Reklama

středa 24. dubna 2019

Kádrované výročí: Setkání na mostě u Torgau 25. 4. 1945

Přemysl Votava
24. 4. 2019
Přicházelo jaro 1945, Německo již mlelo z posledního. Sen o nadvládě vyvolené rasy se hroutil. Česká i moravská města již vítala své osvoboditele. Koncentrační tábory vydávaly svá hrozná svědectví. Přicházely slzy štěstí, radostného objetí, každým dnem se blížil pád hitlerovské Říše. Na jaře 1945 Spojenci společně kráčeli k vítězství, postupovali vítězně Německem. Rudá armáda koncem dubna bojovala již v centru německé říše v ulicích Berlína. 25. dubna 1945, došlo na Labi k setkání vojáků americké a sovětské armády.


To historické a slavné setkání amerických a sovětských vojáků se uskutečnilo na mostě u města Torgau. Ti dnes polozapomenutí hrdinové, sem došli po dlouhé cestě od Stalingradu, Kurska, Kyjeva, od pláží z Normandie, ... To setkání bylo pro svět tak významné, že si jej účastníci zopakovali druhý den pro fotografy ještě jednou. Na těch slavných fotografiích byla vidět ta obrovská radost z konce války i ta touha po přátelství. V očích měli i slzy při vzpomínkách na své padlé kamarády... Ty fotografie přátelství, které tehdy obletěly svět, se dnes nehodí mnohým politikům, nejsou připomínány, ani ve školních učebnicích.

25. duben 1945 přinesl, ale i slzy zmaru a zoufalství, ten den umírala plzeňská Škodovka. Škodovka se stala cílem zničujícího amerického náletu. Stovky letadel svrhly na Škodovku přes 500 tun zápalných trhavin. Škodovka byla ze 70% byla zničena. Umírala stejně tak, jako v Praze továrna světoznámé značky ČKD, po americkém náletu v březnu 1945. Nálet na Škodovku se stal jen několik dnů před slavnostním uvítáním americké armády v Plzni. Vedle Škodovky byly zničeny v Plzni i stovky obytných domů, umírali lidé na samém prahu svobody. I tento nálet se dnes nepřipomíná, nehodí se do politické režie. Historie opět pláče. ZDE dokument

Nejstrašnější válka v historii lidstva skončila, za touto válkou zůstaly desítky milionů mrtvých, zničená města, vypálené vesnice i zmařené lidské osudy. Dnes je snaha na tuto dobu společného boje za svobodu zapomenout, zapomenout i na miliony obětí této strašné války.

Novodobí cenzoři dnes kádrují, jak hrdiny, tak i oběti. Kácí se pomníky hrdinů, přepisují se dějiny. Regály knihkupectví okupují hitlerovští generálové, ti českoslovenští hrdinové od Sokolova, Kyjeva, Dukly, .... stojí zapomenuti někde v koutě. Ve školních osnovách se rodí noví hrdinové, na ty skutečné nezbylo místo.

Právě pro to jejich hrdinství, je budeme stále připomínat !

Přemysl Votava je místopředsedou strany Národní socialisté

Redakce připojuje dokument s komentářem:
 

60 komentářů :

 1. Tomu se Škodovkou nevěřím. Ona totiž byla válka a každému veliteli záleží na SVÝCH lidech a nějaké zbytečné škody, nějací civilisté až na xtém místě.Tudíž a proto Škodovka jde na vrub Němčourům.
  Tomu s ochranou skopčáckých důstojníků apod, to mohla být realita, zvlášzě, když přihlédneme k tomu, že místním velitelem amíků byl potrhlý magor, fašoun Patton. Ten se v Hitlerovi a jeho Germánské soldatesce viděl a vůbec se tím netajil. Nejspíš dostal jednu do palice v Alžíru, když tam Skopčáci zmasakrovali vojáky pod jeho brilantním vedením.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věřit netřeba. Ale vědět ano. Byla to likvidace budoucích konkurentů v oblasti průmyslu, o kterém již bylo rozhodnuto, že bude pracovat pro jiného šafáře. Tak proto. rozumný pochopí a ten co má problém s vírou, ostrouhá jako obvykle.

   Smazat
  2. Největší sranda je, že dnešní Plzeňáci vykládají o tom jak skvělá byla americká armáda a jací to byli "velcí osvoboditelé" ! Pak jezdí na oslavy v Plzni v amerických autech a uniformách. Plzeňáci neznají dobře svoji historii města !!! Jsou jen zpitomělými Plzeňáky !

