Reklama

úterý 2. dubna 2019

Nerušme třídní knihy!

Jiří Jírovec
2. 4. 2019
Uchvacuje mě ten optimismus českých nakladatelství, která předpokládají, že co Čech to blbec. (Jan Werich o vysvětlivkách v knize Osudy dobrého vojáka Švejka).
Lze předpokládat, že podobný optimismus existuje u orgánů, které se zabývají sledováním šizuňků, teroristů a podobných živlů. Tedy, co zlotřilec to blbec. Ústavní soud řeší zapeklitou situaci, totiž plošné uchovávání telekomunikačních dat a jejich využívání pro sledování občanů. Možná rovněž plošné. Jsou za tím Piráti a několik dalších poslanců. Poslanec Mikuláš Ferjenčík k tomu řekl: "V roce 2016 podala policie téměř půl milionu žádostí o data [která uchovávají telekomunikační společnosti], což představuje stamilionové náklady."


Klíčové je slovo "žádost". Tu musí někdo připravit, schválit a pak teprve odeslat k soudu. Dohromady se tomu říká štábní kultura a systém. Soudce musí dostat alespoň minimum informací, aby mohl rozhodnout. Jak a odkud je policie získává? Nebo snad soud zastřešuje jen některé kroky?

Ten roční půlmilión se rovná, svátek nesvátek, 1370 žádostem denně. Nebo 1915, když odečteme soboty a neděle. To znamená, že tolik sprostých podezřelých musí policie den co den dostat do svého hledáčku. Otázka je, co policie s informacemi dělá dál. Vymaže je po určité době nebo uschovává, tak pro všechny případy?

Ochranu informací řeší Článek 13 Listiny základních práv a svobod:

Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením.

V roce 2017 se objevily odposlechy (či nahrávky) naznačující, že Babiš dál řídí svoje media. Odposlouchávání premiéra není záležitost, nad níž lze mávnout rukou. Babiš tedy podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Policii to zjevně bylo šumafuk, nic nevyšetřila a věc odložila. Má jiné starosti než nějakou Listinu.

A stala se zajímavá věc: Novinář Jaroslav Spurný v rozhovoru prohlásil, že ví, kdo za nahrávkami je. Prý má připravený článek, který vyjde v dalším čísle Respektu.

Zmíněný rozhovor byl pozoruhodný tím, že Spurný ponechal prostor pro nejrůznější spekulace: Mohli to být, jak jinak, Rusové, dokonce i sám Babiš nebo naopak jeho nepřátelé, což znamená skoro každý. Článek nevyšel, redakce patrně nechtěla zastínit policii.

Když se před vídeňským klenotnictvím srazily dva kočáry, kdosi v nastalém zmatku vyřízl ve výloze otvor a ukradl v ní vystavený klenot.

Zkostnatělá rakousko-uherská policie tehdy začala po lupiči pátrat v policejních kartotékách. Zbytečně, protože loupež nepochybně provedlo eso mezi zloději. Byl to Jára Cimrman, který věděl, že v kartotékách zločinecká esa nejsou - protože co je to za eso, když se nechá chytit! Začal pátrat tam, kde jsou zachycena jména těch, kteří rostou pro šibenici - v třídních knihách.

Doba se prodrala mílovými kroky vpřed. Kdepak Bretschneider s buřinkou a manžetami umytými pro další záznam nebo Stb, rozlepující dopisy podezřelých adresátů nad párou v budově Pošty 120.

Dnes se špicluje jinak, tak říkajíc hi-tech. Máme kamery, mikrofony, počítače i programy vyhledávající klíčová slova.

Jsou ale zločineci stále tak hloupí, aby si telefonem nebo přes sociální sítě sdělovali informace o tom, zda již dorazil balíček ze Semtína nebo jak velkou krabici zvolit, aby se do ní vešel korupční výnos?

Daňové poplatníky by mohlo zajímat, kolik to pátrání po klíčových slovech stojí a kolik z toho půlmiliónu žádostí o data k něčemu vedlo.

Možná by ta čísla ospravedlnila návrat k třídním knihám. Nerušme je, mohou se jednou hodit.

24 komentářů :

 1. Monitorován (šmírován!), je nejen u nás každý, mám to před nosem každý den! Operátoři & Internet atd.

  S google pozdravem, rypák mám ve všem!

