Reklama

pátek 19. dubna 2019

„Věcná diskuse“ o krizi počesku

Martin Hekrdla
Martin Hekrdla
19.4.2019 A2larm
Zatímco svět se chystá na ekonomické zpomalení, které se může proměnit v katastrofu, rozezlený lid táhne mimo hřiště a naši komentátoři projí proti zvyšování mezd.

Nejen zloděj, ale zřejmě i „krize chodí tiše, podrážky má z plyše“. Tak lze snad parafrázovat starou píseň novodobého moravského barda, jemuž prý v poslední době – jak sám prozradil v umělecké zkratce – „Arab šahá na babu“. Prý mu vyškrábe oči. Ale jak, je-li sám slepý? V Česku o plíživé krizi víme málo, i když jsou si marxisté, neokeynesiánci i Financial Times jisti, že Velká finanční krize 2008 – navzdory několika rokům ekonomického oživení – vlastně vůbec neskončila. Z celosvětového pohledu se jen proměnila v „sekulární stagnaci“ (Larry Summers) nebo dokonce v „dlouhou depresi“ (Michael Roberts).


Zuby těchto metastáz prvotní krize zatím cvakají naprázdno ve formaldehydu digitálně naklikaných peněz. Už se ale pomalu s růstem úrokových sazeb noří ze skleněného válce vyfoukaného centrálními bankéři a vládami. Panuje nejapná – ekonomicky redukcionistická – shoda, že globální i lokální třenice, obchodní války, přeorávání politických scén do technokratična anebo autoritativna a vnitřní sociální konflikty – od francouzských „žlutých vest“ přes novou vlnu „arabského jara“ (Alžírsko, Súdán) až po silokřivky Brexitu – jsou jednak důsledkem krizového záblesku před deseti lety, jednak samostatným detonátorem příštího krizového zlomu. Ministři financí teď zírají na ekonomické ukazatele natolik soustředěně, až jim teče lůj z očí.


Nová dýka v zádech

Pozorovatelé si všimli, že neoliberální ideologie, volající po „strukturálních reformách“ (tedy po ožebračování lidí ve jménu konkurenceschopnosti), zůstala v minulém krizovém fičáku takřka nedotčena. A že všeobecné povstání lidu proti establishmentu se podařilo odklonit do hněvu proti dosavadní „kastě“ politiků, proti multikulturalistům, muslimům, migrantům, neomarxistům a teroristům politické korektnosti.


Demokracie měšťáky děsila vždycky – od chvíle, kdy si ji poprvé s odporem vzali do úst v boji s absolutistickými panovníky. Ve svých fabrikách demokracii také nikdy nezavedli a Andrej Babiš chce dnes pro jistotu „řídit stát jako firmu“.

Vedle hybridních válek na Ukrajině nebo ve Venezuele se objevil nový fenomén jakéhosi hybridního fašismu. Nejde jen o to, že třeba německá AfD má dvě křídla – jedno „normální“, nacionálně konzervativní, a druhé nefalšovaně fašistické, „nacionálně revoluční“. Profesor evropských studií Alex Callinicos z londýnské King’s College hybridizaci spatřuje v krocích současné extrémní pravice, která se pustila do nenápadné rekonstrukce neoliberálních politických struktur geniálně: zkombinovala antiimigrační rasismus, islamofobii a euroskepticismus. Dokázala přitom oslovit lidi vskutku alarmujícím sdělením: že totiž liberální elita zaprodala v každé evropské zemi národní suverenitu, aby ji zaplavila orientální pakulturou, mešitami a teroristy, ba vyměnila obyvatelstvo, stejně jako se v zábavných televizních pořadech vyměňují manželky.

Kdyby Václav Moravec učinil konečně zadost svobodě slova a pozval do svého pořadu Adolfa Hitlera, vůdce by zajisté vzbudil jásot davu klasickou nacistickou tezí, že liberální elita „vrazila národu dýku do zad“. Musel by být ale ve studiu za plentou, protože devětadevadesát procent našich dnešních fašistů Hitlera ostře odsuzuje. A opravdu, ale opravdu s ním nemají nic společného.


O chudé se nikdo nebojí

Je těžké si představit, co se za daných okolností stane, až si ministři financí protřou oči a zahlédnou v ukazatelích sytější červená čísla. A až lid „s dýkou v zádech“, jehož spotřební podíl na HDP už nějaký ten pátek klesá, ke všemu najednou zjistí, že má kapsy zcela vyprázdněné. A doma nic, čím psa vyvábit z boudy. Tahle apokalypsa v neděli tiše dokráčela na plyšových podrážkách už i do posledního Moravcova hlavního politického pořadu v České televizi, kam přizval tři bývalé ministry financí – Pavla Mertlíka, Jana Fischera a Ivana Pilného.

