Reklama

čtvrtek 4. dubna 2019

Místo brambor, do škubánků banány?

Přemysl Votava
Přemysl Votava
4. 4. 2019
Zkoušel jsem to, ale nechutná to! Proč ten experiment? Na trhu schází brambory. Cena brambor letí vzhůru, jsou už dražší než banány, pomeranče… Banány leží v regálech nepovšimnuty, pereme se naopak o brambory. Banánů je dost, přesto se k řízku nehodí, obdobně jako do bramboráku, či do bramborové kaše. České brambory na trhu nejsou, ale jistě budou dovezeny z ciziny tak, jako vepřové, hovězí, kuřecí, mléčné výrobky….


Často slyšíme, že za komunismu občané stáli fronty na banány. Dnes naopak můžeme říci, že vystrašeně hledíme na ceny za brambory. Říkávalo se kdysi, že brambory jsou jídlem chudých. Bylo to jejich denní jídlo. Na kamenitých políčkách na Vysočině, ale i v Podkrkonoší, či na Šumavě, se vedle kamení, rodily jen brambory. Vedle pšenice, to byla u nás ta nejzákladnější potravina. Byla i cenově nejdostupnější. A tak bylo pravidlem, že lidé nejen v podhorských vesnicích, ale i v městských dělnických čtvrtích, nic jiného na talíři neměli. Před staletími to byly také brambory, které zachraňovaly Evropu před hladomorem. Brambory by měly mít za ty zásluhy dokonce svůj pomník.

V českých zemích na brambory nenecháváme dopustit. Patří do naší kuchyně. V dobách nedávných, ve sklepě vedle uhlí, byly uskladněny i brambory. A že těch pytlů bylo…. Však se z těch brambor rodily a stále rodí takové pochoutky, které nám závidí celý svět. Když jsou na stole bramboráky, jen se po nich zapráší. Obdobně zmizí z talíře také škubánky, bramborové šišky, bramborové placky, plněné bramborové knedlíky, chlupaté knedlíky zvané bosáky, halušky, zapečené brambory…. To bylo jen tak namátkou z těch bramborových pochoutek. Bez brambor si českou kuchyň neumíme prostě představit. Asi bychom mohli zakusovat u firmy McDonald´ hamburgery, nebo u stánku rohlík s párkem, či u KFC křupavé kuřecí křidélko…. Ale nám spíše chutná ten český škubánek, který nám udělala naše maminka a v létě o prázdninách, zase babička z Vysočiny, nebo ta od Zbirohu.

Brambory, tak jako obilí, či lány cukrovky, nebo pasoucí se stáda skotu…., to vše patřilo k české či moravské vesnici. Tedy k té, kterou jsme znali. Česká vesnice se za posledních 30let změnila, mám obavu, že často k horšímu. Ve vesnicích mizí pracovní příležitosti a s nimi i prodejny, školy, pošty, autobusová spojení, odchází i lékař, zavírají se hostince i kostely. I ten fotbal nemá kdo hrát…. Lidé odcházejí z vesnic.

Už jsme si na to zvykli, že kamiony s potravinami jedou k českému zákazníkovi půlkou Evropy, ty najeté kilometry budou jistě zakalkulovány do cen. Co se stalo s českými bramborami…? Každoročně ubývá plocha na které se brambory pěstují. Nedávno jsem se dočetl, že za 30 let pokles produkce klesl přibližně na pouhých 30%. Obdobně, je to u dalších komodit. Zemědělci jsou k této nekoncepční politice často tlačeni cenou, dotacemi, či Bruselem…. soběstačnost ve všech zemědělských komoditách je nereálná, přesto zůstávají mnohé otazníky. Před časem jsme stáli překvapeni u pultů nad prudkým nárůstem cen másla a mléčných výrobků, dnes obdobně je to nad cenou brambor. Jak to říkali v tom slavném filmu, „ ….někde se stala chyba “.

Zkoušel jsem přidat banány do bramboráků, škubánků, nechutnají ani v bramborové kaši …!

Není nad českou bramboru !

