Reklama

pátek 12. dubna 2019

Stanovisko Amnesty International ke stavu lidských práv v Turecké republice

12. 4. 2019
Amnesty International (AI) dlouhodobě analyzuje stav lidských práv v Turecké republice (Turecko) i v ostatních státech Malé Asie. Stav ochrany lidských práv v Turecku AI pravidelně popisuje ve výročních zprávách [1]. Lze konstatovat, že stav ochrany a dodržování lidských práv v Turecku není uspokojivý a je v rozporu se mezinárodním právem, jímž je i Turecko vázáno. V souvislosti s extradičním řízením jsou znepokojující především snahy o znovuobnovení trestu smrti v tureckém trestním právu a dále výskyt případů mučení a jiného špatného zacházení a nespravedlivých soudních procesů v zemi původu vyžádaného. Současně dochází k porušování lidských práv, pronásledování menšin a není dodržována svoboda politického a náboženského vyznání.

 
               Tato zpráva je vydávána na základě žádosti pana MUDr. Yekty Uzunogla v souvislosti s jeho možným vydáním k trestnímu stíhání v Turecku. AI nepřísluší posuzovat případnou trestnost skutků pana Yekty Uzunogla. AI podává své stanovisko v souvislosti s možným porušením lidských práv pana Yekty Uzunogla v případném trestním řízení na území Turecka.

AI dlouhodobě pozoruje špatné zacházení v tureckých věznicích. Poslední dosud zveřejněná výroční zpráva informující o podmínkách v tureckých věznicích v letech 2017/18 poukazuje na skutečnost, že i nadále dochází k nárůstu mučení a jinému krutému zacházení ve věznicích na území Turecka, a to i přesto, že Turecko oficiálně podporuje kampaň nulové tolerance mučení.

Občané Turecka jsou za jakýkoliv projev kritiky tamního režimu tvrdě stíháni a jsou proti nim použity prostředky státní moci. Mnoho z nejprominentnějších novinářů a obhájců lidských práv, včetně Tanera Kılıçe, čestného předsedy správní rady Amnesty International Turecko, bylo uvězněno za neopodstatněná obvinění z "terorismu".  Zákony proti terorismu a obvinění spojená s pučem  jsou používány k  umlčení pokojného, legitimního nesouhlasu. Významní novináři, akademičtí pracovníci, obránci lidských práv a další aktéři občanské společnosti jsou vystaveni svévolnému zadržování, trestnímu stíhání, a pokud jsou shledáni vinnými v nespravedlivých procesech, čelí dlouhým trestům.

V únoru 2018 novináři Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan a Mehmet Altan  byli odsouzeni na doživotí za "pokus o svržení ústavního řádu" jen proto, že ve své práci kritizovali současný režim. Stejný rozsudek  by mohl být uložen lidskoprávnímu advokátovi Orhanovi Kemalovi Cengizovi za kritické připomínky, které učinil na sociálních médiích, proslovech a ve sloupcích[2].

Zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva velmi silně kritizuje Turecko za vytrvalé porušování lidských práv ve všech oblastech života. Mezi případy porušení lidských práv zahrnul úřad mučení a jiné špatné zacházení, svévolné zadržování, svévolné zbavení práva na práci a svobodu pohybu a útoky na svobodu sdružování a projevu[3].

Pokud se týká situace kurdské menšiny, tak ta je již po několik dekád pronásledována a dochází k použití násilí a vojenské síly k potlačení jakýchkoliv aktivit Kurdů.

Při ofenzivě tureckých bezpečnostních sil proti kurdským separatistům na jihovýchodě Turecka byla podle OSN vážně porušena lidská práva. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva ve své zprávě uvádí, že při ofenzivě zemřelo za rok a půl na 2000 lidí, z toho 1200 obyvatel regionu. Až půl milionu lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy. Úřad OSN uvádí, že na jihovýchodě Turecka byly zaznamenány případy „hromadného ničení, zabíjení a dalšího vážného porušování lidských práv“[4].

Při bojích zemřelo za rok a půl na 2000 lidí, z toho 800 členů tureckých bezpečnostních složek a 1200 obyvatel regionu. Zpráva také informuje o „nadměrném používání síly, zabíjení, mizení osob a mučení“. Operace tureckých bezpečnostních sil zasáhly podle zprávy více než 30 obcí, přičemž některé čtvrti byly zcela zničeny. Asi 335 000 až 500 000 osob, převážně Kurdů, muselo opustit své domovy.