Sice jsme se napřed dozvěděli, že na hranici chudoby je u nás už dnes „téměř třetina lidí“, že inflaci máme až tříprocentní a „ekonomika začíná přibrzďovat“, že „skutečně chřadne“ a že „ta recese skutečně přijde“. Kdo by však čekal, že tato perspektiva vyvolá u exministrů obavy o „nízkopříjmové skupiny“ a o lidi „na hraně“, jen by se zesměšnil. Skoro celou hodinu z obrazovky unisono brojili proti „nezodpovědné fiskální politice“, proti „populistickým výkřikům“ typu zvýšení minimální mzdy (odbory požadují úhrnem mizerných 15 tisíc korun). Útočili na „populistická opatření“, jako jsou různé příspěvky rodinám, důchody, „zbytné“ žákovské jízdné nebo sektorová (bankovní) daň. K této dani Jan Fischer – bývalý premiér a kandidát na prezidenta 2013 – zasvěceně prohodil, že banky „si to velmi pohodlně vyinkasují zpátky“. Kdo umí, ten umí, kdo neumí, čumí. Pánové se dále shodli, že všechny dávky nemají být plošné, nýbrž adresné. Aniž by je zajímal problém sociální stigmatizace a faktické neuplatnění zákonného nároku řadou potřebných lidí, tedy problém, který je s adresností pokaždé spjat a rozšiřuje i prohlubuje chudobu. Šlo zkrátka o dobrou ilustraci, že i v Česku zůstal neoliberalismus v zásadě nedotčen. A že ani v zemském ráji (to napohled) není živáčka, který by se mu v televizi postavil. Nebo jen opět nebyl pozván?
Co je opravdu děsivé

Společenské povědomí o podstatě, souvislostech a důsledcích fungování neoliberálního impéria je však na otřesné úrovni. Agentura Kantar CZ tento fakt v průzkumu pro Českou televizi i doložila. Čím vyšší vzdělání, tím větší je u nás odpor k progresivnímu daňovému systému, jenž je sociálně nejspravedlivější a koresponduje dokonce i s oblíbenou ekonomickou teorií mezního užitku. Tady si připsal kladný bod Pavel Mertlík, který se nahlas zamyslel nad tím, že lidé s vyšším vzděláním, kteří odmítají daňovou progresi, to své vzdělání asi „nemají úplně dobré“. Posun k daňové progresi totiž hlásal už v 18. století Adam Smith, „otec kapitalismu“. Tak nevím. Ti naši mladí studovali nejspíš skvěle, ale pak možná až příliš často sledovali publicistické pořady. Zděšení Václava Moravce nad rozpočtovým schodkem bylo totiž znovu – pokolikáté už? – mimořádně autentické a působivé.

Z hlediska vyššího principu mravního naopak v debatě inkasovali záporné body hned dva exministři. Ivan Pilný přispěl s arogantní odrhovačkou, že nedostatek prostředků na plošné sociální dávky plyne z toho, že je „dostanou ti, kteří je zneužívají“. Jan Fischer se rovnou rozhořčil nad demokracií, řka, že „každá vláda je poznamenána krátkodobým viděním světa, od voleb do voleb, což je děsivé“. Demokracie totiž měšťáky děsila vždycky. A to od samého začátku, od chvíle, kdy si ji poprvé s odporem vzali do úst ve svém boji s absolutistickými panovníky z boží milosti. Ve svých fabrikách demokracii také nikdy nezavedli a Andrej Babiš chce dnes pro jistotu „řídit stát jako firmu“. Což je děsivé doopravdy.

Moderátor na závěr pochválil „věcnou diskusi“. Jak se to vezme. Do oken sálů, v nichž se takto a podobně diskutovalo, házeli v 19. století nespokojení námezdníci kameny. Tehdejší čeština měla pro kámen, hozený proletářem do buržoazních oken, zvláštní jméno: cambulák. Dnešní lid sice táhne v davech – a snad i s cambuláky – pod určitými mediálními okny, na které i často hněvivě zavrčí. Přitom v jiných mediálních šapitó, a to i v těch nejpitomějších, nadšeně tleská a nejméně jednoho kašpara s nosem na gumičce bude snad i volit na Hrad. Ale hlavně: v impozantních zástupech tento právem naštvaný dav táhne úplně jinam, než sídlí skuteční draci. Dnes například táhne na Brusel, pouhou průchozí kancelář draků národních. Případně lid jaksi metaforicky mašíruje k obraně hranic své ohrožené krásné vlasti (to napohled). Anebo možná na autostrádu D1, jestli tam zase nejedou nějací obzvlášť divocí uprchlíci. Tohle všechno je takříkajíc mimo mísu, zcela evidentně od věci. Obrodit u nás nikdo rozhodně nikdo potřebuje, probudit z psychedelických snů však ano. Jsou nebezpečné životu i svobodě. A krize se podle všeho blíží.

Autor je politický komentátor.


Poznámka redakce Nové republiky:
Martin Hekrdla, často bystrý analytik současné společnosti, jako většina komentátorů jak alternativ, tak i mainstreamu, bohužel nedává recept, jak z nadcházející krize ven či ještě lépe, jak se do ní vůbec nedostat.
Jsme přesvědčeni, že odebrání mnoha pravomocí, které si bruselské vedené EU usurpovalo, a jejich vrácení národním státům je minimálním předpokladem zachování demokracie. Dalším nástrojem demokracie je reálně uskutečnitelné závazné lidové hlasování, jako účinný nástroj omezující moc zkorumpovaných elit. 
Obé je ve volebním programu SPD. NA obzoru zatím není jiná politická entita, která by voličům nabídla aspoň tyto dva nutné kroky ,na základě kterých se mohou prosadit i dnes utiskovaná třída lidí práce a tvorby.
vd 

56 komentářů :

 1. Vždy mě spolehlivě rozesměje, když Vašek, soustavně tu provolávající slávu minulému totalitnímu režimu, žvaní cosi o potřebě demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebude to tim,ze toho moc nechapete?

