Reklama

neděle 14. dubna 2019

Retro: Co udělat!?

František Nevařil
František Nevařil
14. 4. 2019  Outsidermedia
Česká republika, Evropa i celý tzv. západní svět se potácí v hluboké ekonomické, sociální, ekologické i politické krizi. Ta se bude zřejmě ještě dále zostřovat, protože nejsou k dispozici žádná zásadní perspektivní řešení. Vlastně se podávají jen jakási sedativa v podobě nejrůznějších vládních rozpočtových škrtů a zvyšování nepřímých daní, kvantitativních uvolňování nebo budování eurovalů. K ničemu to ale nevede, bohatí dál bohatnou a chudí dál chudnou. Neboť místo toho, aby byli zachraňováni chudí, pomáhá se už tak bohatým bankéřům. Proto růst bídy, strachu a hněvu většiny populace pořád pokračuje. Uvědomění si této situace vedlo ke vzniku řady důležitých protestních hnutí, z nichž dnes nejznámějším je zřejmě OWS (Okupujte Wall Street) v v USA, a z něho vycházející úderný slogan „My jsme 99 %“.

V této situaci už i v České republice sílí nejen hlasitá kritika současného stavu a dokonce i výhledu do očekávané zřejmě neblahé budoucnosti, ale začíná se už formovat i jakýstakýs občanský odpor. Nejrůznější respektovaní i méně známí autoři předkládají v rámci svých možností všeliké náměty na to, co by se mělo či nemělo dělat. Na internetu i mimo něj běží spousta diskusí, objevují se různá prohlášení i petice. Vznikají a sdružují se iniciativní občanské skupiny požadující nutné politické změny, podávají se dokonce trestní oznámení (Lenka Procházková a spol. ve věci církevních „restitucí“). Konají se protestní akce, probíhají už také všelijaké demonstrace, kterých se účastní v daných místech někdy stovky nebo až tisíce lidí. Vznikla a šíří se Holešovská výzva k občanské neposlušnosti. Zkrátka máme tu úplnou inflaci analýz, námětů a požadavků. Ve společnosti to zatím sice nevře, ale už bublá. Nad rámec blbé nálady narůstá rozčarování a vztek. Člověk se už bojí sám k tomuto narůstajícímu proudu postojů a návrhů ještě něco iniciativně dodávat a přikládat tak další polínko z obavy, aby tím jen dál nezvyšoval už tak dnešní velký názorový zmatek.

Pro skutečné „šéfy“ v pozadí to zatím nepředstavuje velké nebezpečí. Oni mají pořád všechny trumfy v ruce, protože mají peníze a majetky. My ostatní outsideři na druhé straně jen svoji početnost. Jinak už jen příslovečné holé ruce. Takže pro vládnoucí panstvo je to všechno „buřičské“ snažení pořád jen jakýsi otravný šum, dokonce jim to snad i z části vyhovuje v tom směru, že to někdy dokonce dále prohlubuje rozhádání, rozdělení, a tím také určité oslabení „poddaných“ občanů.. Proto se také lidi v tom nedokáží orientovat, kdo je kdo. Kdo má vlastně spolehlivě rozlišit pro co a proti čemu je třeba u nás iniciativa ProAlt na rozdíl od D.O.S.T nebo SPaS?

Všechno to znepokojení je nesporně založeno a posilováno nežádoucím stavem a vývojem společnosti – ekonomickým, právním i morálním úpadkem. Oprávněně jsou za to viněni dosavadní politiky a politici. V naprosté většině však kritizující a protestující jednotlivci i skupiny, dokonce i ti nejradikálnější, pořád vidí v podstatě dostatečnou možnost nápravy v domácích volbách nebo snad i referendech, které by měly přinést žádoucí zásadní změny. Požadavky možno velice zjednodušeně shrnout tak, že by občané měli navrhovat a volit jen ty správné, poctivé a schopné politiky.

