Reklama

pondělí 29. dubna 2019

Když se stát řídí jako firma a ta firma pořizuje bojové vrtulníky- DOPLNĚNO!

Skandálně předražený Bell UH-1Y "Venom"
vlkp
29.4.2019 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
Je sobota. Den kdy jsem si chtěl trochu od Kosy odpočinout a orazit, v podstatě jí ignorovat, protože čtvrtek a pátek byl z hlediska mého nasazení „hustej“, jak by řekl můj vnuk Rampepurda. Nejen, že jsem psal pro Kosu, ale ještě k tomu dal neplánovaně a narychlo Trikloru a plánovaně Hodinu vlka na Slobodném vysielači. Což znamená odchod do peří opakovaně někdy kolem jedné v noci.

Jenže jsem udělal chybu – pustil počítač a projel monitor tisku. A narazil na něco, mne mi nadzdvihlo nejen mandle, ale i pozadí a umístilo ho na sesli před klábosnicí počítadla. A myslím, že s vašimi mandlemi to udělá to samé.Teď hned.

Byl to článek,který trošku poodhaluje detaily o tendru na nákup 12 kusů víceúčelových bojových vrtulníků pro Armádu České republiky. Dosavadní helikoptéry ruské provenience Mi-24/35, se prý musí vyřadit, protože nejsou kompatibilní s NATO a je zde riziko komplikovaných dodávek náhradních dílů. Proto prý musíme utratit až 12,5 miliardy….

Myslet si o tom můžete/můžeme, co chcete/chceme. Ale já nejsem rozhicovaný doběla kvůli potřebnosti nebo nepotřebnosti. Nejsem schopen argumentovat ani pro ani proti. Nemám informace. A když je nemám, jsem zticha. Nýbrž kvůli něčemu úplně jinému.

Před půl hodinkou na mne vykoukl na monitoru dokument, který o tom nákupu podává svědectví, srozumitelné každém, kdo umí číst a je inteligenčně na úrovni žáka alespoň 4. třídy základní školy, takže absolvoval pár nákupů v obyčejné sámošce a tudíž už triviálně ovládá elementární směnu peněz za zboží a intuitivně cítí potřebu utrácení podle zásadního obecného principu cena/výkon. Tedy získat za své penízky co nejlepší zboží v rámci jeho užitné hodnoty s ohledem na velikost disponibilních prostředků.

Ostatně totéž v každé politické kampani do omrzení tvrdil a tvrdí i Babiš. Heslo řídit stát jako firmu, myšleno právě ohledně racionalizace vydávání státních financí při pořizování erárních nákupů všeho druhu, byl jedním z hlavních důvodů proč dostal voličské hlasy. Dnes si ukážeme, jaká je praxe.

Na tomto místě vyzývám zejména jeho voliče, aby dneska udělali výjimku a dočetli tenhle článek až do konce! Nejde mi totiž o to primárně se trefovat do Babiše, ale v podstatě o hrozící možnost nestydatě zhůvěřilého a neodůvodněného nakládání s penězi nás všech a doslova jejich splachování do kanálu!

Pokud nevěříte, projděte si pomalu, řádek po řádku screenshot následujícího dokumentu, který kdesi , v hlubinách a temných zákoutí Ministerstva obrany vyšťouraly Parlamentní listy. Jde totiž o základní specifikaci nabízených vrtulníků do tendru a cenové představě jejich výrobců!Dodejme, že po Babišově návštěvě v USA, kdy se pohnula země, protože přece se s ním Trump společně vyfotil a asi 20 minut si potlachali v Oválné pracovně, republika udělila exkluzivitu dalšího vyjednávání Američanům. Přesně jak Kosa před návštěvou předvídala (totéž tvrdila a tvrdí i o čtyřnásobně větší akvizici nových BVP, z které byl ne/překvapivě vyloučen ten vůbec kvalitativně zdaleka technicky nejpokročilejší typ – německá Puma s bezosádkovou věží, ale to je jiný příběh a dnes jej pomineme).

