Reklama

čtvrtek 4. dubna 2019

Washington Post: Ruský faktor ve Venezuele zamotal USA všechny plány!

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
-kou-
4. 4. 2019 Washingtonpost a PrvníZprávy
V posledních měsících musely Spojené státy zmírnit nadšení pro nevyhnutelnost a rychlost příchodu nové vlády, která by ve Venezuele převzala moc, vedenou opozičním vůdcem Juanem Guaidóem, napsal The Washington Post.


Jak noviny uvedly, Rusko, vedené finančními a geopolitickými zájmy, aktivně podporuje venezuelského prezidenta Nicolase Madura v jeho snaze zachovat si moc.

Před několika měsíci vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa ujišťovala, že kolaps režimu prezidenta Venezuely Nicholase Madura, je nevyhnutelný a blízký, ale nyní už tak sebevědomě nemluví o situaci v zemi, napsal The Washington Post.

Bez ohledu na závažnost ekonomické situace, která vyvolala skutečnou migrační krizi, prezident Maduro se nepřiblížil ke ztrátě moci, poznamenal deník. Faktem je, že ačkoli opoziční vůdce Juan Guaido byl více než 50 zeměmi uznán za prozatímního prezidenta Venezuely, Maduro má podporu Číny, Turecka a především Ruska.

„A zatím ho Kreml nezklamal," konstatoval Washington Post. Moskva se proto snaží kompenzovat ztráty země kvůli americkým sankcím a pomoci při zpracování těžké ropy.

Kromě toho Rusko zvyšuje dodávky pšenice a léků. A tento týden ruský diplomat v Caracasu potvrdil, že venezuelská delegace přijde do Moskvy, aby projednala investice do venezuelské těžby, zemědělství a dopravy.


To, co se stalo na konci března, však vzbudilo zvláštní pozornost Washingtonu, a rozhořčila Trumpovu administrativu a americká média. Do Venezuely dorazila dvě letadla s asi stovkou ruských vojáků na palubě.

Rusko přitom odmítlo kritiku Spojených států a zejména prezidentského poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, který obvinil zemi z „provokace“. Ujistili, že vojáci byli vyzváni, aby pomohli Venezuele v servisu ruských protiletadlových raketových systémů S-300 na pozadí trvalých výpadků proudu (jedná se také o výcvik a servis vrtulníků typu Mi a stíhaček Su-30 – pozn. red.)

„Nevěříme, že by třetí země měly být znepokojeny našimi bilaterálními vztahy s některými státy. V žádném případě nezasahujeme do vnitřních záležitostí Venezuely, očekáváme, že třetí země budou následovat náš příklad,“ uvedl tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Pokud jde o Spojené státy americké, jsou přítomny v mnoha částech světa a nikdo jim neříká, kde mají být, a kde by neměly být."

Současně, podle Washington Postu, peníze hrají významnou roli v ruském „vměšování" ve Venezuele. Země tedy dluží ministerstvu financí Ruska 3,1 miliardy dolarů a další 2 miliardy dolarů ruské ropné a plynárenské společnosti Rosneft. Moskva věří, že ruské investice mohou být pod novou vládou ohroženy.

Publikace se však domnívá, že finanční problém nemá pro zemi zásadní význam. V první řadě se zajímá o svou mezinárodní autoritu. Zároveň odůvodňují v Rusku své kroky obavami, že se Spojené státy snaží „likvidovat vlády nepohodlných zemí“.

Washington Post nicméně předpokládá, že ochrana své vize mezinárodního systému pro Rusko je velmi obtížným úkolem.

„Existuje pochopení, že Venezuela je spíše vážnou zkouškou schopnosti Ruska hájit své zájmy v globálním měřítku,“ cituje deník slova ředitele Moskevského Carnegieho centra Dmitrije Trenina.