Pokud si nechceme nasazovat růžové brýle, lze takové iluzi jen těžko uvěřit. Je to sice podmínka nutná, nikoliv však dostačující. Totiž kde takové osobnosti vzít? A jaké reálné možnosti v dnešním systému by vůbec oni sami i při jejich nejlepší vůli na našem domácím „omezeném“ a okolíkovaném hřišti měli? To jsou nezodpovězené a vlastně ani nepředkládané otázky. Osobně si myslím, že věci se mají domýšlet až do konce. Podle mého soudu reálné zásadní, trvalé a perspektivní politické změny nelze dosáhnout v rámci dnešního kapitalismu, přesněji řečeno banksterismu. Představuje totiž společenskou rakovinu, které se nelze zbavit bez důkladné operace. Bez servítku řečeno bez toho, aniž se vládnoucím oligarchům v konečné fázi odejme kapitál, neboť jen bez něho by konečně ztratili svoji nepřiměřenou ekonomickou a politickou moc. Konec konců nešlo by o nic nového. V historii k něčemu podobnému přece dávno došlo „právním“ zrušením otroctví, když byl otrokářům odňat jejich tehdejší kapitál ve formě otroků, nebo když později feudálům byli obdobně odňati jejich na ně pracující poddaní. Je ovšem pravda, že tehdy brali bohatým ti ještě bohatší, zatím co dnes by to měli udělat oni chudí a v podstatě bezbranní mocným „velkým kmotrům“. To se sice už v bývalých evropských komunistických státech také podařilo, ovšem jen dočasně. Navíc by museli být řádně potrestáni viníci (odpovědní politici, privatizátoři, korupčníci, vlastizrádci atd.) odpovědní za to, co se v našem veřejném prostoru mezitím dělo a děje, včetně konfiskace jejich nepoctivě nabytých majetků.

My jsme ale tak propagandisticky zpracování, že na takové „nehanebnosti“ si nedovolíme ani pomyslet. Kromě toho je vůbec otázka, zda takové snahy mohou mít v takové malé a nevýznamné zemi, jakou je Česká republika, nějaké reálné šance na úspěch. Jak víme, Maďarsko se nedávno pokusilo o daleko méně podstatně nápravné kroky, které se však zahraničním mocným nelíbí, a už dostává pořádně přes prsty. Ale ať chceme nebo nechceme, bez požadování a splnění těchto dvou kardinálních podmínek nemůže jít o významnou a perspektivní nápravu daného stavu, tedy o přiblížení se reálné demokracii a optimáilní sociální spravedlnosti. Zkrátka nějaké skutečně slušné a efektivní společnosti. Toho si musíme být vědomi. Jinak nám může být shora (zpozadí) od našich současných skutečných pánů „věnováno“ nejvýše nějaké kosmetické vytírání očí. Pokud vůbec něco. Nebo možná nakonec jen pořádně opět dostaneme „na čumák“.

Přiznejme si, že máme před sebou mnoho nejasností, nejistot a pochyb. Za sebe na rovinu říkám, že si v dnešních podmínkách světa a Evropy takové razantní politické kroky a vývoj zatím sám neumím představit. To už by muselo jít skutečně do tuhého a určitě s nepředvídatelnými důsledky. Takže co dělat?! Zůstat dál poslušní, užvanění, s vygumovanými mozky či telecí optimisté, nebo „hnát lidi na barikády“? Je tu dilema, které člověka při uvažování o tom, co nás asi ještě čeká a čemu bychom se měli bránit, rozpolcuje. Co si v těchto podmínkách má myslet a co má dělat rozumný občan, pokud není nějaký asociál, kterému dnešní zlodějský systém vyhovuje? Toť otázka…