   Smazat
  2. On je to jen blbeček, který podsouvá a chce škodit.

   Smazat
  3. Kdo vlastně bráni občanům v oprvdovém pokroku vymazávánim přispěvků,které navrhuji řešeni a proč?.
   Začalo to Radostou,jako provokatérem vnitráků ČSSD a ted to pokračuje beztoho,že by se proti tomu vyvinula protestni solidarita zejména u tohoto webu,který se prý snaži o serioznost a tim mazánim ji sam kazi a to bez jakéhokoli vysvětleni!

   Smazat
  4. ČSV TU DALO PŘED CHVILI OPAKOVANĚ NÁVRH ŘEŠENI

   byl,ale okamžitě,bez jakéhokoli vysvětleni smazán.

   Začináme se ptát,zda tento web je seriozni,zvlášt,že když vřešeni požaduje a jak se v tomto směru objevi komantáře, OKAMŽITĚ je maže!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. KOMENTÁŘ REDAKCE TVRDI,ŽE V PROGRAMU SPD JE VŠE

   co má zajistit občanům DOPŘEDNÝ POSTUP na př Zákon o rederendu,kdy embargo na něho trvá 30 let a pokud zákon vznikne bude prý určitě k nepotřebě.

   Domniváme se tady v ČSV,že v propgramu SPD chybi jeden bod ve zněni.

   BUDEME USILOVAT O VĚTŠINU VE SNĚMOVNNĚ.

   Dovolime se to navrhnout tedy do našeho voličského návrhu sami pro HzNR a napíšeme i jak je to možné uskutečnit v připadě,že opět nebudeme tady vymazáváni.

   podpis HzNR   Smazat
  8. Ani se redakci nedivím, že tlachala "ČSV" maže správně, protože o nic jiného, než velkohubé bourání diskuzí, čili trolení, nejde.l Nebo si myslíte, že "ČSV" má hlavu patu a že o něco autorovi jde. Já myslím, že jen exhibuje, přehání, trolí a škodí.

   MM

   Smazat
  9. Panu mm došly písmena, neodpovi, zůstane po něm jen mastny flek jeho komentáře bak,bak,nebo vás udá Zuckerbergovi pane 11 29.

   Smazat
  10. Vaše články pane přecedo ČSV jsou očividně určeny gojimům.
   Jak je vidět ti nemaji třicet let žádné znalosti co se s nima děje a bude možná trvat dalšich třicet let než to pochopí.
   Proto budete beztrestně mazáni a doba temna může mit pokračováni,nebot i když to jasně píšete a vytrvale propagujete nesmi o tom tisk a tv dát ani čárku a proto můžete dělat v historii buditele,ovšem teprve posmrtně se stanete slavni a statečni,jen se nezastavujte už se s vámi ti neřádi biji.
   Klidně se k vám přidám a budu s vaši elitni špíčkou sledovat vaše tedy i moje úspěchy.
   Nyni už totiž zbýva jen zvítězit,ten plán ze značkou NPVje PERFEKTNI a prvni který vážně existuje.
   Jak to vypadá začináte vzbuzovat hrůzu.

   ZRZKA

   Smazat
 2. Proč se bát zpomalování ekonomiky, když máme kuřáky a spotřební daň na tabák? Pane Hekrdlo, nešiřte poplašné zprávy, recept je dávno známý. Zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jj a pak pridame dalsi a dalsi dane...a nakonec budeme zase na nejake ty dotace podnikavcu mit:-)

   Smazat
  2. To v 13:50 napsal pašerák cigaret. Těší se na žně.

   Smazat
  3. Jen pro informaci jaké byly sazby daně z příjmu v roce 1993: 15%, 20%, 25%, 32%, 40% a 47%.

   Smazat
  4. Takové sazby byly populistické, proto se už nikdy neobnoví, zvláště socdem proti populismu brojí, ta by sazby zvýšila tak o půl procentního bodu a nechala si za to líbat ruce a myslí si, že ji bývalí voliči znovu budou volit, to je asi tak to maximum, co jsou schopni navrhnout. Jinak by jim bankéři ten jejich barák zestátnili.

   Smazat
  5. Tyhle sazby tehdy prosadila ODS.

   Smazat
  6. Daně se musi zvýšit boháčům,ti chtěji migranty,aby podporovali jejich menčinu proti většině a zničila se tak ta pry demokracie,která jiím vadi a chtěji dalši diktaturu falešného humanismu.
   Tak at si je šati,ubytuji a futruji sami.Proč jim námi zvoleni zmrdi dovoluji bunkrovat jimi ukradené penize v danových rájich a neplatit žádné daně.

   Smazat
 3. Odpovědi
  1. On si musí vždycky přihřát proimigrační polívčičku, prostě mu to nedá.

   Smazat
  2. Hekrdla moc nechápe, že pro "naštvaný dav" je Brusel daleko, ale vlastní hranice a D1 blízko. Nechápe, že pokud "dav" nechce utopit vlastní stát v ohni revoluce, má v rukách jen volby, a zde lze většinou volit mezi "zlem" a "větším zlem".