   Smazat
  3. 11:09 sice myslím, že víš kulový s přehazovačkou, ale to je lhostejné - nic to nemění na faktu, že za to můžou Němčouři, oni jsou ta příčina, ne Amíci, Britové nebo Sověti.
   Je to pouze následek a reakce na Německem (ne Nacistskem nebo Fašistskem) vedenou vyhlazovací válku.

   Smazat
  4. 12.54 Plzeňáci jsou jenom smutným mementem - varováním o účinnosti propagandy a o servilitě. Když bude Aaron chtít, za dalších 30 let budou jako osvoboditele oslavovat "maršála" ALZÁKA (je přeci zelenej, ne?;-) a nějakého SCHWINDELSTEINA.

   Smazat
  5. Britové a Amíci pak vedli v odvetě vyhlazovací válku proti německému obyvatelstvu - viz nálety na velká Německá města včetně naprosto zbytečného masakru v únoru 1945 v Drážďanech.
   Vyhlazení civilistů v Hirošimě a Nagasaki následovalo.
   Pokračování ve vyhlazovací válce ve Vietnamu
   Od koce WW2 se Amíci projevují jako naprostí hrdinové.
   I to plánované vyhlazování českých měst atomovými bombami (např. Praha 4 ks, Ostrava 3 ks, Brno 3 ks atd.) také o něčem hovoří.

   Další vzhlazovací válku vedli ve Vietnamu

   Smazat
  6. 10:20
   Váš názor. Můj je ten:
   O tom, jaký byl smysl likvidace Škodových závodů na samém konci války, není dnes již (kromě takových jako jste vy) pochyb. Taktiku znič co nejvíce, v místech které tzv. "osvobodíš" a pak rozhoduješ o obnově, prokázal například konflikt v Iráku. Válka ještě nebyla u konce a amíci si už parcelovali obnovu a z toho plynoucí půjčky a zadluženost. Stejně tak, jako doufali, že budeme nuceni přijmout Marshallův plán, který je postupným vyplácením zemí, co jej přijali, postavil do pozice ekonomicky silné země. Do chvíle, dokud se vyplácel. Od této chvíle bylo potřeba vymyslet nový plán. Proto ta série arabských zemí, která vzhledem k ropě dává záruku, že je z čeho splácet.
   Jen trouba věří v poctivý úmysl mocnosti, která si uzurpovala popisovaná práva na tak malém kousku naší země, kterou díky dohodám, po vyznačenou dem. linií obsadila. Nikoliv osvobodila.
   A Plzeňáci? Měli by se stydět, za tak nahnědlý jazyk. Ale není čemu se divit. Japonsko i přes dvě atomové bomby jim dodnes lížou p...el a ještě si ty okupanty nechávají vyžírat je a roztahovat se na svých území dalších 74 let. O Němcích ani nemluvě...

   Smazat
 2. To, že byl v podstatě zlikvidován český strategický průmysl americkým bombardovaním je svatá pravda. Pár dní před ukončením války z plzeňské škodovky, pražské ČKD, kladenské poldovky, mladoboleslavské škodovky nezbylo téměř nic a vše se muselo po válce znovuvybudovat.A to bez Maršálova plánu. Některé jiné podniky sice zůstali stát bez bombardování, ale jejich strojový park byl odvezen jako válečná kořist.To byl také jeden z důvodů proč československá vláda odmítla Maršalův plán. Hněv na americké "osvoboditele" byl stále ještě čerstvý.

  OdpovědětSmazat
 3. Nám, tenkrát mladým, mnoho starších pamětníků vyprávělo, jakou dokumentaci Američané v ČKD zcizili a odvezli. Po válce bylo mnohokrát na různých výstavách velkých agregátů (turbíny, kompresory, generátory, trakční motory atd.) těmito pamětníky rozpoznáno jejich duševní vlastnictví...
  Obdobné zkušenosti měli i Škodováci, či výrobci obráběcích, nebo zemědělských strojů; dokonce i skláři.
  Po roce '89 byly tyto zkušenosti se zcizením technické dokumentace i z Tatry Kopřivnice, Aero Vodochody a dalších podniků...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 12:20
   Vygume, z Tatrovky v Kopřivnici byly faxem (to je pravda) odesílány kopie technických dokumentů. Fax jel naplno. Mám to od lidí, kteří u toho byli.

   Smazat
  3. Podivné, Fax v roce 1945 nebyl. V naší rodině se tradovalo, že Patton chtěl jet na Prahu, když rádio volalo o pomoc. Zavolal Ajkovi, že tam jede a zatelefonuje, až z pražské budky. Dostal sprdung a možná následovalo až křečovité dodržování linie. Jinak Škodovka byla opravdu bombardována, s tím se musíme smířit. Horší bylo, že při jednom náletu se díky větru světlice posunuly a odnesly to rod,domky pravda je někdy krutá.

