Reklama

středa 10. dubna 2019

Po třiceti letech: Co jsme měli a co jsme neměli za socialismu?

I v Bulharsku byl pád starého režimu spojen s velkými nadějemi
Christo Prodanov
10. 4. 2019  Zemja, překlad Outsidermedia (Irena)
Osm věcí, které získalo, a osm věcí, které ztratilo Bulharsko za 30 let „budování kapitalismu“. Podobnost s ČR je jistě jen čistě náhodná.

(Ještě dnes bude následovat české pokračování)


Od 10. listopadu roku 1989 uběhlo skoro nepozorovaně téměř třicet let. Tento rok bude jubilejní, a tak se teď hodně začalo mluvit o tom, co dnes u nás v Bulharsku za kapitalismu máme a co nemáme v porovnání se socialismem. Vždyť proto před třiceti lety tisíce lidí skákali: „Kdo neskáče, je rudý!“, vyřvávali po náměstích a zpívali, jak teď přišla jejich doba a jak jim těch 45 let stačilo, že socialismus znamenal jen „komunismus“ a „totalitarismus“ a jak teď nastoupí ta světlá „otevřená společnost“, protože kapitalismus znamená „demokracii, volnost a práva a svobody“. Ten jimi nazývaný „komunismus“ byl prohlášen za univerzální zlo, přinášející lidské civilizaci jen neštěstí už od úsvitu její existence, přestože se tedy v posledních letech v prohlášeních našich dnešních pravičáků a liberálů začal dělit o první místo v lize zloduchů s Ruskem a Putinem. Ale to jen proto, že podle našich antikomunistických „demokratů“ a euroatlantiků je ten Putin vlastně „komunista“.

V tomto kontextu jsem se zamyslel nad tím, co jsme vlastně neměli v dobách socialismu a máme to dnes v podmínkách kapitalismu.