Nyní ze všech stran slyším, že my Češi jsme ve srovnání s jinými národy moc líní a pohodlní, že jsme jen poslušné a servilní ovce. Stav a růst našeho pobouření, výzvy i demonstrace však prokazují, že tomu tak docela není. To je zjednodušený a snad i účelový pohled. Určitě jsme znejistěni, protože po našich zkušenostech s rokem 1989 se bojíme, abychom znovu nenaletěli. Také si bohužel myslím, že jsme pořád nepřiměřeně naivní a věříme (snažíme se úporně věřit) systému a lidem, kteří nás už tolikrát, byť v různých podobách, podvedli. Na druhé straně doufám, že i toto snad dosud zmatené, ale přece jenom nekonformní „oživování“ domácí reálné politiky, i když zatím zdánlivě bez konkretních vyhlídek, má smysl a rozhodně je lepší než nic. V každém případě tak v této přípravné fázi probíhá určité sbližování názorů na cíle a další společné postupy, a snad se vytváří i základní předpoklady organizačního sjednocování nespokojených občanů ze středních tříd. Probíhá vzájemné školení a sociální uvědomování. Bylo by ale určitě dobré až nezbytné, kdyby k tomu docházelo i v širším mezinárodním rámci, protože v osamocené malé ČR naději na nějaký izolovaný podstatný úspěch našich domácích „99 %“ nemá…

Vyšlo 1. 4. 2012

Autor zemřel v roce 2017. 
Jeho nejznámější knihy:
Naše cesta od marasmu ke krachu (1994)
Bilancování naší první kapit alistické pětiletky (1995)
K české otázce dnes I, II (1995)
Třetí cesta (1996)
U tří premiérů (1997)
Jak jsme dopadli (2002)
Velká loupež aneb Bourání státu (2002)
Tanec stovek miliard okolo nás (2003)
Svět a jeho problémy (2004)
Včera, dnes a možná zítra (2011)

35 komentářů :

 1. JÁ jsem 99%!

  Zůstat dál poslušní, užvanění, s vygumovanými mozky či telecí optimisté, to od nás čeká hamáček a denně hlavy zastřihává jeho jandořitní gumak dvořak, tupé zvíře.

  Čí to vlastně je partaj, v tom bludovém domě na dluh?
  Hamaček je aspenista, to je jakžtakž jasné, chce lidi zavírat na 12 let, když nevěřej kolovratu.
  Gdo sou ale jeho sraníci?
  Tolik trafik po vší zemi?
  Spíš tolik vší v trafikách.

  Nevařil si neuměl představit razantní kroky.
  A skutečně, žlutovesti nedokázali napoleonkům a papalášům vyrazit těch 13 očí, které ti nechali vyrazit jim.
  Že náhodou?
  Náhody neexistují, jak říká základní příručka CIA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naštěstí řeči vašeho kmene tady nikdo nerozumí - nesrozumitelné bláboly.

   Smazat
  2. 22:10
   Nějaké sdělení plácačko?
   Ne.
   Jako vždycky.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 23.16 - a ty jsi něco sdělil plácačko? Ne - jako vždycky. Klasika. Bláboly, nesrozumitelné žvásty. To jako má být to tvoje sdělení?

   Smazat
  5. UŽ JSME TO JEDNOU NAPSALI V ČLÁNKU,KTERÝ OKAMŽITĚ

   vyrazil do prvniho mista mezi nejčtěnějši.Zopakovali bychom to,ale asi je to pro režim silné kafe vědět vizi co je asi čeká a už dnes se začinaji bát slov,no to to pěkně začiná

   NEBO SNAD PRÝ NÁSILIM SKONČI?

