Reklama

úterý 30. dubna 2019

SIPRI: Rusko vypadlo z pětice zemí s nejvyššími náklady na armádu!

-kou-
30. 4. 2019 ria.ru a PrvníZprávy
Světové vojenské rozpočty loni dosáhly 1,8 bilionu dolarů, což je o 2,6% více než v roce 2017 uvedla výroční zpráva Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI).

Zároveň Rusko poprvé od roku 2006 vypadlo z pětice zemí s nejvyššími náklady.Podle studie dosáhly celkové výdaje nejvyšší úrovně od roku 1988, kdy ústav začal sbírat informace o této problematice.

„V roce 2018 byly světové vojenské výdaje o 76% vyšší než v roce 1998, kdy vojenské výdaje dosáhly nejnižší úrovně po skončení studené války," citovala zprávu RIA Novosti.

Podle odhadů SIPRI činily výdaje na obranu jako celek 2,1% světového HDP, což je v průměru ekvivalent 239 dolarů na osobu.

Rusko ztratilo své místo v první pětce

Ruské vojenské výdaje v roce 2018 podle SIPRI činily 61,4 miliardy dolarů, což je o 3,5% méně než předchozí rok. Rusko tak v žebříčku obsadilo šesté místo.

Do pětice s nejvyššími výdaji patří Spojené státy, Čína, Saúdská Arábie, Indie a Francie, které představovaly 60% světových vojenských výdajů.

GT: Šílený a ještě šílenější vojenský rozpočet USA!

Poprvé od roku 2010 vzrostly Spojené státy o 4,6% na 649 miliard dolarů. „Americké vojenské výdaje v roce 2018 přibližně odpovídaly součtu vojenských výdajů osmi zemí následujících Spojené státy v hodnocení SIPRI," konstatovala zpráva. Podle Ody Fleranové, ředitelky programu SIPRI pro zbraně a vojenské výdaje, je to zapříčiněno „implementací nového programu nákupu zbraní v rámci Trumpovy administrativy od roku 2017".

Podíl Číny na světových vojenských výdajích činil 14%.

Současně nejvyšší procentní nárůst z 15 zemí připadá na Turecko (24%).

Zpráva také uvádí, že nárůst vojenských výdajů je pozorován v roce 2018 v zemích střední a východní Evropy.

„Náklady Polska vzrostly v roce 2018 o 8,9% na 11,6 miliardy dolarů, zatímco náklady na Ukrajině vzrostly o 21% na 4,8 miliardy dolarů. V roce 2018 rovněž vzrostly výdaje Bulharska, Litvy, Lotyšska a Rumunska (od 18 do 21%),“ konstatoval dokument.

Stockholmský institut pro výzkum míru byl založen v roce 1966. SIPRI je nezávislý think-tank, který studuje konflikty, vyzbrojování, kontrolu zbraní a odzbrojení.

Potvrzuje to jen slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který v prosinci 2017 oznámil, že se Rusko nezapojí do závodů ve zbrojení. Mluvčí hlavy státu Dmitrij Peskov v březnu 2018 řekl, že za pět let se plánuje utratit za obranné účely méně než tři procenta HDP.

Nezávislé údaje hovoří samy za sebe, a zřejmé, že pro Spojené státy a Západ celkově, je stále obtížnější hovořit a argumentovat temnou "ruskou hrozbou" či "ruskou agresí".


48 komentářů :

 1. Nutno podotknout, že rozdíl mezi 3. a 6. místem v absolutních nákladech mezi jsou minimální.

  Pořadí se ovšem zcela mění pokud nebereme absolutní náklady, ale náklady na zbrojení v poměru k velikosti HDP. Potom je Rusko z velkých zemí na druhém místě za SA.
  Za posledních 10 let se výdaje na zbrojení v USA výrazně snížily, kdežto v Rusku zvýšily.

  https://www.sipri.org/sites/default/files/2019-04/fs_1904_milex_2018_0.pdf

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:27 nevím co ráčíte myslet "absolutními náklady", ale pokud USA vynakládají na svoje vojenské síly víc než 600 miliard dolarů a ostatní z největších vydávají na totéž, každý jeden, méně než 100 tisíc US dolarů za rok, těžko mi nemůže být jasné, kdo tu hraje o světovládu. Chcete k tomu 11:21, nutně něco podotknout?