První věc, kterou máme, je jeden dlouhý seznam: narkomanie, prostituce, marginalizace, mravní úpadek, zločinnost, vraždy, loupeže, korupce, gorily, kriminálníci, hlad, masová emigrace, škodlivé potraviny, alkoholismus a stres, což za posledních třicet let vedlo k vymizení téměř dvou miliónů lidí z Bulharska. Náš stát demograficky kolabuje a výhledy jsou takové, že pokud se tato tendence nezmění, je možné, že se za několik desetiletí státotvorný národ bulharské národnosti stane menšinou a křesťanství okrajovým náboženstvím a bude nahrazen směskou Turků, Romů a migrantů z Blízkého východu a severní Afriky. Paradoxem tedy je, že za toho „despotického“ socialismu, za kterého byli lidé strkáni do vězení a zabíjeni co hrdlo ráčí a děti pojídány jak v perníkové chaloupce, se v Bulharsku zvýšil počet obyvatel ze 7 na 9 miliónů, a za toho skvělého nevinně se tvářícího kapitalismu tento počet klesl pod 7 miliónů za necelých třicet let.
Druhá věc, kterou máme v podmínkách restaurovaného kapitalismu a neměli jsme ji za socialismu, jsou zkorumpovaní politici a oligarchové, kteří nás udržují na nízkých mzdách, zatímco ročně bulharský národ okradou o miliardy leva, jež společně s ušlým ziskem v důsledku korupce, monopolů, kartelů, veřejných zakázek apod. znamenají ztrátu přinejmenším několik stovek miliard za celé to přechodné období. Jen si například vzpomeňte, jak byl státní majetek v ceně stovek miliard vytvořený rukama všech Bulharů a všem také náležející rozkraden po jednom dolaru za kus. Toto období bulharských dějin je známo pod pojmem „zločinná privatizace“, přesto tito kriminálníci dodnes zaujímají vysoké prestižní funkce s vysokými odměnami náležejícími jim za rozkradení Bulharska.
Třetí věc, kterou máme v podmínkách kapitalismu a neměli jsme ji za socialismu, jsou monopolisté. Měli jsme tehdy jeden státní monopol, který byl v podstatě společenským monopolem ve prospěch celé společnosti. Dnes máme společnosti distribuující nám energie, vodu, teplo, palivo a vůbec všechno, na co si jen vzpomenete, které nás oškubávají tak, že platíme v desetinásobcích víc v porovnání se socialismem a svůj zisk potom vyvážejí. To samé se dá říci o velkých západních obchodních řetězcích, které nám prodávají v porovnání se Západem méně kvalitní zboží, likvidují naše bulharské výrobce, a potom své zisky zase vyvážejí do zahraničí. Každé leva utracené v těchto řetězcích nebo zaplacené těm „distributorským společnostem“ je navždy a nenávratně pro Bulharsko ztraceno. A jedná se o miliardy leva ročně.
Čtvrtou věc, kterou jsme neměli za socialismu, ale máme ji v podmínkách restaurovaného kapitalismu, si spojuji s příkazy nového „velkého bratra“ naší kompradorské politické třídy. Šlo o více jak miliardy, které byl Bulhar, jenž tře bídu s nouzí, sám nucený počítat každý den i poslední stotinku ve své kapse, takto přinucen vyhodit za americké tepelné elektrárny, koncese na zlato, bezúčelné konfrontace s Ruskem a sankce, zastavené energetické projekty, bezplatné vojenské základny, za nákup F-16 a kdoví co ještě. To proto jsou mimochodem USA tak bohaté, že tak drze okrádají zbytek světa prostřednictvím neokoloniálních elit, které si samy dosadí. Jen si připomeňme, jak Trump napřed žádal Mexičany, aby zaplatili 5 miliard a postavili mezi sebou a USA zeď, ti se tomu však vzepřeli. Ať jen zkusí říci si o ně našim úředníkům a uvidí, jak čile nám je vytáhnou z kapes, aby nám obratem udělali kázání, jak pro nás na nic peníze nejsou.
Pátou věcí, kterou jsme neměli za socialismu, ale máme za kapitalismu, je zločinný stát. Stát, který prostřednictvím nepřímých daní okrádá chudáky, zatímco bohatým ukládá nanicovaté nebo dokonce žádné daně. Stát, ve kterém je prokuratura natolik pokrytecky zločinecká, že je schopná obvinit jednoho z opozičníků, že zveřejnil údaje o korupci. Stát, který je schopen ukrást 1,4 miliard leva ze zdravotního systému a aktivně napomáhat při kradení ani nevím kolika miliard z Korporátní obchodní banky. Stát, který likviduje zvířata, živobytí i životy lidí. Stát, ve kterém člověka nevyléčí ani nepochovají, pokud za to nezaplatí.
Šestou věcí, kterou máme v podmínkách restaurovaného kapitalismu, je ta pro celé jedno pokolení Bulharů vysněná Evropská unie, která se také především stará o to, jak nás co nejlépe okrádat, jak nás udržovat v poslušnosti a naše elity korumpované. Abych pravdu řekl, nevím, kolik přesně dostáváme z eurofondů, ale to stejně nemá žádný velký význam, neboť je to beztak z větší části rozkrádáno. Zato ale vím, že Evropské unii vůbec neplatíme málo formou různých vymyšlených pokut za to, co údajně bylo i nebylo, formou příspěvků do evropského rozpočtu, za uzavírání našich jaderných bloků v elektrárně Kozloduj, za politické a ekonomické zákonodárství absolutně nevhodné pro bulharské podmínky, za předsedání, kvóty, idiotsky rozdělované subvence a vůbec za všechno, co si jen v Bruselu a Berlíně dokážou vyvzpomenout. Jen prostřednictvím toho lidského kapitálu, o který nás připravilo, z nás to evropské kapitalistické centrum vysálo desetkrát víc prostředků, než jsme dostali zpět z eurofondů. Ale ani to mu nestačí, takže se teď snaží zlikvidovat nám celé jedno státní odvětví, to dopravní, aby tak obohatilo své oligarchy.
Sedmou věcí, kterou jsme za podmínek restaurovaného kapitalismu získali a neměli jsme ji za socialismu, jsou sorosoidní, americké, turecké, islámské a mnohé další fundace financované z vnějšku a sledující vnější zájmy zhoubné pro Bulharsko. Díky jejich ideologickým manipulacím je teď velká část bulharské společnosti naočkována neoliberalismem a zbytek tak upadnul na duchu, že to totálně zlikvidovalo subjektivní faktor tak důležitý pro rozvoj každého státu. Vzdělání, zdravotní péče, kultura, umění, morálka ani věda nejsou kontrolovány státem, jako tomu bylo za socialismu, ale propagandisticko-ideologickými strukturami sítě tvořené neziskovkami a hromadnými sdělovacími prostředky obsluhujícími cizí zájmy.
Osmou a velice důležitou věcí, kterou jsme neměli za socialismu a máme ji v podmínkách restaurovaného kapitalismu, je NATO. Společně s NATO jsme získali i americké vojenské základny umístěné u nás, byla zlikvidována naše vlastní armáda a stali jsme se přífrontovým státem, vedeme hybridní války a někteří z politiků by nás rádi poslali válčit s Ruskem. Společně s NATO máme i migranty, teroristy, kontingenty, padlé bulharské vojáky v zahraničí, kteří zemřeli při hájení cizích zájmů. Ukazuje se, že socialismus zajistil půlstoletý mír na planetě, kterou kapitalismus jen za několik desetiletí stihnul přeměnit v jeden vřící kotel. No a my Bulhaři se máme stát potravou pro děla, to přece proto z nás udělali ten přífrontový stát.

