Reklama

pátek 12. dubna 2019

Hrdinný majore Gagarine!

Přemysl Votava
10. 4. 2019  VašeVěc
Ta zpráva před 58lety vyrazila světu dech. Jeho jméno a tvář najednou znaly miliardy lidí. Celý svět poslouchal zprávu TASS o úspěšném letu prvního člověka do kosmu. Sovětský kosmonaut major Jurij A. Gagarin, 12. dubna 1961 se stal prvním člověkem, který obletěl naši modrou planetu.Od té doby již stovky kosmonautů obletěly naši planetu,mezi nimi i náš kosmonaut Vladimír Remek. Pro západní politiky před 58lety to byl, ale šok! Pozdější americký astronaut John Glenn k letu Jurije A. Gagarina docela trefně prohlásil : „Jak je možné, že země která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel!“.

Tehdy zcela spontánně u nás vznikla písnička o hrdinném majoru Gagarinovi, však jsme si ji dlouho pamatovali a zpívali. Pro Československo bylo vyznamenáním, že první cesta Gagarina do zahraničí, vedla do naší vlasti. Stalo se tak již 16dnů po jeho návratu z kosmu, 28. dubna mu Praha připravila triumfální a přátelské přijetí. Fotografie z té doby dokumentují tu obrovskou spontánnost, statisíce lidí lemovalo pražské ulice, Václavské náměstí do té doby nic tak nádherného a spontánního nezažilo. Celý svět shlížel na májovou Prahu a na jejího hosta z kosmu.

Doba se za těch 58let radikálně změnila. Doufali jsme, že k lepšímu…. Počátkem devadesátých let se SSSR rozpadl, také Varšavská smlouva zanikla, sovětská vojska odešla z Německa, Československa, Maďarska… Měl tedy nastat mír pro další generace, mocnosti si měly podat ruce, přesto se to nestalo. Jsme zklamáni z dalšího kola zbrojení, válečné konflikty neberou konce. Miliony zoufalých lidí je bez domova… Ani protiruské sankce nejsou tou správnou cestou k míru…!

V rámci protiruského tažení, je snahou i přebarvit historii, tedy zapomenout vedle válečných hrdinů i na Jurije A. Gagarina, hrdinu z kosmu. Přes tyto snahy „nových tvůrců dějin“ nezapomínáme na ten slavný den a ani na hrdinného majora Gagarina.


- - - 

60 komentářů :

 1. Přesně tak prvenství panu Gagarinovi nikdo nevezme a normální lidé nezapomenou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Votavo,

   moc děkuji za Váš článek k výročí letu pana J.Gagarina do Vesmíru.

   Smazat
  2. John Glenn k letu Jurije A. Gagarina docela trefně prohlásil : „Jak je možné, že země která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel!“.

   Tak my sme mali doma ľadničku značky Saratov od 60siatych rokov až do 2011 a stále šla. Vyhodili sme ju plne funkčnú. Nikdy nemala poruchu a nikdy sme k nej nevolali opravára skrátka neuveriteľná funkčnosť - nezmar
   čo to ten Glenn táral.
   Tak ako aj dnes i vtedy namyslení amíci Rusko len podceňovali

   Smazat
  3. 22let jsme měli v bytě RPG lednici s velkým mrazákem značky Minsk. Fachčila bez jediné opravy. Po stěhování na barák jsem ji dal cigánum i s pračkou tatramat.Jen abych to nemusel likvidovat. Dnes nic nevydrží, vše se vyrábí na smeťák. Gagarin byl borec a měl Čechy rád, hlavně jednu Češku.

   Smazat
 2. Tehdejší Sovietský svaz byl první i na Měsíci se svou sondou, která nabrala vzorky a odletěla zpět na Zemi. Pak následoval Lunochod, který projel kus Měsíčního povrchu. Byly to neoddiskutovatelné úspěchy. Nad vším zvítězila západní propaganda a to i v tehdejším Sovietském svazu, který přestal soutěžit v s Američany a vyslal na oběžnou dráhu kolem Země první orbitální stanici na světě "Mir" na které byl i náš první kosmonaut Remek. Američani zjistili, že je Rusové opět předběhli a program Apolla zastavili. Dnes bez Ruské techniky by se Američani nedostali ani na ISS, ale náš zpravodaj z Ruska hlásil včera, že Rusové jsou úplně na dně a už je předhonili i Izraelci a to až do doby než bylo jasné, že západ na Měsíci opět dopadl tvrdě na držku. Náš zpravodaj z Ruska zmlknul, ale on opět vymyslí nějaké svinstvo.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele ty Česká naplavenino v usa váš vesmírný program budoval Wernher von Braun. Tak tady moc nelži pane „sečtělí". Bez něho by jste měli tak papundeklovou raketu na klíček.

