Reklama

úterý 2. dubna 2019

Rusko a Turecko zablokují pokusy NATO o zvýšení přítomnosti v Černém moři


Maxim But
2. 4. 2019 rueconomics
Ministři zahraničí NATO jen nominálně vznášejí otázku rozšíření své přítomnosti v Černém moři, protože ve skutečnosti to je nemožné. Generální ředitel Mezinárodní asociace veřejných organizací veteránů námořnictva a potápěčů, vojenský expert Vladimír Mamajkin to řekl v rozhovoru pro FBA (federální obchodní agenturu) Ekonomika segodňa.

"Spojené státy v zásadě nemohou rozšířit vojenskou přítomnost NATO v Černém moři, neboť existuje Montreuxská úmluva, která jasně upravuje nejen délku pobytu lodí třetích zemí, ale i počet jejich současné přítomnosti na vodních hladinách. Pokusy o porušení tohoto dokumentu nebyly dokonce nikdy uskutečněny, protože Rusko i Turecko a řada dalších vlivných světových hráčů by to vnímala velmi negativně. Státy do toho nepůjdou, jejich pokusy budou jednoduše blokovány.

Existuje další možnost zvýšení vojenské přítomnosti NATO v Černém moři, pokud stav své bojové flotily zvýší jedna ze zemí Severoatlantické aliance, která má přístup k Černému moři. Může to být například Rumunsko. De facto lodí NATO ve vodách bude více, ale de jure to bude rumunská loď. Bukurešť však bude muset buď vyrobit loď sama, nebo ji koupit. To je nonsensus pro malé černomořské země. Takže i tato verze je čistá utopie", říká specialista.

Stálá zástupkyně USA v NATO Kay Bailey Hutchisonová oznámila, že na zasedání ve Washingtonu ve dnech 3. - 4. dubna budou ministři zahraničí vojenské aliance jednat o rozšíření své vojenské přítomnosti v Černém moři. Podle jejího vyjádření je důvodem znovusjednocení Krymu s Ruskem a také incident v Kerčském průlivu 25. listopadu 2018. "Budeme hovořit o tom, co můžeme dělat v Černém moři. Rusko pokračuje ve snaze destabilizovat Ukrajinu, nadále militarizuje Krym", poznamenala Hutchisonová.

"To všechno je patos, který nemá nic společného s realitou. Ukrajinská tematika je jen záminkou pro USA, aby zvýšily stupeň protiruských nálad a znovu zapojily Rusko do diskuse, která je vedena v agresivním tónu. Státy vydávají zbožné přání za skutečnost, když mluví o své dominanci v oblasti Černého moře, ale ve skutečnosti tomu tak není. Přítomnost armády lodí USA a NATO ve vodách není navíc ani potřebná.

USA aktivně používají protiruskou rétoriku, aby "zkroutily ruce" zemím NATO a aby je přinutily k rozmístění základen, nákupu drahých zbraní, přispívání 2% rozpočtu země do rozpočtu vojenské aliance. Ve skutečnosti však "správně" platí pouze Estonsko a Polsko, které však také dokáže chytračit s penězi. Argumenty jako "ruská agrese" a "útok na Ukrajinu" jsou pokusy k dosažení rezignace Evropy", soudí vojenský expert.

Nesmyslná přítomnost

29. března vplula do Černého moře skupina lodí druhé stálé námořní skupiny NATO. Jak bylo uvedeno v tiskové službě Severoatlantické aliance, tato mise byla naplánována již dávno a nesouvisí s prezidentskými volbami na Ukrajině 31. března, jejich hlavním cílem je uskutečnění manévrů Sea shield - 2019 (Mořský štít 2019). Tři země aliance (Rumunsko, Bulharsko, Turecko) mají přístup k Černému moři a NATO v této oblasti pravidelně provádí cvičení a hlídky.

V roce 2018 vstoupily lodě NATO do Černého moře třikrát v rámci plánovaných výcvikových misí. V pátek oznámilo Národní centrum řízení obrany Ruska, že lodě ruského námořnictva pozorují skupinu tří lodí NATO, příslušných námořnictvu Nizozemska, Kanady a Španělska, které vstoupily do vod Černého moře. Fregaty Evertsen, Toronto a Santa Maria se spolu s tureckým Ildirimem a rumunským Regele Ferdinandem zúčastní manévrů Sea Shield s gruzínskými a ukrajinskými loděmi pobřežní stráže.