Ovšem bylo by nespravedlivé a ještě více nekorektní, kdybych poukazoval pouze na to, co jsme za socialismu neměli a dnes máme. Musím stejně tak vyjmenovat to, co jsme měli za socialismu a dnes nemáme.

První věc, kterou jsme měli za socialismu a dnes nemáme, je zemědělství. Napřed jsme se rozhodli, že ho rozkouskujeme na malé dílečky, které si zase rozebereme, a tak bylo zlikvidováno prostřednictvím „likvidačních rad“, čímž jsme poslali milióny lidí na ulici a spustili procesy jeho marginalizace. A na začátku nového století jsme se rozhodli, že ho zase soustředíme do rukou několika desítek oligarchů, kteří na tom vydělávají miliardy díky subvencím a nicnedělání, zatímco formou renty vyplácejí vlastníkům pozemků mizerné stotinky. Na pěstování zeleniny jsme zcela rezignovali, protože tam jsou podmínky takové, že oligarchizace tohoto odvětví je daleko těžší proces.
Druhou věcí, kterou jsme měli v podmínkách socialismu a nemáme za kapitalismu, je průmysl. Všechno bylo rozkradeno, zlikvidováno, rozloženo, srovnáno se zemí. Z průmyslového státu se Bulharsko změnilo v surovinový přívěšek pro bohaté západní ekonomiky, které nás okrádají prostřednictvím moderních forem neokolonialismu – prostřednictvím nízko placené pracovní síly a minimálních daní, díky likvidaci všeho, co by jim mohlo konkurovat i díky tisícům vědců, lékařů, inženýrů a dalších odborníků, o které nás připravili.
Třetí věcí, kterou jsme měli v podmínkách socialismu a nemáme dnes, je armáda. Armáda, která představovala hrozbu pro Turecko i Řecko společně vzaté, ze které dnes zbyla ubohá hrstka nadšenců. Zlikvidovali jsme i naši armádu, aby nás mohlo ochraňovat NATO, abychom museli nakupovat zbraně od NATO, aby se z nás stali bezmocní a nesuverénní ubožáci v rukách nových páníčků.
Čtvrtou věcí, kterou jsme měli v podmínkách socialismu a nemáme za restaurovaného kapitalismu, je vzdělání. Dnešní vzdělávací systém plodí především negramotnost a podřadnost, a podřizuje se požadavkům různorodých cizorodých faktorů. Sám stát v té věci natolik rezignoval, že upřednostňuje platit soukromým školám, kde učí chlapce, že jsou dívkami místo toho, aby podporoval státní školy a upřednostňuje platit cizím fundacím, aby nám sepisovaly učebnice, místo toho, aby se o to postaral sám. Výsledkem je, že z Levského a Boteva jsou teroristé a z pětisetleté turecké poroby je „pokojné soužití“. A stejně jako jsme za tureckého otroctví platili „daň z krve“, tak i dnes okolo deseti procent ročně z těch nejlepších středoškoláků opouští náš stát a odchází do západních států, kde se učí, jak obsluhovat jejich ekonomiky a většina z nich tak zapomene na svůj původ i vlast.
Pátá věc, kterou jsme měli za socialismu a nemáme za kapitalismu, je zdravotní péče. Bezplatná zdravotní péče se proměnila v obchodní činnost. Dnes lidé v „evropském“ Bulharsku umírají, protože nemají peníze, protože zdraví není sociální službou, ale byznysem. Je to byznys, který proměnil lidský život v objekt, který se prodává a kupuje, nebo jak je dnes moderní říkat v „něco za něco“.
Šestá věc, kterou jsme měli za socialismu a nemáme dnes, je bezpečnost. Každý může být dnes kdykoliv okraden, zmlácen nebo zavražděn, vždyť noviny nás každodenně zavalují desítkami podobných případů. Samotná policie a prokuratura jsou do takového stupně prohnilé, že člověk dnes neví, zda ho jednou přímo od nich nečeká něco zlého. Lidé mají dveře uzamčeny na několik západů a milionáři žijí v oddělených čtvrtích velkých měst nebo v malých uzavřených městečkách izolovaně od všeho toho nebezpečí.
Sedmou věcí, kterou jsme měli za socialismu a nemáme v podmínkách restaurovaného kapitalismu je spravedlnost. Absence spravedlnosti je tím základním problémem bulharské společnosti. A nejde jen o absenci právní-justiční spravedlnosti, ale také té sociálně-ekonomické. Proto je právní spravedlnost pro chudáka jedna a pro bohaté oligarchy a korumpované politiky, kteří rozkradli to, co u nás bylo vybudováno za socialismu, a kteří stále ještě kradou plnými hrstmi, zcela jiná.
Osmou věcí, kterou jsme měli za socialismu, a kterou nemáme v podmínkách restaurovaného kapitalismu, je stát. Je až paradoxní, jak na jedné straně máme zločinný stát a na druhé vlastně žádný stát nemáme. No vlastně to zase tak moc paradoxní není. Vysvětlení spočívá v tom, že jde-li o něco zločinného, tak to stát bez problémů zrealizuje, a když jde o něco užitečného, tak na to rezignuje a začne nám vysvětlovat, že to nejde. Samozřejmě, že to nejde. Něco jiného je lidi okrádat a něco jiného řešit jejich problémy, jestliže jste delegovali všechny otázky spojené s trhem oligarchům, sorosoidním organizacím, Bruselu, Washingtonu a Ankaře. A jestliže nemáme suverénní stát s politiky, kteří třicet let salutují a slouží cizím zájmům, tak potom nemáme ani vlastní důstojnost a také žádnou budoucnost.