   Smazat
  2. Žena v Nových zámkoch byla poleptaná kyselinou administrátorem zaplacenýcm Kyzkem a Člaputovou.
   Zavolala si pomoc a po úspěšném dopravení do špitálu zomrela.
   Jsem zvědav, jestli odstoupí premiér, policejní prezidend a ministr vnútra.

   Taky bych chtěl vědět, co udělali s jejím psem.

   Assangeova kocoura ekvádořani nepochybně zožrali.
   Tak, majore Gagarine, neudávám, ale hlásit to musím.

   Smazat
  3. 14:43 Jak to souvisí s článkem?

   Smazat
  4. Není možná.
   Aby něco s takovým článkem souviselo.
   Snad jen Parkanová.
   A ta už sedět nepůjde.

   Smazat
 4. Tehdy mě bylo 11 let a byl jsem překvapený, jak tam mohl vyletět. Později jsem Gagarina viděl na vlastní oči v Praze. Tehdy to byl největší hrdinský čin, který mu nikdo neukradne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:31 souhlas, bylo mi míň, ale na uvítání Gagarina nás nikdo nemusel hnát, šli jsme dobrovolně a rádi. Brzy po Bromově písničce, následovala jiná písnička Filipovské, že ...v roce 66tém bude všude mír..., nedivte se bylo moc krásné tomu věřit.

   Smazat
  2. Presne boli to pekné časy nadšenia snivali sme potom ako chlapci tie kozmické sny a čítali sci-fy od Lema a ďalších vtedajších autorov a nadšene sme vzhliadali ku hviezdám a snívali o kozmickej budúcnosti ktorá napokon neprišla ani 50 rokov po tom čo pristáli údajne Američania na Mesiaci. Arthu Clark vtedy predpovedal že do roku 2000 bude človek letieť na Mars nuž a h..no h..no zlatá rybka. Kruto sa zmýlil

   Smazat
 5. Nevím jak kdo, ale já nezaznamenal jediný náznak snahy Gagarinovo prvenství zpochybnit.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně by mě zajímalo, co to hulíš za matroš.

   Smazat
 7. Jako dnes vidím ten den a spolužáky když nám to vychovatel na učilišti při ranním nástupu sdělil. Pak jsem jej vyděl při návštěvě v Praze. Prapraděda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to by mne vážně zajímalo, koho jste to vlastně vyděl, prapradědo.

   Smazat
  2. Viděla ho a vítala celá Praha, troubo 11:21. Jako kluk jsme byl u toho také. Byl to velkej sympaťák. Vlastně vzrůstem malej, ale jinak velkej sympaťák.

   Leo

   Smazat
  3. 15:56
   Viděl jsem ho taky sympaťáka .Teď už k nám takoví asi nepřijedou . Jsou zváni jiní sympaťáci , třeba takový ten Kvído z Venezuely , Zemanův kámoš .

   Smazat
  4. My sme Gagarina nevideli len v čiernobielej televízii, ale v dedine sme mali chlapíka ktorý vyzeral presne ako Gagarin a keď sa objavil vo Varíne na námesti rozbehli sme sa vždy k nemu ako deti v kŕdli a kričali sme naňho Gagarin Gagarin:-) Boli sme pyšní na to že máme v dedine niekoho kto sa na Gagarina podobá tak ako keby mu z oka vypadol.:-)

   Smazat
  5. Všetci sme vtedy chceli byť kozmonautmi:-)
   Môj spolužiak Lubo Podhorský ten sen realizoval anajaktívnejšie a stal sa napokon stíhacim pilotom a aktívne lietal na ruských Migoch. Bol to vždy vyznamenaný žiak a tak skoro ten svoj cieľ dosiahol... bol to dobrý kamarát a ambiciózny človek. Osudy sú však kruté hlavne v dnešnej dobe, zomrel nedávno niekde v Čechách na ulici ako bezdomovec.

   Smazat
 8. Kamikadze z Japonska alespoň své stroje pilotovali... nedělali jenom pokusný biologický objekt v kabině. Ovšem sednout do toho vyžadovalo odvahu. Do té doby nikdo tak rychle a tak vysoko neletěl...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:15 , 11:21 , 12:11 je mi vás líto.