Jak Washington Post poznamenal, přes všechnu tvrdost rétoriky americké vlády se také obává dalšího zhoršení situace ve Venezuele. A dokonce i washingtonský jestřáb Bolton brzdí nadšení, když diskutuje o budoucnosti země. Nyní, když tvrdí, že Madurova moc není tak silná, jak se zdá, to Bolton doplňuje: „Toto je boj proti autoritářské vládě, a samozřejmě to bude nějakou dobu trvat.“


- - - 


30 komentářů :

 1. Ruský faktor v ČSSR v roce 1968 zamotal Čechoslovákům všechny plány!
  Rusák ať sedí doma na prdeli a do ničeho se nesere. Nikdy od něj nic dobrého nevzniklo. Ale chápu, že Venezuela je pro rusácké vojáčky "na dovolené" přitažlivá destinace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nazdar faktore, zase máš službu? :oD Nauč se něco nového, už jsi ohraný a k smíchu, jedeš furt jak kolovrátek. Ale to od tebe nemůžeme čekat. Fakt, faktore :oD

   Smazat
  2. Nemá smysl komunikovat s psychotiky. Nechejte ho být...

   Smazat
  3. Dobrý den pane, ale tady jde úplně o něco jiného,,,právě naopak USA chtějí hrát ve Venezuele roli SSSR v ČSSR v roce 1968. A to by nebylo dobře už proto, že tím zastraší další země střední a jižní Ameriky aby hledali svou cestu bez diktátu USA. Za další by měli moc na jejich ropou a podpořilo by to schopnost USA určovat těžbu a cenu.

   Smazat
  4. Irák, Lybie, Sýrie, teď Venezuela to jen tak namátkou země,kam směřoval export dmokratických, mírumilovných, nezištných a krystalicky čistých myšlenek a činů USA. A ja k to v těch zemích dnes vypadá????

   Smazat
  5. Hovno "ruská přítomnost"! To ta bota s tím Guaidóem, páč to není žádnej vůdce! Proč za skalpy komoušských poloopic s tím autobusákem v čele nevypsal náležitou odměnu? Půjčku od MMF by na to určitě dostal! Na to vojáci čekaj, na pořádnej žold, a ne na kecy o "amnestii"!!! Ale snad nakonec nebude tak zle, toho rudýho autobusáka tak či onak už čeká oranžové pyžámko po ňákým tom Usámoj s následnou vodtučňovací kůrou ve welllnesu "Guantanámo" na jeho milované Kubě a ty zbylý opice v tom Cáracasu se snad pak už podaří ňák zkrotit ... třeba napalmem! :-)))

   Smazat
  6. Pro Anonymní4. dubna 2019 8:43

   Pane, jestliže srovnáváte Venezuelu se sitací u nás,tak si vvůbec neuvědomujete, že situace v ČSSR měla 3 kroky. Prvním krokem byla Jaltská dohoda. A obsazení republiky byl krok druhý. Třetí krok byl v roce 1989. Pohlédněte do historie, a zjistíte, že Rus zabránil druhému kroku. Ale asi je zbytečně vám něco vysvětlovat, stejně nejste schopen toto pochopit! jen doporučuji aby jste zaměnil RUSA za AMERIČANA. Chce to ale mít strochu historie v hlavě, ne jen zatemněný mozek.

   Smazat
  7. Serešův učeň , viď ???? A inkluzivní školství téhle kolonie udělalo své. Z lidí dělá debily a tys toho názorným příkladem. Možná by bylo dobré spočítat , kolik zemí jenom za posledních 20-30 let vyvraždila a vydrancovala říše ZLA-USA se svými britskými bratry. Mnohdy s asistencí téhle kolonie , co ty světové diktátory , parazity a vrahy živí !

