Reklama

středa 10. dubna 2019

Poslední bitva o Libyi

Richard Galustian
10. 4. 2019  Global Research, překlad Messin
Haftarovy jednotky LNA oznámily, že převzaly kontrolu nad městem Gharyan, asi 50 km jižně od hlavního města Tripolisu.
Kdo do léta dokáže obsadit a udržet Tripolis, vyhrává první cenu. 

Tak to cítí mnoho lidí. Libye bude buďto stabilizovaná, nebo se naopak zhorší a sestoupí do ještě větších hrůz, což by mělo za následek novou fázi velmi intenzivních bojů a občanské války.


V tomto momentě není moc naděje a pocitu optimismu ohledně uzavření míru v Libyi mezi válčícími stranami.

Jedním z důvodů tohoto pesimismu je neúspěšná návštěva generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese (a jeho vyslance OSN pro Libyi Ghasana Salameho) v Tripolisu, která vyvrcholila ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Poté, co tam dorazili na rozhovory s OSN vybranou vládou GNA Fayeze Serraje… v očekávání naděje na národní konferenci o usmíření plánovanou na polovinu tohoto měsíce, byli zadrženi ochrankou.

Současně totiž polní maršál Chalífa Haftar nařídil Libyjské národní armádě (LNA) „postup“ na Tripolis.
Guterresovo rozloučení, když odcházel z Tripolisu, bylo dost skličující.

„Libyi opouštím s těžkým srdcem a hlubokým znepokojením. Stále doufám, že je možné se vyhnout krvavé konfrontaci v Tripolisu a okolí.“

Ačkoliv se „premiér“ Serraj a polní maršál Haftar setkali minulý měsíc v Abú Dhabí, aby diskutovali o možné dohodě o sdílení moci, bez ohledu na to ve středu večer vypukly boje Haftarovými silami a „militanty“ loajálními Serrajově vládě.

Ve čtvrtek ráno Haftarovy jednotky LNA oznámily, že převzaly kontrolu nad městem Gharyan, asi 50 km jižně od hlavního města Tripolisu.

Pan Guterres okamžitě začal volat po zastavení eskalace a znovu zopakoval svůj názor, že „vojenské řešení“ v osmém roce země neexistuje, což znamená pomalu hořící občanskou válku.

„Za těchto okolností žádná mezinárodní konference být nemůže,“ řekl novinářům v Tripolisu.

Zatímco ve večerním rozhovoru pro rozhlasovou stanici ve čtvrtek Haftar nařídil „vítězný pochod“ na Tripolis, aby „otřásl zemí pod nohama nespravedlivého bratra“ a dodal „Tripolis, my slyšíme vaše volání“, aby zakončil prohlášením, že „kdo vyvěsí bílou vlajku, bude v bezpečí“.

Tak to zrekapitulujme; dva hlavní soupeři moci jsou vláda Fayeze Serraje, zvaná GNA, mezinárodně uznaná a OSN vybraná, opakuji vybraná, nikoliv zvolená, která sídlí v Tripolisu a soupeřící vláda, sídlící na východě země v Benghází (a Tobruku), nicméně tato byla zvolena libyjským lidem, vláda zvaná HoR, což je náčelník armádního štábu polní maršál Chalífa Haftar.

Haftarova armáda také nedávno dokončila operaci, která jí umožnila ovládnout velké oblasti na jihu země.

Tyto hlavní územní zisky byly převážně získány „spoustou dohod“ s místními skupinami milic, spíše než bojem proti nim. Velice libyjské řešení!

Otázka za milion zní: Má, či bude mít Haftar zabezpečenou permanentní dohodu s dostatečným počtem důležitých milic v Zintánu a Misurátě? Tyto milice jsou v současné době placeny těmi, co dnes ovládají Tripolis.

Pokud by hypoteticky existovala trvalá dohoda mezi Zintánem a/nebo Misurátou a Haftarem, pak by měl Haftar šanci zabrat Tripolis a odhadem by v červnu mohl vyhlásit prozatímní vládu.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že 75 letý Haftar nemá chuť po vládnoucí moci. Haftar by byl raději postavou ve stylu ceremoniálního prezidenta. Jeho primárním cílem je vymýtit bývalé teroristy jako je Abdul Hakim Belhadj a všechny vyšší členy Muslimského bratrstva, kteří v současnosti drží skutečnou moc v Tripolisu.