   Smazat
  2. To píše ten americký čípek -anonym 12:11 určitě o tom jejich Johnu Glenovi.

   Smazat
 9. Radosto, zajímalo by mně co říká váš doktor přes hlavu, pokud něco takového nosíte na krku. Zatím to asi slouží jen tomu aby vám nepršelo do krku.

  OdpovědětSmazat
 10. Radosto, to co máte na krku je asi jenom na to aby vám nepršelo do krku.

  OdpovědětSmazat
 11. Propaganda americkych debilu zasahla i Glenna.V SSSR vyrabeli lednicky v roce 1952.Ve znicene zemi-na rozdil od USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale on to ten Glenn myslel jako...Churchil taky řekl, že Stalin převzal zemi s pluhem a udělal s ní jadernou velmoc.

   Smazat
  2. Ano, Stalinovi se podařilo neskutečné. S agrární země udělal přes noc atomovou velmoc. Podmínkou bylo odstavení "kavárny", tedy škodící elity, která che žít na úkor většinové společnosti. To se Stalinovi podařilo a proto v kosmickém programu předstihl USA. Kdyby se pak za Chruščova, Brežněva opět nevytvořila kavárna SSSR by se nerozpadlo, ale přišel Gorbačov, představitel kavárny a byl konec. Pro vysvětlení, kavárna vždy slouží cizím zájmům v neprospěch obyvatelstva.

   Smazat
  3. 15:41 Zopakuj si rozdil mezi 2. a 7.padem:-)

   Smazat
  4. 15:41 souhlasím a proto kavárna po něm plive

   Smazat
  5. Nech si hovorí kto chce čo chce boli pre nás deti vtedy zlaté časy, ktoré nás inšpirovali. Zbierali sme vtedy známky a práve vtedy som začal zbierať tie kozmonautické známky tie Československé boli obzvlášť pekné celé série. Občas tak ako aj teraz si ich rád po rokoch pozriem

   Smazat
  6. 15:41 Hodně tomu napomohl! USA dodávaly zbraně a proviant Stalinovi na dluh, mmj. s cílem SSSR zadlužit, jenže vychytralý a lstivý Azijec s nima vydrbal! Totiž program půjčky a pronájmu umožnil Rusům se za války volně pohybovat po území USA a učit se novým technologiím. V rámci této spolupráce tak v roce 1941 bylo na území USA až zhruba kolem 1200 ruských inženýrů, kteří se školili moderním technologiím a postupům, k tomu je nutné připočíst zhruba několik stovek dalších tzv. OJT (On -The-Job-Training), tedy Rusů na stáži či na praxi v amerických továrnách. A to dokonce i z oblastí, kde Rusové žádnou smlouvu či dlouhodobější spolupráci s USA nikdy neměli - např. podle knihy Dark Sun: The Making of The Hydrogen Bomb od Richarda Rhodese (potvrzeno i výstupy z projektu Venona či deníkem majora Jordana) se jednalo i o oblasti raketového či rozvíjejícího se jaderného průmyslu (včetně dodávek jaderných komponentů apod.). Samozřejmě není také divu, že Rusové tuto spolupráci zneužili a v USA si rozšířili již bez tak širokou základnu špionů a agentů, kteří jim pak po válce prozradili spoustu amerických vojenských tajemství a technologií. Rusové díky této velmi „zištné“ pomoci ušetřili obrovské finanční prostředky na vývoj a výzkum či nákup těchto technologií – tato částka by se pohybovala v desítkách miliard rublů za každý rok pomoci! Navíc s tím se dostali i k technologiím, které by normální cestou jistě nezískali. Obecně tak můžeme zakončit asi tak, že díky této části Lend-Lease se Rusům podařilo získat takové technologie, které jim umožnily stát se jednou ze dvou velmocí 20. století.

   Smazat
  7. Podobně se k novým technologiím dostávali Japonci, Číňané a další. Průmyslová špionáž dlouhodobě ke světě kvete a to od počátku průmyslové revoluce dost masově. Vy si myslíte, že např. Baťa začínal jinak? Cílevědomí Rusové jen chytře využili šance. A co my? My jsme si nechali fůru patentů a řešení vykrást během prichvatizace!!! Na realizaci mnoha nápadů českých vědců a vynálezců se u nás díky zločinné politice českých vlád a parlamentu nenajdou prostředky a tak se musí prodávat do zahraničí a národ z toho užitek žádný nemá!