   Stejně tak nechápe, že ačkoliv se zdá být propagátorem plošných dávek a dokonce i progresivního zdanění, tak naštvaný a sdíraný dav, který krizi odskáče velmi tvrdě, a pro který se nedokáže najít dostatek finanční podpory, pokud se ocitne v nouzi, ani dnes, jaksi podvědomě chápe, že jestli se bude dělit o tyto domácí prostředky, na něž sám přispěl, se zbytkem planety, nedostane pak už vůbec nic.

   A to je pro Frantu voliče momentálně důležitější než všechny Hekrdlovy levicové sračky, neboť Franta ví, že Helmut z Frankfurtu má kvůli někomu podobnému o 15% nižší důchod, a to by pro Frantu znamenalo jediné, sehnat si co nejsilnější provaz a hledat dostatečně pevnou větev.

   Větší peníze se do systému nedostanou, to je jasné. Draci se obrat nedají, ani ti domácí a už vůbec ne nadnárodní. Pak přijde strejc, kerej za nějaké ty dvě tři stovky vypotí pár zdánlivě levicových mouder do prázdna ve jménu anonymního davu. A sám, byť se staví do pozice jeho tribuna, se societně postaví lehce mimo (zřejmě se necítí být obyčejným "davem"), zato pilně opět opráší agendu levicových radikálů - "Refugees wellcome".

   Od liberálů se liší jen tím, že na prostředky pro migranty chce vzít i těm bohatším, jenže nedodal JAK. A taky se nás neptá, jestli chceme někoho podobného na své půdě, když od sousedů přichází stále varovnější signály. Až bude země saturována těmi jeho refugees, může si ty své teorie strčit do prdele.

   Smazat
  3. A proto to povesit zhurta

   Smazat
  4. Bohati ctěji migranty proto,aby podepřeli jejich menšinu,zniceni demokracie, vládu menšiny nad většinou pomoci diktatury falešného humanismu,která má být instalována terorem strachu.
   Proč si bohati ty prý svoje migranty nezaplati sami.
   Je to jednoduché maji peněz dost,proč je nezdanit daleko vice než ostatni,jsou přece siějši a výkionnějši a jistě by proti solidasritě nic proto neměli.-
   Kde jsou naše elity,aby o tom něco více napsaly,proč trpí cenzurou a prý se i zde má mazakovat jako o závod,.je to pravda?

   Smazat
  5. 12:08, ani bych neřekl. Ono se to může hodně hnusně vymstít, zvlášť těm, kdo až tam moc bohatí nejsou. To je většina z těch imbecilů, kteří migraci prosazují, byť se jim momentálně zdá, že jsou za vodou. Nejsou. Zato například Babiš je. Jenže ten jaksi nemá o migranty zájem.

   Co už vůbec nechápu, jsou ti různí pomatení sociální "inženýři" a jejich dementní přisluhovači, kteří se domnívají, že jim ty jejich výstřelky proti normálnosti muslimové sežerou. Že v případě, kdy bude v zemi třeba třetina nebo dokonce polovina obyvatel muslimského vyznání se silným náboženským cítěním, že bude v poho existovat paralelní právní systém, který už v mnoha státech EU začíná vystupovat v platnost.

   Nic takového nebude. Neumím si představit koexistenci trhlých ultraliberálních zákonů a šárie. Existence paralelního systému je anarchie, ne stát. A neumím si představit, aby se někdo z muslimské nekompatibilní komunity přizpůsoboval něčemu podobnému, když to odmítá i současná "domorodá" většina. V podobných podmínkách bych to typnul na existenci "zákoníku pro bílé", který bude podřízený a bude sloužit muslimské legislativě.

   Jestli si myslí krůty z MeToo, Femen nebo kojící guerilly, že jim budou podobné výstřednosti tolerovány a dokonce placeny, velmi se mýlí. A pokud ano, potom snad jen v Zoo v kleci, kam se na ně budou chodit dívat hnědé dětičky s fezem a hidžábem na hlavičkách. I muslimové mají zálibu ve zvrácenostech, jen ne v jejich komunitách. U zvířat jim to nevadí.

   Smazat
  6. 14.18
   Takže vy voláte po islamu,kteý žádné náboženstvi neni,ale krutá středověká doktrina,která volá

   "Islam je mirové náboženstvi a když budeš tvrdit opak zabiju tě"

   DEKUJEME,ŽE TU TIPUJETE PRO ŠARIU HEZKY PODPRAHOVĚ.

   Pišete,že to tipujete na prý zákonik pro bilé,který bude podřizen muslimské komunitě.ALLÁH AKBAR mladiku.

   Smazat
 4. Tak správně poznámka je nejlepší je třeba volit SPD nejlepší program pro obyčejný lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nahoře se psalo,pokud to vymazáno nebylo,že SPD chybi v jejim programu,který na prvni pohled vypadá jako fešáčký,článek,že budou usilovat s pomoci voličů o většinu ve Sněmovně.
   Očividně jsou jim dalši voliči úplně lhostejni a chtěji se tam tak jedině udržet se svými nedostatečnými % a vézt se na migrantské vlně,ta však stačit nebude.
   Kdo je proti tomuto tvrzeni,at to tu napíše a zdůvodni.