Od poloviny srpna 2011 došlo k 457 leteckým útokům na oblasti jižního Kurdistánu, tedy na irácké území, dělostřelectvo pravidelně ostřeluje cíle jak v tureckém, tak iráckém Kurdistánu. Turecká armáda používá pozemní miny, ačkoliv v září roku 2003 Turecko přistoupilo ke smlouvě o jejich zákazu (Ottavská konvence). A od roku 2009 se množí zprávy o použití chemických zbraní proti bojovníkům Kurdské strany pracujících (PKK), kromě jiných z pohraničního města Cukurca v provincii Hakkari.

Po nepovedeném pokusu o státní převrat v Turecku byly provedeny akce a kroky, tak aby se upevnila pozice prezidenta Erdogana. Řada odpůrců oficiální režimu byla propuštěna ze zaměstnání, docházelo k zatýkání, zastrašování lidí, k jejich mučení a věznění[5], často ve vykonstruovaných procesech bez řádného dokazování[6].

Turecko tedy nelze v současné době vnímat jako zemi, jež by dodržovala základní lidská práva a právní dokumenty/smlouvy/úmluvy v oblasti ochrany lidských práv, jimiž je vázána.   

AI nechce ani nemůže zasahovat do nezávislosti a rozhodovací autonomie soudů, ale vzhledem k výše popsaným skutečnost s přihlédnutím ke konkrétním skutkovým okolnostem případu pana Yekty Uzunogla existuje vysoká a důvodná obava, že lidská práva pana Yekty Uzunogla (zejména právo na spravedlivý proces, absence mučení a krutého zacházení), nebudou v případném trestním řízení na území Turecka dodržena. AI se tedy na základě popsaných faktů a důkazů domnívá, že pan Yekta Uzunogla by neměl být vydán k trestnímu řízení na území Turecké republiky.
[4] Na nedostatky v oblastech jako je vláda práva, základní práva, soudnictví či v otázkách svobody slova a shromažďování a na pomalé reformy poukazuje i zpráva Evropské komise o připravenosti Turecka na členství v EU.


[6] Turecký soud poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Rada Evropy. Murat Arslan byl odsouzen kvůli údajným vazbám na duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní ze zosnování pokusu o převrat v roce 2016. Uvedla to turecká státní agentura Anadolu. Arslan obvinění odmítá. Murat Arslan, který již ve vazbě strávil 22 měsíců, byl shledán vinným z členství v ozbrojené teroristické organizaci. Podle prokuratury totiž používal zakázanou komunikační aplikaci ByLock. Ta umožňuje posílat zakódované zprávy a vyšetřovatelé ji označují za hlavní komunikační nástroj Gülenových přívrženců. Zatýkání lidí označovaných za Gülenovy příznivce kvůli podezření z terorismu, narušení ústavního pořádku či pokusu o převrat je v Turecku od léta 2016 téměř na denním pořádku, celkem už bylo zadrženo na 220 tisíc lidí.

AMNESTY INTERNATIONAL ČESKÁ REPUBLIKA, z. s.
Kodaňská 1441/46
101 00 Praha 10                     T: +420 607 023 305
IČO:44793430                         E: amnesty@amnesty.cz      
Konto: 5011017070/0100         W: www.amnesty.cz

 


16 komentářů :

 1. Turecko tedy nelze v současné době vnímat jako zemi, jež by dodržovala základní lidská práva a právní dokumenty/smlouvy/úmluvy v oblasti ochrany lidských práv, jimiž je vázána.

  Univerzální tvrzení platné pro mnoho vyspělých států,
  jejichž názvy lze zaměnit s Tureckem.
  Situace v Turecku je dílem ZLA a podle dávné pravdy, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel se spojuje Turecko s RF proti ZLU rozmáhajícímu se po celé planetě, ale jemuž už pomalu zvoní umíráček.
  Jen aby ta dodělávající kobyla při posledním kopání planetu nezničila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:27 To je fajn, že:
   * jste nalezl to "správné řešení" pro lidstvo, které se pokoušela najít Evropa několik století a nenašla
   * máte tu správnou ideologii a logické zdůvodnění, proč se budete krčit v zákopech a střílet na jiného chudáka protistrany - "To jsou zákony přírody"

   Svůj příspěvek si vytiskněte, vystihněte, zalaminujte a pečlivě uschovejte, ať si ho můžete vychutnat slovo po slově v přestávkách vojenského tažení a na smrtelné posteli. Pro Vás je to lepší než poslední pomazání. Budete vědět přesně PROĆ.