   Smazat
  8. 8:18

   Chcete říct, že Američané předali Rusům jaderné technologie? Že jim předali technologie raketové? To je poněkud zvláštní, když Rusové byli po válce v raketách napřed a zatímco Američané navazovali na vývoj Německa a jejich V-2, Rusové šli vlastní cestou skrze Koroljova, který se věnoval raketovému vývoji už od počátku 30 let.
   Nemluvě o tom, že draze zaplacený program půjčky a pronájmu začal normálně fungovat až od roku 1943, kdy bylo v podstatě jasné, jak to vše dopadne a Rusko samozřejmě mělo rozjetý svůj průmysl.

   Smazat
  9. Presne američanom rakety horeli na štartoch jedna za druhou. Rusi nemali čo od nich ukradnúť. Aj motory RD 180 sú čiste Ruské technológie ktoré bezchybne fachčia už takmer 50 rokov a dodnes ich Američania nakupujú

   Smazat
  10. 16,17
   Pane Koho treba zlikvidovať v záujme civilizácie?
   Naozaj treba likvidovať ľudí v záujme civilizácie?
   Nestaviate sa tu do role Hitlera ktorý tiež likvidoval Cigáňov, Židov, bolševíkov tiež v záujme civilizácie a veľkonemeckej ríše?

   Licenciu na hipersonické strely majú rusi tiež od USA ktoré ich ešte nedokázali vyvinúť a vyrobiť?

   Smazat
  11. Podčlovekom ste v tomto prípade práve vy pane so svojími názormy.
   Bezdomovci sú len dôsledkom vašej chamtivosti

   Smazat
  12. 14:05 Ale oni nejsou bezdomovci! Prostě tohle je jejich normální bydlení! Nebyli schopni sami postavit NIC! Všecko jim spadlo na makovici! Ivan III. to dlouho zkoušel s obloukovou klenbou, nakonec usoudil že je to marný a pozval Italy! Péťa Velkej už byl zkušenej a domácí "stavitele" ani nezval, leda coby nosiče klád. Mužici kteří si schovanými plnovousy zacpávali díry v kapse, byli v těch svých láptích jinak nepoužitelní. Bez německých inženýrů a vojevůdců by německá princezna Káťa Rusy nazvaná Veliká nikdy Turka neporazila, dokonce ani toho mamlase Jemelku Pugačovic:) I před Napoleonem Rusům krom Bláta a Mrazu zachárnil zadek Skot Barclay de Tolly, který Kutuzova přesvědčil vydat Moskvu. Bez Welšana Hughese by nikdy nedokázali vyrobit ani metr kolejí, natož pak celou Transsibířskou magistrálu. I Dněproges stavěli Američané a všechny automobily byly vyráběny v jejich licenci. Bez jejich kaučuku by bosí Rudoarmějci zmrzli na Kavkaze! A Němci zmocnivší se ropných polí v Baku by pak s nimi už snadno zacvičili ... Spojení germánského ducha a turkické houževnatosti dalo vzniknout Ruskému eurazijskému impériu! To však bylo sraženo Židem s nemalou zásluhou slovanské, mužické lenosti, otupělosti a lhostejnosti! Tak se zrodil bolševický SSSR - stát neschopný samostatné existence! Nebýt Asiata s mongolskou krví Stalina, který se opřel opět o pomoc Germána (Německo - Rapallo, USA - fordizace SSSR) byl by zahynul a stal se "pouští osídlenou bílými negry", jak o tom hovořil Žid Bronštejn! Nakonec se svýmu osudu stejně nevzepřeli - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
 12. Včera jsem byl v Heligonce a společně s Jarkem Nohavicou si celý přeplněný sál spontánně zazpíval Dobrý den majore Gagarine. Radostu a jemu podobné by tam asi jeblo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to bych hrozně rád taky viděl a závidím Vám to, tedy závidím, ale jednom v dobrém. Mě bylo 8 let a taky si to živě pamatuji, to byla tenkrát bomba. Přeji mírové nebe nad hlavou všem lidem dobré vůle, rudý dědeček.

   Smazat
  2. Presne boli to pekné časy nadšenia snivali sme potom ako chlapci tie kozmické sny a čítali sci-fy od Lema a ďalších vtedajších autorov a nadšene sme vzhliadali ku hviezdám a snívali o kozmickej budúcnosti ktorá napokon neprišla ani 50 rokov po tom čo pristáli údajne Američania na Mesiaci. Arthu Clark vtedy predpovedal že do roku 2000 bude človek letieť na Mars nuž ale na Mars človek len tak ľahko nepoletí ani v roku 2030. Clark ako tvorca slávnej Vesmírnej Odysei 2001 mal odhad a predsa sa kruto zmýlil.

