Reklama

pátek 26. dubna 2019

KOMENTÁŘ JANA SCHNEIDERA: K výročí bombardování jugoslávské televize. Je František Šulc legitimním cílem?

Rozbombardovaná budova jugoslávské televize. 16 mrtvých.
Jan Schneider
26.4.2019 iPrima
Před dvaceti lety zaútočila aliance zemí NATO leteckými údery na Jugoslávii. Obětí, většinou civilních, bylo přes dva tisíce, mezi nimi po bombardování budovy televize i 16 tamních zaměstnanců. Snad profesní kolegialita přiměla Českou televizi k odvysílání vzpomínky na tuto tragickou událost, což je nutno ocenit.


Avšak zřejmě někdo usoudil, že je třeba tuto tragédii dát do správných ideologických uvozovek a závorek, a tak v závěru reportáže byl dotázán novinář František Šulc, který tehdy pracoval v Lidových novinách, specializoval se na vojenskou tématiku a během bombardování Jugoslávie byl několik týdnů u letecké základny NATO v italském Avianu a v makedonské metropoli Skopje.

Zpravodaj ČT Karel Rožánek předeslal, že velení NATO nepřímo varovalo Srbsko, že kvůli šíření propagandy může k bombardování televize dojít, avšak podle Amnesty International varování nebylo dostatečné, protože aliance věděla, že v budově jsou lidi.

Šulcova reakce na to byla, že to „samozřejmě“ není omluva, není to legitimizace, ale byla učiněna nějaká snaha o to, aby nebyly oběti, přičemž ale „ta televize sloužila přilejvání oleje do ohně vlastně, co se týče kosovského konfliktu. Šířila propagandu, tak do jisté míry se dá považovat za legitimní cíl.“

Šulc tedy zastává pojetí, že ten, kdo usoudí, že kdosi jiný šíří desinformace, má právo fyzicky ho zničit, a to pouze na základě této své domněnky, kterou nemusí nijak dále dokazovat ani obhajovat a aniž by dal „šiřiteli desinformací“ právo být slyšen. Jinými slovy, ten, kdo disponuje dostatečnou smrtící silou, má podle Šulce legitimní právo být současně vyšetřovatelem, žalobcem, soudcem i katem.

Šulc přitom dlouhodobě pobýval v oblastech bojů, tak by snad mohl vědět, o čem hovoří, jaké důsledky má koncepce, kterou zastává. Pravda, pobýval, ale ne na bojišti, nýbrž na stanovištích velitelů a politruků, vedoucích „hygienickou“ leteckou válku, a tak si namísto důstojného humanistického náhledu vypěstoval ideologicky vyfutrovaný obdiv k bombometčíkům. Jeho osobnostní deviace by pak byla jedním z možných vysvětlení jeho výroků.

Jinak by bylo totiž možno chápat tu nedůstojnou a necivilizovanou demonstraci práva silnějšího jako součást kampaně, připravující veřejnost na případný fyzický atak proti těm, kteří jsou v rámci hybridní války dlouhodobě a systematicky označováni například za šiřitele desinformací pomocí takzvaných desinformačních webů! Přestože ani ministerstvo vnitra žádný seznam „desinformačních webů“ nevede, protože rozeznává pouze jednotlivé desinformace, podle Šulcovy „logiky“ by se i tak „šiřitelé desinformací“ mohli stát legitimními cíli!

František Šulc je zkušený člověk, jeho slova nebyla pronesena v hysterickém záchvatu, čili bylo by možno k jeho tíži dovodit, že svými soudy nastavuje standardy, které je sám odhodlán na sobě strpět. Přinejmenším proto, že je součástí civilizace, hlásící se ke křesťanskému odkazu, mezi jehož pilíře patří zásada nedělat to, co by člověk nerad, aby bylo činěno jemu.

A tak by něco podobného mohlo postihnout samotného Šulce! Kdyby někdo měl dostatečnou sílu, čas a příležitost ho ztrestat poté, co by získal dojem, že Šulc šíří desinformace, čímž by se podle samotné Šulcovy „logiky“ sám Šulc stal „legitimním cílem“.

Asi není třeba se bát, že by tu nějaký takový podlý mstitel byl a pojal úmysl Šulce ztrestat, protože „v hrdlo lhá“, jak říkali staří Češi. On totiž možná ani sám Šulc neví, nebo mu nedochází, co tak strašného vlastně řekl. Proto je nutno ho alespoň rázně pokárat.

- - -

17 komentářů :

 1. Válečný zločin NATO se nedá ničím ospravedlnit. NATO je zločinecká organizace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havel zabíjení lidí v Jugoslávii bombami NATO označil za humanitární bombardování a tím nastavil měřítko, že ten kdo je bombardován NATO dostává humanitární pomoc.

   Smazat
  2. To samé předvedli Američani V Iráku, když nechali novináře se shromáždit do předem vybraného hotelu v Bagdádu a když tam byli všichni novináři tak na hotel zaútočilo americké dělostřelectvo. To samé prováděli američani ve Vietnamu. Ten kdo věří američanům je bl bec.

   Smazat
  3. Trubo, byl to hotel Al Rašíd a střílelo vozidlo Bradley, žádná artilerie.
   Účinek byl dostatečý.