- - - 

59 komentářů :

 1. Dobre...ja bananovou kasi take nemusim:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V posledním projevu Husáka řekl: Vzpomeňte si na mě až budou brambory dražší než banány.

   Smazat
  2. ..."někde se stala chyba". Kdepak asi ? Že by to ta neviditelná ruka trhu pomalu přestávala všechno zvládat tatíčku Klausi ?

   Smazat
 2. V prvé řadě se mění lidé. Lidé neprchají z vesnic, naopak, podívejte se do okolí větších měst, kolik tam roste sterilních čtvrtí v drtivé většině za hypoteční úvěry. Tito lidé už nejsou ti srdečnější vesničané, kteří mají dlouhé vazby a tradici na rodnou hroudu, jsou to IT otroci a další, kteří dojedou z města ,ráno tam odvezou děti, nakoupí a dojedou se opět vyspat.Tak to prostě bývá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je neco jineho,to jsou puvodne messti,kteri jdou za mesto.S temi vesnicemi ma pravdu...Neni tam uplatneni,neni tam spojeni,mizi i obchody.Znam to z chalupy.Take mne to stve

   Smazat
 3. Pod brambory se všude v krámech prohýbají regály a stojí pakatel, tuším kolem 20 za kilo. Tak si nechej ty propagandistické báchorky, rudý žvanile.

  Jo, brambory jsme za komárů měli vždycky vlastní. Ale jaká to byla dřina! Na to se ti dnes můžou lidi z vysoka vysrat aby trávili každý pěkný víkend na poli, včetně mě. Raději si je za pár šupů koupí.
  No a ty si je evidentně taky kupuješ, tak nežvaň, běž příkladem, pohni svým tlustým zadkem a běž si zasadit vlastní. Nikdo to za tebe dělat nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zase jste nepochopil o cem je clanek.Na vase kecy tu pak opravdu nikdo neni zvedavy.Jsou hloupe a mimo

   Smazat
  2. Čím nižší vzdělanost, tím více nadávek. Vás měl vzít otec potěhem po hubě, snad by vám do hlavy krapet slušnosti tak dostal.

   Smazat
  3. 20.04.- jsi hňup.

   Smazat
  4. Blbý nebo navedený?

   Smazat
  5. 20:04 - jsi opravdu hňup. Pod bramborami se prohýbaly regály i za komunistů a pěstovat si je nikdo nemusel. Jediný rozdíl je, že tenkrát stály 80 haléřů za kilo dnes za 25 korun! A pokud je pro tebe 25 korun za kilo pár šupů tak pro 75% lidí této země to určitě pakatel není. Takž ještě jednou buď jste opravdu hňup, nebo provokatér který si tyhle drzosti dovolí na anonymním chatu. Mezi konkrétními obyčejnými lidmi byste si tohle nedovolil, protože by s vámi zametli tak, že byste si musel za lidovou cenu 150.000 korun pořídit nový chrup. Nebo klapačky na VZP.

   Smazat
  6. Anonym 20.04 - Na vaše sprosté útoky není nikdo zvědavý. Každý komentář, i ten váš, říká hodně o jeho autorovi....

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  8. 22:35 byl smazán, protože vulgárně napadal. Dokud se nenaučí argumentovat bez nadávek, bude mazán stále.

   Smazat
  9. 20:08 až 21:56

   Nazývám věci a lidi vždy pravými jmény. Žádná politická korektnost. Že Votava je žvanil je ještě velmi mírné označení.
   Spíše je to lhář. Na trhu nikde žádné brambory neschází a nikdo nikde se o ně nepere. Tečka.

   Že na trhu teď na jaře už nejsou domácí brambory je proto, že minulý rok bylo prostě rekordní sucho a neurodily se. Ale komouš Votava si stále zřejmě myslí, že "poručíme větru, dešti".

   Ceny brambor? Směšné. Kolik jich sníte za měsíc? 5 kilo? To je pouhých 100 Kč! Nenechte se vysmát.

   21:28
   Pěstovat si je za komárů nikdo nemusel, přesto si je KAŽDÝ kdo bydlel na vesnici pěstoval. Asi se ty blbe ti lidi nudili a neměli lepší program než makat každý víkend na poli.
   A s výhružkama běž víš kam, ty demente. Přes hubu bys za ty komoušské cancy dostal leda ty.