Zdroj: Zemja
Překlad: Irena
Zvýrayněno redakcí nové republiky

36 komentářů :

 1. Už se těším na to vřískání trolů, na ty nadávky a dehonestace autora, Bulharů, redakce NR. To bude přehlídka tuposti, přespojatosti, rasizmu a nácků. Už se těším na ty proamerické čípky a vyznavače zlatého telete, na tu smečku trollů a elfů, těch šiřitelů fake-news a nenávisti. Tak jen pojďte a přistupte blíž, stůl je připraven na hody!
  K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Urcite se ozve cikan ze Smichova ktery jako politicky trpitel a nynejsi messias vysvetli tem nekolika nadsencum jak kapitalismus je nejlepsi a jak si polepsil neb nemusi topit,neb tam ma teplo.Jako clanek perfektni vystihuje presne podstatu veci bohuzel nepoukazuje kam se opet presunuly penize a do cich kapes ,neb kazdy je dnes zdesen slovem holokaustniku "antisemitismus.Za tim slovem oni zlocinci schovavaj svoje zlociny vseho druhu a zastrasuji lidi aby snad si neuvedomili kdo ze je ta ta pijavice na telech narodu

   Smazat
  2. Antisemito 18:09 - nikde nenajdeš ke svému ubohému tvrzení důkaz! Nadnárodní korporace nefungují na základě nějaké rasy ale zisku a po mamonu se ženou psychopati bez ohledu na rasu, barvu pleti nebo místo narození. Antisemitismem jen problém zatemňuješ a odvádíš pozornost od správného řešení!

   Smazat
  3. Holý prdele, co byste asi měli jinýho, rudoši, holý prdele, jaký máte do dneška! V Únoru 1948 byl KSČ, vedoucí silou zbabělého, lenivého, kolaborantského a závistivého lumpenproletariátu, (s podporou tří oportunistických stran „národní fronty“ a huhňavého křiváčka Beneše) po pečlivě převzatém vzoru dvou sousedních velkých totalit (Hitlerovy a Stalinovy), uloupen skutečným pracujícím a zákonným vlastníkům majetek za BILIONY, avšak „revoluční" (neústavní) cestou a zaveden feudalizmus dědičných Kádrových Soudruhů Československých = KSČ (bez několika rudých „sionistů“- tehdy preventivně ožraleckým buranem Gottwaldem popravených). Lůza spolu s disciplinovanými vyvlastněnci, ožebračenými měnovou reformou 1:50 na spořitelních vkladech, dostávala pravidelné záchovné dávky, mávátka a pracovní umístěnky, dokud zásoba naloupeného vystačila. Předúnoroví odborníci směli (tiše a pokorně) režimu až do svého vymření sloužit a udržovat zbytky solidní předválečné „kapitalistické“ morálky (dnes klamně připisované komunistům). Až zásoby naloupeného došly, nebylo co a kam exportovat a „reálný socializmus s vyčuranou tváří“ se zhroutil jako prohnilá kadibudka, tak si to nedočkaví a tuzexem nadržení soudruzi a jejich „prognostičtí“ superagenti KGB „oposmluvně demokraticky zlegalizovali a zprivatizovali“ pomocí jednorázové, účelové a umělé „Strany Klausova Modrého Ptáka“ a „Zemanova Oranžového Levého Padělku“ (na Slovensku HZDS, KDH a SMER). Přemnožené „lůze“ (tj. „revolučním kleptopracujícím“) rozdali „za věrnost ČSSR“ kuponové knížky, neradi vrátili část zničeného majetku několika přeživším restituentům (včetně oportunistického, teatrálního "mouřenína" a „disidenta“ Havla). Disident = odpadlík, který směřuje ke korytu zkratkou mimo stávající systém. Šťastně se zbavili "neužitečného idiota" Dubčeka a každý solventní daňový plátce i nesolventní volič je jim dobrý v jejich absurdní oposmluvní frašce: „Každý chvilku krade pilku“, trvající až do té doby, než ruský protektor převezme českou smrdutou zamořenou kotlinu do své gubernátorské a investorské správy, lenivé příživnické čecháčky přesune za Ural, jako nárazník ke komunistické Číně a nahradí je Novými Rusy, nebo ruskými muslimy!

