Reklama

pátek 19. dubna 2019

Pašeráci už se těší, jak si na zvýšení spotřební daně z cigaret, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, opět nacpou kapsy jako za Kalouska.


Ivan David
19. 4. 2019
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhuje rekordní zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. Její návrh nových sazeb spotřební daně na cigarety, tabák, doutníky i nehořlavé náhražky cigaret, který je proti současnému stavu vyšší o 13%, překonává i zvýšení daně, které prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Po Kalouskově zvýšení daně o 10% kuřáci masivně přecházeli k nákupům na černém trhu. Každá čtvrtá v ČR vykouřená cigareta byla pašovaná, takže stát po zdražení vybral na dani o 9 miliard méně. Nad návrhem Babišovy ministryně financí si mafiáni zabývající se obchodem s nezdaněnými cigaretami určitě přiťukávají pravým šampaňským.


Parlament již měnil spotřební daně z tabákových výrobků mnohokrát. Téměř každý rok stát sazby spotřebních daní zvyšuje, aby si vylepšil příjmovou stránku státního rozpočtu. V minulosti byly sazby daní zvyšovány různým tempem. Od koruny za krabičku až po 8 korun za krabičku po 20 kusech cigaret. Ze státních závěrečných účtů, které zachycují, kolik bylo v příslušném roce na které dani vybráno, lze pozorovat reakce trhu na jednotlivé způsoby zvyšování spotřební daně. Tato statistika však zahrnuje pouze legální část obchodů s kuřivem. I tak ale obsahuje velmi výmluvná data. Doposud nejvyšší zvýšení spotřebních daní z cigaret a tabáku schválil Parlament v letech 2007 a 2009 v rámci takzvaných „úsporných balíčků“ bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Obě zatím rekordní zvýšení spotřebních daní dopadly pro státní kasu velmi špatně.

Rekordní sekera

V roce 2007 vzrostla v důsledku zvýšení spotřební daně cena cigaret o 6 Kč . Ministerstvo financí tehdy při projednávání příslušné novely zákona poslancům i veřejnosti tvrdilo, že díky tomu na dani z tabáku vybere o 3 miliardy korun více. Ve skutečnosti výnos spotřební daně z tabákových výrobků klesl o 9 miliard korun! V roce 2006 stát od kuřáků vybral 46,9 miliardy. O rok později celníci na dani z tabáku pro stát získali jen 37,5 miliardy. V následujícím roce 2007 měl Kalousek naplánován růst příjmů daní od kuřáků opět o 3 miliardy. Za prodej tabákových kolků, jimiž legální výrobci kuřiva platí spotřební daň, však Celní správa utržila o 9 miliard méně než v předchozím roce. V důsledku příliš rychle zvýšených sazeb tak ve státním rozpočtu vznikla „sekera“ za 12 miliard korun. Tehdejší ministr financí svůj špatný odhad situace omlouval hospodářskou krizí. Podle jeho tehdejšího vyjádření kuřáci začali šetřit a kupovali levnější cigarety. Což se mělo údajně podepsat na nižším výběru daně.

Z „chyby“ se však vůbec nepoučil. V roce 2009 Parlament opět na jeho návrh zvýšil daň z kuřiva a dokonce ještě více. Kvůli zvýšení spotřební daně podle Kalouskova návrhu zdražily cigarety v průměru o 8 korun na krabičku. Ministerstvo financí tehdy do návrhu státního rozpočtu naplánovalo, že to státu vynese o 4 miliardy korun navíc. Podle státního závěrečného účtu za rok 2009 ale stát cestou tabákových nálepek získal jen o 197 milionů více něž v předchozím roce. Výnos daně z tabáku vzrostl z 37,5 na necelých 37,8 miliardy korun.