   Smazat
  2. 8:27 zmizel beze stopy. Vážený admine. I lidskou blbost tu někdy nechej, neb je třeba vidět, co za "Google filozofy" doba vygenerovala. To jen tak nevymyslíš a když vymyslíš, tak se běžně veřejně nepochlubíš.

   Smazat
  3. Ty tzv. lidský práva patří do slovníku masonských lhářů, jakým je i tento přemoudřelý žvanil Kronďák tu! - https://ferohrabal.blogspot.com/2019/01/moskva-mekka-svetove-reakce.html?fbclid=IwAR3lu6clts2fdc-HhEWvHLb_RxpmO83jaj7QqXDshfqKY07cYTzfniNaJTs

   Sic tam ten Kronďák krásně žvaní, jak se civilizace Západu po WWI. vydala "jedině správnou cestou k liberalismu", ale podstatu problému kterej sám přiznává nijak neřeší! Jak tam píše, když zdůvodňuje proč se odpůrci kapitalismu furt reprodukujou, a cituje přitom i Churchilla, že "neschopní a líní" budou chtít házet do "svobodného světa" vidle! Ale nenabízí žádné řešení krom obecných canců o "lidských právech" a "osobní zodpovědnosti" na kterou mu sere pes! Ten blbec nechápe, že tento rozpor je dán v genech lidské tlupy, která nemůže nikdy fungovat na principu rovnosti a rovnoprávnosti (což je NEODDĚLITELNÉ!). Prostě lid musí dostat nejen chleba, ale i hry! Musí se poté kdy je nasycen i nějak zabavit! Přerozdělení prostředků jak si to namlouvali socani NIC neřeší! Lůza neumí se svými potřebami zacházet, neumí je ukočírovat! Potřebuje pevné vedení Nadčlověka a především potřebuje pravidelně být vedena na válečná jatka! Neb válka je konečný chléb i hra pro nadbytečnou lůzu a upouští tlak z hrnce nerovnostářské společnosti! To jsou zákony přírody a jakákoliv vzpoura proti nim je pro existenci našeho druhu konečná! Komunismus je stejně bezvýchodný jako liberalismus ...

   Smazat
 2. AI je účelově vytvořená organizace s původním zadáním buzerovat bývalé tzv socialistické státy. I v současnosti dělá na objednávku pro zvrhlého zdegenerovaného parazita snažícího se stále přes oběživo vyžírat celý svět. Takovéto drobné šarvátky jsou jen divadlem pro moderní otroky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (22:02):
   Pokud jde o aktivity té AI, mám stejný pocit. Že tato totiž častokrát zpozorní a účelově koná až tehdy, pokud to pasuje US hybatelům světa a Vesmíru k jejich mocenské politice. Jako jeden z nástrojů (klacků), kterým na neposlušný (či vzdorovitý) režim přitláčejí, aby se tento stal povolným.
   V kruhu přátel a spojenců USA jsou ve světě tato práva porušována i větší měrou (v Saúdské Arábii aj.), aniž by si toho jak v AI, tak i v USA, kdo povšiml. Jsou to totiž ti JEJICH zkurvysyni ...

   Smazat
 3. Taky by se ale měli podívat jestli už nedostihli Ušáky a nemají tam, nebo někde jinde Quantanámo. Jsou to kluci učenliví, taky tam maj určitě turecký hospodářství, taky nechtěj ušácký zbraně, jen ať si na ně posvítí. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 4. Tahle organizace ať jde k šípku co je jim do toho jak si v cizích zemích žijí.

  OdpovědětSmazat
 5. Je to podobná organizace jako člověk v plísni.
  zlikvidovat bez náhrady.
  v této humus organizaci budoval svoji karieru Blbec Láska

  OdpovědětSmazat
 6. Chystá se v ČR...Klíčové změny nového znění antidiskriminačního zákona... V novém znění též mohou antidiskriminační žaloby podávat i specializované neziskovky. ....

