Reklama

pondělí 15. dubna 2019

Německo trpí bytovou nouzí

Richard Seemann
15. 4. 2019  VašeVěc
Miliony občanů žijící v Německu akutně trpí bytovou nouzí v důsledku nedostatku státem dotovaných tak zvaných sociálních bytů. Podle odhadu chybí na milion a v důsledku raketově rostoucích nájmů se stává pro rodiny a málo vydělávající stále složitější získat ubytování především ve městech. Pokud ještě mají prostředky je zaplatit zůstává jim stále méně financí pro životní potřeby a rodiny chudnou.


Odborníci vypočítali, že v současné době každé třetí euro, které vydělají musí vydat na provoz svých domácností, tedy nájem a výdaje za energie jako proud, plyn a vodu. Tím ubývá de facto stále méně zaplatitelných bytů především ve velkých městech jako v Mnichově, Kolíně, Berlína a Stuttgartu. V druhém největším městě Hamburku v důsledku toho vznikly vlastně dvě uzavřené komunity bohatých měšťanů žijících v moderních životem kypících čtvrtích a na druhé straně téměř v ghetech pro zchudlé občany. Situace se postupně zhoršuje v důsledku mladé generace, která se přesouvá z venkova do měst, protože zde spíše naleznou lépe placenou práci kam nemusejí kilometry dojíždět. V posledních letech se ale pro ní žádné nové cenově přístupné byty nebudují. Byla tak jen otázka času, kdy jejich trpělivost přeteče a vyjdou do ulic demonstrovat své požadavky za lepší životní podmínky.

Minulý víkend vyšly především ve velkých městech do ulic desetitisícové demonstrace zaměřené proti bytové nouzi a nesnesitelně stoupajícím nájmům. Na sebe soustředily pozornost sdělovacích prostředků především pak na petiční iniciativu, která by měla donutit berlínský senát vyvlastnit tisíce prázdných bytů používaných ke spekulacím stavebními společnostmi. Iniciátoři se odvolávají na 15 článek základního zákona který pokud jde o celospolečenské zájmy umožňuje takový postup za příslušnou náhradu. K pravoplatnosti jejich požadavku musí do půl roku získat dvacet tisíc podpisů, ale ani ne po čtyřiadvaceti hodinách po skončení demonstrací měli na twitteru již patnáctitisícovou podporu. Tato iniciativa jak ukazuje řada komentářů by mohla uvolnit tisíce po léta neobydlených domů, protože jejich majitelé uměle vyvolávají nedostatek bytů v zájmu svých spekulací s nájemným. Silnou odezvu vyvolává ve všech spolkových zemí, protože podle některých politiků jen hrozba z vyvlastnění by mohla pomoci uvolnit deseti tisíce bytů a tím snížit nájemné. Místopředseda sociálních demokratů Ralf Stegner podpořil myšlenku vyvlastnění jako poslední právo na sebeobranu státu. Rovněž šéfka strany Levice Katja Kippingová zaujala kladný postoj jakož reprezentant Zelených Robert Habeck.

Představitelé křesťanských unionistických stran však tento postup odmítají. Spolkový ministr hospodářství křesťanský demokrat Peter Altmaier označil takovou diskusi za zbytečnou protože by to poškodilo konjunkturu při bytové výstavbě a odradilo podnikání v této oblasti. Šéf bavorských sociálů Markus Söder vyvlastňovací snahy označil za socialistickou ideu, která nemá nic společného se skutečnými celospolečenskými zájmy. Kdo nerespektuje vlastnictví, ten chce společnost od základu změnit, prohlásil. Nakonec do diskuse zasáhla samotná spolková kancléřka Angela Merkelová. Podle jejího názoru vyvlastnění by nebylo správným opatřením pro vyřešení bytové nouze. Její mluvčí Steffen Seibert k tomu dodal , že klíčem k dostupnému bydlení je především mít k dispozici dostatečný počet bytů.