   Smazat
  8. Rusko urobilo dobré chránia si svoje investície. A Madura opozícia do pižamka len tak nevyzlečie. to skôr Guaidovi sa môže také pritrafiť.
   Väčšina ľudí tam stojí za autobusákom a navyše aj armáda.
   Rusko a Čína tam pravidelne posielajú nákladné lode s liekmi a potravinami zásobovanie je zaistené. Predaj ropy neobmedzene frčí. Čína bude modernizovať celú energetickú sieť.
   Venezuela krízu prekoná

   Smazat
 2. 8.43 - když NATO bombardovalo Srbsko, to Tě nevadilo. Tak nestrkej nos do toho, o čem nemáš ani "páru". Jedině že by jsi dělal poradce ministru zahraničí Petříčkovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evropan Petříček hájí evropské ideje, stejně jako kdysi evropští dobrovolníci, kteří 22. června 1941 překračovali sovětské hranice a kteří na rozdíl o něho byli ještě většinou horoucími nacionalisty. Jakkoli si na sebe zvykli, zde mezi nimi existovaly dělící zákopy, jež nebylo tak snadné překonat. Neboť Nizozemci byli přesvědčenými nizozemskými vlastenci, jako Dáni dánskými a Norové norskými. Také Němci se ve svém národním cítění nenechali předstihnout. Tu a tam z toho vyplynuly rozepře a konflikty. Jen v nepřátelství vůči bolševismu se shodli všichni. Když ale dobrovolníci na Ukrajině a na Kavkazu – tedy ve velké části evropského Ruska – vlastníma očima spatřili celou nuznost života lidí, jejich sociální primitivitu a niternou nesvobodu, když sami zažili, že rolníci bojácně skrývali poslední zbytky své dřívější kultury a náboženství v nejtemnějším rohu chalupy, tehdy je všechny společně zachvátila vděčnost, že jejich vlastní krajané tohoto osudu doposud zůstali ušetřeni. Všechny problémy, jež zaměstnávaly jejich národy ve vlasti a je samé tížily, se jim oproti tomu zdály nepatrné. V hlubokém Rusku najednou dobrovolník pochopil, že Nizozemci, Dánové, Norové a Němci tu bojují za svoji společnou vlast. V kamarádovi vedle sebe poznal člověka stejného životního stylu a stejného historického původu a tváří v tvář obrovským masám protivníka pochopil naléhavou nutnost společné fronty. Tváří v tvář monotónnosti nesmírných žlutých kukuřičných polí na Ukrajině, dálných stepí na Donu i v kubáňské oblasti, lysých šedivých hor Kavkazu, nad nimiž na něj shlížely tmavé masivy Elbrusu a Kasbeku, prožíval dobrovolník s velkou intenzitou mnohotvárnost a kvetoucí tvůrčí život svého vlastního rodného světa, velkolepost své kultury a pospolitost všech evropských tvořivých lidí jako nové zjevení. V ruské krajině a její otupělé lidské mase naopak rozpoznal význam svých rodných zemí pro historii evropského lidstva. Co člověk v Evropě za jeden a půl staletí rozluky zapomněl, to se v něm jako velký prožitek války opět probudilo. Uprostřed bratrovražedného boje evropských národů se na frontě proti Evropě nepřátelskému, svoji vlastní národní kulturu nenávidějícímu a svobodu likvidujícímu bolševismu, zrodila evropská osudová myšlenka, duchovně pojatá a uskutečňovaná v boji. A dnes se rodí nová generace bojovníků za skutečnou Evropu, která vznikla, když neo-bolševické Rusko zahájilo nevyhlášenou válku na Ukrajině, zatímco multikulturní EU, plná opovržení pro evropskou identitu, udělala totéž v Evropě. Rozbřesk Nové Evropy je na vzestupu v Kyjevě! - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4

   Smazat
 3. Ještě že je Ruský faktor žádné nerostné suroviny usa krást ve Venezuele nebudou. V Sírii to byla válka proti „terorismu" kterou stvořili a ve Venezuele nepohodlný režim ale záměry jsou stejné.

  OdpovědětSmazat
 4. Parazity nikdy nepřesvědčíte o jejich amorálnosti, protože nemají pud sebezáchovy. Je zbytečné s nimi bojovat morálními apely. V rámci své nenažranosti jsou schopni se požírat i mezi sebou. Nikdy nemohou být uspokojeni.

  OdpovědětSmazat
 5. anonym 8:43 - klasickej vyškolenej troll a blbeček...to by se těm hovadům americkejm hodilo, měnit režimy,kde se jim zchce..Leda hovno kamarádi.Leda hovno.

