Reklama

úterý 30. dubna 2019

"Levicovost" EU a příležitost pro ženy pracovat v dolech


Ivan David 
30. 4. 2019
V řadě komentářů publikovaných v médiích hlavního proudu lze najít tvrzení, že EU je „levicová“ nebo „socialistická“. S tím, že tato slova mají nahrazovat pojmy „hloupá“ nebo „nesmyslná“. Autoři to nejčastěji dokládají odkazy nebo citacemi různých nesmyslných nebo až absurdních regulací, které jsou obsaženy v právních předpisech EU. Pravda je, že řada předpisů z Bruselské legislativní dílny nebo jejich částí je bizarních. S mezilidskou solidaritou, která má být podstatou socialismu, však většinou nemají nic společného.Za všechny uvedu jeden příklad – antidiskriminační směrnice. Předpis prosazující dobrý cíl, ale špatným způsobem. Vytvoření právního prostřední v němž lidé nebudou ve svém rozvoji omezování kvůli rase, náboženství, pohlaví, národní příslušnosti nebo sociálnímu původu je jistě chvályhodný cíl. Stupeň civilizovanosti společnosti se pozná podle toho, jak zachází s nejslabšími ze svého kruhu. Určitě je žádoucí pomáhat sociálně slabým odstranění překážek, které jim brání studovat a dosáhnout dobrého pracovního uplatnění. Určitě je rozumné i pomocí veřejných investic pomáhat třeba zdravotně postiženým, aby se mohli dostat do práce a důstojnou formou si vydělat na živobytí. Naopak nelze považovat za slušné, pokud společnost umožňuje, aby někdo za stejnou práci dostával menší plat než jiný, protože je třeba žena nebo Slovák. Proti takovým praktikám je třeba bojovat i legislativní cestou.

Jenže co si má člověk o EU myslet, když ČR vyhrožuje sankcemi za to, že ještě neodstoupila od Úmluvy Mezinárodní organizace práce (ILO) o zákazu práce žen v podzemních dolech? To není nějaká zvrácená fantazie. To se skutečně stalo. V minulém volebním období Sněmovny Evropská komise podala proti ČR k Evropskému soudnímu dvoru žalobu za porušení antidiskriminační směrnice. Žalobním důvodem bylo, že náš vnitrostátní Zákoník práce a na něj navazující předpisy v souladu s úmluvou ILO zakazovaly nasazovat ženy do nejnebezpečnějších a zdraví nejvíce poškozujících profesích jako horník v hlubinném dole. Je to diskriminace nebo ochrana slabšího? Podotýkám, že dávno pryč jsou doby, kdy horníci vydělávali více než ministři. Dnes už kdejaká sekretářka nebo účetní na pohodlné židli v kanceláři vydělává víc než horník v šachtě.

Podle mě to je příklad tupého byrokratického přístupu, který je Bruselu vlastní. Náš stát pod tlakem Bruselu Úmluvu vypověděl. Jako vrchol absurdity připomenu, že ve Sněmovně návrh na odstoupení od Úmluvy zpravodajoval jako poslanec za ČSSD bývalý předseda Odborového svazu horníků Cyril Zapletal. S návrhem posílat ženy do dolů nesouhlasil, ale pod tlakem strany, která je tak proevropská, že zapomíná na dopady na lidi, ustoupil. A veřejně doporučil Úmluvu vypovědět. Což se stalo. A jaký je důsledek? Dnes se může stát, že matka malých dětí třeba učitelka, když přijde o práci, tak ji úřad práce může poslat fárat na šachtu. A když odmítne, tak jí odeberou podporu. A následuje co – neschopnost platit složenky, výpověď z bytu, exekuce!
Je tohle socialismus? Ani náhodou. Toto slovo vzniklo z latinského slova "socialis", což znamená společný. V praxi má znamenat celospolečenskou aktivitu směřující k spravedlivému fungování společnosti.

64 komentářů :

 1. Horníci chodí do důchodu později,jak policajti sedící v autech a vojáci, kteří čekají celou kariéru na válku.
  Zdař bůh, jdu na pulnoc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jó já jsem horníkům vždycky fandil, do té doby než mi před nějakými desíti roky soused řekl, kdy jsem ve výtahu hájil horníky, řekl co je hájíš v sametovém pšouku, nesli fangli, podporujeme Občanské fórum. Takže mi to docvaklo, šlechta které se i komunisti báli podporuje tu sebevražednou změnu, tož kurva to je síla. No a došlo na ně, teď jsou v p.deli a ještě tam fáraj samí Pšonckové. No jó vono to není o svalech. Ruděd