Koaliční dohoda se sociálními demokraty předpokládá řadu protiopatření. Slibuje dostatečnou výstavbu především sociálních bytů pro mladé rodiny a ubytování statisíců imigrantů, kterých přišlo zejména v posledním období velké množství do spolkové republiky. K uskutečnění tohoto záměru bylo zatím již uvolněno 13miliard euro ale praxe teprve ukáže zdali tato částka bude dostatečná. Další možností je pak zastavení odlivu obyvatelstva z venkova do měst v důsledku tamního nedostatku pracovních míst. Tomu lze zabránit investicemi do této oblasti s cílem zde vytvářet dostatek pracovních příležitostí. To se týká především tzv. nových spolkových zemí na území bývalé NDR. Zde po sjednocení došlo k velkému přelivu obyvatelstva do západních části Německa, kde byla daleko vyšší životní úroveň. Současně se zde zhroutily neefektivní podniky a tím i stovky tisíců pracovních míst. Ve městech zůstaly celé neobydlené bloky panelových obytných staveb, které byly postupně strženy a jejich drcený beton dodávám i k nám na stavbu dálnic. Nyní v důsledku nadcházejících voleb ve třech tamních spolkových zemí byla přislíbena jejich ekonomická aktivizace.

Neutuchající diskuse především ve veřejno právních prostředcích naznačuje, že tento problém nepůjde shodit pod stůl. Spolková kancléřka a celá spolková vláda křesťanských stran a sociálních demokratů si stále více uvědomují, že nárok na zaplatitelný obývací prostor patří dnes k základním požadavkům občanů, který nelze obejít bez řešení.


- - -

23 komentářů :

 1. Napřed nejsou byty, pak bude Německo chudnout a chudnout........ komu není rady......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V BRUSELI nekoupí. doporučuji opakovaný poslech Pink Floyd: The Wall....

   Smazat
  2. Zajímavý je naznačovaný viník - spekulanti s byty. Takže, úroky v bance Vám zrušíme, inflací znehodnotíme úspory, a když někdo kapitalisticky podniká s nemovitostí a nechce pronajmout levně (pod náklady), je spekulant! No náklady a ztrátu mu sice neplatíme, ale proč by ten hajzl měl vydělávat, když už najde nájemníka. Nikdo nezkoumá, jak banky vytvářejí hodnoty a poskytují fyzicky "nulový předmět". To spekulanti nejsou, to jsou finančníci! Když se investice nepovede jak se jevilo, tak jste měl prostě smůlu, příště to vyjde.

   Smazat
 2. Tak to je neudržitelná kapitalistická antisociální politika nebude dlouho trvat a ta většina je svrhne.

  Námořníci britské atomové ponorky byli přistiženi při konzumaci kokainu:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201904159637810-media-namornici-britske-atomove-ponorky-byli-pristizeni-pri-konzumaci-kokainu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A až je ta většina svrhne, co bude dál?

   Smazat
  2. 10:29 Já bych věděl co dál.....

   Smazat
  3. 12:31 Tak se pochlub...

   Smazat
 3. Nechápu, proč autor článku píše o situaci v Německu, proč nepíše o zcela podobné situaci u nás ?
  I u nás tisíce mladých lidí, rodin s dětmi a seniorů nemá důstojné a finančně dostupné bydlení...!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi proto píše o Německu, protože v Berlíně se lidé bouří, demonstrují, formulují požadavky, tlačí na politické strany a na magistrát i zemskou a spolkovou vládu. U nás jsou asi všichni s tím bídným stavem spokojeni, mlčí a jen šoupou nohama. A do senátu i parlamentu stále volí stejné voli.

   Smazat
  2. 12:24 Před r.1989 se tady také většinou nikdo nebouřil, nedemonstroval, neformuloval požadavky, netlačil na KSČ a jiné politické strany, vládu, apod., volil stejné "voly" a byli spokojeni ? Nebyli...

   Smazat
  3. 10:58 Čtete moje myšlenky. Situace je podobná, až na to že naše platy a důchody jsou minimálně o 1/3menší. Němci mají nékteré služby levnější např. tarify mobilů. Navíc díky podhodnocenému kurzu naší koruny k euru, je vlastně nefér porovnávat ceny potravin.Občané tak doplácejí na ziskovost exportu. Nezdá se mi zdůvodňovat tento stav, že jde o zdroj zaměstnanosti, např ve Škodovce pracují Poláci a jinde Ukrajinci. Jinak postavit export jen na levné pracovní síle, povede k zaostávání a vyřazení z konkurence. Vzhledem k tomu že ve stavebnictví pracují Ukrajinci za nízké platy pak určitě kalkulace ceny 1m* nového bytu přinášejí investorům nepřiměřený zisk. Ten je tvořen jen díky umělému nedostatku. Vokecat se dá všechno. Kupovat byty jako investici, je třeba fér, ale pak je fér, aby stát zdanil toto podnikání. Když platí daně každá kadeřnice, tak proč by to neměl majitel činžáků? Stát získá protředky, pro podporu družstevní, či přimo státní vystavby bytů. Trh s byty se srovná a nebude tu na věčnost "černá díra".