   Smazat
  2. 16:09 Opravuji: ...100 miliard US dolarů za rok,...

   Smazat
  3. Pepek Vyskoč11:27, by chtěl "absolutními náklady" říci, že bílé je černé a černé je bílé. Pepek Vyskoč je v diskuzi na Nové republice velmistrem v překrucování faktů, když demokraté nechtěj vidět pravdu, slyšet pravdu, říkat pravdu, ale taky lež považujou za nástroj fašistické propagandy. Taksi vymyslely dělat propagandu s polopravdami, které jsou mnohem horší než když Goebels a ostatní fašisté lhali. Goebels je v porovnání s nim ouplnej břídil.

   Smazat
  4. Vydaje na zbrojeni na jednoho obcana , jsou zdaleko nejvyssi v Izraeli.
   Tam je zbrojeni nejsilenejsi. Ovsem Izrael se svym chudym prumyslem a vladou orientovanou na nepretrzite valky vsude a porad od sveho vzniku si na zbrojeni ani na udrzeni hospodarske ,nikdy nevydelal ani nevydela.. I kdyz jsou geniove ve vsem..
   A tak mimo dalsi parasity musi jim zapad na rozkaz USA dodavat miliardy rocne zadarmo. Za to pak temer vsichni obcane jsou hystericky obvinovani jiz padesat let z antisemitismu..
   Podobne jako kdyz dodavaji miliardy a triliony rocne islamskym a jinym afroarabum jsou hystericky obvinovani z Islamophobie a jinych dnes velmi tezkych "zlocinu"....
   Napriklad kdyz spali Notre Dame tak zarucene my jsme nepratele teroristickych afroarabu....
   Kamery zachytil osobu jak chodi po ochozech a rozleva horlaviny...Ale nikdo po tom nepatra samozrejme..

   Smazat
  5. On Pepe Vyskoč chtěl jen říct, že 680mld USD SS proti 48mld USD RF je vlastně to samé, protože Ruská ekonomika je 10x slabší a Rus toho sní 10x méně než z hamburgerů rozežraný obyvatel za globální louží. Dalo by se snad i tímto způsobem predikovat, že "absoultní" 😆😂😱 výdaje na jednoho nevzdělaného, nízkonákladového, západoasijského, podčlověka jsou absurdně v absolutních číslech vyšší než udávají jím zmiňovaná data a RF se reálně z absoulutního pohledu dělí o 1 až 2 místo. Tedy to de-facto dokládá podlost a zákeřnost RF jako reálné říše zla, která nás zdánlivě nevýhodným kurzem rublu proti tolaru mate. Prožene-li se totiž energorubl přes Juana a Ojra držícího zkrátka národní rezervní fond, naštěstí moderovaný a chráňěný Rudým štítem (ámen), vychází nám rubl v podstatě 14x silnější, čímž na dvou řádcích eliminuje 14x vyšší ekonomickou výkonnost západních ekonomik. Takové jsou totiž Rusové zákeřné svině. Nezapomeňte, že už jednou zmátli imperialistu když udělali říjnovou revoluci v listopadu. Nebo naopak?

   Smazat
 2. Celý zadlužený západ padá ke dnu a ty co chtějí euro nás tam chtěj stáhnout taky je to jen otázka času:

  https://cz.sputniknews.com/byznys/201904299759055-tohle-je-konec-bomba-pro-svetovou-ekonomiku-obsahuje-243-bilionu-dolaru/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně, rozvojové Rusko s průměrným platem 500 euro a důchodem 200 euro, bude žvanit něco o západu padajícím ke dnu.

   Smazat
  2. A proč ty tady žvaníš ty sračky 11.44? Tebe někdo platí za každodenní vypouštění nenávistných sraček na diskuzi? Utři si hubu olezlou od sraček, jak tak denně vylézáš diskutovat ze západního zadku, a vyser se jednou provždy na Rusko. Víš hovno, jaký je tam průměrný plat. A proč by pořád "zbrojili"? Aby soutěžili, kdo je blbější kretén?

