Reklama

pondělí 15. dubna 2019

KOMENTÁŘ JANA SCHNEIDERA: Jak se dělá propaganda

John Sipher - bývalý CIA odborník na svrhávání vlád
Jan Schneider
15. 4. 2019 iPrima
John Sipher, bývalý šéf sekce pro ruské operace, který v CIA sloužil 28 let, se Praze se zúčastnil konference Stratcom Summit 2019, pořádané think-tankem Evropské hodnoty. Jako obvykle se o summitu nelze téměř nic dočíst, veřejnosti je uzavřený, sponzoři jsou neznámí – prostě nic nesmí rušit příjemnou atmosféru, kdy přesvědčení přesvědčují přesvědčené, premisy jsou nezpochybnitelně dány a taktéž i závěry, protože všichni jsou tak jedné mysli, že by i rodilý totalitní aparátčík zjihnul a závistivě zamáčkl slzu.


Takže emeritní zpravodajec John Sipher svou účastí na tomto pochybném podniku naznačil, a v rozhovoru pro Aktuálně.cz pak potvrdil, jaká asi byla za jeho působení kvalita amerického zpravodajství. Zřejmě se nevzpamatovalo z katastrof v roce 2001 (útok na „dvojčata“ WTC, 9/11) a zejména v roce 2003, kdy se nechalo politiky dotlačit do pozice nádeníků celosvětové propagandy. To vše vyústilo ve skandální zjištění, že američtí zpravodajci nejen nezabránili útokům na Spojené státy, ani nezabránili Spojeným státům přepadnout Irák, ale že ty vylhané důvody k agresi dokonce sami vyfabrikovali.

V rozhovoru Sipher docela příznačně přiznal, že založil poradenskou agenturu Spycraft Entertainment, která má přispět k tomu, aby hollywoodské filmy „byly realističtější a uvěřitelnější a více odpovídaly skutečnosti“. Nu, není třeba se potutleně usmívat, jde o vážné poslání, neboť sami američtí experti přiznávají, že Hollywood byl vždy propagandistickou laboratoří amerických zpravodajských služeb.

Tato poznámka je důležitá, protože navíc avizuje, po jakých kolejích se ubírá myšlení tohoto předního účastníka pražského Stratcom Summitu.

Sipher například o Rusech bez uzardění říká, že dělají obrovské chyby, aniž by kvůli srovnání utrousil byť jedinou slabiku o fatálních selháních vlastní americké zpravodajské komunity. Jednou z ruských chyb je podle Siphera to, že Putin „ruskou zahraniční politikou štve skoro každou bohatou zemi ve světě“. Z toho pak logicky vyplývá, že štvát chudé země není chyba. Proto Spojené státy vycházejí ve srovnání s Ruskem bezchybně!

Ruské zpravodajské služby se dopouštějí chyb prý kvůli „přílišné agresivitě“, říká s vážnou tváří exšpión Sipher, spíše však už jen hollywoodský poradce, protože to má všechno popletené, asi s nějakými hollywoodskými scénáři. Rusové prý zpackali pokus otrávit ve Velké Británii bývalého agenta ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala, aby tak vzkázali „vlastním lidem, co se jim může stát, když budou spolupracovat s cizími zpravodajskými službami“.

V Hollywoodu se to možná snese, ale k realitě to má strašně daleko. Ten vzkaz vlastním lidem dali totiž Rusové tím, když Skripala chytili, usvědčili, odsoudili a zavřeli. Ale pak ho – dejme tomu za dobré chování – sami Rusové z vězení pustili a vyměnili ho do zahraničí!

Úděsnou „hollywoodskou“ úroveň poznání reality předvedl Sipher, když na otázku po rozdílech mezi Sovětským svazem a Ruskem řekl, že není příliš velký. Neví o té zemi nic, nebo je tak ideologicky kovaný, že vědět nechce? Že prý „v normálních zemích působí zpravodajské služby tak, aby pomáhaly politikům při rozhodování“ (to tedy pak ale zřetelně není případ Spojených států, kde zpravodajské služby politikům prokazatelně lhaly).

Sovětské služby prý „věnovaly mnoho energie působením problémů jiným zemím, jejich podvracení, oslabování.“ Tím se asi lišily od těch amerických, chtěl by Sipher naznačit? Ne, až takový cynik přece jen není.

Sipher si všiml, že Vladimir Putin je bývalý agent sovětské KGB, a z toho odvozuje, že „na zahraniční politiku i politiku jako celek hledí výhradně optikou tajných služeb. Ty v podstatě v Rusku suplují, co jinde dělají ministerstva zahraničí, obrany a některé další instituce. Například když zpravodajské služby řídí doping sportovců, je to prostě země, kde řídí a nárokují si řídit všechno.“

No, asi toho na Siphera bylo v Praze moc, když zapomněl, že starý Bush býval dokonce ředitelem CIA, a taky na to, že obvinění ruských sportovců z dopingu nakonec nebyla prokázána....

Že už Sipher není zpravodajec, ale pouhý propagandista, se nadmíru jasně vyjevilo v jeho konstatování, že nedávno zatčený Julian Assange prý selektivně zveřejňoval pouze tajné informace, které poškozovaly demokratické země. A o Rusku nic! I zpravodajský elév se na to hned zeptá, kde ty tajné informace o Rusku měl vzít? Věděl Sipher vůbec něco o tom případu, například jaké zdroje informací měl Assange k dispozici – a jaké prostě nikoliv?