   Smazat
  10. 23:21 píše nesmysly a ještě k tomu nadává a vyhrožuje. Co tedy pohledává? Proč ho redakce trpí?

   Smazat
  11. Dědek Pauk je ještě na živu,šmatlat kolem plotu jsem tě už dlouho neviděl.

   Smazat
  12. Ty brambory za dvacet jsou asi ve vašich fízlospeciálkách nebo v tvé propagandou vygumovaném pamozku.
   Zkzurvysyne.
   BRAMBORY STOJÍ 35, můžu dodat týden staré foto.
   Není větší užgrundaná čechomužická régrace pozorovat Pražské důchodce v supermarketu při nákupu brambor (tří).
   Havlovi a Ukrajinským gerojam sláva !

   Smazat
  13. 10:48
   Zavři tvůj tupoý, prolhaný rypák.

   https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001012819923

   Smazat
  14. A co by se tak místní odulci chtěli "naučit"?! Pilní v trolení, jinak ale zapšklí, na Putlerových prdech závislí, neproduktivní blbci, kteří by moc rádi škodili, avšak pouze smrdí! Ruské přísloví: Psí/čubčí (a tedy i parazitický čecháčkovský, ovaroidní, pitomiovský, fálmerovský a burešovský) hlas do nebe nevolá. Jsou ti umanutí, lúzrovití, sprejerovití, ovaroví a zaprdění diskutéři s falešnými jmény, tituly a institucemi (včetně těch burešovsko-čobolovských) opravdu tak blbí a ubozí, komunizmem zdegenerovaní, na bezplatných médiích chorobně závislí, potrefené husy, nebo jen placení provokatéři, členové KSČ, ROH, SČSP, khakimozky, lidoví milicionáři, pomocníci VB, politruci, případně důchodci agenti StB a KGB ??? Jak málo stačí ubohým, neschopným, nezaměstnatelným, samolibým a líným sockám ke štěstí: Vyblít se namísto produktivní práce na kapitalistickém internetu a vylízat si socialistickou p….l. Obyvatelé králíkáren ani na internetu nevyprodukují víc – než bobky. Zamindrákovaná lůza metá svá lejna na ty výše stojící - ta však bez zásahu cíle dopadnou zpět na její hlavu. Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině. Čím ubožejší a pitomější podvraťáček na řetězu u boudy - tím víc poštěkává a zasírá své okolí. A ještě by chtěl bez vlastní osobní odpovědnosti zasahovat anonymně referendem do osudů spoluobčanů. Geniální politický trik, prosazovaný postkomunistickou tripartitou: internetové diskuze.Nabuzené lemplovské, dluhy neplatící a neproduktivní socky vypustí nahromaděnou žluč a střevní plyny (přímá demosrácie) a neřádí pak už na náměstích:-)))