   Smazat
 2. Pan Nevařil to v roce 2012 viděl dobře. V současnosti, po těch letech, to už může vidět každý. Ale čas také ukázal jeden jeho omyl:
  „a snad se vytváří i základní předpoklady organizačního sjednocování nespokojených občanů ze středních tříd.“
  Z podstaty jsou střední třída individualisté. Těší se tomu, že na tom nejsou nejhůř a žijí nadějí, že se dostanou do vyšší třídy. Zlomku z nich se to snad povede, ale větší počet z nich, vypadne i z té střední třídy, protože pro velkokapitál, když zůstane u moci, jsou pod jejich prahem vnímání.
  Takže střední třído, vezměte rozum do hrsti a něco dělejte. Jde především o Vaši likvidaci, nebo záchranu. Chce to změnu, ale ne jako na Slovensku, kde se za změnu prohlásila Čaputová, která je však Kiskou v sukních. Ta sukně asi bude jedinou změnou.
  U nás se však pro nejbližší volby, taková razantní změna nabízí. Je to volba SPD a její vzdor proti diktátu liberalistické EU, ze které pochází to zlo, které už v roce 2012 viděl pan Nevařil. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže SPD nevzdoruje proti diktatuře kapitálu a proto je její vzdor proti diktatuře liberalistické EU bezzubý. Diktatura kapitálu jí vyhovuje.

   Smazat
  2. Anonymní15. dubna 2019 10:30
   Domnívám se, že SPD jakožto demokratické straně, nevyhovuje žádná diktatura. Současný liberalismus, razí zásadu, že za peníze vše. Tedy kdo je má, nebo už si dokonce na politicích vydobyl právo je vydávat do oběhu, tak má mít právo, si za ně koupit vše. Např. politiky (lobbing, který zajišťuje kontakt světa politiky a světa peněz, je regulérní disciplína) nebo funkce státu (dobývání renty, je také známý pojem liberalistické reality). Samozřejmě, když mám peníze, mám mít právo si koupit loď a vydělávat převážením Afričanů do Evropy. Názor Evropanů mě nezajímá, je to moje právo majitele peněz a oni už si zvyknou. Všechny tyto projevy liberalismu, kdy jsou práva majitelů peněz a korporací nadřazována zájmům občanů, SPD kritizuje.
   Takže si dovolím tvrdit, že Vaše úvaha „Diktatura kapitálu ji (SPD) vyhovuje“ není pravdivá. P.K.

   Smazat
 3. Samozřejmě, že jeden menší stát v Evropě toho moc neučiní, ale může vzniknout mezinárodní spojenectví států východní a střední Evropy. To už by byla relevantní síla, která by prosazovala zájmy těchto států a jejich 90% občanů jednak ve svojich státech tak i v Evropě. Těch zbývajících deset procent se o sebe postará až moc, ostatně u 10 % menšiny je mnohokrát těžko rozlišit, zda nabytý majetek byl zákonným způsobem anebo či nikoliv.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 4. Tvl, ten Nevaril je hustej retro okresni tajemnik strany. Fakt sympatak:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:53 Tvl, pošli svou fotku do redakce, ať můžeme taky hodnotit. Zatím to vypadá, že poznáš obrázek. Teď ještě pochopit co autor napsal vpravo a pod fotografií a co tím mínil, co chtěl sdělit. No a pak komentář.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. ty jedno odporný, sprostý prase, co si vůbec myslíš? CO si to dovoluješ na diskuzích nadávat a psát svoje sprostoty! Nemáš názor - jen oplzlý sprostoty. Jsi oplzlej fujtajksl.

   Smazat
  4. 14.4.17:53 , 15.4.17:48..to je tak,když se sejdou dva kreténi,jistě si rozumíte.

   Smazat
 5. Tak tomu bylo bohužel i v minulosti . Vždy byli bohatí a chudí , kteří museli na své pány dřít . Byla to šlechta , která měla veškerou moc a prostředky jak tuto lůzu /tak nazývala své poddané/ udržet v poslušnosti . Dnes je situace v podstatě stejná . Jen s tím rozdílem , že si tu "šlechtu" ti poddaní /lůza/ sami dobrovolně stále dokola sami volí jako tupé ovce .