   Smazat
  2. Ono se to zdaleka netýká jenom horníků. V listopadu 89, ale zejména v lednu 90 na Letenské pláni stály tisíce dělníků snad všech profesí a svorně volaly po návratu kapitalismu. Tak ho tady mají!
   Možná, že si kálím do vlastního hnízda, protože já se mám(zatím) mnohem lépe, než jsem se měl za socíku. Když vezmu v úvahu zhruba tisíci procentní inflaci od roku 1989, měli by jsme všichni brát zhruba desetkrát tolik, než jsme brali ve svých profesích za onoho zvrhlého socialismu. A nyní ať si každý odpoví sám, zda tyto peníze ze svého zaměstnání nosí. Já třeba ano. Ale lidi, kterým jakožto THP velím rozhodně ne. V lese vydělávali dřevorubci běžně 4-5 tisíc čistého. Jako zaměstnanci. Do lesa na pracoviště a z něj jsme je vozili služebními auty. Tam pracovali "státními" motorovými pilami, jezdili státními traktory, za státní benzín a naftu. Oblečeni byli do státních montérek a státních bagančat. Oni donesli do své profese jenom svojí práci a za ní dostávali běžně 4-5 tisíc čistého. U progresivních výrobních postupů o tisíc víc a když museli vyrazit do světa na výpomoc (při zpracovávání kalamit), dosahovaly jejich výdělky běžně 8-9 tisíc.
   Když si tehdejší platy vynásobím deseti, měli by ti současní dřevorubci vydělávat 40-50 tisíc čistého měsíčně. Realita? Jako OSVČ je mají. Ale do práce se musejí dopravovat sami a za své. Makají svými pilami za svůj benzín a z výdělku si nesmějí zapomenout platit zdravotní a sociální pojištění. A to hlavní na závěr. Když není práce, jednoduše je jejich chlebodárci kopnou do řitě a pošlou za prací do světa. Tam ale dělají za podobné peníze a musejí si tam navíc hledat a platit ubytování a stravu.
   Troufnu si tvrdit, že podobně dopadly i jiné profese. Profese, jejichž předchůdci v lednu 1990 stály v tisícových davech na Letenské pláni a provolávaly slávu Občanskému fóru. Tak mají, co chtěli.
   Říká se, že vlastní zkušenost je nepřenositelná. Lidi si nejdřív budou muset sáhnout až na samé dno. Zkusit si skutečnou bídu, možná i skutečný hlad. Teprve potom odloží stud za socialistické myšlenky ve svých hlavách. Když dnes vyprávím dělníkům o době před sametem, o sociálním zajištění zejména dělníků, o jejich výhodách a platových poměrech, koukají na mne nevěřícně. Oni mi zkrátka nevěří. A aby uvěřili, musejí si to nejdřív sami vyzkoušet.

   Smazat
  3. V zájmu rovnoprávnosti pracovaly ženy v dolech kolem roku 1950, ČSR zavedla. Po několika měsících to skončilo, pro ženy v době s malou mechanizací, ve vedru v podzemí, to nebylo vhodné. Muži skoro nazí, jak ženy? Pak už se tato "rovnoprávnost" neopakovala, až teď EU.
   Psalo se o tom ještě za normalizace, asi RP.

   Smazat
  4. 7:22 lže. NA Letenské pláni v roce 1989 nikdo nevolal po návratu kapitalizmu. Pusť si záznam!

   Smazat
  5. Nevím, zda na Letenské pláni stály tisíce dělníků, kteří by chtěli kapitalismus. Co je ale zřejmé je to, že dělníci nepodnikli žádné kroky jako třeba manifestace na podporu socialismu. Jak si to vysvětlit? Co způsobilo, že byli lhostejní k tomu, aby jim byla odňata bez odporu jejich "vedoucí úloha"? Nebylo to tím, že už žádnou svoji vedoucí úlohu nepociťovali v reálném životě? Nevyplýval jejich postoj z objektivních podmínek bytí? Ta proklamovaná jednota dělníků, rolníků a socialistické inteligence se ukázala jako setsakra rozporuplná záležitost. A velkou úlohu v tom sehrála právě KSČ, která se vzdálila právě dělníkům.

