Reklama

čtvrtek 11. dubna 2019

Tlak USA na mezinárodní právo povede ke zhroucení unipolárního světového systému


Dmitrij Sikorský
11. 4. 2019 rueconomics
Slova Vjačeslava Volodina, předsedy Státní dumy Ruské federace, o tom, že mezinárodní společenství se stalo rukojmím americké politiky, odrážejí realitu, říká Anton Morozov, člen výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy. Volodin označil hlavní hrozbu pro mezinárodní politiku

Připomeňme si, že Volodin prohlásil, že jednou z hlavních výzev současnosti je záměna mezinárodního práva za jednotlivá rozhodnutí a ignorování zájmů jiných států a národů a také realizace "práva silnějšího".

To vše je přímá cesta k válkám a ozbrojeným konfliktům, přičemž tuto politiku dnes uskutečňují Spojené státy.

Jako příklad uvedl Vjačeslav Viktorovič uznání Američany Golanských výšin za území Izraele a zmrazení zlatých rezerv Venezuely o celkovém objemi 30 miliard dolarů, což značně zhoršilo situaci v daných regionálních konfliktech.

"To vše je dáno tím, že dnes přišli k moci ve Spojených státech politici a diplomaté, jejichž názory a světonázor se zformovaly v devadesátých letech, kdy byl Sovětský svaz odstraněn jako realita", řekl Morozov.

Jak expert poznamenává, svět se tehdy změnil z bipolárního na unipolární a Američané získali možnost téměř bez omezení kontrolovat situaci na všech kontinentech, ale v tomto okamžiku se toto rozložení postupně stává historií.

"Ostatní země světa nepředstavovaly pro Američany žádnou podstatnou konkurenci, takže si od té doby Washington zvykl na to, že USA vždy jednají samostatně a řídí se svými národními zájmy", konstatuje Morozov.

Podle vyjádření Antona Jurjeviče nevěnují USA v rámci této politiky pozornost normám mezinárodního práva a dohodám a smlouvám, které byly dříve podepsány na mezivládní úrovni. Tato linie USA samozřejmě vede k tomu, že situace ve světě se postupně eskaluje, zejména v těch regionech, kde dnes nejaktivněji působí právě Washington.

"Svět se samozřejmě mění, stále více se stává polycentrickým a multipolárním, takže Američané se tak či onak stejně budou muset smířit se skutečností, že svou politiku již nebudou moci realizovat", uzavírá Morozov.

Američané budou muset vzít v úvahu názor ostatních států, samozřejmě včetně Ruska, které dnes zvedá hlavu, ale to neruší skutečnost, že ne všichni ve Washingtonu chtějí přijmout nový obraz světa.

"Adaptace na nové podmínky bude pro americké politiky bolestivá a těžká", shrnuje Morozov.

Spojené státy již nemohou jednat jako v devadesátých letech

Kiril Koktyš, člen asociace politických expertů a poradců, ve svém komentáři pro FBA Ekonomika segodňa potvrdil, že obecný trend ve vývoji mezinárodních vztahů se dnes mění, což vyvolává tvrdou reakci ze strany USA.

"Samozřejmě že politika USA způsobí rostoucí odpor ze strany států světa, ale tento proces nebude rychlý. Musíme jen pochopit, že velký počet států na světě se i nadále orientuje na USA", konstatuje Koktyš.

Jak však expert poznamenává, značná část těchto států se v rámci takového scénáře cítí nekomfortně a zcela dobře chápe, že jejich národní zájmy mohou být kdykoliv americkou stranu zrazeny.

"Další otázkou je, že tyto státy nejsou připraveny čelit této situaci nebo budovat nějaké jiné kontakty. Znamená to, že je jasné, že je všechno zapamatováváno, všechny postupy jsou zaznamenávány a dříve nebo později se může nespokojenost s USA spustit, ale zatím tento okamžik nenastal. Z tohoto důvodu všechny tyto státy dosud nepřešly k žádným akcím a řídí se strategií vyčkávání", uzavírá Koktyš.

Přirozeně, celý tento systém mezinárodních vztahů, který vznikl ve světě díky jednostranné nadvládě USA po rozpadu SSSR, se nyní rozviklává, ale zatím to nevedlo ke kvalitativnímu výsledku.

Uvedené momenty zároveň dostaly značný negativní impuls v důsledku příchodu do Bílého domu prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho republikánského týmu, který se snaží uvolnit všechny doutnající konflikty v současném světě. Například problém Golan trvá od konce šedesátých let, ekonomické problémy ve Venezuele se projevily na počátku 21. století a situace s vývojem jaderných zbraní v KLDR se stala realitou v devadesátých letech, ale za Trumpa tyto trendy přestaly být "zmrazenými konflikty".