Zkrátka od Babišova návratu už MO jedná pouze se dvěma americkými výrobci Bell Helicopters a konsorciem kolem Lockhead Martin/Sikorsky.

Četli jste tu tabulku alespoň trochu pozorně? Pak vám nemohlo ujít, že jde o, s odstupem, dvě naprosto nejdražší nabídky, v podstatě až skoro 3x dražší než je velký evropský dodavatel Airbus Helicopter nebo než Korean Aerospace. A nejméně 1,5 x dražší než další renomovaný evropský producent - Augusta/Westland.

My jsme se umanuli na americké vrtulníky! Dali jsme jim exklusivitu! I když cena je astronomická a nesrovnatelná s konkurencí.

Já tohle neumím pochopit – to ty americké helikoptéry mají 3x lepší parametry než ty od Airbusu? Létají snad 3x rychleji, 3x levněji, umí se, v případě potřeby přeměnit na nějakého toho hollywoodského transformera a z jednoho smrtícího monstra jsou v případě potřeby 3? Nebo snad je nutné, než konečně zmizí z oblohy, ji v boji sestřelit 3x, zatímco ostatní spadnou po prvním těžkém zásahu? Jestliže ano, je tenhle můj článek zmetek. Jestliže nikoli, pak je zmetek někdo jiný nebo něco jiného!

Babiše a jeho heslo o řízení státu jako firmu, jsem nezatáhl do tohoto textu pro nic za nic. Jeho politická divize ANO šéfe držela MO už Sobotkově vládě a přirozeně i v té Babišově! Tohle nestydaté vyhazování peněz daňových poplatníků jde tedy výlučně za Babišem a lidmi, které si on vybral do čela ministerstva obrany - Stropnickým, Šlechtovou, Metnarem. Oni s konečnou platností rozhodují. Byl to Babiš, kdo Trumpovi za společnou fotku zjevně slíbil exkluzivitu! Jestliže je bojový vrtulník od Airbusu dost dobrý pro Bundeswehr a další alianční armády, prostý rozum se zdráhá pochopit, proč by česká armáda měla kupovat něco 3x dražšího s v podstatě asi stejnou užitnou hodnotou.

Takhle si já řízení žádné firmy, natož státních akvizic nepředstavuji ani při totálním pominutí smyslů. Netuším, zda jde jen o šlendrián, velkozlodějnu, zabedněnost, totální hloupost. Ono to vyjde nastejno. Pro český stát. A to jak finančně, tak reputačně!

Nechápu, že Američané, za těchto cenových podmínek, ne že dostali exkluzivitu, ale že jako naprosto nejdražší, z tendru nebyli dávno vyloučeni. Vzpomínáte si ještě na nákup stíhaček? Kde, když Spojené státy zjistily, že budou pořízeny Grippeny, jejich velvyslanec v Praze skutečně brutálně tlačil na znovu otevření skončeného tendru a najednou vytáhl ze šosu novou cenovou nabídku na dodávku F-16, kterou citelně podstřelil do té doby daleko lacinějšího švédského dodavatele? Byl z toho tenkrát docela skandál.

Dneska jsme se poučili tak, že prostě berem, co z USA přijde! Intervenujícího ambasadora netřeba. Naši papaláši mu iniciativně a v předklonu ušetří audienci a zvýšení krevního tlaku!

