr, nebo se řídit selským rozumem? P.K.

   Smazat
  3. Jak libo, já si ten průměr dělám , ale popravdě nakonec rozhoduje můj sedlák (protože průměr nezná zkušenosti, ale respektuje četnosti). Rozpor v tom necítím, neb průměr je kvantitativní a zkušenost kvalitativní. Obé má právo být parametrem. G.L.

   Smazat
  4. Anonymní11. dubna 2019 23:08
   Ať tak, či tak, stejně bych uvítal, kdyby objektivní informace poskytovala např. ČT24 a nepřebírala tuto povinnost státu nějaká neziskovka, či univerzita. Čeho oni mohou být garantem? P.K.

   Smazat
 13. Jestli je nějaký názor objektivní, připomíná dávnou otázku, kdo řekne, co je pravda. Pravdu má ten, kdo má větší moc, tedy vliv a peníze a objektivní názor, bude v tom lepším případě, pouze souborem subjektivních dojmů, možná i odborníků, v daném oboru.

  OdpovědětSmazat
 14. Shrnutí iniciativy pana rektora by se dalo vyjádřit asi takto

  Chce pan REKTOR do POLITIKY? do SENÁTU? Nebo se chce někomu zalíbit? Proč?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.