NKÚ: Děláte to špatně

Rozdílu mezi plánovaným výnosem spotřební daně a skutečně zaplacenými tabákovými kolky si povšiml i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu uvedl, že se Ministerstvo financí opakovaně významně mýlí v odhadu výnosu daní v souvislosti se změnou sazeb. NKÚ doporučil změnit metodiku výpočtu plánovaných příjmů a neočekávat, že daňový výnos vroste stejnou měrou jako sazby daně. Tento způsob výpočtu dopadů daňových změn však Ministerstvo financí používá proto, že mu to ČR kdysi jako transformující se ekonomice doporučil Mezinárodní měnový fond. Žádná z vyspělých zemí však už dnes tuto metodu plánování daňových příjmů při změně daňových sazeb nepoužívá.

Černý trh je tu také

Kromě statistiky zachycené ve státním rozpočtu a státním závěrečném účtu, které veřejně projednává Parlament a jsou každému dostupné na webu Poslanecké sněmovny, má stát i statistiky, jež běžně nezveřejňuje. I když to po přečtení předchozích řádků leckoho překvapí, tak i správce daní a státní kasy velmi zajímá, co se na trhu s tabákovými výrobky po zvýšení spotřební daně děje. Celní správa, která má na starosti výběr spotřebních daní, každý rok spolu s výrobci a dovozci legálních zdaněných tabákových výrobků objednává a částečně i platí výzkum situace na trhu. Provádí jej nezávislá mezinárodní auditorská firma. O náklady na zjišťování objemu černého trhu se se státem dělí tabákové firmy podle podílu na legálním trhu. Měření podílu nezdaněných cigaret na celkové spotřebě se provádí metodou sběru prázdných krabiček od cigaret, které kuřáci odhodí do košů, popelnic nebo na ulicích. Analýzou sebraných prázdných obalů lze snadno zjistit poměr kuřiva, z něhož byla v ČR zaplacena spotřební daň versus pašovaných nebo padělaných cigaret. Výrobci k tisku obalů používají speciální barvy, které jsou od napodobenin rozeznatelné podobně jako barvy použité při výrobě bankovek. Velmi rychle tak lze zjistit, jaký je podíl cigaret, z nichž nebyla zaplacena daň nikde na světě. Podle nápisů na krabičkách pak lze snadno rozlišit legální v ČR zdaněné cigarety od těch pašovaných z ciziny. A to i po zavedení varovných obrázků a nápisů. Podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/40/EU o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových výrobků musí být na krabičce uveden obsah nikotinu a škodlivých látek jako dehet.

Pašované lze snadno poznat

Podle národních zákonů o ochraně spotřebitele, které mají všechny státy světa, musí být tyto informace uvedeny v úředním jazyce příslušné země. Legální cigarety určené pro český trh tedy mají nápisy v češtině. Cigarety pro polský trh jsou potištěny nápisy v polštině. Cigarety z ruského trhu lze snadno poznat podle informací v azbuce, z arabských zemí arabsky.

Srovnáním údajů o zvyšování daňových sazeb, daňového výnosu s údaji o vývoji podílu černého trhu si celníci i Ministerstvo financí za mnoho let mohli udělat obrázek o tom, jaká míra zvyšování sazeb je pro stát z hlediska příjmů státního rozpočtu nejvýhodnější. Na toto téma bylo na Vysoké škole ekonomické zpracováno několik studií. Jejich závěry se většinou přesně shodují s tím, co tvrdí celníci z terénu. Bez rizika růstu černého trhu lze ročně zvyšovat daňové sazby do 3 korun za krabičku. Při větším zvýšení daní už jsou kuřáci ochotni jít delší cestu než obvykle a najít si svého dealera levnějších pašovaných nebo padělaných nezdaněných cigaret. Zdrcujícím způsobem o tom vypovídají měření provedená po Kalouskových balíčcích. V roce 2007 tvořil podíl černého trhu na celkovém obejmu vykouřených cigaret 21%. V roce 2009 byla dokonce každá čtvrtá v ČR vykouřená cigareta nelegálního původu. Podíl pašovaných a padělaných nezdaněných cigaret dosáhl 25%. Což je dosavadní rekord.