   Smazat
 5. Zadna krize nebude ! Vsechno dobre funguje. Indikator svetove ekonomiky - WALL Str., to dokazuje ! Investice stale rostou na hodnote. Nemovitosti jsou dnes drazi o 70 %, nez bylo v roce 2013 ! Zijeme v krasne dobe !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 14:48 - Jsi fakt blbec, všech blbců futrál, ty "krásná dobo". "Nemovitosti jsou dnes drazší o 70 %..." a jak se mladí manželé dostanou k bydlení? Kde mají vyvádět mladé, budoucí českou generaci? Fak jsi blbec.
   MM

   Smazat
  2. Kdysi kdosi napsal: Věřím jen statistice kterou jsem si sám zfalšoval. Všechno poroste až se z toho poserem.

   Smazat
  3. 14:55 - Mluvime o svetove ekonomii ! Nemluvime o problemech v nejakem predelakove a jinych rektalnich oblastech, at uz v Evrope, nebo v Americe.
   Wall Str. funguje bezvadne ! DIKY TRUMPOVI ! Nikdo ti nebrani naskocit na vagon.

   Nemovitosti ? Kdo koupil kondo nebo dum v roce 2012 nebo 2013, tak dnes prodava s velkym profitem .
   Je dobre na svete !
   A bydleni v Cesku ? To je ojedinely problem pouze v Cesku.

   Smazat
  4. Honolulu teď jsi mě nasral. Jdi s těmi kravinami doprdele! Tohle je článek levičáka o státní české daňové a finanční politice, o politice EU a migraci, o levicové agendě. Necpi sem laskavě plky o WS, Trumpovi a USA a přejdi na další článek, kde je diskuse na téma světová ekonomika.

   Smazat
 6. Redakce NR se "mýlí" tvrdí-li, že minimálním předpokladem zachováním demokracie u nás je odebrání mnoha pravomocí, které si EU usurpovala a závazné lidové hlasování.


  Vše je mnohem složitější a vážnější:

  "Historie učí, že i lidská společenství mají svůj vznik, vývoj a zánik. Procházejí procesy evoluce a involuce, progresu a regresu. Nemůžeme si zastírat, že na náš život od konce minulého století dopadly temné stíny. Pocítili jsme, jak se uplatňují důsledky zákona nechtěných důsledků, zákona heterogonie účelů. Současný člověk svou vrcholnou vědotechnikou nedospěl do zamýšleného stavu většího bezpečí, blahobytu a humanity, ale naopak do stavu globální krize a mnohonásobného ohrožení celé biosféry, včetně života a zdraví člověka. Je teď na něm, aby jako součást a ochránce přírody, jako součást, tvůrce a ochránce kultury účinně reagoval na krizi euroatlantické civilizace, ke které patříme.

  Denně jsme svědky zpráv o tom, jak se množí dezintegrativní procesy. Jsou to zprávy varovné a výstražné. Naše civilizace nemusí přežít. Problémy ekologické, ekonomické a etické jsou na světě stále propletenější. Stejnou hrozbou jako devastace přírody je ztráta jistého nepsaného konsensu o pravidlech ohleduplného vzájemného soužití mezi lidmi. Jestliže většina obyvatel určitého území přestane morální konsensus sdílet, je marná všechna snaha vyhlašovat etické kodexy, charty, principy, deklarace, zákony a novely zákonů. Nestanou-li se žádoucí principy chování pro většinu lidí hodnotou, normou, ideálem, osobním vyznáním a svědomím, jsou všechna ustanovení „shora“ zcela neúčinná.

  A přece je zapotřebí čelit šířícímu se bezpráví, v kterém vládnou ti, kteří mají nepředstavitelné globální bohatství, moc a vliv a korumpují ve vlastním zájmu vlády, způsoby řízení a politické praktiky stejně jako působení masmédií, zvláště televize a tisku i kulturních a uměleckých institucí. Všechno je koupitelné. Všechno je za peníze. Humanisté si představovali sjednocený svět jako kulturní domov pro všechny. Dnes působí zespolečenštění světového teritoria pocity úzkosti a strachu. Je to jen ekonomicko-spotřebitelský prostor, zbavený kulturního dědictví lidstva a ohromuje jen šířícím se kvantem nerozumu, nevědomosti, hrubosti, sprostoty a krutosti. Jak se bránit krizi civilizace a úpadkovým jevům, které vyvolává?

  Především - nedat si vzít svou lidskou identitu. Lidství může bránit jen člověk, který neztratil odpovědnost za stav světa, který neztratil lásku a úctu ke kulturnímu dědictví po předcích.

  Slovo identita vyjadřuje jednak totožnost, shodnost, jednotu, harmonii, nezaměnitelnost a stálost osobnosti (člověk je identický sám se sebou), jednak přijetí motivů, aspirací, hodnot a ideálů od jiných a ztotožnění se s nimi. Člověk se identifikuje s hodnotami skupin, ke kterým patří, od rodiny- která je bránou jeho vstupu do života, až po národ, „skupinu poutníků dějinami“. Identita se vytváří jednak z faktů, uchovávaných v paměti, jednak z projektování budoucnosti. Stabilita identity je určena tím, co setrvává v paměti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý národní program předpokládá identitu národa, vědění o vlastní orientaci, o specifické cestě mezi dějinnými cestami jiných národů, vůli ke kontinuitě generací, reflexi národního vědomí v čase, spojení tradice s inovací.