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Pokiaľ má Rusko menšie náklady na zbrojenie ako India, Saudská Arábia a Francúzsko tak potom neviem prečo je Rusko hrozbou pre západ.
   Potom musia byť oveľa efektívnejší ak zabezpečia odstrašenie západu za menej peňazí ako na to utratí Francúzsko.
   Rusko je hrozbou predovšetkým preto že sa nedalo rozparcelovať a vykradnúť a nakladá so svojími zdrojmi podľa svojho.
   Ukrajina teraz príde o Doneck a Luhansk - rusko sa rozhodlo vydať občanom v týchto oblastiach urýchlene Ruské pasy
   Ukrajimnská armáda zahájila odstrelovanie domobrany na celom 100 km úseku bojovej línie.
   Uzbrojená bude predovšetkým Ukrajina, ktorá sa prepadá do stále väčšej biedy.
   500 Eurové platy máme aj u nás. Minimálne 1 milión ľudí na slovensku nezarobí viac. A máme aj tie minimálne 270 E dôchodky o čo sme na tom lepšie ako Rusy

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. áno, sme na to patrične hrdý, roboš pri páse a jeho euro manager majú spolu 2000 - tak, tak, chleba 1 euro - a to je ten najlacnejší, ale v priemere radostne nastupujeme na 12 hodinové pracovne zmeny, šťastím sme bez seba,

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  8. 18:46
   Tvojí hatmatilce není vůbec rozumět. Neví kdo co tu kde štěkal, asi budeš trochu pomatený.

   Smazat
  9. 14:47.. neverim ziadnej statistike, ktoru som si sam nesfalsoval :)

   Smazat
 3. Tak ono hlavně záleží jak efektivně dokáže každý z těchto států za tyto šílené peníze vyzbrojovat a školit své armády!!Není umění nakupovat předraženou techniku a munici!! To není měřítko! To je pouze obchodní finanční údaj! Protože někdo dokáže za stejné nebo i menší peníze pořídit více výzbroje a kvalitnější!! Navíc ji dokáže i obsluhovat a opravovat v nejtvrdších povětrnostních podmínkách!!Takže pochybuji, že třeba Izrael nebo Rusku jsou horší než Arábie, Indie nebo Francie jen proto,že málo utrácí atd. Naopak tyto dva státy dokáží vyrábět dostatečně kvalitní zbraně a za jiné menší peníze pro své vlastní armády než ostatní,kteří to musí nakupovat předražené od jiných!!!Vypadá to,že opět je vyprovokováno zbrojení a vyšroubovat ceny maximálně! To vyhovuje pouze nadnárodním finančním a zbrojním korporacím pocházejících především z ŽidoAmerickoBritských vod,které ovládají západní finanční bankovní systém !!Každý západní,africký,jiho-latino americký stát jim je zaúvěrován a je jejich vazalem!Navíc si do čela těchto států dosazují své poslušné politiky!!

  OdpovědětSmazat
 4. Takže doufám, že i největším demokratům dojde, že nepřítelem míru je USA.

  OdpovědětSmazat
 5. AMERICKÝ POVINNÝ BRATR NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK SÁM SEBE UZBROJÍ. Všechno ostatní má ta krvežíznivá říše zla na dluh , ale na války vždycky najdou. Povinností jejich kolonií tedy i té ve které žijem je ve velkém jejich brakové zbraně a nepotřebné vrtulníky kupovat za násobky cen obvyklých. Celý svět tu říši pekelnou tímto způsobem živí , přesto prokletá americká krvelačná saň nikdy nemá DOST !!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Nejhorsi je,ze do tech nesmyslnych zavodu ve zbrojeni chteji USA zatahnout vsechny....Budeme chudi,ale po usi vyzbrojeni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A s tim,ze ten srot uz je stary vlastne v dobe kdy nam ho prodavaji je to tak nesmyslne,ze uz diky tomu povazuji kapitalismus za spatne zrizeni

   Smazat
  2. Keby sme nakúpili letku Ruských bitevníky vyšla by nás omnoho lacnejšie a bola by nová ale nie my musíme nahᡡňať kšefty všetci Americkým zbrojárenským koncernom. A toto podporiala Slovenská národná strana

   Smazat
 7. 12:44
  Pepku, zase to tady rozjíždíš s tvými platy a důchody v Rusku, furt pryč jako kolovrátek, už po kolikáté, a s tvými nadávkami do rusáckých užitečných idiotů? Není ti už trapně, degeneráte? To tam fakt nemáš něco lepšího?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, lepší to s těmi ruskými platy a důchody stále bohužel není. Možná až přestanou vydávat 4% svého HDP na zbrojení...

   Smazat
  2. 12:59 Ale ono to tak s těmi ruskými platy a důchody je.

