Reklama

pátek 19. dubna 2019

Směrnice o držení zbraní na stole Evropského soudního dvora

Radovan Vích
19. 4. 2019
V Evropě se stále zvyšují bezpečnostní problémy zejména v souvislosti s příchodem nelegálních a neidentifikovaných migrantů z Blízkého východu a z Afriky. To je prostě fakt. Jak jinak odůvodnit betonové zátarasy rozmístěné po Praze v okolí Staroměstského náměstí a navýšení počtů policejních hlídek v období nadcházejících velikonočních svátků? V této souvislosti ale zní absurdně pokus Evropské unie znemožnit obyvatelům bránit se proti případnému útoku. V mnoha zemích západní Evropy se už podařilo zakázat držení většiny zbraní, ať již palných nebo bodných a sečných. Dokonce ve Švédsku nesmíte použít ani pepřový sprej a v Německu musí mít i řemeslník doklad, že své nářadí smí používat. Absurdita dostoupila tak daleko, že při nedávných útocích u Westminsterského paláce v Londýně se ukázalo, že střelnou zbraň u sebe neměli ani policisté.

Několik rozumných států ale v Evropské unii ještě zůstalo. Tyto státy umožňují svým občanům získat střelné zbraně za přísných, ale spravedlivých podmínek a chladné zbraně většinou ani neřeší. Mezi těmito státy je i Česká republika. Bohužel si toho všimla Evropská komise a už se hrnula nedostatek napravit. Byla vydána přísná směrnice o zbraních, která je výrazným zpřísněním již existující směrnice (směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/853 ze dne 17. května 2017, kterou se mění směrnice 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení zbraní). Tato nová úprava pod rouškou odstranění překážek vnitřního trhu zakazuje různé palné zbraně a navíc se už rovnou ví, že by to byl jen začátek. Směrnice se má po dvou letech znovu přehodnotit, tedy nejspíš zpřísnit.

Česká republika tedy zvolila takový postoj, že sice vytvořila implementační novelu, ze které je vidět, co za nesmysl směrnice je a jak by narušila perfektně fungující český systém nabývání střelných zbraní, ale současně podala žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie (ESD). Přijetí implementační novely zastavila do doby stanoviska ESD.

Směrnice požaduje zakázat některé druhy poloautomatických zbraní, zásobníky s kapacitou nad 20 nábojů, resp. 10 nábojů, povinná registrace by se nově týkala poplašných a signálních zbraní, znehodnocených zbraní a reprodukcí některých historických zbraní (jednoraných a dvouraných předovek). Je v ní ustanovení zmírňující situaci pro současné držitele zbrojních průkazů, tím víc je ale směrnice diskriminační (noví držitelé zbrojních průkazů versus „staří” držitelé zbrojních průkazů).

Žaloba podaná k ESD směřuje k neplatnosti směrnice o kontrole zbraní. Důvodem je hlavně flagrantní překročení pravomocí unijního zákonodárce (zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu). Dále podle ČR byla přijetím směrnice porušena zásada proporcionality, zásada právní jistoty a směrnice má dle žaloby také diskriminační povahu.

Návrh na zrušení směrnice se už dostal k tzv. generálnímu advokátovi ESD, tedy pro tuto kauzu určené generální advokátce Eleanor Sharpstonové. Většina rozhodnutí ESD prakticky kopíruje stanovisko generálního advokáta. Bohužel její stanovisko je zamítavé, přitom se některými důležitými argumenty české strany ani ve svém textu nezabývala. Dá se tedy předvídat, že česká žaloba bude smetena ze stolu a dál si česká vláda bude muset vybrat, zda směrnici implementuje, přestože s ní nesouhlasí a způsobí to velké potíže. Nebo se ČR vystaví riziku sankcí EU za to, že směrnici do českého právního řádu nepřenese.