   Smazat
 2. Moc pěkný článek jak kdyby se psalo o ČR to samé přes kopírák.

  Slovenští youtubeři se zapojili do politické kampaně a vystupují za menšiny a migranty:

  https://cz.sputniknews.com/videoklub/201904099596699-youtuberi-slovensko-evropa-migrant-mensina-video/

  OdpovědětSmazat
 3. Ono je to stejné u nás, v Bulharsku (jak patrno), na Slovensku, v Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Gruzii, Estonsku. O Ukrajině ani nemluvím, ta je příšerným příkladem zničení země. V Polsku se snaží proti tomu trochu jít, ale protože jsou stiženi těžkou rusofobií, tak to dělají blbě.

  Snad Maďaři, ale o nich toho moc nevíme. Takže tak.

  OdpovědětSmazat
 4. Lépe by to člověk nenapsal.

  OdpovědětSmazat
 5. A tímto barevným počinem, jste se před diskutujícím publikem usvědčil. Radosta jste vy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Redakce není žádný provokující troll. Zdůraznil jsem to, co považuji za podstatné.

   Smazat
 6. Super , super , super ! Stejně jako o Bulharsku to platí i o téhle kolonii zvané Dokradestán ! Přestaňme živit západní diktátory , parazity a vrahy !

  OdpovědětSmazat
 7. Shrnutí pěkné, až člověka mrazí. Napadá mě, jak je možné, že se lidé nechali a nechají tak lehounce vodit jen s použitím nic neříkajících frází. Pokud systém dosáhne stavu, kdy Ti nejbohatší jsou schopni svými penězi ovlivňovat politiku, pak většině moc možností nezbývá.
  Čím dál častěji slyšíme od politiků, jak se máme dobře, nejlépe v historii. Ještě jsem neslyšel popsat účet, kolik ten stav stál, stojí a bude stát nejen nás, ale i naše potomky.
  Udělat rovnici prodaný majetek (v reálných cenách) + každoroční rozpočty + státní dluh a udělat součet za třicet let. Pokud se stát opravdu stane institucí bez výrobních prostředků, pouze správním orgánem ... jeho moc je mizivá.
  Rád poslouchám experty fundovaně hovořící o volném trhu a tak trochu opomíjející, když už nic jiného, bezpečnostní aspekty. Potravinová soběstačnost, státní distribuce energií a rozumná energetická politika (energie jsou rovněž strategickou surovinou) atd. každý může doplnit dle svého uvážení.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 8. :-D
  Upocený, rudý soudruhu Dvořáku,
  ty ještě někdy něco žvaň o tom, že opravdu nejsi komouš, že fakt nepropaguješ a nevelebíš minulý totalitní režim.
  Ty ještě někdy žvaň o tom, že jsi spolu s tvým kumpánem Davidem velký demokrat.
  Vaše žvásty o demokracii jsou jen zástěrkou vaší touhy po znovunastolení totalitního režimu. Takového jaký zde nebo v Bulharsku byl před rokem 1989, který neustále vychvalujete. A takového jaký je dnes na Kubě, v KLDR... Čím větší bída a čím větší diktatura, tím větší má váš obdiv.
  Vy ještě něco žvaňte jací jste "vlastenci" když obdivujete vlastizrádné, nesvobodné režimy.
  Každý dobře vidí jak by vypadala ta vaše slavná Nová republika, kdyby se ji, nedej bože, podařilo zrealizovat.
  Naštěstí, nemáte žádnou šanci. Ani v Bulharsku.

  PS, Poslední volby v Bulharsku vyhrála strana Občané za evropský rozvoj Bulharska se ziskem třetiny všech hlasů. Tady je jasně vidět co Bulhaři chtějí a co si myslí o žvástech v článku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi hlupák, jehož duševní vývoj se zastavil v dětství u pohádek o komunistické totalitě.
   Nemůžeš mít proto ani žádnou důstojnost dospělého člověka ani budoucnost moudrého stáří.
   Pořád z tebe bude hloupý a drzý pubertální zmetek.

   Smazat
  2. Pepku A10:34. 10:53, Ty schizofrénný tupoň, tak ako je to s s upoceným súdruhu Dvořákom, je to Radosta, alebo "len prokomunistický žvanil"? Ale nech, ak je tam v Bulharsku taký ráj a svidomije Bulgary, odsťahuj sa tam:-). M.p.U.