   Smazat
  6. 18:04, to si vše zaslouží důkladný rozbor. Rozhodující byla propaganda ze západu, zvláště sračky z RFE. Pohyboval jsem se po dílnách, téměř všichni dělníci byli antikomunisté naštvaní na socialistický stát, že se nemají jako na západě. První hromosvod jejich nepřátelských nálad byli mistři (dílovedoucí), prostě jejich nejbližší přímí nadřízení. Paradoxem byl zase pohled od mistrů, kteří pociťovali bezmocnost k dělníkům. Vlastně neměli tehdy nic v ruce, čím by si vymohli autoritu. Museli vymáhat bezpečnost práce, zajišťovat pravidelnost výroby a dávat pozor, aby dělníci nerozkradli nářadí. První ofčáci se rekrutovali z největších kverulantů, kterým dal řekněme Havel volnou ruku k pomstě za jejich lenost a neschopnost. Byla to lidská spodina. Bránit socialismus se dělníkům nechtělo. Ve velkém podniku se nějakou dobu privatizace nedotkla v dílnách nikoho. Až se poměry ustálily, noví vlastníci ukázali lůze, kdo tady vládne. Pamatují bezradné hňupy z dílen, jak lamentovali, když dostali padáka. Jednomu takovému dělníkovi jsem rozmlouval jeho vztek, protože noví šéfové měli dlouhé prsty a mohli se lehce postarat o to, aby odbojný bývalý zaměstnanec práci v okolí nenašel. Komunisté byli tehdy slušní a vlastně jim nezbývalo nic jiného než nečinnost. Nikdo si nechtěl s grázly špinit ruce. Kdo měl zkušenosti, založil si firmu a začal pracovat sám na sebe. Ať si lůza poradí jak umí. Teď už zkrotli a šlechtě by zobali z dlaně. Proboha jen nemluvte o svobodě a demokracií.

   Smazat
  7. k 21:46 zlatá slova

   Smazat
  8. No nechtěl bych být policistou a prát se stěma lumpama.Ti,co jsou na ulicích,si svoje peníze bezesporu zaslouží.A že jsou v autech?Kdyby nebyli motorizovaní,tak bych se jich lidé ani nedočkali!

   Smazat
 2. EU si vytváří umělé problémy, aby její byrokratický aparát vykazoval nějakou činnost. Byrokracie má tendenci stávat se samoúčelnou, a o EU a jejích orgánech to platí v první řadě. Jde o duplicitu všeho, co již je přítomno v národním měřítku. Evropští úředníci, když "není problém", nemají do čeho píchnout. Kdyby se tento fenomén dal nějak měřit, dost možná by se "artificialita" problémů řešených EU pohybovala někde okolo 80ti až 90ti procent.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:43 Tak to se tedy bohužel pletete. Protože se nejedná o vykazování zbytečné činnosti vytvářením umělých problémů. Toto je IDEOLOGIE!!! Ideologie pod tlakem uváděná v život! Mezi ženami a muži totiž nejsou rozdíly, pohlaví je jen sociální konstrukt prosím. Jestli tohle nevíte, tak se laskavě hbitě poučte. Pohlaví nejsou dvě ale něco mezi třemi až sedmdesáti! Malé děti jsou v kolektivních zařízeních vedeny k tomu, že se mohou sami rozhodnout kdykoli chtějí, jakého jsou pohlaví a rodičům do toho nic není.
   Kdyby to bylo jen tak, jak si vy myslíte, tak to bychom se ještě mohli smát. Ale část populace i v Česku už humor přechází, když vidí, v čem budou žít jejich potomci. A bude hůř.

   Smazat
  2. 2:16
   Ano humor už přechází i v Česku ty kterým ještě zbyl kousek rozumu . Ne tak ale jejich potomkům .Ti už se těší na to jak si budou měnit pohlaví jak se jim zamane a máma s fotrem jim do toho nebudou kecat . Kdo bude dělat na jejich důchody je nezajímá . A nějaké vlastenectví už vůbec ne . To je jim u zádele . Ve školách jim vtloukají do hlav , že nejsou žádní Čechové ale že jsou Evropané . Taková jména jako Komenský , Palacký , Žižka ... jim už nic neříkají .

   Smazat
  3. 7:31 Dobré ráno,
   nás ve škole bolševik fest krmil ideologií, jiskřičky, pionýři, svazáci. A dělal to asi chytřeji. Rodiče byli pod tlakem, a myslím, že nebylo vzácné, kdy svým dětem říkali: "Ale ve škole prosím tě neříkej, cos doma slyšel."
   Po roce 1989 by mne nenapadlo, že toto budu já o třicet let později rovněž říkat svým potomkům. Myslím, že záleží vždycky nejdříve na rodičích. Ti vychovávají s citem své děti. (Dokud nám je neseberou. A na to se taky chystají.) Společnost je zatím až na druhém místě.
   V podstatě jsme ve všem bezmocný dav. Ale na své děti pořád máme ještě páky. Minimálně je můžeme vzdělávat víc, než činí současná škola. Ta už pomalu nedělá ani to. A máme je rádi. My ano. :-)

   Smazat
  4. 2:16 Ono to není až tak zásadní ani z jedné strany. Znáte nějakou ženu, která se hlásí na havířskou školu? Řeší problém, který neexistuje. Je pravda, že tu je ten argument s úřadem práce a nabídnutou prací, ovšem i ty mají odpovídat schopnostem uchazeče, a není to tak drakonické, jak se pan doktor domnívá. Chtějí mít čistý stůl a "dát ženám svobodu stát se hornicí", nikoliv otevřít prostor pro "nucené hornické práce žen". Je to bouře ve sklenici vody. A příklad samoúčelné aktivity. Tisícihlavý byrokratický sbor se zabývá "diskriminací žen", na kterou si pravděpodobně nestěžovala ani jedna. Možná, že se mýlím.