   My jsme r.2004 vstoupili do Evropské unie. A stali jsme se údajně evropskými občany. Získali jsme novou, nadnárodní identitu. Vymycování vlastenectví z českých hlav se stalo každodenní náplní veřejného prostoru. Láska k vlasti byla prohlášena za zlopověstný nacionalismus. Národní cítění mělo být vystřídáno evropským. Sama hlava státu odsoudila lásku k národu jako inferiorní touhu příslušet k stádu či smečce, vlast označila za dvorek, noru, nevětraný pelech, semeniště šovinismu, provincialismu, skupinového egoismu, xenofobie a rasismu a – speciálně v našich podmínkách – projev krátkozrakého sebeničivého „čecháčkovství“. A národ sám? Prý je to příčina neštěstí, nepřátelství, nesnášenlivosti a násilí. Tak tedy máme být podle vlivné skupiny vládců Evropany - bez národní příslušnosti.

   Ale vize budoucnosti u evropských elit šly dále. S neobyčejnou vstřícností se otevřely hranice ke vstupu migrantům z Asie a Afriky do Evropy.

   Přicházejí v mnohaciferných počtech a státy, které je nevítají, byly konfrontovány s povinností přijímat utečence – podle předem stanovených kvót. Důvody se uváděly morální, pomoc lidem, kteří jsou ohroženi válkou a bídou s nouzí.

   Poukazovalo se i na nedostatek pracovních sil v Evropě. Ale přes zavedené „korektní“ mlžení oficiálního zpravodajství jsme se dověděli, oč ve skutečnosti jde. O neuvěřitelný program mísit obyvatelstvo kontinentů a vytvořit tak novou rasu, nahnědlé barvy pleti, zcela homogenní, beznárodnostní. Vznikne prý zcela nový evropský občan. Bez tradic, bez historie, bez národní filozofie a kultury, bez vize a perspektiv. Dokonale ovladatelný předmět manipulace pro uspokojování potřeb vládnoucí elity.

   Smazat
  2. Poznali jsme, že v současné Evropské unii je míra rovnoprávnosti a suverenity jejích členů problematická. Že v soustavě evropských států se prosazují velmocenské ambice velkých států a nerespektují se zájmy těch malých. Ale nejstrašnější že je cíl masové imigrace. Je to Kalergiho plán rasy míšenců a likvidace evropských národů. Není tu válka, a přece nám jde o holé bytí a nebytí.   Víme, že lidské dějiny neprobíhají bez vlivu lidských účelů a plánů, programů a hnutí. Pochopili jsme, že máme jinou představu o smyslu naší cesty dějinami, než nám chtějí vnutit prominentní vůdci europeizace a globalizace. Chceme zůstat sami sebou. Chceme zůstat věrni své identitě a s ní reflektovat spolubytí s jinými národy. Nechceme být obětí „multikulturního“ programu, který proměňuje zúčastněné národy „v beztvarou beznárodní kaši.   Nechceme multikulturalitu s tavícím kotlem. Chceme interkulturalitu. Spolubytí různých kultur, jejich vzájemný respekt, komunikaci, dialog, spojení lidí přes hranice prostoru i času , s respektem k jejich etnické nebo národní rozdílnosti. Na základě společně sdílené a spojující humanity. Není pravda, že národní identita překáží hlásit se k nadnárodním celkům. Naopak. Uvedu malý příklad.   V osmdesátých letech 19. stol. se projevila v procitnuvším českém národním životě mocná snaha po rozšíření kulturního obzoru. Naši předkové chtěli tehdy poznat a dohonit kulturně vyspělejší západní Evropu. Od r. 1882 působila v Praze česká universita. Universitní učenci seznamovali posluchače a veřejnost s pokrokem věd v cizině a přímo na něj navazovali. O rok později bylo otevřeno v Praze Národní divadlo, které zase usilovalo rozšířit obzory ve sféře umění. I v literatuře se projevil hlad po evropské vědě a umění. Tehdejší básníci otevřeli svými překlady brány do velkého bohatství evropské a světové tvorby a vedle svých vlastních děl předkládali čtenářům i překlady z cizích literatur. A nejednou zpracovávali umělecky látky a náměty nejen české, ale i cizí. Cítili se Čechy. Ale to jim nebránilo cítit se zároveň občany celého světa, být světoobčany. Český kosmopolitismus se nezříkal národa. Národ a svět mu patřily k sobě.   V zájmu euroatlantické civilizace je chránit, nikoli ničit národní identitu. Ta je základem veškerého evropského kulturního dědictví. A bez uvědomělé vůle a statečnosti nelze národní identitu udržet.   Prožíváme krizi národní identity. Bez uvědomělé vůle a statečnosti nelze identitu chránit. Jak se zdá, po převratu 1989 se u nás přijaly a rozšířily bez odporu a bezmyšlenkovitě postoje, které protiřečí našemu dosavadnímu kulturnímu vývoji a naší národní filozofii. Neschopnost cítit souvztažnost svobody a odpovědnosti, svébytnosti a vzájemnosti, odpor k identifikaci jedince s hodnotami skupiny, k níž patří, to jsou jen další alarmující příznaky krize současného vědomí .