To zas bude Eldorádo mafie
Babišova ministryně financí Alena Schillerová se však rozhodla, že smutný Kalouskův rekord překoná. V návrhu novely zákona o spotřebních daních, která je právě v meziresortním připomínkovém řízení, navrhuje zvýšit spotřební daň z cigaret o 10 až 13 korun na krabičku. V důvodové zprávě Ministerstvo financí uvádí, že očekává růst daňového inkasa v intervalu od 6,8 do 9,2 miliardy korun. Pašeráci cigaret a výrobci nelegálních nezdaněných tabákových výrobků se po přečtení toho údaje museli hodně dlouho smát. Minulé zkušenosti se zvyšování sazeb daně z tabáku a jejich podílu na celkovém trhu jim slibují rekordní příjmy. Pokud Parlament návrh Aleny Schillerové schválí, tak mafiánům, kteří obchodují s nezdaněným kuřivem, bude nejlépe v historii ČR. Vládnímu návrhu určitě budou držet palce, aby prošel Parlamentem. V takovém případě totiž mohou předpokládat, že si nacpou si kapsy ještě víc než v Kalouskových dobách. O to větší průšvih to ale asi bude pro státní kasu.

(Autor je lékař. V letech 1998 – 1999 byl ministrem zdravotnictví a v letech 1998 – 2002 byl poslancem Poslanecké sněmovny. Nyní je lídrem kandidátky SPD ve volbách do Evropského parlamentu.)

51 komentářů :

 1. Kandidatura tohoto vola za SPD je zásadní omyl. Tento článek to jen potvrzuje. Vybírá si hloupá témata, která nikoho nepálí, hloupě argumentuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On pán 10:59 je NEVŮL?
   A proč tedy neříká, v čem se I. David mýlil?

   Smazat
  2. 10:59
   A tvoje argumentace je kde? Jen jsi poukázal na smutnou pravdu, že ty sám jsi zakomplexovaný hloupý vůl, a proto máš potřebu bezdůvodně napadat kvalitního člověka.

   Smazat
  3. 10:59 Vůl opravdu nejsi protože ten je užitečný ale blbeček korunovanej si mě tohle téma právě zajímá. Holt si budu muset koupit tabák v Polsku. Vláda přidala pár korun důchodcům a teď to zase z lidí musí vyždímat.

   Smazat
  4. TO nic, on ten neužitečný vůl 10:59 je elfík, který tu trollí. Číhá, aby jako první bezdůvodně a dost hloupě pomluvil kandidáta na europoslance za stranu, která chce Evropské unii odebírat pravomoci a vracet je zpět národním státům. Toho se ta mocichtivá bezdětná banda ve vedení EU opravdově bojí.

   Budu volit p. Davida, chci aby SPD nás důstojně zastupovala a rvala se za naše práva. Už bylo dost kolaborace 5. kolony! Pryč s ní!

   Smazat
  5. Přátelé klídek, takových jako 10:59 se vždy pár najde. Poznají se podle vulgarit a bezobsažných výlevů. Část z nich jsou úplné nicky a ta trochu lepší je asi placená. Podle mne jsou to zbytečně vyložené peníze. Důkazem je nárůst procent Babiše, po nevkusném (nelidském) útoku na jeho syna.

   Smazat
  6. Článek byl p.Davidem vystaven v 10:54. Vůl odpověděl
   v 10:59. To snad ani nemohl přečíst. V.J.Horák

   Smazat
  7. 10:59 Kudá vy idióte ?

   Smazat
 2. Ten z 10:59 je hlupák, dopadne to přesně tak, že výběr spotřební daně se sníží a kouřit se nepřestane. Je to jako s břidlicovou ropou. Pokud je cena nízká, tak se nevyplatí těžit. Když pašerák vydělá 300,- na kartonu, bude běhat po zelené, jak "mruvka"(mravenec), celou noc. Není to tak dávno, co po stejně hloupém rozhodnutí Poláků, běhaly "mruvky", mezi Polskem a Českem. Ta ty 3000,- denně, běhali i inženýři.

  OdpovědětSmazat
 3. Ještě by mi mohli poradit, z čeho potom koupit ty pomeranče, které jsou pro kuřáky tak zdravé.