   Smazat
 4. V roce 1989 a létech následujících se na komunisty jenom nadávalo, tedy na jejich zemědělskou politiku soběstatečnosti v zemědělské produkci a zpracování potravin. Všechno plánování produkce se šmahem rušilo, likvidovalo, likvidovaly se zemědělské podniky a křičelo se, že máme nejzaostalejší zemědělství v Evropě. Tuto tézi hlásal přímo odborník na všechno, Václav Havel, kulisák. Ještě po roce 1989 byly každý den plné náměstí zapadoněmeckých aut, jejichž majitelé byli v restauracích a cpali se a cpali našimi jídly jako vepřo knedlo, řízky s bramborovou kaší a to i několika chody. Dnes většina restaurací, zemědělských podniků a zpracovatelského průmyslu zanikla, protože přeci trh vyřeší všechno a všechno dovezeme, jak hlásal další mág oněch převratných dnů po roce 1989 Václav druhý - Klaus. Dotace, jeden z největších podvodů, které nastolují podmínky tak, aby zemědělci nevyráběli nic a dostávali za to peníze už dokonaly ten poslední hřebík do rakve našeho zemědělství. Z milionu a třista tisíc dojnic v roce 1989 nám jich zbylo ani ne sto tisíc. Z produkce vepřového pokrývajícího 100% poptávky jsme dnes schopni pokrýt jenom 40% a ostatní vše dovážíme. Nejlepší pole s nejvyšší bonitou půdy dáváme zahraničním firmám, aby tam stavěly sklady a montovny. Křičíme, že máme deficit vláhy v půdě. Ale jak může půda zachytit vláhu, když ji vůbec nehnojíme, protože nemáme z čeho. Kukuřici kterou na polích u nás pěstujeme, vozíme do bioelektráren do Německa a krmení pro ten zbytek dobytka, který zůstal dovážime z Brazilie, která to pěstuje na plochách bývalého Amazonského pralesa. Na naší půdě v příhraničí hospodaří Němečtí sedláci. Zkažené levné hovězí a drůbeží maso dováží naší podnikatelé z Polska a Evropská unie nám zakazuje se proti tomu bránit. Podle naší televize jsme ale všichni v ráji a máme se tak jak jsme se ještě nikdy neměli. Pryč s plánováním hospodářství, vše vyřeší všemocný trh a ten kdo tomu uvěří dopadne jako my v České republice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mate pravdu.Od zacatku jsem tu pitomost nepochopila.Vzdyt oni(Nemci,Rakusaci) jezdili na jidlo k nam, ne my k nim.Tak jsme to tak meli proboha zachovat

   Smazat
  2. Nora Žurková4. dubna 2019 21:10

   Krásne napísané. Do bodky pravdivé. Bývam uprostred mesta, ale s každým ďaľším nákupom klobás mám väčšiu chuť si postaviť za domom chliev... s každým jogurtom kúpiť k tej svini aj kravu :-(((

   Smazat
  3. 20:16 --- NAprostá pravda 20:04 mele a NEví vůbec podstatu, že v roce 1989 už to nebyla žádná dřina v zemědělství, protože na to byla technika kombajny atd, tak NEmel demagogu, v té době s tebou táta očurával rohy, víš o tom KULOVÍ !!!!!

   Smazat
  4. 20:16
   Ano, máte pravdu. Po roce 1989 k nám jezdili Němci Rakušáci v Mercedesech, žrali co hrdlo ráčili a skupovali co je napadlo. Hlavně pozemky a nemovitosti. Naopak, my zchudlí Češi, jsme po 40 letech komoušských experimentů jezdili do Německa a Rakouska s prázdnými šrajtoflemi očumovat výlohy a na naprázdno jsme polykali. Proč tomu nebylo naopak?

   Plánované hospodářství? Další komunistický "expert", který si myslí, že když je rekordní sucho, což je příčinou loňské neúrody brambor, že poručí větru a dešti. A přesně tihle "experti" nás zavedli do toho svrabu. Expert, který žvaní, že půda nemá vláhu, protože ji nehnojíme! Bože, to je vůl.

   Smazat
  5. 23.01 Do dnes jsem myslel, že každý vůl a každá kráva na vsi na pastvě pozná, kdy je půda schopná pojmout A UDRŽET vláhu. Když obsahuje humus - organické zbytky... ano, třeba kejda, hovězí či koňský hnůj. Ví to každý vůl... Bože, vy jste ... další "expert" jako z PRAŽSKÉ, nebo BRNĚNSKÉ KAVÁRNY...

   Smazat
  6. 23:50
   Aby půda byla schopna pojmout a udržet vláhu tak napřed nějaká vláha musí spadnout z nebe, vole! A od roku 2014 dosud, bohužel sužují naši zem velká, kapitalisická sucha.
   Ale jako správný komunista jistě dokážete poručit větru a dešti. Tak do toho!

   Smazat
  7. Oba máte pravdu. Musí napršet a pak půda s dostatkem humusu udrží vodu déle než půda s bez humusu. Ale proč si kvůli tomu nadávat?

   Leo

   Smazat
  8. Dědku Pauku,když máš na vše odpověď a komanče nenávidíš,proč si v 68 studoval bolševickou Vysokou školu,v těch letech brutální normalizace, to přece bylo jen pro brutálně uvědomnělé!!!!!!

