Reklama

čtvrtek 25. dubna 2019

Retro: Prasata, ke žlabu

Tribun 
25. 4. 2019  Outsidermedia
Napsáno a uveřejněno 18. 4. 2012Na tom, že církevní „restituce“ jsou megachucpe, se už asi nic nezmění. Stačí srovnat následující dva titulky: Odložit restituce? Krize není na jedno období, argumentuje Duka a Arcibiskup Duka šokoval: Církev nikdy nic nevlastnila. Neboli nikdy nám to nepatřilo, ale my to stejně chceme za každou cenu a je nám jedno, kolik škody, zlé krve a nových křivd tím naděláme.
 

Pokud totiž inkriminovaný majetek nepatřil církvím, ale konkrétním farnostem a klášterům (ve skutečnosti ovšem R-U eráru), jak tvrdí Duka, tak je naprosto scestné a s hospodářskou kriminalitou hraničící vydávat jej na základě zákona, který nespecifikuje přesně co a komu (protože nespecifikuje přesně vůbec nic, takže nedává žádné záruky, že tzv. církevní restituce vůbec někdy skončí; moc bych za to nedal, že záměrně). 

 Ve vzácné symbióze se zde sešla církev lačnící po majetku s vládou toužící po privatizaci a marginalizaci státu a zplodili novou kvalitu nestoudnosti. A naděje, že se ta prasata u toho žlabu zalknou dřív, než nás všechny sežerou, žádná, protože někteří lidé, stejně jako některé instituce, jsou bezední.


Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Po 7 letech definitivně prošlo poslaneckou sněmovnou zdanění církevních restitucí. Příliš málo a příliš pozdě, ale lepší než nic.

28 komentářů :

 1. Eminence kardinale Duko ! To o cem se zminujete je maly problem, ktery se vyresi casem ! Velkym problemem je pomatenost naseho sv. otce, ktery prihrava Machometanum v jejich snase zaprasit Evropu a Ameriku...

  Eminence je treba vystoupit do popreti ! Prozretelnost nebeska a cas je vam naklonen ! Ruzna znameni to ukazuji !
  Budete papezem, kdyz trochu zatlacite.
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl. Z mych zkusenosti z mladi se prasatka na rozdil od Cirkve Svate pouze nazerou neco "dobrot" a nic vice nechteji..Akorat zit v pokoji a miru s ostatnimi zivymi tvory..Nesrovanvat je s cirkvi za zadnou
   cenu !! Neco jako Cirkevni a jine restituce vlastne Prostituce je jim bytostne cizi !!
   Tak brat Cirkvi Svate a okrast tak posvatne lupice , co si za stoleti nakradla , je velky smrtelny Hrich, ktery Buh nikdy nikomu neodpusti..A nikomu....

   Smazat
  2. ježišku ješišmarja ty to přeci musiš vidět ty prasatka- vis vobrazek -tak nechapu proč nezasahneš aproč vojska nebeska nekonaji

   Smazat
  3. Von se praseti jen podoba ,ale nikdy prasatko bejt nemuze.
   A tak samotna existence Cirkve Svate, Vatikanu jsou padnym dukazem ,ze Buh neexistuje a nikdy neexistoval. To se tyka ostatne vsech dalsich podobne zvrhlych nabozenstvi, ktere poskytuji moznosti vselijakym zlocincum a psychopatum konat jejich strasne zlociny a chteji se tak ospravedlnit..!!

   Smazat
 2. Tzv. "církevní restituce" nejsou ani restituce, ani dar. Je to legalizace výnosů z trestné činnosti.
  Proto jsem kategoricky proti danění - dělalo by to problémy, až to budou vracet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to začínali s jedním oslíkem...
   Jediný slušný člověk z celé té sebranky byl jakýsi Jidáš

   Smazat
  2. Jen jednu věc nemohu pochopit, že s církvemi byla uzavřena smlouva o vyrovnání a církve se soudí o majetky, jak když nedělají nic jiného. Každý rok dostanou "kopici" a tu mohou prosoudit, ale "svobodně a demo".

   Smazat
 3. Nechci řešit morální nárok církevních restitucí. Okolo toho se vytváří zóna takřka občanské války. Zloba a nenávist, která je tím založena a živena, nestojí za převod miliard. Co mi opravdu vadí, je chování státu. Stát, který nedodržuje sám své zákony a smlouvy je jako člověk, který nedodržuje dané slovo, Pak se sám ponižuje a ztrácí kredit. Dnes to dopadlo na církevní restituce, "včera" na státní příspěvek ke Stavebnímu spoření. Nejde mi o to, že změna situace se nesmí projevit ve smlouvách, ale podle mne by se měla první řádně ukončit a nahradit novou. U státního příspvěku se během jedné smlouvy změnilo plnění. Kdyby doběhly staré smlouvy podle původních podmínek a nové podle nových, nemám připominek, Stát s armádou právníků, se podle mne nechová fér a opakuje stejné chyby. Slušní občané se u Stavebního spoření nebránili, církev se bránit asi bude (i když zde se změna zabalila do dodatečného zdanění). Aby bylo jasno jsem ateista.