   Smazat
  5. A krom toho, v hornictví ženy dělají, například řídí velké nakladače. Fárat asi nebudou, ale pro některé druhy hornické činnosti je možná skutečně ona úmluva diskriminační.

   Smazat
  6. 9:15
   "Přemluv dědka , přemluv bábu..." Nic vám to neříká ?

   Smazat
 3. Je, nebo není překvapením k čemu se občan Cyril Zapletal propůjčil? Nevím, mohou už ženy v zaměstnání zdvíhat břemena nad 5 kg a bez výjimek pracovat v nočních směnách? Za totáče se to nesmělo. Když, tak zrovnoprávnit? Zaměstnavatelům by se to zajisté hodilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svalová námaha brzy přestane být v zaměstnání problémem. Tyhle exoskeletony se brzy začnou široce používat. EU možná příjde s novým nařízením pracovní bezpečnosti a ochrany zdraví, a podobné vybavení se stane povinným. Zaměstnavatelé se budou zlobit, protože to bude znamenat náklady, a v důsledku vyšší ceny. A zdravější zaměstnance. https://www.youtube.com/watch?v=OiAVTz5BbZQ

   Smazat
  2. Ty vole už 30 let tady je kapitalismus, nebo se to od začátku připravovalo, čemu se ty vole divíš, tomu se divím já. Za první republiky se sypalo obilí do Vltavy, aby neklesla jeho cena, kapříci se poměli, lidi možná chcípali hladem,což kapitalistovi moc vrásky na pytlíku nedělá. Hej hou, vo tom to je.

   Smazat
  3. 22:52 Makají na noční a zdvihají těžké břemena tak to v kapitalismu chodí.

   Smazat
  4. Máte pravdu, proto dávám ten odkaz na vynořující se moderní technologie, které skutečně existují a jsou prozatím okrajové. Všimněte si, že asistence toho zařízení je skutečně účinná a zásadně redukuje svalovou námahu. EU dotuje každou 3,14tinu..., zde by byl prostor pro skutečnou pomoc. Velké korporace mají prostředky, aby tyto pomůcky zajistily, třeba i vlastními prostředky, jednoduše si tu firmu koupí a budou si vyrábět za výrobní náklady a ještě vydělávat na prodeji. Je dobře, že se zákony začínají měřit výší obratu společnosti. Giganty je potřeba "motivovat" k nejlepšímu možnému zacházení se svými zaměstnanci.

   Smazat
  5. V těch dolech by si to měly zkusit hlavně ty feministky a zlatokopky z toho šíleného spolku Me Too ...

   Smazat
 4. Ženský by mohli jedině pracovat u pasu ale je to zbytečná námitka od hlupácké eu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíš, že práce u pasu je méně namáhavá? Já myslím, že je vyčerpávající až do blba. Zkusil jsi to ,nebo mluvil jsi s některou z nich? Tak si třeba skoč do Zlína k Baťovi.

   Smazat
  2. 18:21 Člověče v dolech u pasu to je něco jiného.

   Smazat
 5. Nejsou lidé spolčení v řídících orgánech EU duševně nemocní? Neměli by být, vzhledem ke škodám, které působí a hrozbám pro Evropu i její obyvatele, umístěni na uzavřeném oddělení?

  OdpovědětSmazat
 6. Dobrý večer,
  asi se mi podařilo udělat účet na googlu. Občané - co to tu vidím - dnes opět sám anonym. Čeho se bojíte, koho se bojíte - než vykviknete svůj názor? Kam jsme to dopracovali po 30 letech? Četli jste vůbec co to dr. David napsal či co tím chce říci? Kdo z Vás fáral ? Já dva a půl roku. Není to zbabělé neuvádět své pravé jméno. Jářku, pochopitelně i s pravým kontaktem. Koho se bojíte? Kam ten národ spěje po třiceti letech? A tato diskuse není vůbec výjimkou. Porád sám anonym. Zbabělci.
  Přečtěte si Morrise (Co nesmíte vědět) i toho Starikova, jak to Nová republika inzeruje, je to stále k dostání(Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina). EU se mění v zločinecký institut, žádný ismus pro ni zatím nebyl vymyšlen, jde o jakýs nový typ řízení myšlení lidí, tedy ostrý pokus - jak říkají právníci.
  Žádám Vás - vylezte z děr a všech těch kanálů - a bojujme společně pro zachování svrchované České republiky. A jmenovitě, každý sám za sebe, možná, že se k těm Svatoplukovým prutům dostaneme.
  A když ne, tak mlčte.

