Reklama

sobota 27. dubna 2019

Naštěstí jsou jen v opozici

Jiří Jírovec 27. 4. 2019
Pokus o prosazení mimořádné schůze Sněmovny, který se konal 25.4. 2019, selhal. Česko má řadu problémů, ale opozice zůstává jen u hesel, protože žádná řešení nemá. Ze smečky, která krouží kolem Babiše občas vyběhne některý nově zvlčilý Pirát. Cení zuby a chňape, jinak by neukořistil. Soupeří s těmi, kteří dávno ochabli, ale stále mají udržovací návyky a svoje místo u žlabu jen tak neuvolní. Piráti by nestáli za řeč, kdyby jejich strategie nebyla založena na udavačství. S absolutně čistými úmysly jdou k EU upozorňovat na české nešvary. Jaksi ze setrvačnosti hrozí Unii samotné, když nedodá včas, co potřebují. Zapomínají, že kritizují samotné principy kapitalismu a ideologie je jednou dožene.

Nudu diskuse osvěžil Okamura, když vyzval ostatní, aby raději začali (spolu)pracovat. Jenže nikdo pracovat nezačne, už jen proto, že by to mohlo přinést další body Babišovi.

Jedním z témat byla zpráva NKU, která zjevně obsahuje pasáže, které překračují mandát úřadu. Zmíněný úřad by měl upozorňovat, že to či ono mělo nebo mohlo být v rámci daných možností uděláno jinak nebo dokonce lépe.

NKU nemůže kritizovat situace, které nejsou řešitelné bez hlubokých zásahů do legislativy:
"Dlouhodobě se nedaří změnit situaci v rozvoji infrastruktury, ať už jde o výstavbu silnic nebo dopravu na železnici. To má přitom negativní dopad i na konkurenceschopnost země. Podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2018 je ČR v kvalitě silnic na 68. pozici ze 140 zemí. V rámci EU obsadila ČR dokonce až 23. místo. Zatímco v některých sousedních zemích trvá příprava výstavby infrastrukturních staveb 5 let, v ČR je to i 13 a více."
V Česku jsme povýšili soukromé vlastnictví na zlaté tele. Když byl projednáván zákon o liniových stavbách, vztyčil se za sněmovním pultem Marek Benda a začal protestovat proti tomu, aby stát měl právo dělat geologický průzkum na pozemcích před tím než jsou vykoupeny. To je naprostá pakárna, protože ty sondy se dělají právě proto, aby se zjistilo, zda jsou pozemky pro danou stavbu vhodné.

Kdyby dostal přednost veřejný zájem, musel by zákon umožnit vykupování pozemků s tím, že by vlastník dostal obvyklou cenu a pokud by nebyl spokojen, mohl by se dodatečně soudit. Na stavbu by to ale nemělo vliv.

Případ farmářky Havránkové je stejně výstražný jako zdržení stavby dálnice, kvůli 60000 korun, které nebyly včas vyplaceny za jistý pozemek. O spekulaci s pozemky, podle medií bylo pro určitý úsek dálnice zapotřebí vykoupit 1000 malých proužků půdy, ani nemluvě.

Pozoruhodná je i tato část zprávy:

Stát by měl také lépe plnit svou roli, pokud jde o bytovou politiku a definovat sociální bydlení. Do podpory bydlení jako jedné z nejzákladnějších potřeb občanů stát investoval od roku 1997 do roku 2017 celkem 232 miliard korun. Přes takové množství prostředků však NKÚ zjistil, že v některých oblastech se situace zhoršovala. Roste například počet sociálně vyloučených lokalit i počet obyvatel v nich. V ČR navíc stále neexistuje zákon o sociálním bydlení a jeho přijetí se neustále odkládá. Podle NKÚ přitom hrozí, že dostupnost bydlení pro různě ohrožené skupiny obyvatel se bude nadále zhoršovat."

Kdo je stát, jsme to my všichni, vláda, poslanci a zastupitelé? Nebo jen Babiš a Agrofert?