   Smazat
  3. 11.18
   Odpověď na příčinu tvých bludů falešné reality v které jsi zamrzl s mnoha svými soukmenovci před 30 lety a setrváváte v ní dodnes v důsledku svojí duševní zaostalosti jsem napsal v 11.03.

   Smazat
  4. Ad 10.53 -
   Pomíjím vaši nevychovanost, nadávky a celkovou pitomost. Píši pro ostatní diskutéry, ne pro vás. Vy mi tu posloužíte pouze jako modelový případ:

   Nejsem komunista ani přítel totality. Považuji se za bytostného demokrata, což zároveň neznamená, že jsem hluchý a slepý a že si nechám od „autorit“ něco nakukat. Nebyl jsem takový před převratem, nejsem takový ani po něm. Mimochodem, od listopadu 1989 jsem v Československé televizi z pověření stávkového výboru a jako jeho člen vedl vysílání Občanského fóra. Kde jste byl tehdy vy?

   Jakési „nastolování“ nechci, nechci ani nástup nové totality, která už na nás cení zuby z USA a EU. Neobdivuji žádou diktaturu na světě a nenechám si líbit, aby nějaký idiot jako vy mi něco podobného podsouval!

   Za "vlastizradu" vy považujete jakýkoli kritický hlas člověka, který je nespokojený s dnešními poměry a který ví, jak má svět vypadat. Stejně to ví i bulharský autor článku Christo Prodanov i český autor dalšího článku Stanislav Bláha, který ho doplňuje. Jestliže vaší vlastí je pitomost a zabedněnost, pak ano, samostatné myšlení je pro vás samozřejmě vlastizradou.

   Nechci-li, aby moje země byla vysávanou kolonií, neznamená to, vy jeden hlupáku, že chci zavést totalitní praktiky. Jasné, nebo pro vás duševně retardovaného to mám napsat ještě jinak?

   Nechci, aby volby u nás nebo třeba v Bulharsku a jinde jakkoli ovlivňovali majitelé médií či banda rádobynovinářů, kteří ukradli veřejnoprávní média a manipulují politikou. To považuji za nedemokratické a opakem tohoto stavu není totalita. Ale to vy ve své totální zaslepenosti asi nepochopíte.

   Budete-li nadále napadat redakci, podsouvat nám, různé fantaskní záměry a nesmyslné cíle, budete-li i nadále vulgární a hrubý, budu váz z diskuzí bez milosti vymazávat, kde na vás narazím. Vy nediskutujete, vy sprostě a bezdůvodně napadáte.

   Smazat
  5. Pane Dvořáku s tímhle člověkem se nedá diskutovat on nenávidí svoje spoluobčany jak celá kavárnická holota. Lepší bude když ho hned smažete ty jeho kydy se nedají číst.

   Smazat
  6. 12:21 Rudohnědej zmrd lŽIDvořák je známým čichačem prdů téhle židočekistické poloopice! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   a omámen jimi poté usiluje mermomocí zabránit tomu, aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace jako v Chorvatsku, na Ukrajině a v Pobaltí! Trápí ho bejt součástí civilizovanýho světa, a touží i s námi zapadnout mezi tuhle smradlavou hordu odulých za bílýho dne křepčících podlidí v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Ale potáhne vodsud jen s hrstkou svých odulých kumpánů a to tak rychle, že se nestačí ani posrat strachem, až mu dám čuchnout k této mé sukovici! - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   Smazat
 9. Ale jak se stalo, že se podařilo diktatuře světového kapitálu tak krásně nakompostovat země spojené kdysi do RVHP. Kdo se podívá objektivně do let po 2. světové válce, tak zjistí, jak katastrofální byl rozval těchto zemí, jak obtížně se z toho dostávaly, jak musely bojovat proti sankcím, embargům i čirým externím zlodějinám - a přesto nebyl v r. 1989 výsledek až tak špatný: především soběstačnost ve výživě obyvatelstva, lidé měli střechu nad hlavou, neměli starost o práci, nebyly nezaměstnaní a bezdomovci, děti měly jesle, školky, školy a byly vzdělávány pro život a uplatnění v práci. Populace rostla, národy nevymíraly! Nebyl rasismus, nebÿly no go zóny - vybydlená sídliště, nebyli nepřízpůsobiví, lidé se museli živit prací, parasitismus, dnes tak obecný, neměl šance. Ano nebyly 2 miliony psů ve městských parcích, které tehdy patřily dětem a maminkám, jejich pískovištím, fotbalovým pláckům. Maminky se nemusely bát pustit děti ven z domu na ta hřišťátka... Bejvávalo, bejvávalo dobře, i když se "muži" nemohli předvádět svými "nadupanými" auty či jízdou na motorce po zadním kole na dálnici, nebyly ani automobilové honičky, jako na Divokém Západě. A že bylo méně banánů či pomerančů v létě. Ale když si vzpomenu, jaká bída byla za kapitalistické 1 republiky, kolik otec musel živit nezaměstnaných v rodině a banány a pomeranče nebyly ani v zimě ... Socík měl jednu velkou špatnost: do politického vedení se vetřelo stejně gaunerů, jako dnes do toho našeho vedení kapitalistického, což je považováno ovšem za přednost dneška. Prostě touha po moci, jejím udržení, ovládání druhých lidí, jejich sekýrovaní je vlastní určité skupině bezcharakterních lidí a ti se proderou do vrcholů politiky vždy - za ČSR, za protektorátu Böhmen und Mähren, za diktatury "proletariátu" i dnes za diktatury kapitálu. Stále se mi do politických postav dříve a nyní promítá Emanuel Moravec a dokonce mám pocit, že těch Moravců proti těm Nemoravcům horempádem přibývá. Až si člověk klade otázku, co je lepší? Být slušný, ale chudobný, nebo bohatý, ale hulvát! A vypoadá to, že národ se dal zfanatizovat k tomu deruhému a tak byly vygumovány mravy - čím bohatší, čím mocnější, tím nemravnější!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V skratke sa to dá povedať: "Chceš sa mať ako prasa v žite? Buď sviňa!"