  OdpovědětSmazat
 4. Nejlepší je přestat hulit ty nesmyslné cigarety a ušetříme všichni. Kuřák je drogově závislý člověk, kterého ovládá cigareta a to do té míry, kdy je už ve stádiu, že plive krev z plic, nemůže dýchat a pořád bude hájit to svoje žváro. Společnost to stojí stovky miliard a kuřák bude přesvědčovat okolí, že on je přínosem státního rozpočtu. Zajímavé je, že v této otázce se neřídíme tím co je ve výspě demokracie, tedy v USA. Zkuste si zakouřit kdekoliv na veřejném prostoru, nebo v restauraci na území USA a se zlou se setkáte, okamžitě dostanete pokutu a vykážou vás a v zaměstnání je kategorický zákaz jakéhokoliv kouření a je to i důvod výpovědi a kouření je příznak slabosti a neseženete ani práci. Je pozoruhodné, že se pořád všichni ohání USA a demokratickými principy, ale kouření jede u nás jako v Číně. To je hnus velebnosti!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych zdanil ty Americké firmy vyrábějící u nás cigarety a to až 50% daní a bylo by vymalováno a kuřáci ať si hulí jak chtějí. Ale to nepůjde protože to by Američani nás napadli podle zákona o ochraně investic, který hájí jejich kapitalistické zájmy i když nám to přináší smrt a zkázu, ale hlavně že Američani tyjí.

   Smazat
  2. 11:54
   V čí prospěch? Bohatí z důvodu zdražování hulit, a chlastat nepřestanou, i kdyby to sebevíc zdražili, a zaplatí si i tu nejdražší léčbu. Chudí nepřestanou, protože je to jedna z mála jejich neřestí, kterou si dopřávají. Vydělají hodně pašeráci, a málo stát, s podporou pokryteckého zákonodárce. Krev plivete jenom vy ze své zášti, která je jistě podpořena absencí jakýchkoliv vašich neřestí. Gratulace k vaší morálce, a svatozáři nevinnosti.

   Smazat
  3. 12.26 nemusím ani hádat, že jste kuřák, který bude hájit to hnusné smradlavé cigáro, které nikomu nic nedá, ani vám nedá, ale budete ho hájit až do hrobu.

   Smazat
  4. Nerozčilujte se, kouření je taková past, ze které není úniku. Kuřák, který zkoušel 1000x přestat určitě nebude svým dětem radit, aby s kouřením začínaly. Takže je to na dětech, které nezačnou kouřit, nebudou z nich kuřáci a takhle kuřáci postupně vymizí. Zakazovat a ostrakizovat nemá smysl, kuřák je ve své neřesti nevinně, je to prostě fyziologická závislost, před kterou nebýváte včas varováni. Zakazovat není řešení, osvěta a sdílení zkušeností jsou. A generační obměna. Začít dětem říkat, začneš kouřit a už se toho nezbavíš, takže nezačínej a budeš v klidu, zdravější, zdatnější. Kouření je prostě pro zoufalce, kteří do tohoto zlozvyku spadli, vyčítat jim to je nesmysl, protože žádný z nich nevěděl do čeho jde, v kouření pozdě bycha honit. Jakmile se závislost vybuduje, už se vezete. Ještě je dobré připomenout, že zakázané ovoce nejlépe chutná, to platilo vždy a platit to bude i do budoucna.

   Smazat
 5. Postavme pomník kuřákům padlým za vyrovnaný státní rozpočet.

  OdpovědětSmazat
 6. Populismus a ani nevíte, že se jej dopouštíte. Věříte, že bojujete za správnou věc, a přitom jen hledáte nejsnazší řešení, které využívá slabost části obyvatel. Teče do lodi, a kuřáci jsou první, kdo to odserou. Je to nejsnazší řešení, jak zalátat díry v rozpočtu. Kuřákům roubíky do úst a jede se vesele dál, jako kdyby do lodi neteklo.