   Smazat
 13. Čest jeho památce!
  https://www.youtube.com/results?search_query=dobr%C3%BD+den+majore+gagarine

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taková kritika by snad měla nějakou váhu od člověka, který neprzní český jazyk tak obludně jako to činíte vy, pánské zvadlé přirození bez dalších přívlastků.

   Smazat
  2. 19:06
   máte pravdu.Váš vytříbený slovník a bezchybný pravopis svědčí o Vašem vlastenectví a o odbornosti lingvisty.

   Smazat
 15. Tenkrát to bylo něco naprosto neuvěřitelného. Mamka mi vyprávěla, jak to hlásili v rádiu a ona se všemi sourozenci utíkala jako o život na zahradu koukat k nebi, jestli neuvidí Gagarinovu raketu :-) Bylo jí 5 let a dodnes si to pamatuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 19:40

   Buďte bez obav, nikdo vás neohrožuje. Váš mentální věk určitě nikdy nedožene ten fyzický.

   Smazat
 16. Drahy hovnocuc nezapomen ze nas drahy Vudce ma jiz za pouhy tyden narozeniny.Nezapomen ve svem poblouzneni ze to neni Stalin ani Franco casto si totiz pletes pojmy s dojmy Nazdar a svetu mir

  OdpovědětSmazat
 17. Co si Rusové myslí o nás Češích? Při osvobozování jich tady padlo skoro tisíckrát více než Američanů. Gagarin k nám přijel jako do první cizí země. Umožnili, abychom měli jako první třetí země kosmonauta Remka. Věřím, že protiruské běsnění poblouznilo jen malou část obyvatelstva. Zřejmě půjde většinou o potomky těch, kteří skrytě nebo otevřeně kolaborovali za poslední války s nacisty. K nim bych připojil ty, kterým Srpen 68 znemožnil si nakrást. Ostatní jsou k Rusku většinově indiferentní, i když používají OS Windows a Microsoft Office.

  Abych si odpověděl, nebude to nic pěkného a měli bychom se stydět.

  OdpovědětSmazat
 18. Bylo 12. dubna 1961, tatínek byl v práci jako bankovní úředník, maminka - učitelka doma vařila. Já jsem s kamarádem na bobku na hřišti před činžákem (u řeky Sázavy) hrál perořízkem "bodanku". Měl jsem totiž ten týden zrovna odpolední školu a to ve třetí třídě obecné, výuka začínala o půl jedné. Matka mě ze hřiště zavolala domů dřív než obvykle, mohlo být půl jedenácté dopoledne. Z malého rádijka se v kuchyni linula slavnostní hudba, rozhlasové pořady byly úplně zrušeny, do muziky občas vstoupil hlasatel a vzrušeným hlasem občany informoval o letu prvního kosmonauta. Matka mi na stole žehlila do školy bílou košili, proto poklekla na zem k široké kuchyňské židli a vkleče zapsala na ní, že první kosmonaut se jmenuje Jurij Alexejevič Gagarin. To kdyby se soudružka učitelka Antonie Cuclová o půl jedné zeptala, abych byl v obraze. Ty dvě slabiky "gaga" se nám v prvních chvílích jevily jako neobvyklé, ale rychle jsme si zvykli. Jurij byl opravdu hrdinsky odvážný, totiž pravděpodobnost přežití letu měl pouhých padesát procent. Sovětský svaz si naší malé země velice vážil, vždyť ČSSR navštívil Gagarin jakožto první zahraničí, Valentina Těreškovová myslím taktéž(?), Vladimíra Remka Sověti vybrali jako prvního nesovětského(jistěže neamerického) kosmonauta. Přátelsky a otevřeně nám Čechoslovákům předkládali na stříbrném táce samé priority. Vážíme si toho zpětně dostatečně? Myslím, že pramálo, totiž nyní se odvděčujeme trapnými sankcemi. My Slované děláme sankce největšímu slovanskému národu, národu Gagarina, chováme se tedy až neuvěřitelně. Jeho předčasné úmrtí po sedmi letech slavného života bych nesmírně rád nedopustil, odčinil. Prostě psychologové měli Jurije znovu a znovu obdivně a láskyplně přesvědčovat, že on je skutečná živá legenda, a tudíž musí oželet nejen přímou účast na dalších kosmických letech, ale stejně tak i řízení letadel nadzvukových i těch relativně pomalejších. Jurij Gagarin mohl své dovednosti, znalosti a zkušenosti po celá léta uplatňovat na zemi ve hvězdném městečku a stejně tak významně osobně přispívat k mírotvorné politice SSSR a celého východního bloku. Pokud se nemýlím, bylo by mu teď 84 let, mohl by být ještě stejně aktivní jako náš o 3 roky starší pan Jiří Suchý. Z jeho brzkého úmrtí nikdy nepřestanu být smutný, ba nešťastný. Ještě připomeňme, že nezapomenutelnou píseň "Dobrý den, majore Gagarine" nazpíval pan Gustav Brom; z oken našich činžáků často zaznívala. Gagarinova éra byla prostě nádherná!
  MUDr. Václav Urbánek, CSc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane doktore, 5:35. Mně bylo tehdy 14 let. Ten den jsem nebyl ve škole a ležel jsem v posteli s pravidelnou jarní anginou. Zprávu jsem vyslechl ze starého radia Telefunken. Rodiče, otec dělník a matka v domácnosti, oba bez politické příslušnosti, mi nemuseli nic vysvětlovat. Tehdy jsem přímo hltal články o letectví a kosmonautice. Třídní učitelka mne přesvědčila, aby šel na dvanáctiletku místo do učení za televizního mechanika, jak bylo tehdy pro příslušníky moji lower class zvykem. Gagarin byl Rus, tj. Slovan jako já. Pocházel z obyčejné rodiny a mohl se stát slavným, aniž jeho rodiče byli bohatí.