Nezapomeňme, že se Haftar těší osobní podpoře Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, kteří ho vidí jako potenciálního vůdce. Také Rusko a Francie jsou příznivě nakloněny Haftarovi. Nakonec by se dalo předpokládat, že i USA k němu budou laskavé, jako v minulosti, kdy už s Haftarem Amerika spolupracovala.

Závěrem je tedy předpověď, že maršál Haftar přesvědčí dostatek západních milic, aby buď rezignovaly, anebo se s ním spojily a že ta poslední bitva může začít v Tripolisu… s nadějí, že převládne Haftar a nakonec přinese do Libye mír.

Překlad Messin
Zdroj: https://www.globalresearch.ca/last-battle-libya/5673885

15 komentářů :

 1. Jak se žilo v Lybii za Kadáffího

  1. V Libyii se neplatilo za elektřinu. Elektřinu měli všichni občané zdarma.
  2. V Libyi se neplatily žádné úroky za půjčky, banky v Libyi vlastnil stát a podle zákona všichni občané dostávali půjčky s nulovými úroky.
  3. Vlastnit dům či byt se v Libyii považovalo za lidské právo.
  Ano, toto tvrzení je pravdivé. Plukovník Kaddáfí ve své Zelené knize napsal: „Příbytek je základní potřebou jak jednotlivce, tak i rodiny. Proto by ho neměli vlastnit jiní. Není svobody pro člověka, který žije v domě jiného, ať platí nájemné nebo nikoliv.“ (s. 17)
  4. Všichni novomanželé v Libyi dostali od vlády částku v hodnotě 50.000 amerických dolarů na koupi svého prvního bytu.
  5. Školství a zdravotnictví bylo v Libyi bezplatné. Před Kaddáfím bylo jen 25 % Libyjců gramotných. Dnes je jich gramotných 83 %.
  6. Pokud chtěli Libyjci farmařit, dostali do začátku zdarma pozemek, farmu, zařízení, semena a dobytek.
  7. Pokud se Libyjci chtěli vzdělávat nebo léčit v zahraničí, vláda financovala jejich studium či léčbu v cizině a navíc dostali měsíčně diety ve výši 2300 amerických dolarů.
  8. Pokud si Libyjec koupil automobil, vláda ho dotovala částkou 50 % jeho ceny.
  9. Cena benzínu v Libyi byla 0,14 dolarů za litr.
  10. Libye neměla žádné státní dluhy a její finanční rezervy ve výší 150 miliard dolarů byly celosvětově zmrazeny.
  Ano. Právě skutečnost, že Libye nebyla zadlužena u globálních banksterů a byla tak skutečně nezávislým státem, přiměla NATO ke svržení plukovníka Kaddáfího a zavlečení země pod kuratelu globálního kapitálu.
  11. Pokud nemohl Libyjec najít zaměstnání po absolvování školy, vláda mu vyplácela průměrný plat v jeho profesi do doby, než zaměstnání našel.
  12. Část příjmů z prodeje libyjské ropy přicházelo na individuální konto všech libyjských občanů.
  Ne, o tomto kroku se pouze uvažovalo, ale nebyl realizován.
  13. Matka, která porodila dítě, dostala 5000 amerických dolarů.
  14. 40 placek chleba stálo v Libyi 0,15 dolaru.
  15. 25 % Libyjců má univerzitní vzdělání.
  Ano. V Zelené knize Kaddáfí napsal: „Vědění je přirozeným právem každého člověka, nikdo ho nesmí tohoto práva pod jakoukoli záminkou zbavovat… Nevědomost skončí tehdy, když se bude všechno podávat takové, jaké to ve skutečnosti je, a když znalosti budou přístupné každému člověku způsobem, jaký mu vyhovuje.“ (s. 32)
  16. Kaddáfí realizoval největší světový zavodňovací projekt, aby byla voda k dispozici po celé libyjské poušti.
  Velká umělá řeka přivádí vodu z vrtů v libyjské poušti na pobřeží a zásobuje velká pobřežní města.

