Reklama

neděle 21. dubna 2019

Provokatér a hysterici

Zdeněk Jemelík
21. 4. 2019
Humor je lék, chránící před zoufalstvím. Proto nepovažuji za svatokrádež, nacházím-li v trapnostech našeho politického života komické prvky. Komickou stránku mají odezvy jinak smrtelně vážných politických představitelů na rozhodnutí Andreje Babiše nevzdáti se funkce předsedy vlády ani v případě, že na něj státní zástupce podá obžalobu. Chápu: cílem vyvolání jeho trestního stíhání bylo napravit jejich politický neúspěch a snažení nevede k žádoucímu úspěchu. 


Andrej Babiš nehodil ručník do ringu, když mu policie sdělila obvinění. Pro republiku mělo být obrovskou ostudou na mezinárodním poli, že má trestně stíhaného předsedu vlády. Ale nakonec vidíme na obrazovkách, že politici na mezinárodních setkáních ho poplácávají po ramenou a jednají s ním jako s rovným. Proplouvá mezi nimi jako ryba ve vodě. Už to jeho poražené protivníky musí pěkně štvát. Ani toho ale nebylo dost. Právě se dověděli, že ani po podání obžaloby se ho nezbaví, a proto upadají do hysterie.

Andrej Babiš pouze řekl, co udělá, kdyby …Proč je kolem toho tolik rozčilení ? Ovlivní soudní řízení jeho výkon ve funkci ? Vždyť může svou přítomnost v soudní síni omezit na nezbytné minimum a dále se naplno věnovat svému úřadu. Co zvládla Alena Vitásková, zvládne také.

Je ale vůbec jisté, že padne obžaloba ? Není to vzrušení kvůli úmyslu nedbat na obžalobu poněkud předčasné ? A mají kritici jeho rozhodnutí jasno, jak se zachovají, pokud skutečně setrvá ve funkci bez ohledu na obžalobu? Mají připravenu taktiku opatření, jimiž by ho v tom případě přiměli k odstoupení ? Soudím, že nejspíš zůstanou u jalových řečí.

Ještě zajímavější je otázka, jaká by byla odezva veřejnosti na odložení či přímo zastavení trestního stíhání. Nezdá se, že by křiklouni nad možností takového vývoje přemýšleli a že by měli plán, jak takovou situaci řešit. Patrně by neudělali nic, takže jsou jen směšní.

Zastavení trestního stíhání ale není vůbec vyloučeno. Na žalobci bude ležet při rozhodování velká tíha odpovědnosti. Podání obžaloby může mít vedlejší účinky na výkon úřadu předsedy vlády, čili nabízí se otázka, zda nevznikne z projednávání obžaloby více škody než užitku. Ne každý tíhu odpovědnosti unese. K zastavení trestního stíhání soudního může dojít i z jiných důvodů, např. proto, že společnost Immoba a.s. vrátila do státní pokladny dotaci, takže nevznikla škoda. Nebo může státní zástupce uznat, že Andrej Babiš neměl formálně se společností Čapí hnízdo nic společného, čili do řízení o udělení dotace nemohl zasahovat a tedy nemohl způsobit Evropské unii škodu.

Křik, který vypukl po oznámení Andreje Babiše, je tak naprosto předčasný. Kdyby měl pan obviněný smysl pro černý humor, nebylo by nepředstavitelné, že se doma s manželkou smějí, jak stačilo pár jeho slov na „vytočení“ politických odpůrců. Politická hysterie nemá program, nikam nevede, je jen směšná.

16 komentářů :

 1. Nejsem koblihář ale je dobře že Babiš neodstoupí žádného pravdoláskařského nýmanda za premiéra nechci. Úplně stačil sobotka.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:05 "...Úplně stačil sobotka...." - Nejste náhodou jeden z těch chytrých a vtipných, co za Sobotkovy vlády jej nazývali SRALBOTKOU a pomáhali
   tak podvodnému podnikatelovi do sedla? Přitom PAN
   Sobotka se (oběma) lhářům postavil! ("Aspoň jsem to zkusil, ...") sck

   Smazat
  2. 11:00 Já žádného ohýbače hřbetů před eu nechci a Babiš má u mě 2 krát plus. Že tu nepustí migranty a že přidal důchodcům. A váš sobotka u mě nemá žádné kladné body.

   Smazat
  3. 11:00 Máte snad nějaký relevantní návrh jak to holohlavý, mektavý,vemeno nazvat jinak jak SRALBOTKOU? Vždyť to poseroutství z něj jen čišelo.

   Smazat
 2. Účelové jednání tam bylo, ale je to neprokazatelné. Babišův syn se prořekl, že mu Babiš dával podepsat nějaké dokumenty spojené s Čapím hnízdem, a on vůbec nevěděl, co podepisuje. Ten důkaz je ale nepoužitelný. Babiš je dobrý premiér, a momentálně za něj není náhrada. Ta protibabišovská a protizemanovská strana barikády se u mě odepsala odmítnutím prof. Gerlocha, to byla ukázka jejich "konstruktivního" a "nestranného" přístupu. Děkuju, nechci. Babiš to ustojí na základě nedostatku důkazů, případ bude odložen anebo uzavřen s tím, že se skutek nepodařilo prokázat. A pojede se dál. Nikdy bych si nepomyslel, že budu na straně formálního práva. Babiš škodu uhradil a odpracoval kvalitní politikou. V jeho postavení se nepodvádí s tisíci, u tohohle stolu se nehraje s pětníky, takže je přirozené, že se dostal do maléru s milióny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Druhá věta z vašeho komentu pravděpodobně je z reportáže Slonkové a Kubíka. Takže pouhý pokus o manipulaci.
   Toť vše.