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Marian-Kechlibar-varuje-Politiku-sleduji-pozorne-ale-tohle-jsem-se-dozvedel-z-nenapadne-vecerni-zpravy-Chysta-se-577578

  OdpovědětSmazat
 7. Možnožeby mali povoliť v Turecku sadnúť si za volant auta aj ženám, tak ako to nedávno spravili v púštnej demokratúre v Saúdskej Arábii. Sranda, že si toho porušovania všimli až teraz po rokoch vládnutia Erdogana. M.P.U.

  OdpovědětSmazat
 8. AI ČR řeší právo v Turecku a píše si svoje zprávy. Ty jsou západem (USA) podporovány, neb se mu hodí. Jedná se o základní princip rovnosti.

  To, že soudkyně Langerová "nepodjatě" soudila autora tykadel na plakátu manžela Ivana Langera, posuzovatelům práva z AI nevadí. To, že byl zatčen Assange i když žádal o azyl jím nevadí. To, že USA neumožňuje soudit a kryje vojáky, kteří provedou trestný čin (dopravní nehodu, znásilnění) na území cizích států (případy z Německa, Itálie, Japonska, ...) jí nevadí. To že "rádoby demokratické" státy brutálně potlačují občanské nepokoje a opozici (Katalánsko nebo Francie) jí nevadí. To, že Turecko střílelo do horníků po katastrofě v dolech, protože ta lůza chtěla lepší bezpečnostní snímače (chápej náklady navíc), to nevadilo. Dlouho už nebylo kritizováno ČR za začlenění rómů do společnosti, ale ani NO-GO zóny ve Švédsku, Anglii, Francii a nově v Německu jsou mimo dohled a rozlišovací schopnosti AI a vůbec nevadí, že se tam "původní" občan "s koránem nekompatibilní" nemá šanci domoci svých zákonných práv.
  Teď je prostě "in" a úkolem zkroutit ruce Turecku, které nesmí koupit S-400, nemá co stavět jižní proud, jednoduše řečeno nemá co spolupracovat se "zlým" Ruskem a tok peněz nasměrovat do USA. Kdyby to Turecko dělalo v souladu se zájmy USA, tak by se jednalo o podružné právní přešlapy.

  Svět se zbláznil. Kašlání na většinová rozhodnutí OSN, nerovnost některých vyvolených před zákony a nedodržování mezistátních smluv a dohod, vnucování pravidel a jejich instalace z EU a skupin s jinými zvyky způsobuje rozvrat základních lidských a občanských jistot v celém "demokratickém" světě. (Jiný svět neřeším a naše "hodnoty" mu nevnucuji, i když s ním v principu nemusím souhlasit.)

  OdpovědětSmazat
 9. Dle mého názoru jsou informace z Amnesty International nedůvěryhodné. Turecko jsem navštívil jako turista několik krát a je tam podstatně větší pořádek jako v ČR. Tvrzením, že jsou v Turecku potlačována lidská práva akorát oblbujete zejména mladé lidi, kteří si rádi nechávají vymýt mozky a lidi, kteří o Turecku nic nevědí. Když kritizujete lidská práva v Turecku, je nutné se zamyslet, jak je to s lidskými právy v České republice.
  Občané ČR, jeďte se podívat do Turecka a diskutujte s lidmi - jedině tak se dovíte pravdu. Každá neziskovka hájí pravdu někoho jiného, jen ne dotyčného národa.

  OdpovědětSmazat
 10. Jo trest smrti v USA, kde vůbec nebyl zrušen, to je jiná demokracie. A mučeníčko odborníky z USA, to je moje potěšeníčko. I Koudelka se to od paní ředitelky asi dobře naučil, když mu dala metál! A obvinění z terorismu od USA, to je jiný kalibr a odůvodnění. Ani řádná armáda státu si nemůže být jistá. Ještě že to AI chápe pěkně po sorošovsku. Jinak by to byl úplný bordel!

  OdpovědětSmazat
 11. Amnesty internacionál, to je ta organizace, co požaduje v naší zemi odstranění ministra? Jakým právem? Právem silnějšího? Oni, Člověk v plísni apod. dělají po světě jen bordel, rozeštvávají lidi. Zářný příklad obou, jaká se pod zástěrkou lidských práv dají dělat po světě svinstva. Však už do mnoha zemí nesmí ani vkročit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:35 - plně s Vaším názorem souhlasím. Je na čase, aby Amnesty internacionál byla zakázána činnost na území ČR. To by ale chtělo také mít vládu, která by to zrealizovala. Bohužel od této vlády to nelze očekávat.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.