  ®

  OdpovědětSmazat
 2. A jéje.Pan Jirka Jírovec má zajímavý postřeh. Mám osobní zkušenost: tuhle před asi 19-ti měsíci jsem se v noci vracel autem ze služební cesty. Zastavila mne hlídka Policie v superrychlém autě a vyžádali si doklady a dýchnul jsem si. Vše v pořádku. Pro upřesnění podotknu, že jsem starší než hnědé uhlí a že jsem se narodil v první polovině minulého století !! Když tu mně příslušník vrací občanku s vyjádřením, že jsem nebezpečný člověk a ptal se mne, zda jsem ozbrojen. Nemám toto oprávnění, takže nikoli, a pak mi sdělil, že mám "záznam" ?! Zdá se vám to neuvěřitelné ? Před více než 50-ti léty jsem si zahrával s nedovoleným ozbrojováním. Byl jsem větší kluk. Takže POZOR na třídní knihy. Že bych i tam byl již zaznačen ?! Prostě naše složky nespí, naše složky bdí ! Ovšem rád bych je viděl při zásahu v Uherském Brodě !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik teda vlastně to ministerstvo má asi hamáčků a jandů-konečníků, když dokáže vyhodnotit (a to pochybuji že automatizovaně, výskyt jandy a švancnberka v jednom hodinovém hotelu těžko odhalí program od MS, na který MV jede ve spojení s knihou jízd.
   Na to musí mít šerloka s teplou čepicí (nejmíň).
   Krát 2000 jen na plošné pátrání po očíslovancích.
   Kdo pak řeší ukradené picigly po 200 tisících?
   Nikdo.
   Nemáte si kupovat tak drahý šmejdy, já taky takovej nemám.

   Sám jsem nedavno byl nucen zapřít ukradenou peněženku (museli by jet do O.I a načítat hodiny záznamů z kamer, na to jim po hodinách věnovanejch slídění po vašich gsm trasách čas ani energie nezbývá), orgán byl ochoten načít pátou hodinu přesvědčování, jak je ohlášení krádeže nevýhodné.
   A dovodit, že nakonec i pro mne.
   Než by na mne jako na svědka uvalil pobyt v cele předběžného zadržení, abych se nedal ovlivňovat, odvolal jsem.
   Všichni ostatní na mne byli hodní, jen chtěli tu 200 a tam 500, až budu v důchodě, budu dokumenty nechávat doma.

   Ádo, v Uherském Brodě by byl k něčemu jen uvědomělý občan nosící v kabeli Sa vz 26. Toho už za Brusle bohdá nebude, tam se všichni bojá, že by ti občani přijeli jim objasnit kvóty a nesající vysavače.
   I za feudalismu si byrokrati cvičili svévoli na bezbranných občanech, ale aspoň si dávali pozor na rozdávání koláčů.
   Co se týče aut, přichází doba nehomologovaných dvoutaktních dvouválců, dederóni jich tu nechali asi 40 tisíc, někde ve stodolách eště budou.
   Čísla dolů, vzadu radlici.

   Smazat
  2. Jak nebudou třídní knihy zrušeny, žáci a studenti se prostávkují, že je nikdo nebude zkoušet. Pak konečně nastane smír mezi učiteli a žáky a učitelé budou dávat jen za jedna.

   Smazat
  3. "Před více než 50-ti léty"? A pak že všechno dal Havel zničit. Některé si nechal a správně zadigitoval... (ale že jim to funguje, a né že ne...)

   Smazat
 3. A jéje.Pan Jirka Jírovec má zajímavý postřeh. Mám osobní zkušenost: tuhle před asi 19-ti měsíci jsem se v noci vracel autem ze služební cesty. Zastavila mne hlídka Policie v superrychlém autě a vyžádali si doklady a dýchnul jsem si. Vše v pořádku. Pro upřesnění podotknu, že jsem starší než hnědé uhlí a že jsem se narodil v první polovině minulého století !! Když tu mně příslušník vrací občanku s vyjádřením, že jsem nebezpečný člověk a ptal se mne, zda jsem ozbrojen. Nemám toto oprávnění, takže nikoli, a pak mi sdělil, že mám "záznam" ?! Zdá se vám to neuvěřitelné ? Před více než 50-ti léty jsem si zahrával s nedovoleným ozbrojováním. Byl jsem větší kluk. Takže POZOR na třídní knihy. Že bych i tam byl již zaznačen ?! Prostě naše složky nespí, naše složky bdí ! Ovšem rád bych je viděl při zásahu v Uherském Brodě !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ada 3. dubna 2019 0:40

   A nejen v Uherském Brodě u nás v domě zasahovala "zasnahovna", dva již trestaní, nebezpeční drogoví vařiči, prodejci a konzumenti pervitinu!