V letech 48-89 byl bytový problém v podstatě vyřešen uplatněním tří nástrojů:

1. Přerozdělování bohatství spočívalo především ve vyvlastnění činžovních domů a v první fázi i v rozdělení některých velkých bytů na dvě bytové jednotky se sdíleným příslušenstvím;

2. Regulace nájmů snížila cenu bydlení na hranici odpovídající tehdejší cenové hladině; a

3. Masivní bytová výstavba bytů (ročně 70000 bytů I. kategorie v období 70-89) přinesla nové formy vlastnictví. Vedle státních nebo podnikových bytů byla podstatná část bytů majetkem členů bytových družstev a nebo v osobním vlastnictví. V menším měřítku pokračovala i výstavba rodinných domů.

Samet přinesl vzestup několika ekonomů, kteří omílali něco pouček o trhu. Bytové hospodářství bylo úspěšně rozvráceno a po třiceti letech jsme přesně tam, kde nás vidí NKU.

Nelze předpokládat, že by stejná moc, která systém rozvrátila, byla schopna cokoli napravit. Mluvit o sociálním bydlení je s odpuštěním debilita. Sociálně slabé nikdo nechce, proto vznikají ghetta a vyloučené oblasti. Musíme se zabývat dostupným bydlením, tedy takovém, které si může, v té či oné kategorii, dovolit každý.

Společnost nemá zájem řešit problém chudoby. Bezdomovce vytlačuje na okraj společnosti.

Ministryně Maláčová uronila slzu: prý je hrozné, že v 21. století umrzají lidé. Možná neví, že bezdomovce vyhazují ochranky na mráz, aby nesmrděli v nákupních centrech. Pomalu nemají kam jít.

Neuvěřitelné matení pojmů se týká důchodové reformy. Termín sám je zavádějící, protože v principu musí jít o zabezpečení všech občanů ve stáří. V době, kdy byly náklady na bydlení nízké a naprostá většina lidí pracovala, důchod v zásadě stačil na pokrytí životních potřeb.

Deregulace nájmů vedla k enormnímu zvýšení nákladů na bydlení. Jestliže se platy zvýšily oproti konci osmdesátých let zhruba 10x, nájmy se zvýšily 20-30x.

Problém samozřejmě je, že bytů je nedostatek a nájemce musí mít prostředky, aby si byt mohl vůbec pronajmout.

Mohu posloužit příkladem: Majitel garsonky neprodloužil původně roční smlouvu a nájemník byl nucen hledat nové bydlení. Požadavek nového pronajimatele byl 2x nájem, 1x kauce a 1x podíl pro realitku. Celkem 48000 předem.

Zásadní problém spočívá v tom, že kolem 10% populace žije na hranici chudoby a nemá dostatek prostředků na uspokojení základních životních potřeb. Tato skupina politiky nezajímá. Proto mluví o důchodech a (hlavně o) zásluhovosti a vylučují chudé z úvah o zabezpečení občanů ve stáří.

Z výše uvedených "komunistických" nástrojů lze použít jen první dva. Přerozdělování bohatství není totalitní výmysl, ono přece trvá dál, jen se mu eufemicky říká rozevírání nůžek. Tok bohatství opačným směrem lze obrátit prostřednictvím daní, ale ty jsou v naší společnosti tabu.

Zbývá tedy reakce na rostoucí náklady na bydlení. Jistou záplatu představují příspěvky a doplatky na bydlení. Ty ale nemají přímý vliv na životní úroveň příjemců těchto dávek. Jdou obratem do kapes pronajimatelů a obchodníků s chudobou.

Jen tak na okraj: Kdyby byla Maláčová co k čemu, bouchla by pěstí do stolu a vrátila zpět systém, kdy se žádosti o příspěvky podávaly jednou ročně. Teď to je čtvrtletně a Maláčová nemůže najít dost úředníků na pracovním trhu.

Protože mám zkušenost s kanadským (přesněji ontarijským) zabezpečením občanů ve stáří, snažil jsem se kontaktovat jsem předsedu poslední důchodové komise Potůčka, současnou předsedkyni Nerudovou i příslušné ministry. Projevili absolutní nezájem o ryze kapitalistický, komunismem nepoznamenaný systém.

Zmíněný model patrně není ideologicky košer, protože jeho základem jsou dva (s odpuštěním) nezásluhové pilíře, které umožňují pokrýt střechu nad hlavou a základní životní potřeby. Jde tedy o základní příjem, k němuž přistupují tři (zatraceně) zásluhové pilíře. Na ty ale dosáhne jen asi 60% populace.