   Smazat
  4. PRO 16.23 Umíš číst?Po roce '89 byly tyto zkušenosti se zcizením technické dokumentace i z Tatry Kopřivnice, Aero Vodochody a dalších podniků..tak co meleš o 45

   Smazat
  5. Plzeň koncem dubna neměla provozuschopnou silnici z města, ani železniční trať. Škodovka mohla vyrobit cokoli ze svého sortimentu, ale bez dopravy to nemělo válečný význam.Bombardování ,,myslelo na budoucnost".

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi ale prolhaná nenávistná fašounská svině !!

   Smazat
 5. 12:18 Na území ČR padlo cca 11 američanů, proto tu není jediný americký vojenský hřbitov. Dokonce ani v té Plzni ne, to musela být fakt "řežba"! Díky Ameriko!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A z toho 9 autonehodami v ožralosti ...:-)

   Smazat
  2. Prý to byla zejména friendly fire, čili se pokropili mezi sebou. Helmuti po nich nešili, když k nim chtěli do zajetí, to dá rozum.

   Smazat
  3. Prosím administrátora, ať maže ty primitivní nenávisťáky. Nenávist není názor. Díky.

   Smazat
  4. 16:28 Příteli, to jsou snadno dohledatelná fakta. A pokud by jsi věděl o americkém vojenském hřbitově na území ČR, dej mi vědět rád tam položím květiny.

   Smazat
  5. 13:37
   Co říct? Snad jen že jste sprostý, nevděčný lhář.

   "Bojů na území západních a jihozápadních Čech se v závěrečném období druhé světové války v Evropě zúčastnilo přes 150 000 amerických vojáků ve čtyřech pěších a dvou obrněných divizích. Oficiální závěrečná zpráva vyčíslila bojové ztráty americké armády v Československu za druhé světové války na 1230 osob (351 bojových úmrtí, 408 raněných, 377 zajatých a 94 nezvěstní), z nich 533 v pozemní armádě (116 bojových úmrtí, 353 ranění, 53 zajatí a 11 nezvěstných) a mnohem víc – 697, z toho 235 bojových úmrtí, 55 raněných, 324 zajatí a 83 nezvěstní – v armádním letectvu."

   Smazat
  6. 18:18 Ranění a zajatí končí na hřbitovech ?

   Smazat
  7. 18:18 než začneš urážet a nadávat, ověř si, kolik těch amerických vojáků skutečně padlo v Čechách a kolik v Bavorsku.
   To jen abys tady ne by zase za blbce.

   Smazat
  8. Díky, Ameriko! se jmenuje pomník vojákům USA v Plzni na Americké třídě (dříve Stodolní, Jungmannova, Vítězství, Stalinova, Moskevská,Ludvíka Svobody,
   opět Moskevská )
   Památník je již ve čtvrté verzi :poválečný (odstraněn v 50. létech)
   popřevratový (zřítil se )
   provizorní (nahrazen)
   současný (doposud stojí)

   Smazat
 6. Panové blbeček , v té době nebyl socialismus ! Ty by byl první a jak bys pro Němce pracoval !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To musí být hezky vyfutrovaná diagnoza.

   Smazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych tě nemazal, jsi pomník blbosti.

   Smazat
  2. 14:35 Neškrtí tě guma u trenýrek?

   Smazat
  3. Vám pánové 14:46 a 14:51 nevadí, že to stvoření 14:35 nadává? Opravdu chcete, aby ten psychopat sem chodil beztrestně urážet a nebyl smazán?

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 15:32 Klidně ho mažte, je to Vaše právo.

   Smazat
  6. 16:34 Oni někde tolerují vulgarity???

   Smazat
  7. 16:30 Vaše právo a zájem slušných lidí.

   Smazat
 8. 17:35 Ti hrdinní američané položili v ČR ledatak kabel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 407.000 padlých US vojáků kdesi v pro ně bezvýznamné Evropě. Zdá se ti to málo, vymaštěný pičusi? Rozkopat takovým neuvěřitelně drzým pičusům jako jsi ty rypáky je málo.

   Smazat
  2. 15:04 Zajisté dokonale vypláchlý produkt posametové revoluce, nemýlím se ???

   Smazat
  3. 15:04
   Těch 407000 padlých Amerických vojáků (plus 670000 zraněných) bylo v celém světě, nejen v Evropě. Je to ze spojenců 2. nejvyšší číslo hned po Sovětech.
   14:53 je opravdu hlupák.