   Zasahovalo šest policejních pulců, oni od shora až dolů, černí obrněnci se zbraněmi v ruce, my půl metru od nich, šest lidí z domu, muži v kraťasech a ženy v sukních! Volal jsem je já, věděl jsem, co jsou to za hovada, ty feťáci, aby nedošlo k "chybě".

   Policie je vyzvala, oni otevřeli, zfetovaný pod obraz. Vyšli z bytu a policejní zásnahovně, jasně řekli, že jim nájemní smlouvu neukáží (byli v domě načerno!), že na ně nemají čas a jeden z nich řekl zásnahovnikovi "pujč mi telefón!" on "nepučím, kup si svůj?"...

   Poté v klidu oba s bojovými psy odešli!? My tam zůstali, jak opařený, já chtěl vysvětlení, jejich pasivity. Velitel mi naznačil, ať neprudim nebo, že nemají pravomoce? HOVNO, všichni se báli a my vedle nich neozbrojený v kraťasech, jak ty ... Velitel na závěr "Hoši balíme!", naskákali do dodávky a nic.

   Vše jsem poté musel řešit po svém, po STARU, mimo (ne)zákony a feťáci vyjeli, jak namydlený blesk. Tací zřejmě zasahovali i v U.B.?

   Řeknu Vám, náramní podivíni (degenerovaní), dál od nich, hlavně pokud CHRÁNÍ a provádějí, městskou policejní honičku v autech za feťákem, jsou túze nebezpeční, mnoha lidem už takto POMOHLI do hrobu.

   ®

   Smazat
  2. To máte to isté jak u nás1:49. Na tú babu ktorú podozrievali z toho že odkráglovala Kuciaka, poslali tucet tých svojích zakuklených goril po zuby ozbrojených, ale keď sa zomele s tlupou neprispôsobivých spoluobčanov, pošlú tam len nejakých dvoch pochôdzkárov.

   Smazat
  3. 1:49, ONI POLICIE , nesmi zasahnout proti drogarum.
   T.j. novy svetovy trend ! Oni maji prikazy !
   (Ve svete je nadbytek lidi, ktere nikdo nechce a nepotrbuje.)

   Nehure je postizeny SEATLE a SAN FRANCISO !
   Tam zije tisice drogaru ve stanech na ulici a denne nekteri umiraji !
   h.

   Smazat
  4. Registrovanej, hele nevim kde bydlíš, ale v divokejch devadesátejch, kdykoli jsem zavolal, do tří minut dorazili hoši v monterkách, kanadách a pracovních rukavicích.
   Během pár vteřin vyvlekli násilníka z protějšího baráku (toho my známe, ten tu mlátí děti) a zauzlovali mu ruce za záda. Proběhli za zlodějem aut (zabočil do ulice a porovnal čtyři auta za sebou) přes dvory a na hlavní ho chytli, jak v americkym historickym filmu.
   Opravdový běhací policajti.

   Lulu, nechci ten Seattle vidět až teď bouink zkrachuje. Všichni budou kempovat na ulici nebo budou muset k Airbusu do Číny.

   Kopat do smažek, který mi chtěly šacovat kapsy jsem nesměl ani v těch devadesátejch a po skvělém zásahu před domem byl recidivista i s advokátem u mě za dveřma a mlátili mi do nich, že mě budou žalovat.
   Nejdřív jsem je chtěl srazit se schodů, ale pak si přečet v tisku, že maj jinej soud, kde jim jde vo osm nepodmíněnejch, tak jsem je nechal.

   Nikdy nebojuj s podsvětím a jejich přáteli z advokacie, Lulu.

   Smazat
  5. Kompostáři 9:02 "Skáčeš dobře, skáčeš rád a hele mulda...?".

   Já jsem se před 1989 mezi "lumpy" pohyboval pracovně, jednou na straně FMV ČSSR v Praze a poté na druhé straně, jako vedoucí Motorestu v Mostě (a odkud jsi ty?), "o pořádek kolem mě", se staral, jistý boxér Ivan Gonda, ze slovače. Dvojnásobný mistr republiky, vítěz Memoriálu v Opavě a čtvrtý z Olympiády v Německu, vyřadil ho Polák, vygoogluj si ho. Slováci kdo ho zná, velice ho pozdravuji!