   Smazat
  3. Co je s těmi důchody Pepku13:02,13:06? Jak Ti napsal ten pan12:59, ty degenerovanej ruskej frustráte, to je taky tak a fakt, že jsi trapnej kolovrátek a že nemáš vůbec nic lepšího:-). A to je dobře Pepku, jesli je vás takovejch trolů více tak to se ti Rusové fakt z vás poserou... ale smíchem.

   Smazat
  4. 13:02
   Takže Rusko má přestat vydávat své 4 procenta HDP na zbrojení, ale my v ČR máme naopak dávat teď 2 a za chvíli také 4? Ty jsi komik. Kvůli tomu jsme šli do NATO a EU, abychom utráceli miliardy za zbraně a přitom se měli na úrovni Ruska, nebo místy i hůře, a žrali, na rozdíl od Ruska, béčkové nebo zkažené potraviny, co nám tu západ a Polsko vozí? Fašounci tvého typu jsou opravdu dojemní.

   Smazat
  5. My sice máme platy cca 2 x vyšší, avšak ceny rovněž. Srovnávat pouze absolutní výši platu bez ohledu na paritu kupní síly může jen hlupák. Co se týče zbrojení, tak RF by zajisté ráda na zbrojení vynakládala měně prostředků, kdyby tak učinilo i NATO. Nemůže zůstat bezbranné vůči agresorovi.

   Smazat
 8. 12:44 Ty ubohý a neužitečný us idiote, jakými fakty se tady oháníš? Jediný fakt je ten, že jsi zalezlý v us prdeli a to je tvoje zřejmě celoživotní poslání.

  OdpovědětSmazat
 9. Nuž čo čakať od kolaboranta ktorý vždy ako blcha preskočí tam kde môže viac cicať a zištne zaradí akékoľvek národné záujmy. Keby nás okupovali náckovia tak takíto sú ihneď naskákaní v Hitlerovom kožuchu. Sú to predajné štetky ochotné za prachy urobiť čokoľvek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, ty se radši starej o vaše fašistické Horné Uhry, kde fašoun Kotleba získal celých 10% hlasů fašounů.

   Smazat
  2. Keď to hovoríš Ty Pepku14:42 o fašistických uhroch a kotlebách tak to musí byť fakt pravda a "nič inšie než pravda". Už sme sa na uhrách z Teba posrali jak nám tu šermuješ pred nosom s nejakými fašistami:-). Uff...! Pozoruhodní fašisti tí Kotlebovci, čo za existencie druhého Slovenského štátu darovaného Slovákom z Bruselu a Washingtonu sa stavajú proti členstvu v zločineckom spolku NATO a posielaním Slovenských vojakov na provokačné vojenské manévry do pobaltských oblastí Russka. Chudáčik14:42 čo sa počas sexuálnych radovánok s pornohercom Jandom vyučil propagandistickej spinotronike okolo Russka, myslíš že keď zašermuješ kecmi o fašistoch, že z Teba všetci v B.B. a vôbec na Slovensku padnú na zadok? Zvlášť keď sme vás anglosionistov a takých šábesGójov ako si Ty upozorňovali na fašistickú povahu Kyjevského režimu a ktorý sami nastolili a vedú židia ako Zelenský, Porošenko, Kolomojský? To fakt si myslíš že keď na niekoho ukážeš svojím obrezaným prštekom medzi nohami že je fašista, tak sa z toho celý hrôzou pominie? Po tom všetkom čo ste nám predviedli v Juhoslávii a v Russku v jeho pobaltských štátoch a Ukrajine? Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  3. 19:10
   No tak teď jsi tím svým výrazivem jako "anglosioniostami", "šábesGojov", "obrezaným prštěkom" jen potvrdil co jsi za náckovskou špínu.
   Na stráž!, debile.

   Smazat
 10. rada pro vás, kluci a holky... nechte toho idiota prudit podle libosti a nereagujete na jeho p*čoviny... pak začne působit zákon magického odrazu a on se sám přestěhuje jinde... on totiž žije z energií, které vám stáhne, když vás na*ere... nedejte mu ty energie... tak to prostě funguje... zkuste to tak týden ho všichni absolutně ignorovat a uvidíte!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Vladimir Vladimirovič by neměl armádu zanedbávat. Světový sionismus se zvolením Zelenského na Ukrajině otevřeně spojil s banderovským fašismem, a připravuje další agresi proti Rusku a všem slovanským národům. Proti tomuto nebezpečí může Slovany ochránit pouze mohutná ruská armáda!