   Tuto krizi je možno osvětovým působením překonat.   Už T.G.Masaryk ještě před válkou uveřejnil několik úvah o demokracii. Upozornil na její obtíže, na potřebu vědy a mravnosti v politice, na potřebu zapojit každého do smysluplné práce a do efektivní dělby práce. Masaryk právem razil heslo: „Tolik svobody, kolik je možno a tolik řádu, kolik je nutno“. Je to zásada, která řeší i konflikt jednostranně pojatého kolektivismu a individualismu našich nedávných dějin. A je to i příspěvek k boji za naši nadnárodní civilizaci v současnosti.   Je cesta k záchraně naší civilizace? Ano. Tou cestou je nefalšovaná demokracie jako opravdová vláda lidu. A demokracie humanitní, ne liberální., která dává svobodu i špatnosti.   Situace je zralá na revoluci lidskosti, na revoluci „hlav a srdcí“ jak si přál T.G.Masaryk."

   (Závěr článku "Marginálie o civilizačním pokroku / Co čeká naši civilizaci?" p. prof. Stanislavy Kučerové, duben 2019)

   Smazat
  3. L.S., nám tu zastlal diskuzi článkem paní profesorky, z kterého ovšem nevzvodil nijaký důsledek, závěr.
   Dovolte, abych tak učinil za něj:

   Do europarlamentu budu volit dr. Davida.

   K.

   Smazat
  4. Redakci NR byl článek p.prof.Kučerové (celý) poslán nedávno k otištění, bohužel má zřejmě jiné "priority"...

   Smazat
  5. Kdy a komu jste článek poslal? Články paní profesorky, když ještě vycházely v ČNL, jsme přetiskovali všechny.

   Smazat
  6. MJ. i vám - včera v 9:18.

   Smazat
  7. 15:27 Dnes v 15:42 jsem článek S.K. vám poslal znovu.

   Smazat
  8. Podpořte Novou republiku v boji za svobodu a proti cenzuře, kterou se postupně snaží na internetu budovat velká media napojena na vládnoucí elity!!

   Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Redakce NR slibuje, že prostředky využije plně v boji za naši svobodu a informace, které se EU elity snaží potlačovat a tajit!

   Číslo účtu Nové republiky: 2300736297 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
   Ze zahraničí: IBAN: CZ5420100000002300736297 BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

   Smazat
  9. Když tu ted na NR začali občanům mazat jejich komentáře,propagovat tak už nejen režimni cenzuru a autocenzuru,určitě by mohli požádat o přispěvek pro neziskovky,kdovi proč to ještě neudělali,vždyt to děla už kde kdo.
   Co by jim na to odepsali,to by nás tu určitě všechny zajimalo,kdyby penize nedostali a žádost by podali.

   Smazat
  10. PANE LS DISKUSI A OSVĚTY JE VŠUDE SKUTEČME PLNO

   Zajimalo by nás však z NEPOLITICKÉ ČSV,ŘEŠENI a jak by jste akceptoval jeho plán ve vznikajicích článcich Národniho programu voličů,který chytěji doporučit k osvojeni svým politickým zástupcům,kteři však z něho maji panickou hrůzu odmitaji jakoukoli diskuzi o skutečných a promyslených článcich NPV,které v historii ČR nemaji obdoby.
   Nahoře je dokonce prvni článek NPV ,který jasně naznačuje za co bude muset být vyměněn kapitalismus bez přivlastků vycházejici z gangsterismu a způsobuje doslova ničeni státu ČR z pozice už rozvojového státu do pozice Banánové republiky.

   V ČR NEEXISTUJE ŽÁDNÝ DALŠI PODOBNÝ KONSTRUKT A PŘECI NIKDO Z INTELEKTUÁLŮ NENI SCHOPEN ROZEBRAT ANI JEDNEN JEHO ČLÁNEK.

   Jsme opravdu tady ve špíčce tak geniálni,že jako jedini bijeme hřebik na hlavičku,ale v tomto okamžiku se zdá být kladivo malé?
   Co by jste k tomu dodal pane LS,dokážete se dostat na pozici navhovatele konkrétni nápravy?

   Smazat
 7. Opět skvělý politický komentátor Martin Hekrdla.
  Že zrovna web Nová republika,který má blízko k národoveckému konzervatismu a krajní pravici publikuje článek progresivně levicového serveru jako A2larm, je překvapující zjištění.Čtenáři NR zřejmě nic moc neřekne nebo z toho bude hodně rozpačitý.
  K poznámce redakce NR pod článkem.
  Martin Hekrdla není reál politik.Proč by měl předkládat nějaká konstruktivní řešení ?
  Ivan David,Tomio Okamura,Václav Klaus mladší vidí ,,řešení" problému ve vystoupení EU a NATO.Pak už to bude pro nás nespokojence ,,fajn."
  Martin Hekrdla na rozdíl od konzervativní a populistické pravice,která pouze kritizuje(...) establišment to vystihl velmi přesně:Neoliberální ideologie zůstala během krize nedotčena. Všeobecné povstání lidu proti establishmentu se podařilo odklonit do hněvu proti dosavadní kastě politiků, proti multikulturalistům, muslimům, migrantům, neomarxistům a teroristům politické korektnosti.