  OdpovědětSmazat
 6. Pro 10:22 Vojáci určitě žold dostanou. Stačilo by kdyby Venezuele uvolnili těch 30 miliard co jim "demokraticky" a v zájmu "dobra" pro lid Venezuely, zmrazili na účtech. A hned by vojsko mělo žold. Chce to jen trochu myšlení a logiky. Pak je věc jasná každému. Cožpak vy neznáte to přísloví" Bez peněz do hospody nelez?" Zřejmě neznáte.

  OdpovědětSmazat
 7. Kdyz k nam zacaly pronikat videa,co dela Islamsky stat v Iraku,tak jsem si rikala,jak je mozne,ze to svet nechava byt....Misto toho rozbili dalsi stat(protoze nejdulezitejsi bylo,aby Asad sel)a samozrejme do rozbiteho statu se zacal Islamsky stat roztahovat...pak najednou zacali bojovat proti teroristum,ale vypadalo to,ze prvni se vzchopili Rusove,teprve pozdeji zacali vsichni...Takze se Rusum nedivim,ze chteji necemu predejit...udelal by to kazdy s mozkem v hlave

  OdpovědětSmazat
 8. citace z Wiki o Brežněvovi:

  Brežněv se obklopil svými loajálními spolupracovníky z Dněpropetrovska, Moldávie či Kazachstánu. Moc v zemi získala tzv. dněpropetrovská, moldavská mafie. Vůdcem sovětské komunistické strany zůstal Brežněv až do své smrti v listopadu 1982. Po jeho boku stáli věrní spolupracovníci: M. A. Suslov, A. P. Kirilenko, N. A. Tichonov, K. U. Černěnko, J. V. Andropov, D. F. Ustinov a A. A. Gromyko.

  Tedy tím se myslí že primárně Ukrajina a zmíněné okolní SSR, Rusko bylo vcelku bez velkého politického vlivu. Sám Brežněv, jakkoliv byl tak napůl se považoval za Ukrajince. Mimochodem, invazní vojska byla také z Ukrajiny.

  OdpovědětSmazat
 9. A proč se pořád jen bavíme o Venezuele? V ČR je neskutečnej bordel ve všem, nač se člověk podívá, hromady zbytečných firem a kanceláří, kde se dělá naprostý hovno, a berou se tam prachy, statisíce byrokratickejch šmejdů ( dětiček politiků a celebrit) všude jen pitomé žvásty a sračky, a nic se neřeší! Naše zem je před převratem, a ten bude strašnej! Všechno je rozkradený, města připomínají panoptika, obchody buď zkrachovalé a zpustlé, nebo naopak přecpané krámama, které nikdo nekupuje, jedno občerstvení vedle druhého, všude prázdno, lidi se cpou na vesnice, aby si mohli vyprodukovat vlastní žrádlo, jeden sráč podplácí druhýho sráče, radnice jsou přeplněné lumpy, kteří si najímají na různé pitomosti své příbuzné a známé a platí jim za hovno a blbé výmysly tvrdý peníze - jak dlouho tahle žumpa ještě vydrží, než všechny sračky začnou téct ven? Pak ta verbež u kormidel přestane vyplácet důchody, a řeknou, že že na nic už nejsou peníze, protože "to oni, tamti, to rozkradli" - co uděláme? Pověsíme tu verbež a zabavíme jim všechno, co mají? Jak uživíme naše rodiče a čím? Anebo budeme zase dobrovolně chcípat, jako po roce 1990, když ta verbež začala krást a statisíce lidí vyházela z práce na dlažbu? Co uděláme? A proč nás všechna media krmí přiblýma článkama o válce, a o všem možném, co se děje VENKU!!! ale nikdo neinformuje o bordelu doma? Co je nám do Venezuely, Číny, Ukrajiny, apod? Hovno! Starejme se o náš bordel, o drahou zeleninu, a jedovatý žrádlo!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vše je v této zemi podřízeno systematickému tunelování a vykrádání Česka: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2019/03/06/cechy-krasne-cechy-me-rozkradane/