A takový Metnar utrousí:„Vyjednáváme exkluzivně s americkou stranou, ale dokud nepřijde nabídka, tak jsou ve hře i jiní dodavatelé, protože musíme vzít v potaz otázku ceny,“ a dodal, že Američané mohou požadovat cenu, která bude zásadně přesahovat částku 12,5 miliardy korun, jež má obrana v rozpočtu vyčleněnou na nákup vrtulníků, a poté by se začala obrana rozhlížet jinde!!!!!, 
To se mi snad jenom zdá!!! Ti, co prý hospodaří se státními penězi jako s firemními, jsou zjevně mínění, že když už se jednou řeklo – na vrtulníčky AŽ 12,5 miliardy, tak se prostě MUSÍ UTRATIT 12,5 miliardy i kdyby peklo mělo zamrznout!!!! A nikoli třeba za polovinu pořídit skoro/totéž a za tu druhou ušetřenou nakoupit něco jiného, co armáda nebo stát také potřebuje. Možná ještě naléhavěji a nutněji než těch 12 helikoptér. Třeba by ty ruské ještě pár let mohly létat. Že nejsou kompatibilní s NATO? No v paktu jsme už 20 let a zatím jejich nekompatibilita nijak zásadně nevadila. Pokud ovšem by Rusové blokovali dodávány náhradních dílů, tak je všechno jinak. Ale i ty zatím evidentně byly. Jinak už bychom o tom mnohokráte četli. Tak jako právě čteme o znečištěné ruské ropě.

Co ovšem je mimo moji mozkovou kapacitu, je že z toho cenového úletu není naprostý informačně politický skandál. Že prezident mlčí, sněmovna k tomu nesvolává mimořádné schůze, opozice, včetně komoušů nebo Pirátů, neprotestuje a nedělá snadné politické body, v novinách nejsou palcové titulky, televizní stanice se nepředhánějí v senzačních reportážích, dokonce i servil z Barrendova mlčí! Jak je to možné???? Zmínky jen na Novinkách.cz a to ještě mimořádně opatrně a na Parlamentních listech. Které, kdyby nezveřejnily ten screenshot, tak by to uniklo i mně.

Co vy na to? Já konstatuji, že Kalousek si podle mne už měl kroutit nejméně 10tý rok v pruhovaném oblečku, ale něco takhle bezostyšného si nelajznul ani on.

Dodatek ze sobotní brzké noci:


Nick IM mi poslal zajímavý link na detailní rozbor situace kolem vrtulníků, jejich parametrů a využití. Je to deprimující čtení. Konstatuji předem, že jde o materiál z webu KSČM, to pro ty, pro které je to okamžitě nálepka - nevěrohodné!

Já se rychle pokusil ověřit pár (nikoli všechny citované údaje) a čísla z článku se potvrdila. Tudíž doporučuji vaší pozornosti text- - -

25 komentářů :

 1. Tedy co helikoptéra, to miliarda v čudu. Co tomu říkáte? 6e by to bylo tak, že 900 milionů jde na provize a rozkradení a zbytek na nákup jednoho kusu. A nevystačili bychom si s drony. Kdybychom byli neutrální stát, tak určitě - posloužily by ke kontrole hranic, pašeráků migrantů, ale i ekonomické a drogové kriminalitě a za ty prachy - 12 miliard, to by snad mohl mít dron každý Čech pro zábavu. Takhle to závodění, který státní aparát bude mít více zabijáků a větší potenciál k masovému vraždění těch, co mají jinou víru, jazyk či barvu pleti? Tak já patřím asi k té menšině, co nenávidí války a chce mír, nema žádné nároky na nakradení si u sousedů, dokonce necítí k nikomu ve Světě nenávist, tak jak ji povinně pěstujeme pod taktovkou NATO a UEnacismu.

  OdpovědětSmazat
 2. 19:17
  Naprosto s Vámi souhlasím!
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S Václavem ne.
   Že se vysiluete, když je jasné, že ty Casy, rozprodeje tanků a OVP, rozdávání Sa 58 atd. jsou jen příležitostí, jak přendat peníze z viditelné kapsy rozpočtu do té skryté, politických partají a politiků.
   Je to tak na celém světě.
   Musíte se lidí poptat: už jste vaření?
   Druhá možnost je revoluce.
   O té nikdo neuvažuje ani v naší zemi, která nemá armádu.

   Říkat vnukovi rampepurda, což je u Poláčka věčně otravující ženská, je nezdravé.
   Dcera vnuka dráždí oslovením Kikino.
   Když ji zrovna nevnímá.
   Je to nezdravé a ničemu to, jako celé lesbickobukvičnépedofilozoonekrotické hnutí neprospívá.