   Smazat
  2. Odpověď na otázku, proč se socialismus tak snadno rozsypal, nebyla zpracována ani těmi, kdo by na tom měl mít největší zájem - tj. komunistickou stranou. Jisté je, že mezi subjektivními podmínkami, které způsobily zvrat v rozvoji k pokrokovější a spravedlivější společnosti, je právě kádrová politika komunistické strany, její zaplevelení kariéristy a všehoschopnými šmejdy. To ale nestačí k objasnění objektivních příčin. Naprosto chybí analýza objektivních rozporů, jejichž neřešení způsobilo, že proklamovaná vedoucí síla tehdejší společnosti - dělníci - zůstala zcela lhostejná k faktu, že jí byla uloupena jak veškerá celoživotní práce. tak její politická moc. L.Z.

   Smazat
  3. Je to tím, že lidem v celku bylo dobře a nezvládly svuj vrozený sklon k parazitizmu. Nechápali že na tzv zapadě profitovaly z toho co ve světě nakradly za staletí.

   Smazat
  4. Většina lidí, na rozdíl od tebe, chytráku, nemá "vrozený sklon k parazitizmu". To, že sami čeští komunisté nebyli schopni a ochotni se zabývat svou vlastní prohrou o něčem hovoří. Přinejmenším o tom, že to nejsou žádní komunisti.

   Smazat
 10. Velice podnětný článek, který hovoří jasně, jak jsme v roce 1989 "vylili" s vaničkou i dítě!!! Teď je otázkou , jak věci napravit a zdali půjdou napravit a jaká je vůbec ochota elit na "nápravě" společnosti pracovat! Ozývají se hlasy ,že je EU systémově nereformavatelná a útočné, zločinecké NATO je nutné zrušit a podnítit v Evropě úplně jinou bezpečnostní organizaci s Ruskem a dalšími státy Středního východu a Asie, protože jenom tak je možné zajistit klid a mír v Evropě! Jsme členy obou organizací, tak bych rád viděl od našich vládních činitelů nějaké konkrétní návrhy, jak zajistit vnitřní reorganizaci EU a NATO, protože ty už to potřebují jak prase drbání!!! Třeba taková drobnost!, zrušili jsme vnitřní hranice v EU, ale vnější hranice nejsou řádně zajištěny dosud!!! A kecy , že to nejde, to může vykřikovat jenom stále opilý Juncker!!! Zkuste se z moře nekontrolovaně vylodit na území USA a uvidíte názorně, co se vám stane, když to přežijete, tak několik měsíců v base je ten nejmenší trest!!! Na co máme a platíme si NATO a námořní síly NATO,aby dokázaly ochránit pobřeží EU? Odpovím si sám, na hov@no! Dokonce platíme dalšímu "kamarádovi" v NATO Turecku, výpalné, aby nám nepouštěl na území EU další ilegální migranty!!! To je "báječný" pakt NATO! Na hov@no a na nic!!! NATO dnes především slouží k odbytu USA zbraní, bez ohledu na kvalitu a cenu!!! Bezobsažná a dogmatická propaganda proti Rusku je vrcholem neschopnosti NATO! USA se za posledních cca 30 let staly agresivní,předluženou a prolhanou zemí a NATO "upadlo" na pomyslné dno a tato tvrzení lze snadno doložit!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napravit to bez obrovských obětí to nepůjde a není ani těch co by to dokázaly udělat. Lidé jsou to co se přírodě nepovedlo.

   Smazat
 11. Teď už máme, co jsme chtěli.....

