Reklama

pátek 26. dubna 2019

Pokrok musí bejt, i kdyby na chleba nebylo

Aleš Macháček
25.4.2019   E-republika
Takže když víme, že risk je zisk, nechme tyče kopulovat. Stačí být jen na jiném místě, protože zisk je jinde než risk. Za sebe jen doufám, že jsem na té správné straně.


Když si monarchové vzájemně vypomáhali princátky a princezničkami, aby kopulací mezi rody a případně vzniklými dětmi udrželi jakoužtakouž soudržnost v boji s ostatními, brali to lidi jako normál a ke každé takové juchanici přistupovali s radostí. Samozřejmě vznikaly pohádky o tom, jak Honza ke štěstí přišel a jak si s ním princeznička libovala. To ale byly pohádky a jestli spolu žili šťastně až do smrti, není vskutku historicky doloženo. Pak šel feudál na smetiště dějin a v Evropě se lidé začali dívat na dohodnutá manželství trochu skrze prsty. Samozřejmě v daleké cizině, tam to vede k degeneraci, to se třeba v Anglii stát nemůže. Tam je zvykem si vybírat aspoň za oceánem.

Před vědeckým rozmachem lékařství a poznání AIDS jsme měli pokrevní bratrství, kdy krvácení z hluboké rány na ruce bylo zastaveno pevným stiskem dvou protagonistů příběhů. Tedy někdy smyšlených protagonistů jako Vinnetou a Old Shatterhand, jindy skutečně žijících lidí. Pak ale přišly AIDS, kondomy a fajnové rukavice a řezání zbylo jen pro masochisty a vrahy.

Jak však říká titulek, pokrok nezastavíš. Nejnovější zprávy o kopulaci atomových tyčí z Ruska a z Ameriky v naší zastaralé jaderné elektrárně jsou znova nádherným příkladem odvážného pojmutí pospolitosti. Naplnily mne skutečně optimismem do budoucna. Před prvním zkušebním výbuchem A-bomby proběhly diskuze, jestli to sežere atmosféru, roztrhne Zemi, nebo to z ní udělá nové sluníčko. Ale pokrok ukázal škarohlídům, princům Kazisvětům, že bez rizika není zisku a být Kazisvětem se nevyplácí.

Teď jsou diskuze, jak se která tyč kroutí, a já pevně věřím, že nakonec za potlesku zúčastněných dáme všichni high five, či jak je se to americké plácání do dlaní jmenuje. Koneckonců není důvodu, proč by se tyče nekroutily stejně. Vždyť na Ukrajině to zkoušejí od Majdanu a v Černobylu se už staví sluneční elektrárna. U slunečních panelů řetězová reakce nehrozí, co tedy jiného se zamořeným územím.

Takže když víme, že risk je zisk, nechme tyče kopulovat. Stačí být jen na jiném místě, protože zisk je jinde než risk. Za sebe jen doufám, že jsem na té správné straně. Ono to chvíli trvá, než se to dostane přes oceán, jako z Fukušimy do USA, a mezitím můžete odjet. Tedy když jste na té správné straně a bude ještě kam.Více k tématu:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

10 komentářů :

 1. To je fajné. Emerické tyče dělaly problémy, tak se přešlo na Ruské. Ty taky sem tam haprovaly, tak dáme do reaktoru něco Emerických něco Ruských tyčí a vznikne kýžená spolupráce nepřátelských zemí, leč bohužel na zamoření této kotliny. A Rusko bude mít "nárazníkovou neprůchozí zónu", aby Němci nepokukovali směrem na východ. To by hlavou nevymyslel.
  Westinghouse krachuje, tak z nich nic nedostaneme a Rus se vymluví na Amíka a tak taky nic nedá. A my se tu budeme za pár let dohadovat, kdo to rozhodl a kdo to zavinil. Tak zjistit už jen jména, kdo se nakapsoval, aby jako první nařadě lopatou sypal písek do reaktoru a chytil první RTG dávku hned po obsluze elektrárny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nová generace atomových vědců degradovala a můžeme čekat český Černobyl-Temelín !!

   Smazat
 2. To, že někdo chce mermomocí nacpat americké tyče do reaktoru ruského, aby se předvedl, jak to rusům nandá, tak to je tedy kokotina.
  Ale proč bychom nebyli poslušnými odběrateli pitomostí z USA. Radši se mýlit s USA, než mít pravdu s Ruskem.
  Výborně! S chutí do toho. Třeba si ještě zahopsáme jako na okrajině.
  Jen s tím rozdílem, že nám již koláčky nikdo nedá. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. když můžem míchat ruský vrtulníky s americkejma
   proč né ty tyče, žé

   Smazat
  2. JJ, vezmeme rotor z toho amerického a připlácnem ho na ruský. To panečku poletí fíííííííí
   Musíme ale ponejprv vycvičit piloty ve speciálním výcvikovém středisku v USA. :-):-)
   A to bude ku.va drahé .....

   Smazat
 3. noviczech
  ...zajímavé, všichni víme, že je velké zlo na Zemi, víme, a dost z nás, i odkud toto zlo pochází. To je dnes bezesporu! Je to hlavně USA a jejich přisluhovači. I když USA jsou hlavně Židé utečení z Evropy před Hitlerem! Naše rodiče si toto vše před válkou zažili a je to o tom samém co tehdy ...peníze a majetek!!! No a k nim patří všichni Jidášové, zrádci, kolaboranti, lháři, podvodníci. Oni se naučili ze, ..je lepší okrást milióny o korunu, než jednoho o milión! A tuto politiku prosazují za pomoci svých Jidášů a kolaborantů! Kdo to zastaví, když oni v "médiích jsou ti svatí a čestní"?
  ...jsem sám zvědav, přeji hezký den!!!

  OdpovědětSmazat
 4. K tomu musí dát souhlas především ředitelka úřadu pro jadernou bezpečnost, ale ta se dala bohužel na politiku.....

  OdpovědětSmazat
 5. Výstižně napsané, risk je zisk, hlavně že dodavatel bude hodně daleko za mořem. Co záleží amíkům na pitomcích v Evropě, hlavně že se Westinghause napakuje. Je to tak prosté a srozumitelné ....Amerika na prvním místě.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi by bylo potřebné určit osoby, které za to mají zodpovědnost a aby případně nesly následky svých rozhodnutí, už i v Rusku Medvěděv začal něco podobného prohlašovat. Kdyby ti šmejdi měli hmotnou a právní odpovědnost, to by byla jiná písnička. Rudý dědeček

   Smazat
 6. Já vidím problém jinde. Otázka je, zda opravdu potřebujeme jaderné elektrárny, jestli je nebudeme budovat pro export energie za cenu našeho enormního zadlužení a rizika. Chápu, že budeme potřebovat náhradu za odepsané Dukovany, ale možná část by mohly nahradit přečerpávající vodní (pro náhradu špičkových spotřeb) a masivní rozšíření solárů, zejména ve městech, kde jsou nevyužité kilometry střech a kde by bylo možno zřídit i centrální sklady energie (prozatím na úrovni současných baterii). V každém případě pokládám za zločin zabírat pro soláry zemědělskou půdu. Výhledově musí stát podporovat produkci (i produkty) s nízkou spotřebou energie. Věřím, že ekonomická studie by byla na místě. V budoucnosti je nutné počítat s energetickou soběstačností.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.