   Smazat
  2. Protoze vse souvisi se vsim...Kdyz bombardovali Srby,mlceli jsme...kdyz Libyi,mlceli jsme...a tak to slo dal...ale kdo ted ma uklizet bordel?No preci my

   Smazat
 10. USA přišly o tzv. americkou ropu z břidlic v Sýrii (jejich žoldáci z Islámského státu přišli o ropná pole) a chtěly ji nahradit obsazením ropných polí ve Venezuele. A ejhle, nějak se to zaseklo. Kdepak si teď ukradnou americkou ropu na vývoz do světa?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vypadá to na Saudskou Arábii, něco se tam točí kolem toho klíčového princátka, kterého vyhodili z následnictví

   Smazat
  2. USA můžou svojí břidlicovou ropou a plynem zavalit celý svět. Nedávno se stali největším vývozcem těchto dvou komodit.

   Smazat
 11. Nejen ruský faktor. Ve Venezuele se na pozvání vlády nachází i vojenští poradci z Číny. Tudíž USA v současné době musí již počítat i s čínským faktorem ve Venezuele. Současně si po vojenské stránce začít něco s Ruskem i Čínou, těžké to bude sousto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zaplat panbuh...konecne bychom mohli zacit "provozovat" to mezinarodni pravo

   Smazat
 12. Guaido to má nahnuté, ale koho z Venezuelských teraz bude Zeman hostiť na hrade? Pozvánku tam prezidentovi poslal a kto sa jej teraz chytí, aby neurazil? Že by Maduro?
  :-)

  OdpovědětSmazat
 13. Kdyz tak vidim ty poradce okolo Blondyna zacinam verit ze to ma skutecne spocitane .Kdo zna Boltona a "ekonoma" Kudlowa kteremu museli vzit na TV show je jasne ze si vybral ty co se priblizuji k Vudci po prdeli sroubovici a vykrikuji at zije Fuhrer O ostatnich pejzatejch je skoda se sirit Kushner smelil za pomoci Saudi penez apartmenty v NY a a dcera blondyny si ho vzala a prestoupila na viru dabla .Ostatni poradci jsou manzelky synu Trumpa take hejbelate a vycet by mohl pokracovat do nekonecna .Je jasne ze ve smeline je blondyna #1 ale v politice mu to nejde a je plne pod vlivem tech nejchytrejsiich a vyvolenych a ceka na ,co ? Nevim vse jiz tak dosral ze z toho nema uniku.Jsou schopni na prani zidu napadnout Iran Venezuelu a ostatni Cesko ma noveho spojence v NATO Brazilii a Kolombii -proste sousedi -pratele . Tak se pripravte b Kolumbii se to jiz chysta na Venezuelu bude treba dalsich pomocniku z Ceska a hlavne zvyste ty prispevky na zbrojeni vzdyt vojensky prumysl v USA potrebuje nove penize

  OdpovědětSmazat
 14. Ano nemusíme chodit do Venezuely ani Ukrajiny. Bordel jaký vládne u nás odhalil sám předseda ÚS JUDR. Rychetský, který se vyjádřil o situaci v ČR takto: Jedním z negativních rysů současného Česka jsou podle něj vrchnostensky uvažující úředníci. „Z dob Rakouska-Uherska stále trvá jakési těžké mentální zatížení úředníka na každém stupni, že on je vrchnost a že ten, kdo od něj cokoli požaduje, tak ne že by na to měl právo, ale musí se toho doprošovat,“ popsal Rychetský. I proto správní řízení často trvají roky, předseda Ústavního soudu v této souvislosti přímo hovoří o katastrofě.
  „Ta hluboká infekce, která zasáhla byrokracii naší země, ta se dá postupně vymýtit jenom efektivním správním soudnictvím. Neexistuje žádný jiný nástroj, jak změnit naše úředníky z vrchnosti na naše služebníky,“ uvedl Rychetský. Proč tedy kritizujeme Rusko či Čínu, když v bordelu předstihujeme i diktátorské režimy, jako např. USA

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.