   Měl by to štěstí také dnes? Já jsem se také neztratil, ale jen díky přípravě z doby, kdy tady byla skutečná sociální spravedlnost. Mám o dva tituly více než pán doktor. Co by mne nyní za falešné demokracie hendikepovalo při cestě nahoru? Nedostal bych tak kvalitní vzdělání jako tehdy. Knihu Diferenciální počet od Vojtěcha Jarníka bych nekoupil v sousedním městě, dokonce v celé republice se v knihkupectví nenajde, snad jen někde v antikvariátu. Za komunistů jsem pracoval na velkých technických projektech. K ničemu podobnému se mladý absolvent univerzity nyní nedostane. Kolonizátoři to nedovolí. Dost důležité by také bylo to, že bydlím daleko od Prahy a nejsem z vyvolené rodiny, která podrývala minulý režim a po převratu si nakradla. Tož tak, jak to vidím já.

   Smazat
 19. Vojenské soutěžení vedlo k nebývalému rozvoji raketové techniky v SSSR, kdy USA vsadily na letadla, jako nosiče jaderných hlavic a SSSR potřebná letadla neměl, tak šel cestou velkých balistických raketových nosičů, kdy několik verzí byly přepracovány na civilní použití,ať již v projektu Sputnik v roce 1957 a posléze projekt na vyslání člověka do kosmu. SSSR nebyl ve vývoji raketové techniky žádný nováček,protože zkoušel raketové prostředky už ve 30. letech, které poté zúročil v použití legendárních raketometů Katuša za války!To byly rakety na pevné palivo a nejdále se ve vývoji raketových technologií s tekutým palivem dostali Němci za války vývojem rakety A4 / V2/, která už měla vyřešenu stabilizaci po startu a jiné technické "oříšky" a je pravdou, že jak USA, tak SSSR vycházeli ze stejných základů, které byli vyzkoumány za války Němci! Československo se významou měrou podílelo na raketovém výzkumu, příkladně je dnes doložitelné, že palivo do raket v SSSR bylo vymyšleno "chemiky" u nás a také proto vedly první cesty kosmounatů k nám a také jsme měli prvního kosmounauta mimo občanů USA a SSSR!! V každém případě byl Sputnik a Gagarin nesporný úspěch vědy a techniky tehdejšího východního bloku, kdy USA "zaspaly" a musely dohánět!! Tam nešlo jenom o samotný "raketový start", ale veliké technické problémy při návratové fázi kabiny s kosmonautem, protože šlo o odhady, které nebylo možné vyzkoušet, ale které se kupodivu podařily! První americký pokus o orbitální let, ani nebyl v pravém slova smyslu "kosmický let", šlo o vysoký let nad hranicí atmosféry, ale to už se tehdy v "kosmické" euforii a nadšení nepočítalo!! V každém případě před heroickým úspěchem tehdejšího SSSR v kosmickém výzkumu lze pouze v úžasu smeknout!! Kdo něco málo ví o technických problémech, které je nutné překonat, v materiálech, v rychlostech, v automatice a dalších oborech, které SSSR zvládl, jenom tiše žasne , protože to bylo v 60. letech , kdy zdaleka nebylo tak všechno známo a prozkoumáno!!! Jde především o tu úžasnou odvahu se do tak "vysoké" vědy a techniky pustit!! Skoro se dá říci, že šlo o "fantazii" ve zmíněných oborech!! Tady ti všichni "blbečkové" , co se posmívají tehdejší úrovni vědy a techniky v SSSR , jsou úplně mimo, protože nikdo jiný podobné technologie a výzkumy neměl!! Prostě byli odvážní,mladí a byli první, to jim nelze upřít! Už jenom spočítat přesnou