"Ve skutečnosti je pro Američany bezpečnější nevplouvat s loděmi NATO do Černého moře, ale působit na dálku. Americká letadlová loď ve Středozemním moři má řízené střely, schopné zasáhnout cíle na území Ruska. Navíc její letecké křídlo tvoří 80-86 letadel, z nichž 70 je úderných. Každé letadlo je schopno uletět 2 tisíce kilometrů k cíli a při existenci letiště k mezipřistání 3-4 tisíce kilometrů.

To znamená, že zvýšení přítomnosti válečných lodí v Černém moři je nesmyslné a nelogické. Rusko přece s pobřežními raketovými a protiraketovými komplexy zcela "deštníkem" pokrývá vodní plochu Černého moře a jeho pobřežních zón. V případě nutnosti bude cíl zasažen i na území Turecka nebo ve Středozemním moři, protože létající objekty, uznané za nebezpečné, jsou zachycovány na vzdálených přístupech. Rusko ani nemusí nic měnit - celá infrastruktura pro protiakce již byla vybudována.

Státy prostě nemohou a nebudou chtít zničit tuto vojenskou paritu, nemluvě už o zásahu na průchod do Azovského moře. Proto všechny "výhružné" protiruské poznámky nejsou ničím jiným než blufem, za nímž nebudou skutečné akce nikdy následovat", uzavírá Vladimír Mamajkin.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

17 komentářů :

 1. NATO je umírající zombie? Analytik si nebere servítky.
  NATO je zkrátka zombie periodicky kříšená různými způsoby, zpravidla magií voodoo. S tímto radikálním názorem vystoupil vojenský analytik a konzultant Douglas MacGregor v komentáři pro server National Interest. Bývalý plukovník americké armády v něm tvrdí, že nejlepší cestou, jak ověřit něčí smrt, je kontrola pulzu.


  Odkaz: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/253575-nato-je-umirajici-zombie-analytik-si-nebere-servitky/

  OdpovědětSmazat
 2. Jo to by šly ty jejich lodě rychle ke dnu kalibry by se o to postarali nemají tam co dělat agresoři z nato.

  OdpovědětSmazat
 3. "Každé letadlo je schopno uletět 2 tisíce kilometrů k cíli"- to je napr. pre F-18 celkovy dolet s iba dvoma raketami na kridlach. Bojovy dolet, t.j. ked lietadlo sa chce aj vratit odkial vystartovalo, je uvadzany 740 km.

  OdpovědětSmazat
 4. To ještě Rusové nepochopili, že nějaká smlouva je pro USA jen cár papíru, kterou kdykoliv budouli se cítit ve výhodě poruší? Copak dost smluv USA poslední dobou bezpříkladně neporušili nebo nevypověděli? Kdo ještě může být tak hloupý, že věří, že USA budou dodržovat nějakou smlouvu? Jakékoliv jednání ať už obchodní, mezinárodně-politické nebo vojenské je naprosto s USA zbytečná věc a ztráta času. Oni dodržují jen to co se jim momentálně hodí a jen když se jim to hodí. Nikdy v celé historiiUSA žádnou smlouvu nedodrželi. Vždy měli postraní nebo jiné úmysly. Mnohé smlouvy podepsali aby je už předem nedodržovali, ale mohli se na ně případně odvolávat. USA je neseriozní suverenně největší megalhář. Lže ve všem i svým vlastním občanům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, že Rusové dávno pochopili, že pindosové nikdy žádnou smlouvu nenodrželi. Rusko však pdobné mediální sračky nevzrušují. Vědí, že si Pindosové nic ntroufnou. Těch pár lidiček by bylo během 5 minut pod vodou.

   Smazat
  2. 14:12 Jen část elit má podmořské, dokonale vybavené kryty! Ale ani ty ani podzemní nebudou třeba, páč tito kremlovoři co Chujlostan vlastní - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   nikdy nedovolí, aby jim jejich vlastní loutka Putler zničila jakýkoliv majetky na Západě!

   Ryche se ho zbaví! Bude postaven před Mezinárodní tribunál novou vládou a jeho další osud je neodvratný
   - https://pbs.twimg.com/media/B2z1f-UCQAA-gij.jpg

   Pak dojde k celkové k rekonstrukci Chujlostanu. Tento archaický kaganát bude důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě živel "Rus" nebude mít většinu a rozhodovací práva. Jen v evropské části vznikne 32 nových států pod přímou patronací USA a EU. Asijská část se demarkačními liniemi rozdělí pod správu OSN. Poté bude provedena zásadní restrukturalizace společnosti, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy civilizace, čehož se v této oblasti nikdy nedosáhlo. Stejně tak se přistoupí k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka. A nic víc ...