Sipher tvrdí, že v Rusku je zakořeněno nepřátelství k Západu, přitom však přiznává, že si ruští a američtí zpravodajci v reálném čase vyměňují informace o terorismu. Dodává ale, že přitom těžko mít důvěru k někomu, kdo je zároveň nepřítel. (To se například negativně promítlo v roce 2013, kdy ideologicky nedůvěřiví američtí zpravodajci nevěřili ruskému varování ohledně čečenských teroristů, kteří pak zaútočili na bostonský maratón.)

Proto asi Sipher z ideologických předpojatostí ani nemohl překročit hranice stínu svého poznání a na otázku ohledně způsobu, jak se zpravodajské služby v budoucnu vypořádají s problémem předcházení teroristickým útokům, nezmínil, že bez spolupráce s Ruskem s tímto problémem Američané sami nehnou. Prostě má tu situaci za složitou, a není optimistou, že by se tento problém dal vyřešit.

Asi proto se Sipher a jemu podobní dávají na propagandu. Tam to jde všechno snadněji, protože je vše jasné, a když se přece jen něco nepozdává, stačí se účastnit wellness propagandistického podniku v Praze a je zase svět v těch správných hollywoodských kolejích.

Jan Schneider


Podpořte nás v boji za svobodu a proti cenzuře, kterou se postupně snaží na internetu budovat velká media napojena na vládnoucí elity!!
Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Slibujeme, že prostředky využijeme plně v boji za Vaši a naši svobodu a informace, které se EU, multikulturní a proislámské elity snaží potlačovat a tajit! 

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

Číslo účtu: 2300736297 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ5420100000002300736297 BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

13 komentářů :

 1. Jsou 2 možnosti, John Sipher načichl za těch 28 let tou ruskou maskirovkou natolik, že ze sebe dělá "troubu" nebo je skutečně tím "troubou" je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíš to vypadá na to, že Rusáci úspěšně šlapou podobným institucím na otlaky. Ale není se třeba domnívat, že by americké tajné služby byli hlupáci, protože se evidentně jednalo o summit neveřejný a ještě k tomu v Praze, proto tak vypadaly jednotlivé výstupy z něj. A milá zvířátka, která jsou jinak téměř nedůležitá, mají pocit, že něco znamenají. O čem konkrétně jednali, nevíme, tohle je jen poselství národům ve stylu "United We Stand". Je tedy jedno jestli to je hloupé.

   Smazat
 2. Ještě ,že mají pana plukovníka Koudelku,který dostal nedávno vyznamenání.A jestli ho pan prezident ani tentokrát nejmenuje generálem ,budou se za mořem moc zlobit.Budou mu tu hodnost udělit sami,ale plat bude stále dostávat od českého státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale plat bude stále dostávat od českého státu....resp. tu jeho zveřejněnou část, tu neveřejnou od těch,co doposud...

   Smazat
  2. Koudelka,to bude STS Chvojkovice-Brod. Slušnej oddíl...

   Smazat
 3. Přesně tak vše vylhané a vycucané z prstu těm usa směšným obviněním může věřit jen hlupák. Lžou tak až tomu sami věří třeba o ovlivňování voleb.

  OdpovědětSmazat
 4. Vsadím se, že kdyby toho vygumovaného "experta" postavili před mapu světa a řekli mu, že má 10 vteřin na to, aby ukázal Česko, tak je vedle jak ta jedle.

  OdpovědětSmazat
 5. Články pana Schneidera je radost číst. Vtipné, inteligentní, úder za úderem na hlavičku... :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Rusko skutečně na nejvyšší obrátky štve všechny ty, kteří by si rádi nakradli z jeho bohatství a s Putinem se tato vidina zločincům vzdaluje. Vlastně bohatství Ruska je jediným hnacím motorem a vlastně životabudičem NATO, tahnounem zbrojení, také povinných výdajů 10 tisíc Kč jednoho každého Čecha na zbrojení za rok. Jste v rodině 4, že by bylo na pěknou dovolenou? Styďte se, dožadovat se dovolené, když kapitál potřebuje války! Proč ne, kapitalisté a jejich chudnoucí rodiny musí přece také z něčeho žít, tím spíše zbrojaři, kteří musí vyvíjet stále dokonalejší zbraně k humanitárnímu vraždění civilistů, včetně dětí. A vy sobci by jste je chtěli obrat o takové radovánky???

  OdpovědětSmazat
 7. Je to trochu mimo mísu, ale je to ukázka, jak se vlezdoprdelismus nevyplácí.

  https://ac24.cz/-/-chovaji-se-jako-sarancata-polaci-se-bouri-proti-americke-armade-?redirect=%2Fzpravy-ze-sveta

  OdpovědětSmazat
 8. I z této přiložené fotografie je vidět, jak se mu od huby práší.

  OdpovědětSmazat
 9. Těžko posoudit, kdo je lepší, ale třeba Syrie je určitě nějaký signál a tam vyhráli Rusové, zatím. Venezuela to samé, zatím. Takže nějaké kecy jsou k ničemu, měřítkem pravdy je výsledek a ten je odrazem součsné reality.

  OdpovědětSmazat
 10. Pán je opravdu velikán ducha, ale ani tak mě k návštěvě hollywoodského filmu nepřesvědčí..

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.