  OdpovědětSmazat
 6. Ale dá se nějak diktatura kapitálu modifikovat, aby aspoň v druhém sledu brala i ohled na lidi? Myslím, že je to vyloučeno. Diktatura kapitálu se udrží tak dlouho, dokud se udrží dostatečně silná, kapitálem koupená střední třída na její ochranu. Ta je nositelem a vládcem pěchotních zbraní, které jsou potřebné ke kosení lidí, odpůrců diktatury. Imperialistický expansionismus diktatuře kapitálu zajišťují její žoldnéřské armády s raketami, bombami a ty mají jen dobyvatelské a zlodějské úkoly, samozřejmě bez ohledu na hromady mrtvých civilistů, které "humanitárně" podle V. Havla nadělají!

  OdpovědětSmazat
 7. Opravdu chudí chudnou? Opravdu se máme tak zle? Mnoho lidí, byť tvrdí, že se mají špatně, vlastní psa. Nic proti, ale zdravotní péče a strava o čtyřnohého kamaráda něco stojí a není to zrovna levná záležitost. Mnozí mladí lidé si dnes raději pořídí psa či hned raději dva s odůvodněním, že dítě moc stojí. Myslím si tedy, že pokud tedy máme na to, abychom vynakládali nemalé prostředky na psy, nemůže být o prohlubující se bídě ani řeči.
  Koukám také po lidech, co si kupují, a udivuje mě, že jsou schopni doslova vyhazovat nemalé finanční prostředky za nákup cigaret, alkoholu nebo speciálně mladí lidé vyhazují peníze za energetické nápoje plné chemie a barviv, neboť je to právě in. Opravdu si myslím, že na to nejsme vůbec tak špatně, pokud máme peníze na rozhazování.
  Honza, Havířov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pes nahrazuje citovou vazbu na lidi, na blízké, která chybí. Nelze paušalizovat, že kdo je chudý má psa. V porovnání se sousedními státy je u nás chudoba daleko víc rozšířená a je hlubší.

   Smazat
  2. Skutečně to nechápu, ale znám osobně. Je několik typů "spotřebitelů":
   1) Mají na to
   a) Kupují co je in.
   b) kupují na čem jsou závislí
   c) prozkoumají, porovnají, čtou recenze obrátí korunu 3x a pak koupí
   2) Nemají na to a kupují ad 1ab), ale např. dají na 10 dní mobil do zastavárny. A kapsičky pro kočičku ... Kdyby si nepůjčili, tak by měli víc, ale je to těžké.
   Všude samá reklama na rychlé půjčky úvěry ... To, že vracím 20% navíc? Kdo si to spočítá a kdo to odmítne když všichni okolo to dělají. Nemam na to, ale nějak to půjčkou vyřeším, i když je to na zbytečnost. Jó nová doba.   Smazat
  3. Anonymní14. dubna 2019 20:22
   S těmi půjčkami to bude složitější. Můj děda byl sedlák a já ho ještě pamatuji jako důchodce za už socialismu. I v té době byly půjčky, i když ne exekutorské mafie, takže celkem pohoda. Ale on říkal, že by si nikdy nekoupil nic, na co nemá. To říkal mým rodičům. Já si to pamatuji a můžu vidět sto reklam na půjčku a nijak mě to neosloví. Ty reklamy na vině nejsou. Na vině je nezodpovědnost lidí, se kterou lichváři jistě počítají a taky se ji snaží u lidí vyvolávat.
   Ano, můžou nastat i mimořádné situace, kdy to zadlužení je obtížné kritizovat. Např. v případě nějaké nemoci v rodině. Potom, kdo odmítne léčení člena rodiny, proto, že na ně momentálně nemá? Ale takovýchto případů asi bude zlomek. P.K.

   Smazat
  4. Naivní Honzo z Havířova 19:25, pochybuju, že by si bezdomovci, pokud si odpustí energetické nápoje, popř. péči o opuštěné psy, krabicák a cigára, pomohli zpět k řádnému bydlení, stejně lidé pod exekucí i matky samoživitelky z nouze ... Podstatnější ovšem je, že ten dnešní blahobyt je zaplacen snad osmi bilióny vyprodaného národního majetku, zlatého pokladu, 1,8 biliónovým zadlužením státu a víc než dvoubiliónovým zadlužením obyvatel. Sečteno, za dvanáct biliónů Kč dluhu mluvíme o blahobytu v období konjuktůry, když i tak je 20 % obyvatel v oblasti bídy. Co potom přinese recese, krize, se všemi těmi dluhy, to tě ani nenapadne.