   Smazat
 5. Čím budou rakety blíž Ruska,tak jejich zneškodnění je menší až nulové a to je cílem USA,dostat co nejvíce raket,co neblíže k Rusku.Snad už každého napadne,že to nebude několik desítek raket,jako v Sýrii,ale několik tisíc,aby byl útok zničující.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Keby bol utok tak ZNICUJUCI< ako na Syriu, tak to si Rusko ani nevsimne, keby zo 106 Tomahawkov doletelo sotva stvrtina a z toho zasiahnu bezvyznamne ciele tusim tri. Nepamatas, ze letisko bolo pouzivane okamzite po utoku?? Navyse Rusi dostali neporusene Tomahawky, cize dnes verim tomu, ze ich dokazu zrusit priamo vo vzduchu. V ruseni navigacie a elektroniky celkovo su Rusi majstri. Takze tak jednoduche, ako si myslis ty vo svojich mokrych snoch to zas tak nebude. Ani len teoreticky.

   Smazat
 6. Putin kdysi řekl, že když je rvačka nevyhnutná, udeř jako první. Myslí si snad někdo, že by ty USA rakety vůbec odstartovaly? Myslím, že by vyletěly do povětří pár minut před startem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 16:44 "Šťastný" to člověče, tomu všemu opravdu věříte ?
   Už se v duchu vidíte, jak se dalekohledem díváte zpovzdálí na věže Kremlu? Němečtí vojáci by vám o tom mohli vyprávět, jen to v roce 1941 přežít ...

   Smazat
  3. Kecy, lejnere putlerýči, všechno bude jinak! Protože tito kremlovoři co Chujlostan vlastní - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   nikdy nedovolí, aby jim jejich vlastní loutka Putler zničila jakýkoliv majetky na Západě!

   Ryche se ho zbaví! Bude postaven před Mezinárodní tribunál novou vládou a jeho další osud je neodvratný
   - https://pbs.twimg.com/media/B2z1f-UCQAA-gij.jpg

   Pak dojde k celkové k rekonstrukci Chujlostanu. Tento archaický kaganát bude důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě živel "Rus" nebude mít většinu a rozhodovací práva. Jen v evropské části vznikne 32 nových států pod přímou patronací USA a EU. Asijská část se demarkačními liniemi rozdělí pod správu OSN. Poté bude provedena zásadní restrukturalizace společnosti, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy civilizace, čehož se v této oblasti nikdy nedosáhlo. Stejně tak se přistoupí k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka. A nic víc ...

   Smazat
  4. Anonymní 4. dubna 2019 7:40

   člověče,nač ještě čekáš,už rychle utíkej založit 33 chujostán, abys byl jeho vrchní kokotí hlavou

   Smazat
  5. 14:27 Klídek lejnere putlerýči! Ubožáci tvořící drtivou většinu obyvatel současnýho Chujlostanu zde - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0


   budou rádi za jakejkoliv postchujlostan! Zejména dnes, když máme hluboko v podzemí luxusně vybavený města, solárka, umělá pole! Do 20-ti let by Země byla tak či onak v cajku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 7. 16:44 dík kreténe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není zač, kdykoliv ti rád prozradím cokoliv o tvém původu, když budeš mít zájem! Pro ostatní: hovner komoušič z 19:02 netušil, že esteban v trapným tesilovým saku, nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama ve východoněmeckejch mokasínách, kerej se tolik hřál přízní velkejch rudejch soudruhů, nebyl jeho skutečnej fotr! I když se v něm tolik vzhlížel a tolik těšil na teplý místečko co po něm jednou zdědí! Jenže pak jako na potvoru přikvačil odkudsi jakýsi chrchlavý vandrák ve vytahaným svetru a ošuntělejch džínách s lahváčem v ruce a udělal oběma rudejm čůrákům - fotroj i synkoj, pořádnej rejhanec přes plány ... no a to byl jeho biologickej fotřík! Jednou totiž jeho matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   vohnul na jednom mejdanu, když tam jako nasazená estebačka vynášela popelníky! A ten esteban, co ho měl celý ty dlouhý roky za fotra, byl tak blbej, že mu ani ta jeho rezatá palice nic nenapověděla:-)))

   Smazat
 8. smlouva nesmlouva, lodě,zavřené v Černém moři jsou tam jako kachny na vesnickým rybníčku. Na odstřel. Uletět nemůžou.
  Jinak, jsem bývalý voják a pár spolužáků mám eště u armády, i na GŠ. Proto můžu říct, že pojem "zombií" pro NATO je lichotka, zombí alespoň chodí a vydává zvuky.
  https://www.youtube.com/watch?v=d7ufUN3nrSA&t=12s
  https://www.youtube.com/watch?v=ekDoSIxjM4c&t=151s

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.