Reklama

sobota 27. dubna 2019

Oslavy zabalené do vlajky pruhů a hvězd

Přemysl Votava
27. 4. 2019
Kdysi stával na náměstí v Rokycanech pomník Rudoarmějce. Místní mu říkali „Divíšek“. Mladí si u něj dávali rande, tak jako Pražáci, pod koněm na Václaváku. Ten rokycanský Divíšek se stal po dlouhá léta černým svědomím města, víme, že on Rokycany neosvobodil. Letos na jaře je to již 74let, co americká armáda vstoupila 6. května do Plzně. Dnešním politikům to pěkně zkomplikovali. Plzeňáci na US tanky totiž nepočkali a osvobodili se sami. Tak to nyní mnozí politici dohánějí ! Pamětníci plzeňských událostí, již nejsou mezi námi, i historici v tom tápají a novináři, ti pracují dle zadání…


Přidám trochu historie. Povstalci již 5.května ovládli Plzeň, obsadili po krátkých bojích rozhlas, radnici, ustavili Revoluční národní výbor. Na kostele sv.Bartoloměje, vlála československá vlajka a vedle ní vlajky americká, sovětská, britská. Vše spělo ke svobodě. Silnice na západ od Plzně byly plné prchající německé armády. Německá vojska místo boje s povstalci hledala cestu do amerického zajetí, hnal je strach před Rudou armádou.

A tak se stalo, že to následující ráno 6.května, místo pouličních bojů, americké hochy čekaly v Plzni oslavy. Plzeňáci, připravení v ulicích, uvítali Američany květinami, chlebem a solí, i plzeňským pivem. Hudby hrály, plzeňská děvčata byla v jednom kole, děti dostávali od vojáků čokolády, žvýkačky, děvčata silonky… Středem pozornosti dětí i dospělých, byli jim neznámí černí Američané. Všichni se usmívali, radovali se z konce války…..

Dnes je snaha vše přebarvovat, místo do rudé vlajky, balíme oslavy do vlajky pruhů a hvězd. Podíl US Army na osvobození Plzně, ale i Československa, či Evropy, roste každým dnem. Začaly narůstat zásluhy generála Pattona, velitele 3. americké armády, na osvobození Plzně a západních Čech. Vždy v květnu slyšíme, že generál měl našlápnuto i na Prahu, nebýt rychlé Rudé armády, snad by dobyl i Berlín. Připomínám, že když Američané vstoupili 21.4. na naše území, sovětská vojska bojovala již před Brnem, které osvobodila 26.4. Když povstala Plzeň, Američané byli teprve v Klatovech. Tak to dohánějí mnozí až dnes.

Povstání Plzně také vedlo k tomu, že již 5. května byla osvobozena od okupantů všechna města v kraji. Vedle Plzně to byly např. Rokycany, Zbiroh, Kralovice, Plasy, Blovice, Přeštíce, Dobřany, Klatovy, Sušice, Kdyně, Domažlice, Nepomuk… Američané byli všude vítáni, jako vzácní hosté květinami, chlebem a solí.

Je třeba zdůraznit, že každá oběť za naši svobodu musí mít své důstojné místo v naší paměti. Važme si proto hrdinství, jak těch 144 000 padlých sovětských vojáků, tak i 33.000 rumunských, či několika stovek polských vojáků,…. ti všichni padli v Československu za naši svobodu. Máme na paměti i odkaz několika tisíc padlých československých vojáků, kteří přes Duklu, Slovensko, Ostravu, došli až do Prahy.

V naší paměti má své místo i 116 padlých Američanů při osvobozování západních Čech. V bojích o Plzeň padl jeden americký voják…. Ještě nutno dodat, že jen při osvobození Prahy padlo kolem 500 sovětských vojáků, další tisíce na bojové cestě přes Krušné hory.

Při oslavách osvobození Plzně US Army, nezapomeňte na toho rokycanského Divíška.