  Radoslav Štědroň
  předseda
  Strana státu přímé demokracie - Strana práce
  (vše včetně veškerých kontaktů na mě: www.stranaprace.cz)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer také 1. máj
   Přečetla jsem si Morrise "Co neSMÍTE vědět". Již jsem to tady doporučovala, ale myslím, že zbytečně. Na šmigrust si to stáhl na flešku jeden kolega. Tak alespoň jeden. Já anonym, jak vidíte, nejsem.
   Hezký 1. máj i s případnou pusou pod rozkvetlou třešní.

   Smazat
  2. 0:50
   Doporučovat byste to měla hlavně mezi lidmi, kteří nesledují jiná než režimní média. Tady si to asi moc lidí nepřečte z toho prostého důvodu, že pro ně obsah knihy není ničím novým. Přesvědčovat přesvědčené nemá moc smysl.

   Smazat
  3. Pane Štědroňi, do diskuzí svého času přispíval někdo, kdo si říkal Jan Kopecký. U svého jména měl i foto. Téměř v každém komentáři doslova nadával ostatním za jejich anonymitu. Potom si vyměnil fotku tak, aby nebyla k rozpoznání jeho tvář. Někdo následně vypátral, že vůbec není tím, za koho se vydával. A pán zmizel. Existuje dokonce web, který se tváří, jako alternativa, ale nehodlá vystoupit ze své anonymity, nikdo ho nikdy neviděl, nezná jeho jméno, kromě BIS, a ten mystifikuje slabší jedince, kteří mu bezmezně věří každý nesmysl, který má někoho poškodit, aniž by se poškozený mohl bránit. A tak mě nepřesvědčí ani Váš inzertní odkaz na Váš web. A tak vaše výzva, aby lidi vylezli z děr, jinak aby mlčeli, je podezřelá, a troufalá.
   Neznámý, který s Vámi nechce nic mít.

   Smazat
  4. 8:34- myslím, že to bylo trochu jinak. Jméno "Jan Kopecký" je autentické a patří občanu Vídně, "sluníčkáři", který neobratně se stejnou fotkou a jiným jménem trollil , na což přišel "Ramón". Čas od času se ještě ozve, někdy také anonymně.

   Smazat
  5. Omluva
   to: 050
   Omlouvám se, protože místo "přesvědčovala" jsem tenkráte 15.1.2019 napsala toto:

   "
   Dobrý večer. 
   Doporučuji k přečtení knihu Michaela Morrise "Co neSMÍTE vědět". Dá Vám více než vyčerpávající odpověď i na tento článek a mnoha dalších. Můžete si zdarma stáhnout na
   http://kamilbolek.cz/wp-content/uploads/2017/07/Michael_Morris-Co_nesmite_vedet.pdf
   Píše se tam i o zde zmiňovaném FEDu a také je v knize něco málo o ČR. Je to poučné čtení (390 stran) psané pro těch 99% právě o tom "jednom procentu". Stáhnete zdarma.
   Hezký večer. NR 15.1.2019
   http://www.novarepublika.cz/2019/01/banksterske-praktiky-soucasne-cnb.html#more"
   Já si totiž své příspěvky zakládám.
   Tak hezký 1. máj i s tou pusou.

   Smazat
 7. Já jsem nikdy ty platová srovnání moc nechápal, vždyť jeden bere méně než druhý jenom proto, že si u pohovoru řekl o míň.

  Bez tabulek a platů místo mezd to nejde řešit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:45

   Může být, že si u pohovoru řekl o méně. Ale většinou je o mzdách v té které firmě i bez tabulek předem rozhodnuto a dál se liší už jen podle výkonu, nebo jak je kdo zadobře s osobou mající vliv na rozhodování o její mzdě.
   Až budou ženy fyzicky zdatnější než muži, až je budou válcovat v technickém a analytickém myšlení(to je něco jiného než sociální inteligence), až nebudou jejich výkony ovlivňovány výkyvy nálad, pak jim zaměstnavatelé dají přednost a budou se o ně přetahovat i ve mzdách.
   Ale dokud k takové proměně nedojde, tak myslím že žádné směrnice a nařízení nemohou uspět.