Můžeme si také připomenout prohlášení o uznání Tchaj-wanu a odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem. Trump tak ve své zahraniční politice uvedl do chodu téměř všechny dlouhodobé mezinárodní problémy a udělal škrt přes jejich praktické řešení a ponořil je do chaosu.

"Není nutné zde ze všeho vinit Trumpa nebo dělit otázky v zahraniční politice USA na ty, za které je zodpovědný Trump a za které ne. Všechno je zde mnohem komplikovanější a je to tradiční linie Washingtonu", uzavírá Koktyš. Takže to vše je třeba brát v úvahu a analyzovat, protože tato linie USA škodí mezinárodnímu právu. "Ačkoli to není bezprecedentní, protože vždy existoval tlak na mezinárodní právo", konstatuje Koktyš.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. A co bude dál,kdo to vi prý odpovi,neni podminkou,že ANO?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohnice jaké svět neviděl!

   Smazat
  2. ....a přijde den, kdy živí budou závidět mrtvým.
   To bude ten největší "ÚSPĚCH" USA.

   Smazat
  3. a hlavne az budou tlusty hubeny ,hubeny budou uz studeny

   Smazat
  4. 6:41 Je to tak! A dnes, kdy máme hluboko v podzemí celá luxusní města, solárka, skvělý vybavení, to problém dávno není. Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
  5. 16:32!
   Právo na restart máte i vy, zejména jako herec podřadných počítačových sraček. Ale i tak můžete restart vašeho těla i mozku vyzkoušet jakoukoliv účinnou zbraní (očkováním, léčivy, drogami, otravinami nebo kmérskou motykou). Přeji vám úspěch, protože v současném stavu vaší hry (života) se měníte na žok sraček, takže restart je opravdu žádoucí!!

   Smazat
  6. 18:14
   16:32 je tak velký kretén,že u něj už nehrozí návrat mezi normální lidi.Je neuvěřitelné,že něco takového může žít.

   Smazat
  7. Tak tak 16,32
   Je ten typ ľudí čo sú ochotní začať hádzať jadrovky na Rusko a potom sa schovať na 20 rokov pod zem do luxusného apartmá a kludne si tam chrochniť blahom, ako pekne to tým Rusákom nandal. A takýchto chorých šialencou žiaľ stále viac pribúda. Sú to všetko nebezpeční a potenciálni masoví vrahovia ktorých by bolo treba izolovať v zamrežovaných psychiatrických liečebňach inak táto planéta nedopadne dobre.

   Smazat
  8. 18:58 To bude asi tím hovnere komoušíči, že spokojeně žije ve svobodné civilizované zemi a tudíž namá důvod si na nic stěžovat, na rozdíl od odulých čechomužyků tvýho "zvláštního ražení", který přestože je tak děsně trápí bejt součástí civilizovanýho světa, tak odtud ne a ne vypadnout mezi "normální lidi", jak xind tvýho typu nazývá tuhle smradlavou hordu odulých podlidí v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
 2. Komsomolskaja Pravda
  Nebenzya nedovolil omezit svůj projev v Radě bezpečnosti OSN
  RIA News

  Stálý představitel Ruska při OSN Vasilij Nebenzya zastavil pokus stálého zástupce Německa, který je nyní zemí předsedající Radě bezpečnosti, aby omezil dobu svého projevu?

  "Můžete proměnit své nádherné hodinky tak, jak chcete, ale budu mít tolik času, kolik potřebuji."!

  - Vasily Nebenzya , diplomatka ​RIA Novosti včera ve 21:00

  https://news.yandex.ru/story/Nebenzya_ne_pozvolil_ogranichit_svoe_vystuplenie_v_Sovbeze_OON--3cfc8757423872164227e137658d845f?lr=213&lang=ru&stid=RL0XvcJNjNUimQ_OBL29&persistent_id=59817561&rubric=index&from=index

  OdpovědětSmazat
 3. Je to naprostý výsměch dějinám. Germán omezuje vítěze, který jim věnoval svobodu a odešel a poslouchá blce který je dodnes okupuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lze to říci i tak, že Germán odmítl naslouchat potomku blbců, kteří Germány nechali přes nejčerstvější zkušenost s jejich vražednou zhovadilostí a s jejich nadlidským samovyvolením (plagiát židovského) žít, zmátožit se, rozmnožit se a znovu zpychnout... takže teď jsou monopolně na americkém řetězu díky blbosti Gorbačova a spol.