trajektorii letu s tehdejšími prostředky, to musela být šílená fuška!! Ale národ matematiky a šachů to dokázal!! Proto také dnes podceňovat Rusy je veliká chyba a Američané dobře ví, jakého mají v soutěži o planetární "vedení" zarputilého protivníka a jak je vidět, opět Rusy ve vojenských technologiích podcenily! Spíše si myslím, že jsou zase v rozhodujících prostředcích Rusové napřed! Příkladný byl útok na vzdálené objekty v Sýrii z raketových lodních nosičů v Kaspiku pomocí "křídlatých" raket, které všechny zasáhly cíle!! Z toho měli pánové v Pentagonu "velké" pupínky, protože si mysleli do té doby , že takové technologie mají sami!! Také je vidět, že sankce proti Rusku dnes jsou velice kontraproduktivní, protože vedlo k veliké mobilizaci vědy a průmyslu v Rusku, který má výsledky! USA začínají opět zaostávat a nebýt soukromého výzkumu v USA v kosmických technologiích, tak nevím! Nakonec poslední roky se do kosmu létá na "Sajuzech", takže není o čem hovořit! Jsem velmi zvědav na "těžkou" raketu s návratovými moduly, která výrazně zlevňuje starty a která je dnes vyvíjena na soukromé bázi v USA! To je cesta dopředu,i když "chemický" pohon raket je nejspíše na konci vývoje a musí přijít nový systém "raketových" motorů!!

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No pekne ste to pane pritiahol za vlasy, ale tiež som za aby to tu bolo.
   Aj mne tu zmizol príspevok a nemalo by sa to diať.
   Ale treba uznať bola to napriek všetkému zaujímavá doba ako deti sme to tak nevideli ako to tu vy opisujete:-)
   Ale všetci si pamätáme kde sme vtedy boli a čo sme práve robili keď táto správa letela svetom.
   Odhliadnuc od ideológie pre nás to bola pozoruhodná doba. Boli sme deti a mali sme oveľa krajšie detstvo ako mnohé deti dnes pripútané k smartfónom, počítačom a televízii bez valného obsahu.
   Žili sme viac v prírode, viac v kolektíve na horách v turistických táboroch, viac sme čítali Foglarovky, Setonovky, Indiánky, Verneovky at. atď.
   Odvtedy som začal čítať a zbierať do svojej malej knižničky všetky dostupné sci-fi dielka o výpravách na iné svety. A odvtedy až dodnes čítam všetko ohľadom kozmických technológií aprieskumu.
   Dnes mám doma veľkú knižnicu s viac ako 3000 dobre vybraných knižných titulov klasikov literatúry, z oboru astronómie, archeológie, geológie, antropológie, religionistiky, filozofie, psychológie,biblistiky, množstvo cestopisov a krásnych obrazových publikácií s prírody i umenia. Mnohí sme v tej dobe začínali práve na Verneovkách a cez Gaagarina sme sa preniesli medzi hviezdy ku krásnej Sci.fi literatúre. Pamätá si niekto na Planétu troch slncí od Babulu? Ilustrovanú nezabudnuteľným českým ilustrátorom Zdenkom Burianom? Ak by mal niekto tú knižku s Burianovými ilustráciami navyše okamžite ju kupujem nech stojí čo stojí. Mne ju niekto ukradol a zatiaľ sa mi ju nepodarilo zohnať ani v antikvariátoch:-)
   Ako deti sme necítili doma žiadnu biedu i keď pracoval len otec mali sme všetkého dostatok a hlavne úžasné a dobrodružné dectvo aj vďaka kozmonautike, Foglarovkám, Skautingu, turistike a odchove na filmoch akým bola napr. Cesta do praveku, Brón Prášil, Vynález skázy atď atď.