   Smazat
 8. EU, v čele s násoskou, produkuje postupem let čím dál větší absurdity. Ne všechny jsou k zármutku, nebo nebezpečné. Některé jsou i komické, např. "vegetariánské kotouče", "vaječný likér, bez mléka", … . Zničí se sama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:08 Kde berete TAKOVÝ optimismus? Nikoli EU se nezničí sama. Na to je příliš mocná. Nás zničí. Nás. My jsme bezmocní.

   Smazat
  2. 9:22 Rezignace, a smíření se zlem je zhoubné.

   Smazat
 9. Pane doktore, jistě jste napsal pěknou úvahu k ránu na prvního ráje. Nevím kolik lidí jste okouzlil, ale pro mne je to málo. To, co popisujete a odsuzujete, bystě měl podložit celým svým životem. Málo kdo se v životě nezmýlí. Vy jste vstoupil do pseudolevicové strany ČSSD. Váš předseda tehdy na Letné lhal minimálně o počtu studentů v Nepálu. Docela neférově chtěl poškodit komunisty. Vám to nevadilo. Kdo ví, co jste dělal těsně po převratu. Nenabádám vás, abyste se zpovídal. Mnoho lidí tenkrát naletělo krásným řečem a teď se už tím nechlubí. Není ochota už tehdejší události oslavovat těmi, co zůstali dole a koryta pro ně nebyla. To zásadní je, že sociální demokracie se významně podílela na procesu obnovy kapitalismu. Paralyzovala prosťáčky, kteří jim to spolkli s navijákem. Pane doktore, měl byste tu svou významnou spoluúčast na zlu vysvětlit. Víme, že jste jednal často poctivě, avšak chybí tady svědectví od těch, kteří se nechali svést a svou autoritou kontrarevoluci, promiňte, podpořili.

  Já jsem byl v době převratu komunistou, do Lidových milicí by mne nedostali a měl jsem štěstí, že StB nesměla mezi komunisty operovat. Poslouchal jsem Svobodnou Evropu a na změny jsem se těšil. Naštěstí mne z mého postavení vykopli a začal jsem po podniku chodit v montérkách a už před Vánocemi roku 1989 jsem všechno viděl v jiném světle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celá společnost prochází za posledních 30 let postupným poznáním, včetně zde diskutujících, i pan dr. David na to má právo. Přečtěte si http://www.novarepublika.cz/2015/07/je-totalni-selhani-eu-pokrytectvim.html

   Smazat
  2. 12:14, to se týká EU, ale co my doma v Česku?

   Smazat
  3. 9:32 jste prostá duše a popleta. S tím Nepálem se Miloš Zeman evidentně shodil, když zaměnil situaci v tamnějších vládních kruzích s celostátním stavem. Tedy nelhal, ale od pasu kecal. K tomu má sklon odjakživa.
   Plácáte další nesmysl, že StB nesměla pracovat mezi komunisty. Pracovala v celém terénu, nejen proti "třídnímu nepříteli", ale k ochraně státního tajemství, ochraně majetku v socialistickém vlastnictví atd. Od toho měla organizační členění. Bohužel, o struktuře tehdejšího státu, KSČ, Národní fronty atd. atd. se dnes téměř nic neví, nejsou známy finanční toky ... To prostě proto, že současnému režimu se to nehodí a celý ten Ústav pro zkoumání ... (ÚSTR) se hrabe v historických nepodstatnostech jen tak, aby dodal podklady současné propagandě.
   Vy na to, 9:32, prostoduše skáčete.

   Smazat
  4. 18:28, popletou bych vás mohl označit já. StB nesbírala mezi komunisty žádné politické názory a ani mezi nimi nehledala informátory. Dost ochotných však hledala mezi bývalými tzv. ublíženými komunisty. Vstoupit mezi komunisty by určitě opravňovalo vyzvědačství a sabotáže. To se mne však netýkalo.

   Měl jsem spolužáka, který u nich sloužil, dokonce na nejvyšším postu na okrese. Před převratem se opatrní spolužáci na nic nevyptávali. Elitní drzouni do něj už tehdy ryli. Spolužák byl ze slušné rodiny a těžko by ho mohl obviňovat z něčeho, co by o něm obecně tvrdili nějací grázli z Prahy. Myslím, že po převratu na něj nic neměli a nechali ho s jeho zdravotními problémy na pokoji. Už zemřel. Už po převratu si postěžoval, jak mu elita okresu lezla vtíravě do zadku. Ve slavných převratových dnech dostal infarkt. V nemocnici se nenašel nikdo, kdo by zavezl jeho auto na parkoviště, protože ho s infarktem z toho auta vytáhli. On jim kryl výlety po západní Evropě a až jejich pomoc potřeboval, nechali by ho zdechnout. Já vím, co vím, a ústav mi může být ukradený.