   Smazat
  9. V Únoru 1948 byl KSČ, vedoucí silou zbabělého, lenivého, kolaborantského a závistivého lumpenproletariátu, (s podporou tří oportunistických stran „národní fronty“ a huhňavého křiváčka Beneše) po pečlivě převzatém vzoru dvou sousedních velkých totalit (Hitlerovy a Stalinovy), uloupen skutečným pracujícím a zákonným vlastníkům majetek za BILIONY, avšak „revoluční" (neústavní) cestou a zaveden feudalizmus dědičných Kádrových Soudruhů Československých = KSČ (bez několika rudých „sionistů“- tehdy preventivně ožraleckým buranem Gottwaldem popravených). Lůza spolu s disciplinovanými vyvlastněnci, ožebračenými měnovou reformou 1:50 na spořitelních vkladech, dostávala pravidelné záchovné dávky, mávátka a pracovní umístěnky, dokud zásoba naloupeného vystačila. Předúnoroví odborníci směli (tiše a pokorně) režimu až do svého vymření sloužit a udržovat zbytky solidní předválečné „kapitalistické“ morálky (dnes klamně připisované komunistům). Až zásoby naloupeného došly, nebylo co a kam exportovat a „reálný socializmus s vyčuranou tváří“ se zhroutil jako prohnilá kadibudka, tak si to nedočkaví a tuzexem nadržení soudruzi a jejich „prognostičtí“ superagenti KGB „oposmluvně demokraticky zlegalizovali a zprivatizovali“ pomocí jednorázové, účelové a umělé „Strany Klausova Modrého Ptáka“ a „Zemanova Oranžového Levého Padělku“ (na Slovensku HZDS, KDH a SMER). Přemnožené „lůze“ (tj. „revolučním kleptopracujícím“) rozdali „za věrnost ČSSR“ kuponové knížky, neradi vrátili část zničeného majetku několika přeživším restituentům (včetně oportunistického, teatrálního "mouřenína" a „disidenta“ Havla). Disident = odpadlík, který směřuje ke korytu zkratkou mimo stávající systém. Šťastně se zbavili "neužitečného idiota" Dubčeka a každý solventní daňový plátce i nesolventní volič je jim dobrý v jejich absurdní oposmluvní frašce: „Každý chvilku krade pilku“, trvající až do té doby, než ruský protektor převezme českou smrdutou zamořenou kotlinu do své gubernátorské a investorské správy, lenivé příživnické čecháčky přesune za Ural, jako nárazník ke komunistické Číně a nahradí je Novými Rusy, nebo ruskými muslimy. Ohánějí se "standardní parlamentní“ nacionalistickou kleptokracií huhňavého, křivohubého superagenta, vlastizrádce a haličského křiváčka Pružinského a jeho nahrávače Milouše. A s její pomocí úspěšně sabotují a diskreditují civilizovaný evropský kapitalizmus - na povel KGB - a tiše připravují půdu pro invazi islámu do EU, aby „odlehčili“ Izraeli i Pravoslaví.

   Smazat
  10. 18.06 panenko Mária Podsrpenská to jsou ale kecy a hoooodně keců, jak v té reklamě...

   Smazat
  11. 14:44 Áááá, další nadržený křivohubý kleptoman či huhňavý dementní psychopat, vepřová držka, krysí tlamička, rektoskopická hlavička a šarlatán se ozval???:)))