   Smazat
  2. Ad 1:18 Souhlasím i s 2. větou. Jen hlupák nevnímá, že vše je jen politická hra politických pohunků diktatury kapitálu, které také povinně posluhují tzv. sloupy státu. Samozřejmě, že jde především o pokračování výživných koryt těch politiků a politických stran - tzv. tradičních, které za 25 roků vlády rozkradli majetek občanů ČR za 7 bilionů Kč ve prospěch kapitálu, zejména zahraničního, kam ročně uniká dalších 450 miliard - občaně, spočítej si, oč jsi byl okraden a jsi trvale okrádán. A připočti ten dluh státu 1,7 bilionů, které budeš muset za kapitál také splácet! A když pak přijde Babiš, který chce tu zlodějinu zastavit, tak se ta politická lůza samozřejmě brání zuby nehty, podáváním žalob - však to nic nestojí a jsou to dobré hry, které znemožňují nakonec fungování sloupů republiky v těch kauzách, ve kterých by měly jednat. A pak se policie a soudy diví, že nemají žádnou důvěru občanů!

   Smazat
 3. Kdy budou potrestáni Ti, co odhlasují špatné zákony. O tom se mlčí a pořád se cpe do ČT24 Kalousek, to je strana úplně "profláklá". Pustím si ČT24 a pak jde hledat, co je pravda. To je totiž její úroveň.

  OdpovědětSmazat
 4. Netanjahu je stíhán hned pro několik případů korupce a jeho manželka pro defraudaci. A nikomu to z našich pravdoláskařů (a zemanovců) těžkou hlavu nedělá....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní řekl(a)...

   10:06 "Netanjahu je stíhán hned pro několik případů korupce a jeho manželka pro defraudaci." - Ale nevěší černochy! (To jenom manželka má s nima techtle. Prej defraudační!)

   Smazat
 5. Přiznám se, o Babišovi vím vše (co udělal, neudělal často i to co udělá). Ale čím se dnes živí Sobotka mi uniklo, napište víte-li. Díky.

  OdpovědětSmazat
 6. 13:52 Přiznám se, že by mě to zajímalo taky. Protože nemastný neslaný blbeček, který si dá v dospělém věku do huby rovnátka a potom je cení z blboardů na národ, nemůže být schopen nijaké smyslupmné práce. Možná má mezi mladými sociálisty (Petříček) ještě nějaký kámoše co mu jsou vděční a kteří mu hodili lano, ale já bych ho osobně vypráskal z České republiky bičem, za to, co nás stál peněz, a je to o to horší, že byl "jen blbej". To je snad nehorší, co se nějakému státu může stát. Mít úplně vypatlnýho politika. Bohužel, nám se to stává tak nějak opakovaně.

  OdpovědětSmazat
 7. Když dojde k procesu s Babišem ,může se to táhnout roky viz.případ Rath.A kdyby byl Babiš donucen odstoupit přišla by na řadu úřednická vláda a Zeman by ho pravděpodobně pověřil jejím sestavením Nové volby -ANO by dostalo nejméně 40% hlasů

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JAK donucen????
   řekl přece, že neodstoupí, ne?:-)

   Smazat
 8. je dojemne že stalke někteři věři že to tady řidi kobliha či sralbotka podle mne je to jen pimprdlove divadylko pro většinově ujete vovčany co by bez jakehokoliv vudce snad ani nevstali z postele natož aby arbajtovali přestože kolonie si fluktuanty nemuže vubec dovolit pač by ztratila ten ony rajtink a byli by sme kde no přeci v peerdeeli kapišto

  OdpovědětSmazat
 9. Zvěrstvo na dětech !!!! LGBT se dostává do slovenských škol. Děti se převléknou za opačné pohlaví.
  Holka nebo kluk? Další akce LGBT komunity by se měla tento týden odehrát na bratislavském gymnáziu. Žáci se v rámci mezinárodní akce menšiny musejí převléknout za opačné pohlaví.


  Gymnázium o události informovalo na svých sociálních sítích na Facebooku a Instagramu. V textu se uvádí, že bratislavské Gymnázium Jura Hronca se k další čtvrteční akci dne 25. dubna zapojí do mezinárodní komunity LGBT a provede vlastní akci s názvem Gender-Swap Day (nebo též Gender Bender Day či Opposite Sex/Gender), v jejíž rámci se mají děti ve škole převléknout za opačné pohlaví.
  https://cz.sputniknews.com/slovensko/201904239713742-lgbt-se-dostava-do-slovenskych-skol-deti-se-prevleknou-za-opacne-pohlavi/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.