  OdpovědětSmazat
 4. 0:49, chápu, že se vás to stavební spoření dotklo, když jste nezískal tolik, kolik se dalo předpokládat. Ovšem ztěžovat si na korekci nemravných církevních restitucí, když můžete vědět, jak k tomu došlo, je trapný právní purismus. Já se zas pozastavil nad tím, jak mám být vojákem v záloze, když jsem v dobré víře přísahal socialistické republice. To, věru nezištně.

  OdpovědětSmazat
 5. Tato sekta prolezlá pedofilními zločinci, která již tisíce let káže samé bludy a plete lidem hlavy měla být již dávno rušena.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Církve jsou to nejlepší, co mohlo lidi potkat. Pomáhají lidem v neutěšených situacích apod. Jsem s nimi.

   Smazat
  2. Proboha, člověče 16:50, vzpamatujte se. Kdy jaká církev lidem pomohla? Jedině snad na hořící hranici. I ta tzv. Katolická Charita páchá pečovatelské dobro za peníze z našich daní!

   Smazat
  3. 21stoleti a přesto většina včetně udajnych jelit se chovaji huře než neadrtalci už jen ta nestoudnost platit z prace otroku spolek kazatelu netahel a slovnich kejkiřu či iluzionystu a co na to naši nejlepši vědatoři či soudruch drahouš s miloušem vovarem jenž s cirkvemi veřejně obcuji misto aby se distancovali včetně bavleho řiditele zeměkoule pomatenho komunistickeho tajtrdlika klause či spiše šlohpera karma nakonec proč ne když to vovce žerou a na nic jineho než na žradlo těžko kdy mysli

   Smazat
 6. Polistopadoví vládci ukradli lidem národní majetek v hodnotě 8 biliónů vytvořený za socialismu a předchozími generacemi.
  Kdo a kdy ho lidem vrátí?

  Církevní preláti vlastní majetek za stovky miliard a k tomu jim normální lidé musí ze svých daní zaplatit

  Církev římskokatolická 47 200 000 000 Kč
  Církev československá husitská 3 085 312 000 Kč
  Českobratrská církev evangelická 2 266 593 186 Kč,
  Pravoslavná církev v českých zemích 1 146 511 242 Kč,
  Apoštolská církev 1 056 336 374 Kč
  Bratrská jednota baptistů 227 862 069 Kč (ODMÍTLI)
  Církev adventistů sedmého dne 520 827 586 Kč
  Církev bratrská 761 051 303 Kč
  Církev řeckokatolická 298 933 257 Kč
  Evangelická církev augsburského vyznání 118 506 407 Kč
  Evangelická církev metodistická 367 634 208 Kč
  Federace židovských obcí v České republice 272 064 153 Kč
  Jednota bratrská 601 707 065 Kč
  Luterská evangelická církev 113 828 334 Kč,
  Náboženská společnost českých unitářů 35 999 847 Kč
  Slezská církev evangelická augsburského vyznání 654 093 059 Kč

  Komunisté využívali církevní majetek pro sebe?
  Že by nějaký Komunista vlastnil klášter, nebo pole, les?
  Pole, lesy byly využívány pro celou společnost.
  Kdybychom se podívali kde braly církve peníze na nákupy lesů a polí, kde braly peníze na stavby klášterů, musíme vzpomenout odpustky, vydírání, upalování, vykonstruované procesy aby mohly zabavit majetek.
  I v dnešní době, pokud se postaví kostel, kaple, tak jen že se občané na to složí. Církev na to nedá ani korunu. Stavbu po kolaudaci převezme jako svůj majetek. Mělo by to ale po právu zůstat obci a církvi to dát pouze do pronájmu.

  OdpovědětSmazat
 7. A Bendovo-Kalouskova jednota bratrská obdržela kolik ?

  OdpovědětSmazat
 8. Nadáváme a přitom jim to umožnili politici, které jsme si zvolili. Jejich strany existují dál a ještě se naklonovaly. Je to rarita, národ bezvěrců rozdává církvím na úkor příštích generací, které budou nejspíš žasnout co jsme to byli za truhlíky. Zavedli nám v podstatě církevní desátky a o církevní památky bude dál pečovat stát, protože na rozdíl od církve je nemůže nechat žuchnout. Na druhou stranu je hezké, že nám odpustili robotu na církevním. Středověk neskončil, středověk trvá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Příští generace žasnout nebudou.Ty budou tak "vzdělaní" a zmanipulovaní,že restituce pro ně bude samozřejmá a spravedlivá "náprava křivd" na komunisty pronásledované církvi.

   Smazat
 9. Ježíš Kristus nic neměl natož zabil ! Ale jejích následovníci ?