  OdpovědětSmazat
 7. Kuřáci ročně látají 30 miliard rozpočtového deficitu. Proč, protože jsou závislí, a kupovali by i za 200,- Kč za krabičku, i za 600,- Kč. Někteří si dokonce řeknou, že budou kouřit navzdory spotřební dani, ať je třeba 500%, pravda a láska přeci vítězí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 12:22
   Oprava ne 30, ale 68 a po zdražení o 10 mld víc.
   Kdyže už musíte do boje, tak buďte korektní. Navíc vás potěším, že kuřáci umírají předčasně a tak se postarají, aby na váš důchod zbylo víc korunek. Asi porozumění a lásku od vás nezískám, ale lhát a krást se nemá...

   Smazat
  2. Máte pravdu, díky za opravu. Měl jsem představu kolem 55 miliard, nebyl jsem si jistý a hledal a našel https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2564182-vyber-spotrebni-dane-z-cigaret-klesa-popularni-zacal-byt-zahrivany-tabak-nezdaneny jenže je to za pololetí.

   Smazat
 8. Boháči bohatnout a chudí chudnou.
  Tisice firem daní v daňových rájích,banky neplatí daně,neplatí ani daň z dividend,mobilní operátoři platí mizivou daň.Pak jsou tu firmy,které mají daňové prázdniny,takže si Schillerová dovolí jen na občany,které nemá kdo chránit.Proto také rostou ceny,potravin,léků,náh.díly,stavební materiál,aby nějaké DPH vzrostlo.

  OdpovědětSmazat
 9. Zdanil bych spotřební dani antihistaminika, bez těch alergici také nemohou existovat. To je další komodita, u které je poptávka vůči spotřební dani inertní. Co vy na to? Alergici jsou další daňový zlatý důl.

  OdpovědětSmazat
 10. Cigarety, alkohol a drogy bych vůbec nedanil a spíše dotoval. Vyřeší se tak nárůst pitomců a důchodový systém. Daně je potřeba zvýšit na příjmy těm co mají dost peněz i na cigarety, alkohol a drogy za každou cenu a nepotřebují pašeráky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Tabák by měl být zdarma, posílí se tím Darwinův přirozený výběr. Hlupáci si prohulí plíce a zdechnou, zdraví jedinci přežijí.

   Smazat
  2. Neopomíjejte osvobodit od daní (p)otraviny. Nadměrné žraní vepřového, a hlavně také dalších, salmoneou a jinými pochutinami obohacených lahůdek, zbaví vás všech problémů. Světu zdravé jedince, potvrdí vám v klinice.

   Smazat
  3. Spotřební daň na vepřové bych zavedl společně s právem Šaria.

   Smazat
 11. Cílovou volební skupinou soudruha Davida jsou evidentně vyhulenci a ožralové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyhulenci a ožralové znamenají v součtu 70% volební potenciál. Nepodceňovat. Zdraví a střízliví jedinci jako Vy jsou minorita, která vděčí za vliv snížené rozlišovací schopnosti ožralé většiny.

   Smazat
  2. 13:55 Cílovou skupinou komentářů svazáka 13:55, jsou jedinci, kteří mají jiné chyby, než má on sám. A pokud si o sobě myslí, že on žádné chyby nemá, pak se staví do role poloboha. To by ale byla nejen troufalost, ale usvědčoval by tak sám sebe z lhavosti. A lepší je, mít černé plíce, než černou duši.

   Smazat
  3. 14:17 Snad byste se pro pravdu nezlobil?

   Smazat
  4. 13:55 Svazáku, pozitivní je, že nejste voličem pirátů, kteří preferují hulení trávy.

   Smazat
  5. 14:37 Asi proto, že není návykové.

   Smazat
  6. 14:29 Pan David má dobré argumenty, a tvrzení 13:55 neobsahuje argumenty, ale pouze zlé nařčení. Zlobí se tedy on.

   Smazat
  7. Nejspíš je to člen Rychlých Šípů, dle cílové skupiny nepřátel.

   Smazat
  8. https://www.youtube.com/watch?v=qQq-HSwaWQ0

   Smazat
  9. 14:43 To asi není, zřejmě to bude slabota, když od něj takto postižení zhusta přecházejí rovnou na tvrdé drogy.