   Smazat
 3. To se to kapitálu a jeho služebnictvu hoduje, když blbá lůza platí jako by jen pro to chtěla žít.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyz si kapitalisti radi a stale vice podrezavaji vetev na ktere sedi a tesi se az spadnou do baziny pekla.
   Trump uz zase knoura ,ze se dalsi US koprorace stehuji do Ciny.
   USA chce vyprovokovat taky valku s Cinou.
   Mimo to ze angloamericke korporace tezi a vyssavaji suroviny a naftu ze vsech statu a bohatnou na prodeji do Ciny ,ta prodava jen do USA za 500-600 miliard do USA /kolik do EU nevim/. A kupuje zhruba za okolo 180 miliard. Kdyz Usaci zautoci na Cinu rozbijou si vsechny ty tovarny a podniky , kterych produkty a vyrobky nutne potrebuji ke sve existenci..
   A jejich hodne..A stale vice.
   Ty tovarny tam odvezli protoze uz nejsou schopni obstat v svetove prumyslove konkurenci...
   Tramtarie zbroji za stovky miliard prave proti Cine ,ale bez exportu uhli a vsech surovin do Ciny by rychle zkrachovala..
   Dale Cina kupuje /za penize,obrovske zisky na urokach vydelane na USA/nejvice US cennych papiru ,bez kterych by USA uz davno zaniklo a jen uroky delaji kolem 800 miliard.
   Tedy dalsi zlata vejce a hodne jich , kterych se usaci napadenim Ciny chteji rozlouct..

   Smazat
 4. Zajímavé je, že tenhle problém nevzrušuje ty blbečky, co venku dnes moknou a vykřikují naprosté cypoviny proti Babišovi, prezidentovi a budoucí ministryni spravedlnosti. Mozeček jim asi tak "složité" záležitosti nebere a onanista Janda ještě nestačil pro ně připravit správné noty.Už vůbec mě nepřekvapuje, že zarytě mlčí hlídači demokracie typu Mitrofanov,Šafr a další velikání pera morální giganti. Šašci...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém je nevzrušuje protože jsou blbečky, proto vykřikují cypoviny a mozeček jim to nebere. Kdyby mozek bral, už dávno by mohli vědět jak jsou zneužíváni k tomu aby dělali užitečné idioty těm kteří jimi manipulují. Hele blbec nepochopí, že je blbec, to jsou pro ně moc složité konstrukce, musí si nabít čumák a možná mu pak něco v mozečku možná docvakne,nebo také né, to je takový druh. Rudý dědeček

   Smazat
 5. Jak dlouho ještě budeme ty americký parazity a vrahy živit ???? Kdy začneme živit sedřený otroky Havlova Zkurvystánu ??? To když od těch krvelačných amerických šelem nenakoupíme jejich nepotřebný brak , tak nám jejich říše ZLA vyhlásí válku , jak to dělají po celém světě ?????

  OdpovědětSmazat
 6. Tak se nám to zamotává paní Müllerová, loni bych chránil Andyho před zákeřnou palbou Slonkové÷m3, dnes si nejsem jist.Nevím jak to počítá, ale 80mld armádě ÷ 80mld církvi a astronomická částka za dostavbu jaderných elektrarén navíc. Takové zadlužení (státu), neustojí žádná firma, každá přijde na buben. Jako premiér,je snad taky hospodář a předlužení by neměl připustit, dovedu si představit, že do řady průšvihů byl záměrně vmanévarován.

  OdpovědětSmazat
 7. Mno, Andrejovi bylo nejspíš sděleno, co se přihodí, když nekoupí. Háchovi zas, když nepodepíše. Bylo by zajímavé vědět, za kolik prodávají rovnocenné vrtulníky Rusové. Ví se, že byvší ČSLA vyzbrojovali mimořádně levně. Snad proto, že měla stát na jejich straně. Dnes ovšem máme ceny tržní s nabídkou, kterou nelze odmítnout, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cenové údaje viz můj příspěvek níže. V r. 2003 bylo dohodnuto, že zcela nové Mi-171Š (16 ks) a Mi-24V/35 (17 ks) budou zaplaceny deblokací ruského dluhu vůči ČR a bude se počítat 5,95 M USD/ks Mi-171Š a 8,88 M USD/ks Mi-24V/35.