   Smazat
  4. 15:14 Mýlíš se, stejně jako je omyl celý tvůj zbytečný život.

   Smazat
  5. Vždy se uvádělo číslo padlých Američanů na všech světových frontách WW2 nižší, tedy kolem 380 000 a to bylo méně, než zabitých občanů předválečné ČSR za stejné období!!!

   Smazat
  6. 15:34
   Jenomže já píšu o zabitých vojácích. Tzn těch, kterých aktivně bojovali proti nacismu. Ne o zabitých "občanech".

   Smazat
  7. 15:04 Moc tu nevyskakuj největší ztráty měli v Tichomoří nebo Japonci byli lepší námořníci. Tady máš tabulku abys věděl kdo byl druhý třetí atd:

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8Det_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky

   Smazat
  8. 16:12
   Tady máš tabulku abys věděl kdo byl druhý, třetí....

   https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties

   Smazat
  9. 15:04 Milý blbče, píši o " obrovských" ztrátách US army na území ČR. Máš bohatou slovní zásobu vymaštěný pičusi,ale v ČR položili opravdu ledatak kabel, ale klidně si to slav,proti gustu žádný dišputát. Třeba jsi z Filipín, tam se nadřeli, ale tady??? Pičusi, pičusi.

   Smazat
  10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  15. 15:04
   Koho chceš poučovat v číslech ty chudáku, už se konečně podívej pravdě do očí:
   Počet obětí II. sv. války k počtu žijících obyvatel:
   USA - 418 500 - 0,94%
   Československo - 365 000 - 3,51 %
   Sovietský svaz - 23 200 000 - 13,77%
   i Spojené království má smutnější statistiku, než ti "tvoji" osvoboditelé...
   A kdyby neposlali své vojáky na jistou smrt, aby jim to zvedlo statistiku (vylodění v Normandii, Ardeny...) bylo by to číslo ještě menší. Tohle nenafoukneš, na to nemáš, chudáku.

   Smazat
 9. Přesně tak pane autore plné obchody knih o „statečných" skopčácích a o našich vojácích ani slovo. A drzost je že píší že se musely bránit bolševickým hordám chudáčci z ss.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě chodíš do nějakých speciálních knihkupectví.

   Smazat
  2. 16:26 Pokud nejsi slepej, tak ten rozdíl v nabídce je markantní. O kvalitě některých německých memoárů ani nemluvě, jeden až žasne jak mohli prohrát válku.

   Smazat
  3. 16:26 Tak takovou knihu mám doma kde obhajují nácky. Přeci se chudáci museli bránit barbarům v Ruských stepích.

   Smazat
  4. 17:15
   Název a autor by nebyli???

   Smazat
  5. 17:15 "Bylo, nebylo" - Daniel Herman.

   Smazat
  6. 18:11 https://www.kosmas.cz/knihy/136031/ss-hitleruv-nastroj-teroru/

   Koupeno v levné knize pořádně si to přečtěte a knihy jak se žilo skvěle v protektorátu jsem vyházel.

   Smazat
 10. První a druhou světovou válku rozpoutaly demokratické státy jako Německo, Británie, Francie a je skutečnost, že válka začala mnichovskou zradou v roce 1938, když západní demokracie umožnily zabrat Hitlerovi Československo, aby hitler se dostal bez problému k hranicím tehdejšího Ruska a konečně demokraticky pozabíjel tento slovanský národ. Proto také se 1. září 1939 tyto demokratické státy vykašlaly na Polsko a jejich vojska Británie a Francie stály na západní hranici Německa, kde nebyl žádný německý voják a nic nepodnikly k zastavení napadení Polska a demokratičtí vojáci Francie a Británie jenom stáli na hranicích a nic nedělali a nechali Polsko rozbombardovat Německem. Pak na to Britové a Francouzi doplatili, ale oni nepočítali, že je Hitler napadne, oni počítali, že Hitler bude pokračovat na východ a oni budou dodávat Hitlerovi zbraně a budou se dívat jak je masakrován slovanský lid.

  OdpovědětSmazat
 11. K výše uvedenému dopisu pod článkem bych ještě doplnil, že američani příchodem do Plzně striktně dodržovali segregační zákony, kdy černoši z americké armády byli ubytování odděleně od bílých amerických vojáků a černoši dostávali separátně jídlo a byli ubytováni ve stanech a bílí vojáci v hotelech. To se děje v této výspě demokracie jakou je USA do dnešní doby, ale USA celý svět poučuje co je to demokracie a přitom je to fašistický stát.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.