   Smazat
 5. No je to prostě ukázka našeho kolabujícího zemědělství. Nejdříve jsme zlikvidovali chov vepřů, pokusili jsme se zlikvidovat chov skotu a máme jen žlutá pole. Kdyby dnes došlo k nějaké válce tak na nás ani nemusí používat bomby pochcípali bychom hlady. Ale budeme mít elektro auta. Jenom nám bude chybět elektřina. Jak jsem se dozvěděl o experimentu v že do reaktoru jsou opět zaváděny tyče od Westinghausu. Tak asi brzy elektrárna skončí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však to teprve nyní přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, neschopných, žlučovitých, klauzemanovských i putinovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky pláčou na hrobech zpupných diktátorů, opěvují loupeživý komunizmus, blijí směrem na Západ, protože mu nikdy nebudou sahat ani po řiť, aby ji mohli políbit. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni. Čecháčci pracují leda hubou! Němci přijímají muslimské uprchlíky nejen jako pokání za zahubené či vypuzené židy a aby se vhodně rasově promísili, ale hlavně proto, aby se k nim nehrnula postkomunistická zlodějská východní lůza. My jsme vypuzením a oloupením Němců získali volnou kapacitu 3 milionů osob, kterou jsme zaplnili slovenskými cikány, azbuckými a českými lemply. A vyjeme pokrytecky kvůli stovkám. Švejkové - do zbraně !!! A na stráž !!! Parazitičtí čecháčkové se bojí další parazitické konkurence? Podle sebe soudí jiné. Rodilých Němců se bojí a škodolibě a krátkozrace se těší na islamizaci Německa. Ubožáci. Kdo stojí o vás čecháčkové ??? Češi, nekrást tady !!! Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí. věší a pracují leda hubou! Němci přijímají muslimské uprchlíky nejen jako pokání za zahubené či vypuzené židy a aby se vhodně rasově promísili, ale hlavně proto, aby se k nim nehrnula postkomunistická zlodějská východní lůza. My jsme vypuzením a oloupením Němců získali volnou kapacitu 3 milionů osob, kterou jsme zaplnili slovenskými cikány, azbuckými a českými lemply. A vyjeme pokrytecky kvůli stovkám. Švejkové - do zbraně !!! A na stráž !!! Parazitičtí čecháčkové se bojí další parazitické konkurence? Podle sebe soudí jiné. Rodilých Němců se bojí a škodolibě a krátkozrace se těší na islamizaci Německa. Ubožáci. Kdo stojí o vás čecháčkové ??? Češi, nekrást tady !!! Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.

   Smazat
  2. Po listopadu 89 se všudy přítomná, husitsky loupeživě založená, „jediná vedoucí státní strana KSČ“ spolu se svými, po srpnu 1968 plánovitě vytvořenými zemanovskými „disidentskými“ zálohami, za účelem udržení své reálné moci, pod vedením KGB „leninsky“ strategicky rozdělila na tři bojové a navzájem koordinované proudy, předstíraně a teatrálně spolu „politicky soupeřící“: 1) revoluční a třídně uvědomělí, přízemní „užiteční“ idioti zůstali v KSČM a odborech (aniž by se byť i jen pokusili založit alespoň jedinou vzorovou neparazitickou produktivní sociální firmu, penzijní fond, nebo proletářský kibuc) a v pohodlí vyčkávají na svoji šanci od masy neschopných socek; 2) mazanější zemanovští "disidentští" hajzlové podvodně „obnovili“ komunisty zničenou ČSSD, se kterou si následně vytřeli řiť a založili SPOZ a Lánské pučisty; 3) nejcyničtější klausovské kryptokomunistické rusofilské sv-ně založily z prstu vycucanou „pravicovou“ ODS a estébácké hlídací a vyděračské ABL agentury, různé tunelářské firmy, estébácké burešovské oligarchy a pomalu zakládají nové krajně nacionalistické, protizápadní partaje. Rakovina zhoubného, kainovsky loupeživého kolektivizmu se sama od sebe nevyléčí a vnější zásah může přijít paradoxně jedině z Ruska - přesunem tupého a kolaborantského čecháčkostánu za Ural, kam dávno patří, a osídlením kotliny Novými Rusy nebo z Ruska a Německa vypuzenými muslimy. Tedy z deště pod okap. Tak jako se Kosovo odtrhlo od azbuckého Titova Srbska aby skončilo v náručí ještě primitivnější Albánie - tak se čecháčkostán a slovenskostán odtrhly od civilizovaného Rakousko-Uherska, aby skončili přesunem do ruských stepí nebo až za Ural a budou rádi, až jim Putler stanoví dostatečné uprchlické kvóty do jimi samoobslužně zbudovaných gulagů v Akci Z!