   Smazat
  5. To je sice pravda anonyme 21.23,ovšem až na ty bezdomovce. Ve většině případech jsou to beznadějní ožralové, protože jsou imrvére ožralí, nikde je nezaměstnají, a oni ani práci nehledají. Za socíku, když ožrala propil výplatu, jeho žena a děti měly hlad, a ženy těchto hadráků táhly domácnost z jednoho platu ženy, to fungovalo tak, že ožrala výplatu nedostával - pro peníze si chodila jeho žena, přídavky na děti měly ženy,pokud se rozvedly, výživné bylo sráženo z platu těch ožralů.Proto najednou bylo bezdomovců tolik - protože tento systém byl zničen,ožrala si může svoje peníze prochlastávat a parazitovat na rodině.Proto je rodiny vyházely z bytu - ani do azylových domů nesmějí ožralí, což nedovedou. Všechno, co umrzlo na lavičkách, byly dolistopadoví ožralí dobytkové,žádná škoda. Každý člověk který ze sebe chlastem nedělá prase, si najde práci i bydlení, i když třeba v ubytovně, ale na lavičkách to umrzá každý rok. Proto pro ně vymýšlejí ty spací iglů kde můžou mít teplo. Filipínský prezident nechává střílet feťáky a narkomany bez soudu, tam není chlast, ale drogy, a on vychází z toho, že závisláci narkomani nejsou pro společnost přínos, ale přítěž. U nás by měli střílet ochlasty.

   Smazat
  6. 22:26 máte tak jednoduchá řešení, jak jste sám jednoduchý. Snadno házet všechny do jednoho pytle zcela bez ohledu na podmínky a předpoklady, se kterými a ve kterých kdo žije. Krom toho, máme i bezdomovkyně. Především se ale račte zamyslet nad poměry, které převládly v celé společnosti.

   Smazat
  7. 7.48 - omyl strejdo, já rozhodně nejsem jednoduchej. Ale ochlasty mám denně kolem sebe, protože bydlím ve čtvrti hospod IV kategorie, a taky vidím, co nakupují v obchoďáku chlapáci, kteří sem odnikundes jezdějí na práci. Dnes už se přišlo na to, že celou výplatu by prochlastali do týdne, déle než týden by byli práce neschopní, a musela by se za ně hledat brigádní náhrada. Proto jsou vypláceni každý pátek částí mzdy. Tu prochlastají za pátek a víkend, v pondělí jsou částečně práce schopní, a nemají ani kačku, plně pracují úterý, středa, čtvrtek, pátek - pak dostanou prachy a totéž jde pořád dokola. Pokud jde o ty nákupy, je to nejlevnější žrádlo, ale hlavně cigára a chlast. Vodka, Fernet, Rum.... a pokud jde o ženy bezdomovkyně, válí se po zemi ožralé na šrot. Pochcané, posrané, poblité. To je matroš.....Uvědomte si, že bez důvodu žádná rodina svého člena na ulici nevyhodí, ani to nejde, a opakuji - vždycky je místo v azylovém domě, ale jen pro nezchlastané lidi. Ti zchlastaní holt umrznou. Takže jenom nebuďte tak útlocitný, pokud sám nemáte alkoholovou slabost, ovšem bydlíte tak, že si to můžete dovolit - domek po rodičích a tak - to jsou ovšem rozdíly.

   Smazat
  8. Podle dlouhodobých výzkumů v anglosaských zemích je minimálně 1/3 bezdomovců postižena duševním onemocněním. U nás to bude obdobné. Těm lidem by mohli pomoct v ústavech, ale podle naší legislativy je tam nedostanete, pokud nechtějí dobrovolně. A to oni nechtějí. Začarovaný kruh.