   Smazat
  10. Ad 14:01, inspiroval jste mne, jak to, že nemáme politickou stranu kuřáků. Kubera se fláká u ODS. Podpora prezidenta je jasná. Jsem kuřák, nekouřící na ulici a separe v hospodě u piva bych uvítal. Je tu mnoho stran, které zastupují utačované menšiny možná jsme právě takovou utlačovanou menšinou.

   Smazat
  11. Mýtus policejního státu. Pohádka pro ospravedlnění prohibice přírodního léčiva. Marihuana je démonizovaná, to je to správné slovo, a hysterie stoupá. Hlavně těch, kteří potřebují někoho, koho by mohli za něco buzerovat a omezovat v jeho osobní svobodě.

   Smazat
  12. Že "tráva" není návyková říkají ti, kteří ji hulí. Ti, kteří ji hulit přestali, říkají, že návyková je.

   Smazat
  13. Ani ho..., trávu jsem kouřil a návyková není. Mám strašně slabou vůli, kdyby návyková byla, kouřil bych dál.

   Smazat
  14. Tráva podobně jako alkohol je nebezpečná pro nervovou soustavu. To je vědecký několikrát ověřený poznatek.

   Smazat
  15. Potřebujete jointa. To je vše.

   Smazat
  16. 15:03 Pravidelné kouření čehokoliv, stejně, jako pravidelné pití alkoholu, návykové je. Musel jste chtít přestat, a mít silnou vůli, jinak byste se toho sám těžko zbavoval.

   Smazat
  17. Vlastně jste na to káp, boj proti marihuaně je potlačovaná touha po šluku. Co by na to řekl pan Freud? Myslím, že by tiše přitakal.

   Smazat
  18. 15:20 Asi nerozumíte česky, když Vám říkám, že marihuana návyková není. Je návyková asi jako cukr. To by tak nějak mohlo odpovídat. Jestli jste na sladké, tak se bez ní neobejdete. Druhý den si však kávu už neosladíte, a vůbec Vám to nepřijde divné. Už si rozumíme, anebo se budete pokoušet o něco dalšího?

   Smazat
  19. 15:40 Vaše obhajoba trávy je urputná, ale subjektivní, a přesvědčivá pouze pro vás. Můžete pravidelně hulit třeba seno, ale stane se z toho návyk, který je vždy spojený i s rituálem. Nejen návykové látky, obsažené v kuřivu, ale ani rituálu se nikdo nezbaví bez abstinenčních příznaků, které musí překonávat. O nic dalšího se pokoušet nebudu, ale na vaše další, zbytečné pokusy, už taky reagovat nebudu.

   Smazat
  20. Obrana musí být silnější než útok, aby byla účinná. Tvrdíte tu nepravdy, které uvádím na pravou míru. Potřebujete jointa, už jsem to psal. Možná i ledovou sprchu a třít se froté ručníkem.

   Smazat
  21. Nejsem žádný fanatik, který by někde postával s transparenty za legalizaci, názor mám však takový, že by se marihuana legalizovat měla, podobně jako v Holandsku, Kanadě, a některých státech USA. Jsme tu zajatci vlastního zařízení "prisoners of our own device", a nějakou dobu potrvá, než dojde ke změně společenského paradigmatu (skloňuje se??) ... není odpovědnosti bez svobody. A tráva je mnohem méně nebezpečná než alkohol, jenže to jsou už jen dokola omílané fráze, hlavní je podívat se do zrcadla a říct si, mám právo zakazovat někomu, aby ji kouřil? Společnost je ve stavu davové psychózy proti legální marihuaně, je to "společný nepřítel" typu Emmanuela Goldensteina v 1984.

   Smazat
 12. 14:58 Snížení spotřební daně na tabákové výrobky, a jste ve sněmovně. Budou vás nazývat populisty, a vy jim ukážete prostředníček a ukazováček, a mezi nimi cigaretu.

  OdpovědětSmazat
 13. Navrhuji zákon, že alkohol je nebezpečný pro Indiány.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.