Je třeba připomenout, že Česká republika v tom není osamocená. V podání žaloby k ESD Českou republiku podpořily i další státy: Maďarsko a Polsko. To ale nestačí ani na blokační menšinu v Radě EU. Dá se však společně zamyslet nad možným společným postupem v Radě EU, v národních parlamentech, po květnových volbách v Evropském parlamentu apod. V České republice je cca 300 tisíc držitelů střelných zbraní. Většiny z nich by se směrnice mohla dotknout. Hlavně by ale hrozilo, že se spousta zbraní a střeliva dostane na černý trh, což je i v úplném rozporu s deklarovaným cílem směrnice. To je pro mě osobně naprosto nepřijatelné a v tomto smyslu podporuji všechny naše legální držitele zbraní, kteří by ve svých právech neměli být omezováni ze strany EU. A pokud tomu tak má být, potom je opravdu na zvážení vypsání celostátního referenda o setrvání v EU. Ať naši občané rozhodnou, čemu dávají přednost, jestli svobodě legálního držení zbraní anebo omezování jejich práv ze strany EU.

Radovan Vích je poslancem PS PČR za SPD

11 komentářů :

 1. Proč bychom nemohli mít to co navrhl Salvini?Zde je část:Na konci března Italský senát schválil zákon, který v současné době jde proti proudu. Zákon totiž opravňuje občany bránit svá obydlí za pomocí svých zbraní. Nově soudy musí vždy považovat za přiměřené, když oběť použije střelnou zbraň pro obranu. Nutno podotknout, že trestný čin musí trvat, nelze tedy střílet po útočníkovi na útěku.
  Zákon byl schválen vcelku jednoznačně. Celkem hlasovalo 201 zákonodárců a pouhých 38 bylo proti. Novelu zákona předložil ministr vnitra Matteo Salvini. Ten už v předvolební kampani sliboval změnu definice práva na sebeobranu, aby se více blížila té ve Spojených státech. A jak se zatím zdá, svůj slib splnil.
  Úprava zákona má i další dodatky. Nově například platí, že pokud oběť v sebeobraně zraní pachatele, není pak povinna platit zraněnému pachateli bolestné. Jinak řečeno, pokud je útočník během trestného činu zraněn, nemá právo požadovat po oběti jakékoliv odškodnění za zranění. Navíc veškeré soudní výlohy těch, kteří se bránili, bude hradit stát. Další změnou je zvýšení trestů za vloupání, narušení domovní svobody a krádeže.

  OdpovědětSmazat
 2. Za chvili to bude v Evrope jako to byvalo ve Rhodesii a jinych statech v Africe kde belosi bydleli za draty nabitymi proudem a na strane aut meli plamenomety. Cerna verbez je proste verbez, useknou ti hlavu jen proto zes bily. Po prichodu do Ameriky mne znami poucili ze musim jezdit se zamacknutymi knofliky na dverich neb bylo bezne ze negr si na krizovatce sednul vedle ridice a pod pohruzkou zabiti vynutil ukradeni penezenky atd . Je to proste luza ,ktera bohuzel diky slabochum vsude na svete prebira veleni i v governmentech lokalnich a pozdeji statnich a ohrozuje celkove kulturu belochu . Ta verbez dokazala na Haiti co je to vlada negru po 200 letech svobody ziji jako zvirata a to same je v Africe jeste dnes .Proste luza a je treba se branit vsemi !!! prostredky i dirou mezi oci .Ono je nekdy lepsi strilet a potom se ptat co ze jako je .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každej správnej CHLAP

   by měl mít zbraň a ovládat ji !
   ALE REALITA ČR ?!

   Zrušením povinné vojenské služby (chtělo se to tak, naplánováno,žádná náhoda),
   vyrostla generace mamánků, zženštilých chlapečků,
   youtuberů velkých dětí a bezbranných bukvic.

   Čeští lokajové v NATO jsou na misích, kde si chtějí hlavně vydělat, hranice otevřeny dokořán...
   NĚCO takového tady ještě v historii tohoto státu
   nikdy nebylo.
   ALE chápu, všechno je jednou poprvé.