   Obličej měl velmi odstrašující, ale povahu výtečnou, kamarád, který nikdy nezradil. Za to ty dnešní smažky a vysmažené cikorky, to bude brzy s Mostem ÁMEN, ta jejich KOPULAČNÍ exploze HRŮZA!

   Zdraví Ramón HUAWEI®

   Smazat
  6. 9:02 - Za tu zoufalou situaci v Californii (San Francisco a L. A.) je zodpovedna jejich mistni NEO-LIBERALNI VLADA ! V Seatlu se vsak lide organizuji a snazi se s tim neco delat !

   Oni nemaji na ulici zachody, tak serou kolem sebe a kdysi krasna mesta jsou v zoufalem stavu.

   Zde na Floride, je to (diky Bohu a policii) daleko lepsi a to asi kvuli turistum, kteri sem jezdi z celeho sveta.
   h.

   Smazat
 4. Policie vás na základě přesně specifikovaných důvodů může podezřívat z trestného činu a zadržet na 24 hodin.Přitom bude zkoumat váš adresář v mobilním telefonu, počítač a foťák.Po návratu najdete prázdnou dílnu, počítač a foťák si musíte pořídit nové, jaksi(shodou okolností) nefungují. Nic vás ještě nenapadá?

  OdpovědětSmazat
 5. Kdyby mně někdo řekl před 30 lety, že budu volit komunisty, tak bych ho fyzicky napadl a to jsem velice tolerantní a mírumilovný člověk. Dnes bych se mu omluvil. Vidíte tu rasistickou prolhanou verbež, jak likviduje pomocí lži a dluhů celou Evropu?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě díky takovým, jako jste vy, to tu tak dnes vypadá... Bezmozci začali vládnout. A dobře Vám tak.

   Smazat
  2. Pro 08:10, podle příspěvku Vám to asi také pěkně duní na poklep tam nahoře, kam se dává klobouk. Můžete také vládnout...

   Smazat
  3. 8:29
   Je..., vy jste ale hlava pane vachmajstr psaných článků a příspěvků... No vy jste HLAVA!
   A co takhle jít a zvonit klíči za větší svobodu, za spravedlivější svět, za vymoženosti demokracie... Když už jste to tak posrali a teď jen fňukáte?!

   Smazat
  4. pro 08:28
   Tam nahoře, na věšáku, kde se dává klobouk, tak tam mi to opravdu duní. A vám? Jinak, co s tím má společného příspěvek pro anonyma 1:55, který brečí nad rozlitým mlékem?!

   Smazat
  5. Anonymní 3. dubna 2019 1:55

   Věřím, otázka zní? Proč ty vyjebánci z KSČ, dali po 1989 s neutuchající radostí 100% hlasů Václavu HAVLOVI!?

   Za beztrestnost? Za rozkradení ČSSR? Kdo měl od všeho KLÍČE! KSČ spolu ze SOCANY a LIDOVCI (NF). Už se na ně vyse.rme! NEZASLOUŽÍ SI TO KORYTÁŘI, nacpaní ve všech stranách! Nechť si to zpět, bez SSSR a EU vybojují, gerójové s bývalou rudou kravatou, jináč sadaři s třešněmi za "ušima!", dnes HEMAFRODITÉ jako ty žížaly.

   Zdraví, celoživotní nestraník ve střehu!

   Ramón HUAWEI®

   Smazat
 6. At zije Trump Ivanka Jeji manzel zid ona zidovka cela rodina zidu kamaradi zidi poradci zidi Bibi pusu na pusu (nevyslo ,ale skoro vyslo zatim jen na tvar )dekujeme Boltone dekujem vsem kdo nam pomahate v boji proti teroristum a vsichni jsou teroristi kdo popira holokaust a 12 milionu Nazdar at zije take Babis slovak a zid a bily zid Moshe na Hrade diky Pomeje

  OdpovědětSmazat
 7. 2:42 - z toho si nec nedelej, ty jsi se take nepovedl !
  h.

  OdpovědětSmazat
 8. Snowden a Wikileaks o tom psali uz davno.Nechapu,proc to nekoho jeste dnes prekvapuje.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak to je šmírování naprosto všude ale jen obyčejných lidí zločinci mají práva.

  OdpovědětSmazat
 10. Kdyby se policie také trochu snažila nejen pomáhat a chránit diktaturu kapitálu, ale i lidi a jejich společenství, to by bylo v našem státě hej!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.