  OdpovědětSmazat
 8. Hekrdlovi chybí v pořadu s Moravcem pozvání Hitlera?? Nechápu. Neoliberální Hitlerové si tam podávají ruce.

  OdpovědětSmazat
 9. Byla doba, kdy byl Hekrdla na stránkách NR zatracován, spolu s Mitroffanovem, kdysi skvělým novinářem, kterému jeblo! Že by se Hekrdla polepšil a stál by za diskusi? Pro mne je bezcharakterní novinář, který se snaží psaním uživit. Dnes tak, zítra onak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně jste to vystihl, lépe nelze napsat.

   Smazat
 10. 18:10-mezi Hekrdlou a Mitroffanovem je velký rozdíl.Co si pamatuju,tak Hekrdla neměl nikdy zájem publikovat pro web NR.Vůbec se mu nedivím.Jeho důvody chápu.I tento článek zřejmě publikoval web NR bez jeho svolení.

  OdpovědětSmazat
 11. Neoliberální fašismus globálních banksterů využije genocidu národů a atomizaci obyvatel k jejich zbavení posledních zbytků sociálních práv a vymožeností. To ovšem pseudobojovník za zlepšení sociálních poměrů obyvatelstva Hekrdla nechápe.

  OdpovědětSmazat
 12. 19:17-Hekrdla má pravdu.
  Běžte do hajz-- s celým kapitalisme(nacionální i globální) a neoliberální ideologií,kde jsou občané dennodenně vykořisťováni, ehm, "vlastníky výrobních prostředků", a kde bezdomovectví, nezaměstnanost a exekutorská šikana jsou brány jako norma?
  Jinak.Hekrdla není žádný odborový předák ani umírněný socialista,co ,,bojuje za zlepšení sociálních poměrů."
  Je vidět,že o něm nic nevíte a jeho články neznáte.Akorát blbě remcáte.Asi jste volič pravice.Měl jste štěstí na devadesátky,když se rozkrádala republika. Jasně.
  Nestojí vám proto za to číst články nějakého radikálního socialisty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo zná adres kde Hekrla bydli nebo jeho email pošlete mu i jednotlivě články Národniho programu občanů voličů,zvláště ten prvni který stoji k diskusi nahoře pokud ho nevymažou, at má nad čim diskutovat a přemýšlet o té konkrétni vizi pro Českou republiku,bylo by zajimavé co by nám o ni napsal on,když je prý ten komunista či socialista nebo kdo to vlastně je?

   Smazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. 12:38-pokud vím,tak Martin Hekrdla má blízko k politické organizaci Socialistická Solidarita.https://organizace.socsol.cz/
  Ta taky vydává antikapitalistický časopis Solidarita.https://solidarita.socsol.cz/
  Tam taky MH mimo levicový server A2larm a přílohu Práva publikuje.
  Na rozdíl od lidí jako Ivan David,kteří dříve působili v Levé alternativě MH své radikálně levicové názory a postoje nezměnil.Zatímco ID se posunul k národnímu konzervatismu a tzv.alternativní pravici Hekrdla zůstal politiky a ideově neměnný.

  OdpovědětSmazat
 15. NAŠI MLADI VÁLEČNICI Z HzNR TO BEROU OD PODLAHY Z GRUNTU

  samozřejmě,že nepolitická špička ČSV je podpoři.Oni tím mysli to,že Zákon o exekucich by nemohl NIKDY vtak rabijátské formě,která způsouje 880 000 exekuci vzniknout a navic i neni možný dnes ani vzniík zádné středni třidy,přičemž to co v Česku se ted za Středni třidu považuje žádná Středni třida NENI a nebude dokud i saMI mali astředni podnikatelé a žinostnici nepodpoři ČLÁNEK Č.1.Národniho programu kde je pro zubožované domorodce ČR návod jak se zbavit stávajiciho gangsterského kapitalistického systému a vyhnout se přitom jak socialismu tak komunismu,který občané ČR vycinkali!

  PŘITOM JE S PODIVEM,ŽE SE V ČR DOPOSUD NENAŠLI INTELEKTUÁLOV,KTEŘI BY POCHOPILI O CO KRÁČI A TO CELÝCH DLOUHÝCH 30 LET PLNÝCH ZLODĚJŮ A STÁTNICH PŘIŽIVNIKŮ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. TAK A SDĚLENI HzNR PRO 17.11 BYLO VYMAZÁNO

   takže se ho od našich mladýchy válečniků dozvědět NESMÍTE,ačkoli bylo úplně krásné a reagovalo na tamni článek Solidatity

   MUSIME ZASTAVIT SOUČASNÝ SYSTÉM EXEKUCI.

   Tak to už tady vyvolává opravdu smích co tento web vlastně dělá a co mu hrozi když už i taková sděleni nesmi tady být a na či straně vlastně je.


   Smazat
  2. Co tak dát škody,které mazánim přispěvku jak zajistit zastaveni současného systému exekuci a přičiny vylupováni občanů v tomto směru dát k náhradě cenzorovi tohoto webu,který chce pokračováni vadných zákonů a dalši rabováni neštastných dlužniků,kteři si mysli,že jsou sami vini ale ve skutečnosti se kvůli cenzuře nesměji dozvědět pravé přičiny.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.