Přemysl Votava je místopředseda strany Národní socialisté

22 komentářů :

 1. Plzeň neosvobodili Američani, ale Francouzi. Jako první do ní vstoupila francouzská jednotka v amerických službách (i uniformách). Může se o tom přesvědčit každý.Je to na veliké plaketě na plzeňské radnici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti co umeji cist a pochopit psany text, se po precteni dozvedeli, ze zatimco se Plzenaci osvobodili uz 5.5.1945, tak prvni US vojaci (je jedno jestli byli z Francie, nebo z Honolulu) dorazili az 6.5.1945.
   Je opravdu tak tezke to pochopit?

   Smazat
  2. Těm "našim" správcům americké kolonie Česko nic nevysvětlíte, ti mají tolik "svobody" jako banderovci na "Ukrajině" !! Hlavně se radujte z nabyté protektorátní "svobody!" a z toho, že staré brambory stojí více než mandarinky i banány!!

   Smazat
  3. Měl jsem tedy za to, že to byli Švýcaři.
   Každopádně je třeba vnímat rozdíl mezi "přiject" a "osvobodit"

   Smazat
 2. od rodiču vim že partizani vylezali z děr ještě dlouha leta jako ti osvoboditele ale za valky jakoby nebyli a když se na to přišlo co byli zač tak tahli do jineho kraje se svymi pohadkami a dokonce se vi že někteři misto partizanštiny byli ofiko esesmani ale tomu tak je věky věku co podvodnik přepisuje dějiny podle toho kam zrovna vitr vane či spiše funi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně pohádky

   Fakta 1945: USA zmasakrovaly třídu plnou dětí a Plzeň o tom mlčí!
   Americké "omyly" na konci války, nebo začátek celosvětového terorismu USA, o kterém se mlčí? Plzeň na Doubravce - v bývalé konzervatoři, která je již několik

   let opuštěna, je umístěna pamětní deska na vzpomínku za zahynulou celou třídu –
   38 dětí a učitelku.

   V závěru války se město stalo cílem "spojeneckého

   bombardování,“ uvedla na začátku krátkého pitního aktu Hana

   Vočadlová.
   Noc se změnila v den

   „Dne 17. dubna 1945 přišel první velký nálet. Z 16. na 17. dubna to byl britský nálet.

   Tuto noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster.
   Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb.“ Kromě nádraží bombardovaly část obytné čtvrti Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a Plzeňské pivovary, uvedla dále Vočadlová. „Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí,   které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě

   konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky

   Připomínat a zase připomínat!

   Šaškárna v Plzni: Dobrý den prapore... A v Plzni padl jediný americký voják!

   Dlouhá léta se mlčelo, kolik padlo při osvobození Plzně amerických vojáků, kterou
   tak hrdinně lump Patton osvobodil a kterému dokonce nazpívali posmrtně píseň o radaru…

   Za pět dní bojů o Plzeň padlo generálu Pattnovi množství vojáků v počtu:
   jeden z juniorské 16. divize. Opilý spadl z auta. Dále pak bylo

   zraněno 7 vojáků americké a rm&aacut e;dy. Bylo zajato asi 7000

   německých vojáků a (závažné) bylo rozdáno několik milionů žvýkaček.
   V boji o Šumavu padlo 10 amerických vojáků, což zajisté dokazuje urputné boje...


   Smazat
  2. noviczech
   ...je to až k pláči, že tito noví, co překrucují dějiny, si neváží skutečnosti a pravdivých zpráv, i od lidí co přežili, zažili a viděli a vše překroutí a zalžou! Ale jsou nakaženi VIREM ZE ZÁPADU, LŽIVÝM VIREM a toto pouští do éteru, že! Neváží si ničeho, ani lidského života, proto lžou. Ale toto je metoda západu! Víte, západní Němci kdysi přiznali, že i statistiku zdraví jejich národa v sedmdesátých a osmdesátých letech falšovali, jen aby bylo lepší než v socialistických zemích!
   ...otec lži Satan, u nich je jeho sídlo!!!

   Smazat
  3. Ano, ano, naši dnešní soudruzi Američani při "osvobozování" části Československa pozabíjeli víc českých civilistů, než příslušníků armád německých okupantů...za což jim pologramotní doprdelevlezističtí kreténi z Plzně a okolí imrvére provolávají slávu...