   Smazat
 6. Anonym 20.04 - Na vaše sprosté útoky není nikdo zvědavý. Každý komentář, i ten váš, říká hodně o jeho autorovi....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nazývám věci a lidi vždy prvými jmény. Lháře lhářem, propagandistu propagandistou. S politickou korektností můžete jít do Pražské kavárny :-D
   A kdo obhajuje lháře je taky lhář.

   Smazat
  2. Ad 22:45 - Hlásíte se jako anonym 20:04?

   Pak vězte, že nejste nekorektní, ale hloupý, zabedněný a sprostý!

   Nezlobte se, ale nazývejme věci pravými jmény.

   Smazat
 7. Tak tak za 14 dní budu sázet brambory ale České zemědělství nevzkřísí nikdo pokud tu budou vládnout sluhové eu.

  OdpovědětSmazat
 8. No, myslím, když už si někdo maže tři roky banány na chleba místo másla, tak udělat si z nich bramborák už ho nějak nerozhodí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jóóó, máslo.... Čtvrtka za komoušů 10 Kčs, dnes 47 Kč a v akci 25 Kč. Fakt hrůza.

   https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/categories/Cat00003681?gclid=EAIaIQobChMIwN7AhKu34QIVjs13Ch0iogCzEAAYASAAEgIv7vD_BwE&sortBy=priceAscending

   Pokud si někdo maže na chleba banány, měl by navštívit psychiatra.

   Smazat
  2. @ 4. dubna 2019 23:06

   V tom je ta potíž právě.
   Máslo a masło.

   A i to jihočeské, za 55,- minimálně, ale i za 80,- je dnes "lépe roztíratelné" - rozuměj "pajcované" Dříve jsem máslo vyndal z ledničky a musel nechat 10minut ohřát, abych do něj vůbec zakrojil nůž. Což vy zjevně nemůžete pamatovat.

   Máte tam pro nás ještě nějaké srovnání?
   Smazat
  3. 23:29

   Máslo Jihočeké Madeta stojí 50 Kč
   https://eshopmadeta.cz/produkt-15100

   v Tescu 55 Kč
   https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001018209377?gclid=EAIaIQobChMIgdmzlbO34QIVSud3Ch2tGQzeEAAYASAAEgLASfD_BwE

   a vždycky se dá někde sehnat v akci, tento týden v Bille za pouhých 37 Kč
   https://www.kupi.cz/sleva/maslo-jihoceske-madeta

   Mohl byste tedy laskavě přestat s tím lhaním o 80 korunách?

   Když vám nešmakuje nekomunistické máslo, tak vám nikdo nebrání vyrobit si vlastní. Není to vůbec složité:
   https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-vyrobit-domaci-maslo-podrobny-recept-krok-za-krokem-3351.html

   Ale chápu, že žvanění na netu o tom jak bylo za komárů báječně a dnes vše stojí za h..., je daleko jednodušší a méně pracné.

   Smazat
  4. Jestli mate rad guaranovou gumu a xantan,tak dobrou chut.Tyto vydobytky dnesniho potravinarskeho prumyslu jsou skoro vsude.

   Smazat
  5. Opět zabedněnec podsunuje. Nikdo tady nepíše, že minulý režim byl báječný. To tvrdíte jen vy, abyste na tomhle tvrzení mohl postavit svá nenávistná a urážlivá tvrzení.

   Ale pokud má současný režim tolik temných stránek, a živořící české zemědělství jednou takovou je, pak byste se i vy měl zamyslet nad tím, jak tuhle systémovou vadu odstranit. Nikdo vás nenutí hned střílet z Aurory.

   Smazat
  6. Pauku,co ti dnes předepsali v Chytré lékárně?
   Vypadáš nějakej předávkovanej,holt restituce kazej lidi,obvzláště inženýry hutnictví.PS:Ale vzpomeň si,já tě varoval,nechoď k tý peci tak blízko...........,ale povídej to komunistickýmu ůderníkovi.