   Smazat
 4. Kdepak udělali soudruzi v Německé kapitalistické republice chybu? Už za hluboké totality jsme se v politické ekonomii kapitalismu učili o vztahu nabídky a poptávky a o přelévání kapitálu. A odchod lidí z venkova do měst probíhá od konce 18. století. I to není žádná novinka. Kapitalismus na ni odpověď má: ceny klesají nastupujicí konkurencí nebo přesahu nabídky nad poptávkou. Jiná cesta nevede. Sociální byty? Jak dlouho už se o nich hovoří u nás? "Obecní" ještě neznamená "sociální". I obec musí mít kryté náklady a zisk. Jen je to více regulované. Politici ani sociologové se neshodli na tom, jak by takový byt měl vypadat. Jak by měl být velký, jak vybavený, kolik by měl stát a kolik by mělo být nájemné, jestli v Praze stejně jako v Klatovech nebo v Blansku.... Neshodli se ani na tom, kdo by měl být tím konzumentem této vymoženosti. Začínající rodina, nebo velká rodina, do kdy je to začínající rodina a od kolika členů je to velká rodina,..... A co další problémy: co bude definovat konzumenta, kdy už přestane mít nárok, a co se stane, když zase začne mít nárok (začínající rodina už nebude začínající, ale časem se stane velkou rodinou, pak děti odejdou a bude malou rodinou...) a jak bojovat proti zneužívání. Je to stejný kolotoč jako s těmi půjčkami na studium a podobné konstrukty. A při tom se jedná o potřeby firem. Kapitalistů, chcete-li. Jsou to jejich zaměstnanci, kteří na ně pracují a vydělávají jim zisk. Tak proč by to měl za ně řešit stát? Když chtějí mít firmy lidi ve městech, musí se o ně postarat. Mají na to plno prostředků. Pořídit si firemní byty, přispívat na nájem, pořádně platit... Ale to by znamenalo nižší zisk. A tak se obě strany spoléhají, že to zaplatí někdo jiný. Žádné demonstrace nepomohou. I kdyby nakrásně erár zabavil developerům ty byty, tak komu je dá? Podle jakého klíče je rozdělí? Kdo je bude spravovat? Jak bude postupovat dál, až ty zabavené byty obsadí? Developeři už prázdné stavět nebudou. Pouze na zakázku a o to dražší. To se promítne do hypoték... Prostě hovadina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V obci, kde mám chalupu byl starosta, který nechal se souhlasem ostatních zastupitlů postavit za obecní peníze dům se sociálními byty. Jde o malometrážní byty pro lidi přestárlé, kteří vyžadují pečovatelskou službu, pro svobodné matky s dětmi atd. Proč, když to funguje v Kovářově, se tak nechovají i jiné obce a města? Je to snad tím, že volení zástupci lidi po volbách již nezastupují, jen se nechají zvolit a pak si už hledí jen svých kšefů?