   Smazat
 21. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět oba své příspěvky z 12. dubna.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 22. Nesmrtelný Lenin – zakladatel sovětsko-ruské kosmonautiky!

  Soudruh Jurij Alexejevič Gagarin, člen Nejvyššího sovětu SSSR a nositel Zlaté hvězdy Hrdiny SSSR, to řekl hezky rusky: „Již v roce 1921 Nesmrtelný Lenin určil směr naší kosmonautiky, jasnozřivě, geniálně, jako opravdový jediný Syn Velebné Matky Přírody. Proto jsem během svého kosmického letu neviděl tzv. Boha, leč Mausoleum!“

  Ano, drazí soudruzi a soukmenovci, je to tak a ne jinak: POUHÁ DVĚ lidská díla jsou vidět prostým okem z oběžné dráhy – Čínská zeď a právě Mausoleum.

  Ano, Mausoleum na Rudém náměstí, v němž tiše spí Nesmrtelný Lenin, je nejenom Střed celého Vesmíru, ale i NEJVĚTŠÍ STAVBOU, kterou kdy vytvořila dělná ruka nás slovanských horšolidí.
  Proto je vidět z oběžné dráhy.
  Proto Veliký Stalin a Veliký Putin, BJJP, postavou praví ruští OBŘI – vypadají z našeho pohledu jako trpaslíci, když stojí vysoko, převysoko nad námi, na tribuně této NEPŘEKONATELNÉ stavby.

  Nuže, není vyloučeno, že právě Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, doroste jednou do OBROVITOSTI Nesmrtelného Lenina – pokud:
  1. osvobodí celý svět od kapitalismu, demokracie a ostatních evropských hodnot
  2. pošle ruského člověka na Mars

  Každopádně: Jednou z prvních Ruskem osvobozených zemí bude naše vlast, takže se budeme – my Češi – opět podílet na všech vítězných bitvách Velikého Ruska.
  Taky se těšíte jako já, drazí soudruzi a soukmenovci, na svou hrdinskou smrt v boji proti Euroameričanům a sionistům?

  Bratrská internacionální pomoc z 21. srpna 1968 zachránila naši vlast před euroamerickou okupací, před hrůzami EU, NATO, kapitalismu a demokracie!


  P. Radosta

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé lepšolidi-pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
 23. Sovětský svaz VŽDY VÍTĚZÍ, ve válce i v míru, na věčné časy a nikdy jinak!

  Ano, náš soudruh major Gagarin, zasloužilý člen Komunistické strany SSSR a Hrdina Sovětského svazu, byl v kosmu jako první.
  Kam se na Sovětský svaz hrabou celé ty „slavné“ USA ?!
  No KAM, chachacha?!?!
  No nikam, to to dá rozum každému komunistovi, putinistovi, zemanistovi a babišistovi.

  USA si jen dokážou vymyslet fake news o tzv. přistání na Měsíci.
  Což je samozřejmě OBROVSKÁ lež, protože na Měsíci musejí přistát nejdříve rusko-sovětští lidé, po nich naši čínští soudruzi; prostě MUSEJÍ.
  A teprve DLOOOOOHO po nich USáci, možná.

  O vědecko-technické převaze SSSR nad zbytkem světa (s čestnou výjimkou ČLR) svědčí i nadřazenost rusko-sovětských výrobků „denní potřeby“.
  Stačí si vzpomenout, jak GENIÁLNÍ a přitom levné jsou rusko-sovětské:
  • automobily osobní i nákladní
  • počítače
  • mobilní telefony všech tříd
  • televizory
  • fotoaparáty
  • hodinky (ano, rusko-sovětské hodinky jsou NEJRYCHLEJŠÍ)
  • automatické pračky
  • oděvy
  • boty
  • voňavky (např. Duch Moskvy je prostě NEZAMĚNITELNÝ)
  • atd. apod.


  Prostě: V brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace, budou opět HERMETICKY uzavřeny hranice naší vlasti s Evropou.
  Naopak z Východu k nám bude opět proudit všechno, co potřebujeme k žití, od ropy a zemního plynu, přes obilí až po družební zájezdy rusko-sovětských a čínských pracujících.

  Takže se těšme, když máme na co.

  Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.