Reklama

středa 3. dubna 2019

Rozsudek s otazníky


Zdeněk Jemelík
3. 4. 2019  Chamurappi
V článku Rozsudek v Kabelíkově z 5.března 2019 jsem komentoval rozsudek Městského soudu v Brně nad obž. Shahramem Zadehem (dále jen SAZ) & spol., který téhož dne ústně vyhlásil předseda senátu Michal Kabelík. Zmínil jsem se také, že pan předseda vyhlásil také usnesení o propuštění pana obžalovaného z vazby, proti němuž na místě podal stížnost uhlazený kamarád obhájců, státní zástupce Robert Henzel.Soudce Michal Kabelík pracoval rychle, takže písemné vyhotovení rozsudku o rozsahu 98 stran je již několik dní k disposici. Rychlý ale byl také Krajský soud v Brně, který vyhověním stížnosti státního zástupce opět prodloužil týrání pana obžalovaného nesmyslnou vazbou. Po seznámení s písemným vyhotovením rozsudku konstatuji, že obsah článku z 5.března 2019 vystihuje jeho obsah v podstatě správně.

Obhájci samozřejmě připravují odvolání ve prospěch svých klientů a doufají, že odvolací soud v horším případě rozsudek pouze potvrdí, v lepším dále sníží tresty. Zde ovšem nad rozsudkem visí první otazník. Krajský soud v Brně až dosud využil každou danou příležitost, aby SAZ uškodil. Důvody si vždy našel a sáhl účelově až ke lži. Rozsudek Městského soudu v Brně byl příjemným překvapením, protože se značně odchýlil od názorů žalobce. Jeho potvrzení nebo dokonce vylepšení odvolacím soudem by bylo dalším příjemným překvapením. Ale je moudré očekávat, že v jednom procesu zažijeme druhé příjemné překvapení ?

Pokud se při čtení do podrobností pečlivě propracovaného rozsudku oprostíme od právnického pohledu a začneme jej vnímat jako vyprávění o zvláštním dění, patrně se shodneme, že jde o příběh svým vyústěním velmi smutný. SAZ se v něm podobá hrnci medu, na který se slétají lační čmeláci. Lidé kolem něj vyvíjejí pod taktovkou Ondřeje Kučery spoustu aktivit: organizují schůzky, píší falešná svědectví, podávají trestní oznámení, telefonují si s pomocí speciálních aplikací, a v neposlední řadě vytahují ze SAZ obrovské finanční prostředky, z nichž podstatnou část jeho domnělí pomocníci odevzdávají policii. Výsledek celého tohoto hemžení lidské žoužele se nakonec scvrkne na nepoužitelná svědecká prohlášení tří problematických svědků. SAZ je koupil jako „zajíce v pytli“, zjistil jejich nepoužitelnost a nikdy je nepoužil, ani se k tomu nechystal. Na horu vynaloženého úsilí to je výsledek více než trapný.

Nezbývá, než se ptát, co účastníky tohoto mumraje vedlo k tomu, aby se do něj zapojili. Průhledná je motivace SAZ: usiluje o zvrácení obžaloby ve „velké daňové kauze“, v té souvislosti o vyvrácení svědectví Petra Pfeifera, korunního svědka obžaloby. Opatřuje si k tomu prostředky. Oklamán „dodavateli“ získané nepoužitelné prostředky nakonec založí ad acta. Na jeho motivaci není nic nepochopitelného a nezákonného.

Martin Veselý a Ondřej Kučera jsou jasní: jdou po penězích. U posledně uvedeného svou roli patrně hraje také potřeba po uspokojení pocitu vlastní důležitosti či touha vyniknout.

Eva Halamková chce pomoci Martinu Veselému z vazby. Věří, že pomocí Ondřeji Kučerovi si vyslouží reciproční pomoc.

Záviš Löffelmann a Jan Šebek jen vyhověli kamarádovi, aniž by měli tušení, do jaké hry se zapojují. Do hry se dostali náhodou, bez motivace.

Velký otazník visí nad motivací svědků Jana Doležala a Martina Valentoviče. Oba vyhoví poptávce SAZ, tlumočené Ondřejem Kučerou a Evou Halamkovou. Pracují na falešných svědeckých prohlášeních, Jan Doležal jde k policistovi Janu Šebkovi s trestním oznámením na policisty. Za služby požadují velké peněžní částky. Soud jim přičítá ziskuchtivost a považuje jejich jednání za trestné. To ale nesouhlasí se skutečnosti, že od vstupu do hry jsou ve spojení s policií, kterou informují o každém kroku svém nebo spoluobžalovaných a přijaté horentní odměny odevzdávají na policii. Jejich motivem tedy nebyla pomoc SAZ, ani ziskuchtivost. Nad tím, jaká tedy byla jejich motivace, visí další otazník.

Jasná je motivace policistů, kteří sledovali nezákonné počínání svědků a přijímali od nich vydělané peníze: chtěli mít úspěch a hodilo se jim rozšíření organizované zločinecké skupiny, protože čím větší skupina, tím je nebezpečnější a hlavně - tím hůře pro SAZ. O zákonnosti a etičnosti jejich postupu si můžeme každý myslet co chceme.