   Smazat
  4. Rudá armáda (RA) vstoupila na Moravu přes Moravskou bránu. V bojích bylo zabito 20 tisíc vojáků RA. To bláznění s Američany v Plzni se mi zdá urážkou pro všechny soudné občany ČR. Za takovou spodinu je třeba stydět. Však také jednou na ně dojde. V Hrabyni je památník. Spodina z OF chtěla památník zbourat. Nyní se tam nezaslouženě nasrali i vojáci ze západu. Doporučoval bych všem protiruským spoluobčanům, aby jako za komunistů si postavili někde u Plzně nebo v Praze na Letné svůj památník americké armádě a generálu Pattonovi a neparazitovali na komunistech.

   Smazat
 3. Je nutné vzpomenout, že v dubnu 1945 zažila Plzeň ničivé bombardování Plzeňské Škodovky, kterou bombardovali Američané. A i přes tuto skutečnost Plzeňáci vítali Američany jako osvoboditele. To, že při tomto ničivém bombardování zahynulo přes 100 lidí, nikomu nevadí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, Kralupy si taky přiletěli splést s Drážďanama. A pak ještě Prahu - dokonce dvakrát.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. No jo slouhové budou slavit v Plzni normální lidé vědí kdo ČR osvobodil.

  OdpovědětSmazat
 6. Tohle sem nikdy nepochopil. Oslavovat jako osvoboditele někoho, kdo jim zmasakroval město a způsobil stokrát víc škody a obětí, než okupanti? A to při heroických ztrátách jednoho vojáka! Tomu říkám masochismus. Chudáci Plzeňáci se stali obětí současné režimní deviace.

  OdpovědětSmazat
 7. 9:15 - ten politicky manipulator cenzor je vsude ve stejny
  cas ! Staci rozesrat 5 diskuzi za 3 minuty.
  Takze co nesmaze, je urcite lhani !
  Plzen bombardovali Soveti !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten člověk který tvrdí, že Plzeň bombardovali Sověti je zjevně duševní eunuch. Proto na něj nereagujte.

   Smazat
 8. Pro 1015, to je jistě zajímavá informace. Prosim více info. To že Sovieti zničili špičkovou vojenskou fabriku, která by jim brzy jistě padla do rukou je velice pozoruhodná informace. Doteď jsem já bloud myslel že to byli jiní, kteří naopak nechtěli aby se jim Škodovka dostala do rukou neposkozena. Inu život tropí hlouposti.

  OdpovědětSmazat
 9. Plzeň a stejně tak i ty Rokycany (se sochou "divíška") a další města či vesnice osvobodili zejména Sověti!, a to tím, že nesli hlavní břemeno boje proti Hitlerovi a spol.
  A to i přesto, že do těch měst .. vůbec vstoupili. Spolu se Sověty byla ta města (vesnice aj.) samosebou osvobozena i vojáky či armádami všech spojenců, kteří se aktivně zapojili do zničení nacistické hydry. V té válce přece nešlo o vstup vojáků kamsi, ale o porážku hitlerovské mašinerie rozlezlé po Evropě, a nacistického režimu.
  Oslavovat proto jedny, aniž by byl vzat v úvahu podíl té které armády na celkové porážce nacistického Německa (a jeho přisluhovačů), je proto hanebná podlost, jejíž kořeny jsou v ideologickém překrucování historie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. oprava: ... A to i přesto, že do těch měst, vesnic aj. vůbec nevstoupili.

   Smazat
  2. Opluštile, ty víš zřejmě úplný hovno o co šlo v tý druhý světový válce, jinak bys nepsal takový ptákoviny...

   Smazat
  3. A ty to víš, anonymní chytrolíne 15:25? Pouč a načechrej si rolničky. Chceme se pobavit.

   Smazat
 10. Pokud bych bral nějakou kontinuitu ,,občanskou" ne národnostní tak u nás třetího května 1945 Američany ,,vítaly" jen bílé vlajky a ,,naši drazí spoluobčané" jak je nazval Herman, byli zalezlí ve sklepech. Takže dnes při výročích osvobození u nás ve vsi vlají jen české vlajky a obecní prapor. :-)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.