  OdpovědětSmazat
 10. Zákon o církevních „restitucích“ je nemravný, neboť je založen na lži. Až na drobné výjimky části far vzniklých v důsledku josefínských reforem katolické církvi opravdu nic nepatřilo. Byl to totiž veřejnoprávní, tj. státní majetek a církev jej měla jen ve správě. Jak za Rakouska-Uherska, tak za 1. ČSR. Již krátce po Bílé hoře rakouský císař manipuloval s majetkem církevních řádů a Josef II. to provedl ve velkém. Katolická církev byla totiž státocírkev a desátky, jakožto významný zdroj jejích příjmů, byly vymáhány státními orgány. Před Bílou horou byli v českých zemích početnější nekatolické církve a po josefínském uvolnění se k protestantům přihlásila takřka pětina lidí. Je tudíž další nemravností katolické církve opírat své dnešní nároky o situaci, kdy značnou část prostředků k provozu a existenci získávala silou od příslušníků jiné víry.
  A v rozporu s dobrými mravy jsou uzavřeny i smlouvy, které podepsal premiér Petr Nečas k vykonání zákona o církevních „restitucích“ s představiteli jednotlivých církví. Podepisující strany se totiž zavázaly k nevypověditelnosti smluv. Nad tím se otázka mravnosti vznáši už v případě, že by to byla smlouva mezi dvěma fyzickými osobami – budiž, je to jejich osobní věc. Zavázat se k tomu však jako zástupce nějaké organizace, v případě státu dokonce proklamované jako demokratické, kdy následující vedení může mít odlišný názor – to je evidentní nemravnost.
  Tady měla začít náprava církevních „restitucí“ - soudem smlouvy pro nemravnost zrušit. Pak převést daný majetek do stejného právního stavu jako za 1. ČSR – přijmout za tím účelem nový zákon. A nakonec jako veřejnoprávní majetek jej používat k účelům, které provozovaly i církevníci, od provozu náboženských, ale i ateistických organizací přes charitu po vzdělávání a kulturu a další spolkové činnosti ku prospěchu občanské společnosti.
  KR

  OdpovědětSmazat
 11. Církve jsou dnes na tom špatně hlavně lidsky! Katolíků ubývá každým rokem, jak vymírá starší generace a mnoho mladých nepřibývá, nedostatek farářů se řeší u katolíků formou pomoci farářů z Polska! Peníze katolickou církev nezachrání! Mám známou farářku u Bratrské jednoty baptistů, která odmítla "restituce" ve výšši 227 milionů korun, která mně odvětila velmi moudře na můj dotaz,proč odmítli restituce, že by jim žádné peníze počet členů nezvýšily!! Do církevní komunity se nedochází kvůli penězům, ale kvůli víře a křesťanskému způsobu života!!! To katolíkům zjevně nedochází a proto ta katolická církev "odchází" do kytek i se svými pro velkou část "členů" naprosto archaických a protilidských praktik, celibátu a jiných "starožitností"!! Církve zde musí být pro lidi a nikoliv pro "vedení" církví, které si budou "užívat" restituční prostředky a věřící to nijak nepocítí!! Jsou dnes u nás místa v republice, kde již nikdo do kostela nepřijde a pro pár "babiček" je skoro luxus "pořádat" mše v kostele! To se mohou sejít s panem farářem doma a budou to mít příjemnější!! Jsem z Prahy a tady je kostelů, až přechází zrak, ale na mši svatou jsou prázdné!! To je vizitka církví a náboženských společností!!! A tyto zcela prázdné kostely budeme léta platit. Mám jinak k věřícím lidem úctu, jsou v životě "silnější", protože nemají ten dojem, že jsme se narodili jenom proto, abychom umřeli a tem čas mezi tím tak trochu duchovně proflákáme!!! To je ten "veselý" problém a dotaz, proč jsme vůbec jako lidé na světě?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Katolíků ubývá...
   To ale církevním hodnostářům vůbec nevadí . Ovečky jim odejdou , ale majetky zůstanou .

   Smazat
  2. V Praze jsou kostely o nedělních mších celkem zaplněné a některé i vysloveně přeplněné. Problém s návštěvností je vesměs v bývalém pohraničí, ale tam je i struktura společnosti velmi upadlá.

   Smazat
  3. "Upadlá společnost" je přece v Praze. Pražané věří bludům, a to jak církevním (neposkvrněné početí, vstání z mrtvých a podobné bludy), tak i politickým - nepřátelé vlasti v senátu a v evroparlamentu, pitomec málem prezidentem atd. atd.

   Leo

   Smazat
  4. Hromada těch lidí na nedělních mších v Praze můžou být tůristé, jež si chtějí prohlédnout interiér jindy zavřených svatostánků.

   Smazat
 12. A proč v tom absurdní seznamu nejsou Scientisti ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě nedorazili. Až dorazí dostanou.

   Smazat
 13. Vše co bylo ukradeno, musí být navráceno. Na tom základě se jim to může v klidu zase sebrat, neboť jim to nikdy nepatřilo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.