   Chytrý pes poslouchá páníčka, který ho od narození drezíruje a má ho navíc na vodítku. Němců narozených, natož vojenskopoliticky aktivní, před červnem 1945 je už poskrovnu a jsou přestárlí. Ti dnes aktivní se narodili za okupace a dnes čelí dalšímu ponížení za°egrováním a islamizací.

   Smazat
  2. Germán má právo z důvodu síly jeho intelektu, pes musí poslouchat přivázaný u boudy. Toť vše. Proč by měl Západ poslouchat kydy nějaké chárty z východu?

   Smazat
  3. 13:04 máš pravdu "chárto" z východu

   Smazat
  4. 13:40 Presne toto si myslel o chátre z východu aj Hitler bacha aby si neskončil ako on a nemusel si si niekde v hlboko v bunkri napokon vpáliť gulku do hlavy

   Smazat
  5. ad 11.dubna 13:04 No vidíš, a Germán poslouchal :D . Jak ten tvůj pes přivázaný u boudy - protože musel. Rus mluvil, Germán mohl jen potichu točit hodinami a Rus na něj sr.l :D :D ...

   Smazat
 4. Mne se nejvic libi , ze USA stavi zakladny na Ukrajine a chysta na Slovensku ,zatimco nejsou schopni si postavit aspon zed , proti davum z mexika a Jizni Ameriky..Uz jsou taky stat jenom na papiru.
  Kdekoliv se objevi Putinovy Roury maji zachvaty panickeho strachu, jenom roury a co to dalsi..?
  Zakazujou roury ,ale roury jenom svoji povesti ,vitezi na cele care..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Ukrajině, v Polsku a na Slovensku budou stavět své za Ukrajinské, Polské a Slovenské, resp. rádi na to Ukrajincům, Polákům a Slovákům na lichvářský úrok půjčí.
   Na mexické hranici ale USAci musí stavět za své, Mexiko jim k tomu je ochotno přispět jenom nějakým tím milionem JIHOAMERIČANŮ... A TO V HOTOVOSTI, NATURÁLNĚ.

   Smazat
  2. Žádný roury nebudou, hlupáku, výstavba je zrušena. Rusáci nedostavěli ani plynovod do Turecka a Německo radikálně zkrátilo dovoz plynu přez NS1. Ukrajina a Polsko taktéž odmítli přepravu přez Yamal a Brotherhood. Rusáci končí s plynem, nikdo ho od nich kupovat nechce.

   Smazat
  3. Až se budete probouzet ze snu, nepřevrhněte v něm namočenou rukou nočník...

   Smazat
  4. Opět je tu blb v podobě anonyma 13:08, který v podroušeném stavu vyťukává své nenávistné sny do klábosnice. Probuď se, pitomečku.

   Smazat
  5. Ale aspoň vidieť aká neoblomná nenávisť s nimi lomcuje. Len ešte nevedia o tom že nenívisť po dlhšej dobe zabíja

   Smazat
 5. Je třeba aby usa zatrhli tipec mezinárodní právo musí platit pro každého i pro ně.

  OdpovědětSmazat
 6. 13:08
  Nebyl by nějaký zdroj kde se o tom píše (nemyslím Novinky, Iděs nebo Lidovky)? Jinak je to jen výblitek chorého mozku. Dík.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Roury budou, Nord Stream 2 je v plném proudu a na čas.
   Trapný Trump hrozí sankcemi zůčastněným podnikům a zemím.
   https://www.rt.com/business/454896-nord-stream-construction-progress/

   Smazat
  2. 20.29-no jasně, že Nord Stream 2 bude bez ohledu na to, co si USSA přejí, nařizují a zakazují.Do tří let chtějí Němci odstavit všech 14 jaderných elektráren a postupně je nahradit plynovými.K této energetické strategii potřebují levný ruský plyn jako sůl!

   Smazat
 7. 13:08!!
  Já teda nevím, ale ruskou ropu bych kupoval a prodával všemi deseti, teda pokud by mne za to nerozstřílel nějaký emerický dron. No páníškové světa již mohou jenom zakazovat (poslední stádium demokratury). Následně budou jenom přikazovat a vraždit neposlušné gojímy, ale ti se začnou bránit a nebude to jenom holýma rukama. Z holokaustu pořádaného proti Slovanům ve dvou světových válkách a v Srbsku 1999 se Slované poučili germánský služebníčku judaipáníška. Proto ty terorakty a následné zákazy držení zbraní, jste z toho posraní lokajíčkové. Nestanete se váženými slouhy ovládajícími gojímský odpad. Ten odpad vás rozmázne svýma bosýma nohama po váslavplase (od koně a ke Koruně).

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.