   Smazat
  4. 9:43 viz třeba Babičok s Hamounkem

   Smazat
  5. Problém těchto "novinářů" je v tom, že se pokládají za někoho vyjímečného, co není možné porovnávat stejným měřítkem, jaké používají sami. Tak trochu jako když nacisté pouřívali termín podlidé. Podlidi nebyli ani na úrovni zviřat, bylo je možné dle libosti vraždit po milionech. I proto vznikla plynové komory nebo vraždící plynové autobusa apod. Nacisté si mysleli, že jim je to povoleno. Podobně viděli Američané Vietnamce nebo Korejce a zabíjeli je zbraněmi i jedy. Šulce nenapadne, že by se to jednou mohlo obrátit proti němu. Jenže nic netrvá věčně a lidé jako Šulc mohou být jednoho dne vyděšeni stejně jako Němci po pádu Berlina nebo Američané, kteří kvapem utíkali ze Saigonu.

   Smazat
 2. Ale právě takovéto nejapné omluvym umožňují takovýmto grázlům a presstituitským kurvičkám, lépe lhát, on a jemu podobné zrůdy moc dobře vědí co činí a není pro ně vůbec žádná omluva a staří Čechové měli také i přísloví "Kdo s čím zachází, tím také schází". Ne že bych to někomu přál, ale nevím, zda by někdo takovéto šmejdy litoval. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 3. Zajímavé je, že naši okupanti v 68 nerozbombardovali čété, k čemuž měli plnou legitimitu, měli to učinit, protože to podle mínění velmoci byla štvavá vysílačka, pořád provokovali. A okupanti nic nebombardovali. Asi byli útlocitní.

  OdpovědětSmazat
 4. Mě osobně se líbilo jak za informace na fcebooku ocenili na moravě Feryho. No a to bombardování Jugosleávie to byla prasečina největší , ale to se nebude smět přiznat ještě dlouho , minimálně pokud žijí její strůjci. No a jestli schvaluje novinář smrt kolegů tak je zralý taky na nějakou deFERYkaci. Bredy

  OdpovědětSmazat
 5. Falešné vyjádření jakési mediální šlapky je zbytečné komentovat, protože šlapek je víc jak hub po dešti. Jen se nemnoží deštěm, ale penězi, které korumpují zbytky jejich morálky...
  K čemu ale vlastně je ta naše (iluzorní) demokracie, když i tak odpudivé zločiny mohou zůstávat soudně neprojednány a nepotrestány, aniž by je mezinár. společenství např. v OSN odsoudilo, ba jsou i adorovány?
  Když nositelé jejich "pravdy" vyhrávají na celé čáře. Silou nekrytých peněz a financializace světa, silou zbraní, silou jejich umně halené protilidové (a protipřírodní) ideologie a polit. programů, mediálního ohlupování v masovém měřítku a policejně právní zvůle? ...

  OdpovědětSmazat
 6. Přestože kosovští Albánci vypalovali srbské kostely, Západ jim „tleskal...“
  USA si totiž potřebovaly na tomto srbském území vybudovat velkou vojenskou základnu Bondsteel za jakoukoliv cenu...https://cs.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel Proto v případě ničení srbských křesťanských kostelů to mlčení...
  O úmyslném ničení a vypalování srbských pravoslavných kostelů mlčel a mlčí nejen celý západní svět, ale i celý západní mainstream jako na povel („někoho“), takže informací je velmi málo, něco tedy zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/ozveny-dne-18-3-2004-6262538

  OdpovědětSmazat
 7. nejenom o humanitárním bombometčíkovi, ale krásně věcné srovnání Havla a Husáka od slovenského poslance: https://cz.sputniknews.com/slovensko/201904259729106-studena-sprcha-pro-kavarnu-blaha-srovnal-husaka-a-havla/

  OdpovědětSmazat
 8. František Šulc = velký prase, to prostitutské jméno si bude pamatovat

  OdpovědětSmazat
 9. Slušně řečeno, nefér a ještě hloub upadli ti co to
  oslavují. Historie jim jednou nabacá.

  OdpovědětSmazat
 10. V Soluňi je hřbitov Srbských vojáků 1sv. války. Mezi nimi leží i pár Československých vojáku. Dodnes se stydím za prezidenta Václava Havla jak se humanitárně vybombardoval na jižních slovanech. Srbové a Řeci bránili evropu od islámu. My stavěli katedráli a SRBOVÉ umírali. Dnes jsme v agresivním paktu NATO. Kosovo je protiprávně anektováno Albánci,USA základna černá stavba. Na Krymu proběhlo demokratické referendum, to se demokratům z EU nelíbí. Kde to vlastně jsme a kdo nám to velí.

  OdpovědětSmazat
 11. Jistá země, někdo jí označuje za Říši dobra a pravdy a lásky, oficiálně USA, se zcela vymkla všem pravidlům a dlouhodobě se neřídí mezinárodním právem. Vzhledem k tomu, že má své pohůnky a loutky rozmístěné na všech světových stranách, tak to podle toho vypadá i v Evropě. Někdo to označuje za politiku dvojích standardů, ale pro USA žádné standardy neplatí, je to tzv. celosvětový četník, který dělá ve skutečnosti na celém světě ten největší bordel!

  OdpovědětSmazat
 12. Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.