   Smazat
 8. S těmi psy je to složité, ale platí, že všeho moc škodí. U mně na vesnici sousedé už nemají po jednom, ale musí mít dva psy. Jak neštěká jeden, štěká druhý, další venčí fenu na svém neoploceném pozemku, Když hárá, stahují se k nám psi z širokého okolí.Psi normálně běhají po cestách a chodnících, sám jsem málem jednoho přejel- asi ale narazil on do auta a odběhl, i když ránu jsem slyšel.Vše je o ohleduplnosti lidí k vlastnímu okolí. Bohužel většinou nadřazují svoje nad jinými. Netýká se jen psů, ale taky toho kde a jak zaparkují jedno ze svých aut.

  OdpovědětSmazat
 9. No a abych navázal na článek, vo tom to je- lidi nemají potřebu utvářet sousedské vazby,.A to ani na vesnici. Je to dneska o tom, kdo má hezčí dům, víc aut, víc psů, kdo má větší moc- já mám čtyřkolku a budu si po polích jezdit jak chci. Kdo s tím něco udělá?A čím víc bude tato jak to správně nazvat- anomálie? ne.. nevím, zkrátka čím to necháme zajít dál, tím radikálnější řešení bude muset přijít, aby se ten nešvar vymýtil.

  OdpovědětSmazat
 10. Cituji autora:
  "V historii k něčemu podobnému přece dávno došlo „právním“ zrušením otroctví, když byl otrokářům odňat jejich tehdejší kapitál ve formě otroků, nebo když později feudálům byli obdobně odňati jejich na ně pracující poddaní."
  Zapomněl dodat, že k podobnému kroku došlo ještě v r.1917 v Rusku a v r. 1948 v ČSR. Tehdy došlo ke skutečnému osvobození od nadvlády kapitálu. Bohužel v listopadu 89 jsme jim tu vládu zase vrátili... a teď se všichni divíme. Bez násilné změny systému (oni lidem nic dobrovolně nedají) se nic nezměmí.Žádné volby, žádné referenda, žádné společenské smlouvy. Sebrat, znárodnit, zloděje a lumpy zavřít. To je cesta k lepší budoucnosti: Jasné?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasné, ale nejsou na to lidi. Tak alespoň ty volby.

   Smazat
 11. Jo dobrý článek souhlas nízké platy nejvyšší ceny v Evropě to je ČR. A vládnoucí politici nás záměrně okrádají kdy přestali držek kurs eura a kolik stojí 25.620.

  OdpovědětSmazat
 12. Ano, jsme středoevropská země bez přístupu k moři, (dnes ) bez námořní plavby a s nadmořskou výškou poněkud větší, než činí evropský průměr. Se Švýcarskem nás pojí kromě uvedeného i potřeba železnice , delší pracovní doba a vyšší sebevražednost. Autor několikrát vzpomíná na předchozí režimy a mezinárodní postavení země (většinu dějin porakouské ČR zažil). Knihy , uvedené na konci článku najdete na
  www.nakladatelstvi.tode.cz
  (kromě dalších textů).

  OdpovědětSmazat
 13. Náš kapitalistický Svět se potáci především v amorálonosti, tedy spíše v amorálnosti se topí. My dávno už nestojíme o zdvořilost, ale my přímo se bahníme v hulvátství, sprostotě, pornografii, sadismu a dalších zvrácenostech. Kdepak "dlaždiči" to by dnes byla elita slušenosti! A proč kapitalismus se musel zbavit morálky? Protože by jinak zkrachoval. A kdo touží po společnosti lidství, která by pořišla po pádu kapitálu? Na našem kvetoucím nejcivilizovanějším Západě jen hrstka zvrhlíků fandí humanismu!

  OdpovědětSmazat
 14. Když někdo 2000 let buduje lichvářský systém, tak asi nebude mít zájem si ho nechat znárodnit.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.