Čeští politici nejsou ochotni pochopit, že je třeba začít u těch nejchudších. Uniká jim, že svoji budoucnost neprojídáme, ale prozbrojujeme. Ve Sněmovně lítaly miliardy, ale ne oněch 50, jimiž bychom podporovali každoročně obchodní bilanci USA, máme-li zvýšit současné výdaje na zbrojení, abychom splnili závazek 2% HDP.

Mnozí Hurvínci by rádi naši malou vlasteneckou válku s Ruskem. Jenže v digitalizované společnosti si při výpadku proudu nekoupíte ani rohlík.

10 komentářů :

 1. 70 tis. bytů ročně 1970 - 1989 znamená 1 330 000 bytů. Sociální bydlení nebude, protože sociologové mají momentálně jako nosné téma gender a rovnost a stejnost pohlaví, multikulti a vůbec rozbíjení starých mýtů o rodině, vlasti apod. nesmyslech a na reálné lidi nemají volné kapacity. Ekonomové se snaží omezit jakékoliv projídání peněz sociálně potřebnými a investovat vš do budoucnosti (do kapes kapitánů stavební a v poslední době i zbrojní lobby). A politici kličkují mezi vejci a snaží se oslovit ty, kteří jim zajistí koryta i v dalších čtyřech letech. Tak na penzisty, rodiny a podobnou havěť si vzpomenou až půl roku před volbami,kdy jim slíbí modré z nebe a mezi tím se budou věnovat sponzorům, městským a státním firmáma atd. Koukněte se na naši revoluční mládež - Piráty! Jak jim to pěkně jde. Pár týdnů po volbách a jedou v tom jako staří mazáci! A to samé bylo s US-DEU, VV ... Takže nikdo neví ani jak by měl vypadat ten byt, aby byl sociální ani jak by měl vypadat ten šťastlivec, který by ho měl obývat (v Praze asi jinak než v Rokycanech, nebo snad všude stejně?). Takže kecy a kecy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skvěle danny ani nemusím nic psát přesně tak.

   Smazat
 2. Chlape, kam jste dal tenkrát rozum když jste z Československa emigroval? Já bych taky rád emigroval, z Česka, ale kam?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neutikej neni jiz kam vsude stejnej bordel rozklad spolecnosti buzeranti na vzestupu ,holota zacina velet proste bordelstein

   Smazat
  2. Část voličů je prakticky nepoučitelná a je třeba říci, dobře jim tak! Poté co před více jak sto lety rozbili Rakousko-Uherskou monarchii aby si do čela zprvu pouze diplomacie a později celé své nudlovité pidizemě posadili notorického anti-germána a huhňavého křiváčka Beneše, který se prachsprostě paktoval s ruskými bolševíky, ačkoliv již v té době musel vědět, co je to za morální marast a ekonomický chudobinec a který se vyžíval v tom, že neustále šikanoval a činil ústrky svým vlastním občanům - Sudetským Němcům, až se oni otočili k Berlínu, což započalo zkázu té tzv. ČSR. Následně si v Londýně velmi rychle spočítali, že spolčovat se s panákem balancujícím mezi Moskvou a konfliktem s vlastními německými spoluobčany není pro ně prospěšné a raději se věnovali svým zájmům. Aniž by se z toho tento ukňouraný stařec poučil, „bratrství se SSSR“ po válce zpečetil, když to z Londýna nevzal přímo do Prahy, ale oklikou přes Moskvu, aby si tam nechal od svých sovětských našeptávačů „poradit“, jak si nenechat vnutit žádnou „reakční imperialistickou nadvládu“. Hned po té, co nechal vypráskat téměř všechny své spoluobčany německé národnosti, hlava nehlava, žena – dítě ne-dítě, občas nějaký lynčík, vraždička a rabovačka Rudých gard – spolku toho největšího bahna a hnusu celé společnosti tolik připomínající místní odulé čechomužyky, se rozhodl, že Marshallův plán není nic pro náš stát a toto potvrdil ještě svým podpisem přijetí demise nekomunistických ministrů v roce 1948, čímž uvrhnul Československo na 41 let do rudo-bolševické kletby, kdy lidé byli touto svoločí mezitím převléknuvší maskáče s páskami RG za mudůry SNB a LM vražděni a zavírání za svoje názory a stříleni na hranicích, ale to každý přece ví.Po roce 89 se tento nenáviděný režim zhroutil jak hrad z písku, když většina národa volala po náměstích "Zpět do Evropy!" a podobné paroly. Toto se naplnilo v roce 1998, kdy země byla přijata do NATO a v roce 2004, kdy Česko vstoupilo do Evropské Unie – a nyní se píše rok 2019 a už se zde opět ozývají skřeky této zdivočelé čecholůzy o vystoupení z EU a z NATO. Česko v současné době prožívá svoje historicky nejúspěšnější období za posledních 100 let, kdy ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká, nejsou zde žádné války a konflikty a to vše je díky našemu členství v EU a v NATO. Náš národ žádá ve své většině zůstat Západem a důrazně odmítá zařadit se zpět do rozvojových chudobinců Evropy, jakými jsou Moldávie, Srbsko, Ukrajina či Bělorusko v čele s zaostalým a roztahovačným putlerovským Ruskem, které si přisvojí co se mu zlíbí (viz Krym)!