   Přesto ani náhodou neuvažuji o tom, že bych někdy volil SPD, je to stejná pokrytecká sebranka, jako ostatní partaje, vyjma KSČM.

   Smazat
  2. Jsou to holt trable, no. To takovej Nick honolulu ve svobodné zemi coby bílý Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK si jakoukoliv komoušsko-negerskou svini na svým pozemku složí svou winchestrovkou jak škodnou! Snad to brzy bude povolený i u nás. Pak xindl rusácký budem střílet na loveckej lístek:)

   Smazat
  3. 15:34
   Nějak vám záhadně ušlo, že KSČM podporuje ANO a ČSSD, takže pokrytecká sebranka je spíš Filipův spolek.

   Smazat
  4. 17:46

   KSČM současnou vládu lokajů pouze podporují
   při navrhovaných zákonech, s jejichž obsahem
   souhlasí.
   Jiné nepodpoří, tak jednoduché je to, pane Novák.
   Vláda bez potřebné podpory komunistů by nebyla dodnes,japončík se sice těšil,ale marně.
   A tzv. "demokratický blok" sabotoval vznik nové vlády kvůli Burešovi a jeho hnízdu.

   Smazat
 3. EU ze svých členských států, resp. zákonodárných sborů a orgánů výkonné moci dělá nesvéprávné usmrkance, jejichž náplň práce je překládat směrnice do národního jazyka. Dělají ze sebe Evropskou vládu, a zkoušejí co jim jednotlivé členské státy dovolí. Vrtí se v posteli, abyste si členské státy nakonec ustlaly na podlaze. Karel Kryl to řekl nejlépe, N..., jo, n....

  OdpovědětSmazat
 4. Přesně tak referendum o vystoupení z eu než se nechat těmi hlupáky zničit. Pokud někdo bude chtít zabíjet tak mu stačí klacek nebo dlažební kostka a vše co se najde venku. A teroristé si z jejich zákona hlavu dělat nebudou a ozbrojeni budou vždy.

  OdpovědětSmazat
 5. je jednoduché řešení prostě to ignorovat opilci v bruselu si můžou vymýšlet co chtějí ale je to jen jejich věc nás se to netýká o těchto paskvilech přece unie není asi zapoměli že unie je spolek suveréních států který nebude nějakej brusel omezovat k řešení jsou důležitější věci a ne pomazánkový máslo a silonový prkénka pokud chtějí takhle pokračovat tak je potřeba darmožrouty v bruselu rozpustit !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že máme jiné myšlení, jiná práva, jiné potřeby, jiné chuti schválil "parlament" EU. Když nám může kdokoliv dodávat odpad jako jídlo, pak můžeme ignorování bruselského ústavu choromyslných směle označit za naše specifické dodržování všech výplodů EU.

   Smazat
 6. I když obvykle nenechám
  na zločinné zahraniční politice USA nit suchou,
  považuji právo jejich bezúhonných občanů ozbrojit se,
  za příkladné.
  Odpůrci, pacifisté, zamlčují,že trestná činnost a mediálně zveličované "masakry" mají na triku pachatelé ilegálně držených zbraní.

  Z mého pohledu je pochopitelné,
  že musí v EUprotektorátu platit jednotná pravidla
  a zákony, týkající se zbraní.
  Příkladné je v tomto směru současné Německo, tam je
  nošení zbraně pro svou ochranu naprosto vyloučeno,
  týká se i nožů se střenkou delší,než 8 cm,tzv.Malý zbrojní průkaz musíte mít i na poplašňák a další a další zákazy...

  A protože považuji současný Parlament a Senát ve své většině za podlézavou chátru, která sice zastupuje své voliče, nepochybuji o tom, že se po čase euromarxistům v Bruselu podaří prosadit zamýšlené - zcela odzbrojit občany.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.