- - -


5 komentářů :

 1. Výše uvedený konkrétní případ neumím posoudit, ale nemám ani jediný důvod autorovi článku nevěřit. O čem však vůbec nepochybuji je skutečnost, že naše justice i právní řád jsou dávno zralé na hlubokou reformu. Nemine snad jediný den, abychom se nedočetli o nějakém případu, který putuje soustavou soudů nahoru a dolů, přídady se vrací jak na běžícím pásu a spravedlnosti není učiněno zadost ani po mnoha letech. Tento stav prostě není normální, normální nejsou zejména ani poslanci, které tento doslova "brajgl" nechává naprosto v klidu. Oni totiž mají na programu většinou diskuse o jiných "zásadních" problémech. Myslím, že svou nečinností pomalu a jistě připravují půdu pro člověka, který je přide vyhnat ze sněmovny se slovy:"Už jste tu příliš dlouho na to, co dobrého jste učinili."

  OdpovědětSmazat
 2. Nevím, zda jsou normální, zcela jistě ale nekompetentní k řešení tohoto brajglu. A jak píšete, zajímá je něco úplně jiného a vše svědčí o mizerii celé politiky. Čekat na Olivera je jako čekání na Godota. Q.

  OdpovědětSmazat
 3. 17:11 O čem chtěj místní odulci "diskutovat"?! Pilní v trolení, jinak ale zapšklí, na Putlerových prdech závislí, neproduktivní blbci, kteří by moc rádi škodili, avšak pouze smrdí! Ruské přísloví: Psí/čubčí (a tedy i parazitický čecháčkovský, ovaroidní, pitomiovský, fálmerovský a burešovský) hlas do nebe nevolá. Jsou ti umanutí, lúzrovití, sprejerovití, ovaroví a zaprdění diskutéři s falešnými jmény, tituly a institucemi (včetně těch burešovsko-čobolovských) opravdu tak blbí a ubozí, komunizmem zdegenerovaní, na bezplatných médiích chorobně závislí, potrefené husy, nebo jen placení provokatéři, členové KSČ, ROH, SČSP, khakimozky, lidoví milicionáři, pomocníci VB, politruci, případně důchodci agenti StB a KGB ??? Jak málo stačí ubohým, neschopným, nezaměstnatelným, samolibým a líným sockám ke štěstí: Vyblít se namísto produktivní práce na kapitalistickém internetu a vylízat si socialistickou p….l. Obyvatelé králíkáren ani na internetu nevyprodukují víc – než bobky. Zamindrákovaná lůza metá svá lejna na ty výše stojící - ta však bez zásahu cíle dopadnou zpět na její hlavu. Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině. Čím ubožejší a pitomější podvraťáček na řetězu u boudy - tím víc poštěkává a zasírá své okolí. A ještě by chtěl bez vlastní osobní odpovědnosti zasahovat anonymně referendem do osudů spoluobčanů. Geniální politický trik, prosazovaný postkomunistickou tripartitou: internetové diskuze.Nabuzené lemplovské, dluhy neplatící a neproduktivní socky vypustí nahromaděnou žluč a střevní plyny (přímá demosrácie) a neřádí pak už na náměstích:-)))

  OdpovědětSmazat
 4. Ad 8:55. Tedy to musí být autor toho výplodu vlastníkem vskutku dobré IQ tykve. Ale přece mu nebudeme vymlopuvat jeho lásku k nacismu, Hitlerovi, diktatuře kapitálu, lásku ke koncentrákům, Gestapu, Cia, FBI, 3. světové válce, masovým vraždám či ještě lépe lásku jeho ke genocidám. On pidimužík rozumem i jistě i tělem, nesahající jim zmíněné lůze ani po kotníky, jen špatný odvar nelidského trusu se zbobkovatělým obsahem vlastního nitrolebí nemůže urazit člověka! Ten již nikdy se ani do lidské společnosti nedošplhá, sráží ho jeho vlastní podlost, zakyslost a vyšumění člověčiny! Cítí se bohem, ale je ubohen!

  OdpovědětSmazat
 5. 10:05 Však ty taky nemáš zrovna ideální původ, hovnere komoušiči! Esipaj jsi tušil, že ten esteban v trapným tesilovým saku, nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama ve východoněmeckejch mokasínách, kerej se tolik hřál přízní velkejch rudejch soudruhů, nebyl tvůj skutečnej fotr? I když se v tobě vzhlížel a ty si se tolik těšil na teplý místečko co po něm jednou zdědíš, že? Jenže pak jako na potvoru přikvačil odkudsi právě ten chrchlavej vandrák ve vytahaným svetru a ošuntělejch džínách s lahváčem v ruce a udělal vám, rudejm čůrákům, pořádnej rejhanec přes plány ... no a to byl tvůj biologickej fotřík! Jednou totiž tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

  vohnul na jednom mejdanu, když tam jako nasazená estebačka vynášela popelníky! A ten esteban, cos ho měl celý ty dlouhý roky za fotra, byl tak blbej, že mu ani ta tvá rezatá palice nic nenapověděla:-)))

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.