   Smazat
  5. 22:05 zajisté přizdobené vyprávěnky. Dovoluji si vás znovu upozornit, že StB byla organizována do "správ" podle zaměření a územně s tím že součinnost "správ" a území mohla a musela (až na výjimky pracovních skupin k jednotlivým případům) probíhat pouze prostřednictvím vrcholového centra. To, po sovětském vzoru proto, aby byly vyloučeny účelové struktury a prakticky běžela vzájemná vnitřní kontrola. Takže onen váš korektní kamarád toho prakticky až tolik nadělat nemohl. Leda osobní svatozáří. A v které že to "správě" byl zařazen, že viděl do zahraničního pohybu občanů?. Nebuďte k smíchu. Pokud byste byl pozorný, tak vám neuniklo, jak se StB rozmanitě až protichůdně, na rozdíl od VKR, chovala za událostí v listopadu 1989. Ke zkoumání onoho režimu, dokud žijí pamětníci, jsou léta skvělé podmínky. I ten Milouš Jakeš, co poslední generální tajemník, je k dispozici na poptání. Natož nějaký ten okresní či krajský tajemník, milicionář nebo estébák či nomenklaturní kádr. Dopřejte si širší záběr.

   Smazat
 10. Když ony se z té levicovosti a socialistickosti už staly jen nadávky, kterými nadávají jedni náckové druhým...

  OdpovědětSmazat
 11. Politika EU nikdy levicový či socialistický znaky neměla.O tom není sporu. Espéďák David pravicovou většinu v EP jistě rád podpoří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:53
   To je velmi slabé, a průhledné konstatování. Buď nemáte schopnost chápání, podsouváte záměrně nesmysl, chcete poškodit, nebo jste jednoduše eurobolševik.

   Smazat
 12. 9:53-eurobolševik je nálepka bez obsahu.
  Máte vzdělanostní mezery.Doplňte si je !
  A v jaké frakci EP Ivan David za SPD zasedne ?
  Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů nebo evropské sjednocené levice to jistě nebude.Jiné socialistické či levicové frakce v EP nemáme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude to frakce Evropa suverénních národů, spolu Le Pen, Salvinim, Wildersem, a dalšími ...před týdnem to jmenovaní sdělovali na Václaváku ....Vaší neznalost trochu omlouvá to, že to ČT (jak je jejím pracovním nástrojem) zamlčela...

   Smazat
 13. noviczech
  ...pane David, naprostý souhlas. Kdo znal západní Německo s jeho sociálním zákonem do devadesátých let minulého století a ví co se tam děje teď, ten s vámi musí souhlasit! Vzpomeňme, mám dojem, Ženevská smlouva o lidských právech! Dokonce je v Norimberku 12 sloupů, kde jsou vyjmenovány! A tedy, má žena, jako slabší nádoba právo pracovat v dolech? Za vlády dvou blesků, (rozumějte), měla povinnost! Vrátila se nám ta doba? Dříve, byl jste zedník (v Německu) bez práce, pracovní úřad vám musel nabídnout práci v profesi, nebo přeškolit, kam spadla lidská důstojnost a jak to je s Ženevskou smlouvou, když v Německu musí tělesně (spíše duševně) postižený člověk jezdit více jak 20 km do práce, dostane 150,- euro výplatu a musí si dojít na sociální úřad pro doplatek na životní minimum? Městskou dopravou tam nemůže jet, protože mu nezbudou peníze na živobytí! Kdo začal vládnout Evropě, s kým se naše sociální politici dali do spolku a to už zapomněli, že z iniciativy ZÁPADU byla vytvořena Smlouva o lidských právech, kterou oni sami dnes vesele pošlapávají? Dnes tam zacházejí s lidmi na pracovním úřadě téměř tak jako za vlády dvou blesků! Nevemete práci, jste bez podpory, nehledě na to, jak mi vyprávěl známý, přijdete li o práci a máte našetřeno více jak deset tisíc euro, musíte žít ze svého, až klesnete pod deset tisíc, dostanete podporu! Pane David, bojujte proti těmto dvoum bleskům, založte si (podle mého názoru), jinou politickou stranu, vemte si s sebou "čisté lidi", s jasným myšlením, ale bojujete tak trochu proti "nebezpečným větrným mlýnům"! Oni umí kousat, zle, ale s úsměvem ve tváři! Vždyť to známe z historie!
  ...zdravím vás, přeji hezký první máj a vzpomínejme, tehdy jsme pro společnost něco znamenali, ať byla jaká byla!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pracovní úřad v Německu dokáže nabídnout nezaměstnané ženě i práci v nevěstinci. Náš milovaný prezident také vyznává zásadu, že kdo odmítne nabízenou práci, nedostane nic a může i svobodně s lidskými právy zdechnout.