   Smazat
  3. Bože,jak se může něco tak pitomého narodit??

   Smazat
 3. Pane Jiří souhlasím naprosto se vším, co jste zde uvedl, pouze mi neštymuje ten M. Benda, co já vím, vztyčují se kdekoliv, zřejmě i za "sněmovním pultem" pouze všemožní čuráci, není liž pravda, dle uvedeného ...?

  Kauce za obecní byt u nás v Mostě zavedl primátor Ing. Jiří Šulc (KSČ - ODS), obrátil jsem se na něho nesouhlasně i když se mě to osobně netýkalo, ale mé sestry v tu dobu samoživitelky s dcerou. S Jirkou si tykám, jsme z jednoho vchodu a jedné školy, kauce byly zrušeny! Místo bytů se zastavily pozemky měst Kauflandy, Liedly, Penny, Alberty, Bylly, Globusy, Tescy, Interspary, Obi, Baumaxy, Mauntfieldy atd. atd. a byty hovnajs!!!

  A nestaví se dodnes! Pouze pro majetné mimo město, tam bydlí 99% "politiků", co "bojují s chudobou?", včetně paní Aulické/Jírovcové, Bubeníčka atd, atd. (KSČM), výsměch. Tohle tihle "komunisti", nechtějí slyšet, jenom žvatlají.

  Ale my zde máme do budoucna zaděláno na obří problém, feťáci a rovněž miňonkové etnikum se přemnožuje k nám masivně sestěhovává a dotyční "politici" doufají, že za městem, budou oni i jeji ratolesti bez újmy, OMYL! To by museli Most obezdít?

  Já Vám sem předložím stav Města mnou natočený, který není zlaté pozlátko, ta nemocnice za, je zateplená a barevná, její funkčnost je však jako ta hlavní cesta k ní a tak je to se vším důležitým pro občany, samá pouhá pozlátka! Stačí překopírovat odkaz a spustit play.

  https://uloz.to/live/!5H3FBIqsNhx9/dycky-most-hlavni-cesta-do-nemocnice-most-tricet-let-zanedbana-ale-novy-piskovcovy-kvadr-vitej-v-moste-turisto-z-eu-bumblebee-dokonale-repliky-mkv-avi-mp4

  Zdraví Ramón

  Ps. Důvod rošády na Praze 4, je jen zástupný problém, ten skutečný se týká, panického nápadu sloučení základní školy Scio Praha 4 s Cimburkovou Praha 3 (60% romáčků), pobíhajících mezi pražskou dětskou smetánkou a kruci dohromady!?!

  OdpovědětSmazat
 4. Ontarijsky system je tezko aplikovatelny v systemu vecne zadluzene dojne kravy. Pan Jirovec je casto na stiru se zakladni logikou.

  OdpovědětSmazat
 5. 1:27
  Odkaz nefunguje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dejte místo poslední čárky před mp4 tečku. A je to.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.