   Smazat
 8. Z veřejně dostupných zdrojů (vč. webů výrobců a zahr. voj. webů):
  UH-1Y (je nikoli víceúčelový, ale pouze lehký transportní vrtulník) je nedílnou součástí dvojice s AH-1Z (bitevní). UH-1Y/AH-1Z zkonstruovány pro specifické potřeby přepravy a nasazení US Marines. Dosud neslouží nikde mimo USMC a nebyly nikde bojově použity v adekvátních akcích. Obří zakázka končí, a tak hrozí, že nekoupí-li nikdo jiný, bude se muset výrobní linka zavřít. Bell by tak byl jediný ze 3 US výrobců vrtulníků (Boeing, Sikorsky), který by nevyráběl a neprodával voj. vrtulníky! To je jediný důvod, proč nám USA tyto lehké transportní vrtulníky nutí, jinak by spousta lidí v USA přišla o práci, což je v rámci America First nemyslitelné!!! Od loňska tedy US náhončí ty UH/AH-1Y/Z vnutili do Pákistánu (12xZ), Bahrajnu (12xZ), Rumunska (21xY, 24xZ) a ČR (12xY) – žádný zatím nedodán.
  Nejde však jen o absurdní cenu, ale i o bojovou hodnotu (což je pro armádu nepodstatnější!). Ta je u UH-1Y v provedení pro ČR směšná(!!!). Vrtulník uveze buď 8 (vyzbrojených) bojovníků, nebo 4 bojovníky a 550 kg neřízené(!) výzbroje na 2 závěsnících, nebo 4 bojovníky a 2 poh.lehké kulomety v kabině+obsluha. ČR má pak vyřadit Mi-24/35. Ty plní jako 1 stroj obě funkce UH/AH-1Y/Z, jde o víceúčelový bitevní vrtulník, jenž unese současně 8 bojovníků (nebo 4 nosítka) a 1.500 kg neřízené a řízené(!) výzbroje + integrovaný poh.těžký kulomet. Na 8 závěsnících může nést 4 příd. nádrže neb 4 raketnice se 128 neříz.RS, bomby á 100 až 500 kg, 4 protitank.ŘS, 2xdvouhlav.kanon. Po vyřazení raketometů Grad (na pancéř.podv.Tatra), což byl v OS ČR systém s největší palebnou silou(!), dnes má největší palebnou sílu Mi-35(!). Jeho 128 RS r. 57 mm má téměř stejný účinek v cíli jako těch 40 RS r.122 mm Grad. Navíc může Mi-35 postupně přenášet palbu na více cílů a současně je neúčinnější protitankovou zbraní OS ČR s možností rychlého přenášení činnosti dle potřeby bojiště. 17 Mi-35 bylo dodáno jako deblokace dluhu RF nově r. 2006; jsou tedy v půli životnosti(!!!). Mi-24/35 prošly úspěšně řadou válečných konfliktů a v rámci NATO slouží spolehlivě řadu let v řadě zemí. ČR s nimi prošla úspěšně cvičeními od Francie po Norsko, v létě, v zimě, s přelety Alp atp. Po obvyklé modernizaci v půli životnosti (Mid Life Upgrade/MLU) mohou plnohodnotně sloužit ještě min. 12 let(!!!). MR je loni aktivovala z „úložek“ a po GO v Rusku znovu zavedla do služby. PR je bude s RF modernizovat, aby mohly dále sloužit. Pokud je ČR vyřadí, přijdou OS ČR opět znovu o další 2 významné bojové schopnosti (a průmysl o další, neb na zákl.licencí můžeme dělat GO, modernizace, a to i pro zahraničí).
  Ceny: Nový Mi-35 (vč výzbroje) až 36 M USD/ks, Bell UH-1Y pro ČR á 57 M USD/ks, po žebrání v USA „zlevněn“ na 37,5 M USD/ks bez výzbroje a spec.výstroje. UH-60 pro SR (bez výzbroje a spec.výstr.) á 29 M USD/ks (unese až 11 bojovníků a mohou se dokoupit křídla s nosníky na 1.200 kg ne/řízené výzbroje), UH-60(S-70i), jež Sikorsky vyrábí komplet v Polsku(!!!) se nabízel od 13 M USD/ks (bez výzbroje a spec.výstroje).
  Průměrně inteligentní čtenář si sám udělá náležitý závěr…
  Pokud ČR koupí Bell UH-1Y a vyřadí Mi-35(!!!), tak:
  a) ČR vyhodí naprosto absurdní částku(!!!), za kterou
  b) radikálně sníží obranyschopnost státu(!!!),
  c) veřejně ukáže, že už není svrchovaným státem, ale pouze nesvéprávným protektorátem USA(!!!).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22.38 Výborný příspěvek. Ještě pár detailů, obsluhy a mechanici jsou na ruské vrtulníky zvyklí, mají s nimi zkušenosti a ruský koncept je o tom, že v poli se minimalizuje poměr počtu hodin servisu na letovou hodinu. V případě amerických vrtulníků je to naopak a to nemluvím o potřebě nových sad nářadí z důvodů jiných rozměrů šroubů a matic, touž je úplný detail.