  OdpovědětSmazat
 12. Je mi z vás nanic, když čtu s jakou radostí sledujete soutěž ve zbrojení, ať fandíte jedné nebo druhé straně a přitom zapomínáte, že ten dobytek co kráčí na jatka jsme my.

  OdpovědětSmazat
 13. 15:41 na to, že jsme určitými silami naháněni na jatka žádný z těch, který kritizuje USA a podobné, zřejmě nezapomíná. Jinak by mlčel.

  OdpovědětSmazat
 14. a to sme ako vstupenku nášmu premiérovi k Trumpovi museli zaplatiť časť peňazí na letku 16 zastaraných lietadiel ktoré budú vyrobené v továrni ktorá sa ešte len stavia !!!! - juchúúú a kúpili sme vrtuľníky ktoré nesmú stáť na mraze - - špička - netáram viem to,

  OdpovědětSmazat
 15. USA uz opet vydira...https://www.novinky.cz/internet-a-pc/503649-usa-prehodnoti-sdileni-informaci-se-zememi-ktere-pouziji-technologie-huawei.html....Ja vzdy mela za to,ze s vyderaci se nevyjednava

  OdpovědětSmazat
 16. To vypada, ze ti Rusaci jsou definitivne v prdeli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono to spíš vypadá, že tam jseš a asi už dlouho a ještě dlouho budeš s tím mozečkem ty a to jak se zdá definitivně. I když hůl nad tebou netřeba lámat, každý se může zmýlit a proč nedat někomu šanci. Polepši se. Rudý dědeček

   Smazat
  2. 19:34
   Já situaci beru vážně, nízké procento na zbrojení u RF, nemusí znamenat nedostatek zdrojů (na tom by šetřili, až jako na posledním), jsem přesvedčen, že direktivně ufinancují co potřebují. A odmítám to chápat jako mírový krok, myslím si, že mají nízké náklady (cena práce, energii, surovin). Jiná otázka je spolehlivost (kvalita) a modernizace struktury systémů zbraní.


   Smazat
 17. 19:34 nechápu, proč jiný národ urážíte hanlivým přízviskem, nechápu, co vás udivuje na tom, že ač ze zcela historických důvodů chudší, ten národ svými prostředky hájí svůj stát, svoje přírodní i kulturní bohatství. Nechápu, co vás nutí proti tomuto národu a jeho státu nepřátelsky vystupovat krom zcela zištné, kořistnické "západní" propagandy, tažené neokolonizátorem, jakým se staly USA. Vy se totiž s jejich případným ziskem nesvezete, na jejich imperiální snahy ovšem chtě nechtě, jako hloupá ovce, připlácíte.

  OdpovědětSmazat
 18. Demokradi pletou politiku do podnikání:
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201904309772114-ostravsky-hotel-nechtel-ubytovat-rusy-kteri-neodsoudi-pripojeni-krymu-k-rf-ustavni-soud-mu-dal-za/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A teď neobslouží Šabatovou, dokud nepodpoří vystoupení z EU:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-ted-neobslouzi-Sabatovou-dokud-nepodpori-vystoupeni-z-EU-Peklo-po-verdiktu-Rychetskeho-soudu-579856/diskuse

   Smazat
 19. 21:50 tak, už je to tady. Náš ústavní soud rozhodnul, že mi nemusí být poskytnuta služba, pokud podnikatel usoudí, že můj politický názor není v souladu s názorem okamžité politické věrchušky. No, tak takovou otázku jsem za čtyřicet let totáče od poskytovatelů služeb nejen nedostal, a kdyby, tak neexistovala povinnost odpovědět. No, těch Rusů se onehdá měli ptát už na hranicích a do ČR je nepustit, pokud byli auty, tak u každé čerpací stanice ... přec jsme demokrati. Jen tak mimochodem, pokud by takové prohlášení oni Rusové podepsali, neměli by problém s vlastním státem? Ústavní soude, fuj!

  OdpovědětSmazat
 20. Rusko nevystoupilo ze světových závodů ve zbrojení. Prostě je vyhrálo.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201904309768774-rusko-nevystoupilo-ze-svetovych-zavodu-ve-zbrojeni-proste-je-vyhralo-nazor/

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.