  OdpovědětSmazat
 12. Pěkný článek. Bohužel ČR jako přes kopírák jen s tím, že u nás díky migraci z Ukrajiny, Slovenska, pobaltí a i toho Bulharska lidí pomalu přibývá. Původních Čechů asi také ubývá. Každopádně smutná bilance a smutná ukázka jedné ztracené generace. Podle některých diskusních příspěvků a nejen na těchto stránkách bohužel asi nejedné. To si ti mladší uvědomí později a pro ně pozdě. Zdaleka nesdílím optimismus některých, že se s tímto stavem, kdy se máme údajně "nejlépe" a máme držet hubu dá reálně něco udělat. Změna není možná ani v jediné Evropské zemi ani USA. Samozvané elity to nepřipustí. Příkladem je brexit nebrexit a například i restaurování sorošovců pomocí hezkých tvářiček a simpatických úsměvů prázdných lidí jako na Slovensku nebo ve Francii. To jediné nám ještě chybí, ale pravděpodobně nemine. A to jak v Bulharsku tak u nás. Stav se změní až s kolapsem hospodářského systému nebo až bude zruinovanost kdysi svébytných státních útvarů tak zjevná, že už ji nepůjde nijak okecat. Tento stav bude gradovat s rostoucí populací dovezenou naprosto účelově z Afriky a Arábie. Obávám se a myslím, že nejsem jediný, že to vše skončí hospodářským úpadkem srovnatelným s 30. lety minulého století a následnými občanskými, náboženskými a etnickými válkami v celé Evropě. Možná i světovou válkou. Což je pravděpodobně něčí evidentní cíl. Zatím mám pocit, že nás k tomu elity vehementně vedou a dělají pro tento průšvih vše možné a i nemožné. Neni pravděpodobné, že by to konali z úplné pitomosti. Například činnost Makrely v Německu je vyloženě skázonosná a musí být vědomá. Totéž krvavý diktátor Makaron ve Francii. Je dost nepředstavitelné, proč to dělají, protože opak jejich činnosti by posouval celé lidstvo kupředu k skutečně skvělým zítřkům. Místo toho ztrácíme všichni možnosti pozitivního vývoje a rozvoje civilizace. A to nejen Evropa, ale i ta Afrika, USA, Latinská Amerika i Rusko. Mrháme zdroji a propadáme se zpět do středověku ač máme techniku a zatím i možnosti 21. století.

  OdpovědětSmazat
 13. Opravdu, jako přes kopírák a stejné je to zřejmě i v ostatních zemích bývalé socialistické soustavy. Ale to je jistojistě jen náhoda, stejně jako byl náhodou stejný průběh převratů. To ví každý uhrovatý fanda Jandových Evropských hodnot a sveřepý bojovník proti "fake-news".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 17:21

   Kdybyste jen tušil, Jandovo dildo, jaké karty se tenkrát hrály a KDO je rozdával, vy "lide".

   Smazat
 14. Priatelia! Čo ste chceli, to máme. Máte mandarínky a banány po celý rok? Máte. Môžete cestovať na Nový Zéland? Môžete. A to, že nemáte dosť lekárov, máte upadajúce zdravotníctvo, máte druhoradé potraviny, žobrácke mzdy, dôchodky, že každého z vás elektronicky sledujú, že sa nedovoláte spravodlivosti, že vás okrádajú na každom kroku, je proti tomu úplná maličkosť. Zaštrngajte si kĺúčmi od radosti.

  OdpovědětSmazat
 15. Kapitalismus je jedna velka zlodejna zastirana tzv demokracii.Jen idioti a ruzni cikani si lebedi ,ale neuvedomujji si ze stat za socialismu vybral dal do statu zpet a proto nebyla dan na vsechno co si dnes kupujete bylo zdarma zdravotnictvi stavelo se a ve velkem a je treba si uvedomit ze za 1948 se zacinalo od piky .Takze co dal rezim komunistu lidem a co dal system "mudrcu Zeman-Klaus" lidem . Mame pany domaci lidi bydleji kde co ajdou levnejsiho jako nikdy nebydleli pense mizive platy zebracke .A opet majetek v rukou tech kteri to ranuji dnes po celem svete tj zida

  OdpovědětSmazat
 16. Bulhaři mohli mít miliardy Eur z tranzitu plynu do střední a jižní Evropy. Američani jim to zakázali a peníze budou mít jejich úhlavní nepřátelé, Turci a Amici se radostí popadají za pupky jak ty Bulhary napálili. Ten kdo poslouchá rady Američanů doplatí na to ve svůj neprospěch. Němci se s plynovodem taky nedali odradit od miliard zisků ročně.

  OdpovědětSmazat
 17. Ano, je to naprostá čistá pravda. Není třeba dodávat vůbec nic. Je to jedna velká zlodějna a podvod na lidech a národech. Zůstalo nám jen si zacikat klíčemi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.