   Smazat
 9. P.S.: Ministryně Šlechtová po vyhodnocení údajů (viz obr. ve Vašem článku výše) ten nákup zastavila (a víte, jak potom dopadla...).

  OdpovědětSmazat
 10. No jo co jste čekali od návštěvy Babiše v usa jsem to psal hned co bude a měl jsem pravdu.

  OdpovědětSmazat
 11. 22:38 dík za přehlednou a zasvěcenou informaci. Potvrdila mi oprávněná tušení.

  OdpovědětSmazat
 12. a tak si tady my honorace spokojeně žijem na kačku nekoukame a radi zaplatime neni to totiž z našeho nakradeneho to je ten naš čezky komunisticko kapitalistycky totalismus s požehnanim vatikanu vic nam netreba

  OdpovědětSmazat
 13. Cenu přátelství penězi nevyjádříš. Já se divím, že nesháníme letadlovou loď, nebo jadernou ponorku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To čeká jen na nové jezy na Labi a po vybudování průplavu Labe - Odra - Dunaj to už vydá na celou flotilu. Ponorka bude kotvit ve Chvaleticích, aby, až dojde uhlí, ji předělali na atomovou elektrárnu. Letadlovka má už místo rezervované u Suchdola, kde už se kdysi, sice blbě, přistávalo. Nahradí prý plánovanou druhou dráhu pro Ruzyň.
   :)
   KR
   KR

   Smazat
  2. 7:21 Neblbni, ještě to někdo přečte a budeme kupovat letadlové u lodě i s ponorkama a určitě se dozvíme, že na obranu vlasti je potřebujeme. Pak stačí trochu širší kanál Labe+Odra÷Dunaj a je vymalováno.

   Smazat
 14. Tento článek mne zaujal. Ano Babiš řídí stát jako firmu. Prostě obrkapitalista. Na jedné straně kritizuje Polsko že vyváží k nám špatné potraviny. Na druhé straně sám od Poláků odebírá zbytky (sepáráty) a u nás se inovativně zpracovává a krmí nás tím. No nekupte to !
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kdo věří, že "Babiš řidí stát..." To je jako že "Trump řídí..."
   Všichni ti jejich podřízení (toho či onoho) s napětím čekaj, co pan šéf rozhodne?

   Smazat
 15. oprava a u nás je inovativně zpracovává....

  OdpovědětSmazat
 16. To je tak dráhy ? brak z Vietnamské války !!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.