  OdpovědětSmazat
 2. no jo Ale problém byl v tom, že Kadaffi sdružoval Afriku do spolku, který měl bránit vykořisťování cizí mocnosti /nesmíme tyto demokratické země jmenovat/ cizím kapitálem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pak mu za to jeho dromedáropasný soukmenovci vykořistili prdel kinžálem!:-)))

   Smazat
  2. To udělalo francouzské komando složené z Francouzů arabského původu.

   Smazat
 3. a nechcel platiť dolárom, a chcel zlato domov a ... TAK HO ZABILI

  OdpovědětSmazat
 4. A kdo to stál na počátku všech těch hrůz, kterými Libye roky prochází??? Kdo rovrátil tuto zem, kdo ji potřeboval rozkrást a zdevastovat? Libyjci to nebyli. Kdo je tím agresorem, tu v Iráku, tu v Jugoslávii, pak zase v Afghanistánu, Libyii, předtím ve Vietnamu, na Grenadě, Kubě, v Panamě, v Chille - a nyní se chystá ne Venezuelu? Skoro všude agresor zachraňoval nejgaunerštější totalitní kapitalistické diktatury a nebo je nastoloval!!! Kdo pořebuje války? Lidská společnost NE! Války vedou jen zločinecká spolčení ve službách kapitálu. A tyto války i stojí za úprkem obyvatel napadených států do EU. Tito zločinci stojí za miliony mrtvých nevinných civilistů a za nekonečným davem sirotků. Tito zločinci stojí za nenávistí, které příbuzní polovyvražděných národů, díle to zrůdných masových vrahů, chovají k národům EU, zavlečeným proti své vůli do těchto válek a genocid!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:11
   Toto všechno jsou pravdivá fakta a jsou všeobecně známá . Otázka však zní . Co s tím a jak zjednat nápravu ? Za dnešního stavu , kdy se zdá že většin politiků zřejmě zešílela je to asi nemožné .

   Smazat
  2. Zešíleli občané, kteří je volí.

   Smazat
  3. Skrátka je to len o hedonizme bez ducha preto všetci ustrnuli a nadžgávajú sa pri televízoroch hamburgermi. A o to svetovláde ide udržať ľudí v materiálnom otroctve. Politici dávno zradili za judášske groše.
   Vznešené duchovné ídee i duchovný rast jednotlivca sú nežiadúce a pochované mamonárstvom

   Smazat
 5. 18:56 - tohle je problém voličů. Proč v Německu nevládne AfD? Proč německý prezident a premiérka jsou světoobčané a ne Němci?

  OdpovědětSmazat
 6. Přesto se najdou lidé, kteří tomu nevěří a obhajují největšího světového parazita. Svetlonos alias Honolulu.

  OdpovědětSmazat
 7. Naprosto nechápu, že by Rusové byli překvapeni. Přeci jednali s tímto generálem a dle mého názoru mají stejné názory. Tedy obnovení samostatnosti této američany a evropany zdevastované země.
  V.V.

  OdpovědětSmazat
 8. Zahájení bitvy bez jasné podpory a převahy je velký hazard. Navíc se zdá, že armáda nemá dobré velení a minimálně fungující logistiku. Akce nemá jasnou vítěznou strategii, kromě směru na Tripolis.

  OdpovědětSmazat
 9. Životní úroveň Libijců byla lepší než v USA i EU,což politici neunesli a nechtěli, aby Libie byla příkladem nejen Africe, ale celému světu. Kadáfí se nedal uplatit dlužníky. "Demokraticky" musel zemřít a celou zemi rozbombardovat - na to máme přece NATO !!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Že ten generální tajemník OSN se takhle neangažoval v době agresivního napadení Libye státy NATO, kde přišlo o život tisíce občanů Libye v té době OSN v čele s tajemníkem Guterresem drželo huby, ale OSN podporuje USA tak proto ten řev a strach, že Amerika bude muset přestat okupovat Libyi !!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.