   Smazat
 9. Inu, pane Votavo, stali jsme se "banánovou" republikou, tak čemu se divíte? Neznáte to z některých jihoamerických republik?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pálí tě dobré bydlo? Takových zcela nesoudných volů, kteří s plným břichem a narvanou ledničkou a špajzem k prasknutí, žvaní u počítačů jak se prej mají zle, znám poměrně hodně.

   Smazat
  2. 0:02 píšete kraviny. Nechápete, že potravinová soběstačnost je jednou ze základních podmínek národní suverenity? Nesoudný vůl jste tu pořád je vy.

   K.

   Smazat
  3. 0:15
   Kraviny píšete vy. Chcete snad tvrdit, že třeba Skandinávské země, které jsou už z principu zcela potravinově nesoběstačné, nejsou suverénní?

   Krom toho, my jsme skutečně potravinově soběstační nikdy nebyli. Například v zimě prostě nebyly švestky, nebyla rajčata, čerstvé ovoce a zelenna byly jenom v sezóně. Promiňte, ale já nebudu celou zimu a jaro žrát zavařeniny jako ve středověku kvůli jakýmsi vašim ideologickým fantasmagoriím.

   A už vůbec nemíním umírat hlady v případě neúrody.

   Smazat
  4. 0:35 víte vy do jaké míry je v základních potravinách soběstačné např. Švédsko i při mnohem kratším létě než je naše? Povídejte, všeznalče. Povězte taky proč ...

   Smazat
  5. Nespavost je svinstvo...

   Smazat
  6. 11:06 zaměstnání na noc zas docela dobře placené, v pohodlí, s vybavením a volností počínání ...

   Smazat
 10. V Kanade zjistili vedci uz pred par lety ,ze jsou pridavany do potravin latky,ktere vyvolavaji stalou chuť k jidlu.To proto,aby lide vic nakupovali potraviny.Proto ta silena obezita v severni Americe.A to uz mame i v EU.Zadne normy a kontrola potravin jako pred 89.To si řvete o zlocinech komunistu jak chcete,ale zradlo nam tady nikdo neotravoval.A rajcata se dala jist.

  OdpovědětSmazat
 11. K večeři si dám něco málo z Polska, druhý den o sobě nevím, takže nejím. Na zahradě už pěstuju pomalu všechno, vyvíjím umělého čmeláka, včelu, však ono to půjde.

  OdpovědětSmazat
 12. Jdeme od úspěchu k úspěchu a nakonec si máme všechno, pro jistotu, vypěstovat sami doma. Protože to buďto nebude, nebo se v tom nechají namáčet šípy.

  OdpovědětSmazat
 13. Autor článku upozornil na podstatnou skutečnost, že jsme „ztratili“ potravinovou soběstačnost, v základních potravinách. Ty uvozovky tam jsou správně, neboť se tak nestalo nějakou zlou náhodou, nýbrž přičiněním našich politiků, Klausem počínaje. Pamatuji se, jak řečnil, že si můžeme všechno dovést a jenom si užívat demokracie (volně interpretováno). Všichni další v tom pokračovali. To není náhoda, to je součást plánu, likvidace suverenity státu. Potravinová bezpečnost, je jistě jedním z prvků suverenity země.
  Nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, je třeba ukončit ten náš Velký skok mezi liberální státy, které s námi mají své koloniální úmysly. Je třeba se vrátit k funkčnímu státu. Ukončit předávání funkcí státu korporacím a neziskovkám a opustit klausovskou mantru, že trh zařídí vše.
  Stát musí podporovat malé a střední zemědělce, aby obstáli v konkurenci těch velkých. Ti velcí sice díky vyšší produktivitě, pěstují levněji, ale za cenu znehodnocování půdy výhradným používáním chemických hnojiv a vylidňují venkov.
  Nemůže být jediným měřítkem produktivita, nýbrž je třeba sledovat celou škálu hledisek. Mj. péči o kvalitu půdy a krajiny a zabydlenost venkova, který se o to zcela přirozeně stará. Tím se také zvyšuje zaměstnanost. Práce je dost, jenom je třeba vytvořit odpovídající podmínky a vrátit čest práci. P.K.

  OdpovědětSmazat
 14. Pane Votavo,
  díky, velmi dobrý postřeh !

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.