   Smazat
 14. 11:26-nebuďte zoufale naivní.
  Espéďák Ivan David nebo SPD či evropská krajně pravicová frakce kam David,pokud uspěje ve volbách zasedne nic takového o čem píšete neprosazuje(skandinávský sociální model)a prosazovat ani nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ó ty geniální prognostiku, co všechno víš a fšecko znáš...

   Smazat
  2. Tak mi ukaž milej chytrej,kde má David či SPD ve volebním programu silnej sociální stát(regulovaný volnotržní kapitalismus),jak si to přeje komentář 11:26.

   Smazat
 15. 11:43, a podobní,
  dehonestujte, jak chcete.
  Orel much nelapá ;-)

  OdpovědětSmazat
 16. Tak, pan Dvořák (nebo kdo) zas a beze stopy smazal koment z 23:40, zřejmě spolu s ním i reakci z 1. května 2019 0:28, kterou tentokrát neopakuji (redakci NR spíš lichotila).
  Ptám se ale znovu, proč o vymazání některých příspěvku nejsou zanechávány hlášky? Dočkám se odpovědi? JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš nedočkáte, jediným spolehlivým způsobem, kterým zajistit, že váš příspěvek do diskuze na Nové republice nebude smazán, je vůbec jej nenapsat.

   Smazat
  2. 11:16 nevadí mi nijak zvlášť pokud redakce NR to nebo ono, nebo i moje maže. Vadí mi nerespektování pravidel, jestli ne pokrytectví, když míru korekcí diskuze zakrývá tím, že mazaná místa neoznačuje. Pokud chce být společnost NR nositelem jistých pravd a spravedlnosti, měla by především sama dodržovat pravidla hry. Urážet se netřeba. JiH

   Smazat
  3. Když vám to nevadí, znamená to, že jste již částečně pod vlivem Stockholmského syndromu. Tzn. že straníte těm, kteří vám činí příkoří. Urážky a nadávky používám jen tehdy, jde-li o spravedlivou reakci. Většinou si vystačím s medicínským pojmoslovím, např. p. Dvořáka označuji za patologického obsedantně kompulzivního cenzora psychopata. Což samozřejmě neponechá bez cenzury.

   Smazat
  4. Lidí, kteří jsou z diskuze Nové republiky mazáni, tvoří vesměs sprostou duševní spodinu: rasisti, antisemité, sprosťačící exhibicionisté, nenávistní zabedněnci, placení trolové a placení elfoné a duševně vyšinutí blábolilové, kteří se nedokáží držet tématu.

   Jestliže mne někdo z nich napadá, uráží a "diagnostikuje", je to pro jen mne hřejivá odměna za mou práci. Díky.

   Smazat
  5. Lžete, pane Dvořáku. Mizí tu příspěvky bez jediného sprostého slova, urážky, jakékoliv kontroverze, slušné diskuzní příspěvky. Jediná obrana, proti Vaší aroganci a lžím, je na Novou republiku přestat chodit, což doporučuji každému čtenáři. Dva roky jsem se tu neukázal ze stejného důvodu, po návratu jsem byl během jednoho 3x bezdůvodně cenzurován. Nic se nezměnilo. Jste prolhaný člověk bez charakteru a svědomí.

   Smazat
  6. Pane Dvořáku 16:18, stále tady nenacházím vysvětlení, proč není u každého jednoho smazaného příspěvku do diskuze příslušná hláška. Připusťme třeba, že ne každý z těch, který diskuzi koriguje, tu hlášku zanechat umí. Rozdíl v dovednosti ovládat redakční systém je patrný ve způsobu vkládání článků jednotlivých osob v redakci ...

   Smazat
  7. Chcete, aby redakce u každého smazaného příspěvku uváděla, kde je v textu ono místo, které dalo podnět ke smazání?
   Když byl anonym 17:33 za jeden den 3 x smazán, a on neví proč, to už musí být silná duševní výchylka. Nebo provokace.
   Škoda, že ten svůj textík neuvedl jako přílohu stížnosti. Mohli jsme se poučit a politovat ho.

   Smazat
 17. Kdo to probůh vymyslel, myslím si, že bordelů je dost ve městech, tahle práce není vhodná pro ženy, běhat tam polonahé mezi chlapy a čelit obtěžování a znásilňování, domnívám se , že v bordelu by si vydělali víc než na na šachtě v dole.Jedna varianta je, že by v dole byly pouze samé hornice a žádní chlapi. A ten kdo to vymyslel, tak ať tam pošle svou ženu a dceru.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.