   Smazat
  2. Pro 12:18 Pan starosta je frajer. Opravdu. Člověk činu a to se dneska málo vidí. Každý politik se spíše kryje. Jenže Kovářov je vesnice a pan starosta postavil ty byty se znalostí místních poměrů a lidí. Tedy tak velké a tak vybavené. Pro občany svojí vesnice, které zná. Ale v článku jde o jiný problém. O lidi, kteří se do města chtějí přistěhovat, aby tam našli živobytí, nebo obyvatele, kteří změnili svůj životní stav: založili rodinu, rozrostla se jim rodina, ale příjmy se snížily.... Tedy jiný typ, než v Kovářově. Když se podíváte na filmy z 1. republiky nebo projdete v Praze Žižkov, Libeň, nebo v Ostravě Vítkovice tak uvidíte řady domů s původně malinkými byty s vododem na pavlači a záchodem tamtéž. Tak takto to bylo řešeno při první urbanizaci. Navíc jsou ty byty už předělány na luxusní a běžný občan už nemá ani na tyto "paneláky" začátku 19. století. Soudruzi problém řešili výstavbou obrovských sídlišť ve městech či družstevní výstavbou na vesnicích apod. Ovšem sledovali a zajistili dostupnost bydlení. Mohli si to dovolit. Jinak to řešil Baťa. Ten se spolehl na sebe a zajistil bydlení(a všechny služby)pro svoje zaměstnance sám. Stačí se projet po Zlíně. Ale Baťa už zde není a ani podnikatelé jeho formátu a rozhledu. Podnikatelé požadují, aby se každý o sebe postaral sám nebo pumpnul stát. Ale stát už žádné možnosti pro lidi v aktivním věku nemá. Obecní byty nejsou a stavět je pro jiné, než sociální případy (přestárlé nebo sociálně vyloučené) není možné. A ty paneláky na sídlištích skončily jako ten Žižkov - jsou drahé a nedostupné. A tak to dojde k těmto koncům.

   Smazat
  3. 12:18 V Kovářově zřejmě ještě žijí normální a rozumní lidé, kteří chápou, že o přestárlé lidi, svobodné matky, apod. je třeba se postarat.
   Bohužel, v jiných obcích a městech, to už není pravidlem... Raději postaví rozhlednu, cyklostezku, apod.

   Smazat
  4. 11:26
   Rozdělí je zase, ňáký jiný prase.
   Když se náhodou zjišťovalo, kdo bydlí v Praze v městských sociálních bytech, přišlo se na to, že soudci.
   Jasně sociálně potřebná kategorie.
   Ten, kdo jim je přidělil spoléhá, že je nakonec bude potřebovat, že.

   Smazat
  5. Pro 18:07 Bingo!!!:)))

   Smazat
 5. Navstevu na delsi dobu si pozvu jen tehdy,mam-li dostatecny ubytovaci prostor...Jen politici premysli jinak

  OdpovědětSmazat
 6. Soudruzi v Německé kapitalistické republice chybu neudělali. Ve východním Berlíně bylo po sjednocení Německa relativně dostatek bytů. Byla však vytvořena kampaň že byty (stejně jako všechno z NDR) jsou nevyhovující potřebám moderního sjednoceného Německa, že rekonstrukce je drahá a je lepší domy zbourat.
  S vynaložením vcelku nemalých investic byly seniorům z těchto bytů velkoryse nabídnuty různé pečovatelské ústavy, mladší byly tlačeny k přestěhování do bytů moderních standardů, nevím přesně, jaké všechny prostředky byly ještě používány, nicméně je fakt, že řada domů respektive celých sídlištních částí byly vyklizeny a srovnána se zemí. Tenkrát jsem žasnul, jak dojemně pečuje Berlín o své spoluobčany, ale asi jsem to odhadl špatně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nešlo jenom o bourání východoněmeckých sídlišť, potřebovali nějak nahnat kvalifikovanou a levnou pracovní sílu z bývalé NDR na stárnoucí a vymírající západ Německa (mimochodem, stejně jako bourali paneláky, tak bourali i celé fabriky, za které byla náhrada na západě Německa). Dnes už to není třeba, poslední roky Němci dovážejí kvalifikované pracovníky z Afriky a okolí :-)

   Smazat
 7. To máme plakat a soucítit s Německem? Vždyť v Česku je situace s bydlením pro mladé rodiny násobně horší! Situace je tak špatná, že soudruzi Piráti dokonce chtějí špehovat Prahu a odečítat elektroměry. Je to přece jenom jednodušší, než ročně postavit 80 tisíc bytů, jako to dokázali proklínaní (alespoň masmédii) komouši!

  OdpovědětSmazat
 8. A darmožrouti ve středozemních přístavech (a nejen tam) budou také chtít někde bydlet, že !

  OdpovědětSmazat
 9. Radost mi udělal starosta z Kováčova, když ještě jsou normální lidi, tak snad naše děti nebudou žít v kolonii.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.